Mgr. Lefebvre zal zich aan verboden niet storen Ramadan, periode van solidariteit Meevallers bij kalme markt Nieuws uit de bedrijven DRIE F 28'S BESTELD BEURSOVERZICHT Paulus de Boskabouter-Het beest van Ploemanac Suske en Wiske- De Raap van Rubens Lucky Luke „De genezing van de Daltons' BERTHA MEULEBERG: JAARLIJKSE COLLECTE VOOR VERKEERSMIDDELENMISSIE Kerk en wereld ij LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 AUGUSTUS (Van onze beursmedewerker) Amsterdam Niet tegenstaande de valuta-onrust wat is wegge trokken niettegenstaande de gulden afgelopen week weer wat steviger in het zadel kwam te zitten, kon de Amsterdamse effectenbeurs in de eerste helft van de week nog geen herstel boeken. Het vertrouwen was nog steeds zoek en de belegger liet het dan ook helemaal af weten. In hoeverre het koersherstel voor een aantal fondsen op donderdag een louter technisch karakter droeg: dan wel van fundamentelere aard was, zullen we pas in de loop van volgende week kunnen vaststellen. Heeft de belegger liquide middelen (zeg 25.000 tot 100.000 gulden) dan zet hij die liever voor enkele maanden op een depositorekening bij een bank, waar hij de afgelopen week 12 tot 14 pet voor zijn geld kon maken. Grotere beleggers stootten zelfs aandelen af (zeker als zij nog op winst zaten) en brachten dit geld tijdelijk op een depositorekening onder. De rente is voor bedragen boven 100.000 gulden nog aantrekkelijker. Een handicap voor de beurzen is, dat ook het buitenland nog steeds verstek laat gaan. De zwakke gulden was bepaald geen stimulans om in Nederlandse stukken te beleggen. Het is daarom te hopen dat de buitenlandse beleggers terugkomen als de gulden uit de gevarenzone blijft De Nederlandse Bank zet alles op alles om aanvallen af te slaan. De vorige week had zij er 1100 miljoen gulden aan buitenlandse deviezen voor over. Zij zou zelfs nog een tijd door kunnen gaan (op 23 augustus was de goud- en deviezenreserve nog 16,4 miljard gulden), maar uiteraard niet tot aan de laatste gulden. Onze betalingsbalans laat gelukkig een groot overschot zien, zodat er uit dien hoofde enkele miljarden aan valuta zullen binnenstromen. De verdwenen kooplust leidde er ook toe, dat zelfs gering aanbod grote bressen kon slaan. De scheepsbouw zit de laatste maanden in de verkeerde hoek. Er is een produktie-overschot op de wereld markt, er is daardoor zware concurrentie waardoor rendabele prijzen nagenoeg niet te maken zijn. We vinden dat duidelijk in de koersen terug. Voortdurend worden de stukken aangeboden. De koers van Rijn-Schelde-Verolme was op 1 januari nog 170 gulden, op 1 juni was hij 117 gulden, en afgelopen donderdag 93,50. Giessen-De Noord kelderde van 381 gulden via 292 gulden naar 196,50, en Arnhemse Scheepsbouw van 120 gulden via 101 gulden naar 90,59. Een ander triest voorbeeld Verenigde Machinefabrieken. Dit fonds ligt de laatste tijd voortdurend aangeboden. Er gaan geruchten dat er tegenslagen zijn, en dat' er stroppen zouden zijn geleden. Dergelijke geruchten zijn in de huidige beurs funest, nu de Van Dorp De omzet van NV voorheen Van Dorp en Co. (kan toorbenodigdheden, papier en plastics) is in het eerste halfjaar van 1976 vergeleken met dezelf de periode van vorig jaar, mede dank zij de nieuw verworven Belgische onderneming Vermei- re en Hemeleers met 18 pet gestegen, zo heeft het bedrijf bekend gemaakt Alhoewel er volgens het bestuur geen sprake is van ontevreden heid, bleef de omzetontwikke ling toch enigszins achter bij de prognose. Vooral de detailhan del toonde een grote mate van terughoudendheid, terwijl de marges onder druk kwamen te staan. De resultaten, inclusief de nieuwe deelneming, lagen iets boven het niveau van 1975. De Boer In vergelijking met dezelfde periode van 1975 is de omzet van Koninklijke Drukke- Broodverkoop verschrompeld door hitte RIJSWIJK (ANP) - De onge woon lange hitteperiode en de droogte hebben op de omzetten van de verschillende divisies van Meneba een uiteenlopende invloed uitgeoefend. Tijdens de hittegolf daalde de omzet van brood en gebak. De broodomzet was over de hele linie veel lager dan anders. Ook de omzetten in chocola smolten door de grote hitte in omvang. Dit blijkt uit het personeelsblad van Meneba. Anderzijds veroorzaakte de gro te droogte een versterkte afna me van rundveevoer bij Koudijs en Wouda, de laatste periode zelfs ruim eenderde meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Doordat er op de rundveebedrij ven weinig hooi en kuilgras is gewonnen en ook ae oogst van snijmais zal tegenvallen is het te verwachten dat de sterk ver hoogde vraag naar mengvoe ders ook de komende winter zal aanhouden. rij en Uitgeverij voorheen C. de Boer jr. NV in het eerste half jaar 1976 met 8,6 pet toegeno men. Het resultaat over het eer ste halfjaar is overeenkomstig de verwachtingen en geeft ten opzichte van 1975 slechts een gering verschil te zien. Verto NV Verto heeft in de eerste zes maanden van 1976 de omzet zien dalen van 180 min tot 29 min. Dit was niettegen staande een sterke druk op de prijzen volgens de verwachtin gen. In de eerste helft van 1975 was in de omzet echter de tapij- tomzet begrepen, terwijl de in vloed van de structurele wijzi gingen in de oogstgarensector zich toen nog niet deed voelen. De winstmarges lagen in het eerste halfjaar aanzienlijk lager. Het nettoresultaat lag daardoor beneden de verwachtingen. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat de winstmarges in het tweede halfjaar iets zullen verbeteren. Palthe Palthe NV heeft in het eerste halfjaar van 1976 een nettoverlies geleden van 927.000 (eerste helft 1975: 1,1 min verlies). De omzetten stegen van 23,1 min tot 24,2 min en het bruto exploitatiere sultaat was 1,5 min positief (vj 1,1 min), zo blijkt uit een tus sentijds bericht. AMSTERDAM De Zweedse binnenlandse luchtvaartmaat schappij Linjeflyg heeft Fokker opdracht gegeven voor de lever ing van nog eens drie F 28 MK 4000 Fellowship-vliegtuigen. De vliegtuigen moeten in de zomer van 1977 worden afgeleverd, al dus Fokker. Linjeflyg, die al met F 28-toe- stellen vliegt, heeft nu 8 hiervan in bestelling. In 1973 begon de maatschappij met de F 28 te vliegen. Met deze order komt de verkoop van deze F 28 Fellowship op 115 stuks aan 32 gebruikers in 22 landen. beleggers onmiddelijk weglopen als ze onraad bespeuren. Op 1 januari was de koers 180 gulden, op 1 juni 156 gulden, en afgelopen donderdag 132 gulden. De dunne markt, waarbij een gering aanbod de koers sterk onder druk zet, kan ook in een tegenovergestelde richting werken, als er plotseling kooplust ontstaat Zo werd het bericht, dat Ahold haar winst in het eerste half jaar met 63 procent kon opvoeren, en bovendien een agio-bonus van 25 procent gaat geven, donderdag beloond met een koersstijging van 4,20, nadat er woensdag aan voorafgaand al 3 gulden was bijgekomen. Ook de verdubbeling van de winst van de Nederlandse Dagbladunie met de mogelijkheid van een hoger dividend joeg de koers donderdag 7 gulden op. Maar dit waren uitzonderingen. Regel was dat slechte of althans teleurstellende tijdingen de koers naar beneden drukten, en dat goede tijdingen geen effect hadden. We hebben dat gezien aan de verdeling van onze grootste internationale fondsen. Ondanks de prachtige resultaten die in het eerste halfjaar werden bereikt, was er van koersstijging geen sprake, eerder van koersafbrokkeling. Koninklijke Olie was op 12 augustus 126,70, op 19 augustus 123,60 en op 26 augustus 118,40. Unilever deed op die dagen 119,-, 116,70 en 113,40. En Philips 29,90, 28,80 en 28,30. Van hetzelfde laken een pak bij onze banken. Uitstekende winststij gingen: Amro 37 pet tot 89 miljoen gulden, Algemene Bank Nederland plus 15 pet tot 87 miljoen gulden, Nederlandse Midden- standsbank plus 38 pet tot 38 miljoen gulden, Nederlandse Crediet- bank plus 31 pet tot 19 miljoen gulden en Slavenburg plus 25 pet tot 13 miljoen gulden. De beurs heeft het niet gehonoreerd. De koersen bleven op hun best gehandhaafd, maar zij brokkelden af. Bij Nederlandse Crediet- bank, Nederlandse Middenstandsbank (deze week tot en met donderdag zelfs 7 gulden) en bij Slavenburg. Het ligt echter wel in de lijn der verwachtingen, dat - zodra het klimaat verbetert - in deze hoek de koersverliezen in koerswinsten omgezet zullen worden. Tegen deze achtergrond wordt het begrijpelijk, dat de indexcijfers voortdurend onder druk stonden, en keer op keer laagterecords voor dit jaar boekten. Het algemene ANP-indexcijfer bereikte op 5 februari het hoogste punt van 105,6. Afgelopen woensdag werd 87,7 berekend. Dat is een daling van het algemene koersniveau van bijna 17 pet. Gelukkig was er donderdag een licht herstel, waardoor het indexcijfer tot 88,5 aantrok. In enkele rubrieken was het overigens nog erger. Zo zakte het koersniveau bij de groep industrie goed 19 pet, welke daling ook voor donderdag gold omdat er geen verbetering te bespeuren viel. In tegenstelling tot de aandelen waren de obligaties deze week wel in herstel. Van dinsdag af konden we van een opgaande lijn spreken, die zich duidelijk aftekende. Dit betekent in feite, dat de kopers genoegen nemen met een wat lager rendement op hun obligaties. Het is echter nog te vroeg om te concluderen, dat nu ook aan de rentestijging een eind is gekomen, ja, dat zelfs de weg terug wordt ingslagen. De situatie op het rentefront is onoverzichtelijk. Anders had trouwens de Amrobank begin deze week haar tien pets lening van 15 miljoen gulden niet teruggetrokken. Nota bene nadat zij eerst de inschrijvingsdatum enkele dagen had opgeschoven in de hoop dat de verhoudingen dan duidelijker en het succes verzekerd zou zijn geweest. De hoge rente op de geldmarkt die indirekt ook de rente op de kapitaalmarkt omhoog stuwde, was in belangrijke mate te wijten aan de geldkrapte, die weer een gevolg was van de steun die de Nederlandse Bank aan de gulden gaf. Zij bleef maar deviezen verkopen, om het stijgen van de Duitse mark tegen te gaan. De guldens die zij hiervoor terugkreeg, verdwenen bij haar in de ijskast, en verminderden de geldsituatie. De rente op de geldmarkt werd hierdoor huizenhoog. We noemden hierboven al percentages van 12 tot 14 pet. Zij golden voor termijndeposito's van 1 tot 3 maanden. Voor dagelijks opvraagbaar geld werd op sommige dagen al 25 pet betaald. Als de Nederlandse bank door haar politiek - die voor het geld lenende bedrijfsleven overigens kostbaar is - succes blijft boeken, dan kan de geldkrapte ook afnemen, en de opwaartse druk op de rente verminderen. Ook de aandelenmarkt is hierbij gebaat. We zullen rustig moeten afwachten. Amsterdam Op de Amster damse effectenbeurs is de stem ming vrijdag bij opening, ge zien de forse daling van Wall Street, bijzonder meegevallen. Door fractionele vraag werden de tijdens voorbeurs opgelopen koersverliezen vrijwel wegge werkt, waardoor de openings koersen iets onder het slot van donderdag bleven. De handel was over de gehele linie kalm. De publikatie van het rapport Donner en de door de regering genomen besluiten met betrek king tot prins Bernhard werden door de beurs uitvoerig bespro ken, maar hadden geen invloed op de koersvorming. De beurs beoordeelde het aanblijven van koningin Juliana als positief. De handel in de internationale waarden was zeer kalm. Kon. Paulus zocht het plekje op waar hij al eerder knolletjes had uitgegraven. Hij groef er weer een stel uit en terwijl hij die met lange tanden ging zitten opeten, luisterde hij met een half oor vol afgrijzen naar een her nieuwd kraken en kauwen. Toen hij „Dat smaakte best. Heel bijzondec zijn knolletjes ophad, lekker waren „Wat was het?" kon Paulus nf ze niet, maar wel voedzaam, dat wist nalaten te vragen. „Een ding" hij zeker, ging hij kijken hoe het woorde het beest met een lodderiia beest het maakte. Gezapig uitpuffend blik in zijn ogen. „Een lang dun dij lag het voor zijn grot en het kreunde: met een bos sprieten eraan". Goudmarkt Goud: 8620/9020 vor. 8700/9100 Zilver: 346,-/373,50 vor. idem Olie, Unilever en Philips open den ieder een dubbeltje lager op resp. 118.30, 113.30 en 28.20. Hoogovens en Akzo verloren elk twintig cent op resp. 49.80 en 32. De bankaandelen waren gemak kelijk met ABN 2 lager op 289 en Amro Bank twee kwartjes op 68.80. Deli was 1.30 in herstel op 91.80. De scheepvaartsector lag er enigszins verlaten bij door ge brek aan affaire. HAL en NSU openden ieder dertig cent hoger op resp. 84.80 en 105.80, terwijl KNSM een gulden ver loor op 127 en Van Ommeren vijftig cent op 208.50. Heine- ken zette de recente daling nu met 1.40 verder voort op 132.50 terwijl KLM dertig cent moest prijsgeven op 113.20. Cp de obligatiemarkt bleven de noteringen, zij het niet zo spec taculair als op voorgaande da gen, bij kalme handel stijgen als gevolg van publieke vraag. PB BEUANPEUK'/S 2£T2'CP VOOt?T. moe (c) Dargaud 1976 n dit ti ge |Lage „Het bisdom wil een rel. Wi hadden de aartsbisschop in alle stilte willen ontvangen. Overigens komt de publiciteit ons zeer goed van pas, want daarmee krijgen de goede katholieken, die zuiver zijn in de leer heel wat aandacht". Bertha Meuleberg, in wier pri- vékapel te Stein (L) ondanks het verbod van mgr. Gijsen, op 3 september de traditiona listische Franse aartsbisschop mgr. M. Lefebvre zal komen vormen, rekent mgr. Lefebvre tot die goede katholieken: „Hij is trouw aan de dogmatisch door Pius de Vijfde vastgestel de liturgie en dat kan niemand hem verbieden. Zelfs paus Paulus de Zesde niet". Deze heeft, volgens Bertha Meule berg, de omstreden aartsbis schop niet gesuspendeerd. „Dat heeft een kliek vrijmetse laars in Rome gedaan, die tot de naaste medewerkers van de paus behoren èn daar in feite de dienst uitmaken". Tot die goede katholieken re kent zij verder kapelaan W. Kouwenberg, die vier dagen per week in haar kapel de mis komt opdragen, hetgeen ook tegen de wil van bisschop Gij sen gebeurt, maar ook dit ver bod deert Bertha Meuleberg niet. Bisschop Gijsen is niet langer goed. Hij treedt niet tegen ket terijen op, wel tegen mensen, die trouw zijn aan katholieke leer". Via kapelaan Kouwenberg, die de mis leest volgens de bepa lingen van Pius de Vijfde is Bertha Meuleberg met mgr. Lefebvre in contact gekomen. Zij zegt zeker te weten dat de Franse aartsbisschop komt en zich niets gelegen zal laten lig gen aan verboden van Rome en Roermond. „Hij preekt op 3 september drie keer en dient 's avonds aan een grote groep kinderen van Nederlandse, Duitse en Belgische ouders het vormsel toe. Ook aan meerdere volwas senen. Hiertoe behoort mijn jongste kind, de achttienjarige zoon Jan. Bij gebrek aan een goede bisschop is Jan nog niet eerder gevormd". Volgens Bertha Meuleberg heeft kapelaan Kouwenberg vroeger in het bisdom Gronin gen gewerkt Toen hij daar niet meer de mis mocht lezen volgens de liturgie van Pius de Vijfde week hij uit naar Pa- derborn. Sinds 1 april mag hij daar ook niet meer op de oude manier kerkdiensten verrich ten. Daarom bedient hij thans twee eigen kapellen in Duits land en is hij ook verbonden aan de kapel van Bertha Meu leberg in Stein. Zij liet die eertijds bouwen uit dankbaarheid voor haar gene zing op 3 september 1965. In haar ogen een wonderbaarlij ke genezing. „Buiten kapelaan Kouwenberg behoort ook pater Krekelberg s.j. tot de aanhangers van mgr. Lefebvre", aldus Bertha Meu leberg. „Hij zal op 3 september zeker aanwezig zijn". Zij ver wacht die dag een grote toe loop naar haar kapel van „goede katholieken, die be stempeld worden als ouder^ wets maar die in feite nog de echte zijn". Dit weekeinde houdt, zoals gemeld, de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, haar jaarlijkse bliksemactie. Via kerkcollectes en per giro hoopt men vier miljoen bin nen te halen om 585 missiona rissen en eigenlandse krach ten aan vervoer te helpen. In totaal mikt de MIVA dit jaar op 5,3 miljoen oftewel 695 voertuigen, variërend van au to's, bestelwagens en fietsen tot boten, een paard en een zadel. Vooral dankzij de jaar lijkse loterij moet de resteren de 1,3 miljoen binnenkomen. Ruim 2.1 miljoen is bestemd voor Afrika, 1,2 miljoen voor Azië en bijna 7,5 ton voor Latijns-Amerika. Overtreft de opbrengst de verwachting, dan is dit geen enkel probleem. In juni waren er namelijk 875 aanvragen binnen voor een to taalbedrag van 7,1 miljoen. Vorig jaar heeft de MTVA ruim vijf miljoen uitgekeerd aan 815 personen, van wie 410 Nederlandse missionarissen en leken. Verder werden 33 mis sionarissen uit andere landen geholpen en 372 landeigen krachten uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Werd vroe ger alleen het vervoer van Ne derlanders bekostigd, thans zijn de buitenlanders bijna in de meerderheid. Het gironum mer van MIVA is: 27 22 49 ten name van MTVA, Breda. De werkgroep „De Moskee" in Utrecht heeft een beroep ge daan op de Nederlanders om het de moslims in ons land mogelijk te maken hun reli gieuze plichten te vervullen. Het beroep geldt in het bijzon der voor de Ramadan, de jaar lijkse vastentijd, die vandaag is ingegaan en duurt tot 25 september. De werkgroep wijst erop, dat de moslims in ons land erg afhankelijk zijn van de Neder landers door hun werk hier, hun huisvesting en dergelijke. In die periode mogen op enke le uitzonderingen na, de mos lims van zonsopgang tot zons ondergang geen voedsel, drank, tabak en geneesmidde len gebruiken. Elke dag zal de moslim proberen vijf maal zijn gebed te verrichten. Da gelijks komen velen bijeen voor gezamenlijk gebed, lezin gen uit de Koran en onder richt. Ramadan is, zoals directeur Rabbae van de stichting Bij stand Buitenlandse Werkne mers in Breda zegt, een perio de, waarin de onderlinge soli dariteit van de mensen in de islamitische landen tot uit drukking komt. „Armen en rij ken leven tijdens de Ramadan op hetzelfde niveau, men on dergaat dezelfde pijn en ont bering". Dat hoeft overigens niet te be tekenen, dat elke islamiet zich aan de Ramadan houdt .Tede re islamiet draagt zijn eigen verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van de wetten die in de Koran worden genoemd", aldus een in ons land wonende Turk, die dat plastisch verdui delijkt: „Elk schaap wordt aan zijn eigen poten opgehangen". Uiteraard heeft een langere periode, waarin men alleen 's nachts mag eten, invloed op de lichamelijke conditie. In het Nederlandse Bedrijfsleven, dat in het verleden grote groe pen werknemers uit landen als Turkije en Marokko heeft aan getrokken is men in de loop der jaren dan ook rekening gaan houden met de Rama dan. Volgens een woordvoerder van het Nederlands Centrum Buitenlanders in Utrecht met name de beginperiode v; de Ramadan het moeilijk voor de mensen. „Ze zijn dy^ gauw vermoeid en raken da^5 door sneller geprikkeld, maiHl na verloop van tijd raakt m< er aan gewend. Veel bedrijvi houden er rekening mee doi bijvoorbeeld speciaal eten dl< verstrekken, dat kan wordtferl bewaard". De minister van ontwikke lingssamenwerking, drs. J. Pronk heeft zich bereid ver klaard het werk van Memisa, de Medische Missie Actie, te steunen met 2,5 miljoen gul den. Dit bedrag is bestemd voor de financiering van on geveer honderd kleine projec ten op het gebied van de pre ventieve gezondheidszorg en de watervoorziening in een twintigtal ontwikkelingslan den in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Bijna 110.000 personen zijn be trokken bij het gereformeerd jeugd- en jongerenwerk, aldus meldt het jaarbericht 1975 van het L.C.G.J., het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. Het centrum is daarmee opnieuw gegroeid en is de grootste organisatie in Nederland op het gebied van het vrijwilligers jeugd- en jon gerenwerk. Mede door de steun van particulieren kon de financiering van het werk KORTE METTEN voor iets meer dan de helft uit particuliere middelen geschie den. Op verzoek van het landelijk centrum voor huwelijkscon tacten te De Bilt gaat een commissie van de stichting gereformeerde raad voor sa menlevingsaangelegenheden (GSA) zich vanuit zijn levens beschouwelijke achtergrond bezinnen op het vraagstuk van de buitenhuwelijkse rela ties. Andere partners van het landelijk centrum, waarin on der meer ook hervormde en rooms-katholieke deelnemers hebben een dergelijk verzoek gekregen. Het centrum komt voortdurend in aanraking met mensen die wel een relatie wensen, maar daar nog niet een huwelijk aan willen ver binden. Het centrum wil P4®1 inzicht krijgen in de maif£jj waarop deze mensen ev>«^ tueel opgevangen en begele vi dienen te worden. j®ar Aan de theologische hq school van de gereformeei kerken in Nederland te Kz^: pen zijn voor het nieuwe 4^ diejaar vijfenveertig nieifee studenten ingeschreven, we wie dertien vrouwelijke. meesten komen uit FriesldKji (12). Uit Zuid-Holland konen er vijf. huj Ds. H. W. Meihuizen (70) h<hrt afscheid genomen als doqj^jj van het Doopsgezind Semi^ rium. De Algemene Doop*jat zinde Sociëteit heeft nu eef bundel uitgegeven: „Voort de zien en terugzien met H. Meihuizen," Ds. Meihuiiij® die van 1938 tot 1965 in I da Haag heeft gestaan, heeft t publicaties op zijn n» \l staan. Momenteel werkt P1* aan de tekstuitgave van f10 werken van Menno Simons.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8