Lamer steunt regering in ockheed-zaak J Ingeval Zon-Expres: dertig gewonden m lonn heropent Onderzoek naar sckheedaffaire Regen breekt los in Frankrijk en Engeland Gasontploffing: 11 mensen dakloos SS* lainrander nog voortvluchtig Inbrekers op heterdaad betrapt Steekpartij op Breestraat twee dagen laag: Voetbal krant amateurs TWEE SLACHTOFFERS BIJ AUTOSPORT Zwaardere straffen Derde ronde ^cld^0CHuatit Maandag 30 augustus 1976, 66e jaargang no. 20516 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg lenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Soubrette Blijspel Soubrette op Ned. I om 19.45 uur. Om 19.05 uur tv-film „Jij moet kiezen Ewout. Om 20.40 uur Roken? (5). Ned. II om 20.25 uur misdaadse rie „Switch"; om 21.35 uur Jack Jersey en om 22.45 uur Bop Hope-show. (Indien de kamerde batten daartoe aanleiding ge ven, vervallen de programma's op Ned. II daarvoor). Plaatselijk een bui, ook wat zon Enkele zonnige perioden, maar ook plaatselijk een regen of on weersbui. Zwakke tot matige wind. Maxima omstreeks 25 graden. Morgen: Zon: 5.50—19.29 Maan: 13.3422.31 Schev. hoow.: 6.41—19.08 laagw.: 2.46—14.56. JS Bij een ongeval met gers gewond geraakt, waarvan h-Expres, de sneltreinver- zes ernstig. Volgens de Neder ig Nice-Den Bosch, ten landse Spoorwegen werd de en van het Franse Com- trein voornamelijk bevolkt zijn vanmorgen vroeg door Nederlandse vakantiegan- eer dertig vakantiegan- gers. De trein kwam bij Compiegne nist te waarschuwen, maar Het eerste rijtuig achter de loco- op een spoorwegovergang in kwam te laat. motief werd vrijwel volledig in botsing met een vrachtwagen. De trein, met in totaal vijftien elkaar gedrukt. De machinist De bestuurder van de wagen rijtuigen, ontspoorde na de bot- van de trein werd met ernstige heeft nog geprobeerd de machi- sing voor een groot gedeelte, verwondingen in een ziekenhuis opgenomen, na een reddingso peratie van een uur. Het trein verkeer op het baanvak Parijs- Brussel was door het ongeval langdurig gestagneerd. (Van een onzer verslaggevers) HAAG De Tweede Kamer liddag om 2 uur onder grote be stelling begonnen aan de bespre- van het rapport-Donner en de offi- verklaring hierover vorige week lerdag van minister-president Den - zal zich in overgrote meerderheid ïr het regeringsstandpunt scharen, ién na alle Kamerfracties zijn het nadrukkelijk eens met de regering, een strafrechtelijk onderzoek inge- moet worden naar het optreden prins Bernhard in de Lockheed-af- Scties hebben, al of niet bijgestaan door :echt-deskundigen, het hele weekeinde be- aan de bestudering van het rapport. Van- n hebben zij de politieke lijn bepaald, die Drdvoerders van de fracties tijdens het debat 1 volgen. Alleen de PSP zal nadrukkelijk •n strafrechtelijke vervolging eisen, desnoods ste van een constitutionele crisis. Wel zal de Kamer bij de regering aandringen op het verkrijgen van opheldering over de sobere mededeling in het rapport-Donner, dat ook Kamer leden door Lockheed benaderd zouden zijn om •medewerking bij de verkoop van vliegtuigen. Deze kwestie is vooralsnog raadselachtig. Sommige Ka merleden menen, dat zich in Amerikaanse handen wellicht nog materiaal bevindt, dat meer licht op deze zaak kan werpen. Men verwacht overigens, dat deze kwestie doorge speeld zal worden naar de vaste Defensiecommis sie van de Kamer, evenals een mogelijke uitgebrei de parlementaire enquête naar de wapenaanko pen. Zoals bekend eist de PPR een dergelijke enquête. Het debat, dat zeer waarschijnlijk van avond afgerond wordt, moet verder opheldering brengen over vragen rond de uitoefening van een aantal openbare functies van de prins. Bijvoor beeld moet hij nog lid blijven van de Raad van State? En zal hij aanwezig zijn op de aanstaande opening van het nieuwe parlementaire jaar? De C.D.A.-fracties vinden de Lockheed-kwestie politiek zo belangrijk, dat zij dezer dagen geza menlijk vergaderd hebben over een in te nemen standpunt. De K.V.P., A.R. en C.H.U. spreken vandaag wel afzonderlijk. in ■■■^NDEN (AP-AFP) Een vroegere medewerker van Lock- verkifd in West-Duitsland, Ernst Hauser, heeft, volgens de LeidfUse correspondent van Sunday Times verklaard dat efkheed twaalf miljoen dollar heeft betaald aan de Beierse IJ. die, in die tijd, deel uitmaakte van de regeringscoalitie Bonn. Hauser zou verklaard hebben, dat hij de bewijzen VAi deze transactie aan de Amerikaanse autoriteiten heeft (%frhandigd. 1 betaling van de 12 miljoen was bedoeld als „commissie" r de verkoop F 104 Starfighters, waar West-Duitsland er •van heeft aangekocht. Us bekend heeft de Weslduitse regering besloten om het lerzoek naar de Starfighter-transactie in het begin van jaren zestig te heropenen. Staatssecretaris Erkel van titie zal naar de VS reizen om volledige opheldering over Westduitse betrokkenheid bij het Lockheedschandaal te krijgen. frM ^onden wordt de beschuldiging van Hauser, dat een lid raeiii, het Britse kabinet drie jaar geleden een bedrag van een joen dollar van Lockheed heeft ontvangen „bespottelijk" /ereiPoemd. Volgens Hauser betrof het „smeergeld" om de koop te bevorderen vpn 50 Tristar-vliegtuigen. Hauser nivelde de naam van de minister niet noemen, omdat hij geen iploi Wjzen heeft, maar wel weet wat zich heeft afgespeeld. func iapp^ ji ng/ 760 lit blfe' )ude pj IDWIJK - De dader irkrachting, die afgelopen gmiddag op het Vinken- e, laatshad, is nog steeds vluchtig. De Noordwijkse zoekt naar een jongeman' Seveer twintig jaar, plus 1.75 m. lang, een lang, ingevallen gelaat, kort haar, een klein snorretje bril. Hij droeg een blau-, ijkerbroek, een blauwe blouse met figuurtjes en een rode bromfietshelm. De jonge man trok vrijdagmid dag een 19-jarige verpleegster van Dr. M. Willem van den Berghstichting van haar fiets, waarbij zij kwam te vallen. Hij pakte haar bij de keel en onder bedreigingen dwong hij haar zich te ontkleden en ontucht met hem te plegen. Na het ple gen van het zedenmisdrijf reed hij op zijn bromfiets weg DAVIDSRING VOOR HERMAN VAN VEEN Wim Kan (met Corry aan zijn zijde) Davidsring overgedragen aan Her- gens Kan het cabaret een eigen heeft gisteravond aan het slot van man van Veen. Wim Kan kreeg inhoud geeft, toont op deze foto zijn jubileumvoorstelling in de deze zelf in 1954 van Henriëtte de ring op zijn duim. Haagse Kon. Schouwburg de Louis Davids. Herman van Veen, die vol- PARIJS - LONDEN (AFP) In het laatste weekeinde van de maand augustus is de re gen naar Frankrijk terugge keerd. Vergezeld van onweder heeft hij drie mensenlevens geëist: een jongen van 13 in Marseille, twee Italiaanse bergbeklimmers in de Franse Alpen. De jongen werd door de bliksem getroffen, de alpi nisten bezweken aan de bloot stelling van de elementen. Plaatsen die veel last van het water hadden, waren cam pings. In de Ardèche hebben brandweermannen veel vakan tiegangers uit benarde moeten bevrijden. Na twee maanden droogte heeft de regen ook een specta culaire herverschijning ge maakt in verscheidene gebie den in het zuiden en oosten van Groot-Brittannië. In enke le uren werd meer dan twee centimeter regen geregi streerd. De totaal verwoeste woning van de familie Kusters. SPAUBEEK (ANP) Bij een gasontploffing in het Limburgse Spaubeek zijn elf mensen dakloos geworden. De woning van de familie Kusters werd totaal verwoest, één huis is nu rijp voor de sloop, een derde woning werd zwaar beschadigd. Aanvankelijk werd gevreesd voor het leven van de 17-jarige Marjo Kusters. Het meisje zat op het moment van de ontploffing te studeren. Zij had echter het geluk dat een radiator van de centrale verwarming haar tégen het puin beschermde. Na een uur wisten reddingsploegen haar te bevrijden. De andere leden van de familie Kusters die op dat tijdstip aan het wandelen waren, zagen van een afstand hun huis in de lucht vliegen. De twee dakloze families kregen spontaan huisvesting aangeboden door omwonenden. LEIDERDORP De Leider- dorpse politie heeft zaterdag morgen vroeg drie jongelui op heterdaad betrapt bij een in braak in een van de noodwin- kels van „Winkelhof". Zij was gealarmeerd door omwonenden. De drie jongelui, de 16-jarige E.G. uit Leiderdorp, de 17-jarige N.B. uit Hoogmade en de 18-ja- rige A.K. uit Koudekerk hadden het voornamelijk begrepen op sigaretten en aanstekers. Tevens hadden zij wat klein geld gesto len. Toen de politie arriveerde, namen zij de benen. Bliksem snel werd de omgeving afge zocht De jongens werden in het open veld, waar zij platgedrukt tegen de grond lagen, gevonden. LEIDEN Een 36-jarige bu schauffeur uit Noordwijk is gis teravond door een 17-jarige Lei- denaar bij een steekpartij ern stig gewond. De chauffeur stond op de Breestraat voor studentensociëteit „Minerva" te wachten op een groep studen ten die hij voor een uitstapje naar Noordwijk zou vervoeren. Op een gegeven moment pas seerden vier jongelui hem op- hinderlijke wijze de een woor denwisseling, waarbij een van de jongelui een stiletto trok en de man in beide bovenarmen stak. De chauffeur werd naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De dader is door de poli tie gearresteerd. Brand Bij een brand in een fabriek in Bangkok zijn gister morgen dertien personen omge komen, aldus heeft de politie bekend gemaakt. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Het voetbalsei zoen voor de amateurs nadert snel. Morgen als extra-bijlage een speciale voetbal krant, gewijd aan het grote legioen dat straks in ac tie komt. ZANDVOORT Baancommissaris R. Lenderink uit Amster dam raakte zaterdag op het circuit van Zandvoort zo ernstig gewond dat hij op weg naar het Sint Elizabethziekenhuis in Haarlem overleed. Het ongeval gebeurde om kwart voor vijf tijdens de training voor toerwagens groep 2. De weersomstandigheden wijzig den plotseling. Het ging regenen en coureur Meijlink raakte van de baan. De heer Lenderink wilde hulp verlenen, repte zich naar de wagen en werd aangereden door coureur Bolderheij die eveneens van de baan slipte. Na dit ongeval werd de training onmiddellijk beëindigd. De autosport eiste nog een slachtoffer. In Watkins Glen verloor de 29-jarige coureur Mark Freed de macht over zijn stuur en vloog door vier vanghekken. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. „Kijk eens hoe nat ik ben", toont burgemeester Schols. Aan zijn tweede natte kostuum zal hij zwaarder hebben getild, mag wor den aangenomen. Burgemeester I: in stijl Burgemeester II: geen stijl DEN HAAG Kom, dacht Den Haags burgemeester drs. Schols zaterdag, laat ik in stijl blijven. Hij zou de start verzorgen van de Europese kampioenschappen Ho- bie Cat 16 en vatte het plan op om zich per boot van zee naar het verenigingsgebouw „De Roef" in Scheveningen te laten brengen. De burgemeester stapte in een poütie- boot, die worstelde met de golven en motorpech kreeg. Midden op zee moest de burgervader over stappen in een red dingsboot maar in tussen was hij zo drijfnat geworden dat hem bij aankomst in „De Roef" ijlings een pantalon en blazer werden aangereikt, maar wel met een badge van een ander type boot. De organi satoren maakten er een complete ver kleedpartij van door drs. Schols in een trui van de Hobie Cat Associatie te hijsen. Hetwas overigens niet de laatste keer in het weekend dat drs. Schols kletsnat werd. Gisteren zag hij bij FC Den Haag hoe scheidsrechter Keizer werd belaagd. Een toeschouwer wilde Keizer afkoelen met een fles fris maar be zat de gave van zui ver richten niet en besmeurde de burge meester, wiens kos tuum - hij had de Bobietrui niet meer aan - bezaaid werd met vlekken. MAASTRICHT Bij de wielerkampioen schappen die enige tijd geleden op de Stadionbaan in Am sterdam werden ge houden, maakte gangmaker Noppie Koch zich zo kwaad dat hij op het jury platform inreed met zijn motor. Gangma ker Stakenburg reed gevaarlijk tijdens de stayerswedstrijd. Ze werden beiden be boet en voorwaarde lijk geschorst. De sportcommissie van de KNWU vond die straffen kennelijk te licht en sprak zwaar dere uit: Noppie Koch 250 gulden en zes weken voorwaar delijk, Stakenburg resp. 500 gulden en drie maanden voor waardelijk. De door de jury voorgestelde straf was voor beiden 250 gulden en veer tien dagen. Na drie wedstrijden in de eredivi sie is een vrij kleurloos spelend Feyenoord de enige ploeg zonder puntenverlies fiCAN-ie NIET BETER KLT 'N "U escorte. BS<5iNjfo> en scheidsrechter Keizer had voor de tweede maal in dit jonge seizoen politie-escorte nodig na afloop.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1