„Wierook en tranen" staat of valt met Daan Brouwer van 10 Peter Orloff in Eddy Go Round TELEVISIE VANAVOND! TELEVISIE WOENSDAG: RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG TERUGBLIK OUDE BEKENDE KOLONEL HOGAN OP NCRV -TV NCRV 7.00 Nws. 7.02 Het Ie DINSDAG 10 AUGUSTUS 197L NEDERLAND I NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal TROS 19.05 Elsa, de leeuwin (afl. 9) 19.55 Dorpsstraat Ons Dorp (Big- gekerke) 20.40 Pepper (afl. 34) NOS 21.35 journaal TROS 21.35 Aktua Special (mevr. Gand hi) NOS 22.25 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Eddy-Go-Round-Special (Pe ter Orloff) 19.30 Hogan's Heroes (afl. 1) NOS 20.00 Journaal 20.25 Sutherland grijpt in (afl. 7) 21.15 Licht klassiek met variaties 22.10 Hier en Nu 22.50 Tot besluit 22.55 Journaal DUITSLAND I 18.00 Nieuws uit Noordrijnla Westfalen 18.05 Intermezzo 19.15 Hier und Heute 19.45 Grap om kwart voor acht| 20.00 Journaal 20.15 Show in München 21.00 Rosmersholm, TV-spel 23.05 Journaal DUITSLAND II 18.20 Tom Jerry, tekenfilm 18.55 Barbapapa 19.00 Journaal 19.30 Romantische Brautfal speelfilm (1944) 21.00 Journaal 21.15 Kennzeichen D 22.00 Religieuze vragen 22.30 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.55 Barbapapa 19.00 Let the sun shine, docum< taire 19.10 Het vrije woord 19.45 Journaal 20.15 De hoeder van mijn broe^E (afl. 8) Va 20.40 Klaverweide (afl. 1) 21.25 Het is me een zootje (j^, 1, documentaire) 22.25 Journaal G0I voo NEDERLAND I KRO 15.30 Simon in tekeningenland 15.35 Wondere wereld onder wa ter 16.00 Wereldcircus 16.50 Paul en de poezen 17.05 De avonturen van Konny en zijn vrienden DUITSLAND I 10.00 Journaal 10.05 Draaischijf 10.25 Dagboek 10.40 Kennzeichen D 11.25 Het gebeurde overmorgen, TV-film 12.20 Rondblik 12.50 Persoverzicht ■bei He' 13.00 Journaal ger 16.15 Journaal hui 16.20 Kunst als beroep (film* aai kers) do< 17.05 Een feest bij Papadakis (het 2) ter 17.45 Domino en het ontvoei schaap DUITSLAND II HILVERSUM I HILVERSUM II in meervoud 20.00 Nws. 20.05 C ging 2015 (S) Komponist en 21.15 Centropolis. hoorspel 22.05 Ta" en piano. NOS: 23.00 (S) Met h op morgen 23.55—24.00 Nws. MIlYdilTli'illll NOS: 18.00 De Vakaturebank. 18.10 NOS-maal VARA: 19.02 (S) Wim B mendaal. 21.02 (S) Jazz and Blues 2£f> (S) (P)opdonder 22 55 Mededelin 23.02 Internationaal Jazz Festival. I (S) Rond middernacht. 4.02 (S) De r dageraad. 5.02-7.00 (S) Truck. -ï HILVERSUM I TROS 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos. 7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 10.00 (S) Van heinde en verre. 10.30 Nws. 10.33 (S) Met Rita Corita de markt op. 11.45 (S) Cafè-chantant. 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Een mondje Frans. 13.30 (S). Sport na sport. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte. 15.00 (S) Close-up. 15.30 Nws. 16.30 (S) Geachte jubilaris. OVERHEIDSVOORL. 17.20 Ne derland en de Derde Wereld. TROS 17.30 Nws. 17.32 Aktua-magazine. HILVERSUM II VARA. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 In de Roode Cirkel. 8.00 Nws. 811 In de Roode Cirkel (vervolg). 9.35 Waterstanden. 9.40 Tekst en muziek van: grammofoonmuziek. 10.00 radio weekblad. 11.00 Nws. 11.03 Even bij draaien. 12.00 Gastvrij. 13.00 Nws; 13.11 Dingen van de dag. 13.25 Een n stoomradio. 16.00 Nws. 16.03 kinderen. 16.35 Lichte grammofoorajen ziek. 17.00 (S) Metropole OrkesL fl pr Wat weten wij van Vrouwe Justitia. C hoe het strafrechtelijk apparaat wi VARA 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III leder heel uur nws. KRO 7.02 (S) 1 op je boterham. 9.03 (S) Pep op <f 11.15 Non-stop. 12.03 (S) Drie tus de middag. 14.03 (S) Pop-kontitibi 16.03 (S) Hitmeesters. HILVERSUM IV woord. 7.08 Te Deum Laudamus. (S) Preludium. 9.00 Nws. 9.02 (S) Ofl hoord. 10.00 (S) Orkestpalet. 12 00 Pianowerken uit de Romantiek. 11 lC (S) Zangersportret. 13.00 (S) In de si duw van de meesters. 14.00 Nws. 1<n - (S) Bayreuth. 17.00 Sluiting. M Geen zes maar acht onderwer pen in TROS-Aktua en dat alle maal in dezelfde tijd en voor hetzelfde geld. Een uitstekende gedachte in deze weken van de uitverkoop waarin de kneusjes winkeldochters de deur uit moeten. De rubriek begint steeds meer te lijken op een superwarenhuis dat de omzet- snelheid belangrijker vindt dan de kwaliteit. Wibo en zijn verko pers ijlden dus de wereld rond alsof er een nieuw snelheidsre cord moest worden gebroken. Ze holden van een onderkoelde scheldpartij rond de hartlucht- brug naar de rassenonrust in Zuid-Afrika, van de schoolboe ken naar André van Duin en Rhodesië via het circuit van Zandvoort naar professor Heer tje. Intussen werd ook nog ver teld dat volgens een enquête de TROS meer zendtijd moet krij gen. Een volmaakt programma dus ware het niet dat het tradi tionele dierenoderwerp ontbrak, maar dat slordigheidsfoutje is de ->idsduivels gaarne ver- _e *«v Tfc ch wijst die roekeloos- he. ïirdat rond het redaktie- lokaai van Aktua net zoals in Zandvoort het geval is langza mer nand een deugdelijke van grail en voldoende bluswater ge wenst zijn. Want als Wibo's vlie gende équipe van de weg raakt en er graafmachines opdraven bestaat het grote gevaar dat ie mand aan het denken wordt gezet. Zoiets is natuurlijk hoogst riskant als je net bezig bent meer zendtijd te pakken te krij gen. Zo'n sufferd als commissa ris Maigret zul je dan. ook niet bij de TROS aantreffen. Die heeft bijna anderhalf uur nodig om maar één moord op te los sen en in die tijd doet hij nau welijks veel meer dan zijn i aansteken, met zijn fiets d£ een dorp rijden en bloedwoj' eten. Ongelooflijk dat je er t ademloos naar zit te kijken. Door onverwachte technid moeilijkheden zoals dat he< wat het programma „Wie j er mee", naar later datum schoven. In plaats daan mocht men voor de zoveelf) keer met Marco Bakker i gaan naar Wenen waar de 1 zich per koets naar bekende d lodieën liet vervoeren. Pittora dus en dat was ook beloofd^ het oorspronkelijk geplai programma dat zich in EnI zen zou afspelen zodat niemaL het verschil zal hebben gemerr En dat is precies wat men t de term vertrossing bedoj Hoe er ook wordt geschovi' ofveranderd, iedereen gaat F vreden slapen om de volgeif dag te zeggen dat er tegenwoj dig niets meer te beleven i op de televisie. Jan Derde prijs voc^ Peter Cyon Oostende De uit Amersfoj afkomstige Peter Cyon(21) h de derde prijs gewonnen opja jeugdsongfestival in Ooste» Hij kreeg bovendien de B#>ra prijs, toegekend door de Beu sche radio aan de best geschr stem voor dit medium. De eé prijs van het songfestival t naar de 25-jarige Engelse zan Billy Hygate. De tweede pPtvi was voor het Engelse duo „wig Aglow". f. v linl HOU HET SCHERM IN HET OOG Vanavond is de zanger-compo nist-producer Peter Orloff te gast bij Eddie Becker in diens Eddy Go Round-show. Orloff zingt tien eigen composities, waaronder „Ein MSdchen für immer", „Monica", „Du" en „Die Glocken von St. Peter burg". Dezer dagen verschijnt een nieuwe single en een nieu we elpee van Orloff; de zanger treedt maandag 27 september opnieuw voor de Nederlandse tv op in het TROS-schlager-fes- tival. Ned. II, 19.05 uur Ons dorp Peter Orloff, met tien composities bij Eddy Becker Als tweede kleine leefgemeen schap, dat onder de titel „Dorpsstraat - ons dorp" wordt belicht, is voor de uitzending Jan van der Waart her haalt in „Licht klassiek met variaties" herkenbare sym bolen in de muziek en het verschijnsel van de kwart. van vanavond het Zeeuwse Big- gekerke gekozen. Biggekerke is een dorp dat volkomen verschilt Vanavond keert een oude be kende terug op de Nederland se televisie. Men kan dan de kennismaking hernieuwen mét de Amerikaanse comedie- serie „Hogan's heroes", die eerder door de AyRO werd uitgezonden, maar waarvan nu de NCRV een aantal afle veringen op het scherm gaat brengen. Van de serie - die in Amerika nog steeds wordt uitgezonden, zij het in herha lingen - zijn een kleine 150 nog niet eerder in Nederland vertoonde afleveringen voor handen, waarvan er als voor proefje nu vijf op tv komen, omdat daarvoor in de maand augustus en begin september ruimte was in het schema. Centraal in het verhaal staan kolonel Hogan en zijn man nen, die in een Duits krijgsge vangenkamp telkens opnieuw commandant Klink en zijn dikke sergeant Schültz in de luren leggen. Dit tweetal heeft er geen idee van dat hun kamp allang is veranderd in een centrum van spionage en ondergrondse activiteiten. De „gevangenen" hebben allerlei verbindingen met de buiten wereld, waardoor zij in staat zijn de geallieerden hand- en spandiensten te verlenen. Het eerste deel - om 19.30 uur op Nederland II - heeft als ondertitel „Het vrolijke weeuwtje". Kolonel Hogan' heeft London beloofd te zor gen voor een microfilm van een nieuwe Duitse landmijn, de film in handen te krijgen maakt Hogan gebuik van de diensten van de mooie gravin Mariene, die kolonel Klink de film afhandig moet maken en daarvoor zo haar eigen metho den heeft. Terwijl ze met haar opdracht bezig is, belt Hogan dat de film onbruikbaar is, maar dat er een model van het nieuwe wapen is. Hij vraagt haar te proberen dat in han den te krijgen. De hoofdrollen worden ge speeld door Bob Crane (als kolonel Hogan), Werner Klem- perer (als kolonel Klink en John Banner (als sergeant Schültz). De volgende delen staan geprogrammeerd op 7, 14 en 31 augustus en 7 septem ber. in karakter van Amerongen, dat in het vorige programma cen traal stond. Er zijn amper 800 inwoners, er zijn geen gerestau reerde panden; Biggekerke is wel een sfeervol dorp op Wal cheren, voor 80 procentaange wezen op landbouwprodukten, aangevuld met opbrengsten uit het groeiende toerisme. Het dorp kent grote contrasten, tus sen de grote en de kleine boer. In het programma zien we het verhaal van boer Van Malde- gem, die één van zijn kinderen bereid heeft gevonden zijn be drijf over te nemen. Ivo Niehe presenteert. Ned. 1,19.55 uur. Gandhi In Aktua-tv brengt de TROS een interview met Indira Gand hi, premier van India Een ge combineerde Amerikaans-Ne derlandse filmploeg bezocht haar en praatte over de nood toestand die zij een jaar geleden uitriep. Indira Gandhi is de dochter van wijlen Pandit Neh- roe en werd eerste minister na de dood van haar voorganger Sjastri in 1966. Onder meer komt ter sprake of de voortdu rende noodtoestand en de be perking van de individuele vrij heid van de Indiërs, geen gevaar inhouden voor een totale dicta tuur. Ned. I, 21.50 uur. Sutherland De aflevering van Sutherland grijpt in, heeft als ondertitel „De dertiende man". Fergus Mc- Vicar neemt twaalf zakenvrien den mee de zee op om hen een beroemde draaikolk van nabij te laten zien. De boot is echter niet zeewaardig, het is boven dien slecht weer en de boot vergaat met man en muis op Fergus na. Sutherland gaat op onderzoek uit en hoort van ge tuigen, dat nog een dertiende gast op het schip moet zijn ge weest. Waar die man is geblever PAGINA 2 LEIDSE COURANT, Paal Haenen: morgen middag experiment voor de kleinste kijker: „Paul en de poezen" is een raadsel en het onderhoek verloopt moeizaam. Ned. II, 20.25 uur. Variaties De NCRV herhaalt vanavond de aflevering van „Licht klassiek met variaties" waarin herkenba re symbolen in de muziek en het verschijnsel van de kwart ter sprake komen. Jan van der Waart presenteert en geeft tekst en uitleg. Ned. II, 21.15 uur. Morgenmiddag Anne van Egmond vertelt mor genmiddag weer een verhaaltje over Simon, die in tekeningen- land opnieuw een onaf tekenfi guurtje vindt. Een vertelling van vijf minuten monter gebabbel. Woensdagmiddag Ned. I, 15.30 uur. Konny Na het programma voor de al lerkleinste kijkertjes „Paul en de poezen" (16.50 uur) brengt de KRO „De avonturen van Konny en zijn vrienden". Deze keer gaat het over een werkloze acro baat, die van zijn voormalige circusdirecteur een aantal die ren cadeau kreeg. Maar waar haalt de acrobaat geld vandaan om die dieren te voederen? Kon ny en zijn vrienden hebben een geweldig plan. Woensdagmiddag Ned. I, 17.05 uur. Het is eerder opgemerkt: het tweede boek zou het meest karakteristiek zijn voor het schrijverschap van een au teur. Het eerste wordt geof ferd aan schoonschrijverij, in druk maken op uitgever en publiek om zichzelf te bewij zen. Het derde en de volgende boeken raken langzamerhand vergeven van het engagement vam de schrijver, zijn betrok kenheid met de samenleving, zijn behoefte om gelezen en gehoord te willen worden. Zou deze theorie juist zijn, dan is „Wierook en tranen" van de Vlaamse schrijver Ward Ruyslinck als tweede van zijn hand diens beste boek en dan zitten de NCRV en de BRT goed met de tv-be- werking ervan, de komende winter op het scherm. Met zijn debuut „De ontaarde slapers" heeft Ward Ruyslinck in 1957 zich aangediend als een auteur, die verhaal en vi sie voegde in een onbevangen, stuwende stijl, waarin voort gang en afloop als onvermijde lijk overkomen. De laatste ja ren en dan in het bijzonder in romans als „De Karakoliërs"' bracht hij een stuk maat schappijkritiek te berde, die hem niet door iedereen in dank is afgenomen, omdat daarin de satirische opzet het zuivere schrijverschap in de weg trad. Voor die zuiverheid moet men vooral terecht bij „Wierook en tranen" over twee kinderen, en dan in het bijzon der een argeloos jochie, die nietig, teer en machteloos ver pulverd worden door de mo loch van de oorlog. De twee kinderen drijven mee met de vluchtelingenstroom door België voor de Duitse legers uit. De jongen en het meisje, die elkaar bij toeval treffer!, raken door dood en anderszins hun ouders kwijt, trekken verder samen op, het meisje wordt verkracht door vier dolzinnige Duitsers en sterft. Het jongetje blijft alleen achter. Zijn laatste troost: een streling door zijn haar van de zuster die het dode meisje zo juist heeft afgelegd. En ook tranen die worden weggeduwd door de bedwelmende geur van wierook in de kapel. Een kind dat helemaal verlaten staat, dieper geraakt dan Job, die zij het opstandig zijn toe stand beredeneren kon. Er zijn er die in dit boek de overgave aan het geloof herkennen, het ontwaken van godsdienstig be sef in totale hulpeloosheid. Maar vooral staat dit boek sterk in het thema, dat- alle werken van Ruyslinck door trekt: het goed tegenover het kwaad, waarin het eerste beli chaamd wordt in de broosheid van de mens als eenling tegen over het onpersoonlijke, het ongrijpbare van het kwaad, een massaliteit, die als een wals over het leven rolt. Dit verhaal als een noodlot waartegen kruid noch rede ge- Daan Brouwer (10), een Brusselse jongen uit Nederlandse ouders, speelt zeer natuurlijk de rol van Waldo in de roman „Wierook en tranen" van Ward Ruyslinck. Katlijn Verbeke uit Gent werd volgens de regisseur een zeer mooie Vera. wassen schijnt, draagt in strekking en verteltrant tij de- loosheid in zich. Het kwaad zoekt altijd machteloze men sen kinderen. Bewerking Aan Rients Slippens, leraar Nederlands te Eindhoven, de taak dit boek, dit gegeven zo te bewerken, dat de intentie van de schrijver intact blijft, dat met geheel andere midde len dan waarover de schrijver beschikt de onvermijdelijk heid van noodlottig kwaad zich aan deze kinderen vol trekt. Slippens ging hiervoor niet over één nacht ijs. Hij volgde niet alleen een regie- cursus bij de NOS, maar ont leedde ook bestaande tv-spe- len en schreef daarover een studie. In april van dit jaar maakten wij hier al melding van. Het specifiek-eigene van een roman mag door de tv niet worden aangetast. Wat de- schrijver voor ogen stond moet voor de tv op een heel andere wijze worden bereikt. Tv-bewerkingen van romans moeten een eigen vormentaal hebben, wil men niet volstaan met een halfslachtig produkt. Aan de hand van zijn bevin dingen ging hij met „Wierook en tranen" aan het werk. Hij volgde het verloop van het boek vrij nauwkeurig, schreef korte, heldere dialogen in kor te scènes, die in elkaar verglij dend in een lopend verhaal resulteerden. Zowel de BRT als de NCRV waren er geluk kig mee, al werden om prakti sche redenen wijzigingen aan gebracht. Ook Ward Ruyslinck zelf kreeg het te lezen. Hij liet weten er vrede mee te hebben, zich met een oordeel niet te willen wagen op het terrein van de tv-vakman en dat hij na afloop graag het totale re sultaat wilde zien. Ruyslinck, die in de „Gazet van Antwer pen" enige tijd geleden onze publikatie las over de tv-be- werking van „Agnes" van Marnix Gijsen, liet ook nog weten, dat Ruud Keers niet moest denken, dat hij erin zou slagen hem aan het huilen te krijgen, zoals hem dat was gelukt met Gijsen en diens „Agnes". Regisseur Ruud Keers: „Hoe veel vakwerk en toewijding er ook gezet worden achter een dergelijke tv-bewerking, de hele produktie staat of valt met de jongen en het meisje die in deze rollen worden ge plaatst. We zijn er geloof ik niet ongelukkig mee geweest. Voor de rol van de jongen kozen we Daan Brouwer van tien, die in Brussel woont en daar ook is geboren uit Neder landse ouders. Uit een kleine auditie voor de meisjes rol ko-' zen we Katlijn Verbeke van 14, een echte Belgische uit Gent Vanwege de samen werking zorgde de BRT voor de acteurs, de ouders van de jongen, de heks, de oom van het meisje, de vier Duitsers die het meisje verkrachtten en verder veel figuranten uit de omgeving van Poperinge nabij de Franse grens waar het verhaal speelt. Allemaal prachtige mensen, die met be grip voor het verhaal de vluchtelingenstroom vorm den, waarbij ze zelf zorgden voor de juiste kleding, oude karren en wat dies meer zij. Maar dit alles en ook wat de kinderen overkomt zijn uiter lijkheden. Het gaat om de reacties van de jongen op al die ellende. Het meisje is ou der, doorziet intuïtief meer. De jongen beseft de draag wijdte niet, verheugt zich op het ritje op de motor van de Duitsers die ook het meisje meevoeren dat zij ernstig zul len misbruiken. Zoals dit jon getje dit alles ervaart, zo moet het op de tv. Pas dan kan deze tv-produktie als evenwaardig aan het boek worden beschouwd". Geen slow motion De poëtische romantiek in „Agnes" naar Gijsens roman verbeeldde Ruud Keers door slow motion-opnamen. Dit STER-effect werd hem hier en daar kwalijk genomen, kritiek waar hij overigens nog steeds niet achter staat. In „Wierook en tranen" komt een scène voor waarin de jongen en het meisje dronken worden ge voerd door de vier eerder ge noemde Duitsers. De jongen beleeft alles in een roes, het geen door Ruyslinck schoon wordt beschreven in een doel treffende eenvoud van taaL Keers zegt hiervoor een ande re oplossing te hebben gevon den dan bij „Agnes", maar vertelt liever nog niet hoe. Hij wacht het oordeel hierover véin de (recenserende) kijkers rustig af. Hij vindt het trou wens nog te vroeg om een oordeel te geven over het al of niet geslaagd zijn van deze tv-bewerking. De opnamen hadden plaats in mei onder niet al te ongunstige weersom standigheden. Wel deden zich tal van andere problemen voor waarin improviserend moest worden voorzien. Terug in Holland met het ruwe beeld materiaal werd hij aan ander werk gezet. De montage moet nog helemaal beginnen. Hij heeft veel vertrouwen in de Belgische acteurs en figuran ten, omdat die meer zijn wie ze spelen dan onder Neder landse acteurs wordt aange troffen. Bij Belgische spelers is de afstand die zij nemen tussen zichzelf en hun rol min der groot, hetgeen garant staat voor veel groter naturel. Dit naturel schijnt het jongetje Daan Brouwer ook te bezitten, wat zich uit in loop, manier van kijken en doen. Voor Keers en Ruyslinck is dit in hoge mate te hopen. TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2