£eidóe Somcmt i Gewelddadige wraakacties in Schiedam 3 Conflict NOS-KNVB verscherpt Man (30) doodt vriendin en baby Judy zoekt er idei NA DODELIJKE STEEKPARTIJ twee dagen laag: Noodlottige vergissing in metro: 2 doden Griekenland in staat van paraatheid Twee doden bij botsing auto en trein ANWB: Openbaar vervoer geen alternatief voor autofiles Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallawas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Maandag 9 augustus 1976,66e jaargang no. 20498 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Budapest Doc. „Twintig jaar na Buda pest" op Ned. I om 21.50 uur. Papermoon om 19.05 uur en Maigret om 20,00 uur. Ned. II om 20.25 uur Jongens van de grote weg en om 21.55 uur TROS-Actua over looncom- pensatie. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig. Matige tot krachtige wind uit noordoost tot oost. Max. temperaturen van 20 gr. aan de waddenkust tot circa 25 gr. in het zuidoosten van het land. Dinsdag: hoogwater: 3.06 15.35. Laagwater: 11.12 23.33. Zon op: 5.15. Zon onder: 20.14. Maan op: 19.58. Maan onder: 05.56. .V. jen DE RIEK Prosi Hc (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Massale vechtpartijen, vernielin gen aan vele winkels en café's, éen dode en zeven arrestanten. Dit is het re sultaat van een voor Schiedam uniek week einde vol agressie en ang stige onzekerheid. Een do delijke steekpartij op vrij dagavond mondde zater dagavond uit in een ge welddadige wraakactie van Schiedamse jongeren, die de dader van de steek partij zochten onder het Turkse bevolkingsdeel. Zondagavond kwam het weer tot confrontaties met de politie. De dreiging was vooral aan het begin van de avond zo sterk dat de Schiedamse politie ernstig rekening hield met een nieuwe massale uitbar sting. De aanleiding, en volgens de politie ook de oorzaak want er waren in Schie dam tot nu toe nog nooit problemen rond de Turkse inwoners geweest, was de dodelijke dolksteek die vrijdagavond op een ker misterrein een eind maakte aan het leven van een 20-jarige Schiedamse jongen. Hij zou ruzie om een meisje hebben gehad met een „zuideuropees type". Naar schatting enkele honderden jongeren dachten daar anders over en koelden hun woede over de steekpartij op het Turkse volks deel. Zij trokken een spoor van vernielingen door de binnenstad, daarbij van Turkse winkels en ca fé's weinig heel latend. Ook enkele kermistenten moesten het ontgel den. Tot massale vechtpartijen kwam het pas toen de Turkse be woners hun bezittingen kwamen verdedigen en later de politie, met assistentie uit Rotterdam, de vech tenden probeerde te scheiden. Bij enkele charges vielen rake klappen. De vechtenden konden pas diep in de nacht door de politie worden verspreid, maar toen hadden de bewoners van de binnenstad al een goed heenkomen gezocht en was de kermis voortijdig gesloten. Er wer den zes jongelui gearresteerd we gens geweldpleging, bedreiging en verzet tegen de politie. Zondagmiddag- en avond verplaat ste de aandacht van de jongelui zich naar het gedeelte van Schie- dam-west rond de Mariastraat, waar veel Turken wonen. Op de straathoeken posteerden zich grote groepen jongeren. Vele Turkse be-, woners voelden zich bedreigd en durfden hun woningen niet te ver laten uit angst voor nieuwe vecht partijen. De politie huldigde aan vankelijk het standpunt dat groot machtsvertoon met surveillance- en overvalwagens agressie zou opwek ken en hield zich afzijdig, maar i pas komen om de orde te- toen het publiek een te dreigende houding aannam, werden enkele charges uitgevoerd. In de nauwe en 'duistere straten werd slechts gepa trouilleerd door agenten in burger. Dit had rond negen uur succes toen men een jongen aanhield die be trokken was bij het gooien van stenen naar de Turkse moskee in de Mariastraat. Tot massale onge regeldheden kwam het niet, maar de geladen sfeer hield de politie in staat van grote paraatheid. Een politiewoordvoerder verklaar de gisteren dat de politie na de steekpartij wel wraakacties had ge vreesd, maar niet van een dergelij ke omvang. Het was dan ook voor het eerst dat het betrekkelijk rusti ge Schiedam werd opgeschrikt door spontane rellen zonder duide lijke voorgeschiedenis. in, bad.V eerdere ADVERTENTIE insdag en woensdag' travans bij albert heijn ongen (5) langereden tanbulÈIDEN De 5-jarige Axel rnach-prplancke uit Leiden werd gis- 023-ra vond om half zes aangere- ïn door een personenauto op hoek van de Van Duivenbo- en de Drie Oktober- Mrettfyt Hij werd met een gebro- -en been opgenomen in het •cademisch Ziekenhuis. t (Van onze correspondent) PARIJS In de nacht van zaterdag op zondag is in de Parijse ondergrondse een poli tieman door een controleur van de metro neergeschoten, terwijl deze op zijn beurt door een andere agent gedood werd. Het drama is vermoedelijk het ge volg van de sedert enkele we ken snel toenemende onveilig heid in de ondergrondse. Zaterdagavond laat hield een controleur op het station Troca- dero twee Tunesiërs aan, die volgens hem zonder kaartjes over de automatische tourni quets geklommen waren. De Tu nesiërs protesteerden hevig en verklaarden dat zij wel degelijk Franse politiemannen controleren identiteitspapieren van een passa gier in een metrostation, waar door berovingen en overvallen een situatie is ontstaan die heeft geleid tot een noodlottige schietpartij za terdagnacht. een biljet in de gleuf gedaan hadden, maar de controleur raakte dermate opgewonden, dat hij een van de mannen bij de keel greep. Omstanders waarschuwden een politieman in burger, die van zijn dienst naar huis keerde, deze riep toen de hulp van een collega in met het genoemde noodlottige ge volg. Reuze Winny Dehn, studente aan de universiteit van Düsseldorf, zal wel problemen hebben met het vinden van een pan waarin deze champignon zal passen die zij in een bos gevon den heeft. Om nog maar te zwijgen over de consumptie van het 9 kilo zware gevaarte. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Het conflict KNVBNOS over het uitzen den van flitsen van voetbal wedstrijden in het radiopro gramma Langs de lijn, waarna de NOS besloot om dan ook geen samenvattingen op de te levisie te brengen, lijkt zich te hebben verdiept Oorzaak is een brief die Bob Spaak, chef van Studio Sport, aan Ajax en Feyenoord heeft geschreven, waarin hij meedeelt dat het onder de gegeven om standigheden ook uitgesloten is dat de UEFA Cupwedstrijden van beide clubs in september op de buis komen. Later zwakte Spaak zijn standpunt wat af door te verklaren dat er alleen geen televisiebeelden zouden worden uitgezonden als de radio wordt g Verder in Sporttribune: Ajax/Anderlecht sterkste Eindelijk weer winst FC Den Haag Wereldtitelstrijd dammen zonder kampioen Coureur Henneman zoekt sponsor Protestactie bij Leimonias ATHENE (Rtr) De Griekse regering heeft het verlof van officieren en manschappen der drie krijgsmachtonderdelen ingetrok ken en marine en luchtmacht in staat van paraatheid gebracht n.a.v. de gespannen situatie die is ontstaan door Turkse olie-ex ploitaties in de Egeïsche Zee. Het Griekse kabinet was gisteravond in buitengewone zitting bijeengekomen om de afwijzing door Turkije van een Grieks pro test tegen „schending van het Griekse conti nentale plat" te bespreken. Een Turks schip, de Sismik I, zou het plat vijdag hebben geschonden in de buurt van het eiland Les bos. mee dat de Sismik I naar olie in het Egeï-1 te gaan. sche gebied zou blijven zoeken. Op Athene werd een beroep gedaan zich te onthouden van provocaties die de exploratie zouden kunnen hinderen. Waarnemers hebben ver klaard dat hoewel Griekenland op het oor logspad schijnt te willen gaan, het er ook op lijkt dat het eerst alle vreedzame midde len zal aangrijpen alvorens tot geweld over Spoorwegpersoneel was ook vandaag nog bezig de gevol gen van het treinongeluk bij Venray te herstellen. VENRAY-ANP De Spoorwegen hebben van- voorste wagen van de trein. De volgende middag pas de gevolgen kunnen herstellen van wagens kwamen naast de rails te staan.J)#Sfï was de botsing van een trein met een personenauto op de overweg, waar volgens de political eerder gisteravond op de met automatische knipperlich- ernsitge ongelukken zijn gebeurd, begonnen met ten beveiligde overweg in de provinciale weg de aanleg van een zogenaamde Ahob-beveiliging. Venray-Maashees. Hierbij kwamen de twee inzit- Bij een verkeersongeluk in het Brabantse Zeeland tenden van de auto om het leven. kwamen in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen om het leven, toen een auto met hoge In de trein, die hoofdzakelijk gevuld was met snelheid tegen een boom botste Drie andere irizit- militairen op weg naar de kazerne in Venlo, vielen tenden zijn met ernstige verwondingen opgenomen nauwelijks gewonden. Bij de botsing kantelde de in een ziekenhuis. ROTTERDAM (ANP) - Een 30-jarige geld terugbracht zou zij hem ervan verdacht heb- Rotterdammer heeft tegenover de poli- ^en hiermee naar andere vrouwen te willen gaan. tie bekend zaterdagmiddag zijn 35-jari- yolge"s de P"1!1,16 was d" °ok fateTdaihft geval i «t i_ j toen de man bloemen had gekocht Nadat zijn ge vriendin Carla Vrij en hun drie vriendin hem had verweten niet al het wisselgeld maanden oude baby te hebben gewurgd, mee terug te hebben gebracht, zou hij haar bij De man kwam zondagmorgen volkomen de keel hebben gegrepen, overstuur met een vriend naar de poli- Het is voor de politie „een volkomen onbegrijpelij- tie in Rotterdam, die het verhaal aan- ke zaak" hoe de Rotterdammer ertoe b gekomen vronb-oiiiL- ™;ia^ nii om ook de baby te doden. Men vermoedt dat de vankelijk met wilde geloven. Bij aan- man dit daan heeft uit een soort zelfvemieti. komst in de woning trof men de vrouw gmgsdrang. en het kind dood aan. Volgens de politie kan de man niet geloven wat hij heeft gedaan. Hij wordt streng bewaakt omdat Voor zover nu bekend eiste de vrouw altijd een men bang is voor een zelfmoordpoging. Hij is verantwoording van het huishoudgeld van de man enkele jaren geleden een paar keer verpleegd als hij boodschappen had gedaan. Als hij te weinig omdat hij toen overspannen was. Woontjalk uitgebrand Van een onzer verslagge- HARLINGEVNrS- Op de Waddenzee is zaterdagmid dag tussen Vlieland en Har- lingen de 21 meter lange tjalk „Het Beest Glatisant" van professor dr. Frijda uit Amsterdam geheel uitge brand. De inventaris ging verloren. De vijf opvaren den bleven allen onge deerd, evenals de twee kat ten en een hond die ook aan boord waren. De brand die in de machi nekamer is ontstaan, brak omstreeks half twee uit Het schip bevond zich toen bij de inloop van de Blau we Slenk, drie van de vijf opvarenden werden aan boord genomen van de veerboot Friesland en naar rlingen gebracht. Profes sen zijn vriend tijd aan boord. Op een gegeven mo ment kwam als gevolg van de hitte de oliegastank tot ontploffing. Toen zagen prof. Frijda en zijn vriend zich genoodzaakt het schip te verlaten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ANWB sig naleert in zijn jongste jaarver slag dat er steeds meer een verschil ontstaat tussen het geen de overheid wil en kan realiseren en wat blijkens de ontwikkeling van de verkeers- en vervoersstromen door de sa menleving als wenselijk wordt gezien. Het baart de ANWB zorgen dat er steeds meer geplande weg- voorzieningen geschrapt of naar later jaren worden verschoven. „Vooral omdat de verkeersvei ligheid hiermee .slecht is ge diend". De bond stelt dat daar naast ook economische belan gen een rol spelen, evenals de steeds ondraaglijker wordende situatie van de forensen die da gelijks in kilometerslange files staan. „Dit kan niet anders, want de meesten van hen moe ten dit immers, omdat het open baar vervoer geen alternatief biedt". Bij de bond is het afgelopen jaar vaak geklaagd dat het kam peren zo langzamerhand onbe-. taalbaar wordt. De ANWB -óieent dat hier een taak ligt voor de overheid door bijvoor beeld de toeristenbelasting af te schaffen of door het subsidiëren van door haar geëiste verbete ringen. In het dezer dagen gepubliceerd verslag wordt verder opgemerkt dat over het gehele terrein van de hulpverlening het afgelopen jaar grote tot zeer grote stijgin gen (van meer dan 50%) te zien geeft UTRECHT (ANP) - De Federa tie Voedingsbonden NKV en NVV vindt, dat de regering op korte termijn maximum- en mi nimumprijzen voor groenten en aardappelen moet afkondigen. Naast deze prijsmaatregelen moet de regering, aldus deze bonden, tevens een uitkering ineens van vijftig gulden toe staan als vergoeding voor de hoge levensmiddelenprijzen. Dit zouden de bonden voorstel len aan de Federatie Nederland se Vakbeweging (NKV en NW), die vandaag haar standpunt zou bepalen over de dure groenten en aardappelenprijzen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom eyen gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de"^ Leidse Courant woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam woonplaats-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1