Elly Vessies kiest voor het geld FBO kritiseert structuur KNVB Harm Wiersma verwezen naar ERUGVAL WEMPLOEG 3LEEF UIT tweede plaats HARALD PUNT PLAATST ZICH VOOR FINALE SECRETIN BESTE TAFELTENNISSER Sponsor voor wintercircuit Overtuigende zege Elly van Beuzekom (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het bestuur van de Federatie van Betaald Voetbalorganisaties, de FBO, is zeer ontevreden over de organisatorische structuur van het betaalde voetbal. Gisteren tijdens een bijeenkomst in Rotterdam zei voorzitter Guus Kouwenberg van de FBO dat hij hoopte dat zijn organisatie in de toekomst er mee toe kan bijdra gen dat er een betere en meer aan de eisen van deze tijd aangepaste structuur voor het betaalde voetbal komt. Kouwenberg is ook van mening dat het optreden van enkele bestuursleden van de sectie betaald voetbal ontoelaatbaar is. „Ons bestuur zal al het mogelijke doen om in overleg met alle partijen deze zaken in betere banen te leiden," aldus de heer Kouwenberg. Het bestuur van de FBO kondigde gisteren aan dat overwogen wordt bij het ministerie van sociale zaken een klacht in te dienen tegen de aktiviteiten van Interfootball, die zich volgens de FBO met onwettige arbeidsbemiddeling bezig houdt. „Er moet echter wel snel een alternatieve organisatie komen. Daarmee hopen we nog dit jaar te begin nen", zo zei de heer Kouwenberg, die voorts van mening is, dat hij zich best voor kon stellen dat de regering nogal huiverig staat tegen subsidiëring van het betaalde voetbal. „Er zal eerst schoon schip in eigen kring moeten worden gemaakt, alvorens men goede argumenten ter tafel brengt voor het verkrijgen van overheidssteun." Over de rol die de FBO de afgelopen dagen in het conflict tussen de KNVB en de NOS heeft gespeeld, merkte de heer Kouwenberg op dat hij woensdag morgen door de voorzitter van Ajax, Jaap van Praag, was opgebeld met het verzoek, een gesprek met vertegenwoordigers van de NOS aan te gaan. „Ik wist echter toen nog niet, dat ik op Schiphol de hoogste bazen van de NOS zou aantreffen. Mijn rol in deze zaak mag met worden uitgelegd als een demonstratie tegen het beleid van het sectiebe- stuur. De FBO heeft in deze een geheel eigen verantwoordelijkheid VILLACH Op de derde dag van de FIS A-kampioenschappen roeien voor junioren en lichte roeiers, werden gisteren in de meeste nummers de halve finales gehouden. Nederland startte goed met een tweede plaats voor Harald Punt, die zich hiermee voor de derde achtereenvolgende maal voor de finale van de lichte skiff plaatste. In 1974 in Luzem won hij zilver, in 1975 in Nottingham werd hij vijfde. De Oostenrijker Haberl werd eerste, de Fransman Weill, de slag van de Franse dubbel vier zonder stuurman m Montreal werd na Punt derde. In de andere halve finale werd de Zwitserse wereldkampioen Wysz verrassend uitgeschakeld. De jeugd vier met stuurman van Jason bereikte de finale niet. De spannende halve finale werd door de Verenigde Staten met een bootlengte voorsprong gewonnen. In de strijd om de tweede en derde plaats bleven Rusland en Groot-Brittannië de Arnhem mers nog net voor. Hierdoor is de eerste Nederlandse ploeg uitgeschakeld voor de finale. Skiffeur Ton Lucassen van Comelis Tromp was kansloos tegen de veel zwaardere skiffeurs van de Verenigde Staten, Canada en West-Duitsland. Van de jeugdploegen bereikte alleen de dubbel vier zonder stuurman de finale. Alle lichte ploegen zullen wel in de finales uitkomen. Hoogspringster Mieke van Doorn eindigde op de derde plaats met een sprong van 1.70 meter. Winnares werd de Deen se Grith Eistrup (1.81) voor haar landgenote Solvej Langkilde (1.75). Klaas Lok werd derde op de 1000 meter in een tijd van 2.21.9. De Deen Svend Erik Niel sen werd winnaar in 2.21.2 voor rikaan. Hij werd vierde op de 3000 meter in 8.07.8. Duncan McDonald won in 7.51.0 voor Alexander Fidotkin (Rus) in 7.51.2 en Carl-Age Söltoft (Den) in 8.05.4. Het hoogspringen bij de heren leverde een overwin ning op voor wereldrecordhou der Dwight Stones. Hij sprong 2.21 meter. Ruud Wielart werd vijfde met 2.14 meter. Rentree Nusse en Van der Goolberg in atletiekwedstrijd (Vein onze sportredactie) DEN HAAG Frank Nusse en Toine van der Goolberg vieren volgend weekeinde bij de Neder landse atletiekkampioensch^ppen hun rentree. De atleten die de Olympische Spelen misten door een blessure,zijn weer zodanig hersteld van een operatie dat zij zich bij organisatie van Sparta hebben gemeld voor hun sterkste nummers. Nusse start op de Haagse tartanbaan op de 400 meter horden én op bijnummer 110 meter horden. Toine van der Goolberg die sinds enige tijd woont en traint in Den Haag, heeft ingeschreven op de 400 en 200 meter. Olga Commandeur, een van de Olympische kandidaten die ook al door een blessu re voortijdig afviel, zal er niet bij zijn in Den Haag. Zij schreef niet in. Treffer Blijie (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het C-team van FC Den Haag heeft gisteravond een oefenwedstrijd tegen de amateurtweedeklasser VIOS met 1-0 gewonnen. Bert Blijie maakte het beslissende doel punt. PAGINA 9 >250.-. J^nnelies Maas bleef op twee afstanden slechts een onden van haar persoonlijke record verwijderd. Jacques Secretin Europa's beste. PARIJS De Fransman Jac ques Secretin, Europees kam pioen tafeltennis 1976, is door de Europese Tafeltennis Unie j gekozen tot beste speler van het seizoen 1975/1976. Bij de dames is de Britse Jill j Hammersley, eveneens Euro- pees kampioene, als eerste ge plaatst. De ranglijsten zien er als volgt uit: Dames. 1. Jill Hammersley (Gbr), 2. Annchristin Hellman (Zwe), 3. Ilona Uhlikova (Tsj). 4. Marian Alexandru (Roe). Heren-: 1. Jacques Secretin (Fra), 2. Dragutin Surbek (Joe), 3. Kjell Johansson (Zwe), 4. Stel- lan Bengtsson (Zwe), 5. Milan Orlowski (Tsj), 6. Anton Stipan- cic (Joe), 7. Anatoli Strokatov (Rus), 8. Sarkis Sarsjojan (Rus). it AÜuuaiua lavtj 76| L.Ü.ÜJSÜ, CO U KAÏN SCHEVENINGEN Elly Vessies heeft voor het geld gekozen. Toen zij gister middag hoorde dat op de huidige editie van de nationale tenniskampioenschap pen geen enkele onkostenvergoeding zou worden betaald reageerde zij spon- taan met „Maar dan ben ik er volgend jaar niet meer bij. Dan doe ik het net als Betty Stöve en blijf in Amerika spelen". ^HVorig jaar kreeg elke deelnemer aan de ^Hnationale titelstrijd voor elke overleefde ^Hronde een schamel bedrag, hetgeen be- ^■schouwd moest worden als tegemoetko- ^Hjning in de onkosten. Dit jaar besloten j^Hde heren van de bond om die „fooi", ""zoals zij het zelf noemden, maar achter wege te laten en te volstaan met prijzen in natura, waarvoor een glas met in scriptie" was bedacht. Maar tot verba zing van velen kwam directeur Buruma RUtS^van de tennisbond later op de middag vertellen dat het allemaal op een com- lunicatiestoomis berustte en dat er wei degelijk prijzengeld zal worden betaald. n pn Zo mag de winnaar van het herenenkel morgen het lieve sommetje van 435 gulden in de binnenzak steken en de beste dame toucheert 340 harde gul dens. Dat de heren van de bond deze financiële regeling nog even snel in elkaar hadden gezet, werd ontkend, maar het had er wel alle schijn van. - Kennelijk was men wat geschrokken SEU van de uitlating van Elly Vessies, die nogal verontwaardigd had gereageerd op het pro deo-optreden. „In Duitsland krijgen ze voor een'titel 5000 Mark", verklaarde de Beverwijkse. „Als je dan hier helemaal niets betaalt liggen de chutti zaken wel erg scheef." Roel: eb. ABARf Aanvankelijk hadden de bondofficials het woord „eer" gebezigd als er over de nationale kampioenschappen werd gesproken, alsof het inmiddels niet de doodnormaalste zaak van de wereld is i tennissers wordt betaald. Het bedrag dat nu uiteindelijk uit de hoge hoed is getoverd is toch al aan de erg lage kant, vooral als men weet dat men voor een halve finalist bij de theren voor die prestatie slechts 75 gul- iien ontvangt. ■Door al het rondengeld bij elkaar te f tëen komt de winnaar dan nog aan 435 Jgv)den, wat evenwel toch schril afsteekt tegen het prijzengeld van andere toer- looien. Kennelijk wordt er op gespecu leerd dat de spelers toch wel komen, Dmdat er nationale titels zijn te verdie nen. Maar, zoals Elly Vessies het uit drukte, „aan zo'n grote beker heb je P( nets." De klacht van Elly Vessies, die gisteren le finale bereikte door in een uitsteken ontmoeting Marijke Schaar te ver- laan, was dus niet tot dovemansoren jericht. Het zit de heren officials kenne lijk toch niet lekker, dat naast Okker ook de beste speelster van-ons land, SCHEVENINGEN als, de tennis bond erin slaagt de opzet van het laat ste jaren gespeelde wintercircuit zo te veranderen dat er in elk toernooi vier heren en twee dames uit het buitenland in spelen zal de ABN. als sponsor fun geren. Tevens zal dan het prijzengeld van deze toemooienreeks behoorlijk worden verhoogd. ABN fungeerde reeds als sponosr van het WCT-toemooi in Rotterdam. Hemmes assistent bondscoach SCHEVENINGEN Fred Hemmes is aangesteld als assistent bondscoach naast Rinus Buytelaar. Er is sprake van een proefjaar waarbij het niet is uitge sloten dat Hemmes over enige jaren ook de opvolger van Buytelaar wordt. „Daar is nog niet over gesproken", al dus Hemmes. Betty Stöve, de „nationale" achteloos links laat liggen, omdat zij in het Ame rikaanse circuit wel wat meer kan ver dienen. Die kant gaat het overigens ook op met de inmiddels 24-jarige Elly Vessies. De Beverwijkse wees begin dit jaar een aanbieding van het WTT-team van Ha waii van de hand, omdat zij een goed contract had bij landskampioen Popeye Gold Star (dat overigens in tegenstelling tot eerdere berichten volgend jaar wel de beschikking zal hebben over Humph rey Hose). Volgende week vertrekt Elly Vessies naar Amerika om het Federa tion Cuptoernooi te spelen en blijft daar dan enige tijd om Forest Hills en nog wat andere toernooien af te werken. Daarna keert de Beverwijkse, die tot oktober een contract(je) bij de bond heeft over betaling van reizen, terug naar Nederland om in januari wederom naar de Verenigde Staten te vertrekken. „Ik wil wel eens zien wat de mogelijkhe den zijn op een contract bij één van die stedenteams", vertelt Elly Vessies. „Ik voel daar wel wat voor. Ik heb een bepaald bedrag in mijn hoofd dat ik wil verdienen en als ik dat bij Popeye krijg speel ik misschien volgend jaar wel weer competitie in Amsterdam. Ik zal me in de periode van Forest Hills eens oriënteren, want er schijnen nog wel enige steden te zijn die speelsters nodig hebben." Het is dus helemaal niet uitgesloten dat Elly Vessies na dit jaar in navol- Elly van Beuzekom zorgde voor de enige Nederlandse zege in Kopenhagen. KOPENHAGEN Speerwerp ster Elly van Beuzekom zorgde gisteravond tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in Ko penhagen voor de enige Neder landse overwinning. Zij won het speerwerpen met een worp van 51.72 meter. De Deense Lo ne Jörgensen (45.44) werd twee de. de Jamaicaan Byron Dyce (2.21.6). Op de 400 meter horden le Jan Struyk beslag op de vierde plaats. Hij was m 53.38 sec. Bijna drie seconden langzamer dan winnaar Jim Bolding (Vst), die een tijd liet afdrukken van 49.41. Ook Jo Schout moest zijn meerdere erkennen in een Ame- Harm Wiersma kijkt alsof hij het erg moeilijk heeft. Zijn remise hield in dat hij afzakte naar de tweede plaats. Na de achtste ronde is de stand als volgt: 1. Tsjegolev 14 punten 2. Wiersma 13 punten 3. Gantwarg 12 punten 4. Clerc en Verpoest 11 punten 6. Jansen, Koeperman, Kuy- ken, Smith, Nimbi en Gendler- mann 10 punten 12. Hisard 7 punten 13. Zorn 5 punten 14. Delhom, Agliardi en Marek 3 punten 17. Lepsic 2 punten 18. Kandane 0 punten. Elly Vessies zal er volgend jaar niet meer bij zijn. Als een onkosten vergoeding tenminste achterwege blijft. in' (DEN N? de eerste dag van de Europacup, die de laatste orst' n wat vreemd door de zwemkalender zwalkt, staat Nederland l0,arenne met 43,5 punt op ruime afstand van de verrassende leider land (61) en Oost-Duitsland (56). Van de oorspronkelijke opzet van de Europacup een prestigestrijd te maken tussen de zwemsters van het oude werelddeel is weinig terecht imen. GEM Ai Duitsland en Rusland lieten uit angst voor overbelasting hun npisehe deelneemsters thuis. Oost-Duitsland deed ook geen iep op degenen die de Europese jeugdkampioenschappen in beheersten. De derde keus verloor ondanks de late komst Petra Priemer, Sabine Kahle teveel terrein om het zevende üpioenschap van de Oostduitse ploeg in evenzovele Europacupe- 5 waarschijnlijk te maken. Pas over drie jaar, wanneer de itvolgende Europacupuitgave in een evenementarm jaar valt, 2H ?n de zwemgrootma<-'hten weer het voorbeeld van Nederland r" en. Oranje namelijk vertrouwde op zijn sterkste formatie. Dat Is niet tot overbelasting behoeft te leiden, bewezen Enith itha en Annelies Maas. De Wageningse bleef op de 400 meter ?7 Le« L en de meter wisselslag nauwelijks een seconde yijdei d van haar nationale records. Op de vrije slag bleef zij ine Kahle gemakkelijk voor. Op de niet-olympische wisselslag alleen Petra Priemer haar te snel af. Bij de overige Nederland- fiontreal-deeLneemsters was de terugval aanzienlijk groter. Tfl a Mazereeuw eindigde op de 100 meter schoolslag als zesde, Damen was gedeelde zesde op de 100 meter vlinderslag en Diane Edelijn kwam niet verder dan een vierde positie op ielen K 00 meter rugslag. (Dorp). AMSTERDAM Na de acht ste ronde in de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen in Amsterdam heeft Tsjegolev door een overwin ning op de Congolees Nimbi alleen de leiding veroverd. Harm Wiersma moest, evenals Tsjegolev in de ronde daar voor tegen de Belgische kam pioen Oscar Verpoest de pun ten delen. Ondanks dat deze zitting de hoogste scores aan remises op zijn naam kreeg, werd het de meest enerverende tot nu toe. Het punt, dat Wiersma hierin verspeelde, kan weieens heel belangrijk worden. Tegen Ver poest verbrak de nationale kampioen al snel het klassieke openingsspel om over te gaan tot een flankspelpartij, waar van Wiersma blijkbaar meer winstkansen verwachtte. Hij plaatste een voorpost, die ge steund door een hecht cen trum de goede aanvalsstelhng inhield. Maar Verpoest verde digde zich heel goed. Hij ruim de eerst de indringer weg en nam toen zelf bezit van het centrum. Het schijvenmate- riaal was intussen al danig gedund en in zijn poging om toch nog iets te ondernemen stuitte Wiersma op een afwik keling, die een eindspel over liet zonder ook maar een enke le kans op winst. Tsjegolev kwam wel tot een overwinning, maar heeft daar heel lang voor moeten spelen. De Rus, die eerder tweemaal de wereldtitel droeg, heeft eerst in het eindspel de partij kunnen beslissen. Maar dat heeft hij dan ook werkelijk schitterend gedaan. Nimbi was bezig geweest om de partij zo overzichtelijk mogelijk te hou den en om het materiaal snel te doen verminderen. Eerst in een acht om acht kreeg Tsje golev vat op de stand van zijn tegenstander en heeft hij van dat moment af subliem ge speeld. Intussen hadden Koeperman en Gantwarg hun onderlinge duel in remise beëindigd. Gantwarg had geprobeerd zich kansen te verschaffen door het innemen van een hek stelling met twee schijven op de lange lijn, maar in het late middenspel wist Koeperman zich hieruit toch te bevrijden. Het resterende gedeelte werd door beiden foutloos afge speeld. Intussen had Gendlermann ge wonnen van Kandane en Lep sic en Marek een salonremise laten aantekenen. Dit op her haaldelijk verzoek van Lepsic overigens. Agliardi had de Franse kampioen Delhom op remise kunnen houden. In een geweldige aanvalspartij van Zorn was Hisard aan verlies ontsnapt. Maar twee geweldige partijen waren voor de vele toeschouwers ook te volgen geweest. Hans Jansen en Andreas Kuy- ken streden in een zeer inge wikkeld duel en het werd grie zelig toen beiden in het kritie ke stadium in hevige tijdnood verkeerden. Slechts enkele mi nuten restten de spelers om een twintigtal zetten te doen. En miraculeus werd steeds de juiste voortzetting gevonden. Toen de kruitdamp was opge trokken bleef er een kansrijk eindspel voor Jansen over. Maar eerst moest voor de arbi ter het notitie-biljet worden bijgewerkt alvorens verder mocht worden gespeeld. Zo hevig was de strijd geweest. Na de hervatting werd het na enkele zetten remise. Het was voor Jansen net niet te win nen. Een prachtige partij van de jeugdige Emmenaar die zijn tegenstander met veel in ternationale ervaring onbevan gen tegemoet trad en deze aan de rand van de nederlaag had gebracht. Het laatst aan de gang zijnde spektakelstuk ging tussen Clerc en Smith. Ook een uit stekende partij van de jonge Amsterdammer, die Smith ge decideerd naar de nederlaag leek te spelen. Ergens moet het verkeerd zijn gegaan en kon Smith zich herstellen. Maar in het ingewikkelde eindspel met dammen wist Clerc tenslotte toch te zegevie ren. Marijke Schaar een uiterst taaie tegen standster. „Je weet dat het tegen Marijke Schaar altijd moeilijk is", vertelde Elly Vessies, nadat zij moeizaam in drie sets had gezegevierd. „Hoewel zij de laatste tijd niet zo best in vorm was en ik in de competitie twee keer erg gemakkelijk van haar had gewonnen, had ik me op zware tegenstand voorbereid. Boven dien stond ik nogal onder druk als favoriete." Elly Vessies klaarde het kar wei in ruim anderhalf uur met de merk waardige setstanden 6-3, 0-6, 7-5. In de eindstrijd ontmoet de titelverde digster Tine Zwaan die het aanzienlijk eenvoudiger had tegen Astrid Suur- beek: 6-1, 6-2. Jan Hordijk haalde niet één finale. Voor het eerst in negen jaar ontbreekt de kampioen van '72 en '73 met Niek Fleury in het dubbelspel. Ma rian Laudin en Wouter Fok waren hen de baas. Dit duo komt nu uit tegen Fred Hemmes en Louk Sanders, die met Theo Gorter en Rene Heffels geen moei te hadden. FRANK WERKMAN Uitslagen halve finales heren dubbel spel: Hemmes/Sanders - Theo Gorter/- Heffels 7-6, 6-2, 6-1. Fok/Laudin - Fleury/Hordijk 62, 6-3, 6-4. Halve finales gemengd dubbelspel: Zwaan/Fleury - Suurbeek/Van Gelder 6-0, 6-4 Brouwer/Adama van Scheltema - Kor sten/Leo Gorter 6-4, 5-7, 6-4. ging van Betty Stöve nauwelijks meer op vaderlandse banen te signaleren is. Voor zij die stap zet wil zij nog wel haar titel van vorig jaar prolongeren. Het heeft de Beverwijkse nogal wat moeite gekost om in ieder geval de finale te bereiken, want zij trof in Wouter Fok en ;Marian Laudin bereikten de finale van het heren- dubbel. Dit dankzij een overwinning op het duo Hordijk-Fleury

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9