£cidóe (Bowuvnt Nog 2400 doden door asbest Den Uyl spreekt geruchten over rapport-Donner tegen TNO-COMMISSE VERWACHT: Vluchtelingen door Rhodesïè massaal gedood NSLESSEN Over een frisse „wind" gesproken, GULDEN MOET OP PEIL BLIJVEN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 21 augustus 1976,66e jaargang no. 20509 Greene Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent TV-film naar Greene „Wortel van alle kwaad" op Ned. II om 22.10 uur. Smith and Jones om 20.25 uur. Ned. I om 19.05 uur Koning Kind. Zondag Ned. I Dorpsidylle naar Shaw om 20.30 uur. Emmy Ver- hey met Paganini om 21.30 uur. Ned. II om 21.35 uur Dossiers over Pancho Villa. Weinig verandering Droog en vrij zonnig. Meest ma tige wind uit noord tot noord oost. Maximumtemperaturen van 22 gr. tot 27 gr. plaatselijk in het binnenland. Zondag: Zon: 05.3519.49; Maan: 02.05-17.43 Hoog water Schev.: 0.15, 12.56. Maandag: Zon: 05.37—19.47; Maan: 03.14—18.18 Hoog water Schev.: 01.17, 13.46. ROTTERDAM (ANP) Behalve de 125 bewoners van Walcheren, genoemd door dr. J. Stumphius, bedrijfsarts van de scheepswerf De Schelde in Vlissingen, zullen tot het jaar 2000 nog eens minimaal 2400 Nederlanders overlijden aan mesothelioom. Ook in het meren deel van deze gevallen zal komen vast te staan, dat de ziekte een ongeneeslijke vorm van longkan ker, veroorzaakt is door het inade men van asbestvezels. Dit blijkt uit gegevens van de patha oog-ana toom dr. H. T. Planteydt, die als lid va de commissie asbest-exposi- tie TNO een kaartsysteem heeft aangelegd van mesothelioom-pa- tiënten. Volgens hem zou het nog steeds voorkomen, dat een arts het mesothelioom niet herkent en daardoor een andere doodsoorzaak opgeeft. De TNO-commissie heeft ontdekt, dat meso thelioom verhoudingsgewijs veel voorkomt in geïndustrialiseerde gebieden. Zo is Groot- Rotterdam met zijn scheepswerven en ha vens een bekend centrum van mesothelioom, aldus dr. Planteydt. Hij wijst erop, dat de meeste werven, net als De Schelde, tot 1969, veel gebruik maakten (maken) van asbest als isolatiemateriaal. Veel onderdelen van een schip, voornamelijk in de machineka mer, worden van een isolerende asbestlaag voorzien om ze te beschermen tegen hoge temperaturen. Ook andere bedrijfstakken, zoals de bouw (asbestcement) van de vezel- verwerkende industrie maken gebruik van asbest. Op het ministerie van Sociale Zaken is inmiddels, na aandrang van de TNO-com missie, een besluit in voorbereiding, dat het gebruik van asbest in principe zal verbieden. Dr. Planteydt is ervan overtuigd, dat ook nu nog veel bedrijven op onverantwoorde wijze met asbest omgaan. Dat men bij De Schelde heeft geprobeerd doeltreffende maatregelen te nemen, wil volgens hem niet zeggen, dat dit ook elders is gebeurd. idway naar iteren d Korea [NGTON (UP) Het vliegkampschip ty heeft vannacht vanuit koers gezet naar de Ko- 6e wateren. Het schip, dat vergezeld door een gelei- penkruiser en vier fregat- li deel uitmaken van het ikaanse machtsvertoon twoord op het beestachtig i van twee Amerikaanse iren, woensdag, in Pan- tussen en Zuid-Korea werd een Amerikanen en Zuidko- plotseling aangevallen Noordkoreaanse militai- dj een boom wilden die het uitzicht tus- ivee wachtposten belem- Zonder enige provocatie de Noordkoreanen piot- op de groep in, waarbij loden vielen. Als ant- trok het Amerikaanse •el alle verloven in, la Noord-Korea zijn troe-* in verhoogde staat van bracht. Vervolgens werd nerikaanse luchtmacht in Sorea versterkt met enke- adrons F-4 en F-lll jacht- jenwerpers. Inmiddels is Sm waarom alles ging gis- bmgehakt. IISPAKKET" - Het Ie parlement heeft zijn euring gehecht aan voor- l van de regering om de g van de lonen beneden s procent te houden, de ïidsuitgaven te beperken accijnzen op bier, alcohol, ie, wijn, tabak, thee, koffie ker te verhogen. ADVERTENTIE voor jongelui (beginners) je deelname op de plaatsen We reeds begonnen zijn. Op de f is nog aansluiting mogelijk, k niet meer IDEN, heden zaterdagavond 21 tus. 2 groepen 6.45 u. en 8.30 lotel-Cafè-Restaurant „DE EEN ERAAR, OOP, a s. woensdagavond 25 Jus in gebouw „De Rozen- t" v.h. Verenigingsgebouw. Ro- IWATER, as. vrijdagavond 26 lus,2 groepen 7 uur en 8.45 uur „Uivernest" ischrijving en gelijk vang van de plaatsen: EL/RODENRIJS, zondagmiddag fiustus 4 00 uur in gebouw „Wil- Ijygensz", Noordeindseweg. WEEN, dinsdagavond 31 au- 6 8.00 in zaal Lelieveld. S VEEL INSCHRIJVINGEN ONZE DANSLESSEN VOOR IWDE EN VERLOOFDE PAREN. Mg eind september in WOER- KAMERIK, HARMELEN, BOS- en OUDEWATER. Inschrijving >?r alleen telefonisch 071- GENÈVE (AP) Een afgevaardigde van de Verenigde Naties i heeft in Genève gezegd, dat hij in het vluchtelingenkamp Nyazo- j nia in Mozambique-tien massagraven heeft aangetroffen, waarin de lichamen van mannen, vrouwen en kinderen waren gegooid. Het Rhodesische leger zou onlangs een aanval op dit vluchtelin genkamp hebben gedaan en daarbij een groot aantal personen i hebben gedood. De in Mozambique gestationeerde afgevaardigde verklaarde, dat overlevenden hem hebben verteld dat de doden en tenminste 500 gewonden allen het slachtoffer zijn geworden van een aktie, die volgens Rhodesiê gericht is geweest tegen een guerrillabasis. Hij zei verder, dat het kamp, dat vier maanden geleden met behulp van de Verenigde Naties is opgebouwd, volkomen met de grond gelijk gemaakt is. De overlevenden van de aanval zeggen dat in het vluchtelingenkamp geen guerrillastrijders aanwezig zijn ge weest. in de Holiday Inn Leiden „waait" voor Uw genoegen deze „wind" constant door het bedrijf, anders waren wij niet zo een succes voor de Randstad. Altijd nieuwe ideeën, altijd anders, dat is de succesformule van de Inns met 1824 vestigingen. g) LEIDEN BOWLING i FUN CENTER 071-763310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 04IM33222; Noodweer ROME (DPA) Zware wolkbreuken aan de Ita liaanse Adriatische kust tussen Ancona en Rimini hebben onoverzienbare schade aangericht Drie Italiaanse vrouwen kwa men in de modder- en wa termassa's om het leven. In de Abruzzen werd een man geëlectrocuteerd door een omlaagkomende hoogspan ningsleiding. In Apulië zijn grote akkers door ha gel vernield. De plaatsen Senigallia, Cat- tolica, Gabicce, Rimini en kleinere gemeenten in de provincie Ravenna zijn het zwaarst getroffen en daar voor is de noodtoestand af gekondigd. Veel bruggen zijn ingestort en straten ondergelopen. De Adria-autoweg was urenlang gestremd door omlaag gekomen modder. Naar schatting zijn duizend hotels door het hoge water beschadigd. Het vakantie seizoen aan de Adriatische kust is voortijdig geëindigd. Dr. v.d. Brink: AMSTERDAM (ANP) - De jongste maatregelen van de Nederlandse Bank on derstrepen nog eens duide lijk dat zij vastbesloten is de externe waarde van de gulden te handhaven, zo heeft dr. J. van den Brink, voorzitter van de Neder landse bankiersvereniging, gisteren meegedeeld. De maatregelen onderstrepen ook het feit dat de gulden wat de fundamentele beta lingsbalans positie betreft tot de sterke valuta's be hoort. Door omvangrijke inter ventie in de wisselmarkt ter ondersteuning van de gul den - gisteren verkocht de bank 175 min Duitse Mar ken, waarmee de verkopen in de afgelopen week uit kwamen op ruim 500 min DM - is de geldmarkt aan zienlijk verkrapt, hetgeen de rente heeft doen stijgen tot abnormale hoogte. Bo vendien heeft de Neder landse Bank paal en perk willen stellen aan de vraag om krediet bij de handels banken, om op die manier de inflatie te bestrijden, al dus dr. Van den Brink. Regendans John Morley, een Engelsman die vijf jaar bij Amerikaan se Indianen heeft geleefd en daar hei lige dansen leerde, heeft zich het lot van zijn naar regen snakkende landge noten aangetrok ken. Geheel in stijl en toepasselijke kledij gaat hij in Bournemouth een regendans ten be ste geven, maar het resultaat laat nog steeds op zich wachten. Dertig doden bij terreuractie in BUENOS AIRES (Rtr) In het dorp Fatima, 60 km ten westen van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, zijn gisteren de lijken van 300 mensen gevon den. Het is het grootste aantal mensen dat tot dusver in Ar gentinië bij een politieke ge welddaad om het leven is geko men. Men acht het mogelijk, dat de massamoord een repre saille vormt voor de dood va de gepensioneerde legergene raal Omar Actis, die onlangs, was aangewezen als hoofd van een staatscomité, dat het voet baltoernooi om de wereldcup in 1978 zou moeten organiseren. Actis werd donderdag door guerrillaros doodgeschoten. Hoge boete op verspilling van water in België (Van onze correspondent) BRUSSEL Belgen, die vanaf vandaag te kwistig met water omspringen, lo pen de kans een gevange nisstraf te krijgen die kan variëren van een maand tot vijf jaar cel, oftewel een geldboete van tenminste 4000 frank of ten hoogste 40 miljoen frank (270 tot 270.000 gulden) In het Bel gische staatsblad verschij nen vandaag bepalingen in zake het drinkwaterver bruik, waarvan de niet-na- leving wordt beschouwd als een economisch misdrijf, dat dienovereenkomstig wordt gestraft. Soortgelijke maatregelen kondigde de Belgische regering ook af ten tijde van de oliekrisis inzake het olieverbruik. Vanaf vandaag mogen de Belgen onder geen enkele voorwaarde hun gazon of tuin besproeien, het trottoir reinigen, hun priVe-zwem- bad bijvullen of de auto met de tuinslang bespuiten. De auto wassen met een emmertje mag nog wel, en de moestuin mag nog wel worden besproeid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteravond voor het eerst in voltallige samenstelling het rapport van de com- missie-Donner over de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire bespro ken. Dat rapport is de ministers gister morgen uitgereikL Tot dan droegen er slechts vijf bewindslieden kennis van: premier Den Uyl, vice-premiers Van Agt en De Gaay Fortman en de heren Dui- senberg en Van der Stoel. Uiteraard dragen intussen ook koningin Juliana en prins Bernhard kennis van de inhoud. Naarmate het langer duurt dat het rap port van de onderzoekcommissie wordt gepubliceerd nemen ook de geruchten toe. Eén ervan is, dat prins Bernhard al veel eerder dan dat de minister-president vorige week donderdag het rapport aan geboden kreeg een concept ter hand zou zijn gesteld. Na kennisneming zou de prins in overleg met zijn juridische advi seurs hebben aangedrongen op wijzigin gen in de tekst, wijzigingen waarop de commissie slechts zeer ten dele zou zijn ingegaan. Premier Den Uyl verklaarde hierover gisteravond tijdens een pauze in de kabi netsvergadering desgevraagd, dat hij be paald niet wilde uitsluiten, dat er een concept is geweest, maar dat hij niet wist, welke rol dit heeft gespeeld. Hij wenste zich trouwens toch niet uit te laten over de werkwijze van de commissie-Donner voordat het rapport plus het regerings standpunt naar aanleiding daarvan zal worden gepubliceerd. „Dan zal ik onget wijfeld een oordeel uitspreken. Intussen zal ik uiteraard het gerucht onderzoe ken". Na enige aandrang voegde drs. Den Uyl eraan toe: „Ik heb de indruk, dat er gemakkelijk een misverstand kan ont staan. Ik neem aan, dat de commissie meer dan eens met de prins heeft gespro ken. Het ligt dan wel in de rede, dat de commissie later de daarover opgemaakte verslagen heeft voorgelegd om na te gaan of de weergave juist is geweest". Het lijkt erop, dat hiermede het gerucht tot zijn juiste proporties is teruggebracht. Dat neemt niet weg, dat men het in Haagse kringen opmerkelijk vindt, dat de prins met enig juridisch „geweld" corri gerend probeert op te treden. Vooral omdat hij hierbij niet volledig succesvol is geweest, wordt aangenomen, dat op de prins in het rapport wel enige kritiek wordt uitgeoefend, wellicht niet met zo veel woorden dan toch wel door het releveren van feiten. Niet aangenomen wordt, dat het rapport de in Amerika gelanceerde beschuldiging dat de prins enkele miljoenen steekpenningen zou hebben ontvangen om Lockheed van dienst te zijn, zal bevestigen. De kritiek zou vooral betrekking hebben op de vrienden- en kennissenkring, waarmee de prins zich in het verleden heeft omringd. Intussen heeft de minister-president een ander gerucht heel nadrukkelijk ontkend, het gerucht namelijk dat het rapport van de commissie-Donner reeds vóór de va kantie gereed was maar dat het kabinet, dat toch al vele andere problemen moest oplossen, het rapport heeft laten sluime ren. „Dat is niet juist. De commissie heeft ook in de zomermaanden onafgebroken doorgewerkt, zelfs tot enkele dagen voor dat het werkstuk aan mij is aangeboden. Ik heb zelfs enkele keren op spoed aange drongen, met de toevoeging overigens dat een hoger werktempo geen afbreuk zou mogen doen aan de zorgvuldigheid. Ik wil nadrukkelijk verklaren, dat ik tot vorige week donderdag volledig onkun dig was van de inhoud van het rapport". De commissie-Donner is intussen met vakantie gegaan. Den Uyl: „Ik neem aan, dat zij haar taak als geëindigd be schouwt. Ik sluit niet uit, dat er op onderdelen een aanvullend onderzoek zou kunnen komen, maar ik heb geen aanleiding om te veronderstellen, dat dit nodig zal" zijn". Het wordt in sommige kringen Den Uyl ook kwalijk genomen dat hij vorige week bekend heeft gemaakt dat hij het rapport van de commissie-Donner had ontvan gen. Den Uyl heeft hierop nu geant woord, dat de ontvangst van het rapport toch niet geheim te houden zou zijn geweest en dat juist geheimzinnigheid op dit punt tot gissingen aanleiding zou heb ben gegeven. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. naam: adres: woonplaats:. stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats:.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1