„Fusie met De Sleutelstad BALLOTAGE WERD KENNISMAKING „OOK DIT JAAR HOOG EINDIGEN" Aad Eichhorn (73): „Commissie blijft nuttige instelling" Henk van Klaveren (Leython AC): Aad Eichhorn: „Je vergist je maar eenmaal.' (Van onze sportredactie) LEIDEN Een ballotagecommissie. Als enige voetbalvereniging in de Leidse regio kent het dit seizoen vijfentachtig jaar bestaande ASC nog een dergelijke instel ling. De laatste twee jaar weliswaar onder de naam kennismakingscommissie (op de rond gestuurde stenciltjes is het woord ballotage „zichtbaar" doorgestreept), maar het gegeven bestaat nog altijd. Zoals ook voorzitter A(ad) Eichhorn (73) toegeeft. „Al is het niet zo dat er tegen woordig vaak leden worden afgewezen. Beter gezegd, ik geloof niet dat er de laatste tien jaar echt iemand niet als lid is aangenomen." Toch kent de nu ovengens als advies-or gaan werkende commissie haar principes. „Een speler die in Leiden al van twee op meer voetbalverenigingen lid is geweest, wordt normaal gesproken niet aangeno men. We gaan als commissie van het stand punt uit dat je je maar eenmaal kan vergissen. Vandaar. Overigens selecteren die spelers zich vaak ook zelf uit Als je je echt niet thuis voelt bij een club, blijf je niet langer dan een seizoen." De kennismakings-commissie heeft zich in de loop der jaren ook steeds meer op de jeugd gericht. „De toekomstige jeugdleden krijgen een oproep en komen vervolgens met de ouders bij onze commissie. Dan wordt door ons verteld wat de mogelijkhe den bij onze vereniging zijn, in welk elftal de jongens terecht komen en dat soort zaken. Daarom hebben wij in onze com missie ook iemand van het jeugdbestuur zitten, voor een betere begeleiding." De heer Eichhorn heeft, met een onderbre king van vier jaar nu al twintig jaar zitting in de ballotage-commissie. In die periode heeft de verrassend modern denkende Eichhorn veel veranderingen meegemaakt. „Vroeger gingen we, als commissie, zelfs regelmatig op huisbezoek. In twijfelgeval len konden de commissieleden dan wel eens lastig zijn." Regels heeft de commissie evenwel nooit gekend. „Het is 'erg moeilijk voor deze zaken vaststaande regels te maken. Wel werd er vroeger zonder meer naar het beroep van de ouders gekeken. Maar ik geloof dat dat voor die tijd vanzelfspre kend was. Zoals er in die tijd bij de commissieleden ook een uitspraak bestond die als stelregel kon worden gebruikt. „Ie mand kan lid worden van ASC als ik hem met een gerust hart met m'n dochter naar een bal kan sturen Zelf kende Aad Echhorn op zestienjarige leeftijd geheel geen problemen om de ver eniging in te stappen. „Ook weer een teken van die tijd. Ik zei dat ik op het stadhuis werkte en er was geen vuiltje meer aan de lucht." Tijden die geweest zijn. Eichhorn onder kent dat. „Ik was het ook die twee jaar geleden tijdens de algemene ledenvergade ring heb voorgesteld dat ballotage weg te strepen en er kennismaking van te maken. Maar in die vorm blijft het voor mij althans nog een bijzonder nuttige instel ling." En verklarend: „Zeker met de klemtoon op kennismaking, dus anders dan vroeger. En niet omdat het nu zo hoort bij ASC („De tijd dat er in een elftal acht zoontjes van hoogleraren speelden is echt wel voorbij"), maar gewoon omdat het nuttig Z/AlLKDAü Zö AULrUOlUÜ ifc- De Aspiranten van de ZIJL/LGB, beginnend bij de bovenste rij van links naar rechts: Guus Spierenburg, trainer Rob Schouten, Jaco van Winkel, Hans Gluvers, Stan van Belkum, coach Chiel Hogeboom, Hennie Werter, Jan Willem Hoogervoorst, John van de Bosch, Martin Vreeburg er) Henk Harteveld. VOORZITTER DE JONG EN PENNINGMEESTER STAM: Waterpolo- toernooi LZ'86 in „De Zijl" LEIDEN Hoewel het 90- jarig jubileum van LZ '86 niet al te uitbundig zal wor den gevierd, staan er voor vandaag en morgen toch enige aantrekkelijke evene menten op het programma. Vanmiddag (van twee tot vier) en morgenmiddag (een tot drie uur) worden er in het Leiderdorpse zwem bad De Does zwemwed strijden gehouden, terwijl vandaag vanaf half vijf in het nieuwe „De Zijl" een sterk waterpolo-toemooi wordt georganiseerd. Deel nemende ploegen zijn hier bij: Zian/VC, HZC/De Rob ben, AZC, DZV, De Zij- 1/LGB en LZ 1886, allen uitkomend in de hoofdklas- (Van onze waterpolomedewerker) LEIDEN Dit weekeinde zullen de aspi ranten van de ZIJL/LGB deelnemen aan de Nederlandse kampioenschappen, die dit jaar worden gehouden in Eindhoven. Het waterpoloteam van de ZIJL/LGB staat voor de zware taak, om de nationale titel, die zij vorig jaar na een bijzonder span nende strijd veroverde, zaterdag en zondag in Eindhoven te verdedigen. Aan de voor bereiding zal het in ieder geval niet liggen, want coach Chiel Hogeboom en trainer Rob Schouten hebben er van alles aan gedaan om de ploeg zo optimaal mogelijk te prepareren voor de nationale kampioen schappen. Met grote overmacht behaalde het team in de kompetitie het kringkam pioenschap en naast de normale trainingen en toernooien, heeft de ploeg begin augus tus in Zwitserland een trip gemaakt van 10 dagen. Rob Schouten hierover: „In Zwitserland hebben we ideaal kunnen werken. In de eerste plaats is de conditie nog wat bijge schaafd en bovendien hebben we veel wed strijden kunnen spelen." Enkele spelers van vorig jaar zijn overgegaan naar een oudere leeftijdsgroep, maar ondanks dit verlies is Rob Schouten optimistisch overfr de kansen: „Er zijn wel enkele spelers^®' uitgegaan, maar dit verlies is goed opge-K vangen. Er wordt op het ogenblik bijzon- e3 der goed samengespeeld en ik geloof zelfs, r31 j. dat we taktisch sterker zijn geworden." j^2 Voor de ploeg van de ZIJL/LGB wordt ^et het in ieder geval een erg zwaar toernooi. 01 Zaterdag moeten er drie wedstrijden ge-T m speeld worden tegen PSV, DZV en DZPCg .en zondag als er wordt gewonnen in de Hp winnaarsronde ook nog vier wedstrijden. De belangrijkste concurrenten zijn HZC/-1 De Robben, VZC-Ritmeester en ZPB. (Van onze sportredactie LEIDEN Jan Stam (37), penningmeester van de nu negentig jaar geleden opgerichte Zwem- en Polo-vereniging LZ 1886, zegt het zeer beslist. „In de huidige tijd kun je geen kleine vereniging meer zijn. Moet je je als vereniging gewoon bezig houden met elementair lesgeven als je tenminste wedstrijd sport van enig niveau wil bedrijven. De zwemsport is tegen woordig een dermate kostbare zaak geworden dat je via je eigen zwemschool wel aan de financiën moet komen". Financiën. De bijzonder fit ogende grijsaard die LZ '86 heet weet er vooral na de vijf jaar geleden met Sleutelstad aangegane fusie over mee te praten. Weer Stam: „Voordat we die fusie aangingen bedroeg de begroting ongeveer tienduizend gulden. Nu is dat bedrag gestegen tot ruim een ton. Een bedrag dat overigens alleen nog maar is op te brengen omdat er zoveel vrijwilligers voor niets ontzettend veel vrije tijd opofferen. De al gememoreerde fusie met de „Sleutelstad" heeft ook op het sportieve vlak duidelijk (positieve) sporen achtergelaten. Voorzitter Rinke de Jong (45): „Na die fusie is de hele vereniging eigenlijk in de lift gestapt. Tot vijf jaar terug was het echt een uitzondering als we een zwemmer of zwemster bij de nationale kregen, nu gebeurt dat regelmatig". En Stam: „Natuurlijk is ook de polo-afdeling met sprongen omhoog gegaan. Het eerste zevental speelt nu in de hoofdklasse en de andere teams zijn eveneens duidelijk sterker geworden. Eigenlijk kan je zonder meer -stellen dat de fusie alles heeft gebracht wat we ervan verwachtten. Meer zelfs nog. We wilden met de heren de eerste klasse bereiken; nu zitten we in de hoogste afdeling". De Jong: „Het was ook een ideale combinatie. Beide verenigin gen vulden elkaar uitstekend aan. Sleutelstad had meer polo spelers, wij meer zwemmers". De fusie, die de naam LZC in LZ 1886 deed veranderen (De Jong: „Die wijziging hebben we bewust ingevoerd. We wilden de historie van de vereniging in de naam behouden, maar geen combinatie-naam introduceren") verliep overigens vrijwel pro bleemloos. „Dat kon ook bijna niet anders", stelt De Jong. „De fusiegedach te kwam vanuit de leden van beide clubs voort. De besturen hebben in deze slechts de wens van de leden uitgevoerd". Ook de jeugd doet de laatste jaren van zich spreken. Jan Stam: „Ons pupillen-zevental is kampioen geworden van de Kring Gouwe Rijnstreek. Een goede zaak, die prestaties. Zeker voor de jeugdigen. Per slot van rekening is zwemmen een bijzonder intensieve sport, moet je er veel voor doen en voor laten om iets te bereiken. Als de jeugd dan tot successen komt, geeft dat weer een uitstekende stimulans om door te gaan". Negentig jaar. Een leeftijd om even bij stil te staan. Dat doet LZ '86 deze week dan ook, maar niet zonder het oog op de toekomst gericht te houden. De Jong: „We moeten ons het komend seizoen proberen te handhaven in de hoofdklasse. Dai is, gezien de geschiedenis van debutanten in de hoofdklasse op zich al een zware taak. Daarbij moeten we trachten de zwemafdeling ook in de lift te houden. Eveneens niet eenvoul" dig". Nieuwe initiatieven lijken voorlopig niet mogelijk. Stam: „We zouden graag een schoonspring-afdeling oprichten. Maar dë I vraag blijft altijd weer of je er wel ruimte, tijd en geld voor I hebt. Misschien in de toekomst..Een toekomst-ideaal dat in ieder geval inhoudt het „werken naar de honderd". Stam: „Negentig jaar is leuk, aardig. Maar we mogen ons daardoor! niet in slaap laten sussen. Die honderd moeten we wel hale* n.GERT-JAN ONVLEE Voorzitter Rinke de Jong (links) en Jan Stam van LZ '86: „Werken naar de honderd". Leiderdorp - „Het zou voor Leiden een eer moeten zijn dat wij, als grootste volley balvereniging daar speelden. De omstan digheden dwingen ons achter in Leider dorp te spelen". Aan het woord is Henk van Klaveren (33), trainer, speler en coach van de volleybalvereniging Leython AC. Een volleyballer in hart en nieren. Hij speelt reeds vanaf zijn tiende jaar volley bal en heeft jarenlang in het hoogste team van DES-Voorburg, het tegenwoordige Starlift gespeeld. Hij kan bogen op een rijke internationale ervaring in Europacu pontmoetingen en vertegenwoordigende teams zoals het Nederlandse en militaire zestal. Volleyballen is min of meer een familie-aangelegenheid, want zijn vrouw Joke speelt in het eerste damesteam van Leython. De oude naam van de vereniging is on langs in ere hersteld, nadat Groen Stereo het als sponsor had laten afweten. Henk van Klaveren geeft nadere uitleg over het spelen in Leiderdorp. „Met onze ruim 400 leden en 30 competitiespelende teams zijn wij de grootste volleybalvereniging van Leiden en omstreken. Onze mogelijkheden om in Leiden te spelen zijn echter beperkt. De enige geschikte accommodatie is eigen lijk de Vijf Meihal, maar die is voor ons te duur. Onze vereniging is sterk regionaal georiënteerd. Wij spelen in de regionale competitie en onze leden wonen verspreid in de regio. Grofweg gezegd komen er 60% uit Leiden en 40% van buiten Leiden. Met Leiderdorp hebben we een speciale band omdat we statutair een Leiderdorpse ver eniging zijn. Henk van Klaveren: „Mogelijkheden in Leiden ziiP0"1 beperkt". erso Over het ontstaan van de vereniging zegt inzet ben ik beslist tevreden. Voorts hebsch hij: „Van de voorgeschiedenis weet ik be- ben we een groeiende jeugdafdeling. Er frers, trekkelijk weinig af. Wat ik er van weet een grote groep 9 tot 13-jarigen die minèisvt is, dat het ontstaan is uit de jeugdbewe- volleybal speelt. lid ging. De jongeren die in het clubhuis „In Hoe beoordeelt hij de kansen in de komeneyei de Moriaan" in Leiderdorp bijeenkwamen, de competitie? „Het vorig seizoen zijn wlick vonden het leuk om af en toe een partijtje met een nieuw team gestart en hebben wrd, te volleyballen. Onze huidige voorzitter de nodige ervaring kunnen opdoen. Wi zal Ger Renes heeft die tijd, zo'n 13 jaar zijn toen op de derde plaats geëindigd, walt ei geleden van nabij meegemaakt Door fu- geen slecht resultaat was. Het team is m sies met de verenigingen Argos en Suez op twee plaatsen versterkt In Jan Dinge uiteindelijk de grootste vereniging mans sie uit Middelharnis afkomstig is*« hebben we een goede derde spelverdeler^ en Erwin Bergsma is uit het tweede over zijn van de regio geworden. „Overigens ben ik blij dat we in Leider- daties gespeeld. Dat is niet bevordelijk we niet denken, er moet gewoon hare voor het verenigingsverband. We spelen geknokt worden. Wel durf ik te stellen dai nu voor het tweede jaar in de sportzaal het kampioenschap in de promotieklasse „Op Dreef' en dat bevalt ons uitstekend. Zuid-Holland een Leidse aangelegenheid I Het geheel is hier intiemer en dat is ook wordt. Het zal gaan tussen Donar, LUSV 1 te merken aan het publiek. en Leython, met als outsiders ons tweede; Over de gang van zaken in de vereniging „'s Gravensande en Dos II uit Schoonhoi zegt Henk van Klaveren: „Het tweede he- ven", renteam is vorig seizoen na een beslissings wedstrijd tegen Leski uit Wassenaar (3—2) Op de vraag of de combinatie speler-trai kampioen geworden van het rayon Leiden ner nog problemen oplevert, geeft hij hei J en speelt nu met het eerste in de promotie- zelfbewuste antwoord: „Als je maar goed klasse Zuid-Holland. Het betekent dat de genoeg blijft, is dat geen probleem. Hej groep volwaardiger en gelijkwaardiger is geworden. Voor de training is dat uiterma te gunstig. Onze dames vormen een ent housiaste groep. Het eerste speelt in de Leython speelt zijn thuiswedstrijden op tweede divisie van de nationale competitie, zaterdagmiddag. Het eerste herenteam be| Het spel wordt dit jaar via hoofdaanvalster gint op 25 september de competitie in „Op Jannie de Visser geleid. Daar heb ik goede Dreef' tegen DOS H. De week daarop verwachtingen van. Dames 2 en 3 spelen ontmoet het „aartsvijand" Donar in de Viil in de promotieklasse. Over het peil en de Meilhal. FRANS BROCKEK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4