Ruim kwart van bevolking jdenkt nu anders over prins voor dreigementen tevm Aantjes leidt ARP kandidatenlijst Groep wijkt DEN UYL; SNEL HERSTEL GULDEN ^BLIKSEMENQUETE AVRO KONINGIN BLIJFT IN NEDERLAND RAPPORT-DONNER BESTSELLER INSLESSEN Weer vertraging in luchtverkeer met Spanje WATER, vrijdag 1 oktober. Ijvingen hiervoor alleen telefo- 1)71-761249. STUWSTRAAT 5 - LEIDEN TELEFOON 071-761249. Zinsbegoocheling in kurkdroog Londen LONDEN (AFP-AP) De redactie van een grote Londense krant werd gisteren opgebeld door een opgewonden man, die meedeelde dat hij zijn buurman had zien uitgaan met opgestoken para plu. Andere media in een hoofdstad waar al 38 dagen geen regen is gevallen, werden opgebeld door Londenaren in verschillende delen van de stad die absoluut druppels hadden gevoeld. De „Evening Standard", de middagkrant in Lon den, legde zelfs zijn persen stil om het evenement in zijn eerste editie te kunnen melden. De vreugde is van zeer korte duur geweest: binnen drie minuten waren de regenwolken op gelost en was de druppel op de gloeiende plaat uitgesist In Denemarken heeft het gisteren voor het eerst geregend in deze zomer die de droogste was sedert men 103 jaar geleden officieel weerrappor- ten was gaan bijhouden. In België heeft het gisteren voor de eerste maal in haast een maand geregend. Er wordt evenals in ons land meer hemelwater verwacht Van onze parlementaire redac tie) >EN HAAG Koningin Julia- la blijft voorlopig in Neder- and. Zij zal niet opnieuw te- ugkeren naar haar vakantie verblijf in het Italiaanse Porto Jrcole. Dit heeft premier Den Jyl gisteravond desgevraagd neegedeeld. )e minister-president wilde niet ngaan op vragen naar aanlei- ling van de publikatie van het Donner-rapport en de door hem afgelegde regeringsverklaring afgelopen donderdag. Tot het debat in de Tweede Kamer ko mende maandag wil Den Uyl niets over de kwestie zeggen. Ook vragen die maar enigszins met de zaak verband hielden, werden door hem afgewimpeld. Pas na dat debat zal het kabinet zich wijden aan zaken die met de affaire samenhangen. En ui teraard zal ook de uitslag van BHHBBHEi het Kamerdebat zelf mede van invloed zijn op de verder te nemen stappen. In Haagse kringen vraagt men zich onder meer af of de prins aanwezig zal zijn bij de opening van de Sta ten-Gene raai op de derde dinsdag in september. En zo ja, hoe hij dan gekleed zal zijn, in militair gala-uniform dan wel in een burgerpak. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - In de Neder landse boekwinkels is gisteren als het ware gevochten om een uitgave van het rapport van de Commissie van Drie. Inmiddels heeft het Staatsuitgeverijbe- drijf besloten tot een vierde druk, waardoor de totale opla ge komt op 47.000 exemplaren. De totaal-oplaag van het „wit boek" over de betrokkenheid van prins Bernhard in de Lock heed-affaire vertoont overeen komsten met de uitgaaf in 1965 van het boek van dr. J. Presser, dat onder de titel „Ondergang" de lotgevallen beschrijft bij de joden-vervolging gedurende de Duitse bezetting. De Staatsdrukkerij zal ook het maandag te houden Kamerde bat over de Lockheed-affaire in druk uitgeven. Behalve het 'nor male' Kamerverslag komt er een speciale editie van de han delingen, waarin ook de rege ringsverklaring over deze zaak, donderdag in de Tweede Kamer door minister-president Den Uyl afgelegd, wordt opgenomen. De oplaag van deze editie is voorlo pig bepaald op 5000 exempla- Bij de oorsprong van de Theems, bij het Engelse plaatsje Coates. is enkele jaren geleden een gedenk steen geplaatst om de bron aan te geven. Dat komt nu goed uit, want de bron is helemaal droog komen te liggen. 2cid6C0ouumt Bpenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofc edacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg jnties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Zaterdag 28 augostos 1976,66e jaargang no. 20515 Spel zonder grenzen op Ned. I om 19.05 uur: Ned. II om 20.25 uur Smith and Jones, om 22.10 uur Graham Greene. Zondag Ned. I om 19.55 uur Gala Franse chanson. Ned. II om 21.35 uur Tsjombe in „Dossiers". Maandag Ned. I om 14.00 uur Kamerdebatten over zaak Prins Bernhard. Zonnige perioden Zonnige perioden maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Maxima rond de 20 graden. HLVERSUM Achtentwintig procent der 450 Nederlanders, die Televizder Magazine, de helemaal aanvaardbaar, enigszins aanvaardbaar De laatste vraag luidde: „Vindt u dat wij in fan de Nederlandse bevolking heeft, na actualiteitenrubriek van de Avro-tv, onmiddellijk of niet aanvaardbaar"? werd als volgt geantwoord: Nederland de monarchie, dus met een konings- le DUblikatie van het rapport van de na de regeringsverklaring van premier Den Uyl, helemaal aanvaardbaar 57% enigszins aanvaard- huis, moeten handhaven of vindt u dat wij geleide- van Drie een ander nnrdeel donderdagmiddag, heeft laten houden. baar 28% met aanvaardbaar 14%. lijk aan naar een republikeinse staatsvorm, dus „rin. £!rn °p de vraag »vindt u het dat de prins geen Vraag 4 luidde: „Wat zou naar uw mening thans met een gekozen president, moeten groeien. Daar- .11 anaere gevoelens over prins pern- officiële functies meer mag vervullen, antwoord- de juiste houding zijn van koningin Juliana - op luidden de antwoorden: handhaven monarchie ïard dan voorheen. Van 71 procent zijn den de geënqueteerden als volgt: juist 61%, niet aftreden, gewoon aanblijven, of nu juist aanblij- 90%, geleidelijk aan naar een republikeinse staats- Dordeel en gevoelens niet veranderd. juist 39%. ven"?. Daarop luidden de antwoorden: aftreden vorm groeien 9%. r\,. KISiIri -. io}ofnnicnha 0p de waag 'Js de prins °P het ogenblik voor 10%, gewoon aanblijven 60%, nu juist aanblijven Voor het onderzoek werden 450 mensen onder- Dit blijkt uit een telefonische bhksemenquête on- u, in zijn functie van prins der Nederlanden, 29%. vraagd. Zij waren allen boven de 18 jaar. IntECHT (ANP) - De raad lin bestuur van de Stevin J roep in Utrecht heeft gis te lt) verklaard het werk in Ibili niet te zullen hervatten In de werkgelegenheid van jpeciale bijlage I mateurvoetbal krant insdag J insdag publiceert onze I jant een speciale bijlage I {wijd aan het amateur- ietbal in deze regio. De impetitie, die eind volgen- I week begint, wordt uit- Ibreid belicht met interes se verhalen van velerlei Jrd. Onze abonnees krij- :n deze speciale amateur- jetbalbijlage gratis in hun lievenbus; andere geinte- fiseerden wordt aangera- fn de talrijke pagina's tel- nde bijlage niet te missen, fj is, zo lang de voorraad fekt bij één van de losse ffkooppunten of aan onze intoren beschikbaar. Botulisme geen gevaar voor drinkwater ROTTERDAM (ANP) - Voor de drinkwatervoorziening le vert de botulisme-epidemie geen enkel gevaar op. Het gif dat de bacterie afscheidt wordt in het zuiveringssysteem van de drinkwaterleidingbedrijven volledig vernietigd. Elke vorm van besmetting van het leiding water is uitgesloten. De drinkwaterleiding (DWL) van Rotterdam stellen hiermee in het bedrijfsblad de mensen gerust, omdat de Maasstad en een deel van Delft haar water betrekt uit de Biesbosch die een van de voornaamste besmet tingshaarden voor de botulisme- epidemie is. Tienduizenden wa tervogels zijn hiervan al het slachtoffer geworden. In de Biesbosch tracht men te voorko men, dat het water van de spaarbekkens in aanraking met vogelkadavers komt Maar ook al zou dit gebeuren, dan dreigt er voor de consument van het drinVwater geen gevaar. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats:- ^If'liiRUrtlWPW— UTRECHT (ANP) - Mr. Aantjes, de fractie-voorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, neemt de eerste plaats in op de kandidatenlijst van de ARP, zoals die gisteravond door het partijbe stuur in Utrecht voor.de komende ka merverkiezingen is opgesteld. Over twee weken zal een uit de regio's versterkt partijbestuur de lijst definitief vaststellen. Op 25 september als de AR-partijraad een beslissing neemt over het al dan niet uitkomen met één kandidatenlijst van het Christen Democratisch ppél (CDA), zal worden bepaald of^it de inbreng van de ARP in de CDA-lijst kan zijn. De kandidatenlijst ziet er als volgt uit: 1. Aantjes, 2. Boersma, 3. Van Leeuwen, 4. Veerman, 5. De Koning, 6. Schakel, 7. Kooijmans (staatssecretaris van Buitenlandse Zaken), 8. Van Dam, 9. De Boer, 10. Beumer, 11. Van Houwelingen, 12. Scholten, 13. Kraaijeveld-Wouters, 14. De Kwaa'dsteniet, 15. Beinema, 16. De Graaf (vice-voorzitter van het CNV), 17. Dr. Faber, 18. Borgman (voorzitter van de Arjos, anti revolutionaire jongeren organisatie). In politieke kring neemt men aan dat fractievoor zitter Aantjes hiermee beschikbaar is gekomen voor een eventuele CDA-lijst, ongeacht de beslis sing die de partijraad op 25 september nog zal moeten nemen. A Aantjes Prins aan wal Kroonprins Charles van Engeland is momenteel com mandant van de Bronington. Deze Britse mijnenlegger bunkerde gisteren in het Duitse haven plaatsje Lübeck. De prins ging onmid dellijk aan wal. waar hij door huis vrouwen werd be wonderd in zijn ma rine-uniform. de Nederlandse werknemers Groningen om geen bouwor- en de continuïteit van het be- ders meer aan de Stevin drijf niet in gevaar te bren- Groep te geven als deze haar gen. Deze beslissing is het ge- activiteiten in Chili voortzet, volg van het dreigement van oan. de gemeenteraad van In de verklaring stelt de raad deelname op de plaatsen e reeds begonnen zijn. ichrijvlng en gelijk aanvang a plaatsen: EL/RODENRIJS, morgen zon- Idag 4.00 uur in gebouw „Wil- insz", Noordeindseweg. EEN, a.s. dinsdagavond 31 is 8.p0 u. zaal Lelieveld. bRAVEN, as. woensdagavond 7.30 uur in het Parochiehuis. >EN VOOR GEHUWDE EN PAREN. Reeds veel in- DEN HAAG (ANP) Minister-president Den Uyl port. Volgens Den Uyl zijn Nederland en West- heeft gisteravond na afloop van het kabinetsbe- Duitsland de enige twee landen binnen Europa die raad gezegd dat het herstel van de gulden, na een dergelijke sterke externe positie hebben door de speculatietoestanden van deze week, vrij snel een flink overschot op de betalingsbalans, is en dat dit herstel was voorzien. De premier benadrukte de sterke economische positie van De premier zei te verwachten dat de gulden zal Nederland door te wijzen op het overschot op de doorstoten naar de bovenste regionen van de lopende betalingsbalans. „slang", de muntwaardeovereenkomst tussen een aantal landen in Europa. Hij zei met klem dat er Dat komt niet alleen door het aardgas, aldus Den geen reden is om te vermoeden dat de Nederland- Uyl, maar ook door de ontwikkeling van de ex- se economie met een achterstand heeft te kampen. SCHIPHOL (ANP) tragingen in het lucht- heidsactie het luchtver- traging zullen oplopen. Volgens een mededeling verkeer met het hele keer vertraagden, dit- van Transavia Holland, Spaanse luchtgebied. maal wordt vêrwacht De acties van Spaanse dat daarover inlichtin- dat alle verkeersleiders verkeersleiders strekken gen van het eigen perso- Waren het in de afgelo- in Spanje aan de actie zich niet alleen uit tot neel in Spanje heeft ont- pen twee weekeinden zullen deelnemen, zodat Nederlandse vliegtuigen, vangen, moet voor dit hoofdzakelijk de lucht- ook de vluchten naar maar tot alle internatio- weekeinde opnieuw re- verkeersgeleiders van Madrid en naar de langs nale machines, ook de kening worden gehou- Barcelona, die met een de kust gelegen vakan- eigen Spaanse toestel den met mogelijke ver- ver doorgevoerde stipt- tieoorden ernstige ver- len. van bestuur uitvoerig overleg te hebben gepleegd met de ministers Van der Stoel, Lub bers en De Gaay Fortman. Omdat de groep voornamelijk in landen van de derde wereld investeert en zij zich niet be voegd voelt een gefundeerd oordeel te vormen over de aard van de regimes in deze landen heeft de groep ge vraagd om duidelijke richtlij nen van de regering. „Dit op dat het bedrijfsleven weet waaraan het toe is", aldus de verklaring. De regering heeft deze duidelijkheid niet gege ven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1