LEIDSE MIDDENSTAND ■KRAAKT BREESTRAATPLAN Van de Berg verrassend langs Visbeen Door gaand verkeer moet uit Hoofdstraat" 10EGSTGEEST HEEFT IBINNEN TWEE JAAR ECULTUREEL CENTRUM Spoorwegovergang Noord-Hofland extra beveiligd Boeiend recital Joop Brons LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gemeentebestuur helpt economie naar de knoppen99 Mecta (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De middenstanders rond de Bree- straat zijn bijzonder verbolgen over de wijze waarop het stadsbestuur van Leiden van plan is de reconstructie van de Breestraat en de Marktenroute, waarover al jaren wordt D gepraat, aan te pakken. Dat bleek gister avond bijzonder duidelijk tijdens een hoorzit- Ging het maandagavond over de door dit college uitgebrachte, maar door oud-wethou der Ham onder het vorige stadbestuur opge- (s) stelde plannen voor woningbouw, gisteren stond het economisch wel en wee van de Breestraat en omgeving centraal in de discus sies. Oogstte men maandag de nodige instem ming over de voornemens op huisvestingsge- bied, gisteren werd met name verkeerswet houder Waal door verscheidene woordvoer- ramnj ders van de middenstand ronduit de mantel DE H uitgeveegd. BaPtjJ Zowel uit de mond van georganiseerden als Jo(1p van individuele Breestraatwinkeliers viel heel NCfl wat krasse taal te beluisteren. „Zoals altijd javon wordt ook in het voorstel voor de reconstruc- >ord. tie van de Breestraat geen rekening gehouden *e,k0 met de belangen van de winkeliers. De ge- JfjJ3 meente doet niet anders dan dwarsliggen", jws.'j luidde het verwijt van middenstander Van nd ia Tongeren. Hij waarschuwde er voor dat als 00 de plannen worden uitgevoerd zonder het scheppen van adequate parkeergelegenheid rW| op 200 meter van het winkelgebied hij volgend iJU jaar aan de lijst van bijstandtrekkers in Lei den zou kunnen worden toegevoegd. De man irwegi oogstte applaus van talrijke aanwezige colle- ÏÜJ 8a's' Naar de knoppen NOJ Ook de voorzitter van het Leids City Cen- llianej trum, waarin de winkeliers zich hebben ver enigd stak zijn toorn niet onder stoelen of banken. De heer Van Egmond omschreef de toestand waarin dit college de middenstand zou willen manoeuvreren als bijzonder ern stig", gezien de snelheid waarmee u het econo misch leven in de Leidse binnenstad naar de knoppen wilt helpen". „De Turfmarkt is afgesloten door palen. De Hoogstraat eveneens. De Haarlemmerstraat is een puinhoop, de Steenstraat is een puinhoop. Nu de Breestraat nog en het feest is com pleet", aldus de heer Van Egmond. „De Mid denstand staat met de sabel in de hand", zo waarschuwde hij de wethouders Van Aken en Waal gisteren. „Wie wind zaait zal storm oogsten en u moet oppassen dat het geen orkaan wordt. Ongebruikelijke tonelen zoals zich rond de Steenstraat hebben afgespeeld wijzen er op dat het water de middenstand naar de lippen is gestegen", zo besloot Van Egmond zijn tirade. De voorzitter van het LCC stelde het daarbij te willen laten omdat de winkeliers nog geen tijd gevonden hadden de voorstellen dieper te bestuderen en van commentaar te voorzien. Datzelfde euvel speelde ook voor de vertegen woordigers van de vereniging Pieters- en Aca- demiewijk. Namens hen stelde woordvoerder J. Doove overspoeld te zijn door maar liefst zeven nota's vanaf het stadhuis, die allemaal op 15 september van commentaar zouden moeten zijn voorzien. Veel te snel, was zijn oordeel. Doove waarschuwde er overigens voor de bewoners van de Pieterswijk niet de dupe te laten worden van „pionierderij", zoals hij de voorgenomen proef met afsluiting van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gan getje omschreef. Overhaast Het betoog van Doove werd onderschreven door de voorzitster van de Stichting Leidse Binnenstad, mevrouw E. den Haan, in het dagelijks leven burgemeester van Voorburg maar nog altijd ingezetene van Leiden. Zij vroeg zich af waarom de gemeente zo over haast de Breestraat wilde aanpakken en niet gekozen had voor het betrekken van de recon structie bij de integrale aanpak van de bin nenstad, waar in september-oktober verder over zal worden gesproken. Mevrouw Den Haan hield de wethouders nog de wijsheid voor dat de moeilijkheid van besturen is gelegen in de keuze van iets doen of niets doen en dat dat laatste soms ook best van goed beleid kan getuigen. In zijn antwoord vroeg wethouder Waal zich sarcastisch af of zijn oud-collega deze wijs heid soms aan haar diensttijd van acht jaar als wethouder voor de WD had overgehou den. Een manier van antwoorden die overi gens nogal wat kritiek uit de zaal opriep. Het aanwezige WD-raadslid Van Duyn verweet de wethouder de hele hoorzitting maar pro forma bij te wonen en de indruk te wekken alsof hij liever helemaal geen opmerkingen over het gemeentelijk voornemen zou willen horen. Kennelijk hadden meer aanwezigen moeite met de houding van Waal gezien het handgeklap dat de liberaal met deze opmer king deed opklinken. Moord en brand Ingaand op de economische aspecten van de Breestraataanpak noemde wethouder Van Aken van economische zaken juist de verbete ring van het winkelklimaat een belangrijke doelstelling van het afsluiten van de Bree straat. Hij haalde in dit verband een door de Leidse Courant ingestelde enquête aan die in juni werd gepubliceerd en waaruit bleek dat in alle omliggende grote gemeenten in de randstad grote tevredenheid heerst over de geschapen voetgangersgebieden. „Blijkens de publicatie in de Leidse Courant doet het er niet toe of deze gebieden er nu geruisloos zijn gekomen of dat er zoals ook in Leiden het geval is moord en brand wordt geschreeuwd. Na verloop van tijd is iedereen in de praktijk tevreden en wil men niet meer terug". De wethouder stelde de winkeliers de vraag wat zij er van zouden vinden als de Haarlemmerstraat weer zou worden opengesteld voor de auto's, waarna de kritiek even verstomde... Van Aken verweet de middenstand verder dat zij min of meer het overleg met de gemeente over de aanpak van de binnenstad zelf de rug had toegekeerd. De wethouder was hier bij zonder teleurgesteld over en drong er bij de winkeliers met klem op aan toch vooral met hem om de tafel te gaan zitten. Vragen Omdat de avond het karakter had van een hoorzitting werden vele verwijten gisteren buiten beschouwing gelaten. Alleen de meer concrete vragen werden door de vertegen woordigers van het gemeentebestuur beant woord. Daarbij kwam nog eens naar voren dat de beslissing over de bouw van parkeerga rages niet tegelijk met de Breestraatwerk- zaamheden te verwachten zal zijn. De beslis sing hierover wordt betrokken bij het maker van het verkeerscirculatieplan, een karwe: waarmee nog wel een jaar gemoeid zal zijn. Zoals bekend zou de proefafsluiting van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gange tje in het volgend voorjaar moeten ingaan. Opperstraatmaker Barendregt tenslotte wees nog eens resoluut elke suggestie van de hand dat ten behoeve van de doorstroming of hel parkeren van de auto's een stuk van de Rijn langs de walm uren zou worden gedempt Dit idee dat door de Kamer van Koophandel is gelanceerd, bestempelde hij gisteren als „waanzinnig". VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten stelde 41.000 beschikbaar voor bet maken van een kooi met een elektrisch beveiligd toegangshek ten behoeve van de niet beveiligde spoorwegovergang in de wijk Noord-Hofland. De spoorwegovergang is de enige toegangsweg naar de boerderij Van der Hulst in Leiden. De bewoners van de wijk Noord-Ho fland zien in die overgang een gevaar voor de kinderen, die thans het gewone hek zelf kunnen openmaken of overklimmen en hun spel op de drukke spoorbaan Den Haag-Leiden voortzetten. Wethouder Eveleens (PPV) betoogde dat het soms nuttig is orrf niet alleen met de hand maar ook met het hart te besturen. Het gemeentebestuur heeft in de jaren '60 het recht van uitpad verleend op grond van het gegeven dat de spoorbaan opge hoogd zou worden en de Leidse wijk Stevenshoven volge bouwd zou zijn. Zowel NS als gemeente Leiden hebben het geheel nog steeds in dezelfde toestand gelaten. Wel heeft de NS toegezegd dat bij de spoorwegovergang een beveiligingssig naal geplaatst kan worden. De WD-fractie die zich tegen het voorstel had getoond, was bereid tenslotte het voorstel van b. en w. te steunen mits de NS de toezegging van de extra beveiliging nakomt en zo niet dat door de gemeente een bord geplaatst wordt, dat waarschuwt voor de overweg. De progressieve fractievoorzitter Van Wijk zei allerminst te spreken te zijn over de grote buur Leiden, voor wat betreft haar plannen met de Stevenshofjespolder. Wethouder Eveleens (PPV) gaf de verzekering dat Leiden ieder plan voor de Stevenshofjespolder moet voorleggen aan Voorschoten omdat deze polder grenst aan de wijk Noord-Hofland. Of Leiden inderdaad de Stevenshofjespolder onbebouwd kan laten, is niet bekend. Deze polder is van Voorschoten naar Leiden gegaan als bouwgrond. LEIDEN Omdat het Marekerkorgel de laatste dagen in beslag was genomen voor plaatopnamen, heeft organist Joop Brons nauwelijks gelegenheid gehad zijn concert van gister avond erop voor te bereiden. Maar wat mij betreft had de opname-installatie rustig kunnen blijven staan om zijn vo treffelijke recital te registreren. In de eerste plaats voerde hij een rijk gevarieerd programma van voortdurend hoog niveau uit. De orgelliteratuur bestaat uit onnoemelijk veel werken, maar een groot aantal concerten wordt toch gekenmerkt door ups en downs ten gevolge van een slechte programmakeuze. Een hele zomer luisteren naar orgelconcerten heeft ons dat wel duidelijk gemaakt. Ten tweede kregen we een breed scala van muziekvormen te horen, zoveel mogelijk gericht op het specifieke karakter van het orgel in de Marekerk. Uitschieters waren het Récit de cornet met het Benedictus van Frangois Couperin, waarin de nasaal penetrante kromhoorntoon zo goed gedemonstreerd kan worden, en de fijnzinnige, en door Joop Brons heel humoris tisch gespeelde Flötenuhrstücke van Joseph Haydn met de heldere klokkenklankjes. Indrukwekkend was de Chaconne in f kl.t. van Johann Pachelbel, een indringend werk, dat nergens overladen of topzwaar wordt, maar rustig naar climax en anticlimax werkt. Van J.S. Bach hoorden we het stille "Es 1st das Heil uns kommen her", gevolgd door de krachtige volumineuze Dorische toccata, waartoe het orgel zich ook uitstekend leent. Het knappe van dit concert was de continu volgehouden concentratie in het doordachte spel, waarmee Joop Brons blijvend de toehoorders wist te boeien, zowel bij het oudere werk als de modernere stukken van o.a. Jean Langlais en Marius Monnikendam. Paula Konig LEIDEN Drie van de vier halve-finalisten in het herenen kel van de districtskampioen schappen zijn bekend. Bob v. Overbeeke kwam zonder kleer scheuren langs Pauwels en Henk Emnes rangeerde Van de Capellen uit Koemans is de derde ha.ve-finalist, terwijl Bram Madera ongetwijfeld de vierde wordt. Hiervoor moet hij Ad v.d. Berg verslaan, die gisteren toch wel verrassend over John Visbeen zegevierde. Beide spelers hebben ongeveer hetzelfde riskante speltype. Zij slaan de bal vaak met het vreemdste effect en altijd erg scherp. Voor de wedstrijd leek Visbeen de beste papieren te hebben, omdat hij makkelijker kan sco ren. Het pakte echter anders uit. Juist het feit, dat Van de Berg het op kon brengen om even af te wachten alvorens te willen scoren, leverde hem de krappe 6-4, 6-4 zege op. Visbeen maakte namelijk, zelfs voor zijn doen, erg veel fouten, vooral ook dub bele fouten met zijn service. Hieraan zal de wind debet zijn geweest. Bob v. Overbeeke had bepaald geen „makkie" aan Peter Pau wels. Beide spelers speelden, voor zover de wind het toeliet, aantrekkelijk tennis. Ze schuw den het net niet, maar Van Overbeeke was op conditioneel gebied sterker. Pauwels kon het later in de partij niet opbrengen om naar het net op te lopen, zodat Van Overbeeke moeite loos het initiatief kon nemen. Met 6-4, 6-3 stapte hij de halve eindstrijd binnen. Emnes kreeg alleen in de eerste set enige tegenstand van Arnold v.d. Ca pellen. Emnes speelde listig, maar kwam wat gelukkig aan de setwinst (6-4). Van de Capel len was teleurgesteld en miste de mentale kracht om in de tweede set nog terug te vechten. Moeiteloos liep Emnes in deze set uit naar de 6-0. In het damesenkel B demon streerde Tine Langeveld, dat de vorm van de vorige week, waar in zij Katwijk won, er nog is. Milou Penseel, enige jaren gele den steevast winnares op Uni cum, moest toelaten, dat zij we derom door een jong talent werd overvleugeld. De eerste set ging met 6-3 naar Tine, maar Milou leek zich in de tweede set te herstellen en alsnog op weg haar plaatsing als derde waar te maken. Inderdaad pakte ze deze set (6-3), maar toen begon Tine Langeveld weer goed te draaien. Milou had geen antwoord op de harde goed geplaatste drives (2- 6). Ineke v.d. Meer, tweede geplaat st, zag wel kans zich te handha ven, maar zij moest hiervoor alle zeilen bijzetten. Volgend sei zoen zal Carien Heestermans, die dit seizoen met sprongen is vooruitgegaan, zich wellicht niet meer door Ineke van de zege laten afhouden. Nu werd het 5-7, 9-7 voor Ineke. Mr. M. Vrolijk op werkbezoek in Sassenheim: SASSENHEIM „Het doorgaand verkeer in de Hoofdstraat is volkomen uit de tijd". Dit stelde de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrokijk gistermiddag op een speciale raadsvergadering, ter afslui ting van zijn werkbezoek aan Sassenheim. De commissaris zag echter vooralsnog geen op lossing voor het probleem van het doorgaand verkeer, dat in de gehele bollenstreek speelt. In dit verband wees hij op de vele opritten naar de rijksweg, die door het KVP-raadslid Van Eisen werden gehekeld. „Veel gemeen ten zijn juist blij met opritten, aangezien zij een goede doorstroming van het verkeer naar de rijksweg bewerkstelligen." De heer Van Eisen hield een pleidooi voor het behoud van het open karakter van de bollenstreek. Hij zag de in verschillende rijk snota's genoemde bollenstad als een grote bedreiging van een onnatuurlijke woonkern van onnatuurlijke afmeting tussen Noordwij- kerhout en de rijksweg. Mr. Vrolijk betoogde dat ook bij provinciale staten de wens bestaat het open karakter van de bollenstreek te handhaven. De heer V. d. Fange (Prot. Ch.) stelde de bestuurlijke reorganisatie aan de orde. Hij merkte op dat centralisatie ten koste van de democratie gaat. Hij vroeg mr. Vrolijk naar diens opvatting ten aanzien van de provinciale en gemeentelijke taken. De commissaris wilde hierop geen concreet antwoord geven. Hij zei wel dat de reoganisatie waarschijnlijk finan cieel niet haalbaar zal bliiken te ziin. De heer Rotteveel bracht de financiële positie van de provincie ter sprake. Hij betreurde het dat de provincie juist aan het bezuinigen is op projecten waarvoor Sassenheim subsidie zou willen hebben, zoals de aankoop van natuurmonumenten en een bibliotheek. „Ook voor de aanvullende werkgelegenheidsprojec ten is Sassenheim nimmer in aanmerking gekomen." De commissaris stelde dat dat laatste niet verwonderlijk is. aangezien het over het algemeen projecten betrof (bouw sporthal, plan-Wasbeek) die anders ook zou den zijn uitgevoerd. Mevrouw Henstra deed een beroep op de provincie regelend op te treden ten aanzien van de decentralisatie van het districtswoon wagenkamp. Zij stelde dat sommige gemeen ten hun verantwoordelijkheid ten aanzien hiervan niet kennen. De provincie zou wel willen ingrijpen in de woonwagensituatie maar het ministerie van CRM geeft hiervoor geen kans. De heer Montfoort (D '66) hekelde de bouw van de sporthal, die nu al op een exploitatiete kort van 250.000,- per jaar kan rekenen. Hij stelde dat hij altijd had gepleit voor een andere besteding van het beschikbaar gestel de bedrag, zoals bijvoorbeeld voor een in struct iebad, voetbalvelden en gymnastiekza len bij scholen. Mr. M Vrolijk was het niet met hem eens. Hij noemde de functie van een sporthal zeer nuttig. Mr. M. Vrolijk (tweede van rechts) aan de Sassenheimse collegetafel Jprj* 'de dr. Leo Kannerschool aan de Geversstraat. len. 9 Oegstgeest Het verlangen van veel Oegstgeestenaren een »J. '0 cultureel centrum op te richten gaat waarschijnlijk eerder Het ln vervul,in& dan zij verwachtten. Over twee jaar, verhuist jestaa de Dr Leo Kannerschool naar een nieuw complex aan de 13.3 Endegeesterstraatweg dat in aanbouw is. De gemeente wil orgi dan de huidige school, hoek Prins -Hendriklaan en Gevers- ïcnv straat ^nkopen. dei'inf ^ij willen er „K. en O." en de streekmuziekschool gaan onderbrengen", aldus wethouder O. C. van Belle die CRM a beheert en voor de toekomst grote mogelijkheden ziet om daar een cultureel centrum te realiseren. Het terrein van de school aan de Geversstraat sluit aan op dat van „Tabema" waar de stichting Jeugd- en Jongerenwerk haar activiteiten •gervu ontPIooit- tamim bestuur van K. en O. Oegstgeest, met een achterban van Drie i 2400 leden, toont zich enthousiast over de gemeentelijke ussen plannen, temeer omdat men dringend behoefte heeft aan Dntakt 'evensruimte* 03-Gezien de enorme ontwikkeling die K. en O. in de gemeente doormaakt, wil de gemeente méér actief gaan deelnemen", verklaarde de wethouder het voorgenomen aankoopbeleid. D„Okspronkelijk hadden we een cultureel centrum in „Haas- wijk" op het oog". Activiteiten De voorzitter van K. en O. Oegstgeest, prof. dr. J. M. F. (S) 0 Landsmeer, verklaarde: „K. en O. Oegstgeest steunt op twee £23 peilers' namelijk de concerten in het Groene Kerkje, en de reest i cursussen die wij organisaren. Enkele jaren geleden begon- n da' nen met een zestal bestaan er thans al 38 cursussen waarvoor 'r ka" de belangstelling dermate groot is dat er thans al een aantal u-lol ojn vo'Seb°ekt. „Door de ingebruikneming van de Leidse leïdJ Schouwburg dreigt er een stilte te vallen over de Aula van T.001 et Rijnlands Lyceum, waar tot voor kort vele voorstellingen Waits werden gegeven. „Dè komende winter zullen wij dankbaar gebruik maken van de aula", aldus voorzitter Landsmeer. „Er komen twee concerten. Te geven door Brass-United en een Kerst- of Nieuwjaarsconcert te verzorgen door het Toonkunstorkest. Daags na Kerstmis wordt er een kindervoorstelling gegeven door een gerenommeerd marionettentheater." In 1977 worden drie toneelvoorstellingen in de aula gegeven. De voorstellingen worden gerealiseerd in samenwerking met K. en O. Leiden en de gemeente Oegstgeest. Op vrijdag 29 oktober worden de leden van K. en O. uitgenodigd om zich een avond in de historie van de gemeen te Oegstgeest te verdiepen. Aan deze „historische" avond wordt medewerking verleend door de heren Driessen, Van Krieken en Van Woerden met als speciale gastJan Wolkers. Die komt vertellen over het Oegstgeest van toen! Cursusgen Mevrouw Daems, zij zet zich altijd op een bijzonder enthou siaste wijze in bij het organiseren van 38 K. en O. cursussen: „Vorig jaar hadden wij bijna 1000 cursisten. Het is ongeloo flijk zo groot als de belangstelling is. Dit seizoen starten wij met een aantal nieuwe cursussen o.a. kunsthistorie, binnen huisarchitectuur, batikken en textiele werkvormen. Voor de kinderen starten wij op de woensdagmiddagen een potten bakkerscursus". Tot besluit van het komende seizoen zullen de cursisten een grote expositie houden in de hal van het verpleeghuis „Wijckerslooth" aan de Rhijngeeststraatweg. Aan de concerten op zondagmiddag in het Groene Kerkje zullen o.a. deelnemen: 31 oktober Tre Voci (hobo, klarinet, fagot); 21 november Judit Jaimes, piano: 30 januari Melos Quartet; 20 februari Gronings Blaaskwintet; 20 maart Neder lands Harpensemble (harp, fluit, altviool) en op 24 april het Mendelssohn Trio.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3