LANGS OMWEGEN Schade door jyromaan jij na 4 ton EIDSE ATLETEN LIETEN STEEKJE VALLEN Oxford blijft voor ta[rjjke aangename verrassingen zorgen Provincie vreest verzilting bij nieuwe periode van droogte 1971 ONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR 0p mi'n TriM morgen TON u graa PIETERS geduldige telefoon"!? land kom ik graag mensen tegen. Elke lefonisch vertellen wie Het nummer van mijn naar toestel 18 vragen. let loopt op rolletjes met de eidenaars die in Oxford wor- en ondergedompeld in een even dagen durend bad vol litwisselingsgeneugten dat oor de gastheren- vrouwen is amengesteld. foor zover ik ze niet tegen het akantievierende lijf liep in Cornmarket, waren ze in zo wat de hele countryside te vin den. Dinsdag was het vrij kalm maar ook warm. In een rustig tempo werden inkopen gedaan, omdat het (bijna) alle maal zo goedkoop was: shirts, schoenen, hele kostuums. Voor 170 (34 pond) kon je je hele maal in het nieuw steken. Mijn gastvrouw kon niet nalaten met verbazing tegen Hans Hardenberg op te merken, dat ik eventjes voor een kapitaal aan spullen had besteed: „Daar moeten heel wat men sen hier een week van leven." Toen ik dat hoorde, had ik het Gemengd Brits-Hollandse gevoelens in de Town Hall van Oxford. ,,De Kluutschup- pers" trokken ferm van leer. In het midden de Lord Mayor miss Ann Spokes. liefst de hele zaak weer in de rekken van Marks and Spen cer gehangen. Maar die Engel sen geven wel handenvol geld uit aan de meest uiteenlopen de taarten en rillende puddin gen; gelei is jelly en een kwal is een iellvfish. De voetbalscheidsrechters ont moetten hun Oxfordse colle ga's in het clubgebouw van de Supporters Club en daar spra ken ze op den duur niet alleen over de problemen op het veld. Spoorwegliefhebbers die in het Engels spoorwegenthou siasten worden genoemd, be leefden een razendsnel uitje, dat in Reading begon. Daar stapten ze op de sneltrein naar Swindon en bezochten er het Spoorwegmuseum. De archi tecten vergaapten zich aan het landschap, cottages en land huizen in de Cotswolds en vonden het eigenlijk allemaal veel mooier dan „bij ons". De tennissers hebben zich tijdens deze uitwisseling tot nog toe erg goed geweerd tegen toch niet voor de poes zijnde Ox fordse opponenten. Maandag wonnen ze in Woodstock weer met 8-4. De Engelsen moesten constate ren dat de Leidenaren de jeugd aan hun kant hadden „in deze zeer warme en droge omstandigheden". De Leidse coryfeeën waren Caty Broos- hooft, Bas Bloos van Amstel, Peter Pauwels, Harry en Taco Mulder, Mirjan Mulder, Ineke Spyk en Anke van Veen Don derdag gaat het verder en de tennisontmoeting krijgt waar schijnlijk een hoogtepunt in de match tussen Lord- Mayor Spocks en good old burge meester Adriaan is is die woensdag met het vliegtuig overkwam om drie dagen Ox- Sheriff Tony Williamson begeeft zich op de tonen van „Willempie" op weg naar het einde van een van de vele feesten. ford te vieren en met het rac ket zijn goede naam op het spel te zetten. Gisteren in elk geval rondden de tennissers hun eerste inspanningen af met een hele dag op de Ox fordse tennisclub en 's avonds een vrolijke barbecue. De 4 meegekomen vrouwelijke vrijwilligers vormen een gedis tingeerd stel apart, je ziet ze nauwelijks. Ik kan alleen maar mededelen dat ze ge luncht hebben in het Limb Centre en dat ze het graf van Churchill in Blenheim hebben bezocht. Van de Rode Kruisers hoorde ik dat ze even in angst hebben gezeten omdat ze won den zouden moeten verbinden. Dit gerucht berustte gelukkig niet op waarheid. Wel bezoch ten ze onder andere de Rode- kruiswinkel in het Churchill Hospitaal. Zo had elke groep weer haar eigen zonnige be sognes en steeds zet de Ox- ford-aanhang Leiden voor nieuwe aangename verrassin gen. En we zijn pas op de helft, als ik dit schrijf. Atleten Het is van de week niet mijn gewoonte alle verrichtingen binnen de uitstekend verlopen de Oxford-Leiden-week op de voet te volgen. Daartoe krijg ik ook niet de gelegenheid want tussen alle eten en drin ken door, staat de auto van John Parsons voor mijn neus om me naar een verafgelegen evenement te brengen. Ik had graag willen fietsen door Ox ford, maar men heeft me ver teld dat de meeste fietsende „vreemdelingen" in Engeland het er niet levend van af bren gen omdat de overgang van rechts- naar linksrijden een martelende aangelegenheid is. Dinsdagavond tegen scheme ring kwam ik op de een of andere manier op de snelle baan van Horspath Road te recht. Mijlen buiten Oxford maar voor een Engelsman naast de deur. Daar liepen 22 Leidse atleten, jongens en meisjes, tegen Oxfords snelle en volhoudende jeugd. Deze Oxforders en de verte genwoordigers van Holland, de Bataven en AV Leiden wa ren eigenlijk de enigen die de ze dag hard gewerkt hebben. Enkele tientallen supporters volgden hun verrichtingen met geestdrift en aan alle kanten viel menig zweetdruppeltje. Donderdag gaat de atletie kontmoeting verder. Tot nog toe is de stand: Oxford 73 tegen Leiden 61. Bij de dames was de tussenstand 36-31. En bij de heren 37 tegen 30. Uitslagen Uitslagen voor zover het de Leidse plaatsen betreft: 100 meter heren 3e Theo Bru- schen, 4e Wim Huige, 400 me ter 1. Bert Paauw. 4 Ruud van Schooten, 1500 meter 1. Frans Croone, 3. Cor van Loon, 400 meter horden, 1. Bert Paauw, 3. Roel Hendriksen. Dames 100 meter: 3. Jeanette Hendriks, 4. Tineke de Groot, 800 meter 1. Heieen Haverkort, 3. Mirjan van der Salm, Hoog springen: 3. Marian Bruinsma, 4. Tineke de Groot. Kogelsto ten: 2. Marian Bruinsma, 3. Linda Krouwel. Op de 3000 meter heren werd Nico Volker tweede en Arnold Duivenvoor den vierde. Speerwerpen: 2. Frans Croone, 4. Rob Kooter. 4 maal 100 meter estafette: 2. Leiden. Het discuswerpen werd gewonnen door Mies Kuipers, gevolgd door Marian Bruinsma. OTIEVEN NOG DUISTER t mei lsioi yetei een onzer verslaggevers) 'HEN A.D. RIJN De 40-jarige pyromaaa, die gisternacht avon- Alphen a.d. Rijn werd gegrepen heeft met de door hem 1 ^gestoken vier branden bijna voor vier ton schade aangericht. 1 de twee branden die ontstonden in hooibergen aan het itveldse Pad tussen Alphen en Hazerswopde is de schade door m d Alphense brandweer geraamd op 290.000 gulden. Bij twee '?dere branden gingen twee hooibergen van de boerdeij van de 'tseü, ,jjic yis aan het Rietveidse Pad in vlammen op. De schade 1 iep daar vele tienduizenden guldens. *rote ienk man is gisteren door de Alp- nmel lse politie aan een uitgebreid d di 'h°or onderworpen. Hij wist 'n verklaring voor zijn ge- ig te geven. Ook was hij nog t zie "ft tevoren met de politie in id alP woonplaats in kontact geko- Z fj antwoorde slechts moei- ,D lm en verward op onze vra- grijk zei vanmorgen inspecteur lenta Ring van de Alphense politie erwi, e man is duidelijk psygisch >rvar •toord". Uit het onderzoek is istigc 'leken, dat hij tot zijn daden loruilram als hij stevig gedronken d. De 40-jarige man is onge- wd. Hij had geen vast baan. iad d t het moment van de arresta- ;eziei werkte hij als sjouwer bij con i Alphens bedrijf. Motieven ebbeéeft de politie nog niet kunnen ch b hterhalen. „Die motieven blij- et g n diep in zijn ziel verborgen", wem *nt inspecteur Rutting. „In ;leno t geval staat vast, dat de man plaa !t uit wraak handelde. Het me ed het gewoon, zonder reden ovi i hij flink gedronken had". hed«M de eerste actie van de pyro- fspri aan werd hij gesignaleerd, is a »en de hooiberg van boer Vis, g<X cht bij de bebouwing van Alp- in. aan het Rietveldse Pad in ■and stond, zagen Rotterdam- iissi< ers in de Alphense Maasstraat nder n duistere man met een fiets jssei fascineerd naar de brand kij- brenen. Na zijn arrestatie bleek, e k»at de gepakte man voldeed aan signalement dat door de Rotterdammers was opgegeven. De man wordt morgen voorge leid aan de officier van Justitie. Deze zal waarschijnlijk een psy- chiatirsch onderzoek gelasten en daarna de affaire voor het gerecht brengen. Met de arresta tie is de rust op het Rietveldse Pad geheel weergekeerd. „De mensen waren bang geworden. Het is immers niet zo leuk om te beseffen, dat elk moment je hooiberg in de brand gestoken kan worden", zegt inspecteur Rutting. Ook de Alphense poli tie is uitermate tevreden met de arrestatie, die eigenlijk meer een toevalstreffer was. Veilingen RIJNSBURG. 11 aug. 330 0.459 2790. 19 3020. Aniers Am 0.377 ■urn 1.182 77S3. Asters 0.049 1,409 9523. Chrys gepl. 0.562 9820, Chrys. tros n.c.' 1.70é 1604. Chrys. tros |r. 2.418 21304. Dahlia 0.155 17780. Eikeblad 0.900 150. Freesia 1.821 4046. Gerbera 0.521 4550. Gladiolen 0.159 458592. Glad. Cohrill. 0 214 11530. Glad Nanus 0.194 107700. Helianten 0.252 1300. Iris 3.459 3675. Ixia 0.800 50. Lathyrus 0,350 40. Lelie kelk 0.470 4160. Lelie tak kas 0.382 129965. Liatrls 0.254 105920, Margriet 1.253 1751. Orchideeeèn 0,865 480, Ormthogalum Rozen grootbl 0.152 a 0.185 14084. Stephanotis 0.050 100, 2e soort per b 1,581 172. Violieren 0.160 320-. 2e srt per stuk 0.155 47087. Anjers tros 0.309 9010. Rozen Baccara 0.275 10440, Rozen Soma 0.102 15220, Rozen llona 0.175 3820. Lelie tak kou gr 0,377 130. Slro/droogbl. onb. 1,000 155. Stro/droogbl. bew. 2.575 814. Div. snijbloemen 1.583 38471. Div. snijbloemen 0,228. 90031. Orchid. Arach. imp. 0.730 720. Een nieuwe periode van droogte kan rampzalig zijn voor de agrariërs in Zuid-Holland GEVAAR VOORAL VOOR BOLLENSTREEK EN BOSKOOP TENNISTOERNOOI KOUDEKERK Bernadette Tombrock moeizaam naar zege (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer het droge, warme weer van de laatste dagen blijft aanhouden en de Rijn niet meer zoet water kan gaan aanvoeren, dreigt er opnieuw een spoedige verzilting van Rijnland, Delfland en Schie- land. Dit heeft de adjunct-directeur van Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, de heer A. G. Bruggeman gisteren verklaard tijdens een persconferentie over de langdu rige droogte periode in juni en juli. Zoals de L.C. gisteren meldde heeft de verzilting die als gevolg van deze droogte-pe riode in het westelijk deel van midden-Ne derland optrad, door een weersverandering in augustus net niet tot rampzalige gevolgen geleid. De huidige .omschakeling van het weertype kan het Rijnland echter opnieuw in gevaar brengen. De gevaren gelden, zo verklaarde adjunct-directeur Bruggeman, vooral voor de Bollenstreek en voor de boomkwekerijen in de omgeving van Bos koop. Metingen tonen namelijk aan dat.het gevaar voor verzilting in Rijnland nog steeds aanwezig is. Bij Gouda, waar de grote inlaat voor water voor Rijnland plaatsvindt, werd gisteren nog een hoeveelheid van circa 150 milligram zout per liter water waargenomen. Een cijfer dat volgens deskundigen van de provincie redelijk gunstig is maar bij aan houdende droogte en een slechte wateraan- voer door de Rijn onherroepelijk zal stijgen. Met alle gevolgen van dien. Volgens Provinciale Waterstaat kan er in die omstandigheden niet meer gedaan worden om het waterpeil en de kwaliteit in de hand te houden dan nu met diverse noodvoorzie ningen als hevels en pompen al gebeurt. De enige oplossing om dergelijke problemen goed te lijf te gaan, is volgens de deskundi gen het graven van een kanaal tussen Maarssen en Bodegraven, waarmee de strijd tegen de verzilting beter kan worden aange pakt. Zoals bekend vormen de plannen voor dit kanaal momenteel nog een onderwerp van studie bij de rijksoverheid. De warme en droge zomer van dit jaar heeft overigens ook een belangrijke oogstvermjn- dering in Zuid-Holland veroorzaakt. Schat tingen van rijk en provincie geven aan dat deze vermindering circa 10 tot 15 procent bedraagt. Daarbij tekent men aan dat deze cijfers per produkt nogal uiteenlopen. Aard appelen en diverse groentegewassen bleven het sterkst achter met 20 tot 30 procent. De oogst van granen en suikerbieten daarente gen geeft in Zuid-Holland nauwelijks een afwijkend beeld ten opzichte van andere jaren. In geld betekent de oogstteruggang tenslotte volgens de schattingen een schade post van 100 tot 150 miljoen gulden. KOUDEKERK a.d. RIJN Gisteren was het op het open toernooi van de Tennisvereni ging Artesia de dag van de lange driesetters. De favoriete bij de dames, Bernadette Tom brock, ontmoette mevr. Ruiten berg en zij vermoedde bij de stand 7-5, 4-1 in haar voordeel zeker niet, dat de partij nog meer dan een uur in beslag zou nemen. Echter op dat moment trok haar opponente het initia tief geheel aan zicb en scoorde vijf games op een rij, waarmee zij de tweede set met 6-4 op haar naam bracht. In het vervolg van de wedstrijd bleek tennissen wederom een onberekenbaar spel. Want nu gelukte het mevr. Ruitenberg niet om na een 5-2 voorsprong de overwinning te behalen. Ber nadette liep in en won de laatste set met 9-7, zodat zij zich met 7-5, 4-6, 9-7 in de kwartfinale speelde. Bij de heren kwam Hein Hazen berg via een krappe 6-4, 7-6 zege op W. de Jong al één ronde verder: hij bereikte als eerste de laatste vier. Het tweede geplaat ste duo Cees van Driel en Claes Oosterhof behaalde een regel matige 6-3, 7-5 winst op Eradus en Snellenberg, de voorzitter van Artesia. In D werd de tweede van de lijst. La Fay, na lange strijd uitgeschakeld door J. van der Bosch: 3-6, 7-5, 6-4. Eén der eerste partijen van de dag bracht het wedstrijdschema da nig in de war. Nel ter Laak had bijna drie uur en evenzovele sets nodig om de volgende ron de te bereiken. Hilde de Vries gaf zich pas na 5-7, 6-3, 9-7 gewonnen. De beide damesdub- bels in D, die de baan betraden, eindigden pas na een lang ge vecht. De dames Efting en Spoelders zegevierden met 4-6, 6-3, 5-7 over Hoogervorst en Moes, maar het koppel Spaarga- ren/Lijnbach deed er nog langer over: 7-6, 3-6, 8-6. Nieuw Vennep. Bij het toernooi van de T. V. Nieuw Vennep kwamen enkele geplaatste da mes in B in actie. Zowel favo riete Micky Albers als de Ap- hense Tine Langeveld speelden zich in de volgende ronde, zij het dat Tine zich daar aanzien lijk meer voor in moest span nen dan Micky. De eerste bleef betrekkelijk moeiteloos over eind tegen Karin Moos, maar Tine moest alle zeilen bijzetten tegen Pauline Heyligers: 6-1, 5-7, 6-4. Bob van Overbeeke uit Sassen- heim, Lissenaar Hans van der Loo en TEAN-speler Charles Asselbergs boekten alle drie een tweesetszege. Het vierde ge plaatste duo H. van der Wiel en H. Loonen ging op het goede pad verder en werkte Lembeck van der Toom uit het toernooi: 6-3, 6-4. In C legde Theo Kandau, vierde op de lijst het loodje tegen J. Martens: 7-6, 6-2. De dames in deze categorie werkten hun par tijen ook niet volgens het sche ma af. De nummer twee Maud Hulsebos, was niet opgewassen tegen M. Siegmund. Beter deed de Nieuw Vennepse Marian Liefbroer het, die met moeite de baas bleef over Lia Warren: 6-3, 5-7,6-1. ALPHEN A.D. RIJN De twee geplaatsten bij de heren, die het gravel betraden wonnen beiden, maar ondervonden wel heftige tegenstand. Hans Gelevert werd door de Duitser R. Reichert slim uit zijn spel gehaald en moest tot het uiterste gaan om zich winnaar te mogen noemen: 7-6, 6-4. A. Engel veroverde tegen R. Tjho zelfs de eerste set, maar bleek in de loop van de partij toch de mindere: 3-6, 6-4, 6-2 voor Tjho. Henk van Gerven daarentegen voldeed volkomen aan de verwachtingen en klopte Verduin met 6-1, 6-0. De hoogst genoteerde der da mes Annie Wahle had het wel bijzonder eenvoudig. Bij de stand 6-1, 1-0 in haar voordeel gaf haar opponente J. Goudsmit op, omdat ze accuut niet goed werd. Caré Groeneveld en Els Scheerder kwalificeerden zich slechts via krappe zeges voor de volgende match. De tweede geplaatste combina ties zowel bij de heren als bij de dames maakten het bijzon der kort. De heren van Gerven en Timmer stonden Naafs en Kupers nog één game toe, maar zover lieten H. Rother en Heemskerk het niet eens komen. CARL ADAMSE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5