Bovag hekelt kritiek ANWB Droogte houdt Amerikaanse toeristen weg uit Engeland 'ransport-problemen nijpend "ij missionarissen 1 oor bestrijding onderzeeboten ervanging van Neptunes nodig Gif lozingen Tiel MINISTER VREDELING: istituut ijverheid edreigd met piting Paus Paulus bereid tot gesprek met Mgr. Lefebvre Nieuw gezinsblad Mix gepresenteerd ïdaktie van jordhollands igblad 1 garanties Big Ben slaat weer j vergoeden llülKDAG 28 AUGUSTUS 1976 UK1USE GUUKAWT PAGINA 9 EU HAAG (ANP) Minister Vredeling Minister Vredeling zegt dit in antwoord op defensie is van oordeel dat de huidige schriftelijke vragen van de Tweede-Kamer- lune-vliegtuigen nog steeds geschikt leden Wisselink en van der Mei (beiden voor het uitvoeren van verkennings- CHU). Volgens de minister is er in het hten. Voor de bestrijding van onderzee- Noordzeegebied sprake van verhoogde acti- zijn evenwel modernere toestellen viteiten van Russische schepen en vliegtui- HINeptunes gewenst en de bewindsman gen in verband met de toenemende stallaties in de Noordzee. De marine van de USSR is sinds het begin van de jaren zeven tig vooral in kwalitatieve zin (sensoren en wapensystemen) verbeterd, waardoor de ge vechtscapaciteit is toegenomen, aldus de mi nister, die ook melding maakt van een gerin ge uitbreiding van de Russische vloot. De Bezetting Een groep jongeren heeft gisteren uit protest tegen het gemeentelijk aijan ook bij het indienen van de defen- zigheid van de Sovjet marine op de wereld- onderzeebootvloot van de Sovjet Unie is huisvestingsbeleid het bureau huisvesting in Maastricht bezet. Korte tijd .r<r,m" J— T-v- ry driehonderd stuks de groot- later werden zij door de politie buiten de deur gezet, waarna zij hun demonstratie op de stoep voortzetten. eritóroting voor 1977 nader ingaan op het zeeën. De Sovjet Unie blijkt ook een groeien- fleem van vervanging. de belangstelling te hebben voor de boor in- STERDAM (ANP) - Het lerlands Instituut voor Nij- ieid en Techniek (NIND in Sterdam wordt met sluiting reigd. Volgens Gedeputeerde [en van Noord-Holland zul- daardoor vijftien (gespeciali- ide) mensen werkloos wor- I G.S. schrijven dit aan mi- fer Lubbers van Economi- Zaken, die de rijkssubsidie r het NINT in het kader van Jgemene bezuiningingsmaat- ilen met ingang van 1977 wil jndigen. De subsidie van nomische Zaken voor het (T was voor volgend jaar toot op 300.000. leputeerde Staten tonen zich r het intrekken van de subsi- Zij vinden het onredelijk, daardoor een eind zal ko- i aan het werk van het insti- 1, dat zich sinds 1953 bezig dt met voorlichting van het liek over de (technische) ont- kelingen in het bedrijfsleven iet geven van beroepskeuze- rlichting aan de jeugd. „VOLLEDIG VERKEERD BEELD" DEN HAAG „Bedenke- verd. Zij geven de automobilis- lijk en allerminst geschikt ten de raad vooraf een duideiij- om de representativiteit ke prijsopgave van de onder van de uitkomsten te onder- hpudsbeurt te vragen en een steunen is het feit dat opzet- Yant "wgdyke manke- i telijk verborgen mankemen- mfnten in te leveren. Bovendien ten aan de te controleren ^rZZ auto's zijn aangebracht. In d* rekerung te verlangen. het buitenland is bij een op "t dergelijke wijze verricht on-1 derzoek ook al gebleken dat i Ton/lartc j zo een volledig verkeerd J- d.Ilii.a.1 lo beeld kan ontstaan". Onder meer op deze wijze heeft de Bovag gereageerd op de re-1 moet SChade ^ÏDEN (Rtr) De Britse ex- ™"pter John Stonehouse heeft ^^ren vanuit zijn cel, waar hij gevangenisstraf van zeven moet uitzitten wegens frau- 976 n diefstal in vereniging, af- d gedaan van zijn zetel in Lagerhuis, zo heeft het mi- van financiën bekendge- kt. VATICAANSTAD (AP) Paus voerder van het Vaticaan. „Een Paulus de zesde is bereid om dergelijke garantie is voor de persoonlijk een gesprek te voe- gewenste ontmoeting onontbeer- ren met de „opstandige" Franse lijk." bisschop Marcel Lefèbvre, op Het Vaticaan heeft ook de tekst voorwaarde dat de traditiona- vrijgegeven van een brief die de listische leider zijn standpunt paus op 15 augustus persoonlijk wijzigt. Dit is gisteren door het aan de opstandige prelaat heeft leider volgen bij het overtreden van de kerkelijke wetten", schrijft de paus in zijn brief. Vaticaan meegedeeld. geschreven en waarin hij er bij In Amsterdam is gisteren de Nipkow-schijf, de jaarlijkse onderscheiding van televisiecritici, toegekend aan Jaap Drupsteen van de VPRO (1.) voor het grafische werk dat hij in tal van programma's heeft laten zien. De zilveren Reiss-microfoon. de onderscheiding van radiocritici, ging naar het literair programma Babel van de KRD. De onderscheiding werd in ontvangst genomen door Jan Starink. „De paus zal hem met open bisschop Lefèbvre wederom op armen ontvangen maar de Heili- aandringt om de „onhoudbare ge Vader heeft het recht en de incorrectheid van uw huidige plicht om vantevoren te weten houding" op te geven. „Doorgaan op deze wijze zou een ernstige schande zijn voör uzelf en voor diegenen die u als welke houding bisschop Lèfeb- vre zal aannemen als hij de paus bezoekt", zei een woord- Het Vaticaan heeft gezegd be vreesd te zijn dat als bisschop Lefèbvre en zijn volgelingen volharden in hun weigering van de hervormingen die door het tweede concilie zijn vastgelegd en doorgaan met de persoonlij ke aanvallen op de paus, er dan een schisma of een afschei dingsbeweging binnen de kath olieke kerk zou ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In Nederland bestaat een gat dat een onweer staanbare aantrekkingskracht heeft op uitgevers van tijd schriften. Ze storten er zich als lemmingen in. Nog maar kort geleden overleefde „Deze Week", een Elsevier-uitgave, de val niet. Desondanks heeft de VNU.„Mix" gelanceerd, zijnde een nieuws- en showperiodiek dat de man en de vrouw tussen de 20 en 50 wil bereiken en zelfs het oudere kind tussen 15 EN 19 jaar. Het stijl- en taalgebruik en de keuze van de onderwerpen (sex en geweld zijn taboe) worden dan ook geheel afgestemd op een veelomvattende groep le zers. Het nieuwe blad is verschenen m een oplage van 500.000 exem plaren. Men rekent er op dat men uiteindelijk zal uitkomen op een oplage van 250.000. Het blad heeft als ondertitel: „Met het oog op mensen". Hoof dredacteur Peter van Steenwijk: „De redactie heeft uitsluitend aandacht voor de mens, zoekt altijd de mens achter het gebeu- resolutie verlangt de rêdactie ook meer in zicht in wat zij noemt de noodzaak van de voorgenomen trans actie. Dat verlangen wordt gedeeld door de NVJ en de drie grafische bonden, die tien september ren. Je kunt Mix ongeveer plaat- IN (ANP) - De redactie het Noordhol- Dagblad in i (oplage onge- -17.000) vindt de enomen ovema- or de Telegraaf vijftig procent s indelen van de irma at schappij jerij Noord-Hol- lleen aanvaard- als garanties ïgeven voor het behoud van de werk- een tweede gesprek over de aandelen- overdracht hebben met de directies van drukkerij Noord-Hol land en de Holding maatschappij de Te legraaf. gelegenheid voor alle Intussen heeft zich in 210 werknemers en Alkmaar een groep voor het behoud van lezers van het Noord een volledige redac- hollands Dagblad tionele zelfstandig- verenigd in een actie heid van^het Noord- groep, die opkomt hollands Dagblad. De redactie zegt dit voor een „onafhanke lijke positie" van een gisteren in haar blad. De groep overleg met de Ne- heeft er bij de redac- derlandse Vereniging tie op aangedrongen voor Journalisten niet in te stemmen (NVJ) opgestelde re- met de gang van za- solutie. Blijkens deze ken. sen tussen Story en Panorama. Hoop in Libanon LONDEN (AP) - Het uur werk van de vermaarde Londense klok Big Ben is gisteren om 12 uur weer in het werk gesteld nadat er, 22 dagen geleden, daarbo ven iets stuk was gegaan. Maar alles is nog niet bij het oude, de klok zal voor lopig alleen de hele uren aangeven omdat de repara tie nog niet is voltooid. TIEL (ANP) Volgens medewerkers van het onderzoekcentrum „Voorkomen is beter" in Tiel heeft het chemisch bedrijf Verdugt al veel eerder dan per eind juli giflozingen gedaan. Uit de klachten waarmee het publiek naar het onderzoekcentrum komt en uit het eind juni geel worden van bladeren van bomen, leidt men af dat de lozingen veel eerder moeten zijn begonnen dan de directie opgeeft Rechter-commissaris mr. P. F. Feith bij de Arnhemse rechtbank, die het gerechtelijk vooronderzoek leidt naar mogelijk strafbare handelingen bij Verdugt, houdt ook rekening met deze mogelijk heid. Uit het eerste politie-onderzoek, zo werd gisteren meegedeeld, kon al worden opgemaakt, dat er misschien al eerder problemen zijn geweest. Gisteravond is ook bekend gemaakt, dat het produktiepersoneel van Verdugt heeft verklaard dat kleppen bij de reactieketels al sinds half juni verkeerd stonden. sultaten van een onderzoek dat de ANWB en de Consu- mentenbond hebben inge steld naar de kwaliteit van grote onderhoudsbeurten in 50 garagebedrijven. Deze twee organisaties, die dit onderzoek representatief ach ten, kwamen tot de conclusie dat het met de kwaliteit van de beurten droevig is gesteld. Zo zouden niet zelden mankemen ten aan het remsysteem „over het hoofd worden gezien". De Bovag zegt over representa tieve cijfers te beschikken, die de tevredenheid van de consu ment over zijn garagebedrijf weergeeft. Zo werd volgens de Bovag na een onderzoek in 1970 duidelijk dat 87 procent van de automobilisten tevreden was over zijn garage. De ANWB en de Consumenten bond hebben voorts geconclu deerd dat niet één onderhouds beurt bij de gecontroleerde ga ragebedrijven volgens de voor schriften werd uitgevoerd. „Ga rages gingen ook vaak onge vraagd over tot overbodige werkzaamheden, hetgeen voor de automobilist onnodige onkos ten met zich meebracht", aldus de onderzoekers. De arbeidsuur- tarieven liepen bij de verschil lende garages uiteen van 31,32 tot 45,75. Ook signaleerden ANWB en Consumentenbond dat op som mige rekeningen posten voor kwamen van werkzaamheden, die niet waren verricht of van onderdelen die niet waren gele- LONDEN Volgens vele Ameri kanen ligt het oude moederland al jaren in de goot, en de Engelse nende Theems wel eens haarfijn zouden zich er van te vergewissen dat de rivier gaan bestuderen. Zo gingen dus Murray en die hij vanuit zijn raam gezien had niet Nona Poston op weg. Het echtpaar werkt voor de Wereld Reisin- BEIROET (UPI) Libanons christelijke leiders zijn gisteren akkoord gegaan met een nieuw vredesplan van de Arabische Li ga als „basis voor de dialoog die naar we hopen de oorlog zal beëindigen", zo heeft een woordvoerder van de rechtse Falangistische partij meege deeld. Dit kan een doorbraak betekenen in de pogingen het nu 17 maanden oude conflict op te lossen. of andere oplichterstruc van de Britse toe ristische industrie was, nam hij samen met zijn vrouw een bustoer stroomopwaarts. Toen ze eenmaal voldoende bewijs hadden alleen maar verder bewijs van. De hotels te onderzoeken. Meestal 'werkt het gevonden voor het bestaan van de Theems Amerikaanse televisie toonde niets echtpaar Poston als een soort geheim agen- belden de Postons onmiddellijk naar Fort drooggevallen ten' nu dit werd b*®10*®11 eües in het open- 'r™J~ 4u droogtecrisis, die in de VS Uitge- formatie Dienst, een organisatie die door breid op de televisie komt, is daar reisbureaus gebruikt wordt om bijvoorbeeld minder dan een Theems, een droog stroompje in een uitgedroogd landschap. Het re sultaat loog er niet om. Honderden toeristen zegden in paniek hun va kantie af, ondanks de verzekering van reisbureaus dat de rivier nog net zo majestueus als anders naar de zee rolde. Het werd hoog tijd, vonden de reisbureaus om twee ontdekkingsreizigers naar Enge land te sturen die de feiten over de verdwij- Worth in Texas, waar de kantoren van hun organisatie zijn, en vertelden van hun blijde boodschap. Het vliegtuig waarmee het echtpaar in Lon den aankwam had 30 lege plaatsen over. „In „Normaal houden we ons een beetje op de deze tijd van het jaar zou dat eigenlijk vlakte", zei Poston grootmoedig, „maar in onmogelijk moeten zijn", zei de heer Poston. dit geval vonden we dat we de Britse pers „Dat komt ongetwijfeld door alle wilde ver- een handje konden helpen". de droogte. Meestal zijn de Gekke lui, die Amerikanen, vinden de Brit- vluchten nu volgeboekt. ten. Goed, het is heet en droog, en hier en Het was de heer Poston die, vanuit de daar kan je geen ijs in je glas krijgen. Maar hotelkamer van het echtpaar, het eerst on- je kan nog steeds een blik Coke bij de weerspreekbaar vastgestelde dat de Theems Westminster brug krijgen, er nog steeds was en redelijk nat ook. Maar Copyright The Guardian UTRECHT (ANP) - De afde- lingsraad Noord-Holland van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde heeft een tandarts be rispt omdat hij heeft gehandeld in strijd met de „beroepswaar digheid". De tandarts moet ook de schade die een patiënte heeft geleden door een verkeerde be handeling vergoeden. De tandarts had bij de patiënte op twee kiezen kronen geplaat st Eerst zette hij er een nood- kroon op, waarna de patiënte een abces en een dikke wang kreeg. Hetzelfde gebeurde na de plaatsing van de definitieve kro nen. De tandarts zei dat dit „nor maal" was en dat het wel zou overgaan. De patiënte ging naar een ande re tandarts, die constateerde dat haar gebit er ter hoogte van de kronen „woest en gezwollen" uitzag. Bovendien bleken de kronen los te staan. Nadat de twee kiezen waren getrokken verdween de pijn. Nieuwe kritiek op maatregelen jeugd werkloosheid UTRECHT (ANP) - De KWJ- beweging van werkende jonge ren heeft stelling genomen tegen de maatregelen van minister Boersma (Sociale Zaken) om de jeugdwerkloosheid terug te dringen via het geven van pre mies aan werkgevers, die jonge ren in dienst nemen. In een gisteren uitgegeven verklaring wordt in scherpe bewoordingen uitgelegd, dat dergelijke maatre gelen leiden tot het weggooien van oneindig veel belastinggeld zonder dat het resultaten ople vert Volgens de KWJ krijgen de werkgevers, die worden vergele ken met „oer-verwende kinde ren, die altijd moord en brand schreeuwen dat ze te kort heb ben, maar die intussen niet we ten waar ze hun speelgoed (win st) moeten laten", het cadeau van hun leven toegestopt door de minister: gratis werknemers. ;cht >de v£ •eilijk "nnd2gelijke bliksemactie voor i. ma> mlssionaMsen en landeigen krachten kt m< drijvl ;e dol eten dienstreis uur mijn christenen in Vele malen heb ik de laatste tiid 's nachts vordtferland van Borneo duurt 14 dagen, langs de weg gestaan, heel alleen, in de oop dan 200 km. Acht keer per jaar hoop, dat er hulp zou komen. De kan nu dat dus 1600 km. uit Dat valt niet niet meer weg, en dat heeft zijn invloed op ik een boot sou bebben, dan soa het werk van de zusters. De vraag de MIVA wj| ptal tot de helft terug te brengen spoedige hulp". -TIjT andere 800 km znllen we wel altijd Drie citaten uit brieven, waaruit naar voren blijven lopen vanwege de ondoor- springt: zorg voor de christenen; gebrek u e»Urheid van ons gebied. Dat Is een aan mankracht; inzet van catechisten en het begeh van hoelang je voeten het volhou- nijpend gebrek aan transport laar kan de MTV A mij een bootje e hof Voor 585 missionarissen en eigenlandse krachten, werkzaam in de kerken van de bisdom Koudougou met ontwikkelingslanden, vraagt de MIVA, de priesters; twee jaar gele- Missie Verkeersmiddelen Aktie, in dit week- loren we bij een ongeluk nog twee einde van 28-29 augustus uw aandacht en nieifee jonge, beste krachten Gelukkig hulp. Ook uw gebed voor zegen over hun ren, we een groot aantal catechisten, die werk. Als u deze oproep van de MTVA ijke het werk bijstaan. Ze krijgen een verstaat dan kunnen via deze bliksem aktie .■„ijgriipende vorming en het resultaat 585 missionarissen en eigenlandse krachten lUre0 wonderlijk. Ze werken in hun aan vervoermiddelen worden geholpen. 1 kon en genieten een enorm vertrouwen. Daarmee zou het werk in 585 gebieden in hun voorbeeldige levenshouding de derde wereld weer vooruit kunnen. Want 70) h«het aantal christenen geweldig toe. transport overbrugt er de afstanden, dod^d van oogsten. Als bisschop ben c^nii? ^tijd op reis; steeds wel ergens M bushdorp. Maar zonder transport W§9% IS ClC MIVA? )°op5öat niet kunnen. Mijn auto is versle- nu ïef me een nieuwe, want het is de Voor# de oogst", ït H. »ihuif de zorg hebt voor 15 teams I in I D« MTVA, de Missie Verkeersmiddelen Ak tie, is een organisatie in Nederland, die meer dan 40 jaar lang al opkomt voor de die werkzaam zijn op vele missio- vervoersproblemen van mtorionarissen en dat veel reizen. Afstanden ®et nen samenwerkende eigenlandse eolie- erkt olkswagentje. Nu is het ermee afge- vervoersprogramma op, om daarmee te van f1 openbaar vervoer bestaat hier niet assisteren in het werk van de evangelisa tie, de ootwikkeling, het dienstbetoon aan de mensen, de zwakkeren in de ontwikke lingslanden. Hoezeer de MIVA in de derde wereld een begrip is geworden blijkt uit de stroom verzoeken om hnlp. Tot 15 sogostns j.1. waren er bij de MTVA 975 aanvragen om transportmiddelen inge diend voor een bedrag van 8.000.000,—. De jaarplanning 1976 van de MIVA werd als volgt samengesteld: 1. De definitieve lijst, waarvan de aanvra gers bericht hebben ontvangen dat, als de akties in 1976 slagen, ae ook geholpen kunnen worden in oktober-november 1976. Het gaat hierbij om een bedrag van 4.500.000,— en met dit bedrag kunnen 610 aanvragen gehonoreerd worden. I. De aanvullende lijst, waarvan de aan vragers bericht hebben ontvangen dat zij ofwel nog in 1976 (december) of anders in 1977 n" - daarbij waarmee 85 aanvragen gehandeld. 3. De wachtlijst van de aanvragen die moeten wachten tot 1977, tenzij er aanvul lende mogelijkheden zijn. wanneer de ak ties bijsonder succesvol zun. Daar gaat bet dan om een bedrag van 1700.000,— en bet betreft nog eens 280 aanvragen. Van de komende MIVA-büksemaktie, wel ke landelijk wordt gevoerd met een koliek- te Ln de katholieke kerken en met een' giro-aktie wordt een opbrengst van 4.000.000,— verwacht Daarmee rallen de vervoersproblemen van 585 missionarissen en eigenlandse krachten in één slag kunnen worden opgelost De MTVA woei, dat se haar vervoerspro gramma voor missionarissen en eigenland se krachten alleen kan uitvoeren met uw hulp. Ze mag sich verbeugen over het enorm vertrouwen dat se geniet bij de Nederlandse katholieken. En als de MIVA self niet overtuigd was van bet feit dat vervoer de onmisbare motor is om bet werk van de evangelisatie in al baar vor men mogelijk te maken, dan sou se niet met soveel nadruk uw steun vragen in dit weekeinde van 28-29 augustus. In bet afgelopen jaar 1975 kon de MIVA voor 5.000.000 aan vervoermiddelen uitke ren, waarmee 847 transportmiddelen kon den worden verschaft aan missionarissen en eigenlandse krachten. Dat succes was te danken aan een geweldige MTV A-kol lek- tie en giro-aktie in 1975, een uitverkochte loterij, veel giften en een toenemend aantal schenkingen en legaten/erfenissen. Daaruit bU£t, dat velen, vla de MIVA, iets heel concreets willen doen aan de voortgang van bet werk van de kerk in de derde wereld. Vervoer overbrugt afstanden Dar vervoer bij alle werk vaak wezenlijk is, valt overduidelijk af te lezen uit de vele verzoeken om vervoermiddelen (gemiddeld drie aanvragen per dag). Vervoer is nodig voor vorming van catechisten, voor zieken zorg en voor allerlei vormen van onderwijs. Vervoer is nodig voor assistentie aan kleine boeren, voor bewustmaking van de arbei ders. voor zorg ten behoeve van gehandi capten en vergeten mensen. Vervoer is no dig om tot diep het binnenland in zondagse eucharistievieringen te kunnen verzorgen om plaatselijk leiders te vormen om mensen meer inzicht te geven in catechese en in bet verstaan van wat de bijbel met hen en hun wereld voorheeft En de motivatie bi) dit alles is: de diepe overtuiging bij missiona rissen en eigenlandse krachten, dat het evangelie van Jesus Christus, goed begre pen aan de individuele mens, de maatschap pij en de wereld, bouwstenen aanreikt om ook werkelijk tot meer vrede en gerechtig heid te komen. Voor dat werk van gerechtigheid en vrede spannen vele mensen zich in. Christenen en met-christenen. Zij doen dat op wereldni veau, zoals in Nairobi 1976, maar ook in ,het klein, en niet minder belangrijk, doen dat eveneens duizenden missionarissen en hun eigenlandse collega's, die ter plaatse, heel concreet en effectief, naar wegen zoe ken om tot meer gelijkberechtigheid en vrede te komen. Want al hun werken, van iedere dag, is gericht om hun medemensen wat meer geluk te bieden; geluk dat bestaat in wat meer welvaart, maar evenzeer in wat meer welzijn binnen een sterke godsdiensti- Se verhouding tot hun God. Zij geven daar oor de woorden van Jezus handen en voeten; ze trekken zich het lot van gevange nen en beproefden ook werkelijk aan; ie voeden de hongerigen en daklozen; ze weer spreken de machtigen; ze helpen de zieken en doorbreken het fatalisme. En dat is werken vanuit het evangelie in de wereld van nu. „Het is tegenwoordig zo. dat ik wel weet wanneer ik wegga naar mijn buitenpost, maar niet wanneer ik terug zal komen uit mijn gebied dat 150 km lang is. Dt ben nu 30 jaar in Afrika, kon me tot nu toe zelf redden. Maar nu moet ik uw hulp inroepen voor een nieuwe auto" (Th. Kohl - Came- roun). „Vele malen heb ik de laatste tijd 's nachts langs de weg gestaan, heel alleen. In de hoop dat er hulp zou komen. De kan nu niet meer weg. En dat heeft zijn invloed op het werk. Help me spoedig aan vervoer" (Zr. H. Cordewener - Centr. Afr. Repu bliek). „De auto van 1968 heeft het begeven. Onze garagehouder heeft er acht jaar voor ge zorgd als was het zijn eigen auto. Maar net is nu gebeurd. Kan de MIVA ons helpen?" (Br. L. Jansen - Indonesia). „Onze auto is versleten en daarmee komt het met moeite opgezette medisch werk in gevaar: zowel het vervoer van de zieken alsook de bevoorrading van het hospitaal en de medische buitenposten. We hopen, dat de MIVA ons dit jaar nog helpt" (Br. W. Megens - Chili). „'Gezien mijn gezondheid kan ik hier alleen nog werken, wanneer ik over een vervoer middel beschik. Heb ik dat niet meer, dan komt er een einde aan mijn werk; maar er is geen opvolger. Daarom wil ik blijven, maar geeft u me dan een auto" (A. van Geffen Chili). Zo maar een greep nieuwe motorfiets^j/van Hersel - Indone- „Toen ik na mijn verlof in Holland hier terugkwam, moest ik op de fiets, omdat mijn motorfiets al lang stuk is. In de hitte de eerste dag 44 km; de volgende dag weer verder, 20 km. De derde dag kon ik niet meer, ben op een vrachtauto naar huis terug gegaan en schrijf u nu deze brief met het verzoek me spoedig te helpen r~~ „Mijn auto is versleten en de mensen van de 30 buitenposten dreigen verstoken te worden van de pastorale zorg en het zieken transport" (pater L. van Rooijen - Malay sia). „We kampen hier ontzettend met vervoer. Mijn collega brengt me steeds weg met onze oude jeep en gaat dan zelf verder. Die jeep is vertieten en ons beider werk komt in gevaar" (H. Kronenberg - Zaire). sië). .Mijn auto, beslist nodig om mijn werk te kunnen doen, is zeven jaar oud en versle ten; staat al vanaf kerstmis in de garage. Af en toe leen ik een auto, maar het werk gaat dagelijks achteruit Help me spoedig aan een nieuwe wagen"* Uganda). Wat is er nodig? De MIVA hoopt ia dit weekeinde via de bliksem-aktie op eea bedrag va 4.000.000,— om so de vervoersproblemen van 585 missionarissen en elgenlandst krachten te kannen oplossen. Als dit be drag er komt, dan kan in september reeds met de uitkeringen begonnen worden ea kunnen op bet eind van bet Jaar de ver voersproblemen van deae 585 missionaris sen ea landeigen krachten opgelost zijn. Als we dit samen kunnen realiseren dan hebben we heel concreet iets gedaan. Velen van ons voelen zich te vaak machteloos met betrekking tot hetgeen zich op dit moment in de wereld afspeelt, bij het zien van de vele mislukkingen en van de vaak maar zeer geringe verbeteringen in de verhoudin- Ken tussen de rijke en arme wereld. Maar eel concreet gezien behoeven we ons niet machteloos te voelen, want ook verbeterin gen op kleine schaal in de verhoudingen tussen de mensen verkleint afstanden; of dat nu hier of ginds is. En zo wordt de mogelijkheid om grotere afstanden te over bruggen, daadwerkelijk groter. De MIVA tracht dit werk van „afstanden overbrug gen" met u samen te doen. MIVA* bliksemaktie 28*29 augustus Ia <11 bericht beeft hunnen den. eet missionarissen en hun eigenlandse colte- ga's doen in de kerken van ds ontwikke lingslanden. Ook heeft u geloen wat do MIVA met samen wil doen om ben bijstand te verlenen op vervoersgebied. Voor 585 van hen boodt de MIVA nu. to dese weken, haar jaarlijkse, landelijke oexe weien, uur *u bliksemaktie onder ha motto: „Overbrug die afstand". Geef ook OW bljdrace: royaal, maak er een offer van! Giro: 27 22 49, Ln.v. MIVA, Vl> verstraat 12, Breda.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9