SLINGER UZELF MORGEN FEESTELIJK OP DE BON TOEKOMST N WORDT GEPLAVEID MET STEENGOEIE BELEGGINGEN KUST EN TE.KEUR g@KB see asGSHï VOORDEELBON geeft recht op een gratis rit voor kinderen tot 12 jaar door Onder water Wonderland, mits zij bege leid worden door één betalende volwassene. In te leveren bij de kassa. VOORDEELBON 1 geeft recht op een langspeelplaat 1; „De daverende Dertien" plus een j single van de popgroep Teach In 1' met de Eurovisiekraker „ding-a- dong" voor één gulden. Deze weggeefactie vindt plaats op de Pier tussen elf en twaalf uur 's morgens op 15 augustus. VOORDEELBON geeft recht op een portie poffer tjes voor u en de uwen tegen de halve prijs in de salon van poffer koning Vermolen op het Gevers Deynootplein. Bij bestelling in te leveren bij het dienstdoend perso neel. Alleen geldig op 15 augus tus. sasB see sskee VOORDEELBON geeft recht op een legpuzzle en een ijsje voor de halve prijs voor uw kinderen beneden de 12 jaar in het Luxe Bad van Schevenin- gen aan het noordelijk einde van de Wandelboulevard in Scheven- ingen. Bij bestelling deze bon in leveren. Peperdure Atlantikwal verrijst in gewezen zandbak der rijken De bel luidt onherroepelijk voor de laatste 1eestronde langs Neerloods smalle kust Daar gaat ie: vandaag, sa terdag 14 augustus wordt er een braderie in de Keiaers- graat in Scheveningen gehouden. Ook vorst Neptunus zal acte de présence geven. Om twee uur kindermatinee in Le Pirate, waar Viola van F.mmenes vóór zal gaan in een dreumes-festival met poppenkast, goochelaar en spelletjesmakers. Om half drie trekt een bloemencorso van Hou trust via het Statenkwartier naar Schevenin gen. Vanavond tot zo laat u zelf wilt kunt u winkelen en flaneren en gratis proeven van uiensoep, Franie kaas, wijn en broodjes. Optreden tussendoor van Frank Mirella en Bob de Nijs. Om half negen slotavond van bet Piertestival „Een avondje Scheveningen" in het Cir cus-theater, Met onder andere Willeke Albert!, Albert West, Ben Cramer, Oscar Harris, Sandra, Saskia, Tony Berk, Will Luikinga en diverse muziekgroepen en orkes ten. Om half tien groot vuurwerk ter afsluiting van het vakantie-seizoen 1976. Op zondag 15 augustus bet staartje: vanaf negen uur de antiek- en curiosamarkt op de Pier, vanaf tien uur kunt u weer gratis een Polarqid-toto laten maken, terwijl u in het scbandblok zit geklemd. Om één uur concerteert de Residentie Brass Band op de Promenade en speelt Tony Berk voor de laatste keer zijn spelletje prijsbe wust". Om twee uur voor de laatste keer een kinderma tinee in Le Pirate. In Katwijk trekt vandaag het bloemencorso Flora's Kleurenpracht aan Zee door de straten van Katwijk. Tot besluit van deze tocht van praalwagens en muziek korpsen wordt om kwart over tien 's avonds een feeste lijk vuurwerk ontstoken op bet strandgedeelte bij hotel De Zwaan. ten mond. „De kans is na melijk zeer groot, dat die dure appartementen in handen komen van beleg gers, die er maar een paar maanden per jaar gebruik van zullen maken. Mensen, die voor hun eigen plezier een open plek aan zee zoe ken om er hun huis te bouwen, zijn nu eenmaal nog steeds met een lan taarntje te zoeken. Het zit er dus dik in, dat Noord- wijk met die honderden appartementen toch straks het grootste deel van het jaar een spookdorp is". ,Meneer Rovers heeft eindelijk eens gelijk", voegt een comfortabel ge zeten Noordwijker er aan toe, „deze badplaats loopt al sinds mensenheugenis achter de actuele feiten aan en mist op die manier elke boot, Eerst hebben ze de kleine hotels laten ver krotten en toen die niet meer te redden waren heeft niemand geprotes teerd, toen ze verkwanseld werden aan projectontwik kelaars. Die bouwen nu krankzinnig dure apparte menten, waar de leefge meenschap van pakweg 21000 Noordwijkers geen fluit mee opschiet" Voegt Rovers er nog haas tig aan toe: „Die oude sta tus van sjieke badplaats hoeven we niet meer terug te krijgen. Die willen we niet eens meer. Maar het zou wel aardig zijn, als er eindelijk eens wat gebeur de voor de bezoekers. De moderne toerist zoekt meer dan een stukje strand en de zee. Die ver wacht een up to date zwembad met alles d'r op en d'r aan. Ik zou het niet zo gek vinden, als er iets gebouwd werd in de trant van de Duitse kuroorden. Voornaam en toch gezellig. Met een muziekschelp bij voorbeeld, waar regelmatig geconcerteerd wordt Toe vallig beschikt Noordwijk ook nog eens over hele be ste blazers. En dan het ca sino natuurlijk. Jammer, jammer, dat onze gemeen teraad indertijd die brief heeft gestuurd, waarin het Noordwijks veto over een casino werd uitgesproken. Maar wie weet misschien veranderen ze nog wel eens van mening". Rovers glimlacht zuinig. Het is hem aan te zien, dat hij er ook een hard, voor gevormd hoofd in heeft Adieu, lange, hete zomer van 1976. Het ga je goed, stuk heetgebakerd natuur geweld. Poenig hogedruk- gebied, dat zo nodig moest bewijzen, dat hij er warm pjes bij zat Vaarwel, juni en juli, begenadigde vuur- spuwers, die hun Sahara- act op eigen initiatief net zolang prolongeerden tot dat tenslotte de blaarkop pen in verdorde weiden voorgebakken rondliepen en de aronskelken met een derdegraads verbranding op het graf van Nederland stonden. Adieu, vaarwel, lange broeierige dagen, die als overbelichte dia's, inge- raamd in het venster van mijn voorkamer de tactiek van de verschroeide aarde aanschouwelijk maakten. Het ga jullie goed, zwoele nachten, die ik evenmin kon vatten als de slaap. Dag na dag hield ik vol trouwe de wacht op mijn balkon, ik zag de zon als een brandende komeet de horizon in lichterlaaie zet ten en haalde om het kwartier verse ijsblokjes voor het teiltje, waarin mijn voeten overwinter den. En ik maar niet door heb ben, dat dit geen fraaie zo mer was, maar een regel rechte natuurrampt. Pas na weken had ik in de ga ten, dat er elke avond een vriend was, die bleef plak ken. In de gootjes op mijn rug, onder mijn gedrai neerde oksels en op mijn vochtige voetzolen. Warme dauw lag op mijn voor hoofd: de pastorale van een volledige inundatie. Ik voelde me tenslotte als een leerplichtige kleuter, die zich na het verplichte schoolzwemmen niet or dentelijk heeft afgedroogd en daardoor gedoemd is verder te leven met een zitvlak, waar het weer in zit en met een overhemd vol donkere plekken. Hemelse goedheid. Wat was er aan de hand, waar om hing die ronde droog- trommel alsmaar boven ons hoofd? Waar hadden we dat aan verdiend? Had den we dan toch tever geefs die oude dichtregels geleerd:„trek overschoenen aan, gewijde grond der va deren. Gij, niet op mijn verzoek, ontworsteld aan de zee". Hoe trots citeer den we die zinnen, als we over de dijk tegen de sla gregen in huiswaarts fiet sten. Hoe intens genoten we, als het water onze schoenen binnenliep en on ze ijsmuts begon door te lekken. Ferme jongens, stoere knapen waren we op zulke momenten. Wij wilden Holland zó en niet anders houden. Totdat we ontdekten, dat de evenaar was g'éemi- greerd naar de polders achter Neerlands' blonde duinen. De rollen waren opeens omgedraaid: de thuisblijvers verkoolden tot mahonie en werden ternauwernood herkend door famiheleden, die van vakantie terugkeerden uit Spanje of Tunesië. En mis sionarissen, die na hun welverdiend verlof met koffers vol zilverpapier weer afreisden naar hun dolende zielen kregen van hun overste warm onder goed mee en goed afslui tende oorwarmers, „want pater Werenfried, een koutje is daar ginds in den vreemde zo gepakt". En wij ondertussen toch tegen beter weten in ho pen, dat de hitte van voor bijgaande aard was. Het klimaat in Nederland was immers sinds mensenheu genis een kwestie van om slaan, doorhalen en af la ten glijden naar de Krim. Daar konden we bij die boys in De Bilt blind op varen. Net hadden we op onze vrije dag de luie stoe len, de parasol, de vriestas en de schepjes en vormp jes in de kofferruimte van de auto gestouwd of daar schoof alweer een on weerswolk vóór de zon en werd de blauwe lucht aan vier kanten opgenomen als een tafellaken na het eten. En weer zit ik op mijn balkon en kijk door mijn oogleden naar de zon, die terug is van even wegge weest Hij is handwarm, maar toch is hij niet de koperen ploertendoder van enkele weken geleden. De ze zon is moe en gelooft niet meer in zichzelf. De eerste herfstbladeren waaien langs zijn ingeval len wangen en bij de in gang van het park staat wachter wind, die de laat ste gasten tot spoed aan maant „Opschieten dames en heren. Het is de hoog ste tijd. Wij gaan sluiten. De zomer is voorbij". We schuifelen naar buiten met het zand in de haren en het geruis van de zee als spinrag in het hoofd. Straks wordt de zomer van 1976 opgeborgen in de annalen, die over veertig, vijftig jaar geraadpleegd zullen worden door jour nalisten, die dan de dunne plakken snijden van een nieuwe komkommertijd. En opnieuw zullen zij in de kranten het vuur van die lange, hete zomer van toen oprakelen. Weet je nog wel, oudje? Hoe je naar adem snakte en met je voeten in een teiltje water zat De akkers om je heen verdorden en het vee moest worden af geslacht En in de étalages van de groenteman lag één komkommer op een fluwe len troon. Adieu, vaarwel. De dagen zijn geteld en zand, zee en zomer verdampen tot her innering. Ik groet u zeer. Verwacht een ander weer. wa»e kaasslag der projec- fai potwikkelaars, de beton- :alVPUj/en van de twintigste ,,V£uWr woedt momenteel in dat Noordwijk aan Zee. De t hetou/evard, eens een knus- r toep strandweg is nu een ge ut waarvan de voortan- |en verdwenen zijn. Ver- wenen zijn de statige ho- en pensions, die gene- ties lang de gegoeden Ier aarde met thé com- jets en kruimige piepers tbben verwend. Seinpost, lol land er, Hoek, je zoekt ie namen tevergeefs in et Noordwijk anno 1976, bt een prooi lijkt te zijn an de vliegende mot. Iveral, waar de verbij- lerde bezoeker de blik een wendt ziet bij gaten, tndverstuivingen, schut ingen met obscure mede- lelingen van particulieren net boge nood. Het zijn Ie speelplaatsen van om oog gevallen bouwvak ers, aannemers, speculan- en en specie-boeren, die r straks bun toeristische trens van Ba bel bopen te ouwen. le kleine hoteliers, die ge rend waren om met dub- eltjes en kwartjes te re- enen, zijn uit hun bouw- allen weggevlucht en heb- pn plaats gemaakt voor eren met diplomatentas- en, die de toekomst van loordwijk plaveien met teengoeie beleggingen. Vat eens de badplaats der Juropese vorsten was, de tndbak voor koningskin- ieren en miljonairsdoch- us, moet binnen de kort- \e keren getransformeerd torden tot een gigantisch metto voor tweede huis- is-melkers en zwart-wit fydmakers. Aan de boule- 1 zal een nieuwe Atlan- k-wal herrijzen met voor bakken schietgaten: pro- tctontwikkelaar Dura uit e sjouwersstad Rotter- 7i kwam eerst aandra- met een plan voor een frpartemen tengigan t van jit en twaalf verdiepin- {n, maar die hoogmoed \g zelfs de gemeenteraad 7 Noordwijk - acht DA-ers, vijf liberalen en is socialisten - net iets te sr. Nu zal er een beton- udding komen van drie Eén dag houdt Zand, Zee, Zomer voor zijn vaste klanten een massale uitverkoop. Morgen, 15 augustus is het zover. Dan klinkt de kreet: „alles moet weg, de rekken moeten leeg". Slinger uzelf feestelijk op de bon en profiteer van de ongehoorde Zand, Zee-Zomer-voordeelprijzen. VOORDEELBON geeft recht op een pahnekoek voor de halve prijs in koffieshop „Sea Horse" op het wandelhoofd van de Scheveningse Pier. Bij bestelling deze bon te overhandi gen aan het bedienend personeel. VOORDEELBON geeft recht op een reductie van één gulden op de prijs van een rondvaart op zee met één der schepen van de Rederij Vrolijk. Vertrek uit de tweede Scheveningse Binnenha ven, dagelijks, behalve zaterdag, om twee, vier en acht uur 's avonds. Voor u en de uwen. Gel dig tot en met 31 augustus. Blokkendoos „Al die speculatieve zaken baren ons enige zorg", ventileert VW-directeur Rovers via een krap beme- DEZE VOORDEELBON geeft recht op een reductie van twee gulden en vijftig cent op alle rangen boven tien gulden tijdens het slotfeest „Een avondje Scheveningen" op 14 augustus (vanavond dus) in het Scheven ingse Circus-theater. 'Aan de kas sa in te leveren. VOORDEELBON geeft recht op een gratis kop koffie met daarbij een huislikeur als u morgen komt eten in de voortreffelijke restaurant-boerde rij De Herbergh aan de Hoofd straat 129 in Noordwijk. U kunt telefonisch plaats bespreken 101719-13900. VOORDEELBON geeft recht op een gratis ijsje voor uw kinderen onder de twaalf jaar in café-restaurant Nautica op de Scheveningse Pier. Bij bestelling deze bon te over handigen aan de kelner. en vier étages met daarin 327 appartementen plus winkels, restaurants en re creatieobjecten. Kosten 72 miljoen gulden. Op de plaats, waar eens het Rem brandt-hotel stond - Zwolsmans onroerende stulp met het eerste luxe zwembad aan de Noordzee - hebben de projectontwik kelaars inmiddels al toege slagen. Daar staat nu een peperduur prestige-object, een blokkendoos met de kostbaarste appartementen op dit ondermaanse. De verwachte toeloop van ge gadigden, die de geldschie ters tevoren bij hun plan nen hadden ingecalculeerd, is tot nog toe echter uitge bleven en de meeste op trekjes staan nog leeg. Slechts een Belgisch non nenklooster heeft volgens ingewijden toegehapt en zijn zusters in dit Rem- brandt-complex onderge bracht om hen daar de to tale onthechting van aards gesappel bij te brengen. Dan is er ook nog Huis ter Duin, de onneembare grij- WV-directeur Rovers: ons enige zorg". Ook op het terrein van Huis ter hotelburcht in Noordwijk aan bouwd aan een vleugel, waar 45 appartementen een kwart neertellen Duin. de onneembare grijze Zee wordt koortsachtig ge- men straks voor één van de miljoen gulden zal moeten „al die speculaties in Noordwijk baren ze burcht, waar eens vorst Tappenbeck met fluwelen handschoen over zijn door luchtige gasten heerste en na hem Reinder Zwolsman een blauwe maandag zijn buiten-residentie had. Ook daar wordt in koortsachtig tempo gebouwd aan een vleugel, waar men straks één van de 45 appartemen ten kan kopen voor de af braak prijs van 250.000 gul den. Voor dat fancy-be- dragje krijgt de toekomsti ge bewoner dan 72 vier kante meter horizontaal ei gendom met aanvaardbaar uitzicht op zee. Spookdorp

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19