ïeidóa&ouvmt Engeland staat droog k Meevaller 2,5 miljard in 1980 alstublieft, VS DREIGEN ZUID-AFRIKA MET MAATREGELEN ZIEKENFONDSRAAD UREN PER DAG ZONDER WATER Optreden politie in Steenstraat veroordeeld Geen bewijzen tegen prins in Lockheed-zaak Dinsdag 24 augustus 1976,66e jaargang no. 20511 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden;- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg prtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent De pop Deel I van 3-delige thriller „De pop" op fïed. I om 19.30 uur. Papermoon om 19.05 uur en om 21.50 uur „Er is muziek en mu ziek" (2). Hier en nu om 22.00 uur met drugsbestrijding Ned. II om 20.25 uur Sutherland grijpt in, en om 22.35 uur „Roken? Zo kom je er van af" (1). Zonnig Droog en zonnig met matige wind uit oost tot zuidoost. Maximum-temperaturen van 23 graden op de Wadden tot circa 27 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon.: 5.40-19.42 Schev. hoogw.: NM 2.42-15.09 Maan: 05.44-19.16 laagw.: 10.46-23.08 LONDEN (Rtr/UPI) Terwijl elders in Europa, zoals in sommige delen van Spanje en Italië, niet de droogte een probleem vormt maar juist de overvloedige regenval, moet in Engeland voor een deel van de industrie het water worden gerantsoe neerd. In Zuid-Wales krijgen de fabrieken voor taan maar de helft van hun gebruikelijke hoeveel heid water. De huishoudens moeten het in dat gebied al 17 uur per dag zonder water stellen, en mogelijk zullen in verband hiermee de scholen 's middags worden gesloten. Een aantal ministers heeft de vakantie onderbro ken om vandaag een spoedzitting van het kabinet onder leiding van premier Callaghan bij te wonen, waarop naar verwachting harde maatregelen geno men moeten worden. De voorzitter van de nationa le waterraad, Lord Nugent, heeft al bekend ge maakt dat in de nabije toekomst een driedaagse werkweek voor niet-essentiële Britse industrieën waarschijnlijk is. „Het is voor de consument moei lijk zich te realiseren hoe ernstig de situatie is. Tenslotte hebben wij nog nooit zo iets meege maakt," aldus de lord. Londen heeft nog slechts voor 90 dagen water, verschillende andere gebie den in Zuid-Engeland en Wales maar voor 70 dagen. Anderzijds is een driedaagse werkweek een schrik beeld voor de regering-Callaghan. Toen de rege- ring-Heath als gevolg van een mijnwerkersstaking tot een driedaagse werkweek gedwongen werd, betekende dit het eind van haar regeerperiode., Toch valt aan harde maatregelen niet te ontkomen. Op waterverspilling staan hoge boetes (ongeveer 2000 gulden), en gedwongen wateraanvoer per tanker maakt het water zestien keer zo duur als normaal. Er wordt een nationale studie gemaakt van de hulpbronnen voor watervoorziening, om te voorkomen dat de waterschaarste ook volgend jaar nog van invloed zal zijn. Inmiddels houden vermoeide brandweerlieden de wacht in de Zuid engelse bossen, klaar om in actie te komen bij het Opnieuw opvlammen van de grote bosbranden. Zware regenval in de Spaanse provincie Galicië heeft er de rivieren buiten de oevers doen treden, weg- en spoorwegverbindingen verbroken en veel schade aangericht. Langs de Adriatische kust in Italië hebben overstromingen tussen Rimini en Ancona voor ongeveer 650 miljoen gulden schade aangericht. Ook in Oostenrijk is een eind gekomen aan de droogteperiode. - (Van een onzer verslaggevers) ,EIDEN Twee gemeenteraadsle- het CDA, de heren M. Ham Zijp hebben in vragen aan ;t college van burgemeester en wet- iuders van Leiden het politie-optre- len tegen de actievoerende winke- lers van de Steenstraat afgekeurd, {ij vragen het college hoe dit optre- len te rijmen valt met de tolerante fouding die doorgaans van overheids wege wordt ingenomen bij vergelijk bare acties. {oals bekend werden afgelopen vrij- jag vier winkeliers door de politie ingehouden en overgebracht naar ;t bureau. Onder hen bevond zich' 'k actieteider Huyboom. Hij werd in ochtenduren opgepakt toen de Iteenstraat opnieuw werd geblok- lerd door winkeliers die voorzien in spandoeken op de rijbaan gingen itten. Zij werden door de toegesnelde litie met harde hand van de straat haald. Twee van hen werden meege- men naar het bureau om zich bij n collega's te voegen die 's nachts aren opgepakt toen zij straatste- uit het wegdek probeerden te alen. Zie verder pagina 3' Wijkagenten dagen Van Hanegem uit op den kilometer (Van onze sportredaktie) OTTERDAM Bekende personen oeten altijd voorzichtig zijn met het ioen van bepaalde uitspraken. Wil- em van Hanegem, de kersverse spel- Baker van AZ'67, heeft dat gisteren an den lijve ondervonden. De 'Krom- verklaarde zaterdagavond de oor- k van zijn matige conditie. „Ik b," aldus Van Hanegem, „de afgelo- n weken slechts een keer of vier traind. Ik heb daar door de conditie n een wijkagent. De Rotterdamse meentepolitie heeft gisteren een te- gram aan Van Hanegem gestuurd, aarin de wijkagenten van de Maas- ad hem uitdagen voor een conditie- st. Het telegram had de volgende oud: „Rotterdamse wijkagenten agen u uit voor een conditietest op orte termijn. Voorstel: tien kilome- erloop. Datum en tijd in overleg met vast te stellen." Vracht wagen op z'n kant Een zware vracht wagen, is gistermid dag bij het lossen •van een lading hout op een bouwwerk aan de Schenk- straat in Den Haag gekanteld en bijna in een metersdiepe bouwput gevallen. De wagen bleef echter juist op de rand van de bouw put hangen. Bij het ongeluk raakte de chauffeur van de wagen een 40-jarige Hagenaar, onder de auto met zijn been bekneld tussen de laadbak. De man moest met een gecompliceer de beenbreuk wor den opgenomen in het ziekenhuis Westeinde. Het on geluk gebeurde toen een stapel hout, die in de hy draulische kraan van de vrachtauto hing, te zwaar bleek en de wagen uit ba lans bracht. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het kabinet Den Uyl heeft volgens de Ziekenfondsraad de kosten in 1980 van de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) 2.5 miljard te hoog geraamd. Dit betekent wanneer de berekenin gen blijken te kloppen een belangrijke meevaller op het gebied van de stijging der algemene lasten. Het kabinet houdt zich met de sterke stijging van de collectieve lasten al zeer lang bezig. Het heeft meer malen laten uitkomen dat er op een breed terrein van deze uitgaven ingrijpend bezuinigd moe worden. Thans blijkt opnieuw, dat de becijferingenvan het kabinet te somber zijn, althans naar de berekeningen van de Zieke fondsraad. De Ziekenfondsraad heeft in een rapport voor staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid vastgesteld, dat de raad al sinds jaar en dag streeft naar een zo optimaal mogelijke kostenbewa king. Verder vraagt de raad zich af, of een verdere groeibeperking van de kosten zoals de staatsse cretaris dringend verzocht had, wel noodzakelijk is, nu „naar ver wacht bij voortzetting van het bestaande beleid in de komende jaren al een aanzienlijke beper king van de groei kan worden verwezenlijkt." Bovendien stelt de raad de vraag, of een verdere groeibeperking wel mogelijk is zonder dat de kwaliteit van de voorzieningen wordt aangetast en/of zonder dat er lasten naar andere sectoren de bijstands wet bijvoorbeeld worden ver schoven. De Raad becijfert de kosten met een voortzetting van het huidigej beleid op 8.1 miljard. De regering was in haar nota op een bereke ning van 10.6 miljard gekomen bij een ongewijzigd beleid. Dat was volgens de egering teveel, ,met als gevolg een dringend ad vies tot bezuinigen. Vorig jaar werden gemiddeld 91.945 patiënten voor rekening van de AWBZ verpleegd. De Raad houdt rekening met een af nemende stijging van het aantal patiënten in zwakzinnigen- en verpleeginrichtingen en met een afnemende daling van het aantal patiënten in psychiatrische zie kenhuizen en tehuizen. NDST ken te zijn. 15.000 gulden waard Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van t Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats: VOLGENS AMERIKAANS PERSBUREAU: (Van een onzer verslaggevers) heed-affaire. Hiervoor zijn verschillende vergaderingen vastgesteld. Tevens zal verder overleg gevoerd worden met ko- ningin Juliana, die gisteren zoals vori- de komende dagen intensief bezighouden gc week reeds aangekondigd was - met DEN HAAG Het kabinet zal zich in Volgens-het Amerikaans persbureau As-< zakelijke overeenkomsten hebben geleid sociated Press, dat een en ander in Den tot het ontstaan van een voor de monar- Haag vernomen zegt te hebben, zou thans chie delicate politieke toestand". Verder wel duidelijk zijn: „dat er geen bewijzen zegt het persbureau te hebben vernomen voor zijn, dat prins Bernhard geld van dat: „de prins zou kunnen beslissen in met het rapport-Donner over het even- Bernhard uit Porte Ercole terugge- Lockheed zou hebben ontvangen, maar de naaste toekomst een aantal van zijn tueel Nederlands aandeel in de Lock- keerd is. wel, dat er aanwijzingen zijn dat diens functies te laten varen. Brandstichting aan Utrechts Jaagpad LEIDEN Een onbekende man heeft vannacht tot twee keer toe geprobeerd brand te stich ten in een leegstaand huis aan het Utrechtse Jaagpad. Eerst werden twee kasten in brand gestoken, die door buurt bewoners kon worden geblust. Anderhalf uur daarna vatte in. de omgeving van het huis op raadselachtige wijze het dak van een garage vlam. De politie brengt beide branden met el kaar in verband en vermoedt dat een pyromaan aan het werk is geweest. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 41-jarige Leidse koopman aangehouden die een belangrijk aandeel had in de aanranding en verkrach ting vag een 24-jarige Haagse vrouw, in de nacht van zater dag op zondag. De aanhouding heeft plaatsgevonden op aan wijzing van het slachtoffer. Al eerder had de politie een 39-ja- rige cafe-houder dië bij de ver krachting betrokken is geweest kunnen arresteren. WASHINGTON/JOHANNESBURG (AP/UPI) De Verenigde Staten zullen economische maatre gelen tegen Zuid Afrika nemen als het doden van zwarte demonstranten in dat land blijft doorgaan. In de komende dagen zal de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Kissinger een belang rijke toespraak houden waarin het Zuidafrikaan- se beleid ten opzichte van zwarte dissidenten wordt veroordeeld. Ook zal Kissinger binnenkort opnieuw besprekingen voeren met de Zuidafri kaan-se premier John Vorster. Dit heeft de Ame rikaanse negerleider dominee Jesse Jackson giste ren gezegd na een onderhoud met de Amerikaanse bewindsman van buitenlandse zaken. Jackson, die aan het hoofd stond van een delegatie van vooraanstaande zwarte Amerikanen die op het ministerie van buitenlandse zaken besprekingen voerde, deelde mee dat Kissinger zijn aandacht voor wat betreft Afrika in de eerste plaats heeft gericht op het bereiken van een meerderheidsbe wind voor Namibië en Rhodesië. Als daar een meerderheidsbewind kwam, was het duidelijk dat Zuid Afrika aan de beurt zou komen. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren bij rasse- nonlusten in .Soweto opnieuw een neger doodge schoten. De politie opende driemaal het vuur op demonstranten die werkwilligen op weg naar de fabrieken lastig vielen. Tienduizenden Afrikanen hebben ook vandaag hun werk geboycot Veel bedrijven in Johannesburg meldden dat de Afrika nen te laat of helemaal niet op het werk versche nen. ADVERTENTIE Missionaris loopt 1600 kilometer per jaar Iedere dienstreis naar mijn christenen in het achterland van West-Borneo duurt 14 da gen en ik loop dan 200 km. Acht keer per jaar maakt dat 1600 km. Dat valt niet mee. Als ik een boot zou hebben, dan zou dat tot op de helft teruggebracht kunnen worden. Die andere 800 km zullen we altijd wel moeten blijven lo pen, vanwege de ondoordring baarheid van ons gebied. Dat is een kwestie van hoelang je voeten het volhouden. Maar kan de MIVA mij een bootje geven? Dlt schrijft missionaris Peter Hoogland aan de MTVA. Hij is een van de SS5 missionaris sen en landeigen krachten die absoluut transport nodig heb ben. Ze wachten op een goed bericht van de MIVA. dus van u. Voor ben boodt de MIVA. de Missie Verkeersmiddelen Aktie, deser dagen haar jaar lijkse, landelijke MTVA-kol- lekte en glro-akUe. 11 kunt helpen; nd. U kunt so Iets afstanden overbruggen. Dit is het gironummer giro 27 £2 49 Ulv. MIVA. Vijver- strast 12, te Breda.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1