Droge bossen en duinen gemakkelijke prooi vuur WIL OPNIEUW GEWELD IN SOWETO VERWACHT W-Friesland aan giframp ontsnapt 3.1 'oetbal V Klacht over hoge doseringen verdovende middelen in hospitaal geel Willem Het miljoen voor Burgwal Eerste relletje Grensrechter overleden Schutter uitzondering DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ^rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Ivertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Maandag 23 augustus 1976,66e jaargang no. 20510 (ok) 25 jaar AVRO 25 jaar AVRO-amusement op Ned. I om 19.55 uur. Om 19.05 uur Toppop-express (2). Ned. II om 20.25 uur Pepper, om 21.15 uur Moeder, wat heet en om 22.30 uur Bob Hopes jubi leumshow. Zonnig. Droog en zonnig met een matige tot krachtige, oostelijke wind. Maximumtemperaturen van 22 graden tot 26 graden. Morgen: Zon: 5.39-19.44 Schev. hoogw: 2.04-14.29 Maan: 0.4.27-18.48. Laagw. 10.04-22.23. leidt LONDEN/DÜSSELDOBF/ROYAN, (Rtr/AP) De langdurige droogte- periode in de meeste landen van West-Europa heeft er niet alleen toe geleid dat bijvoorbeeld in En geland de noodtoestand zal wor- flen afgekondigd, maar heeft ook omstandigheden gunstig ge naakt voor steeds grotere bos branden. In Engeland zijn in zeven graafschappen de bossen voor het publiek gesloten. Bij Ringwood, lichtbij de New Forest aan de Engelse zuidkust, moest zelfs een dekenhuis met driehonderd be jaarde patiënten worden ont ruimd. Ook in Frankrijk, in het Vederlands-Duitse grensgebied en in de duinen bij Bloemendaal ont stonden min of meer uitgebreide branden. In Royan aan de Franse westkunst s een jongeman van 19 jaar aange houden die heeft bekend zes bran- ien te hebben gesticht, waaronder \e grote brand die vrijdag heeft geleid tot de evacuatie van duizen- len vakantiegangers en het verlies ran een camping met alle daarop rerblijvende caravans en tenten. lGDa Opnieuw moesten zaterdag vakan- iegangers worden geëvacueerd ran campings en stranden die door Bij Bloemendaal gingen gisteren tien hectaren duingebied verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. de brandende pijnboombossen werden afgesneden van het binnen land. De directeur van de dieren tuin van Pamlyre heeft om drin gende hulp van andere dierentuin en gevraagd. Hij heeft rijdende kooien en verdovende middelen ge kregen voor het in veiligheid bren gen van grote dieren, zoals giraf fen, leeuwen, tijgers en neushorens. Bij een zware natuurbrand in het Nederlands-Duitse grensgebied bij Roermond zijn zondag ruim hon derd hectaren bos van het natuur park Schwalm-Nette verloren ge gaan. Het vuur werd bestreden door duizenden brandweerlieden uit Nederland en West-Duitsland, maar het zal nog dagen duren voor men de brand onder de knie heeft Dankzij de enorme inspanningen van de brandweer is voorkomen dat een munitiedepot van het Brit se Rijnleger, midden in het bran dende bos door het vuur werd be reikt. Volgens een woordvoerder van de gemeente Brueggen, waar onder het bos valt liggen in het depot ook atoomkoppen opgesla gen, maar de commandant van dit depot, kolonel Crawley, heeft dit „uit veiligheidstechnische overwe gingen" niet willen bevestigen. Voor actie tegen roken 30.000 deelnemers (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ruim dertigduizend mensen hebben zich aangemeld als deelnemer aan de televisieserie „Roken? Zo kom je er vanaf', die de NCRV in samenwerking met de stichting Leven en Gezondheid morgen begint Er zullen op zeven achtereenvolgende dagen uitzendingen ter begeleiding zijn, waarvan een via de radio. Morgenavond op tv op Ned. II om 22.35 uur start deze actie. De NCRV is verheugd over het grote aantal deelne mers, te meer omdat het ministerie van Volksgezond heid en milieuhygiëne bij meer dan 25.000 deelnemers 200.000 gulden beschikbaar zou stellen voor een onder zoek naar de resultaten van deze snelcursus, hetgeen nu inderdaad plaats zal hebben. foetbal rolt weer. El DE 33V Hanegem zorgde voor leurrijk debuut met een I kaart. 'C. Den Haag won in de ste minuten van Haar- terwijl PSV een 2—0 rsprong prijsgaf. enoord, Ajax en F.C. >nfe begingen geen mis- DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Vluchten Een Palestijnse vluchteling en zijn familie in de stra ten van Beiroet. De familie is ge vlucht uit het door de falangis- ten ingenomen Palestijnse kamp Tal al-Zaatar, en heeft sindsdien een toevlucht ge vonden in het door linkse mos lims veroverde Damour, eens een welvarende stad dichtbij de hoofd stad. Haarlem (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem, onderzoekt op het ogenblik een klacht over de dood van ernstig zieke patiënten in het Marine Hospitaal te Overveen na het inspuiten van hoge doseringen verdovende middelen. Een medewerker van het ziekenhuis heeft deze klacht in de loop van afgelopen week, via een advocaat bij de officier gedeponeerd. Het inspuiten zou sinds ruim vier jaar geschieden door een in het Marine Hospitaal werkende internist, zonder toestemming van de patiënten. Een woordvoerder van de marine voorlichtingsdienst verklaarde dat alle medewerking zal worden gegeven om de klacht te onderzoeken. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 23-jarige Leide naar is in de nacht van zaterdag op zondag op het Leeuwendaal door onbekenden ernstig mis handeld. De man werd door vijf jongelui aangevallen. Het slach toffer liep een hersenschudding en diverse kneuzingen op. De mishandeling werd eerst zon dagmorgen bij de politie ge meld. Inbraak in stadhuis LEIDEN Een 24-jarige Leide naar is vannacht aangehouden bij een poging tot inbraak in het Leidse gemeentehuis. De jonge man werd opgemerkt toen hij door een opensta&nde raam op de begane grond naar binnen klom. Voor zover bekend is, wordt er niets vermist LEIDEN Een 24-jarige vrouw uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag door een 39-jarige inwoner van Leidenaar aangerand en verkracht. De man had de vrouw in Den Haag opgepikt toen zij stond te liften. Na de aanranding in een pand in Leiden, werd de vrouw op straat gezet. De politie trof haar zondagmorgen aan terwijl zij doelloos en „wat verdwaasd door Leiden liep. JOHANNESBURG (UPI) Manschappen van de oproerpolitie in volledige gevechtsuitrusting hebben vanmorgen strategische ver bindingspunten in het grote zwarte woongebied Soweto bij Johan nesburg bezet in afwachting van een nieuwe explosie van geweld. Tijdens het weekeinde werden duizenden pamfletten verspreid waarin er op werd aangedrongen tot en met woensdag te staken om, zoals een Afrikaans blad schreef, te pogen de economie te ontwrichten. Het hoofd van de politie in Johannesburg, kolonel P. J. Coetzee, zei dat de aanstichters meer moeilijkheden willen veroorzaken omdat zij zich ervan bewust zijn dat de situatie vrijwel weer normaal is geworden. In Soweto was het dit weekeinde rustig. Op een weg ten zuiden van Johannesburg werd een auto met twee blanken door zwarten in een hinderlaag gelokt De bestuurder werd gewond. Deze schoot op de aanvallers, van wie vijf gewond Werden. In Kaapstad gebruikte de politie traangas tegen een zingende menigte Afrikaanders tijdens de begrafenis van een student in de zwarte woonwijk Lang die bij de ongeregeldheden van vorige week omkwam. Milieuvriendelijke stofzuiger Een uiterst milieu-vriendelijk voertuig is deze straatstofzuiger. Niet alleen dat straatvuil wordt opgeslokt, ook wordt het karretje voortbewongen door electromotoren waarvan de batterijen worden opgeladen door zonne-energie. Met andere woorden: een sierstuk voor de straten van Washington. VANDAAG TIEN PAGINA'S ZEIST „Uit welk fonds komt het mil joen voor Burgwal" was de intrigerende tekst van een adver tentie waarmee El sevier de aandacht vroeg. Mr. Jacques Hogewoning, voor zitter van de sectie betaald voetbal, heeft het antwoord gegeven. „Ten eer ste is er geen fonds, ten tweede is het geen miljoen dat Burgwal heeft ontvangen. Er is een normale af vloeiingsregeling, zoals in elk normaal bedrijf." Henk Burgwal, se cretaris-penning meester van de KNVB, werd ontsla gen na zijn „esca- pades" in Joegosla vië tijdens het toer nooi om het Euro pees voetbalkam pioenschap voor landenteams. Hij klapte te veel uit de school. ROTTERDAM Een kwartier na de rust haalde AZ's gloednieuwe aan koop Willem van Hanegem de Spar taan Henny Ml- chlelsen zo zwaar onderuit dat hi| de gele kaart kreeg van scheidsrechter Weerink. Willem heeft er een pri meur bij: de eerste gele kaart In het seizoen. Op zijn lijst staat nog een voorwaardelijke schorsing voor twee wedstrijden. Donderdag ging voor Wiflem de be stuurskamer van AZ'67 open. Zater dag ging hij weer dicht. Utrecht FC Utrecht-Feyenoord was nog niet begonnen of In de eredivisie kon het eerste relletje worden genoteerd. Het publiek op de beruchte Bunniktribune roerde zich te zeer naar de mening van de politie, die met honden ver scheen. Het vuur laaide op en er werd met blik gegooid. Later, tij dens de wedstrijd, wederom. De omroepster riep door de luidspre kers: „Rotzooi achter het hek hou den. ik hoop dat we elkaar nu goed begrepen hebben." Blikvangers van de Bunniktribune bij FC Utrecht. VOLENDAM Kort na het begin van de tweede helft van de eerste divisiewedstrijd Volendam-Wageningen werd grensrechter J. C. G. Roeders (45) uit Groningen getroffen door een hartaanval. Hij overleed ter plaatse. De toegesnel de artsen Duyn en Kriek konden slechts de dood constate ren. Scheidsrechter Draaisma gelastte het duel af. In het vorige seizoen had hij al enige malen, o.a. in het Feye- noordstadion, moeilijkheden gehad met zijn gezondheid. Een half jaar geleden werd hij door bondsarts Kessel medisch onderzocht en goedgekeurd. DEN HAAG Slechts één atleet die het echec van Montreal van dichtbij heeft meegemaakt (Eltjo Schutter) heeft het afgelopen weekeinde tijdens de Nederlandse atletiekkampioenschappen het geschonden blazoen wat opgepoetst Na een lange rustperiode concentreerde Schutter zich op één nummer en werd daarop niet alleen kampioen, maar verbeterde ook een record. Per polsstok overbrugde de Nijmegenaar een hoogte van 4.90 meter. Op dat moment was het meeste publiek al naar huis. Met de herinnering aan twoe dagen interessante atletiek, waarbij echter de grote kampioenen ontbraken. Kampioe nen die deels door overmacht (blessures) en deels zonder reden wegbleven. Dat laatste was een kwalijke zaak. (Van een onzer verslaggevers) VENHUIZEN Een enorme roo kwolk met zoutzuurgas, chloorgas voor giftige rookgassen en advi seerden de bevolking van Hoorn deuren en ramen te sluiten en bin nen te blijven. Aan het eind van en blauwzuurgas, die was vrijgeko- de middag blies een stevige wind men na een verwoestende brand in de w°Ik uiteen en werden de waar een bloembollenexportbedrijf in schuwingen ingetrokken, het Noordhollandse Venhuizen heeft zaterdag in de omgeving van Hoorn en Enkhuizen voor gTote consternatie gezorgd. Doordat bij de brand ook een schurencomplex met PVC-buizen in de as werd gelegd vreesden de autoriteiten omwonenden bleven beperkt tot enkele mel dingen van prikkelende lucht, maar specia listen van de planteziektenkundige dienst uit Wageningen zullen de gehele omtrek onder zoeken op gifneerslag. Nadat zaterdagavond het blussingswerk was voltooid, laaide de smeulende massa zondag morgen opnieuw op. Er werd een permanen te brandweerbewaking ingesteld ie ook nu nog voortduurt. De brand die door onbekende oorzaak ont stond en voor vele miljoenen schade aan richtte, werd bestreden door de brandweer- Bij de brand is de complete exportvoorraad korpsen van omliggende gemeenten. Door- vernietigd. Ook al het potgoed voor volgend dat men hierbij echter water gebruikte ont- jaar is door het vuur vernield. Bovendien wikkelden zich uit de brandende kunststof- ging het hele machinepark in vlammen op. fen zoutzuurgassen. Direct werd de weg Het bloembollenbedrijf behoort tot de groot- Hoorn-Enkhuizen afgezet De klachten van ste in West-Friesland. KAPING VAN EGYPTISCH VLIEGTUIG CAIRO Twee Palestijnse guerrillastrijders hebben van morgen een lijnvliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaat schappij Egyptair gekaapt Het toestel, een Boeing-737 met 93 passagiers onder wie enkele buitenlandse toeristen en zes be manningsleden aan boord maakte een vlucht van Cairo naar Luxor. De kapers dreigden het toestel op te blazen als zij geen brand stof kregen om naar een nog onbekende bestemming te vlie gen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1