PPR bekritiseert de Gaay Fortman Wildwest na Amsterdamse juwelenroof Geheim proces Custers in Bangladesj CONSERVATIEF MADDOX 3e PRESIDENTSKANDIDAAT Een smartelijk geval' „MISBRUIK SOCIALE VOORZIENINGEN" Wereldrecord bier rollen Taiwan kan atoombom maken Koeweit stelt grondwet buiten werking Jongen (14) door neef gewurgd Paus over mgr. Lefebvre: Aanslag op Amerikanen in Iran MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT. PAGIN A 5 Ruzie over eten bij Sarrasani ROTTERDAM (ANP) - Tussen de 71-jarige direc teur van het circus Sarra sani en al zijn werknemers is in het afgelopen week einde een hevige ruzie ont staan over de slechte kwa liteit van het eten. De gemoederen raakten hierbij zo verhit dat de di recteur al zijn werknemers ontsloeg. Na bemiddeling van de politie werd het ont slag ongedaan gemaakt. UTRECHT (ANP) Er moeten in ons land zeker tien hartchirurgi- sche centra komen, die van nu tot 1980 tussen de 4.000 en 5.000 chirurgische ingrepen per jaar aan de kransvaten moeten kunnen verrichten. Als niet op korte termijn alles in het werk wordt gesteld om de achterstand in te lopen door de beleidsvoorstellen van de gezondheidsraad uit te voeren, blijft er inderdaad weinig anders over dan erin te berusten onze patiënten voortaan in chirurgische centra in het buitenland te laten opereren. Dat schrijft de Utrechtse cardioloog prof. F. L. Meijler in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Het staat vast dat thans patiënten overlijden, terwijl ze wachten op operatie, stelt hij. Bovendien zijn de wachttijden soms zo lang, dat de uitkomsten van het onderzoek op grond waarvan tot operatie werd besloten, hun waarde grotendeels hebben verloren tegen de tijd dat de patiënt kan worden geopereerd. Behalve aan centra voor hartchirurgie is er ook behoefte aan minstens nog eens tien onderzoekcentra. Dat kost een hoop geld. maar zonder twijfel zal, volgens prof. Meijler, hier de kost voor de baat uit gaan. Per jaar sterven 25.000 mensen onder de 65 jaar aan een hartziekte en de invaliditeit is moeilijk te schatten. Een beperking van de sterfte en invaliditeit met tien procent als gevolg van de betere voorzieningen zou naar zijn mening al voldoende zijn om de kosten van die verzieningen ruimschoots te overtreffen. De kosten in de gezondheidszorg worden zo gecompenseerd door besparingen in de sociale sector, aldus prof. Meijler. Meijler: Snel aantal hartoperaties uitbreiden! (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De PPR is allesbehalve gelukkig met de uitspraken die Tweede-Kamerfractievoorzitter B. de Gaay Fortman onlangs heeft gedaan over het misbruik van sociale voorzieningen. Na een weekje bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amersfoort te hebben gewerkt, zei de PPR-voorman „de ontstellen de ervaring te hebben opgedaan, dat veel werklozen misbruik maken van de werkloosheidswet". Hij pleit te toen voor een scherpere controle op dat misbruik. De Gaay Fortman was blijkbaar zelf ook geschrokken van het effect van zijn aanvankelijke uitspraak, want kort daarna corrigeerde hij deze met een pleidooi voor een onderzoek naar de vraag waarom sollicita tiegesprekken in bepaalde ge vallen steeds mislopen. Op de vergadering van de lan delijke kerngroep van de PPR zaterdag in Utrecht bleek, dat de radicalen van mening waren dat De Gaay Fortman zijn op merkingen beter voor zich had kunnen houden. De PPR-fractievoorzitter kreeg zelfs een motie onder de neus gedrukt, waarin onder meer werd gesteld „dat het benadruk ken van misbruik van sociale voorzieningen of het constate ren dat dit zou stijgen ten on rechte een negatief stempel drukt op de mensen die vaak tegen wil en dank werkloos zijn". De Gaay Fortman kreeg van zijn partijgenoten te horen, dat hij best nog eens voor een week je op een arbeidsbureau mag gaan werken „maar dan moet je eens gaan als werkloze, dan doe je wel een andere ervaring op". (Van onze correspondent) PARIJS De door Rome ge suspendeerde bisschop mgr. Lefebvre heeft gisteren in Rijssel ondanks het pauselijk verbod een plechtige traditio nele mis opgedragen volgens ritus van Pius V. De mis die gecelebreerd werd in een van de jaarbeurshallen werd door vijf- tot zesduizend" personen bijgewoond, die de bisschop, die zich tegen de hervormingen van het tweede Vaticaanse -concilie verzet, langdurig toejuichten. Terwijl mgr. Lefebvre met de assistentie van tien door hem gewijde priesters de mis op droeg, maakte de paus in Cas- tel Gandolfo een toespeling op „een smartelijk geval". „Een van de ernstigste gevallen is dat van een onzer broeders in het episcopaat die wij altijd geacht en geëerd hebben", zo verklaarde de paus. „Wij vernemen dat deze in een uitdaging aan de sleutels die Christus ons in handen gege ven heeft, het recht heeft wil len aangrijpen een handeling van eredienst en priesterschap uit te oefenen zonder vooraf gaande verzoening met de kerk Gods". Ongehoorzaam heid, verklaarde de paus, is de ernstigste aanval tegen de in tegriteit en authenticiteit van de kerk. Mgr. Lefebvre ontkende in Rijssel dat het opdragen van de plechtige traditionele mis een uitdaging aan Rome was. Hij zei te weigeren te diologe- ren met protestanten, vrijmet selaars en communisten. „Ik heb twintig eeuwen van de kerk achter mij". Interpol ingeschakeld (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het hele Nederlandse politie-apparaat en Inter pol speuren naar de drie mannen, die zaterdag in Amsterdam bij een roofoverval voor 300.000 gulden aan sieraden hebben buitgemaakt. De daders zijn drie Israeli's, die internationaal bekend staan als voor niets terugdeinzende zware jongens. fi IGOMEREX' (ANP) worden. Dat hebben lEen biervat gevuld de heren L. Tolie- wet 50 liter water naar en L. Smits uit Iran in een uur, ne- Someren (N.B.) zater- ipn minuten en vijf dagmiddag bewezen kconden tien kilo- tijdens de fustrol- heter ver gerold wedstrijd in Neder land. Dit tweetal mag zch nu wereld kampioen fustrollen noemen. Aan de wedstrijd na men 70 teams van twee personen deel. Daarvan bereikten er 69, waaronder 4 vrouwelijke teams, de eindstreep. De ongetwijfeld broodnodige verfris sing voor de deelne mers bestond niet uit bier: Kort na de start werden de bierfus- trollers overvallen door een waar nood weer. Van een onzer redacteuren •EN HAAG Het proces te- de Nederlandse journalist eter Custers in Bangladesj zal chter gesloten deuren worden houden. Ook de ouders van usters en vertegenwoordigers id de Nederlandse ambassade de toegang tot de rechtszit- ng ontzegd. De pleiters is ge- limhouding opgelegd, et bijzonder tribunaal, dat ge- rmeerd is voor dit proces in acca heeft deze beslissing za- rdag genomen uit overwegin- ge re n van staatsveiligheid. Vol- rlinguns het tribunaal zouden bila- rale en andere internationale ij eer [trekkingen door een open- aanar proces worden geschaad, brandet bilaterale betrekkingen oli opirdt bedoeld op de ontwikke- ng iitassamenwerking tussen Né- in ha( rland en Bangladesj. De inter- tionale betrekkingen die in /oerd vaar zouden komen, zijn vol- gens het tribunaal de verhou ding tot India, het Kindemood- fonds van de Verenigde Naties (UNICEF) en de relatie tot de Britse hulporganisatie OXFAM. Peter Custers werd eind vorig jaar in de Bengaalse hoofdstad Dacca gearresteerd. Hij wordt onder meer beschuldigd van staatsgevaarlijke activiteiten en het in bezit hebben van onder mijnende literatuur. ovjet-Unie eunt Libfè jOSKOU (Reuter) De Sov- t'Unie heeft zich opgesteld hter Libië en verklaard dat ypte in zijn conflict met dat 'd schade toebrengt aan de abische zaak. t persagentschap Tass heeft 1 artikel verspreid in het Rus- che partijblad Pravda over gespannen betrekkingen tus- 1 Egypte en Libië. „Progres- van d ve kringen" zouden alle steun geven aan Libië, aldus e mee Pravda, „opdat het imperia- e festi 1e °iet opnieuw schade be- traditrkent aan de zaak van de ibische eenheid". Libië doet gens het Russische partij-or- „D10 vee' om de brand van de r jas ederoorlog onder Arabieren de dk Libanees grondgebied te le weersen- WASHINGTON - (DPA-APF) Rapporten van Amerikaanse in lichtingendiensten tonen aan dat Taiwan in het geheim kern- brandstof vervaardigt. Dit heeft een Amerikaanse hoge funktionaris zondag in een in terview verklaard. Hij voegde eraan toe dat deze „ongewenste" situatie kan lei den tot de produktie van een atoombom. Wel beklemtoonde hij dat men nog niet kan conclu deren dat Taiwan metterdaad bezig is een atoombom te ma ken. De hoge funktionaris, die zijn naam niet vermeld wilde zien, bevestigde hiermee een be richt in de Washington Post dat de autoriteiten in Taipeh in het geheim kernbrandstof aan hun reactoren onttrekken. Volgens de Washington Post heeft de Amerikaanse regering, die de reactoren heeft geleverd, het re gime op Taiwan nog niet offi cieel met de berichten over deze geheime produktie geconfron teerd. Kunstmatig gen vervaardigd Cambridge (Reuter) Biologen van het „Technologisch instituut van Massachusetts" hebben het eerste -kunstmatige gen (de bio logische eenheid van overer ving) tot stand gebracht en in een levende cel geplaats waar het normaal functioneert. KOEWEIT De Emir van Koeweit heeft gisteren de grondwet buiten werk ing gesteld, het ontslag van het kabinet aanvaard en het parlement wegens „on bekwaamheid" pntbonden. Emir Sabah el Salim el Sabah vaardigde drie besluiten uit, waarvan er een de 14 jaar oude grondwet buiten werking stelt en een commissie in het leven roept om een aantal artikelen te herzien. Een ander besluit stuurt de vijftig leden tellende nationale vergadering, het parlement, naar huis en hevelt haar bevoegdheden over naar het staatshoofd en de regering. Kroonprins Sjeik Jaber el Ahmed ver klaarde in de brief waarin hij het ontslag van zijn kabinet indiende dat de reden van die stap is „het gebrek aan samen werking tussen de uitvoerende en wetge vende oganen in Koeweit" (regering en parlement). Koeweit, een land met circa 930.000 inwo ners, ligt aan de Perzische golf. Het land grenst verder aan Iran, Sac^di-Arabië en In diplomatieke kringen vermoedt men dat de heerser van Koeweit waarschijn lijk iets heeft willen doen tegen een groeiende invloed van links. Men herin nert dat de regering van Koeweit vorig jaar een plaatselijke cel van de Arabi sche communistische organisatie oprolde, een ondermijnende beweging die ook ver takkingen heeft in Libanon en Syrië. De ruiten van de juwelierswinkel werden met mokers ingeslagen. Bij de overval werden de inbre kers gestoord door een toevallig passerende surveillancewagen. Er volgde een ware wildwest achtervolging waarbij een wachtmeester een schot in de schouder opliep. Onmiddellijk na de overval sloot de politie het centrum twee uur lang herme tisch af, en kon een onderzoek op gang komen. Hierbij ontdek te men dat in de kelder van het Carlton Hotel een van de daders zich heeft omgekleed. Hij moest daarbij wel een deel van de buit Vertragingen bij vliegverkeer in Spanje BARCELONA (AP) De lang- zaam-aan actie van de vlucht- leiders op de grote Spaanse vliegvelden, die meer dan een week geleden is begonnen, heeft ook zondag geleid tot gro te vertragingen in Barcelona, Madrid, Ibiza en Palma de Mal- lorca. Er is nog geen oplossing van het geschil dat gaat om hoger loon en betere arbeidsomstandighe den. Alitalia heeft enkele vluchten op Spanje afgelast. Charters van en naar Noordeuropese bestem mingen landden in het Franse Perpignan in plaats van in Bar celona en Gerona. Spanje heeft 700 vluchtleiders. Hoogleraar bewusteloos geslagen (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De internist prof. dr. C. L. Majoor van het Nijmeegse St. Radboud-zieken- huis is vrijdag door een 25-jari- ge medisch studente met een stok bewusteloos geslagen. Zij was woedend op de hoogleraar omdat hij haar had geadviseerd de medische studie te beëindi gen. Zij drong zijn kamer bin nen, waar een hevige woorden wisseling ontstond. Hierop sloeg zij prof. Majoor enkele malen op het hoofd, waarna deze neer viel. De internist werd direct onder behandeling gesteld, maar kon in de loop van het weekeinde naar huis terugke ren. De directie van het zieken huis overweegt een aanklacht in te dienen wegens mishandeling. achterlaten, waaronder een hor loge van 58.000 gulden. In de loop van het weekeinde werden 7 personen aangehou den. Vijf ervan zijn inmiddels weer vrijgelaten. Van de drie hoofddaders ontbreekt nog ie der spoor. (Van een onzer verslaggevers) VEENOORD Een 18-jarige jongeman uit het Drentse Vee noord heeft bekend zaterdag avond zijn 14-jarige neefje Grietus Buis na een hevige ru zie te hebben gewurgd. De ruzie mondde aanvankelijk uit in een vechtpartij op straat, die later werd voortgezet in een bieten veld. Daar liep de onenigheid tenslotte zo hoog op, dat Grie tus door zijn neef werd ver moord. Zijn lichaam werd gisteren door een buurman ontdekt. Nog geen uur later kon de dader al wor den aangehouden, doordat er in het dorp sterke geruchten gin gen over de vechtpartij tussen de twee neven. De dader, die volgens de politie sterk onder invloed van drank verkeerde, is na zijn daad zo in de war, dat hij nog geen oorzaak voor de ruzie heeft kunnen opgeven. Hij heeft alleen verklaard, dat hij zijn neefje tenslotte heeft ge wurgd, omdat deze „steeds weer gillend overeind kwam". CHICAGO (Reuter-Upi-AFP) Ex-gou verneur van Georgia Lester Maddox is aangewezen als presidentskanidaat van de Amerikaanse Onafhankelijke Partij (AIP), die de Amerikanen een ultra-con servatief alternatief biedt voor de repu blikeinse kandidaat, president Gerald Ford, en de democratische gegadigde, Jimmy Carter. Dit is gebeurd op de conventie van de AIP in Chicago. Maddox, Carters voorganger in Georgia, won de presidentskandidatuur al in de eerste stemmingsronde. Zijn tegenstan ders waren ex-«ongreslid John Rarick en Robert Morris, voorzitter van de universi teit van Plano bij Dallas. De AIP is in de verkiezingsperiode van 1968 opgericht door George Wallace, gou verneur van Alabama. Wallace kreeg bij die verkiezingen vijf zuidelijke staten achter zich. Van Maddox, voorvechter van rassenscheiding, wordt ook verwacht dat hij het goed doet in het zuiden. Daarmee zou hij waardevolle stemmen kunnen wegtrekken van zowel Ford als Carter. De 60-jarige Maddox werd in het midden van de jaren zestig bekend, toen hij een houweel gebruikte om zwarten uit zijn restaurant te houden. Zijn politiek omvat onder meer een vrijwillige rassenschei ding in de VS, de verwijdering van minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, en een voortgezet blank bewind in Zuid-Afrika en Rhodesië. Het weekblad Newsweek schrijft in zijn jongste nummer dat de Amerikaanse re publikeinse partij het Amerikaanse zuid en vrijwel geheel aan de democratische kandidaat Jimmy Carter zal overlaten en evenmin nog rekent op de stem van de zwarten. OOSTDUITSE VLUCHTELING VAN BOEI GEHAALD TRAVEMÜNDE De Zweedse veerboot prinsessa Brigitta is gisteren de haven van Trave- münde binnengelopen met drie Oostduitsers aan boord die van een boei in de oostzee waren gehaald. Een van de vluchtelingen zei dat zij gedrieën, een vrouw en twee mannen, zaterdag met een twee persoons rubberbootje met bui tenboordmotor op weg gegaan waren naar het westen. Na drie kwartier viel de motor uit, maar de wind was gunstig en blies hen steeds verder westwaarts, tot deze uitgroeide tot een storm, waardoor zij zich ge dwongen zagen zich aan een lichtboei vast te klampen. Na drie uur lang heen en weer geslingerd te zijn, onopgemerkt door verscheidene voorbijvaren de schepen, werden zij tegelij kertijd opgemerkt door de Zweedse veerboot en een Sow- jet-vrachtschip. De vluchteling zei dat beide schepen kwamen aanvaren om hen te redden, maar de prinses- sa Brigitta verhoogde haar snel heid en kruiste voor het Russi sche schip langs, waardoor dit gedwongen was te zwenken. Wanneer de Rus hen aan boord genomen had zou dat vast en zeker gevangenis betekend heb ben, aldus de vluchteling. De Iraanse regering heeft de Verenigde Sta ten beloofd al het mogelijke te doen om de terroristen die verantwoordelijk zijn voor de moord op drie Amerikanen te arresteren en te berechten. De aanslag vond zatermorgen vroeg plaats op een zuidelijke uitvalsweg van de Iraanse hoofdstad Teheran. De drie Ameri kanen waren per auto op weg naar hun werk op een Iraanse luchtmachtbasis. Ze werden door een tweede auto klem gereden. De inzit tenden daarvan leegden hun pistolen en auto matische wapens op de Amerikanen. Hun Iraanse chauffeur werd door de daders ge spaard.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5