LAÏ ÖMWE6E1V ]Het Oegstgeestse wijntje voor koningin Juiiana „Ik ben uitermate verheugd over mijn benoeming" Prille Afghaanse schoonheid in Noordwijkerhoutse schuur J WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien én elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen.j' Als begin oktober de Leidse Schouwburg na jaren lange discussie, voorbereidingen, chirurgische in grepen, moderne toepassingen en verder een bijna on-Leidse aanpak als een betoverende fee in het nieuw haar rentree in de vaderlandse toneel- en theaterwereld maakt, zal koningin Juliana vorste lijk daarbij aanwezig zijn. Wellicht ook haar man, prins Bernhard. Het Leidse wereldje van schijn, nabootsing en onwerkelijkheid gaat opgeverfd en vol klatergoud onder een bijgekleurd gehemelte een nieuw tijdperk tegemoet. Directeur Hans van Dam is al geruime tijd aan het watertanden, omdat hij straks een beetje baas mag spelen in, wat hij met kaarsrechte trots, „Europa's mooiste kleine schouw burg" noemt. Leiden springt er in elk geval voor een ogenblik even tussen uit en dat mag gevierd worden. In breder verband zelfs, want ik hoorde vorige week in Oxford, dat een delegatie van de Oxfordse gemeenteraad - een dertig man en vrouw sterk, die over het wonen en de huizenbouw in Leiden komen praten - de heropening van de schouwburg komt meemaken. Dat duurt nog even, maar de voorbereiding van het feest is in volle gang. Vorig jaar al dacht Hans van Dam erover na, wat aan het koninklijk paar gegeven zou moeten wor den als het in de herboren bonbonnière zal trachten enige verstrooiing te vinden bij de opvoering van de grootse Leidse musical „Wie betaalt het gelach"? In die tijd al, zo'n jaar geleden, toen de schouw burg haar gasten binnen het 'Rijnlands Lyceum in Oegst- geest moest ontvangen, kregen de optredende artiesten in plaats van bloemen een fles wijn aangeboden. Die gedach te was ingegeven door Van Dams relatie met de compag nons Herman Horsman en Rik Fehrmann, die samen aan de De Kempenaerstraat in Oegst- geest beneden de wijnhandel Latour en boven de wijnbar Mansarde (een soort Onze Lie ve Wijn op Zolder) runnen. De toneelwereld had daar na de voorstelling een vaste stek. Dan ga je uiteraard geen prik met zoute pinda's zitten ge bruiken. Herman Horsman - een aardige jongeman - vertel de me er gisteren iets meer van. „Het begon eigenlijk vorig jaar, toen in het Rijnlands een gecombineerde toneelvoorstel ling en wijnproeverij werd ge houden. We hadden daar tien tallen meters wijnproeverij, kaas en zo. Vreselijk gezellige avond ,die het slechte toneel stuk volledig compenseerde. De pauze was echt gezellig en geslaagd. Toen werd het idee geboren om bij de heropening van de Leidse schouwburg wijn onder een eigen etiket op de markt te brengen; wijn ge botteld voor de Leidse schouwburg - Vin du Théatre, een huiswijn met op het etiket de afbeelding van het schouw burginterieur -. Zo'n schouw burgwijn willen we nu de ko ningin aanbieden. Van Dam zei al eerder, dat hij de arties ten geen bloemen meer aan bood na afloop, want aan wijn hebben ze veel meer, zei Van Dam, die artiesten. Nu is deko- ningin geen artiest, maar we dachten dat een wijn haar wel zou aanstaan. We hebben daarom uitgevist welke wijn ze prefereerde, een verant woord wijntje, snap je"? Nou, dat was dan een witte Bourgogne, Pouilly-Fuissé, die drinkt Hare Majesteit graag. Met prins Bernhard lag dat even anders. Die is meer ge porteerd voor een rode Bor deaux, een echte liefhebber van Chateau Latour, zullen we maar zeggen, een Premier Merman (links) en mik, ootteiaars voor de Leidse schouwburg. Grand Cru Classé. Een Medoc wijn wordt dat dus; Herman dacht van 1964 of '67. Dan hebben ze op Soestdijk de zon dag daarop toch nog een wijn tje aan tafel. Toen Horsman en Fehrmann me daarop ver telden over cognac van 1811, die de enig echte Napoléon genoemd mag worden en (ver zamelaars zijn er verzot op) 1000 gulden de fles moet op brengen, en over Madeira van 1793 -„is nog best te drinken" - die door Herman op een Londense veiling voor 800 gul den is besteld, toen heb ik m'n pilsje maar opgedronken en ben naar huis gegaan. In een schuur achter een huis aan de Noordwijker- houtse Wildlaan ligt vol tevredenheid en hongerig een stevig nest van 11 puppies te knorren en gezellig te kreunen. In een opgemaakt bed, in een grote bak. van Victor en Corry van Denzen, blijkens hun oranje geglazuurde naambordje naast de voordeur. Schuin daaronder staan in oranje tevens de namen van de kinderen Jochem en Martijn. Als het goed is, komen daar straks de elf namen bij van de Afghaanse puppies, die twee weken geleden werden geboren uit een kortstondige verbintenis tussen moeder Amber (een onverstoorbaar wijfje, een gefriseerde grijzende langgelokte mejuffrouw met een air) en bekroonde vader Barukhzy's Ravana, die bij het nekvel gegrepen werd om voor een verantwoord en uitgekiend nage slacht te zorgen. Ravana deed wat hij niet laten kon en ziedaar: de trots van de Van Denzens. De fotograaf heeft er iets van proberen te maken; van de foto althans. Toekomstige kampioensklasse, die jonkies; vier beige en zeven, nog gladharige, onbestemd donkere Afg- haantjes, „maar die worden veel lichter", vertelde Corry me; „uit de gestroomde moeder en zwarte vader kleuren die donkere bij tot licht oranje-blond". Ik heb eigenlijk veel bewondering voor Ravana, die in jury-rapporten werd omschreven als „een zeer mooi type met echt reuenhoofd, bijzonder lange en zeer hooggedragen hals, mooi kort van rug met zeer goed gehoekte achterhand met lage hiel en grote voeten. Zeer soepele gangen. Diepe borst, krachtig hoofd, donkere ogen, nog zeer temperamentvol en uitgrijpend gangwerk". Zo werd ik nimmer aan mijn toekomstige schoonvader voorgesteld, maar voor Ra vana was het een klein kunstje. Bijzondere hond, dat moet ik zeggen. Maar goed. Ravana en Amber huwden in het kader van inteelt. In de familie gefokt, om het zo maar eens te zeggen. Volgens Corry en de beschrijving houd je het ras daardoor zuiver en kun je ook de fouten en goeie punten van het resultaat voorspellen. Amber is nu ruim drie jaar oud en al die tijd bij de Van Denzens. Corry: „We wisten wat we deden: het is een oosters ras, erg op zichzelf. Een Afghaan luistert niet, als ze geen zin heeft. Een beetje lastig, maar wel goudeer lijk. Ze apporteert ook niet en je kunt haar niet los laten lopen, want dan neemt ze de kuierlatten. Als een Afghaan vindt dat-ie onredelijk wordt behandeld, is-ie een paar dagen boos en kijkt-ie je niet aan. Het Afghaanse devies is zo'n beetje: „Als u mij wilt hebben kunt u me kopen, maar of ik u toebehoor, maan iKzeii wex uu... Zo is het trotse karakter, de oosterse eigenzinnigheid van een Afghaan, ook al is het dier in de lage landen tot wasdom gekomen. Amber is een schoonheid <en erg rustig. Corry van Denzen maakt tweemaal per dag een kort wandelingetje met haar en 's avonds wordt aan de behoefte iets langer voldaan. „Verder slaapt ze de hele dag wel", weet Corry van haar Amber, die wel een flinke ruimte nodig heeft, omdat ze een lange-afstandsjager is. Daarom kopit er een kennel in de tuin: „Ik zie die elf springers er al lopen, dat wordt kostelijk". Elk drie ons vlees per dag; het kost een hoop geld voor ze groot zijn. Corry van Denzen loopt even op de toekomst vooruit: „Wie een hond wil kopen, geef ik eerst een stenciltje. Ze zijn dan gewaarschuwd. Wil men dan tóch nog, dan is het een echte liefhebber en mag men er één kopen. Een hond houden is lastig, maar als je er meer plezier van hebt dan last, is het heerlijk zo'n dier te houden". Corry gaat op 26 september naar de Groenoordhal in Leiden met haar elf puppies, naar het Beestenspul, een grootse dierenmanifestatie. Pa rade lopen en showen met de Afghaantjes, „dat vind ik hartstikke leuk". ARMONDS WETHOUDER BURGEMEESTER LEIMUIDEN, NIEUWVEEN EN RIJNSATERWOUDE De heer Van der Kroft is mo menteel nog wethouder in War mond. Hij beheerst de porte feuilles Financiën en Economi sche Aangelegenheden. Al acht tien jaar maakt de heer Van der Kroft deel uit van de Warmond- se gemeenteraad. Voorheen was dat namens de KVP, tegenwoor dig voor het CDA. Twee jaar geleden werd hij gekozen tot wethouder. Hij kreeg daarbij de zware taak toebedeeld, de finan ciële noden van Warmond te verbeteren. Voorts hield hij zich de afgelopen ambtsperiode na drukkelijk bezig met het plan Zwanburg. De Warmondse ingezetenen ken nen hem als een uitermate vriendelijk, en deskundig man, vooral ten aanzien van financië le zaken. „Hij gaat ons verlaten nu we op de goede weg zijn", menen velen. De heer Van der Kroft: „Toen ik twee jaar gele den deel ging uitmaken van het college van Warmond' (burge meester en twee wethouders) hebben wij ons een aantal be leidspunten tot doel gesteld. Binnenkort zal de raad merken, dat we een heel eind gevorderd zijn met dat beleid. Onder meer was het mijn plan, om binnen vier jaar na mijn benoeming tot wethouder, van het predikaat „artikel-12-gemeente" af te ko men en weer een sluitende be groting te kunnen presenteren. Het ziet er naar uit, dat het gaat lukken. Voorts heb ik me in de afgelopen twee jaar bezig ge houden met de ontsluiting van de recreatiegebieden voor de Warmondse bevolking. Ook dat is bijna gelukt" Met de heer Van der Kroft ver trekt zijn gezin naar de ambts woning in Leimuiden. Zijn echt genote en drie kinderen van 19 (studerend aan de TH in Delft), 17 (5e klas atheneum) en 13 (2e klas mavo) jaar zullen hem ver gezellen. De heer Van der Kroft werkt momenteel overdag als hoofdadministrateur van de Amsterdamse Aannemings Maatschappij in Den Haag. Die job zal hij eveneens gaan verla ten, want het burgemeester schap van Leimuiden, Rijnsater woude en Nieuwveen is een dag taak en geen part-time functie zoals het wethouderschap in Warmond. De benoeming is gisteravond bekend geworden door een tele foontje van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk naar de gemeen tehuizen van Warmond en Lei muiden. Door de benoeming is een einde gekomen aan de bur- gemeesterloze periode van de drie gemeenten na de pensione ring van de heer h. L. Breen op 31 mei van dit jaar. Na het vertrek van burgemeester Breen zijn hoorzittingen gehouden waarop de gemeenteraden een profiel konden schetsen van de persoon die zij graag als voorzit ter zouden willen zien. Ook werd tijdens die vergaderingen met de commissaris van de Ko ningin gesproken over het even tueel ontbinden van de combi natie Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude. Een van de drie gemeenten zou aansluiting willen zoeken bij de buurge meente Zevenhoven. Zo ver is het echter niet gekomen. Zowel de drie gemeenten als het minis terie van Binnenlandse Zaken willen de combinatie handha- G. J. van der Kroft: ..Ik weet van de drie gemeenten niet meer, dan dat ze bijzonder mooi zijn". De nieuwe burgervader weet nog maar weinig van zijn toe komstige werkterrein. Direct na het bekend worden van de be noeming werd hij gistera'vond bezocht door de colleges en se cretarissen van Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude, die hem in Warmond kwamen gelukwensen met de benoeming. Ook vanuit zijn huidige woon plaats kwamen velen de nieuwe burgemeester de hand drukken. „Het werd gisteravond plotse ling erg druk. Zoveel enthou siasme had ik eigenlijk niet ver wacht", zegt de heer Van der Kroft. Veel informatie over zijn nieu we ambtsgebieden kon hem gis teravond door alle drukte niet worden gegeven. „Ik krijg nog tijd genoeg om me in te wer ken." Voorlopig weet ik eigen lijk alleen dat de problematiek dezelfde is als in andere lande- lijke gemeenten waar het accent ligt od de recreatieve functie. Het zijn prachtige plekken in Zuid-Holland. Leimuiden en Rijnsaterwoude doen in schoon heid bijna niet onder voor Nieuwveen", aldus een enthou siaste nieuwe burgemeester. OOI* Corry van Denzen met Amber en haar elf Afghaanse puppies. (Van een onzer verslaggevers) WARMOND„Ik ben uitermate verheugd met mijn benoeming tot burgemeester van Leimuiden, Nieuw veen en Rijnsaterwoude. De drie gemeenten liggen in een bijzonder fraai poldergebied, een gebied waar ik graag wil wonen en werken." Dit zei vanmorgen de heer G. J. van der Kroft (43) uit Warmond, die met ingang van 10 september is benoemd tot burge meester van de drie gemeenten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5