Gerard deLangs Ge dat het goedkoper kan. Wereldraad Kerken:verwarring over gebruik van kernenergie KORTE METTEN Huwelijk blank en zwart mag niet worden tegengegaan Paulus de Boskabouter-Het beest van Ploemanac Suske en Wiske- De Raap van Rubens Lucky Luke „De genezing van de Daltons' LEIDSE COURANT Sport programma Zaterdag: Honkbal: l Schoten-Olga/ADO. OWO-Dortas Quick. Aktie'68-Orwo/HCAW. Sparta- T/Nicols. Tweed© klasse: Rooswijk- VUC. Hoofddorp-Gemako Wassenaar. Zondag: Betaald voetbal: Telstar-Go Ahead Eagles. FC Utrecht- Feyenoord, FC Twente-FC Amsterdam, FCVW-Roda JC NAC-NEC. Ajax-De Graafschap. Sparta-AZ'67. FC Den Haag-Haarlem, Eindhoven-PSV. Eerste divisie: FC Den Bosch-Amersfoort, For- tuna SC-Helmond Sport, Voiendam-Wa- geningen, Veendam-Willem II, SC Cam- buur-Heerenveen, PEC/Zwolle-FC Gro ningen, Vitesse-Heracles, SVV-MW, Ex- celsior-FC Vlaardingen. Overgangsklasse: ACC-Quick N. Bloe- mendaal-VOCII, HCC Hl-De Krekels, Her mes DVS-VRA. Handbal: Dames eerste klasse: Bax Foreholte- Northa Westl.. Ancora-Verburch. Idem Hellas-Kwiek Sport, Heren: AHC'28- SOS, Ancora-Animo, Idem Hellas-Kwiek Sport, v.d. Voort/Wuintus-Hercules. Honkbal: ivii Gerard de Lange levert op consumenten- voorwaarden van de Consumentenbond. Uw bond! Gerard de Lange geeft extra garantie Niet goed. geld terug! Gerard de Lange bezorgt gratis. Gerard de Lange geeft nog écht ouderwetse service. Gerard de Lange heeft alle modellen van alle grote merken onder één dak. Dat scheelt u veel geloop! Gerard de Lange geeft objektieve voorlichting. Gratis! Philips AWB 126 Ph (707) Wasautomaat van Philips met een regelbare centrifuge speciaal voor uw fijne was. Voor sterk verontreinigde kleding schakelt u het bio-programma in en schoon Losse centrifuge is niet meer nodig. H x b x d: 85 x 59,5 x 54 cm Zanussi Zanussi A 38 T Wasautomaat. Smalle bovenlader in luxe uitvoering. Bedieningspaneel op bovenkant, 14 programma's thermisch gestuurd. Kema-keur. Hxbxd: 85x45x60cm. Van Ignis 9210 diepvrieskist. Een 210 liter diepvrieskist met zweefdckscl: blijft in elke gewenste stand open staan. Met geplastificeerde mand. afsluitbaar deksel, binnenverlicluing, thermostaat en invriesschakelaar. h xd: 85 *81 x65 cm. B x h x d: 85 *81 x65 c Ignis 225 standaard diepvrieskast. 225 Liter diepvriesruimte. Neemt slechts weinig plaats in. Invricscapaciteit 12 kg. per 24 uur. Bxhxd: 55x 133 x60 cm Indesit 225E koelkast. 2-Deurs kast met gescheiden vriesvak. 180 liter koelruimte e: Ignis 7140 koelkast. Royaal tafelmodcl. 140 Liter, ilct ruim vriesvak en groentelade. H x bxd: 85 x46 x60cm. Hoofdkantoor: Postbus 359, Rotterdam Amsterdam Rotterdam Den Haag Utrecht Amersfoort Apeldoorn Arnhem Breda Dordrecht Eindhoven Enschede Haarlem Hengelo Hilversum Leiden Nijmegen Schiedam Tilburg Zwolle Breestraat 122-124 Leiden Tel. 071-132021 BB s MAANDAGSGESLOTEN B B verkoopt alles wat goed is, altijd goedkoper. „Over het gebruik vin kernenergie heb ben de kerken, evenmin als de staten een eensluidend standpunt. In de verklaring, die we u voorleggen, geven we alleen uiting aan onze zorgen. We staan nog maar aan het begin van een gesprek over deze problematiek". Dr. Paul Abrecht, directeur van de afde ling Kerk en Samenleving van de Wereld raad van Kerken in zijn toelichting op een verklaring over kernenergie, opge steld voor de conferentie volgend jaar mei in Salzburg door het internationaal orgaan voor atoomenergie. Het centrale comité van de wereldraad keurde de verklaring goed. Momenteel is er volgens de wereldraad verwarring. Voorstanders van atoome nergie kijken naar de resultaten van een nog niet volledige beproefde technologie en bagatelliseren de nog niet opgeloste problemen, terwijl de critici de offers kleineren, die andere energievoorzienin gen kosten en van kernenergie een volko men waterdichte veiligheid eisen. In de herfst van 1977 zal de wereldraad een conferentie houden over het milita risme en in 1978 over ontwapening. Hier bij zullen de jongeren nauw worden be trokken. In 1979 zal de wereldraad een wereldconferentie houden over een leef bare wereld. Verder zullen tot 1979 de gesprekken met joodse en islamitische partners doorgaan. Daarna staan contac ten met hindoes en boeddhisten op het programma. Het gesprek met de ideolo gieën, zoals het marxisme, zal meer aan dacht krijgen. Dr. Albert van den Heuvel, secretaris-ge neraal van de Nederlandse hervormde kerk is door het centraal comité gekozen tot voorzitter van de commissie voor interkerkelijke hulpverlening. Prof. dr. D. C. Mulder, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is herbe noemd als voorzitter van de afdeling „Dialoog met andere godsdiensten en ideologieën", die een steeds belangrijker plaats in de activiteiten van de wereld raad krijgt. Het aantal leden van de wereldraad is gestegen tot 290, door toetreding van kerken in Israël, Zuid-Afrika, Bangla Desj, de Fidsji-eilanden en Indonesië. De bisschoppen van Ecuador hebben scherp geprotesteerd tegen de tijdelijke arrestatie van de ruim vijftig deelne mers aan de kerkelijke confe rentie van Riobamba. In een verklaring wijzen zij de be schuldigingen van de autori teiten van de hand. Er zijn geen ondermijnende propa gandateksten uitgedeeld en evenmin zijn de buitenlandse deelnemers opgeroepen zich met binnenlandse aangelegen heden van Ecuador te be moeien. Een door het ministe rie van binnenlandse zaken als ondermijnend gewraakt document was dat geenszins. Het ging om een kerkelijk stuk, dat door de Latijns- Amerikaanse raad van bis schoppen in 1968 in Medellin was uitgegeven. Op zondag 29 augustus om half vijf zal in de synagoge van de Liberaal-Joodse ge meente aan de Graafschap- straat te Amsterdam de her denkingsdienst worden gehou den voor de op 28 juli overle den oud-rabbijn, dr. J. Soeten- dorp. Aan de universiteit van "Zu rich zal van 14 tot 17 septem ber het vijftiende wereldcon gres worden gehouden van UN1APAC, de internationale organisatie van christelijke ondernemers. Het th*m* luidt: "Prioriteiten voor nu - de ondernemer en zijn hou ding ten opzichte van een nieuwe economische werel dorde". De Spaans. Cortes heeft de herziening vs het concordaat tussen Spanje ?n het Vaticaan geratificeerd. Koning Juan Carlos heeft daarbij zijn recht op benoeming van bisschop pen in Spanje opgegeven, het Vaticaan zijn privileges inzake de vervolging van Spaanse priesters door de justitie. De minister van buitenlandse za ken, Marcelino Oreja noemde de herziening een belangrijke stap ter verbetering van de betrekkingen tussen Spanje en het Vaticaan en kondigde ver dere herzieningen in de ko mende jaren aan. Hoge kerkelijke autoriteiten van verschillende godsdiensti ge gemeenschappen uit de he le wereld zullen aanwezig zijn bij de viering van het "Kroa tische jubileumjaar 1976" van acht tot twaalf september in Solin in Dalmatië. Onder meer wordt daarbij het feit gevierd, dat het land dertien honderd jaar gekerstend is. De paus heeft kardinaal Se per als zijn persoonlijke gezant aangewezen. Ook de in Alba nië geboren en in Joegoslavië opgegroeide Móéder Teresa zal aanwezig zijn. Leken actief in bisdom Den Bosch G.O.S. in Zuid-Afrika: De Gereformeerde Oecumeni sche Synode (G.O.S.), Kaap stad, waaraan zevenendertig kerken uit de hele wereld deelnemen, heeft deze week uitgesproken, dat kerk en staat een huwelijk op grond van ras of huidskleur niet mo gen tegengaan. (In Zuid-Afri ka is een wet van kracht die een huwelijk tussen een blan ke en een niet-blanke ver biedt). De enigen die het daar niet mee eens waren, bleken de afgevaardigden van de Ne derduits Gereformeerde Kerk (blank) te zijn. De deelname en verantwoordelijkheid van de leken in de kerk van het bisdom Den Bosch is flink vooruitgegaan het afgelopen jaar, mede dankzij de impulsen van het Diocesaan Pastoraal Centrum. Aldus het centrum in zijn overzicht 1975-1976 en zijn programma voor het nieuwe seizoen. „Wij zijn van mening" aldus het verslag „dat er op dit gebied nog heel wat werk te doen valt en dat onze dienstverlening moet worden voortgezet". Tegelijk vragen de medewerkers van het D.P.C. zich echter af of zij zoveel mankracht en uren aan deze ontwikkeling moeten blijven besteden en of er niet meer terreinen zijn waar meer pionierswerk moet worden verricht „Wij denken hierbij aan, kerk en samenleving, nieuwe levensstijl, ontwikkeling van meer eigentijdse gemeentevorming en dergelijke. Daarom zullen voortaan veel plaatselijke cursussen en trai ningen en kortlopende hulpverlening worden gegeven door de dit jaar gevormde groep van medewerkers in het veld, uitgebreid met de volwassenenkatecheten. De vrijkomende krachten gaan zich wijden aan de nieuwe prioriteiten, speciaal de werkgroep „kerk en samenleving". De werkgroep werkt mee aan een initiatief van de bedrijf- saalmoezeniers een kadercursus te geven over christen-zijn in de werksituatie. Aan deze GOS-uitspraak werd onder meer toegevoegd, dat het bijbelse spreken over de eenheid van de mensheid en het huwelijk geen enkele aan leiding geeft om gemengde hu welijken ontoelaatbaar te ach ten. Daarentegen sprak de Neder duits Gereformeerde Kerk (blank) officieel uit, dat „in dien verschillende bevolkings groepen zich afzonderlijk ont wikkelen of wanneer de orde door zo'n huwelijk bedreigd kan worden een verbod van gemengde huwelijken gebil lijkt kan worden". De GOS heeft ook de uit spraak gedaan dat gemeen schappelijke erediensten van christenen ongeacht hun ras, een uitdrukking vormen van de eenheid van het lichaam van Christus, (in Zuid-Afrika zijn die diensten niet moge lijk). Wel achtte de synode het denkbaar, dat taalkundige of culturele verschülen de vor ming van aparte gemeenten raadzaam doen zijn. Echter mag niemand worden uitgeslo ten van gemeenschappelijke erediensten op grond van ras of huidskleur. Ds. Sam Buti, van de zwarte Nederduits Gereformeerde Kerk wilde de passage over de taalkundige of culturele ver schillen schrappen en vond de uitspraak te voorzichtig. Zijn voorstel behaalde echter geen meerderheid. Tegen de verwachting in heeft de GOS de rapporten over de al of niet verenigbaarheid van het lidmaatschap van de GOS en dat van de Wereldraad van Kerken nog niet in behande ling genomen. De secretaris van GOS, dr. P. Schrotenboer, verklaarde desgevraagd niet erg gelukkig te zijn met het meerderheidsvoorstel van een commissie van voorbereiding, om het „onverenigbaar" uit te spreken. Daardoor kan een breuk ont staan tussen de gereformeerde kerken in Nederland en GOS, hetgeen dr. Schrotenboer ui termate zou betreuren, „omdat de GOS van de gereformeerde kerken in Nederland altijd veel inspiratie en hulp heeft ontvangen. (Wat het laatste be treft dragen deze kerken voor beide een kwart aan het GOS- budget bij). Hoewel dr. Schro tenboer meent dat er grenzen zijn aan het GOS-lidmaat- schap, gelooft hij dat die gren zen ten aanzien van de gere formeerde kerken in Neder land en enkele Indonesische kerken die eveneens lid vpji de wereldraad zijn, zeker niet is bereikt Trouwens, zo zei hij, de consti tutie van de GOS spreekt zich niet duidelijk uit over roye ment Eerst moet het uitvoe rend orgaan van de synode met een aanbeveling tot roye ment komen. In een volgende GOS-bij eenkomst moet vervol gens met tweederde meerder heid over dit royement beslist worden. W-63 Vliegen óp een heksebezem vereist wel de nodige ervaring en die had Gregorius niet. Hij vloog niet zozeer met de bezem, de bezem vloog met hèm. Opeens maakte het ding een verraderlijke duik en toen had Eucalypta hem toch nog bijna bovendien was Gregorius alweer aan te pakken gekregen! Gelukkig wisten het stijgen. „Je moet het zelf weten," Oehoeboeroe en Salomo dat nog net hoorde hij de heks nog schreeuwen, te verhinderen. „Laat me los, snert- „die bezem is niet te vertrouwen." vogels, dan kan ik hem nog grijpen!" „Jij ook niet," prevelde Gregorius en Maar de twee vogels hielden vast en toen verdween hij in volle vaart.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14