dammen, die reserve werd 19* LEIDSE COURANT, Iser Koeperman (links) die op betwiste manier de wereldtitel veroverde steekt de draak het Harm Wiersma (rechts). Moment van het duel Sijbrans—Andreiko waarin de Nederlander zeker werd van de wereldtitel. AMSTERDAM Een rampspoedige spe ling van het lot was nodig om internatio naal grootmeester Watsjeslaw Tsjegolev aan deelname te helpen bij het wereld- tampioenschap dammen dat vorige week woensdag in Amsterdam van start is ge gaan. Aanvankelijk waren Iser Koeper man, Anatoli Gantwarg en Andris Andrei- geselecteerd voor de Russische equipe maar door het abrupte einde van het Jeven van Andreiko kwam onverwacht een plaatsje vrij in de drie man sterke Russische afvaardiging. Mede doordat van pfficiële zijde nog steeds geen verklaring is gegeven over de omstandigheden waar- pnder Andreiko op tien maart jl. stierf, doen allerhande geruchten de ronde over de wijze waarop de dammer de dood vond. Betrouwbaar lijkt de verklaring yan Gurvitsch, die een buurman van An dreiko was, dat de grootmeester werd doodgeschoten tijdens een poging om in- -braak in zijn huis te verijdelen. Andere zegslieden melden evenwel dat Andreiko werd getroffen door een kogel bij een irdinaire dronkemansruzie. loewel Tsjegolev in feite de Russische re serve is wil die kwalificatie niet zeggen dat SjlU hij geen kans heeft de wereldtitel voor Harm Wiersma en zijn landgenoot Anatoli Vv Gantwarg, die vrijwel unaniem genoemd jjl Lorden als de grote favorieten, weg te Vissen. De laatste jaren is Tsjegolev wei- lig uitgekomen bij toernooien die buiten Rusland plaats vohden en daarom is zijn idrukwekkende reputatie bij degenen die krachtmetingen in Rusland niet op de roet volgen enigszins verbleekt, ie altijd spectaculair spelende Watsjeslaw 'sjegolev maakte op negentienjarige leef- ijd op indrukwekkende wijze zijn entree -^1 jin de internationale damarena. Het jaar SI voor zijn debuut in het wereldkampioen- f |sehap van 1960, veroverde de jeugdige loskoviet de nationale titel in zijn land op grond van die prestatie mocht Tsje- keiV ^ev °aast Iser Koeperman, de man die rijn titel verdedigde, aantreden in het be den. langrijkste damtournooi. De eerste vier isch ronden van het in Nederland gehouden leid. tenement speelde Koeperman, die de we- 2 en reldtitel- in 1957 in een match over twintig aam ?arti->en afhandig had gemaakt van de 'populaire Canadees Marcel Deslauriers, >r A. rijn tegenstanders resoluut naar een neder- uis). aag. Geduchte concurrenten als Tsjegolev, peslauriers en Baba Sy, die in een recht streeks duel werd verslagen, hadden na die zo openingsfase al een achterstand van twee °er )f meer punten. Koeperman leek op weg ane. ^jn titel moeiteloos te prolongeren. d /s I ^Vending )e nederlaag die Tsjegolev zijn landge- ioot toebracht gaf evenwel een verrassen- wending aan het kampioenschap. Plot- eling plaatste de Russische kampioen zich p de voorgrond. Met een schitterende eeks overwinningen imponeerde de ne- entienjarige heel de concurrentie en toen alverwege het dubbelrondig toernooi de alans werd opgemaakt, bleek Koeperman en achterstand te hebben opgelopen van rie punten. De op dat moment nog nau welijks bekende Senegalees Baba Sy, de erste dammer van formaat die het zwarte werelddeel had voortgebracht, hield ver assend Deslauriers en de Nederlanders Jan Bom en Freek Gordijn achter zich maar ook de achterstand van Sy bedroeg op Tsjegolev reeds vier punten. Tsjegolev had een riante uitgangspositie om het wereldkampioenschap te verove ren. Of, zo vroegen de commentatoren zich af, zou Koeperman of Deslauriers toch nog terug kunnen vechten. Zou misschien die Senegalees voor een surprise kunnen zor gen. Dat laatste werd bijna het geval. Tsjegolev lukte het verzamelen van punten in de eerste zeven partijen van de tweede helft van het toernooi maar erg matig terwijl Baba Sy in diezelfde periode uitstekend op dreef was. Tsjegolev voegde slechts acht punten aan zijn totaal toe en moest lijd zaam toezien hoe de revelatie van het toernooi, Baba Sy, de leiding overnam door in negen partijen slechts één remise toe te staan. Balans Juist op tijd echter vond Watsjeslaw de juiste balans terug. Drie ronden voor het einde van het kampioenschap ontmoette hij zijn grote rivaal Baba Sy en uitgere kend in die partij demonstreerde de Mos- koviet hoe goed hij het damspel beheerst. Baba Sy nam tegen Tsjegolev aanvanke lijk geen enkel risico en beperkte zich tot het vermijden van een duel op het scherpst van de snede. Sy had immers een voorsprong van een punt op zijn concur rent en wie zou hem na een puntendeling met Tsjegolev nog van de titel moeten afhouden? Als antwoord op de strategie van Sy bood de Rus zijn tegenstander nadat een tiental zetten gespeeld was plotseling een voor deeltje aan. De Sengalecs hapte gretig in het aas dat zijn tegenstander had uitge worpen en toog resoluut ten aanval. De offensieve dadendrang van Sy leidde tot een uiterst gecompliceerde stelling en dat was juist het oogmerk van Tsjegolev ge weest De Moskoviet is vrijwel ongeëvenaard in de behandeling van ingewikkelde posities en inderdaad raakte Baba Sy, die toch echt niet altijd de moeilijkheden uit de weg gaat, het spoor bijster in de wirwar van varianten die hij op hun waarde moest toetsen. Tsjegolev speelde zijn tegenstan der gedecideerd naar een nederlaag en behield de verkregen voorsprong tot het einde van het toernooi. Met een punt voor sprong werd Tsjegolev wereldkampioen voor Baba Sy en Iser Koeperman. Oersolide Van de moeizaam veroverde titel zou Tsje golev niet al te lang plezier hebben. In 1961 kreeg Koeperman de mogelijkheid revan che te nemen voor zijn nederlaag in het Olympisch toernooi en hij maakte dank baar gebruik van die mogelijkheid. De oersolide Koeperman nam geen risico's door gecompliceerde stellingen op het bord te brengen en wachtte rustig op de kansen die hij van avonturier Tsjegolev zou krij gen. De momenteel in Losser woonachtige ex- wereldkampioen Piet Roozenburg, die in feite eenzelfde type speler als Tsjegolev vertegenwoordigt, noemt de Rus de onbe twiste grootmeester van de actieve verdedi ging. Maar al zijn de ideeën die Tsjegolev op het bord met de honderd velden verwe zenlijkt ook veelvoudig diepzinniger dan de acties die een speler als Koeperman onderneemt, ook bij dammen is het gemak kelijker om vanuit de aanval toe te slaan dan vanuit de verdediging. En met dat feit werd Tsjegolev op harde wijze geconfron teerd tijdens de tweekamp tegen de dege lijke Koeperman de risico's nemende Tsje golev werd met 22—18 teruggewezen. Merano Vier jaar nadat hij de wereldtitel veroverd had, ondernam Tsjegolev opnieuw een 'po ging om het belangrijkste damkampioen schap te grijpen. Plaats van handeling ditmaal Merano, stad in de Italiaanse Al pen waar het water van de Passirio en Adige samenkomt om naar de golf van Venetië te stromen. Tsjegolev scoorde in het wereldkampioen schap rondenlang zege na zege en stond in de eerste negen ronden alleen de taaie Fransman Michel Hisard een puntendeling toe. De Rus leek op weg om het trotse record dat Piet Roozenburg in het Olympi sche toernooi van 1948 had gevestigd te verbeteren. Drie jaren na het verstrijken van de Tweede Wereldoorlog realiseerde Roozenburg een uitzonderlijk hoog sco ringspercentage door in de 22 ronden van het wereldkampioenschap drie keer remise toe te staan en de resterende partijen alle zegevierend te beëindigen. Het trotse record van Roozenburg kwam echter in het Italiaanse Merano niet in gevaar. Hoewel Tsjegolev ongeslagen bleef evenals Koeperman en Baba Sy verloor hij een vijftal punten door remises in het toernooi over zeventien ronden. De score van Tsjegolev was voldoende om opnieuw de wereldtitel in te palmen. Iser Koeper man, de onttroonde wereldkampioen, bleef twee punten achter bij de nieuwe heerser en Baba Sy eindigde op vijf punten achter stand van de speler uit Moskou. Ervaring Gesterkt door de overtuigende overwin ning in Merano begon Tsjegolev in 1965 vol zelfvertrouwen aan de revanchematch tegen uitdager Koeperman. Tijdens het Italiaanse toernooi was immers gebleken dat de spelopvatting van Tsjegolev wel degelijk een uitstekende basté was om tegenstanders een nederlaag toe te bren gen. En daar kwam nog bij dat Tsjegolev de jaren sedert de nederlaag tegen Koeper man in de tweekamp een schat aan erva ring rijker was geworden. Zo veroverde hij in 1963 en 1964 het Russische kampioen schap en dat was in die jaren het sterkst bezette damtoernooi ter wereld. Toch zou de tweekamp tegen Koeperman voor Tsjegolev op een geweldige desillusie uitdraaien. Het lukte de Moskoviet niet om Koeperman met vindingrijke ideeeën te verschalken. De situatie die Tsjegolev op het bord creerde hadden juist een aver echtse uitwerking: Koeperman wees de wereldkampioen met 26—14 terug. Toen Tsjegolev in 1966 opnieuw probeerde de wereldtitel te veroveren bleek een nieu we damgarde aanwezig om hem de weg te versperren. Hoewel de Rus een uitste kend toernooi speelde moest hij in het Franse Ales, waar de Challenge Mondial, het evenement dat de uitdager van de wereldkampioen aanwijst, plaats vond, An dris Andreiko en Ton Sij brands voor zich dulden. Van zijn grote concurrenten in 1969 waren Baba Sy en Deslauriers naar de achter grond verdrongen maar de plaats van dit tweetal was ingenomen door een veelbelo vende groep jongeren: Andris Andreiko, Ton Sybrands, Andreas Kuyken en de nog erg jonge Harm Wiersma. In het Olympi sche toernooi van 1968 kon de winnaar van beide voorgaande soortgelijke evene menten zich niet meer handhaven op de eerste plaats al was de achterstand op winnaar Andreiko en Iser Koeperman, die als tweede eindigde, miniem. Wraak Tsjegolev nam wraak voor zijn falen in het wereldkampioenschap door nauwelijks een maand later het Turkstra-toernooi te win nen voor Andreiko, Sijbrands en Schota nus. Een fraaie zege, temeer daar cracks als Antoli Gantwarg en Andreas Kuyken tot het deelnemersveld behoorden, maar in feite leidde de zege een periode in waarin Tsjegolev nog maar weinig aan toernooien buiten de Sovjet Unie zou deelnemen. Een reden van zijn geringere optreden in het buitenland was de komst van Anatoli Gantwarg die zich binnen korte tijd ont wikkelde tot een geweldig sterke speler. Aangezien de Russische dambond slechts drie spelers uitzond naar belangrijke toer nooien moest van het viertal Koeperman, Andreiko, Tsjegolev en Gantwarg een dammer afvallen en dat bleek in de meeste gevallen Tsjegolev te zijn. Gezien de werkelijke krachtsverhoudingen binnen het viertal zou het zeker in de jaren na 1970 meer voor de hand hebben gelegen om Koeperman niet langer de Sovjet-Unie te laten vertegenwoordigen. Maar helaas voor Tsjegolev bleek juist Koeperman een erg belangrijke stem te hebben in de selec tie van Russische dammers voor de buiten landse wedstrijden. Commentaar Het is dan ook begrijpelijk dat journalist Tsjegolev, als zijn landgenoten in 1969 bij het Suikertoernooi voor de eerste keer Ton Sijbrands en Harm Wiersma moeten laten voorgaan, een scherp commentaar schrijft in het Russische blad „64". In de richting van Andreiko, die een punt achter de Nederlanders eindigde, is kritiek niet op zijn plaats maar over de vierde plaats van Koeperman schrijft Tsjegolev: „Zwak was het optreden van onze veteraan. Koeper man heeft feitelijk niet meegedaan in de strijd om de eerste prijs. Is misschien de leeftijd de schuldige?" En hoe moeten we het fiasco van de kampioen der USSR Anatoli Gantwarg verklaren, die op de laatste plaats terecht kwam. We kunnen toch niet het beruchte gebrek aan ervaring naar voren brengen? Nee, er is iets niet in de haak met ons damkoninkrijk. In de eerste jaren van het optreden van Russische dammers in het buitenland vond er een zeer zorgvuldige voorbereiding plaats. Maar in later jaren raakten we aan overwinningen gewend en trad er een verslapping op, niemand ver baasde zich meer over de overwinningen. Toch waren dat de jaren van de strijd met Baba Sy, wellicht het schitterendste dam- talent met een aangeboren begaafdheid. Watsjelaw Tsjegolev die slechts door een tragisch toeval deelnemer werd aan de in Amsterdam op dit moment plaatsvinden de wereldtitelstrijd. Met kolossale moeite werd de Afrikaan bedwongen en vervolgens in de Olympiade verslagen. Het resultaat van de damveldslag werd geaccepteerd als iets vanzelfsprekends. Het scheen dat na Baba Sy niet weer een dergelijke „verschrikkelijke" dammer, die bij ons lauweren zou kunnen oogsten was te vinden. Maar na Baba Sy dienden Ton Sijbrands en Harm Wiersma zich aan en zij heersten in de Europese kampioen schappen en in het Suikertoernooi. Dat waren geen toevalstreffers. Het is kren kend. Krenkend omdat wij het bereikte zo gemakkelijk hebben verloren. Na 1968 kwam Tsjegolev nog maar inci denteel in actie buiten de Sovjet-Unie. Slechts in de Suikertoernooien in 1971 (waarin hij vierde werd) en 1974, toen Tsjegolev beslag legde op de tweede plaats, het Europees kampioenschap in '71 en de diverse landen wedstrijden kwam hij bui ten zijn geboorteland in actie. De absentie van Tsjegolev in de internationale toer nooien is zonder twijfel een gemis geweest. Want de Rus is nog steeds tot uiterst imponerende prestaties in staat op het dambord. De inmiddels 35-jarige speler gaat tegen geen enkele speler de strijd uit de weg en zoekt telkens ongebaande we gen. Daarom ook is Tsjegolev naast Wiers ma en Gantwarg de belangrijkste gegadig de voor het wereldkampioenschap 1976. Tijdens de jongste titelstrijd van de USSR eindigde Tsjgolev op een punt achter het drietal Andreiko, Gantwarg en Mogiljans- ki. Maar naar de mening van de deelne mers aan het toernooi inculisief de winnaar was het grillige spel van Tsje golev rijker aan inhoud en beter dan dat van de overigen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11