AD VISSER Wet medisch bevolkings onderzoek mogelijk in 76 Aanzienlijke uitbreiding aantal open-hartoperaties ulkaan Guadeloupe Haagse agent ernstig gewond iks Gestolen schilderijen na tip weer terecht TIJDENS VECHTPARTIJ IN WOONWAGENKAMP Meer doden in verkeer door alcohol Baby onder wasautomaat ADVERTENTIE AANSTAANDE ZATERDAG OPENT DE NIEUWE FOXY FASHION IN LEIDEN »uw vermist in Leidschendam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gaat de hartchirurgie in Neder land op Amerikaanse wijze aan pakken. Dat betekent onder an dere een aanzienlijke breiding van het aantal open-hartopera ties. Binnen enkele weken hoopt hij een beleidsplan aan de Twee de Kamer te kunnen aanbieden. j De staatssecretaris zei dit gisteren bij terugkeer op Schiphol na een bezoek aan de V.S., waar hij met een groot aantal autoriteiten op het gebied van de volksge zondheid over de problemen rond hart en vaatziekten heeft gesproken. De staatssecretaris blijkt danig onder de in druk te zijn gekomen van de wijze waar op Amerika de zaak aanpakt, want hij' bekende op Schiphol, op basis van zijn ervaringen te zijn teruggekomen op een aantal eerder ingenomen standpunten ten' aanzien van de hartchirurgie in Neder land. Naar Amerikaans voorbeeld waar jaar lijks 50.000 open-hartoperaties worden verricht, maar zal het aantal hartchirur- gische klinieken eventueel worden ver minderd, maar zal het aantal operaties per centrum aanzienlijk worden uitge breid. Bestaande centra zullen worden samengevoegd in de academische zieken huizen of er zullen grote centra in niet- academische ziekenhuizen worden ge bouwd. Dit moet volgens Hendriks leiden tot bundeling van kennis en ervaring, grotere efficiency, kortere opnameduur en verlaging van de kosten per operatie. Hij liet doorschemeren, dat het verzoek van het St. Antoniusziekenhuis in Ut recht om het aantal open-hartoperaties in deze kliniek te mogen opvoeren van rond 650 tot 1000 per jaar, wat een investering van enkele miljoenen vergt, door hem positief zal worden beoordeeld. In Ut recht is deze mededeling met gejuich ontvangen, omdat de staatssecretaris eer der het standunt had ingenomen dat het St Antoniusziekenhuis eigenlijk nu al te veel hartoperaties verricht „Wij hebben bewezen, dat dit soort operaties niet per sé in academische ziekenhuizen behoeven te worden gedaan", aldus de directie van .St Antonius. De hartluchtbrug naar Amerika zal als gevolg van het nieuwe beleid wellicht reeds voor 1980 kunnen worden opgehe ven. CHE ND AM Sinds za- l 7 augustus 1976 wordt in chendam vermist: Diederi- den Hartog, 34 jaar, wonende I^Leidschendam in het Neder- Hervormd psychiatrisch i „Schakenbosch". Zij is ir 1.60 m. lang, heeft terblond half lang haar, !gt een bril. Zij is vermoede- I gekleed in een lange licht- 3ene regenmantel, draagt een pt-beige hoed en heeft een wit- P'ge handtas bij zich. Zij is met het bezit van geld. Zij lijdt n epilepsie, waarvoor zij me- gebruikt. Deze heeft zij II bij zich. De gemeentepolitie Leidschendam verzoekt in- ngen over de verblijfplaats deze vrouw. Telefoon 109304. 4p$ DEN HAAG De Haagse poli tie beeft dit weekeinde de her komst van de meeste gestolen schilderijen kunnen achterha len waarop zij na een tip van een buurtbewoner vrijdag be slag wist te leggen in een wo ning aan de Naaldwijksestraat. Behalve de schilderijen vond de politie in het pand een partij antiek aardewerk en porselein waarvan de herkomst nog niet duidelijk is. Van de achttien schilderijen blijken er zestien afkomstig te zijn uit het atelier van een schil derijenrestaurateur aan de Laan van Roos en Doorn. Daar. werd in de nacht van 11 op 12 december 1974 een inbraak ge pleegd waarbij in totaal 40 schil derijen werden gestolen met een waarde van enkele honderddui zenden guldens. De zestien doe ken die nu zijn teruggevonden hebben een waarde van onge veer 42.000 gulden. In de woning aan de Naaldwijksestraat heeft de politie behalve een 46-jarige Hagenaar zonder beroep zijn 44- jarige vrouw aangehouden ver dacht van heling. Toen de man vrijdagmiddag ontdektedat de politie hem op het spoor was, probeerde hij zich via het achterbalkonvan de doeken te ontdoen. Een recher cheur, die in de tuin had postge vat, kondit echter verhinderen. Van de 40 gestolen schilderijen uit het atelier aan de Laan van Roos en Doorn worden er nu nog vier vermist. In januari van dit jaar wist de politie eveneens beslag te leggen op zestien doe ken. Istanboel-terroristen Israël wil dat de twee Palestijnen die woensdag op de luchthaven van Istanboel een anti-Israëlische terreurdaad pleegden, door Tur kije worden berecht krachtens de strenge anti-terreurwetten die in dat land gelden. De Israë lische regering zal niet om uitle vering van de twee vragen. Mars In afwachting van nieu we proeven naar leven op de droge, oude Marsbodem, zijn de biologische instrumenten voor lopig stopgezet. De proeven heb ben tot nu toe verwarrende re sultaten opgeleverd, waarvan de geleerden vermoeden dat zij door chemische werking zijn veroorzaakt. £cuUe6oiwa/nt irt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg - ivertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Maandag 16 augustus 1976, 66e jaargang no. 20504 Paradis (2) Deel 2 van „Les enfants du pa radis" op Ned. I om 20.05 uur. Uit de agenda van bisschop Bluyssen om 21.50 uur en om 22.05 uur Buddy Greco. Ned. II om 20.05 uur tv-western „Kogels van de kansel", om 21.40 uur Simonscoop en om 22.45 uur Sandy Duncan. Droog en zonnig Droog en zonnig weer met een matige en aan de kust vrij krachtige noordoostelijke wind. Maximumtemperaturen rond 24 graden. Morgen: Zon.: 5.27-20.00 Maan: 22.50-13.33. Schev. hoogw.: 7.08- 19.30 laagw.: 3.04-15.10. NIJMEGEN ANP - Waar schijnlijk nog dit jaar komt er een wet op het bevolkingsonderzoek. Daarin zullen eisen ge steld worden aan de orga nisatie van welk medisch bevolkingsonderzoek ook. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid, die dit vanmiddag in Nijme gen mededeelde waar schuwde tegelijk tegen al te grote verwachtingen, die men in Nederland heeft over het bevolkings onderzoek. Dr. Hendriks, die vanmiddag in Nijmegen het startsein gaf voor het massaal onderzoek op baar moederhalskanker in de regio Nijmegen, wees erop, dat men vooral niet de organisatorische en financiële aspecten van een mas saal onderzoek mag onderschat ten. Ook mag men, voor wat de medische kant van het onderzoek betreft, niet alles verwachten. „De bevolking verwacht vaak te veel van eenbevolkingsonderzoek. Men vergelijkt het met de 10.000 kilometer-beurten van de auto waarbij een slecht werkend on derdeel kan worden vervangen", aldus de staatssecretaris van Volksgezondheid. Vandaar ook de noodzaak van een wet, die onder meer de organisatie-eisen zal vastleggen. Eerder had de be windsman laten weten, dat Ne derland aangesloten zal worden op het Amerikaans informatiesy- steen, waarin alle mogelijke gege vens over het voor komen en' behandelen van kanker verwerkt worden. Hij had tijdens zijn re cente reis naar Amerika tevens ervaren, dat men er zijn aandacht vooral richt opspecifieke risico groepen voor wat kanker betreft en minder op een massaalonder- zoek naar vroege stadia van kan ker. tlINTE-d-PITRE (Guadeloupe), Rtr/AP De vulkaan La Soufrie- op het Franse Antilleneiland Guadeloupe staat op het punt uitbarsting te komen. Tienduizenden mensen zijn uit het lreigde gebied geëvacueerd op last van de Franse autoriteiten: we«k al 40.000, en gisteren nog eens 30.000. 5 Vgg adeloupe is het grootste eiland van de kleine Antillen, het heeft Proi 'eveer 250.000 inwoners en bestaat uit het vulkanische eiland ark i sse-Terre en het vlakke eiland Grand Terre die door een smalle W923Sfl van elkaar gescheiden zijn. De vulkaan op het eiland is sinds ;in juli aktief, toen -bij een uitbarsting een van de flanken leurde. Onderaan de bedreigde helling ligt de havenstad Pointe- Stre. leerden hebben voorspeld dat de uitbarsting een kracht kan ben die het zeventienvoudige bedraagt van de atoombomexplo- die Hiroshima verwoestte. De autoriteiten vrezen de totale ,|i woesting van de bananen- en suikerrietcultures op de hellingen La Soufrière, de voornaamste inkomstenbronnen voor Guade- ^>e. In Parijs is men al druk bezig met het klaarmaken van Touppzendingen voor het eiland. Uit Frankrijk zijn al 164 brandweer- innen op het eiland gearriveerd. INKONG Volgens de kranten in Hongkong verwacht de inese volksrepubliek voor 19 augustus opnieuw een zware rdbeving, ditmaal in het uiterste zuidoosten dichtbij de grens t Vietnam. Het bericht komt op dezelfde dag dat de maatregelen verhoogde waakzaamheid in en rond de hoofdstad Peking na itig dagen voor het grootste deel zijn ingetrokken. Het noorden nidoip1 China werd op 28 juli door een serie zeer zware aardschokken troffen, waarbij de meeste slachtoffers vielen in de industriestad ngsjan. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Bij een vechtpartij tussen politie en woonwagenbewoners zaterdagavond aan de Escamp- laan in Den Haag zijn twee agenten gewond geraakt. Tijdens een korte veld slag die tien agenten met de gummiestok in de hand met ongeveer dertig bewo ners van het nieuwe woonwagenkamp aan de Es- camplaan rond zeven uur leverden, werd de 21-jarige agent J. G. Hilhorst verschillende malen in het gezicht getrapt waarbj zijn neusbeentje brak en hij verwondingen aan oog en gehemelte en een hersen schudding opliep. Hij moest in het Rode Kruiszieken- huis worden opgenomen. Een tweede agent kreeg een scheur in de bovenlip maar kon na behandeling zijn dienst vervolgen. De moeilijkheden ontstonden toen een surveillerende politieauto op de Escamplaan een jeugdige bromfietser klem reed die zonder helm en op de verkeerde rijbaan reed. Direct nadat de jongen in de wagen was gewerkt en de politie assistentie afwachtte om de bromfiets naar het bureau over te brengen, verscheen de vader ten tonele die met geweld zijn 15-jarige zoon mee terug wilde nemen. Toen dat niet lukte, riep de man de hulp in van andere kampbewo ners. De agenten vroegen opnieuw om assistentie. In het tumult dat hierna ontstond wist de jongen, na eerder al een zijruit van de politieauto te hebben ingeslagen, te ontkomen. Hij is nog voortvluchtig, maar zijn identiteit is bekend. Na afloop van de vechtpartij heeft de politie de vader van de bromfietser, een 48-jarige koopman en diens broer een 51-jarige koopman wegens belemmering, opruiing, en geweldpleging ingeslo ten. Men hoopt alsnog de man te kunnen opsporen, die verantwoor delijk is voor de mishandeling van de 21-jarige agent. In Utrecht is zaterdag 'eveneens een agent gewond geraakt, toen hij een jarige automobilist, die onder invloed verkeerde, een rijverbod wilde opleggen. Foto: De ernstig gewonde agent moest per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd worden. DEN HAAG (ANP) Alcohol in het wegverkeer heeft in de eerste drie maanden van dit jaar veel meer slachtoffers gemaakt dan in dezelf de periode van het vorige jaar. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal verkeersongevallen met letsel, waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd, bedroeg in de eerste drie maanden van dit jaar 960, tegen 673 in januari-maart het vorige jaar. Er vielen 65 doden bij dergelijke ongevallen, tegen verleden jaar 50. Het aantal gewonden toont een stij ging van 838 naar 1184. Vooral in de maanden januari en februari deed zich een sterke stijging voor. In fe bruari was het aantal doden bij „al cohol-ongevallen" bijna driemaal zo groot als verleden jaar, 31 tegen elf. In 1975 werden in totaal 262 mensen gedood en raakten 4.320 personen gewond bij verkeersongevallen, waarbij gebruik van alcohol werd geconstateerd. LEIDEN Een 1 jaar oud jongetje raakte zaterdagmorgen tijdens het spelen in zijn ouderlijke woning, met zijn linker hand onder de wasautomaat bekneld. Hij verloor hierbij het topje van zijn wijsvin ger en moest ter behandeling naar het Elisabeth-ziekenhuis gebracht worden. Vernielingen in Holliday Inn LEIDEN Een 41-jarige man uit Heiloo heeft zondagmiddag in Holliday Inn ver nielingen aangericht in een kamer. De man rende eveneens ongekleed door het etablissement de man bleek geestelijk gestoord te zijn en is overgebracht naar een psychiatri sche inrichting in Castricum. Toeristen dupe van Spaanse actie SCHIPHOL (ANP) Duizenden Nederlandse vakantiegangers zijn het afgelopen week einde het slachtoffer geworden van een stipt heidsactie van Spaanse luchtverkeersleiders voor het gebied rond Barcelona. Zondagmorgen lieten zij slechts één vliegtuig per half uur toe, waardoor onder meer een groot aantal Nederlandse vluchten met Zuid- spaanse bestemmingen vertragingen van meer dan vier uur opliep. Transavia en Martinair schatten elk hun aantal gedupeerde reizigers op ongeveer drieduizend. Een woordvoerder: „Dit is een rampzalige situatie voor de passa giers. Zeker voor hen, die moeten terugkeren. Het merendeel heeft kinderen, die weer naar school moeten." DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Zuid-Afrika De Zuidafri- kaanse regering heeft aange kondigd dat zwarten in „blan ke" steden in het vervolg huizen mogen kopen of bouwen zonder eerst het burgerschap van hun thuisland verworven te hebben. Kritiek De Roomskatholieke bisschop van Oemtali heeft in een open brief heftig kritiek geuit op de politiek van premier Ian Smith van Rhodesië. Mgr. Lamont eist van de regering van Smith dat zij „onmiddellijk van koers verandert."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1