gid. Beiden zijn vrienden van prins iard. Volgens Hauser zou het geld be- zijn geweest voor prins Bernhard. In linctie van inspecteur-generaal van de trachten zou de prins immers invloed |n kunnen uitoefenen op de beslissing pekheed-Starfighter aan te schaffen van Kerken over godsdienstvrijheid Lockheed-onderzoek voor Nederland na ruim zes maanden afgesloten COMMISSIE-DONNER DIENT RAPPORT IN Nieuwe liturgie voor begrafenis Derde nationale ziekendag van De Zonnebloem is (TERDAG 14 AUGUSTUS 1976 HH *x De commissie Donner, v.l.n.r. dr. Holtrop, drs. H. Peschar en mr. A. Donner ijze [et sk{ ;t joel yB"e JIAAG Zo'n week of zes, dat was s aan"' 20 ,uidde aanvankelijk de verwach- ie de Commissie-Donner nodig zou om het onderzoek te voltooien naar ikkenheid van prins Bernhard bij ickheed-omkoopschandaal. Het wer- zes maanden, een feit dat geacht n'et geheel zonder politieke gerd pis te lijn. ïaar hi^11 de beschuldigingen in Amerika \i dat Prins Bernhard grote bedragen le van Eockheed zou hebben ontvan- ersooi'e Publieke opinie in Nederland en haar üten aanvankelijk in gTote beroering, f: kinlPt verstrijken van de tijd liep dit en an; bi april schreef het serieuze Franse en. zokLe Monde" verhalen onder de kop wat e/dand ziek van Lockheed". De patiënt rande^de zich tijdens de zomer echter rede- i de sc ig. Kir n de vroerin6 was vooral ontstaan in februa- komei toen de ex-president van Lockheed, ïandelf' K°tchian, zijn beschuldigingen uitte iitief v Nederlandse regering naar aanleiding :k helrf" de Commissie van Drie instelde. 'land was echter al eerder in de Lock- I^ffaire gemengd. Voor het eerst ge- e dat openlijk op 4 december vorig die dag publiceerde een gezagheb- Amerikaans dagblad uit het dagboek ïrnest F. Hauser, een Amerikaan van hrijkse komaf, die van '61 tot '64 voor Iieed werkte. ir beweerde, dat Lockheed steekpen- n had betaald aan het hoofd van het leed-verkoopkantoor voor Europa, 1 en het Midden-Oosten, Fred. C. Meu- l aan de Wassenaarse zakenman Hans Gerritsen, Lockheed-agent voor Ne- Ernest Hauser voor de Nederlandse Luchtmacht. Op het moment van Hausers publikatie had Neder land echter iets anders aan zijn hoofd: De Molukse gijzelingsactie. Toch bleef de kwestie-Hauser zeker in regeringskringen niet onopgemerkt. In eerste instantie richtte de aandacht zich vooral op Teengs Gerritsen, die later echter beschouy/d werd als een minder belangrijke figuur in de Lockheed-affaire. Hij vertegen woordigde destijds ook Lockheed-concur- fent Northrop, een bedrijf, dat ook in een corruptieschandaal werd gewikkeld. Vorig jaar bleek uit het onderzoek van de Ameri kaanse senaatscommissie voor multinationa le ondernemingen, de commissie-Church, naar de praktijken van Northrop, dat Teengs vanJ67 tot '74 voor 10.000 dollar per jaar de contacten met Nederlandse rege ringsfunctionarissen onderhield. Het onderzoek naar Northrop leidde tot de ontdekking van omkooppraktijken bij Lock heed. Northrop-president Thomas V. Jones verklaarde namelijk voor de commissie, dat Northrop bij zijn laakbare activiteiten de methode had gevolgd van Lockheed. Daar bij werd voor betalingen met een geheime Zwitserse N.V. gewerkt. Terug naar de beschuldigingen tegen de prins. Op 6 februari schrok Nederland eerst goed op. Kotchian verklaarde op die dag voor de commissie-Church dat Lockheed in het begin van de jaren zestig 1,1 miljoen dollar heeft betaald voor „een hoge Neder landse regeringsfunctionaris". Daar zou in 1972 nog eens 100.000 dollar bijgekomen zijn. Daarnaast zou Lockheed 25.000 dollar aan steekpenningen betaald hebben aan een hoge KLM-functionaris. Premier Den Uyl vroeg onmiddellijk de teksten van de verhoren op en sprak met prins Bernhard. Den Uyl had inmiddels bevestigd gekregen, dat met de hoge rege ringsfunctionaris prins Bernhard werd be doeld. In het gesprek verzekerde de prins de premier nimmer geld van Lockheed te hebben ontvangen. Den Uyl Vanwege de verregaande consequenties die de zaak politiek en constitutioneel kon heb ben, liet Den Uyl er geen gras over groeien. Op zondag 8 februari verscheen hij voor televisie en radio en kondigde aan, dat de regering had besloten een onderzoek te laten instellen naar aanleiding van de beschuldi gingen van Kotchian. Den Uyl haastte zich eraan toe te voegen, dat dit in genen dele betekende dat de prins zich dus aan laakba re handelingen zou hebben schuldig ge maakt. De prins zelf stemde met het onder zoek in. In de „onafhankelijke commissie", die het onderzoek moest uitvoeren werden benoemd mr. A. M. Donner, anti-revolutio nair en rechter in het Europese hof van Justitie, dr. M. W. Holtrop, partijloos en oud-president van de Nederlandse Bank en drs. H. Peschar, PvdA-er en voorzitter van de Algemene Rekenkamer. De Commissie kreeg geen juridische bevoegdheden en diende haar werkwijze zelf te bepalen. Dan volgde het Kamerdebat over de instel ling van de Commissie. Premier Den Uyl verklaarde bij die gelegenheid, dat de con clusies van het drietal openbaar zullen wor den gemaakt De politieke leiders toonden zich in verband met de gevoeligheid van de materie zeer terughoudend en stemden in met de aanpak van het kabinet. Door dat te doen, verspeelde de Kamer het recht om achteraf te discussiëren over de methoden die de Commissie heeft gehanteerd, zo bleek later uit uitlatingen van prémier Den Uyl. Het kabinet is hierover niet aanspreekbaar. De verantwoordelijkheid voor de gehanteer de methoden lag uitsluitend bij de Commis sie zelf, zo werd duidelijk gemaakt. De progressieve partijen PvdA, D'66 en PPR bereidden verder het voorstel van de radi- kaal Waltmans voor om een parlementair onderzoek in te stellen naar de grote vlieg tuigaankopen van de luchtmacht, de Star- fighter, de NF-5 en de F-16. De drie wacht ten echter met hun definitieve voorstel tot het rapport van de Commissie van Drie bekend zou zijn. Ex-Lockheed-directeur Kotchian Frank Church Een aantal staatsrechtdeskundigen bleek minder gelukkig met de opzet van het onder zoek. De Amsterdamse hoogleraar straf rechtwetenschappen, prof. dr. C. Rüter meende dat een strafrechtelijk onderzoek moest worden ingesteld, als men definitief uitsluitsel wilde. Eerder had premier Den Uyl gezegd dat, wil men een strafrechtelijk onderzoek instellen, er een redelijk vermoe den van schuld moet bestaan. Dat was onvoldoende aanwezig, aldus Den Uyl. Strafrechtdeskundigen hebben deze redene ring aangevochten. Inmiddels was de Com missie volop aan het werk gegaan, al zou het ontbreken van een juridische status haar nog enige malen problemen opleveren. De eerste activiteit was een gesprek met de prins zelf. Daarna werd de Commissie na aanvankelijke bezwaren van Zwitserland tot dat land toegelaten. De Commissie hoorde daar de eerder genoemde Fred Meuser en dr. Hubert Weisbrod, advocaat te Zurich. Via hem zouden de betalingen voor de prins volgens Kotchian zijn gelopen. Weisbrod zou in het begin van de jaren zestig grote bedra gen van Lockheed hebben ontvangen om die op een geheime Zwitserse bankrekening te zetten waar Lockheed vrijelijk over het geld kon beschikken. In Nederland voerde de Commissie gesprek ken met een twintigtal mensen, onder wie een aantal oud-bewindslieden als ir. S. H. Visser. Hij was minister van Defensie, toen ons land in 1960 besloot de Starfighter aan te schaffen. De Nederlandse regering had inmiddels bij de Amerikanen aan de bel getrokken om meer Lockheed-gegevens los te krijgen. Dr. Holtrop, die goede contacten heeft in de VS, ging naar dat land en sprak daar onder meer met Arthur Burns, de president van de Amerikaanse Centrale Bank. Robert Haack, de nieuwe Lockheed- president en Roderick Hills, de voorzitter van de Amerikaanse beurscommissie, die zich ook met het Lockheed-onderzoek bezig hield. Ook de Amerikanen keken wat vreemd aan tegen de status van de Neder landse Commissie. Deze werd niettemin vrij spoedig erkend als een „law enforcement agency", de term van de Amerikanen voor een juridische onderzoekscommissie. Na enig onderhandelen sloot de Commissie daarop een overeenkomst met de VS voor de uitwisseling van gegevens. Op 15 april kwam een koffer met materiaal de oceaan over, nadat de Commissie zich in een inte rim-bericht aan premier Den Uyl geïrriteerd had getoond over de traagheid van de Ame rikanen. Een week later bleek, dat de Westduitse journalisten aan de Commissie van Drie een document ter hand hebben gesteld, waaruit zou blijken, dat Fred Meuser op 23 mei 1962 een bedrag van 867.327,89 dollar in contan ten op Schiphol heeft overhandigd aan de toenmalige chef public relations van Fokker, de heer G. Aalbertsberg ten behoeve van prins Bernhard. De Commissie onderzocht het document, maar de waarde ervan voor het onderzoek werd al snel in twijfel getrok ken. Op 24 april volgde opnieuw een bezoek aan de VS, ditmaal door de voltallige Commis sie. Zij bleef daar ongeveer een week en voerde „een groot aantal openhartige ge sprekken" met huidige en voormalige func tionarissen van Lockheed. De directie van het bedrijf was daarbij zeer behulpzaam, zo deelde de Commissie mee. Inmiddels kreeg de Commissie de beschikking over nieuw materiaal, dat de commissie-Church ter hand had gesteld aan het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Half mei vertrokken de heren Peschar en Donner onverwacht opnieuw naar Los An geles om over een aantal zaken bij Lock- heed-functionarissen opheldering te krijgen. Kort daarop dook plotseling de voormalige Lockheed-employee Robbie Robbins in het Zuidfranse Mouans Sartoux op. Robbins zou in 1972 in Parijs, waar hij voor Lockheed werkte, de 100.000 dollar voor prins Bem- Teengs Gerritsen hard in ontvangst hebben genomen. Het geld zou overgemaakt zijn op een rekening van de Parijse vestiging van het Amerikaanse advocatenkantoor Coudert Freres. Coudert heeft dit ontkend. Mr. Kist, secretaris van de Commissie verklaarde dat de Commissie wel belangstelling voor Robbins had, maar niet of zij hem al had gesproken. Langzaam maar zeker trad daarna in ieder geval naar buiten een stilte in rond de Lockheed-zaak. De Commissie ging haar onderzoek afronden en de heren Donner, Holtrop en Peschar vonden tijd voor een weekje vakantie tussendoor. Op donderdag 12 augustus was de Commis sie van Drie met haar werk gereed.Om zes uur des avonds kon zij premier Den Uyl het rapport overhandigen, die onmiddellijk aan het lezen sloeg. Gistermorgen op de weke lijkse vergadering van de ministerraad, kon de minister-president de meeste van zijn collega's op de hoogte stellen van het feit, dat de Commissie van Drie haar zes maan den geleden verstrekte opdracht had uitge voerd. In de gisteren aan de Tweede Kamer verzon den brief, schreef premier Den Uyl onder meer: „De regering zal zich op de inhoud van het rapport beraden. De resultaten van het verrichte onderzoek en conclusies van de Commissie zullen, tegelijk met de stand puntbepaling van de regering, zo spoedig mogelijk ter kennis van de Kamer worden gebracht." De Commissie van Drie heeft haar werk in de grootst mogelijke stilte trachten te doen en dat is haar ook gelukt Over de bevindin gen van de Commissie is tijdens het onder zoek nauwelijks iets bekend geworden. Het totaal aan voorlichting dat de Commissie gedurende de zes maanden via communi qués heeft verstrekt overschreed de vijftig getikte regels niet. De enige achtergrond, die bij deze informatie werd verstrekt kwam via de wekelijkse persconferenties van premier Den Uyl. lIJP* Wereldraad Van Kerken 1 1 peft in Genève bekendge- laakt dat men van plan is tn adviescommissie in het sven te roepen die zich zal aan bezig houden met het robleem van de godsdienst igheid over de gehele we- tld en in het bijzonder in de pwjet—Unie en de Oosteuro- Cse landen. iezegd werd dat hiertoe is fcsloten naar aanleiding van jachten uit Oost—Europa. Men moet onze inspanningen p het gebied van de rechten an de mens zien tegen de chtergrond van het feit dat nCt achtentwintig jaar na de ^nvaarding van de verklaring an de rechten van de.mens, O— i vele landen van de wereld og altijd een veelvuldige in- ireuk gemaakt wordt op de odsdienstvrijheid, ook in lan- len die het akkoord van Hel- inki ondertekend hebben," al- lus secretaris-generaal Potter m^0pt het centrale comité van de Wereldraad van Kerken op de Jaarlijkse bijeenkomst in Ge- lijdens de vergadering is ook I I k inhoud bekend geworden m L Z3" een memorandum van een m w vertrouwelijk colloquium, dat iind juli in Montreux is gehou- maa<*en ^oor ongeveer dertig v.er- „-ipgenwoordigers van de ker- IZZZfcen uit de „Helsinki-landen". let heeft zich bijzonder bezig gehouden met de rechten van de mens, vooral in de Oosteu- ropese landen. Onder meer wordt gesteld, dat de dialoog tussen christenen en marxisten moet worden voortgezet en uitgediept. Ken nelijk met het oog op de span ningen, die in het verloop der discussie om de rechten van de mens in de Sowjet-Unie met kerkelijke vertegenwoor digers in de socialistische lan den zijn opgetreden, constra- teert het memorandum: „de kerken kunnen door haar we derzijdse betrekkingen duide lijk maken, dat verantwoorde kritiek een vriendendienst is en geen vijandigheid betekent. Kritiek is echter dan pas ver antwoord, wanneer zij het re sultaat is van een objectieve beoordeling van aanwezige in formatie. De veroordeling van schendingen van de rechten van de mens, overal waar deze als feit worden geconstateerd, is voor de kerken een plicht en dient niet verward te wor den met ongerechtvaardigde inmenging". De Russisch-orthodoxe delega tie in het centraal comité van de wereldraad heeft zich over igens bij voorbaat gedistan tieerd van een belangrijk deel van het rapport, dat het Inte- racademisch Instituut voor Missiologisch en Oekumenisch onderzoek in Utrecht het Kes- ton College in Engeland en de stichting „Het geloof in de tweede wereld" in Ztirich heb ben opgesteld over de schen ding van de rechten van de mens en met name over de christenvervolging in de Sow jet-Unie Metropoliet Nikodim heeft na mens de Russisch-orthodoxe delegatie verklaard, dat hij geen enkele aanleiding ziet om in de vergadering van het cen traal comité in te gaan op brieven van „particuliere per sonen". Wel zou zijn delegatie meedoen met de discussie over de zaak zelf', dat wil zeggen de controverse inzake de rech ten van de mens en de gods dienstvrijhei. De laatste twee Baskische geestelijken die nog in Spanje gevangen zaten, Domingo. Ar- teche en Luis Amiano zijn deze week vrijgelaten op grond van de jongste amnes tieregeling. Beiden hebben een jaar gevangen gezeten op de beschuldiging militanten leden van de afscheidingsbe weging ETA te hebben ver borgen, die verantwoordelijk waren voor de ontvoering van een Baskische industrieel. Bij graafwerk 'in de Zuidhon- gaarse stad Pecs is ongeveer twee meter onder een straat een vroeg-christelijk mauso leum ontdekt, waaraan grote historische waarde wordt toe gekend. In de uitgegraven grafkamers zijn zeer waarde volle fresco's, vermoedelijk uit de derde eeuw na Christus, KORTE METTEN aangetroffen, alsmede resten van drie marmeren sarcofa gen. De Zweedse filmconsulent Jörn Donner, die eerder zijn steun had toegezegd aan de filmer Jens Jörgen Thorsen voor het maken van zijn om streden film over het leven van Jezus, heeft zich nu van het project gedistantieerd. Daarmee is er voor Thorsen nauwelijks nog een kans de film te maken. In een vraag gesprek met de Finse radio zei Donner, dat hij het be treurt, dat van christelijke kant Thorsen belemmerd is bij het verwezenlijken van zijn bijdrage - tot het debat over Jezus. Maar, zo zei hij erbij, het draaiboek legde een overdreven nadruk op seksue le motieven. De filmplannen van Thorsen hebben ook in Finland talrijke protesten op geroepen. Een door Caritas Zwitserland gefinancierde kinderkliniek is in Bethlehem opgeleverd. Vol gens de Vaticaanse radio is de kliniek bestemd voor alle kin deren zonder onderscheid. Naar de bedoeling van de stichters moet de kliniek een teken van eenheid zijn tussen de onderscheidene geloofsge meenschappen in het gebied rondom Bethlehem. Dr. Manas Buthelezi, secreta ris-generaal van de evangeli- sch-lutherse kerk van Zuid- Afrika is gisteren door de Zuidafrikaanse veiligheidspo litie gearresteerd. Even later werd hij echter weer vrijgela ten met de mededeling, dat een vergissing was gemaakt Het Christel ijik Instituut van Zuid-Afrika ziet een en ander evenwel als een poging tot intimidatie van de zwarte lei ders. till WÊÈÈÈÊÈÊÊÈÈÊ^ÊÊ - - KERK EN WERELD Verschenen is „De uitvaartliturgie", het eerste deel van een serie „Liturgie van de sacramenten en andere kerkelijke vieringen", uitgegeven door de Nationale Raad voor Litur gie te Utrecht. Het is een vertaling van het Latijnse boek voor de begrafenis, dat in 1969 werd uitgegeven. Om uiteenlopende redenen is de uitgave van een officiële vertaling voor Nederland pas nu verschenen, zo meldt de persdienst van de r.k. kerkprovin- cie. In de nieuwe liturgie is, zoals het tweede Vaticaans concilie uitdrukkelijk gewenst heeft, het Paaskarakter van de uitvaart benadrukt. In de uitgave valt op dat er een zeer grote keuze wordt geboden aan schriftlezingen, waaruit eveneens het Paaskarakter naar voren komt. De ruime keuzemogelijkheid van bijbellezingen maakt het mogelijk om bij de uitvaart aangepaste lezingen te nemen. Dat geldt ook voor de gebe den, waarvan een groot aantal is opgenomen. De liturgie beperkt zich niet tot de eucharistieviering voor de begrafenis, maar geeft ook modellen voor andere vierin gen, thuis of in de kerk, bijvoorbeeld de avondwake op de avond voor de begrafenis. Hier worden mogelijkheden gebo den voor veelvormigheid in liturgische vieringen rond de uitvaart. Herhaaldelijk staat er ook in de aanwijzingen voor de liturgie dat de voorganger de gegeven teksten in eigen bewoordingen kan zeggen. De veelheid van keuzeteksten vereist een goede voorbereiding van de uitvaart. Daarbij dient de voorganger ook rekening te houden met de wensen van familie en overleg te plegen, zo staat uitdrukkelijk in de aanwijzingen. Nadruk dient ook gelegd te worden op de pastorale zorg van degenen die betrokken zijn bij het overlijden van een christen. Onder het motto „Aandacht voor zieken is gezond" zal De Zonnebloem, de kath olieke nationale vereniging tot bevorde ring van het welzijn der zieken van alle gezindten op zondag 12 september haar nationale ziekendag 1976 houden. Het is de derde in successie. Doel is medeburgers die door ziekte, invaliditeit of ouderdom gehandicapt zijn extra in de belangstelling te plaatsen, waartoe De Zonnebloem al haar duizenden medewer kenden heeft opgeroepen. Iederéén wordt echter gevraagd zijn belangstelling te la ten uitgaan naar een zieke in zijn omge ving. Op tal van plaatsen zullen in het week einde van 11 en 12 september activiteiten worden ondernomen, zoals het organise ren van ontspanningsmiddagen, uitstap jes en godsdienstige bijeenkomsten. Wat dit laatste betreft zal de K.R.O. op zonda gochtend 12 september een radio-uitzen ding verzorgen van de viering in het interconfessioneel verpleegtehuis „Ran- derode" te Apeldoorn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7