STEENKOOL KOMT WEER TERUG Wat zat in safes in Nice? Republikeii Partij toontr\ zijn ouderdom ei Beslissing beperking haringvangst Noordzee valt 12 september oo78 1 Lotto-bemiddelaar speelde voor eigen geluk Protest tegen Deense jacht op zeehonden iiij y fles halfvolle melk hele liter van 92 KLANTEN JARENLANG BENADEELD DiNSDAU 1/ AUUUbTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA lpIN! Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De steenkool gaat de komende jaren weer een belangrijke rol spelen als energiebron in ons land. Het verbruik van het nationale aardgas daarentegen zal afnemen. Dit blijkt uit een door de Landelijke Stuurgroep voor Energie-onderzoek opgesteld toekomstmodel voor de energievoorziening, waarmee de regering zich in grote lijnen kan verenigen. Volgens het model tot het jaar 2000 zal het verbruik van gëimporteerde olie en gas in de jaren 1987-1990 een maximum bereiken. De toepassing van kernenergie wordt pas na 1985 belangrijk. De mogelijkheden van alternatieve energiebronnen, zoals aardwarmte, wind- en zonne-energie, zijn de komende vijfentwintig jaar nog beperkt De stuurgroep is er vanuitgegaan dat het energieverbruik in ons land tot het jaar 2000 met ongeveer 40 procent mag groeien. Dat betekent een flinke beteugeling van het huidige groeitempo. Volgens de stuurgroep zou een onbelemmerde groei leiden tot een niet te verwezenlijken hoge import van aardolie. Er wordt bovendien gewezen op de onmogelijkheid van een onbeperkte groei van het energieverbruik in de wereld. Niet alleen is het aanbod van energie beperkt, maar kan ook het milieu de gevolgen van een alsmaar groeiende energieverbruik niet opvangen. Met het oog op de verwachte her-introduktie van steenkool acht de stuurgroep een onderzoek naar de mogelijkheden en gevolgen hiervan op grote schaal gewenst. Opgemerkt wordt, dat het opnieuw introduceren van steenkool gepaard zal gaan met veel zwaardere eisen op het gebied van transport, opslag en gebruik dan vroeger. Het is duidelijk, aldus de stuurgroep, dat een vergroot verbruik van steenkool een toenemende bedreiging vormt voor het milieu. Volgens de stuurgroep zal Nederland in toenemende mate op zoek moeten gaan naar landen die steenkool exporteren. Landen als Indonesië, Zuid-Afrika, Australië en Polen komen als mogelijke leveranciers in aanmerking. De Verenigde Staten zeer waarschijn lijk niet, gezien het daar sterk toenemende binnenlandse verbruik. Het toekomstmodel voor de energievoorziening tot het jaar 2000 ziet er als volgt uit: .nationaal aardgas 50,0 48,0 26,9 gëimporteerde olie en gas 44,0 64,8 52,3 steenkool 4,5 9,0 37,6 kernenergie 1,3 9,2 17,0 zon en wind 0,0 0,0 3,2 100 130 137 (het totaal verbruik in 1975 is gesteld op 100). NICE De legendarische „kraak van de eeuw" die in het weekeinde van 17 en 18 juli in Nice gezet werd vier weken voor de gisteren pas ontdekte soortgelijke inbraak in Parijs heeft de bankrovers, voorzover het nu is nagegaan, een buit van ongeveer 40 miljoen Franse franks (circa 22 miljoen gulden) opgeleverd. Merkwaardigerwijs heeft een vijftigtal van de bestole nen nog steeds geen opgave gedaan van vermiste goederen. De politie is ervan overtuigd dat degenen die wel een opgave gedaan hebben, waarheidsgetrouw melding van de inhoud van him safe gemaakt hebben. Over de waarde van het gestolen goed werd echter door geen van hen gerept mogelijk uit vrees voor de fiscus. De meeste opgaven beperken zich tot de aanduiding „familieherin neringen, juwelen, brieven en grootvaders horloge". In totaal zijn, zoals men nu heeft kunnen vaststellen, 305 sa fes opengebroken, sommige aan de achterkant. Een onaangena me verrassing voor deze huur ders, omdat hun aanvankelijk was gemeld dat hun safe onge deerd was gebleven. Tien van de opengebroken safes waren leeg. De veronderstelling dat een expert in juwelen bij de* inbraak betrokken was lijkt nu bevestigd, omdat al de niet mee genomen sieraden van relatief lage waarde zijn gebleken. De politie weet nu ook dat een deel van het twee ton wegende mate riaal dat de inbrekers gebruikt hebben in Italië en België ge kocht werd. Een ander schiint de veronderstelling te bevesti gen dat hier van een internatio nale bende sprake is. Sedert 19 juli zijn 12 mensen bezig geweest met het verzame len van de achtergebleven in houd van de geplunderde safes. Dertig grote zakken hebben ze inmiddels gevuld. De politie overweegt een tentoonstelling van de in de kluis gevonden voorwerpen te organiseren, om de eigenaren de gelegenheid te geven hun eigendommen terug te vinden. Zoals bekend hebben de inbre kers voortijdig de aftocht gebla zen omdat een hevig onweer, dat zich op zondagmiddag 18 juli boven Nice ontlaadde, het water in de riolering, waardoor zij met hun buit heen moesten zien ten te komen, aanzienlijk had doen stijgen. Daarom heb ben zij slechts 305 safes en acht grote brandkasten open kunnen breken. In totaal hadden zij 4200 safes tot hun beschikking. Als zij geweten hadden dat een automatisch systeem het water peil in de riolering regelt, had den zij rustig kunnen doorwer ken en dan zou de buit vermoe delijk zevenmaal zo groot zijn geweest. Voor de politie staat het vast dat zij al eerder soortgelijke bankroven gepleegd hebben. Ze zijn ervan overtuigd dat de po ging om de hoofdbrandkast van een postkantoor in het dertiende arrondissement in Parijs in de cember jongstleden open te bre ken, ook het werk van deze gangsters was. De roof mislukte toen omdat een employee rook onder een gepantserde deur uit zag komen en alarm sloeg. De inbrekers hadden daar gebruik gemaakt van een zogenaamde thermische lans, die een tempe ratuur van 4000 graden Celsius veroorzaakt en daarmee beton kan doen smelten. Kort daarop, in de nacht van 10 op 11 januari voerde de bende een soort gene rale repetitie voor de kraak in Nice uit, door een tunnel te graven naar de kluis van de bank Hervet in Parijs. Ook daar installeerden zij een luchtver versingssysteem, lasten de voor- naamste pantserdeur van bin nen dicht en gebruikten hydrau lische hevels om een zware brandkast opzij te schuiven. Tenslotte is gebleken dat iede reen op het stadhuis in Nice zeer uitvoerige plannen van het stedelijk rioolsysteem kan raad plegen, terwijl de kluis even uit voerig te verkennen was door iemand die zich als klant van de bank uitgaf. De door de inbrekers gegraven tunnel van acht meter is nog steeds niet opgevuld. Er is een verschil van mening tussen de gemeente Nice en de bank. De gemeente is van mening dat de kosten van het opvullen door de verzekering van de bank gedekt moeten worden. De bankdirec- tie is van mening dat de ge meente moet betalen. Inmiddels heeft zich alweer een nieuwe klant gemeld om een safe in de bank te verkrijgen: het is een Zwitser. Hij verklaar de dat na wat er gebeurd is een herhaling hoogst onwaarschijn lijk is en dat de bestolen bank hem dientengevolge het veiligste lijkt. Jan Drummen HARLINGEN De Nederland se werkgroep Zeehond heeft de Deense minister Dalslager van Landbouw verzocht op korte termijn maatregelen te treffen om de jacht op zeehonden te verbieden. Op 1 september wordt de jacht op zeehonden in Denemarken weer geopend. Volgens de werkgroep Zeehond is Denemarken het enige land langs de kusten van het interna tionale Waddengebied waar nog op zeehonden wordt gejaagd. ,Het is diverse keren voorgeko men dat met veel zorg zieke zeehonden weer in goede condi tie waren teruggebracht naar de Wadden en dat deze dieren dan vrij korte tijd na de herkregen vrijheid werden neergeschoten in het Deense Waddengebied', aldus de werkgroep. Sinds 1973 is de jacht op zee honden stopgezet in de West- duitse deelstaten Nedersaksen en Sleeswijk-Holstein. In Neder land werd de jacht al in 1962 wettelijk beëindigd. Volgens de werkgroep Zeehond worden jaarlijks nog 75 80 zeehonden afgeschoten in het Deense waddengebied en langs de rest van de Deense kust nog eens circa 250. De werkgroep vindt dat volstrekt ontoelaat baar. KANSAS CITY Op de Repu blikeinse conventie van 1964 was Barry Goldwater de grote favoriet van de conservatieven. Op de conventie van dit jaar sprak Goldwater zich uit vóór Ford en tegen Reagan. Dit be wijst wel hoezeer deze partij naar rechts geschoven is in de laatste twaalf jaar. De verslag gevers hier in Kansas City heb ben het over de „bittere strijd" tussen de conservatieven en de gematigden. Maar in werkelijk heid is het een strijd tussen conservatief en ultraconserva tief. De ideologie van de Republi keinse Partij is nauwelijks ver anderd. Maar de samenleving heeft in de loop der jaren wel grote veranderingen ondergaan. Door te weigeren zich aan die vernieuwingen aan te passen plaatste de kern van de Republi keinse Partij zich steeds verder naar rechts. De presidentsverkiezingen van 1948 zijn wel bekend. In dat jaar hadden de Republikeinen voor het eerste de kans om weer aan de macht te komen na het lange bewind van Franklin D. Roose velt. Thomas Dewey nam toen klakkeloos aan dat hij Harry Truman, de Democratische kan didaat, gemakkelijk zou kunnen verslaan. Hij zou ongelijk blij ken te hebben. Het verkiezing sprogramma van Dewey in 1948 verschilt niet veel van het pro gramma van de Republikeinen nu. Op het programma van 1948 stond onder andere: een langdu rige, doeltreffende campagne voor het aantrekken van vol doende mankrachten voor het leger; het weer invoeren van inkomstenbelastingen door de afzonderlijke staten (en tegelij kertijd afschaffing van federale inkomstenbelasting) en hulp aan saneringsbuurten van de federa le regering, alléén als die hulp onmogelijk door de afzonderlij ke staten of door de privésector geboden kan worden. In 1948 spraken de Republikei nen zich ook al duidelijk uit voor een wetsontwerp dat gelij ke rechten zou geven aan vrou wen. Dit jaar kwam dat punt maar net door de werkgroep die het verkiezingsprogramma op stelde en dan nog ten dele omdat het zolangzamerhand tra ditie geworden is dit punt op te nemen. De Republikeinse Partij heeft nog steeds niets te bieden voor de negers en andere minderhe den. De vroegere partij van Lin coln hangt nog steeds de zoge naamde Zuidelijke strategie van DEN HAAG (ANP) - Bestaat er voor het tweede halfjaar 1976 nu wel of geen internatio nale regeling ter beperking van de haringvangst in de Noord zee? Het antwoord op die vraag zal uiterlijk 12 september ko- ien. De regeling, door de Noordoost- Atlantische Visserijcommissie in april j.l. voorgesteld, zal van de kaart zijn als meer dan twee landen er officieel bezwaar te gen hebben gemaakt. Twee lan den hebben dat al gedaan: eerst Noorwegen en vorige week En geland. Tot dertig dagen na het tweede bezwaar, dat is tot 12 geldig t/m zaterdag 21 augustus september, hebben andere lan den nu de gelegenheid het drie tal vol te maken. Nederland heeft geen plannen zich als derde bezwaar aan te melden, zo is medegedeeld door het minislerie van Landbouw en Visserij. IJsland heeft zich wel van het begin af tegen de rege ling verzet, maar heeft tot nu toe geen formeel bezwaar ge maakt. Komt er geen derde be zwaar meer, dan zal de regeling alsnog, althans officieel, van kracht worden. Voor het eerste halfjaar van dit jaar heeft een internationale re geling gegolden waarbij Neder land werd toegestaan maximaal 7.400 ton Noordzeeharing te vangen. Het produktschap voor vis en visprodukten had hier voor, nadat minister Van der Stee de medewerking van het schap had gevorderd, uitvoe- ringsvoorschriftenUITGE- VAARDIGD. In april stelde de Noordoost-At- lantische Visserijcommissie vanghoeveelheden voor het hele jaar 1976 voor: voor alle deelne mende landen samen 160.000 ton, voor Nederland 13.400 ton. De bedoeling was, dat het eer der voor het eerste halfjaar vastgestelde quotum (7.400 ton voor Nederland) als „voorschot" zou gelden. Een Nederlandse re geling om ook in het tweede halfjaar de vangstbeperking uit te voeren is er nog niet. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE - „Ik heb ontzet tend veel geluk gehad. Er zijn nooit hoge prijzen uit de bus gerold". Dat zei gisteren een 43-jarige lotto-bemiddelaar uit Zevenaar. Hij moest zich we gens het benadelen van de Westduitse Nord-West Lotto voor de Nederlandse justitie in casu de rechtbank te Almelo, verantwoorden. Officier van justitie mr. R.A. Gonsalves, trok speciaal voor hem wel een geluksgetal. Niet de hoofdprijs, die op dit soort criminele acti viteiten door de wetgever ge plaatst is, maar wel een niet onaanzienlijke uitsmijter: 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 voorwaardelijk. De verdachte is vermoedelijk een van de weinigen die ruim twee jaar lang de wekelijkse trekkin gen van de lotto met angst en beven tegemoet zag in de hoop dat er voor zijn geachte cliènte- le geen al te forse uitkeringen in het verschiet lagen. Immers, de prijzen moest hij hoogstper soonlijk uitbetalen. Daar tegen over stond dan wel. het aange name gegeven dat de inleggel- den in de zak van verdachte bleven. De truc van deze verdachte was niet geheel nieuw. Jaren gele den las hij in een krant verha len over een bemiddelaar in Emmerich, die dezelfde foefjes uithaalde. Volgens een eenvou dig principe. Nederlandse spe lers in de Nord-West Lotto stuurden hem contant, per che que of anderszins, het inleg- geld. Met de bedoeling dat hij deze pecunia met het lottofor mulier bij de bevoegde instan tie zou inleveren. Dat laatste verzuimde de verdachte echter, met opzet. In de periode dat hij als geluksbrenger zaken deed, leek het hem winstgevender de centen zelf te behouden en dq eventueel uit te betalen kleine prijsjes dan maar voor lief te nemen. De „gelukkigen" ontvin gen evenwel geen geld, maar waardebonnen. Zou de hoofd prijs van een half miljoen DM gevallen zijn, dan was dit linke spelletje direct aan het licht gekomen. „Maar die kans wasi en is minimaal", deelde de ver dachte in vertrouwen aan de rechtbank mee. Hij kwam tot zijn malversaties, nadat hij in 1971 te Gronau zijn bemiddelingskantoor stichtte en daar stuk liep door een te groots opgezette reclamecam pagne, die hem scheppen vol geld maar nauwelijks nieuwe klanten opleverde. De formulie ren voor een week en een deel van de maand liet hij door zijn vier man personeel normaal af handelen, de rest nam hij zelf onder zijn hoede. Hij plaatste valse stempels, zodat de ruim 700 spelers, voornamelijk uit het westen des lands, en verder Belgen en Surinamers, de in druk kregen dat ze wel degelijk aan de Nord-West Lotto deelna men. De Westduitse justitie kreeg al in november 1973 argwaan. Een inval in het kantoor te Gronau leverde echter te weinig bewijs materiaal op. De verdachte schrok behoorlijk, net niet ge noeg om zijn malversaties te beëindigen, maar wel voldoen de om in maart 1974 zijn bu reau naar Elten (eveneens op Westduits grondgebied) te ver plaatsen. In zijn voormalige woonplaats Enschede huurde hij een afgelegen garage, waar hij zonder de nieuwsgierige blikken van zijn nietsvermoe dende personeel en familie zijn valse stempels op de geluks- briefjes bleef drukken. Het systeem met de waardebon nen, overigens een normaal ge bruik onder lottobemiddelaars, werd hem tenslotte noodlottig. Diverse klanten wilden contan ten zien, ook voor de kleine prijsjes en beklaagden zich bij de justitie in Nederland. In juni 1975 kwam er een eind aan het gewaagde spelletje nadat de Enschedese recherche in het ge weer kwam. De verdachte verbleef korte tijd in voorarrest. Na zijn vrijlating werd hij geconfronteerd met al lerlei publicaties, die zijn prak tijken openbaar maakten. „Ik zat toen voor de vraag: stoppen of doorgaan". De verdachte koos voor het laat ste en stuurde zijn oude "cliën ten een brief, waarvan de hon den geen brood lustten en waarin hij zich verzette tegen de „hetze van schizofrene jour nalisten". Rechtbankpresident mr. H.P. Talsma: „Maar hun berichten waren eigenlijk juist? U had uw klanten, toch bena deeld". De verdachte moest dat schoorvoetend toegeven. „Maar ze noemden absurde bedragen die ik verdiend zou hebben. Ze hadden het over halve en hele miljoenen", zo beklaagde hij zi ch. Uit de stukken bleek dat er zo'n 227.000 gulden was binnen gekomen, waarvan een deel als normale provisie bij de ver dachte gebleven zou zijn, wan neer hij eerlijk gehandeld had. Maar toch had de Nord West Lotto altijd nog recht op het lieve sommetje van DM 165.000. „Waar is dat gebleven", zo wilden de officier en de rechtbank we- tea „Ik heb sober en normaal geleefd. Het meeste is opge maakt aan de reclamekosten en ter compensatie van het verlies dat mijn kantoor leed op de wel legaal afgehandelde formulie ren", deelde de verdachte mee. Intussen heeft hij zijn vleugels wijder uitgeslagen, vooral dankzij intensieve reclamecam pagnes campagnes in België. In Elten draait zijn kantoor nu met 14 man personeel. „Maar nu is alles in orde. Ik ben beze ten om het goed te doen. Als wraak op mezelf. En verder is door deze affaire mijn eerge voel zo gekwetst, dat herhaling van malversaties uitgesloten is", zei hij. Zijn raadsvrouwe, mevr. mr. M.J. Muller-Feriz uit Arnhem was diezelfde overtuiging toege daan. Zij was bovendien van mening dat haar cliënt dient te worden vrijgesproken of ontsla gen van rechtsvervolging. Im mers, niet de Nederlandse klan ten zijn benadeeld (zij ontvin gen waar voor hun geld: de gewonnen prijzen zijn immers uitgekeerd), maar de Westduit se Lotto. In de visie van de raadsvrouwe zou dus slechts de Duitse justitie de man wegens verduistering kunnen vervol gen. In ons land heeft de ver dachte alleen valsheid in ge schrifte gepleegd, maar dat is hem niet ten laste gelegd. De rechtbank doet over 1 week uitspraak. Vice-president Nelson Roel ...liberalen vormen slechts groepje.... Barry Goldwater aan. I schreef Goldwater de s de negers zonder „Nooit zullen negers i getale voor ons stem hij, „niet in 1964 en niet in Als je op eenden gaat jhuis moet je naar de eend) gaan." Goldwater ving <1 elijke, blanke „eenden) zijn partij, maar in de die het land stemden maar h nig mensen voor hemi not verloor glansrijk in dep zingen van 1964. In 1972 kwam de kans(t op Goldwater-strategie op t De conventie van dat jinval een resolutie aan waarf dat „positieve stappen^ men moesten worden derheden aan te trek! beurde dat niet, dan mofdin gezien worden als het faT de partij. Vorig jaar besll Nationaal Comité van dtf blikeinse Partij ochter i vertegenwoordigd kunnAJ.^ den. Tijdens de convej Kansas City komt dit stal nog sterker naar voren. Jld In Kansas City komen dj blikeinen er zonder scU|-J voor uit dat zij de partij blanken van de hogere s zijn. De sfeer hier doet )i aan een luxe country clubrlan Kansas City lijkt ook iNAI ideale plaats voor deze <tuw tie. De stad ligt namelijWor-a grens van twee staten, Mprto en Kansas. De arena wa«t d< conventie gehouden worj An net zoals de meeste hofcelo] het eigenlijke Kansas (fcrac Missouri, dat voornameLpg mocratisch is. Maar alle We en recepties worden gelpie in Johnson, in Kansas, e< lerl ke voorstad met luxe viller z enige negers die men hie zijn de tuinman en de mei Meer dan de helft van de blikeinen verdient mee OG 80.000 per jaar. Van de craten die in New Yorl hun conventie samenkvjkre verdiende slechts veel. Er zijn in Kansafv maar 3% negers op de c lete tie, tegen 11% in New Yorl spi De strijd om de presiden "ai ditatuur tussen Ford en I y is bitter geweest. Toch w 1 verschil tussen die twee"1 een verschil in stijl dan f houd. Waar de gedelegrf°n< hier het meest op letten i kiesbaarheid" en „televisi te: go". De ultra-conservatieven geschokt door Reagans pi voor zijn „running matiLU vice-presidentskandidaat. weiker, die te boek sta liberaal, is dat alleen na rs^| huidige conservatieve staaf. De opschudding 1 keus van Reagan teweeg l wijst er ook al op dat ei werkelijke ideologische t mje sie binnen de partij besta A. echte liberalen zijn óf eé jjtea kleine minderheid óf zijn de partij gestapt. id j In 1964 zei Barry Goldwat Oxe de partij niet moest pro'.4, met de Democraten te we ren, maar de kiezers voo werkelijke keus te stellet), ij kiezers kozen echter oven lijk voor de Democraten.1 waar herstelde de Republ)d se Partij zich in 1968 vooiD.tr het de presidentiële verkrinu gen betrof, maar dat 1 !j: l voornamelijk omdat de I ,r°| craten zo verdeeld waren. tijdens verkiezingen vooit): Congres of voor volksverl 1.0; woordiging van de divers ten heeft de Republikeinse tij nooit enige brede steuii het volk gehad. 0.5; Alle herhalingen van slogai 0,1, 1964 ten spijt, is de strijd t Ford en Reagan nu heel ai ntis dan de strijd tussen Gold' rme en Rockefeller toen. Deze ap s hebben twee groepen van j*e servatieven elkaar alleen nagepraat. copyright The Guardian

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10