Doodstraf voor de een, gratie voor de ander deTijd Moderne Nederlanders terug naar de oertijd I Russen beperkten mijn vrijheid te sterk" DISCARDS UITSPRAAK ONHERROEPELIJK i! n SCHOOLVERLATERS Z-HOLLAND VINDEN GEMAKKELIJK WERK lellen in pje van Soweto ijsberg UIT DE WEEKBLADEN pERDAG 12 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT wet -| -| in onze correspondent Jan Drummen) |n vraagt zich af of de laatste kans van een dood veroordeelde door een soort loterij paald wordt, of er met twee maten gemeten weérdt, of het leven van een klein meisje (dat pr haar ontvoerder in paniek vermoorde (rd) zwaarder weegt dan dat van een oude luw (die door haar moordenaars gedood werd haar te kunnen beroven). Dit tweede geval letterlijk dat van Moussa Benzahra, die overi- (is al herhaaldelijk met de politie in aanraking tomen was en zes jaren gevangenisstraf had gezeten wegens verwonding van de bejaarde {uw, die hij bestal. Acht dagen na zijn vrijla- g vermoorde hij de oude vrouw, hetgeen tot n terdoodveroordeling leidde, rijs De presidentiële gratie die Giscard fstaing aan deze moordenaar van een 83-jari- vrouw heeft verleend, na deze een tevoren die van een achtjarig kind geweigerd te )ben, heeft in heel Frankrijk tot uitvoerige nmentaren geleid. n DE GRATIE VOOR Moussa Benzahra kan B terechtstelling van Christian Ranucci niet n vergeten. De president handelt na het ^H^sier van de veroordeelde bestudeerd en na ris advocaat in audiëntie ontvangen te heb- Hij handelt alleen, zelfstandig, zonder het ^^^ies van iemand anders te vragen en hij hoeft ir zijn beslissing geen uitleg, opheldering of (tivering te geven. En de beslissing is onher- ipelijk luwddlozen zijn ervan overtuigd dat het al dan niet •lenen van gratie voor een deel, en mogelijk >r een groot deel afhankelijk is van de heer- ide sfeer'. Het proces tegen Ranucci had «n jats op het ogenblik waarop een andere ont- ^^erder van een klein kind aangehouden werd ^^^iat hij het kind had vermoord. En het gratie- rzoek voor Ranucci werd. aan de president "^™brgelegd terwijl enkele uren tevoren in Zuid- lankrijk het lijkje gevonden was van een klein |*0 Pgetje dat daags tevoren voor de ogen van n ouder broertje ontvoerd was. De emotie van bevolking was op beide ogenblikken uite- ard hevig en sommigen zien daarin een ele- ent dat zowel de veroordeling ter dood van inucci als de weigering van zijn gratie mede Ipaald heeft. jscard d'Estaing had tijdens de campagne voor verkiezing die hem tot het presidentschap hief, duidelijk gemaakt dat hij niet vóór het tsel van de dodstraf was. Op 22 april lichtte dit standpunt toe met de verklaring: Tot de -jioelaatbare geweldplegingen die ik zou willen )50sommen. zijn er twee die ik zou willen bena- A Ui t Christian Ranucci vlak voor zijn execu tie. drukken: op de eerste plaats de met voorbe dachte rade uitgevoerde ontvoering van kinde^ ren die voor hen met nagenoeg volstrekte zeker heid de dood ten gevolg hebben, en op de I tweede plaats, de gevallen van diegenen die zich met onmenselijke verbetenheid vergrijpen aan alleenstaanden bejaarden, na hun roofoverval voorbereid te hebben, om de ongelukkigen van hun spaarcenten te beroven'. Nagenoeg het stereotype geval dat Christian Ranucci voor het assisen - hof bracht, dat hem tot onthoofding veroordeeld. De eerste kreeg gratie, de tweede werd geguillotineerd. Terwijl de president het gratieverzoek van Ben zahra op zijn schrijfbureau had liggen, werd in Parijs een moordenaar van drie personen gear resteerd, die ter dood veroordeeld was, gratie gekregen had en na twintig jaar op vrije voeten gesteld werd. Hij is dus weer opnieuw begonnen, heet het; 'als hij geëxecuteerd was, zouden de drie on- schuldigen niet door hem vermoord zijn'. Boven dien heeft het onderzoek uitgewezen dat het waarschijnlijk is dat de betreffende ook zijn eigen vrouw, en mogelijk nog andere personen vermoord heeft. Met het gebeurde zal nu in Frankrijk andermaal het basisprobleem gesteld moeten worden: dat van de doodstraf, dat van de presidentiele gra tie. Frankrijk is met Spanje, Griekenland en België het enige land in Europa waar nog de doodstraf bestaat. In België is evenwel geen enkele doodstraf meer ten uitvoer gebracht sedert 1867, met uitzondering van de oorlogsja ren. De Belgen hebben dientengevolge in feite de doodstraf afgeschaft zonder hun wetgeving te wijzigen. „Bij gebrek aan een oplossing is dat een uitweg." aldus een Frans commentator. Voor Frankrijk lijkt deze uitweg er althans voor het ogenblik niet te bestaan. Het staatshoofd en de minister van justitie hebben onlangs gewag gemaakt van "afschuwwekkende misdaden'. En deze stellen andermaal de vraag van het hand haven van de doodstraf, een doodstraf waarvoor krachtens de resultaten van de jongste opinie peilingen 83 Fransen van de honderd zich uit spreken. Giscard heeft echter gezegd dat hij wenst dat 'te zijner tijd de gemeenschap, dus de wetgever, het vraagstuk onder ogen zal zien'. Hij biijkt dus een parlementair debat over de doodstraf te verkiezen boven een volksraadpleging. Ook de communisten menen dat het parlement zich met het vraagstuk moet bezig houden. En de secretaris-generaal van de CP, George Marchais, maakt dezelfde reserve als Giscard, namelijk: 'Eerst moet de hartstocht tot ruste gekomen zijn'. Giscard had gezegd: vraag moet zeker niet opgeworpen worden op het ogeblik waarop een golf van geweldpleging de Franse samenleving Giscard d'Estaing; moet de "beste" van het land beslissen over leven of dood van een ander...? uitzonderlijk gevoelig voor dit probleem maakt. De vakorganisatie van de rechterlijke macht is van oordeel dat op het ogenblik noch de parle mentaire meerderheid, noch de meerderheid van de openbare opinie voor het afschaffen van de doodstraf zijn. In beginsel menen de magi straten dat het parlementaire debat de aangewe zen weg is om het probleem opnieuw onder ogen te zien De tegenstanders van de doodstraf zijn ook tegen het recht van gratie. En wel omdat zij menen dat het exorbitant is, dat een enkele persoon, zelf als deze de 'beste' van het land is, beslissen kan over leven of dood van een andere persoon, zelfs als deze de 'ergste' in het land zou zijn. En vervolgens omdat het uitoefe nen van het recht van gratie het vonnis van de jury zou kunnen 'vervormen'. En tenslotte om dat het mogelijk is dat de criteraie waarop de president zijn beslissing stelt, beinvloed kunnen worden door overwegingen die vreemd zijn aan het dossier van de veroordeelde. De politieke conjunctuur en maatschappelijke factoren wegen op de beslissing van de presi dent, ongeacht hoe groot diens humanisme is. Derhalve is voorgesteld de beslissing van één man te vervangen door een beraad van een college, een zogenaamde raad van wijzen. Maar het racht van gratie wordt door de grondwet uitsluitend aan het staatshoofd toegekend. Van daar dat de vraag die thans in Frankrijk gesteld wordt, drieledig is: de grondwet hervormen? het strafrecht hervormen? of de mentaliteit hervor men? KORTSNOJ VERBREEKT STILZWIJGEN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Ik heb de Sowjet-Unie verlaten omdat de autoriteiten daar, mij het spe len de afgelopen twee jaar wel bijzonder hebben bemoeilijkt. Twee jaar lang heb ik te weinig vrijheid gekend". Dat zei gisteravond in Amster dam de gevluchte Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsnoj die in het gebouw van de Vrije Universiteit deelnam aan het IBM schaaktoernooi. Kortsnoj's deelname aan de schaakstrijd was zijn eerste op treden in het openbaar sinds zijn asielaanvraag enkele weken geleden. Tot nu toe hield hij zich schuil bij vrienden. De schaakgrootmeester vertelde dat hij zijn besluit om Rusland te verlaten niet van tevoren met zijn vrouw en zoon had doorge sproken. Hij wilde daar verder niet over uitwijden uit angst voor mogelijke gevolgen voor zijn familie. „Ik ken hun kansen niet", luidde zijn verklaring. Kortsnoj zei niet verbaasd te zijn over de opwinding die zijn stap teweeg heeft gebracht „Ve len wisten het niet, maar mijn goede vrienden kenden mijn verlangen", aldus Kortsnoj. Sinds zijn verblijf in Nederland heeft de topschaker een aantal keren gesproken met Amalrik, de Russiche dissidente schrijver die kort voor Kortsnoj in Neder land aankwam. „Amalrik heeft mij bij die ontmoetingen moed ingesproken", verklaarde Kort snoj gisteravond. DEN HAAG (ANP) De werkgelegenheidssituatie in Zuid-Hol land ontwikkelt zich gunstiger dan in de rest van ons land. Ondanks dat ook in Zuid-Holland de werkloosheid de afgelopen maand is toegenomen van 37.821 naar 38.710 blijven wij toch gematigd optimistisch, zeker in het licht van een werkloosheid spercentage voor Nederland van 5,4 tegen 4 voor Zuid-Holland, aldus drs. W. K. C. van Loon, adjunct-hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening voor de provincie. Vooral de relatief grote vraag naar schoolverlaters is een goed teken, aldus de heer van Loon. „De jeugdwerkloosheid is in heel Nederland een zorgenkind. Wanneer in onze provincie dan de jonge mensen die van school komen bijna allemaal een baan kunnen krijgen, hebben we ten opzichte van andere provincies waar de situatie beduidend ongunstiger is, weinig te klagen." Er zijn zelfs beroepen - zoals automonteur, timmerman, metselaar en verpleeg ster - waar vanuit het bedrijfsleven een aanmerkelijk grotere vraag naar is dan dat er werkkrachten zijn, aldus de heer van Loon. al omslagartikel van Elsevier irijft hoe Libanon ten on laat. „Welke partij ook als vinnaar in het ten gronde hte Libanon tevoorschijn komen, vaststaat dat de verdeelsleutel heeft afge- dat er voor zoiets als de- atie vooreerst geen plaats tijn". Voorts een groot in- ew met Paul van Vliet. „Ik liog nooit een programma H waar niet een paar keer ivond zo is gelachten dat de len zichzelf vergeten. En loort lachen is een schitte- E emotie, want het ligt heel bij huilen. Lachen en hiu- ir draait toch alles om geval bij mij". Bij de 1 in Zuid-Afrika dit com- lar: „Nog teleurstellender bt de Europese Gemeen- b die tegenover Zwart-Afri- storische verplichtingen en «woordelijkheden heeft, alle onderlinge gekrakeel >t een praktische, eenslui- visie op het probleem van [lijk Afrika is kunnen ko op een tijdstip dat de ko- le grote aardbeving zich mdigt". Een reportage uit echter weet te melden: t in het kruitvat smeult, sist nog niet". Bij de ipische Spelen deze slot- „Lord Killanin heeft de iele ruimte om te kunnen :n over een nieuw, groot f dat de hoererij op de ipische beweging voorgoed lit. En hij heeft fantasie eg om na alle politieke er- lg die hij in Montreal heeft daan, zijn laatste levensja- e vullen". afgestudeerden uit Amsterdam een stolpboerderij betrekken en dan zogenaamd wetenschappe lijke publikaties gaan schrijven dat er in de stad dichter ge bouwd moet worden. Dan zeg ik: meld je dan even voor een woning in de pijp. Moet je voor al doen". Over de rellen in So weto tenslotte: „De jongeren zijn door de apartheid diep aan gevreten en het maakt voor hen dan ook geen enkel verschil of ze met een reactionaire of een liberale blanke van doen heb ben. Alle blanken deugen niet. Dat is het resultaat van de apartheid en daarom zal het waarschijnlijk te laat zijn om met deze jonge zwarte massa ooit nog aan de opbouw van een multi-raciale samenleving te be ginnen". Vrij Nederland brengt een dos sier ontbladering waarin onder meer wordt nagegaan waar en onder welke omstandigheden er in Nederland het extreem g^-_ vaarlijke dioxine vrij kan ko-* men. „Als je bij het Nederlands verkoopkantoor voor chemische produkten een bestelling van 20 ton plaatst, dan heb je die over- gebrek aan belangstelling voor het voetbal eerder aan de wan prestaties op het veld dan aan het veel verguisde radiopro gramma Langs de Lijn. Voorts een artikel van kardinaal Al- frink over het Vaticaanse docu ment „Pleidooi voor ontwape ning". „Om de betekenis ervan te vatten, moet men zich realise ren dat het direkt gericht is aan de Verenigde Naties en via de zen aan de regeerders van de volkeren en aan heel de volke rengemeenschap. Het is een hartstochtelijk beroep op dege nen die de toekomst van de mensheid in handen hebben; een beroep dat geen uitstel duldt. Het gaat om nu". Een interview tenslotte met een Ne derlandse mormoon. „De veel wijverij is voor ons al in 1890 afgeschaft Het aantal mannen dat meer dan een vrouw had, is bij de mormonen nooit meer dan 2 pet geweest. Onze wetten zijn nu zo streng op dat punt: een andere vrouw benaderen al leen al, dat hoef je echt niet te proberen". Hervormd Nederland noemt de rellen in Soweto het topje van de ijsberg. „Blanken en zwarten zijn niet meer dezelfden na wat er gebeurd is. De blanken leven in vrees en ze zullen meer en meer gaan vrezen. Ze weten dat het verkeerd is, maar hun angst voor het toenemende zelfbe wustzijn van de zwarten drijft .omslagartikel in de Haagse I is een relaas over 6 weken ja. „De naakte waarheid, da- i en heren, is dat er tegen- irdig op Cuba geen enkele ploze is, geen kind zonder tol, geen mens zonder schoe- l zonder woning of zonder I drie maaltijden per dag". Fts een artikel over de mil- kenmazen in de loonmaatre- i»Dc maand december telt 3 bneen erkende feestdagen, [kan die maand belastingvrij 50,- aan het personeel wor- geschonken. Die 150,- zijn P loon, en behoren evenmin de arbeidsvoorwaarden. Dat f betekenen dat ze buiten de fkingssfeer van het loonbe- *t vallen. Bedenk daarbij dat '50,- schoon momenteel gelijk ®t met de totale schone loons- fbetering over 4 volle maan- P '- Voorts een portret van (ei de Wit, de nieuwe commis- ps van de koningin in Noord rand. „Ik word pisnijdig als morgen in huis". Voorts een in terview met TROS-directeur Leeman. „Een van mijn vrien den, een bijzonder aardige, is zo Marxistisch als je je kan voor stellen. Maar zijn kinderen gaan op de duurste school, hij woont op de goudkust, in een huis dat ik in geen 150 jaar kan behap pen, in zijn auto kan de mijne twee keer ronddraaien. Goed, jij vindt dat je dan toch Marxis tisch kan zijn, maar die man is in zijn eigen bedrijf uiterst auto ritair". Het omslagartikel van De Tijd is gewijd aan de 20e sterfdag van Bertolt Brecht. „Zijn vader land Oost-Duitsland heeft deze omstreden zoon die het com munisme toch altijd trouw bleef vrijwel vergeten. „Het blad constateert dat Brecht's boeken en toneelstukken de gemiddelde inwoner van de DDR niets meer te zeggen hebben". De ex-voet baller Jan Mulder schrijft dat hij tijdens het toernooi Amster dam 701 bijna het stadion werd uitgejaagd door de lamlendig heid van de spelers. „Daar heeft de bron van alle kwaad zijn intrede gedaan". Hij wijt het hen steeds verder in de richting van de verkrampten. Iedereen in Zuid-Afrika weet dat de blan ken bezig zijn zichzelf voor de oorlog gereed te maken". De algemeen secretaris van de Wereldraad van Kerken Philip Potter schrijft in het blad dat de Amrobank er wel bij vaart als alles in Zuid-Afrika blijft zoals het is. „Het komt ons vreemd voor dat de Amro-bank zo betrokken kan zijn bij een land waar geen vrije markt be staat waarop kopers van goede ren of diensten de hoogste graad van behoeftebevrediging kunnen verkrijgen". Voorts een interview met Bert Haanstra. „Tot mijn schande ga ik veel te weinig naar de bioscoop. Ik kijk wel naar alle Nederlandse films, maar soms denk ik: wat een analfabeet ben ik". Een interview tenslotte over de vraag wat Mars ons nog kan leren met de lector in de ruimte vaart dr. W. de Graeff. „Natuur lijk zou het beter geweest zijn geld in de Sahellanden te pom pen. Maar het NASA-program- ma is er niet de oorzaak van dat dat niet gebeurt. Dat program ma kost natuurlijk honderden miljoenen, maar wat is dat op een land als Amerika... 10 mil jard gulden is het jaarlijkse budget voor- het Amerikaanse ruimteprogramma. Zo'n 50,- per inwoner. Nederland geeft jaarlijks 4,- per inwoner uit Ongeveer 60 miljoen". Stenen tijdperk herleeft in Flevopolder De familie uit deze tijd, terug naar vijfduizend jaar geleden. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE „Ik heb geleefd en geen tijd gehad om na te den ken". Horreus R. de Haas (72), oud-biologieleraar te Zwolle, heeft er met dertien getrouwen drie weken steentijdperk op zitten. Maar hij heeft zich nog niet kunnen bezinnen op de praktische waarde van zijn oudheidkundig experiment. „Wij zijn dus niet toegekomen aan de hogeschool van de steentijd maar na bijna drie jaar voorbereiding en drie we ken afzondering in Zuidelijk Flevoland zijn we er aardig m geslaagd de levensomstandig heden in ons land van vijfdui zend jaar geleden na te boot sen". Terwijl hij dit zegt, kijkt Horreus de Haas in het rond: zijn neolithische nederzetting bestaat uit zes ruime, van riet, wilgen en aangesmeerde klei opgetrokken woonhutten. Het lijkt op een Afrikaanse kraal. Op de achtergrond staan enkele voorraad- hutten, een schuilhut tegen de regen en een waterput. Aan de andere kant de kleigroeve, een zelfgemaakte bijenkorf en geheel aan de rand van de neder zetting het kleine landbouwerf en de „veestapel", te weten een „oerbok" met angstaanjagende hoorns en vier geiten. Ondanks de stevige omheining is de uit Drenthe afkomstige oerbok de afgelo pen weken twee keer losgebroken, ver telt De Haas onder het voorstellen van de overige dertien, in schapevachten en geitevellen gehulde leden van zijn „neo lithische arbeidsgemeenschap". Het oer volkje bestaat uit acht mannen en zes vrouwen. Hun leeftijden variëren van 2 tot 72 jaar. De „steentijdbewoners" zijn familieleden, vrienden en oud-leerlingen van De Haas, die les gaf op een gymna sium in Zwolle. De „neolithische arbeidsgemeenschap" is voor hem de verwezenlijking van een van jongs af aan gekoesterde wens „om ooit in de oertijd te kunnen leven". Drie jaar geleden werd die wens werkelijk heid. De leden van wat nu heet „neoli thische arbeidsgemeenschap" vonden elkaar in een experiment om gedurende enkele weken ergens in Nederland het neolithicum (laatste periode van de steentijd) na te bootsen, dat wil zeggen te leven volgens de „wetten" van een tijd, waarin bijvoorbeeld de hunebed den in Drenthe werden opgericht. Het „oervolkje" van De Haas vond een ge schikte plek in de nog jonge en onher bergzaam uitziende polder Zuidelijk Flevoland. Met medewerking van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders betrok het een kavel van tien hectare, bezaaid met vooral wilgen, riet en brandnetels. Kan de moderne mens nog leven zoals zijn voorouders in de steentijd? Met die vraag en tegelijk uitdaging in gedachte, toog de neolithische arbeidsgemeen schap aan het werk. Elk weekeinde waren Horreus de Haas en zijn vrien den te vinden op hun afgelegen polder kavel, vertelt De Haas met voldoening. Na anderhalf jaar was zijn oervolk in staat zelf vuur te maken. De bouw van de zoveel mogelijk originele steentijd- hutten was toen al in een vergevorderd stadium, terwijl ook de landbouw niet was vergeten. „We moesten tenslotte in ons eigen onderhoud kunnen voorzien", weet Horreus de Haas, kauwend op een stuk gekrulde tarwekoek en starend in een potje pruttelende tuinbonen op de centrale vuurplaats in het kamp. Het experiment is achter de rug. De leden van de arbeidsgemeenschap ver lieten dezer dagen hun nederzetting op een wijze, waarop vermoedelijk ook de echte steentijdbewoners hun woonplaat sen in de steek lieten op zoek naar betere verblijfsoorden. De laatste drie weken van zijn experiment vertoefde het oervolkje van De Haas dag en nacht in de Flevopolder. Uit angst voor mis lukking van het experiment werden nieuwsgierigen zoveel mogelijk op af stand gehouden. De kavel in Zuidelijk Flevoland is trouwens moeilijk te berei ken. De weinige wel welkome bezoekers moesten hun auto's aan het einde van een landweggetje parkeren. Aan de rand van het nabijgelegen wilgenbos verschijnt dan plotseling een jongeman met gebruind gezicht en met een geite- vel om zijn middel. Hij loopt op een soort sloffen van konijnehuid. De jongen leidt zijn gasten enige tijd over een pad langs het kanaal. Wij passeren een bordje „verboden toe gang" en horen plotseling water borre len. Onze begeleider in het dagelijks leven student biologie wijst op een tuinslang. „Dat is onze drinkwatervoor ziening", zegt hij en leest de teleurstel ling van de gezichten van zijn bezoe kers: de drinkwatervoorziening blijkt een doodgewone waterleiding van de polderdienst Als we na enkele honderden meters kronkelig pad terecht zijn gekomen bij de nederzetting, legt Horreus de Haas uit, dat de drinkwatervoorziening door de polderdienst „een van de weinige concessies was, die zijn arbeidsgemeen schap aan de moderne wereld heeft moeten doen". Het water uit de put bleek zo zout, dat het oervolkje prompt werd getroffen door buikloop. Het na bijgelegen kanaal bevatte teveel zware metalen, aldus De Haas. Het kanaal bleek in de afgelopen weken wel goed als reservoir van grote zoetwatermosse len, zegt de 72-jarige bioloog smakelijk. Het „steentijdmenu" blijkt verder te bestaan uit zelf gezaaide en geoogste tarwe, brandnetels, melde (een soort postelein), tuinbonen en honing. De gei ten zorgen voor melk. Vlees heeft de neolithische gemeenschap niet gegeten, hoewel het volgens Horreus de Haas in de omgeving vol zit met konijnen, fa zanten en zelfs herten. De konijnen bezorgden het oervolk nog een onaange name verrassing door tot drie keer toe vrijwel de gehele oogst op het land- bouwterreintje van het dorp te vernieti gen. De bewoners van het dorp onder wie twee geadopteerde Koreaanse wees kinderen zien er goed uit. Bruin over het gehele lichaam, maar wel een tikje smoezelig, terwijl de huid is bedekt met kleine, onschuldige schaaf- en snij- wondjes. De groep had afgesproken slechts in het uiterste geval een beroep te doen op de buitenwereld. Flinke brandwonden door kokende tuinbonen op de benen van een mannelijke bewo ner en de 7-jarige Anouk, waren ui teindelijk geen aanleiding een dokter te roepen, „al hebben we wel in twijfel gestaan", zegt nestor De Haas. Dokters hulp bleek achteraf niet nodig. De brandwonden waren vrijwel genezen. Horreus de Haas was een tevreden man op het moment, dat wij hem ontmoet ten. De laatste week van zijn experi ment was ingegaan. Om zich heen ziet De Haas een vrouw tarwekorrels fijn- wrijven met een steen, bouwt een echt paar verder aan zijn hut, zit een groepje te roeren in de potten op het vuur en werkt een man vreedzaam aan een soort met huiden bespannen kano. De Haas zelf is bezig met behulp van een steenbijl en vuur een forse wilg om te hakken. Een dunne rookpluim geeft de plaats aan van zijn werkterrein. Kor tom: niets dan rust en vrede. Of toch niet? Het oervolk wordt de laatste da gen geplaagd door modern geweld: een sproeivliegtuig. Het toestel cirkelt steeds laag over het wilgenbos na een rondje sproeien boven de aangrenzende rietvelden. Geen wonder dat Horreus dé Haas zegt: ons volkje beseft heel goed, dat zijn leven in de polder absoluut geen zuivere imitatie is van het neolithi cum. Hoogstens enkele aspecten hebben de werkelijkheid van toen benaderd: vuurmaken, pottenbakken, werken met biezen en wilgen tenen, spinnen en we ven, landbouw op beperkte schaal, het werken met benen en stenen gereed schap. Het oervolk van Horreus de Haas be staat nu niet meer. Of hij het experi ment zal herhalen, weet hij niet. Tot het einde van dit jaar heeft De Haas de beschikking over de polderkavel. Ofschoon de naar zijn mening „onvermijdelijke" teleurstellin gen, tegenslagen en ruzies bin nen de groep er ook waren, noemt hij zijn steentijdexperi- ment geslaagd: „Ondanks alles is het ons gelukt zelf de ontdek kingen van de mensheid te doen. Misschien is ons experi ment de kiem voor iets van wetenschappelijke waarde". He lemaal zeker lijkt De Haas niet en benadrukt nogmaals: „Ons experiment begon drie jaar ge leden als spel en is altijd spel gebleven. Een serieus spel, dat wel, en voor de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders voldoende aanleiding een en ander op film vast te leggen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7