4[jg tablemen na scheiding mm van nieuwe Nederlandse speelfilm Voorstanders van doodstraf kregen weer bewijs voor hun theorie Franse huisschilder blijkt massamoordenaar PÈNES-OP-FLUISTERTOON TEKENEN REGISSEUR ENÉ VAN NIE jVENDRECHT De „Stille liefde" van René Nie groeit gestadig. Onder de broeihete lampen de Cinetone-studio's in Duivendrecht, tussen terdam en de Bijlmer in, wordt het papieren ntje dat scenario heet met bijna tedere toe- j opgekweekt tot de zoveelste avondvullen- federlandse speelfilm. Geen film van het kali- waarin het bloot van de daken wordt ge- 'teuwd, geen film die drijft op het kneuterige jW-Nederlandse filmsterrendom, maar een in- j filmverhaal over de problemen van een echt- met kind na de scheiding. René van Nie's t ambitieuze film tot nu toe. I stille liefde" wordt de derde speelfilm van Van lEerder haalde hij een nogal magere ontvangst Me filmkomedie „Vijf van de vierdaagse" waar ïover een juichende reactie stond voor zijn latische „Een kind van de zon". De met een jeklep getooide regisseur: „Met „Een stille lief- iit ik weer op m'n oude spoor. Voor die komedie F van de vierdaagse" heb ik van de kritiek Jttend op m'n kop gekregen. Niet dat het een 1 film was, maar er zaten toch best aardige |n in. Men is van mij alleen serieuzere dingen (nd, dus je kreeg onmiddellijk kreten als: Wat René van Nie nu? Ik heb die film gedaan, it ik hem bij die Vierdaagse gemakkelijk en kon maken. Het verhaal was maar heel ten van mij en ik weet nu wel dat ik me bij dingen taezelf moet houden. Andermans verhalen blij ver van je bed staan. Bij een film naar een J hou je toch die afstand. „Een stille liefde" heb Elemaal alleen geschreven. Ik ben er zes maan- »or gaan zitten en ik heb dan ook echt het !l met een stuk van mezelf bezig te zijn." Duivendrechtse studio is een perfect decor Tïiwd van een op smaak gebracht boerderij-ach- nnenhuis. Een stuk van de gemetselde muren er wijken voor een soort volière waarin echter aantal geiten domicilie hebben gekozen. De zien het binnengebeuren met lede ogen aan, orden dan ook om de zoveel tijd naar buiten ijjjv ^cht om frisse zuurstof op te doen. René van ,Ach ja, als wij ons onder die lampen kapot in zal niemand van ons iets zeggen, maar die en worden in de watten gelegd." Ze werden nr.. de weinig dierkundig onderlegde filmploeg f /ens eerder in het hooi gelegd tot een kenner mede te delen dat de beesten zich op die er tot zwellens toe zouden volvreten, waarna Ijoi door stro vervangen werd. Vóór die kleine •de speelt zich die middag in de studio een kleine scène af. De Vlaamse actrice Chris zit er tegenover het twaalfjarige jongetje Jong. Zij verklaart hem schuchter haar fenheid en laat merken dat ze hem zal missen ij straks met z'n vader weer vertrekt na hun rwachte binnenkomst in haar huis. Een scène ich bijna op fluistertoon afspeelt De aanwezi- in de studio worden er voor tot doodse stilte tand en René van Nie praat zacht en indrin- op vooral het jongetje Sem in om de juiste h daaces in diens stem te krijgen. Al weet je op dat i de hent- nog niets van het eindresultaat van zo'n zou li in de film, éen ding is zeker: Hier wordt aval bfiëntieus en gevoelig gewerkt, jown. a 42 ta stille liefde" is het verhaal van een gescheiden ar slejpaar. Zoontje Sem wordt door vader Cor van ri verlojzo'n béetje ontvoerd wanneer hij het jongetje fchool haalt met de mededeling dat alles weer mis tussen hem en zijn vrouw. Vader en zoon .il wat van elkaar vervreemd en vader Cor van- ■rzoek 1^1 Proberen via ziïn zoontje de oude relatie reden Pin vrouw te herstellen. Omdat al gauw de jgels" F W01"dt gewaarschuwd, ontaardt hun treffen In lange vlucht waarbij ze in Belgie terecht In. Een tocht met hindernissen waarin de vader abon-1vader te zijn, geholpen door het jongetje dat aandefewakke punten bijna spelerderwijs bloot legt. orden probleemfilm zonder een uitgesproken „happy die februari volgend jaar in een vijftiental rlandse en tegelijkertijd enkele Belgische thea- is hetjvan start gaat. Waarom zo'n film? René van )r uw; „Ik geloof dat die hele problematiek van jmes en moeilijkheden na een scheiding erg lel en algemeen is. Kijk maar eens om je heen, in ons feel gescheiden mensen er rondlopen. Het is een tijdig ppgaaf al die mensen in zo'm film uit te diepen. :n met feb een pil van een scenario geschreven, maar .ben ik inmiddels druk in gaan veranderen, keer je ziet hoe je acteurs in een scène gaan Iren, voel je opeen gegeven moment dat het 'ln ial andere accenten gaat krijgen, dat je een e kant op moet. Op het ogenblik is het zelfs t ik 's avonds de scènes voor de volgende dag Hf." man, Sem als een meisje in de drukte van een Belgische markt Ik heb het met dat jongetje trou wens ontzettend goed getroffen, We hebben zo'n 150 kandidaten voor die rol gehad, we hebben er twintig een filmtest gegeven, maar hij stak figuurlijk met kop en schouders boven de anderen uit. Ik heb zelfs geen vervanger voor hem. Hij was absoluut de enige geschikte. Als ik hem iets vertel, aapt hij het niet onmiddellijk na, maar hij denkt erover en komt even later met die zin op een heel eigen manier. Gewoon een natuurtalent." Hetzelfde bevestigt de Belgische actrice Chris Lom- me. Zij speelt de rol van de vrouw waar Cor van Rijn met zoon hun toevlucht zoeken in de Belgische Ardennen. „Tegen die jongen valt echt niet op te spelen" zegt ze vol bewondering, „en is-ie niet prachtig om te zien? Ik speel de rol van een eenzame vrouw die krampachtig naar warmte zoekt, zoals iedereen. Het is m'n eerste filmrol, al zou ik indertijd een rol gekregen hebben in „De dood van een non". Je hebt gezien hoe René van Nie werkt en daar ben ik ontzettend blij mee. Film is in feite iets vreemds voor me, maar hij stelt je ongelooflijk op je gemak. Hij praat scènes van tevoren uitge breid met je door, hij gaat van de acteurs uit waardoor de rol steeds meer naar je toekomt. Daardoor kan je zo'n rol van binnenuit benaderen en dat is de enige manier want ga jij maar eens staan liegen voor de camera. Dat zie je meteen." De Frans opgevoede, maar in de Nederlandse taal „gevluchte" actrice reist na beëindiging van haar filmrol door naar Brussel waar ze op dezelfde avond nog in Peter Shaffer's stuk „Equus" moet spelen. Een van de andere vrouwenrollen naast haar in de film is die van de vriendin van Cor van Rijn, Dore Smit. Actrice Dore Smit is bij het grote publiek vooral bekend door haar omroepsters-„rol" bij de IKOR waar ze elke keer weer bewijst dat je ook in simpele televisie-aankondigingen een stuk per soonlijkheid kwijt kan. Wat dat laatste betreft heeft René van Nie met zijn verdeling van de rollen een heel gerichte keus gedaan. Geen glamour-figuren, maar acteurs en actrices met „menselijke" gezichten die iets via hun rol te vertellen hebben. Zo iemand is ook Cor van Rijn, een wat slordig ogend acteur die op de planken met zijn typisch nasale stemge luid al voor heel wat markante rollen heeft gezorgd. Zelf heeft hij geen kinderen, maar het is frappant hoe hij met de kleine Sem een team vormt. Tijd om te praten is er voor hem niet, want het tweetal trekt zich ergens in de studio terug om hun scène te „oefenen". Het gaat op een professionele manier of er twee acteurs tegenover elkaar staan die al tijden met elkaar werken. Ook René van Nie blijkt Sem zo te kunnen benaderen: „Sem, nu ga je haar troosten" en „Sem, nu ga je als het ware je vader verdedigen." Het 12-jarige blonde knaapje luistert, Wacht even, en komt met de gewenste intonatie. Zelfs met een ingebouwde aarzeling alsof hij de zin op dat moment bedenkt. René van Nie: „Hij is alleen een beetje giechelig als we met iets volkomen Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS Met de bekentenis van de 54-jarige huisschilder Bernard Pesquet, dat hij vijf personen, waaronder zijn vrouw en haar minnaar, heeft vermoord is het debat over het beginsel van de doodstraf in Frankrijk weer opgelaaid. Pesquet was in 1941 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens roof moord op zijn beste vriend. Twintig jaar later werd hij op vrije voeten gesteld wegens goed gedrag. De discussie over de doodstraf, was sedert twee weken weer actueel geworden nadat presi dent Giscard d'Estaing aan een 21-jarige ter dood veroor deelde moordenaar van een klein meisje geen gratie ver leende. De man werd terecht gesteld terwijl Giscard een week later gratie verleende aan een herhaaldelijk veroor deelde en eveneens wegens moord op een 85-jarige vrouw ter dood veroordeelde Alge rijn. De voorstanders van de dood straf zien in het geval-Pesquet andermaal een bewijs voor hun theorie. Als Pesquet in 1941 terechtgesteld was, zou hij niet de vijf andere moor den hebben kunnen bedrijven, zo argumenteren zij. Indien in derdaad bewezen kan worden, dat hij ook drie andere perso nen, waarvan geld en sieraden in zijn kelder werden gevon den, vermoordde, hetgeen vol gens de politie buiten twijfel staat, zal Pesquet zich een plaats verworven hebben in de serie van beruchte massa moordenaars in Frankrijk. Henri Landru (53), de meest bekende, werd in 1919 gearres teerd, ter dood veroordeeld en drie jaren later in Versailles onthoofd. Via huwelijksadver tenties kwam hij met een aan tal vrouwen in aanraking, die hij meenam naar zijn buiten verblijf in Gambais, daar ver moordde en in zijn keukenfor nuis verbrandde. Het belang rijkste element in zijn veroor deling was het feit dat bewe zen kon worden dat hij steeds een retourkaartje voor zichzelf nam en een enkele rit voor de vrouw, die hem naar Gambais vergezelde. In totaal ver moordde hij tien vrouwen. Zijn geïmproviseerde crematie was dermate perfect dat van de stoffelijke overschotten nimmer sporen gevonden zijn. Niettemin wogen getuigenver klaringen vein omwonenden zwaar bij zijn veroordeling: zij zeiden dat uit de schoor steen van Landru vaak walge lijke en misselijk makende rookwolken omhoogstegen. Zij hadden daarover zelfs hun be klag gedaan. Een andere beruchte massa moordenaar was de Duitser Weidmann, die in mei 1937 naar Frankrijk kwam en in december van hetzelfde jaar in zijn villa in een Parijse voorstad aangehouden werd. In een half jaar had hij al minstens zes moorden ge pleegd. Twee jonge vrouwen, een taxichauffeur, een wissela gent, een makelaar en een van zijn in Frankrijk wonende landgenoten bracht hij om het leven. Hij werd in maart 1939 ter dood veroordeeld en een maand later voor de poort van de gevangenis van Versailles terechtgesteld. Zijn executie was de laatste guillotinering in Frankrijk. In mei 1946 werd dokter Mar cel Petiot eveneens onthoofd wegens moord met voorbe dachte rade op 24 personen. Na malversaties in een provin ciestadje waar hij burgemees ter geweest was, kwam hij naar Parijs, nam tijdens de oorlog actief deel aan het ver zet, hielp Joden en verzetslie den naar Engeland te ontko men, maar velen daarvan brachten het niet verder dan zijn woning, waar hij hen ver moordde om hen te bestelen. In maart 1944 werd hij gear resteerd op klachten van bu ren, die evenals in het geval- Landru last hadden van wal gelijk riekende rook die uit zijn schoorsteen kwam. Petiot was namelijk bezig het aan stukken gesneden lijk van een van zijn slachtoffers te ver branden. Hem werden 27 moorden ten laste gelegd, doch slechts 24 daarvan kon den onomstotelijk bewezen worden. Petiot eiste zelf voor „zijn eer" negentig moorden op, „allen verraders", naar hij verklaarde. Liggend naast het hoofdrolspelertje Sem de Jong kweekt regisseur René van Nie zacht maar indringend een sfeer van intimiteit voor een moeilijke scène. inderdaad zo volwassen is geworden als het gegeven voorspiegelt. En dan volgt ook het antwoord op de vraag of er voor zo'n „gewone" film publiek is. „Vijf van de vierdaagse" heeft in elk geval voor de particuliere investeerders een kleine winst opgele verd, „Een kind van de zon" is naar twaalf landen verkocht. Van Nie: „Soms voor een belachelijk laag bedrag, om alleen maar voet aan land te krijgen in het buitenland voor een volgend project." „Een stille liefde" gaat in elk geval naar Duitsland. Maar de omslag van de publiciteitsmap gokt al op meer. Daar heet de film achtereenvolgens Een stille liefde, Un amour silencieux, Eine stille Liebe en A silent Love. Het publiek zal er na januari yes, jawohl, oui, ja en amen op mogen zeggen. U een ander punt is hoe je een film met zo'n thema el maakt. Alleen een praatfilm wordt het be niet. Er zit een groot brok avonturenfilm in eriode de vlucht van Cor van Rijn en Sem voor ptgtro- ,ütie. Ze blijken 's avonds hun tent opgeslagen kelijke bben in een groeve die opgeblazen wordt. Ze ten in een vermomming, Cor als een oude Actrice en IKOR-omroepster Dore Smit en de Belgische toneelspeelster Chris Lomme, twee Cor van Rijn en Sem de Jong, een paar apart in „Een stille liefde lezen met René van de „menselijke" gezichten in „Een stille liefde." van Nie de kersverse nieuwe scenes door. nieuws beginnen. Maar daarna is het perfect. Na de film gaat-ie onmiddellijk weer naar school. Nee, ik geloof niet dat hij daar de grote verhalen gaat vertellen. Hij vindt het allemaal nogal vanzelfspre kend. Ik denk eerder dat z'n vriendjes hem zullen willen uithoren. Ik heb hem daarna niet meer nodig. Aan na-synchronisatie doen we niet. Alles is direct geluid, want hoe wou jij zo'n jongetje die zinnen nog eens exact zó laten nazeggen?" Straks gaat René van Nie's „Een stille liefde" het stadium van stilte in. Montage, muziek en andere technische bewerkingen die eind dit jaar klaar moeten zijn. Dan zal blijken of Van Nie's film

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17