ZWEMTITELSTRIJD ALS NACHTKAARS met miniem verschil Oudenweijer wint springtitel Roxy Dual heeft een u iterst laag 'teer- en nicotinegehalte. Bovendien isheteenuitstekendefiltersigaiet. Probeer dan maar eens een zinnig aigumentte bedenken om niet over te stappen opRojy Dual. fcahDTTblRUN feterpoloërs ie Zijl beste tij aspiranten IEUW SYSTEEM BASKETBAL LEIDSE COURANT/ PAGIN.V n Maas (eveneens vier eerste plaat sen) en Ronald Woutering (drie titels) nog enkele belangwekkende prestaties werden verricht. Aller eerst Enith Brigitha die na een maand zonder serieuze training en zelfs nog niet eens geheel hersteld van een spierblessure wereldtijden afleverde op de 100 en 200 meter vije slag: 57.43 en 2.03.20. Met die laatste tijd zou ze als derde op het herennummer zijn geëindigd. De Amsterdamse heeft sinds de super ster-wedstrijden in Vlaardingen, van begin deze maand, waarbij ze een spierscheuring opliep, nauwe lijks meer kunnen trainen. Dat ze ondanks tot zulke verrichtingen kan komen, getuigt van haar pure klasse. Het werpt ook de vraag op of Enlth achteraf bezien dan wel zo blij moet zijn met de twee bronzen plakken, die zij op deze nummers bij de Olympische Spe len Had er niet meer ingezeten? „Daar vraag je me wat", reageerde trainster Wil Storm. „Het is wel wat anders of je in Volendam zwemt of in Montreal.Hier weet ze dat er niets mis kan gaan. Ze is gewoon de sterkste. Maar in Montreal..." Daarbij onbewust toegevend, dat het met de mentale voorbereiding van Enith op de Spelen toch niet zo goed heeft gezeten, als alge meen wordt aangenomen. Terugval Vergeleken met Enith Brigitha was de terugval van de overige Olympische deelnemers opval lend groot. Annelies Maas ging volledig op in de jacht op titels zonder de klok in de gaten te houden. Wljda Mazereeuw stond wankel op het startblok, veroor zaakte een valse start en was op de 100 meter schoolslag veel te laat weg. Maritzka van der Linden, de plot seling hoog opgeschoten zwem ster uit Rotterdam, ging met een meter voorsprong te water. Halver wege had Wijda weer de leiding overgenomen, maar tegen het einde moest ze toch nog hard vechten om de sprintende Rotter damse van zich af te houden. Dankzij het feit, dat Maritzka bij de laatste slag slecht uitkwam, ontstond er toch nog enig „licht" tussen de tijden: 1.15.90 en 1.16.14. Diane Edelijn, zonder concurrentie nu Enith zich beperkte tot de crawl, Paula van Eyk de gevolgen van de ziekte van Pfeiffer nog niet haald. Maar ja, als je kampioen wilt worden mag je geen enkele fout maken. Drie jaar geleden lukte mij dat. maar nu had ik een beetje pech. Iwan F en ik hebben erg goed gereden, maar helaas raak ten we op de laatste hindernis van de tweede manche enigszins uit balans. Dat kostte vier strafpunten en achteraf misschien wel het kampioenschap. Ach, met mijn vierde plaats ben ik ook nog heel tevreden". Hoop De momenteel In het Westduitse Mühlen woonachtige Hans Hom, die vorig jaar Nederlands succes volste ruiter was, en op merk waardige wl|ze bulten de Olympi sche ploeg werd gehouden, reikte in Groningen niet verder dan een vijfde plaats. Toppaard Codex blijft tot het volgend seizoen van welverdiende rust genieten. En met Wlnnetou had Horn enkele maanden niet meer aan wedstrij den deelgenomen, en daarom was de hoop van Hans Hom ge vestigd op de zeven-jarige Godfa ther. „Ik ben niet naar Groningen geko men om te winnen", zo stelde Hom voor de wedstrijd. „Godfa ther heeft nog niet zoveel routine dat hij zich kan meten met de paarden als Salerno en Casimir". Dat bleek in het concours tabel A rfORMATEVE ET» E JNDHOVEN De Vuursche bij meisjes en De Zijl/LGB bij t jongens zijn gisteren in het Ottenbad te Eindhoven Ne- jjpirlands kampioen waterpolo I de adsplranten (t/m 16 jaar) jworden. I eindstanden zijn: Meisjes: 1. De lursche (Baarn) 8 punten, 2. OZC Idenzaal), 6, 3. Donk (Gouda) 5. ngens: 1. De Zijl/LGB (Leiden) 8 hten. 2. ZPB (Barendrecht) 6 C (Beverwijk) 6. combineren.Daarom heb ik dan ook mijn sportbeursteruggegeven. Ik had hem nog wel kunnen krij gen. maar dan was het de vraag geweest of ik in het universiteit steam was gekomen. De concur rentie is namelijk enorm groot. Ik vind dat ik me beter tot een ding: studeren, kan bepalen". Ressang liet overigens zijn af scheid vergezeld gaan van enkele prestaties van redelijk formaat. Zo won hij de 100 meter rugslag in 59.68, slechts enkele tienden van een seconde boven het nationale record dat hij veertien dagen gele den in Boekarest vestigde. Hans Elzerman, de tweede Ameri- ka-ganger, houdt het wel voor ge zien. Hij keert niet naar de States terug en studeert hier af. De mid delste van de Elzerman-broers haalde enkele derde plaatsen en leverde zo zijn aandeel in de fami- lie-produktie, waarvan jongste broer Henk de grootste buit bin nenhaalde: „Viermaal goud. een maal zilver en tweemaal brons. NCHEN Basketbal-lands- jploen bij de heren, Kinzo uit Meiveen, zal in de voorron- roep, van het toernooi om I Europese beker uitkomen te- UBSC Sefra Wenen (Oos), ing Mechelen (Bel) en Aspo rs (Fra). Bekerwinnaar Buito- intmoet in de eerste ronde Spaanse vertegenwoordiger »ntud Badalona. let toernooi om de Europese Sr voor landskampioenen dt dit seizoen een nieuw sys-_ i toegepast. In het verleden Jen, na een paar voorronden, d van! ha,ve finalepoules samen- 1-6, rd.' Nu Z|ïn de P'oegen ver B*1 in zes groepen van vier. de ball een o^'nnaars spelen in de eerste EvoPden van 1977 een halve CaPe,'tie- De nummers één en het d daarvan ontmoeten elkaar in An^n extra duel met als inzet Juropese beker. Kinzo treft in p D een paar oude beken- Nederlandse ploegen. C Sefra speelde vorig jaar n Transol en trad in Bremer- n op als nationale ploeg van enrijk, terwijl Racing Meche- 'egelmatig in oefenduels te- Nederlandse eredivisieclubs It. programma voor Kinzo ziet s volgt uit: 14 oktober: Kinzo icing Mechelen, 21 oktober* C - Kinzo, 28 oktober: Kinzo po Tours, 4 november: Ra- Mechelen - Kinzo. 18 no ser: Kinzo - UBSC en 25 Is Stewmber: Aspo - Kinzo. Elke ernatldtrijd levert twee punten voor De finnaar en één punt voor de n en »zer op. Tot en met vorig ecord len kreeg de winnaar van uit- en een thuiswedstrijd liep 'punten. Henk 3iding.(rwjnnaar Buitoni heeft het i de detest getroffen. Juventud Ba- uut acHa is al jaren achter Real de Ne|jd de tweede ploeg van dan *jje en heeft e.*g veel ervaring bekerwedstrijden. ..ontmoetingen worden ge- (l °P 20 en 27 üktober* 4 5 Pni sPeelt eerst thuis. 8. Güi* VOLENDAM - Bij de Nederland se kampioenschappen, waarmee een overladen seizoen als een nachtkaars uitging, is één natio naal record verbeterd. Johanna Wijnands, Jacqueline Faber, Rian- ne Jansen en Linda Faber gaven met 4.11.37 VZC-Ritmeester een nieuw clubrecord op de 4x100 meter vrije slag dames. Een ma gere oogst. Maar wie had meer verwacht? De „nationale" vroeger het hoogtepunt van het seizoen is door allerhande internationale gebeurtenissen weggedrukt. Dit Jaar waren het de vroeg vallende Olympische Spelen. In Volendam waar de plaatselijke vereniging zich ten zeerste had Ingespan nen, viel zelfs het cachet van familiefeest weg. Clubbesturen hadden nagelaten op school vrijaf te vragen voor hun pupillen, zodat b.v. een van ouds her belangrijk zwemdistrict als Noord-Brabant alleen was verte genwoordigd door Surae uit Bre da. Op één nummer, de 200 meter vlinderslag dames, was de inschrij ving zo minimaal, dat de series vervielen zonder dat men tot een volledige bezetting van de finale kon geraken. Trainers en zwem- commissie schoven elkaar de schuldvraag toe. Laatstgenoemde instantie verschool zich zelfs ach ter een met „clubtrainer" onderte kend schrijven, waarin kritiek werd uitgeoefend op degenen, die hun kansen in de series niet verdedig den. De zwemcommlssie stelde daarvoor de clubs verantwoorde lijk. De clubtrainers klaagden over het „onmogelijke" tijdstip van de kam pioenschappen en de onmogelijk heid om na selectiewedstrijden. Olympische Spelen, jeugdkam pioenschappen, Europa Cup en Europese jeugdkampioenschappen hun pupillen nog eens te motive ren. Dat hadden zij overigens vorig jaar al kunnen bedenken, toen zij in meerderheid akkoord gingen met de gekozen opzet. Het mocht een verrassing heten, dat temidden van de „blikjes" ja gende Olympia-gangers als Henk Elzerman (vier titels), Karim Abdul Ressang (vier titels), Annelies GRONINGEN Langzaam kwa men de zes prijswinnaars van het springconcours tabel A met hin dernissen tot een hoogte van 1,5 meter, dat uitsluitsel zou geven omtrent de vraag wie zich opvol ger van nationaal kampioen Jo- han Heins mocht noemen, op de ruggen van hun paarden de ring binnen voor de huldiging. Dat Harry. Wouters van den Ouden- weijer met zijn ervaren Salerno de zege in de uit twee manches bestaande slotrubriek had gegre pen, was een ieder al duidelijk. De grijzende ruiter uit Eist had immers in belde omlopen schier moeiteloos Salerno foutloos over alle hindernissen geleid en die prestatie was door geen enkele combinatie geëvenaard. Maar zou de geleverde prestatie voor Harry Wouters van den Ou- denweijer ook voldoende zijn om het Nederlands kampioenschap in te palmen? De ruiter had voor de aanvang van het concours tabel A type Grand Prix twee punten ach terstand op het duo Dick Wieken en Gerd Meier en was deze achter stand inmiddels volledig wegge werkt? Dick Wieken was door een matige prestatie in de eerste man che, waarin hij acht strafpunten incasseerde, door de man uit Eist definitief op achterstand gezet. Maar het verschil met de van origi ne Westduitse ruiter Gerd Meier was miniem. De tijd waarin Harry Wouters van den Oudenweijer het parcours had afgelegd bleek een fractie beter dan het aantal seconden dat de ruiter uit Hameien nodig had ge had om de omlopen te realiseren. En daarvan kon de Gelderlander vlak voor de prijsuitreiking van het slotconcours, nadat vliegensvlug de definitieve uitslag was bere kend, Van den Oudenweijer ook als Nationaal kampioen worden aangewezen. Rotseconde Voor Gerd Meier was dat oordeel een vleze tegenvaller. „Ik dacht kampioen te zijn", vertelde Meier beduusd, nadat hij weer met bei de benen op de grond stond. „De uitslag is een hele teleurstelling voor me. Ik was er bijna zeker van gewonnen te hebben. Jam mer, en dat allemaal door een rotseconde. Dat luttele tijdsverschil verhinder de dat Gerd Meier eindelijk eens met de achtjarige Casimir een be langrijke overwinning in Nederland pakte. Enkele maanden geleden zorgde Mejer voor een daverende verrassing door voor de Engelse professionals te Wembley de Grote Prijs van Engeland te winnen. In eigen land treedt Meier niet zo nadrukkelijk op de voorgrond. Wat voornamelijk zijn oorzaak vindt in de beslissing van de eigenaar van Casimir, Van Tuyl om zijn paarden uit geloofsovertuiging niet op zon dag te laten starten. De overwinning van Harry Wouters van den Oudenweijer verliest een beetje aan glans doordat bij het Nationaal Kampioenschap tal van belangrijke gegadigden voor de titel ontbraken. Zo moest de Alme- loër Johan Heins de strijd vrijdag al staken nadat Romantico gebles seerd was geraakt. En dat terwijl Heins zich een uitstekende uit gangspositie verworven had om het Nederlands kampioenschap dat in zijn bezit was, te prolonge ren. Blessure „Met Romantico won ik vrijdag het jachtspringconcours en ook bij het progressief springen ging alles aanvankelijk voortreffelijk. Romantico bleef foutloos maar vlak voor de barrage merkte ik bij het inspringen dat er iets mis X '4bdul Karim Ressang gaat zich in het vervolg aan zijn studie wijden. fi •\r •v X?. Enith Brigitha realiseerde uitstekende tijden in Volendam. te boven is en Corianne Heymans teleurgesteld is gestopt, haalde de titels op de rugslag in matige tij den. Bij afwezigheid van José Da- men viel de titel op de 100 meter vlinderslag ten prooi aan Ineke Ran (in de matige tijd van 1.07.25) en die van de dubbele afstand werd gewonnen door Yolanda Ag- genbach. De zwemster uit Den Helder was de enige titelwinnares, die niet naar de Spelen is geweest Bij de heren was dat de winnaar van de 100 en 200 meter school slag Ronald Hond. Voor Yolanda Aggenbach vormt de titel de enige compensatie voor een grotendeels verloren seizoen. In het begin varr het seizoen stelde zij zich niet beschikbaar voor Montreal, toen bleek, dat haar trainer Bas Weem- hoff niet in het begeleidingsteam paste. Plannen om zich op natio naal niveau te manifesteren, wer den geen werkelijkheid. Ook al, omdat ze de motivatie miste om .de harde training, die Weemhoff eiste, te verwerken. Zonder veel ambities kwam ze in Volendam aan de start en ze veroverde er zowaar nog een titel. Nieuw talent leverden de kam pioenschappen niet op. Een te leurstellende ervaring voor bondscoach Bert Sitters, die vol gende week met de trainers gaat praten over de trainingsopzet van het volgende seizoen. Het aantal uitvallers in zijn Olympi sche equipe is weliswaar gering, maar toch dreigt hem een sleutelfi guur te ontvallen: Abdul Karim Ressang. De zowel op de rugslag als de vrije slag inzetbare Heem- stedenaar vertrekt op 17 septem ber weer naar de Verenigde Staten om zijn studie voort te zetten. „Ik wil nu proberen in twee jaar mijn kandidaats (economie) te halen en ga me daar volledig voor inzetten", aldus Ressang. „De afgelopen twee jaar was het steeds hangen en wurgen, wel over, niet over, herexamens en dat soortZwemmen en studie bleken gewoon niet te was. Het paard bleek opnieuw hinder te hebben van de blessure waardoor Romantico ook tijdens de Olympische Spelen niet kon starten. Het paard heeft een ver dikking bij de knie. Volgerië rönt genfoto's zou Romantico eigenlijk geen last daarvan mogen hebben omdat het gewricht niet is aange tast. Voorlopig zal ik alleen met mijn oudere paarden kunnen uit komen". Henk Nooren uit Zwolle en Anton Ebben (Bosch en Duin), die even eens deel uitmaakten van de Olym pische équipe, ontbraken ook op het appèl. De jeugdige Nooren is enkele weken geleden ten val ge komen en ondervindt daar nog steeds de naweëen van. Terwijl Ebben zijn toppaard Jumbo Design na het krachten slopende seizoen van enige tijd rust wil laten genie ten. De enige Olympiade-ganger die wel in actie kwam was Rob Eras. De ruiter uit Helvoirt stelde: „Samen met Harry Wouters was ik de favoriet in dit kampioenschap. De afgelopen maanden heb ik im mers erg goede resultaten be- Harry Wouter van den Oudenweijer vooral bij de sloot. In beide man ches aarzelde het paard voor de in het parcours opgenomen water hindernis en verloor teveel snel heid om het obstakel nog goed te kunnen overbruggen. Die fouten brachten Hans Horn op een vijfde plaats in de eindklassering achter Rob Eras, Dick Wieken, Gerd Meier en kampioen Harry Wouters van den Oudenweijer, die na de officiële prijsuitreiking van het kampioenschap door de verslage nen als huldeblijk in de sloot werd ondergedompeld. Op weg naar droge kleren had de nieuwe kam pioen nog net even tijd om te zeggen: „De parcoursen waren niet al te zwaar. Alleen ontstonden door de regenbuiten hier en daar een paar zwakke plekken. Waar je rekening mee moest houden. Van daag is er erg goede sport gele verd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17