Jk kan er met mijn verstand niet bij dat het zo gelopen is" Nederlander in Bangla Desh in hongerstaking Hoofdverdachte Rijswijkse moorden na eis levenslang: Van spijt bij Anton niets te bespeuren .ardinaal Koenig: bestuur kerk jient meer gedecentraliseerd H :R Wereldraad activeert werk voor rechten van de mens en de godsdienstvrijheid KORTE METTEN OENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT. na. wo«' Skyriders STUDIO-' the cucl ir: ie bridg 2.00-8.15 van Dui e gevangenis is niks voor mij. Natuurlijk moet een zware straf krijgen, want het is verschrikke- I wat er is gebeurd en ik kan er met mijn verstand t bij hoe het zo gelopen is. Maar aan een gevange- heb ik niks. Want je moet eens weten hoe ze in de Scheveningse gevangenis geslagen hebben, [eranseld ben ik er, met bullepezen. Van een open ichting als Groot Batelaar had ik wat verwacht, ar dacht ik hulp te kunnen krijgen, maar wat doen fer. Je moet er op een tafel staan en als volwassen els onder elkaar handje in handje lopen. En als het niet doet moet je terug naar de gesloten ichting. Maar aan zo'n gevangenis heb ik niks. En icb nu toch levenslang?" lokkerig uitgesproken en met een vertwijfelde op zijn gelaat waren dat de laatste woorden I de 20-jarige Dirk, hoofdverdachte in de twee swijkse moorden, gisteren aan het eind van zijn ing. kaar gaf hij slechts zeer kortaf en nors of soms zelfs helemaal geen antwoord op vragen van rechtbankpresident mr, C. Stolk. Pas nadat mr. Stolk hem duidelijk had gemaakt dat deze manier van optreden, zij het formeel een recht, niet in zijn voordeel kon werken, draaide Anton wat bij. Voorafgaand aan de behande ling van de zaak tegen Anton volgde na de eis „levenslang" die officier van justitie mr. Van in zijn woorden nog j van spijtbetuiging door, (van was bij zijn boezem- ndAnton, die 's middags 1 zijn aandeel in de dood taxi-chauffeur Gerard Hof- terecht stond, in het ge- niets te bespeuren. Integen- I De 19-jarige Anton was, r in de eerste fase van de Indeling van zijn zaak, een beeld van ongëinteresseerd- i 1 Onderuitgezakt op de ver- tenbank met de armen qua- phteloos op de rugleuning Steenderen uitsprak het uitvoe rend en zijn benen over el- rige pleidooi van Dirks raads man mr. J. P. van der Plas. In zijn beschouwing drong deze, overeenkomstig een psychia trisch rapport, aan op plaatsing van de hoofdverdachte in de Groningse Mesdagkliniek voor zware gevallen. „Een lange zitstraf is voor Dirk niet goed. Een individuele bege leiding, zoals in de Mesdagkli niek, is voor hem het beste. De straf mag geen vergelding zijn, maar moet de mogelijkheden in zich houden om deze jongen nog een kans te geven waardoor te rugkeer in de maatschappij mo gelijk blijft. Hoewel met schroom vraag ik daarom wat medeleven met de dader zelf. En wat die toekomst betreft is er perspectief. Want in Scheven- ingen is hij nu gaan leren. Hij moest er beginnen op het niveau van de vierde klas en zit ria enkele maanden al in de zesde. Hij wil dat oude leven niet meer. Als hij vrij komt wil hij naar het Noorden. Daar op nieuw beginnen. Immers, zo zegt hij zelf, daar kennen ze me niet en kan hij zich losmaken van de slechte invloeden waar aan hij hier ook in het woonwa genkamp van Rijswijk heeft bloot gestaan". Aldus verdedi ger mr. Van der Plas in zijn pleidooi, waarop officier van Justitie mr. Van Steenderen slechts kort reageerde: „Deze jongen heeft al t.b.r. en dat is voor de beveiliging van de maatschappij niet voldoende ge bleken. Natuurlijk moet hij ge holpen worden maar dat is punt Tijdens de in de middaguren gehouden behandeling van zijn aandeel in de dood van Gerard Hofstede verklaarde de 19-ja ri ge Anton dat het idee om de Haagse taxi-chauffeur te doden afkomstig was van Dirk, die op zijn beurt de schuld op zijn boezemvriend had afgeschoven. „Dirk zei dat we hem zouden doodschieten. Ik was het er eerst niet mee eens maar later toch wel weer. We waren bang dat we later toch herkend zou den worden". Voor deze bewering had Anton tegenover de rechtbank beves tigd dat ze de taxi-chauffeur eerst vastgebonden op de puin- stortplaats hadden willen ach terlaten. „We probeerden daar om de taxi in de vijver te rijden zodat alle sporen zouden wor den uitgewist. We dachten dat de verklaringen van Dirk, zijn broertje Janus en mijzelf vol doende zouden zijn om de chauffeur in het ongelijk te stel len als die toch naar de politie zou zijn gegaan. Later, toen de auto op blokken steen was ko men vast te staan en het water niet meer in kon, vertrouwden we daar niet meer zo op", aldus Anton, die pas na aandringen van de president begon te pra- In het overleg dat daarna op de donkere puinstortplaats tussen Dirk en Anton plaats vond de inmiddels gewaarschuwde Vrijspraak broer Janus hield Gerard Hof stede onder schot is toen besloten de chauffeur dood te schieten. „Met een deken om zijn revolver om het geluid te dempen schoot Dirk het eerst drie kogels af. De man was echter nog niet dood en toen heb ik van heel korte afstand nog een schot gelost. Ik zei tegen Dirk het genadeschot. Maar de chauffeur leefde daar na nog steeds. Later heeft Dirk de laatste schoten gelost". Uit het onderzoek na de insluiting van de daders is komen vast te staan dat het slachtoffer tussen de eerste en laatste schotenwis seling nog ongeveer een tot an derhalf uur geleefd moet heb ben. Bij de vaststelling van zijn eis van 15 jaar gevangenisstraf te gen Anton achtte officier van Justitie mr. Van Steenderen de beroving van en de doodslag op chauffeur Hofstede duidelijk bewezen. „Net als voor Dirk heeft de kinderrechter ook voor Anton aanvankelijk alle regis ters open getrokken. Maar niets hielp. Juist omdat al zoveel is mislukt en het gebruik van ge weld door Dirk en Anton steeds heftiger en ernstiger wordt moet de justitie hier een krachtig ant woord op geven". Anton's verdediger mr. J. W. Savelbergh achtte de ten laste gelegde doodslag niet bewezen en vroeg vrijspraak voor de doodslag. Volgens hem zijn de uiteindelijk dodelijke schoten gelost door Dirk toen Anton de taxi wegliep. „Uit dat weg rennen kan worden geconclu deerd dat hij de taxi-chauffeur niet wilde doden", aldus de raadsman in zijn pleidooi In een reactie hierop stelde de offi cier van justitie dat deze schei ding zeker niet te maken is. „Er is in vereniging besloten en uit gevoerd" aldus de heer Van Steenderen. De behandeling van de zaak tegen Dirks 16-jarige broer Ja nus vond gisteren in de namid dag in verband met zijn leeftijd achter gesloten deuren plaats. Officier van Justitie mr. Van Steenderen achtte bewezen dat Janus, die nog een blanco straf blad heeft, het geroofde geld van de taxi-chauffeur heeft aan gepakt en dat hij schuldig is aan wederrechtelijke vrijheidsbero ving van Gerard Hofstede door hem enige tijd onder schot te houden. Over de rol van Janus tijdens de schietpartij hadden zowel Dirk als Anton eerder verklaard dat Janus zich toen onder de voorbank van de taxi had schuil gehouden. De officier van justitie eiste te gen Janus zes maanden tucht school waarvan een voorwaar delijk. De uitspraken zijn op 31 augus- TED VAN BUSSEL Markten RIJNSBURG, 17 aug., bloemen (resp. gem prijs, aanvoer) Alstroemena 0,537—3780 Anjers Am. 0,535—89150; Anthunurr 1,293—3931; Aslers 1,395-10414; Chrys. gepl n.c. 0,560—8670; Chrys tros n.c. 1,545-1695, Chrys. gepl. jr.c. 0,495-1080; Chrys. tros ir c. 1,573—22051; Dahlia 0.102—21080; Freesia 1.520—5009; Gebera 0,473—10089' Gladioier 580875. Glad. Colvill 0.302-15800. Glad. Nanus 0,178-136200; Godet.a 1.400-100; Helianten 0,276-3797; irir ÜS3' lxia 1-250—2°: Leeuwebekken 0.155220; Lelie Kelk 0.436—4370* Lelie tak kas 0,381-198570; Liatris 0.178-178980; Mar- griet 1,070-2021; Narcis kas 0.727-275; Nar cis Carlton K 0,264—1440; Orchideeen 1.596-288; Omithogalum 0,111-54640; Ro zen groot bl. 0.089-15540; Rozen kleinbl 0,068—54970; Scabiosa 0.167—7360; Snii- groen 0,509-950; Statice 1.894—10974; Step- hanotis 0,085-200; 2e soort per bos 0,647—349; 2e srt per stuk 0.160-88282, Anjers tros 0,32815670; Rozen Baccara 0,215—11090; Rozen Sonia 0,088-29820; Ro zen llona 0.124-15720; Lelie tak kou gr 0,320—3850; stro/droogbl beh. 1,315—250' Div. snijbloemen 1,726-23735; Dhr. snijbloe men 0,213-122700; Orchid arach imp 0.635-5416; Orchid, dendr ,mp. 0.090-9600; Protea imp. 1,264-1650; Div. bladsrt imp. 3,634—224; Div. snijbl imp. 2.798—2006. Div snijbl. imp. 2.382-88. ROELOFARENDSVEEN. 17 aug.. snijbloemen - Agapanthus 54 p.s.; Anjers tros 21 p.s.. Asters 87 p.b.; Chrysanthen stuks: Spider. Migolie. Alex Betser. Breitner, Janet Rowe. Astro 35—61 p.s.; Chiys. tros: gemengd. Lilian Hoek. T. van Zaal. Gerry Hoek, Koens Elite 100—180 b.b.; Chrys. Jaarrond; Spider wit/- 9eel 125-220 p.b.; Dahlia 125 p.b.; Chelone 125-220 p.b.; droogbloemen 150 p.b.; Gladio len: Oscar, Peter Pears, Spotlight, Carmen, Cordula, Eurovision, Bonos Memory, Memorial te. La Minuette. Marima, Zorina. Bacca ra. llona, Est. Ofarim, Annabel. Motrea. Teach In. Golden Times. Mercedes. Soma, Yellow Belinda. Lifirane 6—38 p.s.; Iris: Prof Blaauw Ideaal 295-355 p.b.; Freesia: Apollo, Aurora. Ballerina, Fantasy. Blue Heaven. Golden Yel low, Golden Melody, Gemengd 90—185 p.b. AnjersO Alice. Carnaval, Charmeur. Rose, Le na, New Arthur. Keefer. Nora. Le Reve, Rode Sim. Esperance. Dark Lena, witte sim. Helga, Yellow dusty, Nadja. Sacha, Tangerine 20—54 Weeroverzicht Uw mening iriformiteit Nederlands episcopaat de commissie „Pluriformi- een onmogelijke taak Jd. (Zie rubriek Kerk en Hid van 13 augustus). Het 1 mij voor, dat de commis- Jeinig anders overblijft dan I opdracht terug te geven pet episcopaat dat van haar Instructie van een vierkante B verwacht. fens de persdienst van de kerkprovincie immers moet r >mmissie streven naar meer gezindheid (van bepaalde Jeringen) mét „de Neder- ie geloofgemeenschap", eijn opdracht aldus te for- ren heeft het episcopaat elf een brevet van onver- in toegekend. Het episco- heeft namelijk al jaren door zijn passieve houding s-van-Rome-theologen plein Dir gegeven. ie theologen en de in hun >g varende leken, hun werk met meer succes be id zien dan wenselijk is, jt de commissie pluriformi- por de taak gesteld om hen og trouw zijn gebleven aan ïloofschat „tot meer een- te brengen met de Neder- e geloofsgemeenschap", eloofsgemeenschap van de rlandse katholieken is na- t een fictie geworden. Een gemeenschap wordt gevormd door eenheid van denken over fundamentele zaken. Een gelijk gericht staan op. Maar daarvan is enkel nog bij restgroepen sprake. De activiteit van de vrijzinnigen is reeds in 1907 door paus Pius X veroordeeld in diens ency cliek „Pascendi". Wie deze leest zou kunnen menen dat hij in onze jaren geschreven is. Zo uitermate actueel. Om deze reden is hij recent heiuitgegeven, door de stichting „Behoud r.k. leven in Neder land" te Tilburg. U krijgt hem franco thuis, als u vijf gulden gireert op haar postrekening 267 05 63, onder vermelding van be stelnummer 3122. Eigenlijk een „must" voor iedere katholiek die zich niet op sleeptouw wil laten nemen. Ook dét is niet nieuw. Als we ons bijbeltje raadplegen kunnen we het lezen in de tweede brief die Paulus schreef aan zijn leerling Timo- theus en wel in hoofdstuk vier. Het tweede Vaticaans concilie heeft een uiterst waardevol do cument samengesteld, dat naar zijn beginwoorden wordt aange duid als „Lumen Gentium" (Het licht der volkeren). In dit docu ment wordt het leergezag van de kerk aangeduid als een van de drie pijlers waarop de kerk steunt. Geen kleinigheid! Ook djt document behoort iedere katholiek van enige ontwikke ling te kennen als hij in deze turbulente jaren stevig in zijn schoenen wü blijven staan. Den Haag J.H. Mgr. Lefebvre (3) In antwoord op hetgeen A. de G. in de rubriek „Uw mening" van 12 augustus stelde, zij ge zegd, dat de mis van de heilige paus Pius V, die deze in 1570 bij de bulle „Que primum Tem pore" voor alle tijden promui- geerde, in werkelijkheid reeds terugging tot de eerste christen tijden. Het is dus de traditie van alle eeuwen en het is daarom ook onjuist te spreken van con- servatief-gelo venden De bewering, dat in de tijd van de eerste christenen er noch katholieken noch protestanten waren snijdt eveneens geen hout. Immers Christus zelf, stichtte, zoals alle kerkvaders unaniem bevestigden, de kath olieke kerk. Het volgen van deze traditie, zoals hierboven be doeld, heeft vanzelfsprekend zin. Immers ons heilig geloof komt hierin op ondubbelzinnige wijze tot uiting. Briefschrijver J.v.B. merkte zeer juist op, dat na Vaticanum II krachten in de kerk aan het werk zijn om hier mee radicaal te breken. Dit zijn geen „nare veronderstellingen", maar iedereen met enige zin voor de realiteit zal dit kunnen waarnemen. Wat betreft het gebod van de liefde: inderdaad het eerste ge bod, dat iedere katholiek dient te beoefenen, maar wat te zeg gen van de liefdeloze uitverkoop na Vaticanum II, die werkelijk niets ontziet? En wat van de steeds scherper wordende ver volging van geloofsgetrouwe priesters, die J. v. B. terecht constateert? Mag men hier soms niet tegen protesteren? Met lief deloosheid heeft dit niets van doen. Tenslotte: het is niet te verwon deren, dat over de gehele wereld in de kerk steeds meer stemmen opgaan, die roepen om een ge zond herstel van de enorme schade, die sinds Vaticanum II is aangericht. En die het succes rijke initiatief van de moedige geloofsverdediger mgr. Marcel Lefebvre van harte toejuichen Den Haag R.F.S. Mgr. Lefebvre (4) Naar aanleiding van de brief van A. de G. in de rubriek „Uw mening" van 12 augustus, zou ik het volgende willen opmerken. Een nieuwe religie? Ja! De „No- vus Ordo Missae" is tot stand gekomen door het werk van een commissie, waarin zes protes tanten een belangrijke rol speel den, terwijl de voorzitter van deze commissie de vrijmetselaar Bugnini was. Trouw aan leer en traditie van de kerk? Het lijkt er zelfs niet meer op! Begrip voor de kerkge schiedenis? Men ga naar Rome en bestudere alles wat te maken heeft met de eerste christentij- voor... De mis, zoals gepromulgeerd door de heilige paus Pius V, ging terug op de tijd van paus Gregorius de Grote. Weet A. de G. wanneer die leefde Lex orandi, lex credendi. Uiter lijke vorm van de eucharistie viering: nauwelijks een enkel kruisteken (het grote teken des geloofs), bijna geen kniebuiging meer en het geheel meer gericht op de aarde dan op de hemel. Het gebod der liefde is zeker zeer belangrijk, maar: we moe ten God beminnen boven alles, dat wil zeggen: Hij heeft het eeuwige recht eisen te stellen over de wijze waarop hij ge diend wil worden. De decaloog: gij zült, gij zült niet! God is de eeuwig onveranderlij ke, zijn eisen ten opzichte van ons, nietige schepsels verande ren evenmin, maar dat nietig schepsel heeft tegenwoordig te genover God en zijn rechtmati ge eisen wel een beetje la te veel praats, om niet te spreken van waanzinnige hoogmoed. De Hei lige Geest was zeer zeker ook aanwezig op Vaticanum II, maar is hij ook gehoorzaamd? Gehoorzamer wil zeggen: ge hoor geven aan... en dienover eenkomstig handelen. Den Haag Q.M.-T (In de in bovenstaande reacties geciteerde „Uw mening" van A de G. was sprake van Pius X. Dat moet uiteraard zijn Pius V. zoals inzender ook had geschre ven. Red.). Den Haag De Nederlander drs Peter Custers, die begin de cember door de veiligheids dienst van Bangla Desh werd gearresteerd, is in hongersta king gegaan. De tijdlijk zaakge lastigde van Nederland in Dac ca, mr P. R. Brouwer, heeft de Bengaalse autoriteiten ge vraagd, medische begeleiding toe te staan. Custers, die er met zestien Ben gali van wordt beticht de veilig heid van de staat in gevaar te hebben willen brengen, zal 23 augustus voorkomen voor een speciaal hof dat krachtens de staat van beleg is ingesteld, en bestaat uit twee militaire rech ters en een burger-rechter. Zijn vader, die 12 augustus een lang gesprek met minister Van der Stoel heeft gehad, vertrekt mor gen naar Dacca om het proces bij te wonen. Custers, correspondent van „de Volkskrant" en het weekblad „De Groene", werd door de vei ligheidsdienst gearresteerd na dat hem was aangezegd het land te verlaten. Gedurende de ruim acht maan den, dat Custers thans gevangen zit, heeft de Nederlandse zaak gelastigde hem acht maal kun nen bezoeken, en gedaan gekre gen dat hij, bijna vijf maanden na zijn arrestatie brieven en boeken mag ontvangen. De ambassadeur van Bangla Desh, is op 1 april naar Den Haag ontboden voor een ge sprek met minister Van der Stoel, en is in juni en juli even eens op het ministerie geweest. Nederland is uiteindelijk niet gelukkig met de wijze waarop Bangla Desh, een der landen waarop de Nederlandse ontwik kelingshulp is geconcentreerd (63 miljoen gulden dit jaar), de Nederlandse consulaire autori teiten in staat heeft gesteld bij stand te verlenen. Maar instan ties waarbij men als het ware „in beroep" zou kunnen gaan tegen deze handelwijze zijn er Droog en overwegend zonnig. Middagtemperaturen ongeveer 23 gr. Weersvooruitzichten in cijfers:- Voor vrijdag: Aantal uren: zon 6 tot 14. Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. DeBUt*^ Deelen onbew. h. bew. 1. bew. geh. bew. Las Palmas New York Tuius™ De Zingende Zolderconcerten starten op 21 september voor het 24ste seizoen in Theater Pe- Pijn, Nieuwe Schoolstraat Den Haag. Die avond speelt, vlak vóór hun tournee naar de Ver enigde Staten, het gitaar-trio Dick Visser. In de AMRO-Bank, Kneuterdijk Den Haag, worden tot 23 sep tember aquarellen geëxposeerd van de Belgische kunstenares Christiane Jadoul. ididaat voor de opvolging n paus Paulus, heeft in het litse weekblad „Die Zeit" pleit voor decentralisatie n het bestuur der r.k. kerk. positie van de paus in het ïdige bestel is volgens kardi- al Koenig veel te zwaar voor Hij verklaart het Izakelijk te vinden, dat nagaat hoe deze belasting 0 de paus dragelijk gemaakt worden. zal moeten bestuderen, Jus kardinaal Koenig, hoe igene, waarover de paus t onvoorwaardelijk dient te f lissen, gedecentraliseerd worden. De informatie- moet zo gericht wor- dat het wezenlijke van jt pausschap behouden blijft j toch een zekere verlichting wordt verband hiermee bepleit hij .ti doorlichten van de curie- 3 tan ties, terwijl tevens beke- n dient te worden wat de sschoppenconferenties zelf Innen doen. ibouwprc, van r kerk Snt voor wat betreft wezen- ke zaken natuurlijk gehand- iafd te blijven, volgens de (rdinaal maar heel veel din- h kunnen zonder meer naar 1 Plaatselijke kerken gedele-. ®rd worden. Hier en daar is it gebeurd, maar nog veel te t werk Êütig, aldus kardinaal Ko- e heer enig, die eraan toevoegt uit eigen ervaring te kunnen spre- Kardinaal Koenig haakt met zijn verklaring in „Die Zeit" in op de eisen, die kardinaal Sue- nens van Mechelen-Brussel vooral na het tweede Vati- kaanse concilie heeft gesteld. Al in 1968 verklaarde Suenens, dat men zich in de twintigste eeuw eindelijk eens de vraag moet stellen of het welzijn van de kerk in deze tijd niet vraagt om een veel grotere zelfstan digheid van de bisschoppen. Hij vond dat de kerk veel meer gebaat zou zijn met een systeem, waarbij de bestuurs macht bij de bisschoppen komt te liggen en niet uitslui tend in Rome geconcentreerd is. Kardinaal Suenens is van mening, dat de paus een veel te beperkte visie op de bis schoppelijke collegialiteit heeft. De paus ziet volgens Suenens de medeverantwoor delijkheid van de bisschoppen voor de wereldkerk als „een hulp in zijn verantwoordelijk heid". Volgens Suenens houdt collegialiteit in, dat paus en bisschoppen samen verant woordelijkheid dragen. Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken heeft in Genève zijn goedkeuring gehecht aan een reeks aanbe velingen voor activiteiten ten behoeve van de rechten van de mens en de godsdienstvrij heid. De commissie van inter nationale zaken van de we reldraad is gemachtigd een staflid voor dit werk aan te trekken en een adviesgroep op te richten. De taak van het staflid en de adviesgroep zal er voorname- lijk in bestaan om kerkelijke leiders en individuele christe nen te activeren en te helpen om in kerk en maatschappij onmenselijkheid en schending van de rechten van de mens te bestrijden. De kerken zullen in eigen land of gebied nieuwe organen hiervoor in het leven moeten roepen. Wat betreft Europa en de Ver enigde Staten zullen deze acti viteiten in oecumenisch ver- band dienen te geschieden. De kerken in deze landen, die de overeenkomst van Helsinki in 1975 hebben ondertekend, zul len een netwerk moeten opzet ten, waarin afdelingen van de ledenkerken en raden van ker ken samenwerken op het ge bied van de rechten van de mens. Wat betreft de ontwikkelings bank van de wereldraad, de oecumenische ontwikkelings- uooperatie (EDCS), is de kans groot, dat er geen vijf miljoen dollar behoeft te zijn om de werkzaamheden te beginnen maar één miljoen dollar. Er is slechts een akkoord nodig van het centraal comité, hetgeen dezer dagen worden verwacht. De verwachting, dat het be drag van vijf miljoen om streeks deze tijd gemakkelijk gehaald had kunnen worden blijkt niet uitgekomen. Er is nu 658.000 dollar ontvangen en 600.000 dollar toegezegd. Er blijkt nogal wat aarzeling bij de kerken te bestaan om hun geld in deze coöperatie te in vesteren, zolang deze niet wer kelijk als bank is gaan functio neren. Weliswaar is de EDCS niet als bank bedoeld, maar als een service-instrument van de ker ken, zowel in ontwikkelde als onderontwikkelde gebieden. Opzet is het verstrekken van leningen op zachte 1 den. Omdat deze coöperatie niet aan dezelfde voorwaarden be hoeft te voldoen als een com merciële bank en het veelal gaat om leningen van geringe omvang, meende men het voorstel te kunnen doen voor een vermindering van het startkapitaal. Bovendien acht men het een verlies als reeds binnengekomen geld onge bruikt blijft, tot dat het zoveel grotere bedrag verworven is. Gebleken is overigens dat het geld van de EDCS op het ogenblik ondergebracht is bij de Midland Bank in Engeland, een bank, waarmee volgens een verklaring tijdens de as semblee te Nairobi, de Wereld raad de banden verbroken heeft in verband met de rela ties van de bank met Zuid Afrika. Men haastte zich te verklaren dat slechts techni sche redenen overboeking naar een andere bank tot nu toe heeft tegengehouden. Opnieuw heeft het militaire bewind van Chili maatregelen genomen tegen het Vicariaat voor de Solidariteit van het aartsbisdom Santiago. Dit maal zijn twee juristen van wege staatsondermijnende ac tiviteiten het land uitgezet Het zijn Jaime Castillo Velas- co, voormalig voorzitter van de christen-democratische par tij en voormalig minister van justitie onder Frei, en Eugenio Velasco Letelier, voormalig deken van de juridische facul teit van de universiteit van Santiago. Beiden werden op 8 augustus opgepakt en onmiddellijk op een vliegtuig naar Buenos Ai res gezet Hun gezinnen wer den daarvan niet op de hoogte gesteld, evenmin van de be- Regering Chili treft vicariaat voor solidariteit schuldigingen cue tegen beide juristen waren ingebracht. Beide juristen behoren tot de groep van vijf, die in februari een uitvoerig rapport uit brachten over rechtsverkrach ting en marteling onder ver antwoordelijkheid van het mi litaire bewind van Pinochet. Het Vicariaat voor de Solidari teit, de opvolgster van het co mité voor de vrede, dat werd opgeheven door de regering Pinochet, zegt van het rapport der vijf juristen, dat het het resultaat is van ervaringen, opgedaan met de noodwetge ving van het militair bewind. Deze wetgeving vertoont grote leemten, die straffeloos optre den van de kant der macht hebbers mogelijk maken. De wetgeving van de militaire junta is volgens het vicariaat van zo'n twijfelachtige aard, dat zij de rechtsstaat in Chili in ernstig gevaar brengt en aanleiding geeft tot misbrui ken, die haar weerga in de juridische traditie van Chili niet hebben. Meer dan zeventigduizend jongeren in West-Duitsland hebben begin dit jaar meege daan aan het „Dreikonigs sin- gen", een activiteit, die al sinds 1959 wordt gestimuleerd door de Bond van de Duitse katholieke jeugd en het pause lijk missiewerk voor de kin deren. Er werd dit jaar vijf miljoen bijeengezongen, vij- fentwinig procent meer dan vorig jaar. Met de opbrengst worden kinderen geholpen die niet in staat zijn zichzelf te helpen. Dit jaar gaat het geld naar Moeder Teresa voor haar werk in India. is gestuurd naar het kamp Gebe Gebu in Ethiopië, waar 45.000 mensen zijn onderge bracht zersgracht 105 in Amsterdam, organiseert ook dit studiejaar theologische cursussen en wel op vrijdagavond in Amster dam en zaterdagochtend in Rotterdam. De cursus bestaat uit veertien colleges. Prof. drs. B. Hemelsoet behandelt de Ga- latenbrief. Prof. dr. G. Bouw man uit Tilburg en pastor Th. Naastepad bespreken de Ro meinenbrief. Een groep vrouwen uit Frank- f.nH heeft een beroep gedaan Brussel om een deel van de melkpoederberg af te staan voor hongerlijdende kinderen in de droogtegebieden. Zij voerden daartoe eep handte keningenactie. Als het niet kosteloos kan willen de vrou wen de melkpoeder tegen een speciale prijs afnemen en be stemmen voor hun actie „Melk voor Ethiopië". Een dergelijke ctie is vorig jaar begonnen door vrouwen in het bisdom Limburg, die daarvoor al twintigduizend mark bijeenbrachten, waar voor voedsel is gekocht, dat KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7