èhow Gevers ■n belang tan wereldtitelstrijd TWEE DUELS 'EXTRA' VOOR VAN HANEGEM Redelijke prestatie Mazereeuw Chaotische taferelen ouverture Zandvoort IroNINGEN Na twee onderdelen van het Nederlands ampioenschap springen hebben Dick Wieken en Gerd Meier -pzamenlijk de leiding. Harry Wouters van den Oudenwijer eemt de derde plaats in het klassement in na de eerste - ig voor Rob Eras. Johan Heins kreeg in Groningen op- ieuw een grote teleurstelling te verwerken. BELGIE VERNEDERD IN DRAFINTERLAND -Willy van Kuylen 1 „extra gemotiv KNVB overweegt uitstel totale amateurcompetitie JAMES HUNT SNEL TRAININGSTIJD ^Wee:r teleurstelling /oor Johan Heins Noteer bij de radio ITERDAG 28 AUGUSTUS 1976 A LEIDSE COURANT PAGINA II ÏEN VAN DE 22 GESELECTEERDEN Van onze correspondent) NDHOVEN De PSV-ers Jan van Beveren i Willy van der Kuylen, door interimbonds- tach Jan Zwartkruis, weer in de selectie van t Nederlandse elftal voor de wedstrijd tegen ijsland opgenomen, toonden zich gisteren te- rreden over de gewijzigde omstandigheden |ond het Nederlands elftal. Van der Kuylen, -jie goede herinneringen bewaart aan zijn pe- Sode bij het Nederlandse militaire elftal van Jwartkruis, wilde alle problemen uit het ver- •den maar liefst zo snel mogelijk vergeten. Aten we die periode maar vergeten en probe- te bouwen aan een goede toekomst van iet Nederlandse elftal", zei de Helmonder, irin hij zijn zoveelste rentree mogelijk UK ben nu natuurlijk extra gemotiveerd voor jet Nederlandse elftal", zei Van der Kuylen. jelman Jan van Beveren, meteen kandidaat mer één voor een positie in het Nederlnads elftal, heeft het vertrouwen dat hij enige tijd geleden volledig miste, weer terug. „Ik geloof er weer in. Als er weer gekke dingen gaan gebeuren, zullen we ons natuurlijk opnieuw terugtrekken". Interim-bondscoach Jan Zwartkruis heeft giste ren de namen bekend gemaakt van de 22 spelers, die zijn geselecteerd voor het Neder lands elftal, dat op 8 september in Reykjavik tegen IJsland speelt. Jan van Beveren (PSV), Jan Boskamp (RWD Molenbeek), Ruud Geels (Ajax), Arie Haan (Anderlecht), Wim Jansen (Feyenoord), Theo de Jong (Feyenoord), Rene en Willy van de Kerkhof (PSV), Kees Kist (AZ'67), Adri van Kraay (PSV), Ruud Krol (Ajax), Willy van der Kuylen (PSV), Wim Meut- stege (Sparta), Rene Notten (Ajax), Jan Peters (NEC), Rob Rensenbrink (Anderlecht), Jan Rui ter (Anderlecht), Wim Rijsbergen (Feyenoord), Piet Schrijvers (Ajax), Wim Suurbier (Ajax), Frans Thijssen (FC Twente) en Martin Vreijsen (Feyenoord). Kristen Nijgaard (links) terug bij AZ'67. Wim van Hanegem voorlopig nog niet. ZEIST Bij de mondelinge behandeling van de strafzaak tegen de Deense speler van AZ'67 Nygaard (weggestuurd tijdens een vriendschappelij ke wedstrijd) gisteravond in Zeist legde de strafcommissie hem een schorsing op van een wedstrijd. Voorts werd een voorwaardelijke straf van een wedstrijd omgezet in een defi nitieve. Omdat Nygaard al twee wedstrijden heeft „uitge zeten', is hij zaterdag beschik baar voor het duel AZ'67- NAC. De Deen kreeg ook een boete van 150.-. De strafcommissie was niet onder de indruk van het verweer dat Willem van Hanegem voerde tegen het voornemen om twee voor waardelijke wedstrijden om te zetten in definitieve. Hierdoor staat Van Hanegem in totaal vier wedstrijden buitenspel. De SW-speler Merrelaar kreeg twee wedstrijden on voorwaardelijk en een boete van 75.-. De tuchtcommissie legde vier spelers, die afgelopen woens dag een gele kaart kregen han gende de uitspraak een voorlo pige schorsing op. De betrok kenen zijn Budisic (NAC), Ste vens (PSV) Hendriks en Hooyer (Beiden PEC/Zwolle). Hockeybond verschoof bekerduels (Van onze sportredaktie) ZEIST De kans dat de KNVB de komende week overgaat tot uitstel van de start van de amateur- voetbalcompetitie in het weekeinde van 4 en 5 september wordt steeds groter. De grondtechnische dienst in Zeist heeft inmiddels het programma voor district Zuid uitgesteld tot 18 en 19 september. Daarnaast zijn er inmiddels al negen van de veertien afdelin gen (Noord-Brabant, Nijmegen, Groningen, Friesland, Dren te, Zwolle, Rotterdam, Zeeland en Limburg) die de start veertien dagen hebben verdaagd. Ook heeft het district Noord van de landelijke contactraad het overkoepelend orgaan van de gemeentelijke sportraden in Noord Nederland, de KNVB verzocht om tot uitstel over te gaan. Vooruit lopend op die beslissing hebben enkele grotere plaatsen in het Noorden al besloten dat de velden volgend weekeinde niet betreden mogen worden. De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond heeft besloten om, in verband met de toestand van de velden, het programma van 5 en 12 september, met uitzondering van de wedstrijden in hoofd- en eerste klassen (dames en heren), te verschuiven naar respectievelijk 26 september en 17 oktober. Op deze data waren oorspronkelijk bekerwedstrijden vastgesteld. De ze komen echter voorlopig te vervallen. Nidi den Hertog zonder ploeg (Van onze sportredaktie) BUDEL De ploeg van De Onderneming be staat niet meer voor de wedstrijdleiding. Nadat Jan Krekels gisteren na een valpartij bij de ravitaillering in de bezemwagen stapte, werd de equipe gereduceerd tot twee coureurs, Wim de Ruiter en Nidi den Hertog. Reden om de ploegleiderswagen uit de volgkaravaan te verwij deren. De Ruiter en Den Hertog mogen de wedstrijd individueel uitrijden. IEL Aan de meet in brants Budel sprak André trs: „Als je je wilt laten - moet je dat meteen goed l" Gevers, wereldkampioen !Je amateurs en sinds zijn gang naar de rijen der pro- ners bezitter van een dege- I maar niet of nauwelijks Snerende prestatielijst, kon Knoegd vaststellen dat hij Inderdaad in was geslaagd landacht te trekken. Eddy "{els, oud-prof en tegen- rdig als lid van KNWU- Jcommissie belast met de r. itie voor de wereldkam- nschappen, vatte de solo- -winning van de Schijndelse iobeuI in de. derde rit van *roftour van (Zuid)Neder- hoog op. „Gevers", oor- de Beugels, „is eigenlijk de k Nederlander die zich in m ronde tot nu toe goed heeft anifesteerd." kansen van André Gevers •n sinds gisteren daarom denlijk gestegen. Als Beu gels vanavond in Maastricht de ploeg voor Ostuni bekend maakt (zeker van uitzending zijn al Raas, Karstens, Kuiper, Pronk, Knetemann, Zoetemelk, Schipper, Priem en Smit), zal waarschijnlijk ook de naam van Gevers over de lippen komen. En daar was het André Gevers nu net om begonnen. „Ik dacht zo, dat ik nu toch wel voor een van de twee vacante plaatsen in aanmerking kom", meende de renner, die in de omgeving van Goirle, met nog ruim zestig kilo meter voor de boeg de jacht opende op de „voortvluchtige" Cor Schuurman. Toen het peloton Schuurman na een maximale achterstand van bijna zes minuten weer in zicht kreeg, demarreerde Gevers on weerstaanbaar. Bracht de aan sluiting razendsnel tot stand en duldde vervolgens maar zeer korte tijd het gezelschap van de neo-prof uit Breukelen. „Schuurman zat al stuk toen ik bij hem kwam. Ik heb hem WEMSTRUD ZONDER HOOGTEPUNTEN hie <ab0",ENDAM - Ook de tweede aa"d(van de Nederlandse zwem- pioenschappen verliep vol- verwachting. Dus zonder b hoogtepunten. Er waren Qr uV nationale records aan te nen, erger nog, de tijden ;n van dien aard dat er de weinige toeschouwers 'n °nlgevraagd werd of er soms 'fjjroopwater werd gezweom- Nu waren scherpe tijden et zonnige, maar winderige indamse Sportfondsenbad zijn öiet mogelijk. Afgezien van feit of de deelnemers snelle :n wilden realiseren - de ivatie ontbreekt nu een- 1 bij deze veel te laat ge- li eeifen kampioenschappen - de Ie wind, die dwars over het stond maakte het in feite eriodtogelijk. kdijkf-42,80, die Wijda Mazereeuw ie 200 meter schoolslag op de klokken bracht, mag daarom toch nog gezien worden als een, de omstandigheden in aanmer king nemend, redelijke presta tie. Wijda heeft hiermeer op nieuw aangetoond - evenals bij de Europa Cup - dat zij interna tionaal nog niet is uitgescha keld. De 400 meter vrije slag leek halverwege een verrassing op te gaan leveren, toen Yo- landa Aggenbach voor Annelies Maas als eerste aantikte. De snelle Rijn-zwemster liet daarna echter geen twijfel over haar kracht bestaan. Bij de heren ging het kampioenschap op de 400 meter weer naar Henk El- zerman met opnieuw Rene van der Kuil op de tweede plaats. 400 meter vrije slag dames: L Anne lies Maas (De Rijn) 4.29.31; 2. Yo- landa Aggenbach (Zeemacht/Noord- kop) 4.3236; 3. Ineke Ran (De Rijn) 400 meter vrije slag heren: 1. Henk Elzerman (ZLAN/Vit) 4.10.88; 2. Rene der Kuil (SZC) 4.13.49; 3. Ri chard 4.27.6 Klooster (De Otter) 200 meter schoolslag dames: 1. Wijda Mazereeuw (Zepho) 2.42.85; 2. Ma- ritska van der Linden (Rotterdam) 2.46.25; 3. Elly Heerink (De Dinkel) 2.56.14. 200 meter schoolslag heren: 1. Ro nald Hond (IJ) 2.34.02; 2. Hans Elzer man (ZIAN/vit) 2.35.87; 3. Robin Woutering (Zeemacht/Noordkop) 2.36.14. 200 meter rugslag dames: 1. Diane Edelijn (VZC \H) 2.25.45: 2. Daphne Demuth (VZC Ritm) 2.28.33) 3. Rita Kley (ZIAN/Vit) 2.28.93. 200 meter rugslag heren: 1. Abdul Karim Ressang (HPC) 2.12.90; 2. Fred Eeefüng (Vechtstreek) 2.15.36) 3. Bertil Kaanen (MZPC) 2.15.48. 4 x 200 meter vrije slag dames: 1. VZC Ritm. 9.06.90; 2. ZIAN/Vitesse 9.18.56; 3. De Dinkel 9.24.02; 5. DSZ 9.38.92. 4 x 200 meter vrije slag heren: 1. ZIAN/Vitesse 8.14.79; 2. HPC 8.25.73; 3 De Otters 8.34.20; 4. ZIAN/Vitesse H 8.43.73. maar meteen gelost, want alleen voel ik mij het meest op mijn gemak", meldde Gevers, die ij- zersterk naar een maximale winst van bijna zes minuten koerste, maar op de streep nog maar 33 seconden over had op het peloton, dat in de finale op drift geraakte. Dat was voord het werk van Frisol, die de oranje trui van Fedor den Her tog verdedigde. Piet van Katwijk, ook driftig op jacht naar een plaats in de WK- equpe, slaagde erin zijn groene trui te behouden en meende daaraan dezelfde rechten te kunnen ontlenen als Gevers. Van Katwijk had zijn positie nog aanmerkelijk kunnen ver beteren als ploegleider Lomme Driessens van Flandria zijn pu pil Michel Pollentier niet had opgedragen geen kopwerk meer te doen in een groep die zich al kort na de start in regenachtig Goes had losgemaakt. In die groep, die alleen Cor Schuur man voor zich wist, bevond zich ook Pieter van Katwijk, die ech ter van zijn ploegbaas Peter Post op zijn beurt opdracht had gekregen zich vooral niet in te spannen om op die manier Pol lentier in een gunstige positie te manoeuvreren. Toen Pollentier het kopwerk staakte, zagen Aling, Ottenbros, La'nnoo en Delcroix er ook geen heil meer in en lieten zich terugvallen in het peloton, dat op dat moment slechts glimlachte om de drieste poging van Cor Schuurman. En kele minuten later begon André Gevers aan zijn solo, die wel slaagde. Maar hij heeft dan ook werkelijke klasse. harry brink Uitslag derde etappe over 215 kilo meter van Goes naar Budel: 1. Ge vers (Ned, Lejeune) 5 uur 34 min en 29 sec. met bon. 534.14, 2. Arijs (Bel, Ebo) 5.35.02 met bon. 5.34.52, 3. Kar stens (Ned, Ral) 5.35.02 met bon. 5.34.57, 4. Maertens (Bel, Fla) 5.35.02, 5. Gilson (Lux, Fri) z.t., 6. Priem (Ned, Fri) z.t, 7. Piet van Katwijk (Ned, Ral) z.t., 8. Fons van Katwijk (Ned, Lej) z.t, 9 M. Aling (Ned, Ebo) z.t.n. 10. W. Peeters (Bel, IJsb) z.t Algemeen klassement: 1. Fedor den Hertog 15.56.55, 2. Ludo Peeters 15.57.04, 3. Piet van Katwijk 15.57.09, 4. Freddy Maertens 15.57.11, 5. Gil son 15.57.16, 6. Priem z.t, 7. Jacobs z.L, 8. Van Sweefeldt z.t, 9. Hosiers z.t, 10. Verbeek z.t BONN Voor de Duitse Bun- desliga zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld: Hambur ger SV—Kaiserlautem 1—0, Bayem München—Eintracht Braunschweig 2—2. Boy Haye deed het met een negentiende plaats voor Nederlandse begrippen boven verwachting. En daar mocht best wel even bij worden stil gestaan. Tegenstanders van circuit bedreigd DEN HAAG Leden van het Anti-Circuitcomité dat ijvert tegen de aanwezigheid van het I Zandvoort-circuit, hebben eni- j ge malen van tot nu toe onbe- j kenden dreigementen onger- i gaan. I De kamerleden Van Zeil (KVP) en Voogd (PvdA) maken hier van melding in een toelichting op schriftelijke vragen over het geluidshindervraagstuk in de nabijheid van het circuit. Zij willen van minister Vorrink (Volksgezondheid) weten of de oefeningen en wedstrijden op het circuit thans voldoen aan de te stellen eisen. Het Anti-Circuitcomité in Zand- voort heeft de daarvoor in aan- I merking komende leden van het kabinet gisteren telegrafisch uit genodigd zich persoonlijk en ter plaatse te komen overtuigen van de „onhoudbare geluidsover last" waarmee de exploitanten van het autocircuit de bevolking van Zandvoort „terroriseren". Het Anti-Circuitcomité wijst er in het telegram op dat het on derwijs op de zandvoortse scho len en het recreatief verblijf van duidzenden mensen in aangren zende natuurgebieden er onmo gelijk door wordt gemaakt ZANDVOORT James Hunt mocht dan 'winnaar' van de eerste trainingsdag zijn, duidelijk afstand op zijn voornaamste rivalen heeft de 2K-jarige Brit niet kunnen ne men. Hunt, die als enige de tijde lijk door een ernstig ongeval uitge schakelde Nikki Lauda van de we reldtitel kan afhouden, stuurde zijn Marlboro McLaren als snelste over het 4226 meter lange circuit van Zandvoort. Hij kwam op de eerste van de twee trainingsdagen voor de Grote Prijs van Europa, die morgenmiddag wordt gereden, tot een tijd van 1.21,57, wat neer komt op een gemiddelde van 186,186 km/u. De Brit, die vorig jaar op het circuit in de duinen zijn eerste zege boekte in een race tellend voor de wereldtitel, was slechts 0,18 seconde sneller dan John Watson, winnaar van de laatste Grand Prix op 'de Osterrei- chring. De Italiaan Vittorio Brambilla, goed voor de derde trainings tijd, moest Hunt ruim 0,3 seconde toestaan. De ouverture voor de Grote Prijs van Nederland werd aanvankelijk gekenmerkt door chaotische 1 Clay Regazzoni taferelen. Even nadat wedstrijdleider Ed Swart de baan in de vroege morgen had vrijgegeven, ontlaadde zich de eerste werke lijke regenbui sinds maanden boven het circuit. De training moest een half uur worden onderbroken. Die tijd gebruikten de monteurs dankbaar om de lange tijd nutte loos meegevoerde regenbanden eindelijk weer eens te monteren. Verwachten Boy Hayje deed gisteren meer dan zijn sponsors van hem mochten verwachten. Verklaarde manager Toine Hezemans kort geleden nog dat hij de enige Nederlandse deelnemer rond de 25e plaats in de startop stelling verwachtte, Hayje liet met zijn negentiende positie in precies 1.24,0 een achttal coureur achter zich. De beste trainingstijden; 1. James Hunt (GBr.) met Marlboro McLa ren m-23: 1.21,57 minuut (gem. snelheid 186,186 kilometer per uur) 2. John Watson (Ier) met Penske PC 4 - 1.21,75 3. Vittorio Brambilla (Ita) met March 761 - 1.21,89 4. Jacques Laffite (Fra) met Gitanes Ligier -1.22,06 5. Carlos Reutemann (Arg) met Mar tini Brabham bt 45 - 1.22,16 13 Larry Perkins (Aus) met Boro N 175 - 1.23,12 19. Bob Hayje ;(Ned) met Penske PC 3 -1.24,00 REYKJAVIK - In de derde ronde van een internationaal schaaktoernooi in Reykjavik heeft Jan Timman, evenals in zijn twee vorige partijen, ge wonnen. Hij versloeg de Ameri kaan Matera torgef g kar delijk^ n, die adat hij met Romantico S het jachtspringconcours op nertuigende wijze had gewonnep, moest hij zijn paard voor barrage van het progressief springconcours terugtrekken. iomantico S bleek opnieuw last van zijn „Montreal-knie" ■4 hebben, waardoor Heins besloot Romantico S uit de telstrijd terug te trekken. litslagen m Groningen: Jachtspringconcours, eerste onderdeel Neder- ds kampioenschap springen. Lengte parcours 700 meter, 12 hinder- sen, 16 sprongen, max. tijd 105 sec. 1. Johan Heins, Almelo, imantico S. 81.6 sec., 2. Dick Wieken, Maastricht, Sultan 84.4, 3. irman Seiger, Deumingen, Scotch 86.4. "ogressief springconcours, tweede onderdeel NK spnngen. Lengte 'rcours 600 meter, 7 hindernissen, 7 sprongen, max. tijd 102 sec. i barrage: 1. Gerd Meier, Gameren, Casirmr 28 punten, 55.6 sec., Harry Wouters v.d. Oudenwijer, Eist, Salerao 28, 56.2, 3. Dick leken, Sultan 28, 58.6. 1. Dick Wieken en Gerd Meier 69, 3. Harry Wouters v.d. ludenwijer 67. (Van een medewerker) Ook in het tweede onderdeel handhaafden de OOSTENDE In een complete storm en met een Belgen de strenge jurering. Zij schakelden de bulderende Noordzeebranding op de achtergrond, Nederlandse kandidaat Nolivijr Alkestis uit en hebben de Nederlandse equipes in de 47ste drafin- vervolgens Kurt Bloc en Kwiek Royal. Het was terland de Belgische ploegen weer een zware echter de 19-jarige Brabander Wim van Buijten nederlaag toegebracht De stand 157 punten tegen die Nu bar van Echten naar een magistrale zege 63 voor de Belgen drukt de vernedering wel bracht. volkomen uit De meeste Nederlandse rijders hadden dit niet verwacht De grote droogte en de harde wind hadden op de baan totaal kale, maar ook heel rulle plekken veroorzaakt „De baan was ronduit slecht", aldus de spraakzame Giel van de Togt „Vooral aan de binnenkant waren er stukken waar het zand zo hoog lag opgewaaid dat er doorheen moest worden ge ploegd". De Nederlandse draversglorie bleek volkomen op- In het tweede onderdeel moest Mistral Nora (Jan Wagenaar) tot een machtige prestatie reiken om de Belg Jeckquini de baas te blijven. „Het leek moeilijker dan het was", zei Jan Wagenaar, „om dat Mistral Nora er zo aan trekt dat mijn armen wel tien centimeter langer zijn geworden. Wat een verschrikkelijk paard". Maestro Cavaljos (Giel van der Togt) werd derde en Massel T vierde. Met een tussenstand van 114 tegen 50 punten was de landenwedstrijd al voor gewassen tegen de omstandigheden en wat nog het laatste onderdeel beslist De oudere cracks belangrijker was ook tegen de Belgische paarden, maakten er helemaal een Nederlands festival van. Bij de drie-jarigen speelde het geluk een grote rol, Hoewel Jan van Dooijeweerd helemaal niet geluk- omdat de Belgische kanshebber Le Liegeois werd kig was met zijn startpositie nummer een bracht uitgeschakeld. Nu was het Olaski Itenska die won hij Jojo Buitenzorg toch aan de leiding en ving in een kilometertijd van 1.21.6. Achter hem eindig- knap een fout op. Fideel bleek geen schaduw meer de Orma Pride (Wagenaar), Ormana G. (Wim van vroeger. Jojo Buitenzorg won in een kilome- Duivenvoorde) en Othello Hinda, die met Klaas tertijd van 1.19.4 voor Kees Verkerk en Jonker Woudstra een groot deel van de afstand aan de Volan. Wagenaar protesteerde tegen hinderen van „...i*. ar ar, nol Gej-ard van Eijkenelborg, die daarvoor duizend gen francs boete kreeg, p Tennisteam bij de laatste vier PHILADELPHIA Het Neder landse damesteam hééft zich gisteren geplaatst voor de hal ve finales van het toernooi om de Federation Cup in Phila delphia. De wedstrijd tegen De nemarken werd met 21 ge wonnen. In het eerste enkelspel verloor Tine Zwaan met 6—3 en 6—7 van Anne Sörensen. Betty Stöve scoorde 1—1 door een overwinning met 6—2, 60 op Helle Viragh en samen wonnen de Nederlandse dames in het dubbelspel met 6—1, 6—3. In de halve finales van van avond komt Nederland uit tegen de winnaar van de ontmoeting Verenigde Staten-Zwitserland. Deze wedstrijd werd uitgesteld tot vanmorgen om Billie Jean King gelegenheid te geven voor de New York Sets te spelen. Ook Betty Stöve heeft verplich tingen elders.. Nadat zij de ont moeting tegen Denemarken win nend had afgesloten, reisde zij af naar Nassau. Zij moest daar gisteravond aantreden in een stedenwedstrijd. Betty Stöves direkte tegenstand ster in dat duel: de Britse Virgi nia Wade, speelde gisteren ook mee in de Federation Cup. Zij had een belangrijk aandeel in de zege van 2—1 van Engeland op ^iid-Afrika. FC Den Haag-Eindhoven PSV—Sparta Haarlem-Ajax AZ'67-NAC De Graafschap-FC VW NEC-FC Twente Roda JC-FC Utrecht FC Amsterdam-Telstar Feyenoord-Go Ahead Eagles Eerste divisie Excelsior-Vitesse FC Dordrecht-PEC/Zwolle FC Vlaardingen-SC Cambuur MW-Veendóm Heracles-Volendam FC Groningen-Foriuna SC Heerenveen-FC Den Bosch Willem II-SC Amersfoort Wageningen-Helmond Sport De wedstrijden aangeduid met komen voor op het totoformulier

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11