Hans Seisveld strijdt voor behoud van Nederlandse bakfiets Leids Vrijetijdscentrum als phoenix uit as van Kreatief Sentrum verrezen Activiteiten in Vrijetijdscentrum X1TERDAG 28 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 TWEEDE WERELDKAMPIOENSCHAP BAKFIETSKOPPELKOERS Een groot aantal cursussen wordt er bij het Leids Vrijetijdscen trum gegeven. Voor de hierna volgende cursussen kunnen belangstellenden zich nog opgeven bij het Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, telefoon 146448. Boetseren J. van Kralingen geeft de cur sus die bestaat uit 15 lessen op maandagavond van acht uur tot half elf. De kosten van deelname bedragen ƒ45,- in clusief het materiaal. Jazz-ballet De cursus is bestemd voor be ginners. Lilian Dool geeft de lessen. Vanwege een grote be langstelling zijn er twee cur sussen en wel op dinsdag avond van acht uur tot half tien en van half tien tot elf uur. De kosten zijn 30,- voor vijftien lessen. Fotocursus Onder leiding van Hennie van de Meer gaat begin september een cursus fotografie van start. De deelnemers leren ont wikkelen, afdrukken, materia- lenkennis, compositieleer, por tretfotografie, lichttechniek, stilleven, optiek en het juist instellen van de diafragma.' De cursus wordt gegeven op don derdagavond van acht uur tot half elf en bestaat uit vijftien lessen. De kosten zijn 45,- inclusief het materiaal. Zeefdrukken Simon Platteel geeft, evenals het vorig seizoen, een zeef drukcursus. De deelnemers gaan zelf affiches maken, te geltjes bedrukken en kleding bedrukken. De cursus, die be staat uit vijftien lessen, wordt gegeven op woensdagavond. De prijs van deelname is 45,- inclusief het materiaal. Tekenen en schilderen Deze cursus behoort tot een van de nieuwe activiteiten van het Vrijetijdscentrum. Bert Klinget geeft de cursus op dinsdagavond van acht uur tot elf uur. De kosten bedragen 45,- inclusief het materiaal. Astrologie Dit seizoen worden twee cur sussen astrologie gegeven. De ene cursus bestaat uit vijftien lessen. Hierin zal de horosco- pie worden behandeld. De cur sus is bedoeld voor degenen die een horoscoop willen leren trekken. De andere cursus, eveneens bestaande uit vijftien lessen, behandelt de aspecten- leer. Dit houdt in dat de deel nemers wordt geleerd de gege vens uit een horoscoop te in terpreteren. Beide cursussen worden gegeven op woensdag avond en wel van acht uur tot half tien horoscopie en van half tien tot elf uur aspecten- leer. Beide cursussen kosten 30,-. Clubs Voorts zijn er nog een aantal clubs die hun activiteiten voortzetten: de Go-club met speelavonden op maandag en donderdag, de fotoclub op donderdagavond, de volks dansclub op woensdagavond, de conditietrainingsclub, de ta feltennisclub op donderdag avond en de zeefdrukclub op dinsdagavond. Hans Seisveld, strijder voor het behoud van de Nederlandse driewieler met laadvermogen: de bakfiets (Van een onzer verslaggevers) Leiden - Hij geeft het zelf toe. Knikt beamend als wordt gezegd dat hij „ergens wel een kronkel" moet hebben. Lacht vervolgens smakelijk en stelt: „Maar dan zijn er meer die zo'n kronkel hebben. Voorlopig zijn er toch ai drieën twintig inschrijvingen binnen - zo'n vijftig man die graag mee zullen doen. Misschien ben ik dan toch niet zo gek..."Onderwerp van gesprek: het tweede wereldkam pioenschap „Bakfietsenkoppel- koers"; aan het woord: organisa tor Hans Seisveld. „Ja, waarom organiseer je zoiets. Waar schijnlijk omdat niemand anders het doet. 1972." In vergelijking met dat eerste we reldkampioenschap is er evenwel wel wat veranderd. „Het wordt nu serieuzer. De vorige keer was het een complete optocht. Iedereen verkleed op de bak en de meest dwaze dingen uithalend. Dat zit er nu niet in. Goed het wordt gezellig, maar het wedstrijdelement is toch wel belangrijker geworden." Door die meer serieuze opzet (Seisveld, zichzelf tegensprekend: „De mensen moe ten in ieder geval denken dat het serieuzer wordt..") viel de organisatie van het evene ment dat op 18 en 19 september gaat plaatsvinden Hans Seisveld ook zwaarder. „Neem nu alleen die officiële rompslomp al. Vier maanden ben ik al bezig in de gemeenten waar we door komen vergun ningen los te krijgen. Gewoon nodig. Want als je vanuit Leiden naar Zandvoort gaat en de dag erop weer terug, dan veroorzaak je best wel een opstopping met drieentwin tig bakfietsen. Nou goed. Je belt eens op naar een gemeentehuis, stuurt eens een briefje. Dan hoor je dat je maar eens even langs moet komen. „We begrijpen het alle maal niet zo best", klinkt er dan vertwij feld over de telefoon. „Wilt u met 23 bakfietsen naar het circuit in Zandvoort racen, waarom?" Dus je gaat naar zo'n gemeentehuis. Het meisje aan de receptie kijkt je aan alsof je uit een inrichting komt. „Een wereld kampioenschap bakfietsenkoppelkoers? Wat is dat?" En dan leg je het maar weer uit. Dat je strijdt voor het behoud van de Nederlandse bakfiets. Dat een dergelijk apparaat gewoon moet blijven. En dat je daarom een wedstrijd houdt." Hans Seisveld kan er zelf om lachen. Tapt nog een biertje en vervolgt: „Hoe dan ook. Alle vergunningen zijn nu binnen.We kun nen gaan fietsen. Al begrijpt die ene poli- tie-functionaris van Vogelenzang het nog steeds niet. De goede man heeft een half uur lang alleen maar gevraagd wat de bakkenist op die bakfiets doet. Als ik dan zei dat dat is om de fietser af te lossen, vroeg 'ie weer „Ja maar waarom?" Zo zijn we gezellig bezig geweest, maar de vergun ning kwam wel..." „Iedereen denkt dat het pure nonsens is". De opmerking keert regelmatig terug. Ook direkteur Beerepoot van het circuit Zand voort dacht eerst aan een grap toen hij de mededeling kreeg dat een contingent bakfietsen zondag 19 september bezit wilde nemen van het circuit „Maar ook dat is opgelost", weet Seisveld die met mede-or ganisator Karei Bösecke binnenkort weer naar Zandvoort afreist „Sterker nog, ze werden daar verschrikkelijk enthousiast..." Ter verduidelijking: drieëntwintig bakfiet sen verzoren die zondag het voorprogram ma van de autoraces om de „Trofee of the Dunes"... Het spectakel is overigens niet als race opgezet. „Snelheid is nauwelijks belang rijk", verklaart Seisveld. „Dat zou niet eerlijk zijn tegenover de oudere deelne mers. Het gaat ons voornamelijk om de behendigheid. We hebben alleen in de ge meente Zilk tot tweemaal toe een snelheid sparkoers. Een onverhard stuk weg van ruim een kilometer. Met hobbels, kuilen, bloembollen en noem maar op. Dat past gewoon in de koers. Waar in de regel geen vervoersmiddel komt, moet de bakfiets er juist extra snel doorheen." Dat het een „harde" koers wordt staat echter voor Hans nu al vast. „Fietsen op een bakfiets is lastiger dan je denkt", weet hij. „De eerste tien minuten stamp je je volledig leeg op zo'n ding. Daarna, ais je eenmaal de tred hebt gevonden, gaat het beter. Maar ja, dan krijg je natuurlijk wel hindemissen in de vorm van hoge, gemene bruggetjes. En daar moet je echt fietsend tegenop. Zwaar, maar niet onmogelijk. Toen Karei en ik het parkoers aflegden, lukte het ons ook." „Ik voorzie in een behoefte, dat is wel duidelijk geworden aan het aantal deelne mers. Er komen aanmeldingen uit Amster dam, Enschede en er is zelfs al een koppel uit Maastricht. Ook allemaal mensen met een kronkel, moet je maar denken...." GERT JAN ONVLEE sEIDEN Het Leids Vrijetijdscentrum ziet zijn weede seizoen met optimisme tegemoet. Reden oor dit optimisme vormen de vele reacties en ;|oed bezochte activiteiten van het eerste seizoen. let gebouw (Breestraat 66) wordt momenteel aan- epast aan de nieuwe activiteiten (vooral cursus- en) en het puin van de verbouwingen stapelt zich p de binnenplaats op. Symbolisch gezien zou dit ï'uin als de resten van het ingestorte Kreatief •entrum beschouwd kunnen worden waar het Vrijetijdscentrum trots uit verrijst. Breestraat 66 (een voormalige meisjesschool) ter beschikking en na verbouwing met ge meentelijke subsidie kon het Kreatief Sentrum in 1971 wor den geopend. „Kreatief' kon zich spoedig verheugen in een grote belangstelling, maar Jan Boer ging drie maanden na de opening weg omdat hij het niet eens was met de opzet. an Boer (31) en Eric Schot- .(ïlndreier (23), respectievelijk waarnemend directeur en be- 'tuurslid van het bestuur van e Stichting Leids Vrijetijds- entrum zijn redelijk tevreden ver de bereikte resultaten tot v .Aju toe Niettemin zit het Vrije- Üdscentrum nog steeds met Ie onplezierige erfenis van Kreatief". ieS[reatief Sentrum Kreatief" ontstond in 1968 ;lfs aar aanleiding van een petitie 'an 2200 handtekeningen ge- icht aan de gemeenteraad >rdtlet ^et verzoek te helpen met ooi.e opbouw van een creatief entrum in Leiden. De petitie rpc JHS uit van de werkgroep flg^eefbaar Leiden" waar pnder ien.P(*eren °ok Jan Boer deel EC/-F1 uitmaakte. De gemeente telde het leegstaande gebouw Jan Boer: „De barfunctie en de ontmoetingsfunctie waren primair. Van daaruit hadden dan de creatieve en de educa tieve functie moeten komen, maar daar kwam op den duur weinig meer van terecht. De sfeer verloederde, het toezicht was onvoldoende, men liet de zaak te veel uit de hand lopen. Het Kreatief Sentrum kreeg alleen nog maar een amuse mentsfunctie". Het gevolg was dat het gebouw herhaaldelijk gesloten moest worden tot dat anderhalf jaar geleden het toenmalige bestuur besloot de zaak definitief te sluiten. In juli 1975 werd Jan Boer ver zocht een nieuw bestuur te formeren. Tekorten Jan Boer: „We hadden ongun stige omstandigheden geërfd. Een slecht image door de ver wikkelingen met het Kreatief Sentrum, daarnaast een tekort van 80.000 gulden, afkomstig van het slechte financiële be leid van het Kreatief Sentrum in de jaren 1973, 1974 en 1975. Dat tekort bestaat nog steeds, maar er bestaat nu uitzicht om daar iets aan te gaan doen. We moeten met alle subsidies zelf jaarlijks 15.000 gulden opbren gen. Alles wat daarboven komt kan worden aangewend om het tekort in te lopen. Er komen inkomsten uit de even ementen die we organiseren, hoewel ze niet met lucratieve bedoelingen zijn opgezet. We hebben nog geen enkele con cessie aan de commercie hoe ven te doen. Het bedrag (15.000 gulden) wordt dit jaar zeker gehaald". Een ander probleem is dat van het perso neel. Het huidige bestuur van de Stichting Het Leids Vrije tijdscentrum bestaat met Jan Boer en Eric Schottelndreier uit vier personen, die niet vol doen aan de voorwaarden waaraan welzijnswerkers moe ten voldoen. (Sociale Acade mie) Het is daarom ook tijde lijk. Geschikt personeel heeft zich echter tot nu toe nog niet aangemeld, ondanks adverten ties. „Dat tekort schrikt waar schijnlijk af", aldus Jan Boer. Doelgroep Het Leids Vrijetijdscentrum, dat in februari van dit jaar haar activiteiten begon, heeft voor een precies omgekeerde .opzet gekozen, uitgaande van de educatieve en creatieve functie wordt ook wel aan dacht besteed aan de recrea tiefunctie. Eric Schotteln dreier: „We richten ons op mensen die thuis geen ruimte hebben om hun hobby te beoe fenen, mensen die niet weten hoe ze hun toegenomen vrije tijd moeten benutten. In tegen stelling tot andere vrijetijds centra wordt ook niet zomaar iets georganiseerd, maar laten we de mensen suggesties doen, publiceren deze in de krant en als zich dan genooeg mensen melden gaat de cursus of wat het ook is door". Jan Boer: „We gaan nu door middel van één avond per week, de vrij dagavond aandacht besteden aan het amusement. Op deze avonden zullen kitsch en cul tuur hand in hand gaan. We laten mensen die wat kunnen presteren op het toneel komen, zo mogelijk in het kader van ■een bepaald thema van de avond. Het eerste deel van die avond wordt besteed aan de voorstelling, het laatste deel aan amusement". Utopie Eric Schottelndreier: „Het is een utopie, maar we hopen dat het in de toekomst ooit moge lijk zal zijn dat een bestuur overbodig wordt en dat de mensen zo verantwoordelijk en bewust worden dat er geen toezicht meer nodig zal zijn. De mensen zouden zo naar binnen moeten kunnen lopen om iets te gaan doen, toezicht kunnen ze dan op elkaar uitoe fenen". Jan Boer: „We blijven ons richten op het positieve in de mens. We willen een goed fundament opbouwen om het Vrijetijdscentrum een lang bestaan te kunnen garan deren". FRANK BUURMAN Een dwaze jnderneming' EIDEN Achttien septem- ir, negen uur 's-ochtends an ze van start. Drieentwin- bakfietsen hebben zich in op de Molenwerf bij mo- 0 „De Valk" verzameld voor it tweede wereldkampioen- lap bakfietsenkoppelkoers. tweedaagse koers die de (pels vele uren op de bak- zal houden. Er wordt om begonnen met een idigheidsproef. Dan zul- de 23 bakfietsen „en file" iar Zandvoort om ir, zondag op het circuit te ren. Ook de terugweg Leiden zal daarna op de fiets moeten worden afge- „Een dwaze ondeme- vindt ook organisator Seisveld, die er deson- in is geslaagd een sterk bijeen te krijgen. Waar de kampioenen van '72 Heemskerk en Rob Ouds- Zjjpom en ook de Nederlands unpioen bananen eten, Rob ersoon. „Een bij voorbaat hebschikt figuur voor deze Er aers, favoriet ook", vertelt miniisveld, die voor alle zeker- tid wel een tour-arts (Chris •mereyer) en een mecanicien n wlick de Zwart) heeft gechar- »n wrd, „want, het is zwaar en Wij zal zeker wel een bakfiets 1, walt einde niet halen...." De nieuwe wereldkampioen krijgt deze fors uit de kluiten geschoten /visselprijs. Jan Boer (links) en Eric Schottelndreier op de puinhopen van het ter ziele gegane Kreatief Sentrum.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5