I wil niet i worden (Bowuvnl vergeten 1 Johan lleeskens 'Spanje bleek goede keus te zijn' una ui uit? pt?riout? yueu genoipen. echter niet lang of we voelden ons helemaal thuis. De mentaliteit van de Spanjaarden bevalt ons wel. De mensen leven enthousiast met Je mee. Ze spreken Je op straat aan, maar vallen Je niet echt lastig. Ze zijn ontzettend aardig en beleefd". „Het gebeurt echt wel eens dat mijn vrouw op de Ramblas in Barcelona een bosje bloemen krijgt aangeboden of dat de eigenaar van een restaurant niet wil hebben dat we betalen wan neer we daar gegeten hebben. Dat vind ik Aardig. Maar ze komen niet aan je privacy. Niemand zal het in zijn hoofd halen om bij je te komen zitten. Ze snappen heus wel dat je er eens een keer met zijn tweeën tussenuit wilt. Het is er voor ons in Barcelona nog beter op geworden sinds ons nieuwe huis in de heuvels klaar is. We wonen daar fijn en rustig. Mijn vrouw vindt het er ook geweldig. Die heeft het sinds de geboorte van ons zoontje Christiaan toch geweldig naar haar zin. Hij is nu ongeveer acht maanden en hij begint me al te kennen. Wanneer ik van een wedstrijd terugkom dan begint hij onmiddellijk geluidjes te maken wanneer hij me ziet. Zo iets is toch prachtig. Je eigen gezin in een omgeving waarin je je thuis voelt en waarin je bovendien nog veel geld kunt verdienen. Nee, voorlopig ga ik niet terug naar Nederland, wat Johan ook zou doen". Eenvoudige jongen Wanneer Johan Neeskens deze voor hem zo positieve zaken nog eens heeft opgesomd ver wondert hij er zich steeds weer over dat hij het heeft mogen treffen dat hij met zijn hobby zoveel geld kan verdienen en zoveel heeft mogen bereiken. Het pleit uiteraard voor hem dat hij qua karakter de eenvoudige jongen Is gebleven die hij was voor de start van zijn fantastische voetbalcarrière. „Dat zal ook nooit veranderen", zegt Johan Neeskens heel beslist Ik voel me het beste thuis onder de gewone mensen. Waarom zou dat ook niet zo zijn? Mijn ouders waren mensen die altijd u?el hard hebben moeten werken om de kost ie verdienen. Ik kon als schooljongen heus niet iedere dag andere kleren aandoen om naar school te gaan. Dat vond ik soms verschrikkelijk, omdat er bij mij veel kinderen in de klas zaten die alles konden krijgen wat ze wilden. Daar schaamde ik me soms wel eens voor. Toen ik later aan mijn interlandcarrière begon als UEFA- international was ik dikwijls bang om met die andere jongens te praten. Omdat ze op het lyceum zaten. Ik ging dan stil in een hoekje zitten. Dat gevoel ben ik nooit kwijt geraakt. Zelfs nu nog niet. Ik ben maar liefst zo snel mogelijk weg uit al dat chique gedoe. Dat ligt me niet". Meedogenloze knokker In de dagen dat Johan Neeskens zijn nog prille voetbalcarrière bij RCH in Heemstede sleet en hij overdag op een bollenkwekerij werkte, droomde hij altijd al van een internationale voetbalcarrière. Nobby Stiles, de kleine meedo genloze knokker uit Engeland was destijds zijn grote voorbeeld. Uiteraard niet vreemd voor een speler wiens hardheid ook zijn handelsmerk Is geworden. De droom van Neeskens is werkelijkheid gewor den. Hij is een vaste keus voor het Nederlands elftal en hij hoopt dat ook te blijven. Het spelen in Oranje is voor hem het hoogst bereikbare op voetbalgebied. Het is derhalve niet verwonderlijk dat juist Johan Neeskens het zich erg heeft aangetrokken dat hij tijdens het Europese kam pioenschap in het duel tegen Tsjechoslowakije op een beslissend moment uit het veld werd gestuurd. Het was zijn eerste rood in Oranje en als het aan hem ligt ook het laatste. Hij is er nu wel overheen, maar helemaal vergeten is hij de affaire nog niet „De eerste twee nachten na die wedstrijd heb ik bijna niet kunnen slapen. Zo schuldig voelde ik me. Ik heb steeds maar het idee dat wanneer ik niet zo stom was geweest, Nederland misschien had gewonnen en dus de finale had gehaald. Het was een volledige black-out. Ik heb er höus een morele tik van gehad. Ik hoop in de toekomst nog dikwijls voor Oranje revanche te kunnen nemen". Wanneer het gesprek zich eenmaal op het Neder lands elftal heeft geconcentreerd, is het logisch dat de toekomst van dit Oranjeteam en van het totale Nederlandse voetbal ter sprake komt Im mers, het Europese kampioenschap is duidelijk een eindstation voor sommige vedetten die door hun leeftijd het topvoetbal zoetjesaan vaarwel moeten zeggen: Van Hanegem, Suurbier en ook Cruyff wiens bereidheid om te spelen wel niet al te groot meer zal zijn, zijn namen die voor Argentinië niet meer beschikbaar zullen zijn. Of er goede opvolgers zullen komen is de grote vraag. Ook Johan Neeskens ziet dat niet duidelijk. „Nou moet ik eerlijkheidshalve stellen", zegt Neeskens, „dat ik eigenlijk geen juist oordeel over het Nederlandse voetbal kan geven. Uit het com petitieverloop van de laatste jaren kan ik alleen maar concluderen dat het in de breedte is ge groeid en dat PSV zonder meer de nieuwe topclub van Nederland is". „Echte talenten zijn er volgens mij nog niet Daar bedoel Ik uiteraard niet de Jongere spelers van bijvoorbeeld PSV mee. Zo'n Willy van de Kerkhof doet het gewoon goed. Maar de UEFA'S bijvoorbeeld, knapen waar Nederland het over een paar |aar van moet hebben, daar zit niet al te veel bij. Johnny Metgod uitgezonderd. Hij schijnt het op het ogenblik niet zo voortreffelijk te doen, maar daar had ik ook mee te kampen bij mijn overgang van clubvoetbal naar internationaal voetbal. Ik geloof dat ze toch niet om enkele routiniers heen kunnen. Johan Cruyff bijvoorbeeld, zo'n speler kun je niet missen. Het Nederlands elftal heeft Johan nog hard nodig. Voor het overige kan ik er niet zoveel concreets over vertellen. Ik mis ten slotte regelmatig contact met het Ne derlandse voetbal. Wat ik ervan weet moet ik lezen uit Nederlandse kranten en van de vakantiebezoekjes die ik aan Nederland breng. Maar dat gebeurt dan dikwijls op tijdstippen dat, net als in Spanje, de competitie stil ligt. Maar mijn interesse in het Nederlandse voet bal heb ik nog niet verloren, net zo min als in de rest van wat in Nederland gebeurt. Daarom vind ik het ook best fijn om met Nederlandse journalisten te spreken, dan lezen ze In Nederland ook weer eens over Johan Neeskens, ze mogen me daar niet vergeten. Want terugkomen doe ik natuurlijk toch nog een keer". Neeskens op karakteristieke wijze yminictie. Met volle inzet en grote concentra- 3inncmeester worden over de bal. _^)CELONA Johan Neeskens mag ftflfiff fysiek wonder heten. Ontelbare wullen heeft de keiharde middenvelder LEffl hardere tikken teruggekregen dan ..pjedeeld. Stevige blessures waren fcLr I gevolg. Maar steeds opnieuw ver- - hij zijn medische verzorgers door volgende wedstrijd gewoon mee te ilen en meestal met een dergelijk te inzet dat het leek of Neeskens |Hjit iets had gemankeerd. |||9e inzet, die door clubbestuurders MMrainers wordt geprezen, heeft hem Hpen'9 waarschuwend vingertje van l of andere medische begeleider leleverd. Er zijn zelfs dokters ge- ist die hebben voorspeld dat zelfs i IJzersterke knaap als Neeskens op deze manier niet lang zal vol- kens. ondanks zijn vedettepositie toch altijd d om naar goede raad te luisteren, gaat ir zijn eigen weg. „Dat komt niet omdat ik wil weten dan de dokters", aldus „Maar ook een dokter kan niet precies hoe ik me voel. Wanneer ik voor mezelf dat het gaat, dan hoeft een dokter me niet dat dat niet zo is. Tot nu toe heb idee dat het mijn lichaam schade heeft Ik voel me nog steeds hardstikke fit de vele blessures die ik'heb gehad. Ik trouwens niet met mijn karakter in kunnen brengen om langer op zitten dan nodig is. Ik geloof echt zou afzien, dat zou me geen De inzet die Neeskens altijd tentoon- heeft hem een ontzettende populariteit bij bezorgd. In Nederland was dat al zo een moeilijke aanloopperiode in Spanje hij ook daar de harten van het vurige publiek gestolen. Zodanig zelfs dat hij tot de voetballer van het jaar in Spanje Neeskens, ondanks zijn keiharde een bijzonder gevoelige jongen, is mee. Het sterkt hem in zijn een goede keus heeft gedaan door I Spanje te vertrekken, een land dat hij jj fPP'9 nog niet zal verlaten. Ondanks de V nene overtuiging in Nederland dat wanneer volgend jaar naar Nederland terugkomt, spoedig zat volgen. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 PAGINA 2 Komst Boskov loste problemen op bij Feye- noord PAGINA 3 Scheidsrechter Hop penbrouwer heeft geen spijt PAGINA 4 Kees Rijvers wil derde titel PSV PAGINA 5 Te weinig belangstelling voor KNVB-centrum PAGINA 6 De eredivisie ten voeten uit PAGINA 7 Rob Baan wil met FC VW in het gat sprin gen PAGINA 8 Anton Malatinsky van FC Den Haag wil hoge rop BIJDRAGEN VOOR VOETBALKRANT: Co Buysman EINDREDACTIE: Gerrit Zwiers Frank Werkman Wil van der Plas Kyo Teusink Paul Hovius Rob Hartog Hein Groothuis Romain van Damme Harrie Vermeulen Richard Matthijssen FOTO'S Simon Smit Rene Smit Milan Konvalinka e.v.a. LAY-OUT: Jan Hofmeester

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1