Hunt nu vlak achter Lauda WALTER VILLA WEER E GROTE MAN BIJ lACE NÜRBURGRING JONES SPEELT HOOFDROL IN SLOTFASE Kampioen motorcross op lekke achterband EUROPA CUPRACE FRANSE AFFAIRE SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT PAGINA 13 ZANDVOORT - Alan Jo nes vestigde dan toch nog nadrukkelijk de aandacht op zich in de 25e editie van de Nederlandse Grand 'rix. De 29-jarige Austra liër die vorig jaar zijn de- mut maakte in de Formule wereld en dit seizoen de erste coureur is van het iurteesteam, had zich 74 nden nauwelijks laten en. Maar uitgerekend in le laatste omloop door de Sandvoortse duinen speel- ïv de Jones een hoofdrol. Want terwijl de Zwitser Clay Regazzoni een impo nerende opmars naar de —op dat moment leidende James Hunt had zien resul- a Ul!„ leren In een positie vlak .?rdami llch,er de Bri' dreigde Alan «nk) Jones' witte bolide een ,£"3lta-in-de-weg te worden Yoianoa '00r beide leiders. ■tathilde Herfst Ran lij stuurde aan het eind van het ^zc" échte stuk zijn wagen voor Hunt jfi Regazzoni de Tarzanbocht in Peetere r ver'eende vervolgens in de aan- roaTwij- fop naar de Hunzerug de Engels- 2 30. 5. urn keurig doorgang, maar sloot ervolgens het gaatje af voor de v.d. Kuil igende Zwitser. Deze was daar zo rfczfalv erbo'gen over dat h'i met woe* armgebaren zijn voorligger t veid) kennen gaf zich met dit staaltje Ronald (uurkunst allesbehalve te kunnen Robm erenigen. Maar ondertussen Spijker*P°°t James Hunt met zijn Mcla- Keuien in de Hunzerug op. De jubileum- Ronaidrand Prix was beslist. Regazzoni H«nk On zijn achterstand niet meer 2-13, 3.oed maken en James Hunt ging L#PeterIs eerste over de finish. Daarmee Bzorgde hij zichzelf een fraai ver lui KanmBfdagscadeau. want de Brit werd Ronaidjsteren 29 jaar. Bovendien bete- "a4SREo-fnde z'in ze9e dat hij in de Jacht .'5. Ber-P de wereldtitel de van zijn ver- ondingen genezende Niki Lauda Te op twee Punten 's genaderd, na: 1 C. "terecht jn-Tabak® zege op Zandvoort kwam over- 4. ens terecht bij James Hunt, de vjUreur die vorig jaar op hetzelf- circuit na een boeiend gevecht Politiek Bt Lauda zijn eerste Grand Prix- 3 F ge boekte. 27 30. 2 •«m^r 'J1* nam de elfde van de 75 36.30.2. nden de leiding om die niet 2 39 7 2 wr a' te staan. Hij behoefde endoóm ichts gedurende korte tijd strijd leveren om die eerste plaats, met uitzondering van aanvan- HHijk John Watson en tegen het Mild Clay Regazzoni behoefde De start van de 26 bolides voor de Nederlandse Grand Prix. Ronnie Peterson leidt de groep wagens de Tarzanbocht in. Hunt van niemand gevaar te duch ten. John Watson leek aanvankelijk de enige die Hunt serieus tegen stand kon bieden. Nadat na een tiental ronden een scheiding in het veld was opgetreden had Hunt weliswaar reeds een voorsprong, maar Watson bleef verrassend bij hem in de buurt. De Ier, die zijn baard offerde na zijn triomf in Oostenrijk, schoot enige keren zo dicht achter Hunt over het rechte eind, dat het niemand zou hebben verbaasd als hij de Brit een keer voorbij zou zijn gegaan. Maar een mankement aan zijn bolide in de 47e ronde maakte een eind aan de boeiende krachtmeting tussen Hunt en Watson. De Ier moest zijn wagen vlak voor de Tarzanbocht aan de kant „parkeren" en niets leek Hunt meer in de weg te staan zijn vijfde Grand Prixzege dit sei zoen te behalen. Op ruime afstand leverden Regaz zoni en Mario Andretti op afstan 1 gevolgd door Ronnie Peterson, Tom Pryce en Jody Scheckte, strijd om de resterende ereplaat sen. Peterson, die zoals te doen gebruikelijk een bliksemstart be leefde en gedurende tien ronden het veld mocht aanvoeren, kon zich tot op driekwart van de race in de voorste gelederen handha ven, maar moest toen met een defect naar de pits. Op dat moment waren er nog maar zestien van de 26 gestarte wagens in de race, waaronder de Amster dammer Boy Hayje. De debutant in het Formule l-geweld had een soli de start, maar moest zijn wagen in de dertiende ronde naar de pitsstraat sturen met een lekke voorband. Hoewel die snel was verwisseld had de Amsterdammer veel terrein verspeeld, maar hij handhaafde zich in zijn eerste race op dit niveau behoorlijk. Tien ron den voor het einde viel toch het doek voor hem. doordat zijn motor werd opgeblazen. Kort tevoren was Larry Perkins hem al voor gegaan. De Austra liër die aan het begin van dit seizoen door het HB-team was gecontracteerd, maar door uitblij ven van aanvaardbare resultaten uit het Grand Prix-circus was ver dwenen, was voor de race op Zandvoort toch weer door de ge broeders Hoogenboom in staat gesteld een Formule l-race te rij den. Hij acteerde lange tijd op een veertiende positie, maar domme pech schakelde hem uit. Perkins raakte door olie op de weg buiten de baan en liep zo veel schade op aan zijn wagen dat voortzetting zinloos was. Overigens gaf het optreden van Perkins de sponsors van het Boro-team aanleiding om toch naar een mede-sponsor te zoeken om Perkins de rest van het seizoen te kunnen laten rijden. De Australiër start in ieder geval over veertien dagen op Monza, waar mogelijk ook Niki Lauda zijn co me-back zal maken ondanks diens aankondiging pas in de Grote Prijs van Canada te zullen terug keren. Boy Hayje en Larry Perkins waren niet de enige uitvallers in de Zand- voortse Grand Prix, waar gisteren 65.000 toeschouwers acte de 'pre sence gaven. Van de 26 gestarte wagens kwamen er slechts twaalf aan de finish. De meest onfortuin lijke coureur was Hans Stuck. De jongste Grand Prixrijder van dit moment (25) moest zijn March al bij de start laten staan, vertrok vervolgens toch om zich even later bij zijn pits te melden. Na enige gesleutel vertrok Stuck opnieuw, reed enige ronden, maar de man kementen aan diens koppeling wa ren toch van zo'n aard dat hij na negen ronden met pech langs de baan kwam te staan. Hij was voor afgegaan door Merzario en werd gevolgd door onder anderen, Ertl, Nilsson, Reutemann, Fittipaldi en Edwards. Inmiddels was de Zwitserse brok kenpiloot Clay Regazzoni met in zijn spoor Mario Andretti op jacht naar James Hunt. Hoewel de Zwit ser elke ronde zienderogen inliep op de leider had Alan Jones, die toen achtste was. de beslissing in handen. Zijn manoeuvre in de laat ste ronde beroofde de 25e Neder landse Grand Prix van een finish die in lange tijd niet te zien is geweest. Want de overmacht van Hunt, die zich in de laatste tien ronden voornamelijk richtte op heel houden, was gedurende het grootste deel van de race te groot om van een boeiend verloop te kunnen spreken. FRANK WERKMAN James Hunt zet zijn brandbeveiligde helm af nadat hij als winnaar door de finish is gekomen. ZANDVOORT Spannend van start tot finish was de race van de Renauits 5 Gordini, die volgde op de Grand Prix. In de kwalificatiewed strijden van zaterdag was al op het scherp van de snede gestreden. De felheid, waarmede de coureurs reden kostte Ron Kluit een klassering voor de finale. De Duitser Schurtz reed de Nederlander bij het opgaan van de Hunserug onverbiddelijk van de baan. De eindstrijd zelf was een geheel Franse aangelegenheid waarbij Gourserol, Fremont, Marze en Bourdon respectievelijk eerste, tweede, derde en eerste in de kwalificatie races de hoofdrol speelden. De verschillen bedroegen gedurende de. gehele race slechts tienden van seconden. Gourserol bleek, toen de finishvlag viel. de beste positie te hebben gekozen. Hij ging met decimeters voorsprong op Fremont over de streep in-deze Nederlandse wedstrijd voor de Europa cup Renault Elf. Bourdon, die vierde werd, lag nog geen anderhalve meter op de winnaar achter. Cees Glansdorp was met een vijfde plaats, in de slotronden bevochten, de hoogst geklasseerde Nederlander. Boy Hayje kon geen grote rol vertolken. De Amsterdammer kreeg al snel een lekke band en blies later zijn motor op. 30.5. 3.401 bles Hol-! 3. 2 Kapi-i kopp 4,-j I 2040m:(#L .g) 2 52 OrW heweyde k J0 1 26.7.^^ jau 90. ooi to k°e»ÜRBURGRING De Italiaan Walter Villa en de Span- Angel Nieto hebben gisteren op de Nürburgring 3 Mi,it zestal wereldkampioenen motorracen volgemaakt. In er klassen waren de kampioenen al eerder bekend. t.to 2.«||ter villa greep na zijn tital in de 250cc ook die in "ïu£' 350"klasse. De Venezolaan Johnny Cecotto was in n a.» pil voorlaatste Grand Prix de enige concurrent van de zibfrs'n'lean. Villa' nam in de tweede ronde de leiding en °9o3 töppförtto was op dat moment al verslagen. De champagne i de lauwerkrans vielen ten deel aan Villa. Cecotto J? ,":vjls zijn titel kwijt. 2,50 2.60 Villa was, na zijn impone- Obie vanjdo prestaties in de GP van kopptecho Slowakije, ook op dë Nur- 1 Bartho'9r'ng de grote man. Voor zijn jamboftlnende race in de 350cc-klasse !o24?70,n ook die 'n de kwartliter- m: 1 Nê-Bse. Daarmee toonde hij zijn rd) °P de middelzware mo- topp 7!ooten nog eens aan. Angel Nieto heeft het in de 50cc- klasse niet willen laten aankomen op de Grote Prijs in (zijn eigen) Spanje. Hij won met overmacht voor zijn concurrenten Rittberger (WDI) en Graf (Zwi) en werd daar door voor de vijfde maal in zijn loopbaan wereldkampioen. Veel groten lieten het afweten op de „ring". In de klassen waar de kampioen al bekend was, ontbra ken juist degenen, die normaal het wedstrijdbeeld bepalen. Anton Mang kon daardoor bijvoorbeeld winnaar worden op zijn eigen cir cuit in de 125cc-klasse, omdat kampioen Bianchi thuis was geble ven. Ook Pileri kwam niet aan de start, terwijl Nieto een privéfeestje vierde in verband met zijn eerder behaalde titel in de 50cc-klasse. Walter Villa had niets te vrezen in de 250cc-klasse. waarin hij al we reldkampioen was. Daardoor ble ven zijn vroegere concurrenten thuis en kon de Brit Kork Balling- ton beslag leggen op de tweede plaats. Loterij De 500cc-races zijn al tijden niet meer interessant. Barry Sheene heeft zich met zijn luxueuze Rolls Royce niet meer laten zien tijdens de laatste evenementen en Laensi- vuori had ook geen behoefte om te komen. In de zijspanklasse was wel iedereen present, maar dat is nu eenmaal altijd een loterij. Zel den gebeurt het dat een motor de race uit kan rijden zonder een pitsstop te hebben gemaakt. Het sluitstuk van de Duitse GP was nog slechts aardig omdat de we reldkampioenen Rolf Steinhausen en Josef Huber voor eigen publiek reden. De zege ging overigens naar twee andere Westduitsers: Werner Schwarzel en Andreas Hu ber. Bert Struyk uit Zaltbommel heeft gisteren in Venray tijdens de uit wisselingswedstrijden van de Ne derlandse Motorsportbonden NMB en KNMV beide internatio nale races gewonnen. In de 350cc-klasse bleef Struyk de Amsterdammer Rob Bron voor en in de 500cc-klasse eindigde Struyk als eerste voor Willem Zoet uit Ophemert. In beide races moesten de coureurs het circuit met een lengte van 4300 meter twaalfmaal afleggen. AMSTERDAM Op het circuit Basisweg in het Amster damse havengebied is Gerard Rond Nederlands kam pioen motorcross in de 250 cc-klasse geworden. Rond. die eerder in het seizoen een wedstrijd moest missen van wege een sleutelbeenbreuk was de grote favoriet. In de eerste manche kwam de Bennekommer ten val en moest de laatste acht ronden met een lekke achter band rijden. Desondanks werd Rond in deze manche zesde. De wedstrijd werd gewonnen door Stef van der Sluis, die een ruime voorsprong had op Henk Poorte. In de tweede manche nam Rond aanvankelijk genoegen met de vierde plaats. Weer reed Van der Sluis op kop maar hij moest in de tweede helft van de wedstrijd met pech de strijd staken. Ge rard Rond was inmiddels opge klommen naar de tweede plaats en kwam toen aan de leiding. In de laatste twee ronden moest Rond het nog zonder een voet steun stellen. Hoewel Braakhek- ke en Poorte nog dichtbij kwa men was de overwinning voor Rond en daarmee ook de natio nale titel. Dinand Zijlstra en de zijspancom- binatie Ton van Heugten/Dick Steenbergen zijn in het Drentse Anlo gehuldigd als cross-kam pioenen. Zijlstra, vorig jaar nationaal kam pioen in de 50 cc-klasse. legde beslag op de titel 125 cc. In de eerste manche eindigde hij als tweede achter Jack Verwaayen, die van de start af de leiding had. Derde werd Henk Pauw, die aanvankelijk de beste vooruit zichten op het kampioenschap had. Door deze derde plaats verspeelde hij zijn twee punten voorsprong in het klassement. In de tweede en beslissende man che nam Zijlstra in de eerste ronde het heft stevig in handen doordat Pauw onderuit was ge gaan en een daardoor niet meer te overbruggen achterstand op liep. Miljoen liter Bij de zijspannen stelde Ton van Heugten met bakkenist Dick Steen bergen al in de erste manche de titel veilig door de concurrentie op magistrale wijze van zich af te schudden. Cor den Biggelaar. die de grootste bedreiging vormde, verspeelde door een vierde plaats in de eerste manche zijn kansen op de titel op het vrijwel stofvrije circuit op de Drenthse hei. De organisatoren hadden meer dan een miljoen liter water gebruikt om het circuit stofvrij te houden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13