Studieclubs spelen steeds ol in belangrijker glastuinbouw GROENTEPRIJZEN NAAR NORMAAL NIVEAU OMZET STEEKT SCHERP AF BU VORIG JAAR PRUZEN TULPEN NOG STEEDS ZEER HOOG Activiteiten van en voor jonge agrariërs bij kring Westland LTB GIN A; Het zdet er naar uit dat de periode van extreem hoge groentenprijzen achter de rug is. Voor de meeste gewassen vertonen ze een dalende lijn, voor het ene gewas echter wat sterker dan voor het andere. Het is te hopen dat de consumenten van deze prijsdaling op de hoogte zijn en dat ze bewust zullen kopen, want het blijft niet eeuwig droog en de groente blijft geen jaren schaars. Dit is dus een argument wat steeds minder waar begint te worden. Tomaten De binnenlandse aanvoer is ongeveer gelijk gebleven aan die van vorige week, toch ligt de aanvoer behoorlijk beneden die van vorig jaar. Deze kleinere aanvoer heeft niet kun nen voorkomen dat de prijzen verder dal den. Eind vorige week werd er 72 cent voor een kg. A-tomaten betaald, de week ervoor bedroeg de gemiddelde prijs nog 1,12. Een belangrijke oorzaak van dit prijsverval is de afnemende vraag van West-Duitsland waar thans steeds grotere hoeveelheden natuurto- maten van een uitstekende kwaliteit worden geoogst. Deze aanvoer zal de komende we ken verder toenemen, waardoor de tomaten prijs in Nederland weinig kans zal krijgen om op te lopen. Komkommers De aanvoer van komkommers is de afgelo pen week weer wat toegenomen, de prijsda ling van vorige week heeft zich niet verder voortgezet. De prijzen hebben namelijk wei nig verandering ondergaan. Voor de sorte-' ring van 41 tot 76 varieerden de prijzen van 37 tot 55 cent per stuk. Voor begin septem ber wordt er geen belangrijke toename van de aanvoer verwacht, na die daum ^al de produktie van de herfstteelt op gang komen. Bij aanhoudend mooi weer zullen de prijzen de komende week waarschijnlijk weinig ver andering ondergaan. De vraag naar paprika's leeft weer wat op, hetgeen ook uit de prijzen blijkt, eind vorige week vertoonde de prijs voor groene en rode paprika's een stijging. Voor de groene sorte ringen liepen de prijzen met zo'n 25 30 cent per kg. op naar 1,25 per kg. Per stuk omgerekend komt dit op ongeveer 20 Cent, de consumentenprijs voor een groene papri ka van uitstekende kwaliteit mag dus niet veel hoger liggen als 40 cent. Voor de rode sorteringen lag de prijsstijging gunstiger, maar hier was het prijsverval de week ervoor ook aanzienlijk. Inmiddels ligt de prijs op gemiddeld ƒ2,30 per kg., per stuk komt dit op 38 cent. (consumentenprijs dus ongeveer 76 cent). Naar verwacht zullen de aanvoeren de komende tijd weer groter worden, de prijzen lijken zich te kunnen handhaven door de afnemende concurrentie van Italië. Overige gewassen. De aanvoer van andijvie neemt weer toe met als gevolg, dat de prijzen weer verder daal den, nl. naar 1,18 per kg. De toename van de aanvoer zal verder doorzetten met als gevolg dat de prijzen verder zullen dalen. Het aanbod van sla is niet bepaald krap te noemen, maar er is een zeer levendige ex port naar West-Duitsland, vandaar dat de prijzen zich redelijk weten té handhaven. Ze zijn wel wat gedaald, de gemiddelee prijs voor natuursla ligt op 52 cent per krop. Het weer zal de komende week weer een belangrijke rol bij de prijsvorming spelen, mooi droog weer zal een verdere prijsdaling tegenhouden. Sperziebonen en snijbonen blijven voorlopig duur, de prijs ligt op 2,85 per kg. voor sperziebonen en op ƒ2,80 per kg. voor snijbonen. De gemiddelde prijs voor postelein bedroeg 40 cent per kg. Voor bospeen varieert de prijs van 78 tot 82 cent per bos. Waspeen ligt wat lager in prijs, namelijk 58 cent per kg. Spinazie wordt verhandeld tegen een prijs van 85 cent per kg. Voor prei ligt de prijs op 1,35 per kg. Het is de afgelopen week beslist niet slechter gegaan in de bloemenhandel, dan in de voorgaande week, ook al zijn de gemiddelde prijzen thans weinig veranderd. Het totale omzetcijfer van de CCWS bedroeg 7.511.584.80 tegen 7.651.292.23 voorgaande week. Daar steekt het omzetcijfer van de zelfde week in het vorig jaar wel scherp bij af met 3.366.546.94, hoewel toen de aanvoer vrijwel gelijk was. Afgelopen week 11.818.347 stuks of bos. De aanvoer van snijbloemen was afgelopen week met 11.488.990 stuks of bos iets minder dan voorgaande week met 9.481.879 stuks of bos. De totale opbrengst lag nu echter iets lager namelijk ƒ7.083.049.23 tegen ƒ7.235.247.57 zodat de conclusie gerecht vaardigd is, dat ook de gemiddelde prijzen voor snijbloemen iets lager waren, waarover straks meer. Gezien de cijfers zou men kunnen spreken over een „bloemen-goud- mijn" ware het niet, dat de hitte-weken voor zware tegenvallers hebben gezorgd, zodat het totale beeld van de bloemenhandel nog verre van rooskleurig is! Er zat nogal wat verschil in de aanvoer. Van potplanten nu 277.383 stuks voor 406.498.17 tegen 231.859 stuks voor ƒ393.940.75 voorgaande week. Perkplanten nu 29.852 stuks voor 3.234.58 tegen 26.710 voor ƒ3.042.16 voorgaande week. Het zag er als geheel wel veel beter uit dan in dezelfde week van het vorig jaar, toen een totaal omzetcijfer van slechts 3.366.546.94 kon worden gehaald. Maar toen zaten we ook in de slechtste periode van 1975 en een vergelijking klopt dus aller minst. Ook afgelopen week zat er nogal wat ver schil in de aanvoeren, behalve de reeds genoemden. Van anjers bijvoorbeeld, 3.034.574 stuks tegen 2.443.042 vorige week. Troschrysanten 628.377, vorige week 551.002. Fresia 114.606, vorige week 97.014. Irissen 11.887.5.176, een forse toename dus. Snij- groen 197.825. Voorgaande week 220.170 tro- sanjers 380.531, voorgaande week 321.755, leliekelken 380.556, tegen 417.160 in voor gaande week en lelietakken 889.345, voor gaande week 624.280. Maar ook de gemiddelde prijzen bleven niet geheel onbewogen. Hiervan enkele voorbeelden, met tussen haakjes de prijzen uit voorgaande week. Anjers 37(47) troschrysanten 2.83(3.41) fresia 2.29 (2.43) irissen 3.57 (3.65) snijgroen 71(81) trosanjers 4.14(4.14) leliekelk 60(56) en lelie- tak 71(55). We zien er maar van af, om de vergelijkende prijzen uit dezelfde week van het vorig jaar te geven; die vormen een lachertje bij die welke thans gelden, of beter een huilertje van toen. Een enkel cijfer slechts: anjers 10 cent, troschrysanten 1.42, fresia 88 cent, trosanjers 1.14, lelies 24 cent Het ziet er dus nu naar uit, dat de weken van abnormaal lage prijzen voorbij zijn, al betekent dat allerminst, dat er al reden tot juichen is. Ook de stedeling-koper zal intus sen hebben bemerkt, dat de bloemen nu niet direct „over de straat" gaan. Blijkens de jongste cijfers van het Produktschap, lagen de exportcijfers van bloemen in de eerste helft van dit jaar 6 1/2 procent hoger dan in die periode van het vorig jaar en datis niet veel. De hausse duurt voort. Nog altijd zitten de bloembollenexporteurs in de zorgen en groeien de bankrekeningen van de kwekers. Want de vraag naar tulpen blijft onvermin derd groot en de prijzen zijn voor de telers, op zijn zachtst gezegd, zeer winstgevend. Er moeten in het buitenland veel bollen zijn verkocht, want anders kon de vraag bij deze vaak exhorbitant hoge prijzen, niet zo groot zijn. De export heeft uiteraard een belang rijk deel van de inkoop tevoren gedekt, kreeg nu lang niet in alle gevallen voor 100% geleverd door de matige oogst, maar door de bank genomen heeft men toch wel 70% binnengekregen. Niettemin een geweldige vraag naar dikke tulpen. Uit dit alles blijkt dat er in het buitenland veel bollen zijn verkocht voor fikse prijzen. Het kón dus blijkbaar wel tegen hogere noteringen al hebben de exporteurs altijd met veel over tuiging het tegendeel beweerd. Men wil ken nelijk nog zo veel mogelijk leveren, al heeft de Bond van Bloembollenhandelaren aan de buitenlandse afnemers een brief gezonden dat het niet mogelijk zal zijn in alle gevallen aan de verplichtingen te voldoen. Een be richt dat bij de kwekerij in het binnenland niet erg goed is gevallen en dat ook in het buitenland onrust heeft gewekt. Hoe het ook zij: de tulpenhandel loopt ui terst gesmeerd. Prijzen zoals nu, zijn in geen jaren voorgekomen. Het aanbod is echter minder geworden. Voor twaalven van Apel doorn krijgt men nog altijd vrolijk van 11.50 tot 12.50 per 100. Twee jaar geleden kocht men er net zo veel als men wilde hebben voor innameprijs van 5,- per 100. Twaalven van de randtulp Kees Nelis vin den grif kopers voor 14,- tot 14.50 en voor twaalven van Prominence wordt graag tot 16.50 per 100 besteed. Voor Christmas Marvel moet men nog dieper in de buidel tasten. Er worden er verkocht voor 18,- per 100. Met de narcissen is het iets gemakkelijker geworden al wil dat niet zeggen dat men ze nu cadeau krijgt. Voor beste Godel Har vest moet men nog altijd ƒ1.60 per kilo betalen. Het gewas van de narcissen is over de gehele linie genomen beslist mager ge weest en de Engelse kwekers die de Hollan ders dwars zaten sinds Union Jack lid van de EEG is, hebben dit jaar ook last van de droogte gehad en daar lopen de bollen dus ook al niet over de mand. De irissen zijn buitengewoon duur. Dikke tienen van Ideal koopt men niet beneden de 17,- en 18,- per 100. Van de weeromstuit zijn nu ook de prijzen van de hyacinten wat aangetrokken. Er draait in tegenstelling tot vorig jaar geen bol door. Toen bleven niet minder dan 25.000.000 hyacintenbollen onverkocht en verdwenen in de veevoermolen. Nu gaat alles weg en als dat zo blijft wordt de kweker in ieder geval niet geconfronteerd met hoge surplusheffingen. Want als er niets overgenomen behoeft te worden, moet er ook geen hoge heffing worden betaald. Een zeker percentage zal men in ieder geval moeten afdragen, al was het alleen om de reserves, die in de slechte jaren geheel waren opgesoupeerd, weer wat op krachten te brengen. Dat met deze prijzen de producenten van tulpen weer blaken van kwekerslust, laat zich raden. Dat heeft tot gevolg dat de belangstelling voor de aankoop van nieuwe re cultivars groot is. Een en ander resulteer de in een forse prijsstijging. Zo is de fraaie randtulp Etude inmiddels al op 50,- per kilo gekomen! Wie een dergelijke prijs twee jaar geleden ook maar had durven noemen, had men ongetwijfeld onmiddellijk naar een psychiatrische inrichting verwezen. Zo góót dat in de bollenwereld Deze week is bekend geworden hoe groot de oppervlakte uitgeplante dahlia's is. Dat er sprake zou zijn van een uitbreiding lag voor de hand. De dahliamarkt sloot dit voor dit jaar met hoge prijzen af. De uitbreiding is echter nauwelijks 10% en dat zet geen zoden aan de dijk. Zeker niet als men weet dat een deel van de op het zgn. na-land geplante stekken door de droogte en de hitte naar de barbiesjes is gegaan. Het is dus een uitbreiding op papier, die alleen waarde heeft voor de statistiek. In werkelijkheid konden er wel eens minder dahlia's zijn dan verleden jaar. WESTLAND - De Jongeren-LTB (Land- en Tuin- bouwbond) Kring Westland organiseert in de ko mende maanden een programma, dat erop gericht is jonge boeren en tuinders en zij, die dit willen worden, voor te lichten over een aantal belangrij ke aspekten van beroep en maatschappij. Alle toekomstige agrariërs van 17 tot 30 jaar kun nen deelnemen aan deze bijeenkomsten, die sinds 1970 met nog steeds toenemend sukses worden georganiseerd. Het programma voor het komende winterseizoen is als volgr: 17 september: een notaris behandelt zaken met betrekking tot bedrijfsoverdracht, testament enz. 22 oktober: twee economen bespreken de economische kanten van de bedrijfsvoering. 19 november: bijeenkomst door het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen. 14 januari: informele gedachtenwisse- ling met Mgr. Simonis, Bisschop van Rotterdam. 10 februari: uiteenzetting door een gesprek met een vooraanstaand politi cus. Voorts wordt nog een nuttige excursie georganiseerd en wordt het seizoen op 18 maart besloten met een feestelijke jaarvergadering. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot: - E. van Veldhoven, Groenelaan 23, Honselersdijk, tel. 01740 tefon42P30V56n Steekelenburg, Sammersweg 3. Rijswijk (ZH). Stemmingsbee|d uit het Westland. onder de betrokken telers ge houden, aan de hand van de uitslag waarvan een landelijk onderzoekprogramma is opge steld, dat nu al hoopvolle ver wachtingen wekt De heer Bentvelsen noemt het resistent maken van de anjers, een goede grondontsmetting en een goede hygiëne op het bedrijf als enkele punten, die eruit sprongen. Met de gege vens van zo'n enquête is men bij de diverse instituten van Wageningen en bij de proef stations in zijn nopjes. Werkte men daar voorheen meer geï soleerd van het bedrijfsleven, nu worden de contacten met de praktijk van harte aange haald. Energiebesparing Uiterst belangrijk is het onder zoek dat in samenwerking met de studieclubs wordt verricht naar de energiebesparing. Men zoekt naar nieuwe rassen die ook bij lagere temperaturen een goede groei en een hoge produktie geven. Door middel van een afschermdoek van een soort glasvezel, dat zowel ven tileert als isoleert kan bij het dichttrekken over de produk- ten een warmtebesparing van twintig tot vijfendertig procent ontstaan. Als de gasprijs nu voorlopig niet omhoog zou gaan zou men geld en tijd hebben om door middel van studie en voorzieningen tot nog meer energiebesparing te komen. Tijdelijk De tuinbouw heeft tijdelijk te lijden gehad onder de extreme weersomstandigheden, waar door er zelfs bloemen moesten worden vernietigd. „Dat is na tuurlijk een tijdelijk verschijn sel. Het Westland heeft in deze functie een enorme toekomst De veiling CCWS bijvoorbeeld toont een sterk groeiend ko persbestand (soms 750 op een dag). Zij heeft een veilingap paraat dat zeer up-to-date is, transportbedrijven die de pro- dukten niet al te ver bij de consument (West-Duitsland, Frankrijk) behoeven af te le veren en last but not least tuinders, die hun vak ver staan". Dat laatste wordt duidelijk ge demonstreerd als de Westland- se Glastuinbouw zich van 22 tot en met 27 september aan het grote publiek presenteert door middel van een unieke show van groente- en bloemen. Dit evenement, dat opgezet wordt door de georganiseerde Westlandse tuinbouw wordt gehouden in de veiling West land Noord in Poeldijk onder, de titel: Westland 19NU. AAD VAN HOLSTEIN Met een Dragorbuisje controleert men de sfvoergassen, die opnieuw voor de en de bemesting worden gebruikt, op schadelijk CO-gas. - Tnin- die zo'n vijfentwintig af en toe eens op van een collega gingen rondneuzen zien hoe die „het deed", indertijd niet hebben dat er in de jaren hechtdoortimmerde zouden bestaan, het „tuinen" op diverse Irijven als een van hun ve lde uractiviteiten op hun rijkge- jl-bla trieerde programma's heb- scheih staan. Toch is het ver- ra twiijnsel studieclub, dat nu ;te mit meer weg te denken is uit irna {dynamische glastuinbouw- ireld, juist ontstaan door elkaar „tuinen" en in zin nog tegen de ver- f i.r„ijnn"'6 SeSroeid- Vj\nt in het begin was het wel Bn Vdig om lid van zo'n studie- e^br^b te rijn, maar organisaties i veilingen en dergelijke hehh en bet veel te druk om neDCA»h daar uitgebreid mee te moeien. „Ze vergaderden in vt begin niet eens in de vei- igkantine, die er toch buiten- woon geschikt voor was, aar in een of ander cafee- De heer J. A. Bentvelsen Den Hoorn, contactman ^"""n het bestuur van de Coope- tieve Centrale Westlandse lij bloemenveiling in Honse- •sdijk, tot voor kort voorzit- r, thans nog bestuurslid van Westlandse Bloemenstudie- xb weet waarover hij praat ïu bestaat er grote waarde- ïg voor het werk van de xdieclubs en worden ze fi- incieel en mentaal sterk ge- ïund". wr JAN vrijwel alle plaatsen waar 'J LII^stuinbouw in Zuid-Holland jrdt aangetroffen zijn tuin- luwstudieclubs actief. IJveri- |r dan destijds op de tuin- luwschool wordt er gestu- erd op de van alle kanten gewonnen informatie over wassen en tuinbouwproble- en van algemenere aard. Ui- raard behoudt men die we ll. Mischap niet voor zichzelf, mjriaar is er een inteiisieve uit- ir)(jeisseling onderling en tussen i studieclubs. Landelijk zijn jfjV, i dan ook in de NTS (Neder- ndse vereniging van tuin- 1 n d ebuwstudieclubs) georgani- lerd. Op dat niveau, maar >k per studieclub heeft men gewassencom- en werkgroepen ge- zowel voor groenten bloemen. Men richt dan op een be- of een bepaalde Op deze manier de studieclubs zich een Overzicht van rassenproef van sla. Het inhoezen van de Chrysanten. bijzondere plaats in de Neder landse glastuinbouw veroverd. „Het is eigenlijk een vorm van meedenken bij het tuinbouw kundig onderzoek", verduide lijkt de heer Bentvelsen, „vooral nu er zo weinig voor lichters beschikbaar zijn bij het Naaldwijkse proefstation voor groenten- en fruitteelt on der glas, stelt men het daar op prijs, dat de voorlichting niet alleen individueel, maar ook meer groepsgewijs kan wor den gegeven. Zo heeft de West landse bloemenstudieclub een vijftiental werkgroepen, die zich ieder met een bepaalde bloementeelt bezig houden. Er zijn groepen voor de rozen, de anjers, de fresia's en zovoort. Behalve iemand van de voor lichtingsdienst wordt daarbij ook de keurmeester van de veiling CCWS betrokken. Vooral de excursies die wor den gehouden liggen in het verlengde van dat „tuinen" van vroeger, maar er zijn ook voorlichtingsavonden, waarbij men met elkaar discussieert en waarop bepaalde punten duidelijk naar voren kunnen worden gebracht". De ontwikkeling van de stu dieclubs heeft de laatste jaren zelfs zo'n vlucht genomen, dat de Westlandse bloemenstudie club in een van de kantoren van de CCWS zelfs een eigen kantoor heeft, waar fulltime gewerkt wordt. „Een daadwerkelijk bewijs van het effect van deze activi teiten op de kwaliteit en daar door ook op de prijs van de produkten is het afgelopen jaar in het Westland wel gele verd", vindt de heer Bentvel sen, „van alle veilingen in Ne derland waren die van de meeste bloemen (op twee soor ten na) in het Westland de hoogste". Regelmatig contact Ook het bestuur van de CCWS acht een regelmatig contact met de werkgroepen van groot belang. Daardoor is al meer dan eens een betere sortering, of een betere presentatie van bepaalde produkten tot stand gekomen. Ook heeft men de werkgroepen voor bepaalde vraagstukken met succes om advies gevraagd. Nu is men weer bezig met studies ten aanzien van de houdbaarheid van de bloemen. „Als je een krop sla oogst is het wel van belang dat hij mooi bij de consument aankomt, maar dan is het met hem afgelopen. Wat de bloemen betreft begint het dan pas", zegt de heer Bentvelzen, die de werkgroe pen ook veel werk toeschrijft in de sector van de ziektebe strijding. „Neem nou de vaat ziekte (fusarium) bij anjers. Dat leek een regelrechte ramp voor de anjertelers te worden. Veel tuinders buiten het West land stapten maar van die teelt af, omdat ze meenden, dat er tegen deze ziekte toch niets viel te ondernemen. On der leiding van de anjervoor- lichter H. Konings is in het Westland een grote enquête

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7