Eerste paal t.v.-mast Meren wijk de grond in OVER SIERBESTRATING IN DE HAARLEMMERSTRAAT Winkelpersoneel j Hoorzittingen wil wel braderie over beleid op Vijf Meiplein GEEN OVEREENSTEMMING Winkeliers willen nu grindtegels Protest tegen vestiging wafelbakkerij ACTIES MULTIVISIE OVERSCHADUWEN FEESTELIJKE GEBEURTENIS i Gauj LEIDEN Wethouder M. van Aken sloeg vanmorgen onder grote belangstelling van vele raadsleden en Merenwijkbewo- ners de eerste paal voor de fundering van de 116 meter hoge ontvangmast op een terrein bij de kruising van de Ketelmeer laan en de Broekweg in de Merenwijk. Hiermee is een begin gemaakt met de werkzaamheden van een centrale antenne-in- docum richting voor de ontvangst van zes televisiezenders en ongeveer tien FM-radiozenders. Er zal rond 1 oktober signaal worden gegeven aan de bewoners van de Merenwijk, die onmiddellijk op de ontvanginstallatie kunnen worden aangesloten. korte termijn zal ook be gonnen worden met de aanleg van kabels in de rest van Lei den. Hiertoe moet evenwel nog een machtigingsaanvraag wor- en no jen ingediend bij de PTT. Met de gemeenten in de regio zijn er besprekingen over de exploitatie van de mast in de toekomst. De „Stichting-Mast", de opdrachtgeefster tot op- ichting van de mast is, heeft |de regio-gemeenten voorge steld een gemeenschappelijke •egeling in het leven te roepen, "te bouw van de mast gaat |anderhalf miljoen gulden kos- •n. Hij wort gebouwd door de |firma Kaal en Van der Linde. Schaduw lag vanmorgen een scha- w over deze voor Leiden :h zo belangrijke gebeurte nis. De firma Multivisie, die op nog geen kilometer afstand van de plaats waar Leiden haar mast gaat bouwen, m samenwerking met het minis terie van Defensie eveneens een t.v.-mast bouwt voor de gemeente Oegstgeest, heeft het Leids college verzekerd alle gerechtelijke stappen te willen ondernemen om de bouw van twee masten in de Leidse regio te voorkomen. Zodra een bouwvergunning is afgegeven gaat Multivisie in beroep. Ook het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft geklaagd bij hogere overheden, tegen de bouw van de mast in de Me renwijk. Volgens de firma Multivisie wordt met de op richting van twee masten af breuk gedaan aan het image van kabeltelevisie. Zij heeft er onlangs enkele gemeenteraad- Raadsleden op de markt LEIDEN Raadsleden zul len 11 september de Leidse bevolking voorlichting ge ven over kabeltelevisie. Hiertoe is een marktkraam gehuurd, die wordt ge plaatst bij de Harteburg- kerk. In de kraam zijn fol ders aanwezig. De raadsle den, allen leden van de werkgroep Kabeltelevisie, zullen desgevraagd nadere toelichting geven. sleden op gewezen dat dit te vens kapitaalverspilling is. De aanleg van een kabel van de Merenwijk naar de mast van Multivisie aan de Kwaaklaan zou 55.000,- kosten. Zoals bekend heeft de Stich ting Mast evenwel alle banden met de firma Multivisie ver broken. Tijdens de vergade ring van de werkgroep kabel televisie legde wethouder Van Aken gistermiddag nog eens uit waarom. „Wij hadden de bewoners van de Merenwijk beloofd dat ze op 1 oktober signaal zouden hebben. Dat kon Multivisie ons niet garan deren. Een ander aspect is dat het bouwen van een dergelijke mast goede weersomstandig heden vereist. Wanneer we in oktober niet klaar zouden zijn, zou het twijfelachtig worden wanneer het werk dan gereed zou zijn. Tevens wisten we hoe duur de mast zou worden. Multivisie heeft over haar prijs altijd zeer geheimzinnig gedaan. Ten slotte is het terrein waarop we gaan bouwen toegankelijk. Van het terrein aan de Kwaa klaan, weten we dat nog niet zo zeker. Aangezien Defensie weieens problemen over der gelijke zaken maakt". Twijfels De heer Bleijie stelde dat de heer Mulder van Multivisie hem had verzekerd dat het terrein aan de Kwaaklaan voor iedereen normaal toegan kelijk zal zijn. De CDA-er sprak zijn twijfels uit over de noodzakelijkheid van twee masten in de Leidse regio. „Ik wil dat nu alles wat er tussen de Stichting Mast, Mul tivisie en de gemeente Oegst geest is besproken eens in de openbaarheid komt, dan kan ik het allemaal pas goed beoordelen". De heer Op 't IJnde, die namens de Leidse universiteit zitting in de werk groep heeft, zei het te betwijfe len dat het rijk geen enkele poging zal wagen de Leidse regio toch slechts één mast te bezorgen. „Als je je gezond verstand gebruikt, is het een waanzinnige situatie. Als ik op de stoel van de regering zat, zou ik het niet goedvinden." Overigens is Leiden niet de enige gemeente waar de firma Multivisie niet tot zaken heeft kunnen komen. De gemeente raden van Terneuzen en Bre da hebben al eerder hun ver trouwen in de firma opgezegd omdat zij vonden te weinig inzicht in de kostenberekening van de firma te krijgen. Multi visie heeft tegen hen een pro ces aangespannen maar heeft dit verloren. In Nootdorp, waar Multivisie reeds een mast gebouwd heeft, klagen veel bewoners over een uiter mate slechte ontvangst. s ONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT LEIDEN De voorbereidingen voor de aanleg van sierbestrating in de Haarlem merstraat gaan gestaag door. Aan het einde van deze week zullen de siertegels, die aan weerszijden van de straat komen te liggen, zijn aangebracht. Maandag be gint de firma Schouls met de asfaltering van de Haarlemmerstraat tussen de Peli kaanstraat en de Lange Mare. Het betreft hier het opvullen van het middengedeelte van de straat met een onderlaag. Hierdoor wordt voorkomen dat de siertegels gaan verzakken. Van overeenstemming over welke sierbe strating er uiteindelijk in de straat komt, is nog geen sprake. Het aanvankelijk geko zen materiaal bleek, zoals wij reeds begin juli meldden niet te voldoen. De gebruikte rode kleurstof was niet bestand tegen ge morste dieselolie. Op het gedeelte van de Haarlemmerstraat, waar de sierbestrating reeds is aangelegd, heeft de dieselolie de kleurstof hier en daar blijvend aangetast. Vlak voor de bouwvakvakantie zijn er proefstroken ter hoogte van de Hartebrug- kerk aangebracht. Deze stroken voldeden geenszins aan de verwachtingen. Inmiddels is er overleg tussen gemeente, winkeliers en de firma Schouls gaande over een voor alle partijen bevredigende oplossing. De dienst gemeentewerken voelt er het meest voor de aanvankelijk gekozen materialen te gebruiken. Volgens de dienst is er niet aan te ontkomen dat het asfalt smoezelig wordt, omdat de Haarlemmer straat moet worden bereden door vracht wagens voor bevoorrading van de winkels. Zij verwacht dat op den duur de contras ten minder zichtbaar zullen zijn, omdat het asfalt geheel zal verkleuren en de olie voor een groot deel zal verdampen. Tijdens een vergadering van de raadscommissie ruim telijke ordening opperde de heer Vos, di- rekteur gemeentewerken, de mogelijkheid hetstraatmeubilair, waarvoor de gemeente op een subsidie van het ministerie van Economische Zaken kan rekenen, zo te plaatsen dat de lelijke vlekken minder opvallen. De winkeliers zinnen evenwel op een ande re oplossing. Zij zien als mogelijk alterna tief het leggen van gewassen grindtegels in de straat. Hierdoor zal de sierbestrating evenwel twee ton duurder worden. Het hangt af van een beslissing van het Leids gemeentebestuur of voor dit alternatief wordt gekozen. Zoals de zaken er thans voorstaan ziet het er niet naar uit dat het vereiste bedrag door de gemeente op tafel wordt gebracht. De winkeliers op hun beurt zullen mogelijk niet in staat zijn twee ton bijeen te brengen, aangezien zij reeds een behoorlijke som in de aanvankelijk gekozen sierbestrating hebben gestoken. Wanneer de firma Schouls de asfalterings- werkzaamheden verricht, mogen er geen auto's in de Haarlemmerstraat staan. PvdA wil meer aanplakborden in Leiden LEIDEN De PvdA-fractie wil meer aanplakborden in de stad. Tijdens de raadsvergadering van aanstaande maandag zal zij de gemeenteraad voorstellen de ze borden op verschillende plaatsen in de Binnenstad en ook bij enkele winkelcentra bui ten de singels aan te brengen. Zodra de borden er staan zal de fractie aandringen op een stren ger optreden tejen „illegale" plakkers. Een en ander werd gisteravond tijdens de fractievergadering van de Partij van de Arbeid besproken naar aanleiding van de open brief van het steunko- mitee „Geen censuur op de muur," waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het witkalken van op de muren aangebrachte affiches en dergelijke door de dienst Gemeentewerken. De heer Höppener kwam met de suggestie het ontwerpen van de borden op te dragen aan enkele Leidse kunstenaars in het kader binnenstad LEIDEN Het merendeel van bet winkelpersoneel van het Vijf-Meiplein heeft geen bezwaar tegen de op 27 augustus te houden braderie in bet winkelcentrum. Door de winkeliersvereni- ging "De Luifelbaan" is het verzoek aan b en w gedaan een ontheffing van de verplichte winkelsluiting te krijgen op de dag j dat de braderie werd gehouden. j Het college had hiertegen geen bezwaar, aangezien het slechts om j één dag gaat. Van een vertegenwoordiger van de vakverenigingen ontving het evenwel een brief waarin er op werd gewezen dat hiermee een te zware druk op het winkelpersoneel kwam te liggen. Tijdens een onlangs gehouden vergadering van de raadscommissie economische aangelegenheden schaarden de commissieleden Van de Zande (PSP), Ranner en Mentzij (beiden PvdA) zich achter het standpunt van de vakverenigingen. Zij wensten geen gunstig advies uit te brengen zolang het winkelpersoneel niet was gehoord. Tijdens de vergadering van de PvdA-fractie kon wethouder Van Aken gisteravond de uitslag van een enquête onder het winkelper soneel geven. Negenenvijftig personeelsleden hadden er geen be zwaar tegen ter gelegenheid van de braderie drie uur langer te werken, tien waren tegen en vier verklaarden zich bereid te werken, maar liever wilden ze eewoon om zes uur naar Kuis. LEIDEN De „Projektgroep Binnenstad" organiseert ver schillende informatie-bijeen komsten over de nota „Verder naar een integraal plan voor de binnenstad". De eerste bijeen komst wordt dinsdagavond 31 augustus om acht uur in de burgerzaal van het Stadhuis ge houden. Het „gebruik van de binnenstad", als ontmoetings plaats, attractiecentrum maar ook als winkel- en zakencen trum, zal dan worden bespro ken. De volgende bijeenkomst wordt woensdagavond 1 sep tember om half zeven 's avonds in de burgerzaal van het Stad huis gehouden. Op die bijeen komst zal er gesproken worden over de ruimtelijke aspecten van de binnenstad zoals de ste- debouwkundige structuren, processen van herstel en ver val, en dergelijke zaken. IDEN De bewoners van Damlaan hebben in een brief de fractie van de Partij van Arbeid in de gemeenteraad Ngedrongen op het instellen éénrichtingverkeer in hun pekten^ De Damlaan wordt 30 Kijf0? herbestraat. Hiertoe werd elingeli tijdelijk éénrichtingverkeer 17.55 (esteld. bewoners willen dat ook j leer de straat gereed is de- laatregel blijft. Zij hopen hiermee het vrachtverkeer hun laan kan worden ge- i Akt.J.Lrd. "Van 's morgens half zes j 10.03 's avonds zeven uur dende- de vrachtwagens door de 3o"(S^at", aldus de klacht van de Slaan-bewoners. urgerlijke stand (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De heer L. Sjardin heeft gisteren ter gelegenheid van zijn 40-jarige jubileum bij de N.Z.H. in Haarlem een ko ninklijke onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau ont vangen uit handen van loco- burgemeester M. van Aken. Louis Sjardin ging al op 16-jari- ge leeftijd bij de N.Z.H. werken. Hij was toen loket-beambte. Nü, 40 jaar later, is hij chef van het bureau dienstregeling en dien stroosters te Haarlem. Dat de heer Sjardin momenteel in Haarlem werkt en in Leiden woont is voor hem geen enkel probleem want hij zegt zelf: „Ik maak elke keer weer met veel plezier gebruik van het open- Koninklijke onderschei ding Louis Sjardin baar vervoer als ik naar mijn werk ga". Uit handen van de directeur van de N.Z.H. de heer Dollekamp ontving Louis Sjardin nog een onderscheiding. Bij de uitrei king van „dit minder officiële kleinood" zoals de directeur zei. sprak deze ook nog de wens uit dat de heer Sjardin nog lang gezond zal blijven en nog vele jaren bij de N.Z.H. zou kunnen werken. Mijnheer Sjardin is sinds jaren bijzonder actief op het maat schappelijk terrein. Zo is hij reeds 24 jaar bestuurslid, waar van 20 jaar als penningmeester, van woningbouwvereniging „Ons Doel" te Leiden. Deze ver eniging heeft meer dan 1700 wo ningen onder haar beheer. Voorts heeft Louis Sjardin nog een belangrijk aandeel in de organisatie van de vijfjaarlijkse dagtochten die door „Ons Doel" voor alle leden van 65 jaar en ouder worden georganiseerd. LEIDEN De bewoners van het Jacques Urlusplantsoen hebben ernstig geprotesteerd tegen de vestiging van een wafelbakkerij in drie garage boxen aan de Brandts Buys- kade. Zij vrezen stank- en ge- I luidsoverlast. In een brief gan het college van burgemeester en wethouders, die onderte kend is door meer dan twee honderd bewoners van het plantsoen, stellen de bewo ners dat het een bedrijf niet thuishoort in een woonkern en zeker niet wanneer deze zo dicht bevolkt is als het Jac ques Urlusplantsoen. De flat bewoners vragen zich af waarom de garageboxen niet hun eigenlijke bestemming kunnen terugkrijgen. Reeds in februari van dit jaar bereikte het college een ver zoek tot het exploiteren van een wafelproductiebedrijf je in de garageboxen. Sinds de bouw van de boxen zijn deze in gebruik van bedrijven ge-, weest. Tevens is onlangs toe stemming verleend om in het voormalige servicestation van Esso aan de Brandts Buyska- de een snackbar te vestigen. B en w en de raadscommissie ruimtelijke ordening en econo mische aangelegenheden had den aanvankelijk geen be zwaar tegen de vestiging van de wafelbakkerij op voorwaar de dat de bewoners zouden worden gehoord alvorens defi nitief toestemming aan de ex ploitant te verlenen. Volgens de gemeente is er overigens geen hinder van la waai te duchten omdat geen zware machines worden ge bruikt. De wafelbakkerij is een zogenaamd ambachtelijk bedrijf. De dienst gemeente werken heeft haar licht opge stoken in Gouda, waar veel kleine wafelbakkerijen zijn ge vestigd. Zij wilde weten of daar sprake is van stankover last. In Gouda zijn geen klach ten over hinder van stank be kend. De toeneming van ver keer is volgens de gemeentelij ke dienst minimaal. De raads commissie voor economische aangelegenheden zal zich dins dagavond buigen over het al dan niet gunstig adviseren tot het verlenen van een vesti gingsvergunning aan de ex ploitant van de wafelbakkerij. llen ichting- SPkeer op 02 'lamlaan Loco-burgemeester Van Aken speldt de jubilaris zijn onderscheiding op. Wethouder Van Aken in actie bij het slaan van de eerste paal voor de tweede t.v.-mast in de Leidse regio.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3