Ivic geeft Ajax meer vrije hand Kanshebbers namen genoegen met remise Titel Biel bij Larsen RVC hoopt nu op vrijspraak Winst MVV op Antwerp mil Tafeltennisbond wil Gerard Bakker als damestrainer Szewinska wereldrecord Leyten in halve finales jzA'i ATEKDAG 7 AUGUSTUS 1976 COUltAlN 1 AMSTERDAM Het is even wennen, dat nieuwe Ajax. Bevallen doet het echer al snel, want het Ajax van Thomaslav Ivic is aantrek kelijker om te zien dan het Ajax van Rinus Michels. Waar Michels voorstander is van een strak keurslijf waarin geen plaats is voor enige vorm van improvisatie, predikt Ivic de vrijheid. Niet de totale vrijheid uiteraard, want dat staat in het hedendaagse voetbal gelijk aan kamikaze, maar duidelijk wel een minder strak aan strenge patronen onderhevi ge speeltrant, die volop ruimte biedt voor onverwachte wendingen. Het voetbal dat Ivic Ajax wil laten spelen, beoogt een duidelijke knipoog te zijn naar Jan Publiek. Een facet van het voetbal waar Mi chels erg nadrukkelijk lak aan had. Uvic niet. In tegenstelling tot collega trainer Boskov van Feyenoord gaat Ivic op Joegoslavische wijze te werk, derhalve zoekend naar een evenwicht tussen goed voetbal en resultaat, in plaats van puur geprogrammeerde prestaties te halen. Een moedige keuze van Ivic. Vooral in een stad als Amsterdam dat van Ajax nu eenmaal het hoogst bereikbare eist. Ivic is echter slim ge noeg om zich nu al in te dekken tegen eventueel tegenvallende resultaten. „Deze ploeg heeft vol doende mogelijkheden in zich om een juiste combinatie te vinden tussen aantrekkelijk voet bal en op prestatie gericht spel. Om dat doel te bereiken, is echter tijd nodig. En dat moet iedereen zich realiseren. Dit Ajax is nog geen Europese topploeg. Daarvoor mankeert er nog teveel aan. Al die nieuwe spelers en de jongens die vorig jaar niet konden doorbreken, moeten nog groeien. En dat kost tijd. Bouwen en direct resultaat gaan vrijwel nooit samen. Een consta tering die niet inhoudt dat Ajax komend sei zoen vrijwillig afstand neemt van een topklas- sering". Het huidige Ajax is inderdaad nog geen topper. Daarvoor mist de ploeg de nodige kwaliteiten. De spelers die Ajax de afgelopen weken aange trokken heeft (Schoenmaker, Erkens, Zuidema en Gluic) zijn iets meer dan van middelmatige kwaliteit. Het zijn in ieder geval voetballers die nog te onvolledig zijn om Ajax nu al naar grote hoogte te stuwen. Pas na een intensieve en tijdrovende behandeling van Ivic kunnen daar sterren uit voortvloeien, precies op dezelfde manier waarop Ivic Hadjkuk Split van uit een goede basis extra kwaliteit gaf. Heersend Ajax mist vooral een heersende figuur op het middenveld. Iemand die snel een brug kan slaan tussen de verschillende linies. Ivic reali seert zich dat terdege. Experimenteert dan ook driftig om te onderzoeken wie van het huidige materiaal die rol zou kunnen vervullen. Ivic probeerde het gisteren met Lerby, het jonge talent dat Michels vorig seizoen bracht. Een doorslaand succes was dat echter niet, want Lerby heeft nog te weinig persoonlijkheid om die rol naar behoren te kunnen vervullen. Wat ook geldt voor Schoenmaker en Erkens, waardoor de keuze vermoedelijk gaat vallen op Frank Arnesen, gisteravond bewust buiten de basisformatie gehouden. Arnesen was zo'n beetje de enige jongste die niet door Ivic ingezet werd. En ook dat is een groot verschil met Michels, die erg huiverig was voor het brengen van jong talent. Tscheu la Ling werd daar vorig jaar samen met Geert Meijer het slachtoffer van. Dezelfde Ling krijgt nu volop kansen. Zoals ook Meijer, Erkens, Zuidema en Schoenmaker de mogelijkheden krijgen zichzelf te bewijzen. Josko Gluic krijgt die kans nog niet, want hij moest met een lichte blessure aan de kant blijven. Ivic gaf overigens niet in alle linies vrijheid. In verdedigend opzicht kiest hij uiteraard voor zekerheid. Tegen Borussia Mönchen Gladbach betekende dat een centrum met Krol en Van Dord, met Schoenmaker als klever, en Suurbier en Dusbaba op de verdedigingsflanken. Een opzet die redelijk slaagde, want Borussia was ondanks het keiharde gegeven dat de Duitsers verder zijn in hun seizoenvoorbereiding dan Ajax nauwelijks gevaarlijk. Slechts Schoenma ker had wat aanpassingsproblemen. Wat wel licht opgelost zal worden via een wissel met de nu nog geblesseerde Hulshoff. Aanvallend gelukte het allemaal een stuk min der bij Ajax. Het gebrek aan pure topklasse doet zich daarbij toch wel voelen, want te veel bewegen de Ajacieden zich als echte dravertjes op het veld. Goed gelanceerd werden Geels en Ling dan ook zelden. Waarbij echter wel de Ruud Geels wordt op de huid gezeten door Rainer Bonhof bij zijn poging om doelman Kneib van Borussia in moeilijkheden te brengen. aantekening dat beide conditioneel niet - ver genoeg waren om zichzelf te allen tijde aan speelbaar te maken. Nauwelijks Echte kansen creëerde ook Ajax nauwelijks (Udo Lattek, de trainer van Borussia: „Toch een compliment voor mijn verdediging, want er schuilt echt wel klasse in die eerste lijn van Ajax". Ajax-Borussia verzandde daardoor na een hoopvol begin in een matig finishende wed strijd met te weinig spektakel. Slechts voor het doel van Ajax deden zich soms hachelijke momenten voor. Die werden in aantal echter een stuk minder toen de lastig te bespelen Jupp Heynckes het veld verliet. Lattek: „We hebben een trip van drie weken door Amerika achter ons liggen. Heynckes is daarbij geblesseerd geraakt. Hij is nog steeds niet helemaal fit. Je hebt nu trouwens de waarde van Heynckes bij ons kunnen zien. Valt hij weg dan wordt het toch een stuk lastiger". Het ontbreken van een echte pinchhitter was er de belangrijkste oorzaak van dat Ajax Bo russia kon weerstaan. Want zeker in het slot viel Ajax terug door een gebrek aan basiscondi tie. Twee wissels (Meier en Zuidema in de ploeg voor Van Dord en Lerby) konden dat niet verbloemen, want meer dan een enkele counter kon er bij Ajax niet meer af. Toch speelt Ajax morgenavond net als vorig jaar de finale. Want nadat de normale speeltijd met 0—0 was afgesloten, toonde Ajax zich in het nemen van strafschoppen erg trefzeker. Borussia niet, want Danner miste de derde in de Duitse reeks van vijf. Belangrijk is die finaleplaats echter nauwelijks, want dit Am sterdam 701 toernooi vormt tenslotte niet meer dan een opgefokte serie oefenwedstrijden. Het maakt het toernooi er echter niet minder aan trekkelijk om, want juist nu het experimentele stadium nog niet afgesloten is, staat kijkgenot boven resultaat. En alhoewel Ajax-Borussia beslist geen vlekkeloze vertoning was, viel het allemaal toch best te genieten. Eerder op de avond onderstreepten Leeds Uni ted en Anderlecht, dat de start van de competi tie ook in Engeland en België voorlopig nog niet aan de orde is. Amsterdam 701 vormde voor deze twee ploegen niet meer dan een plezierige manier van voorbereiden op het gro te spel. Het gevolg was veredeld zomeravond voetbal zonder al teveel pretenties. De winst was voor Anderlecht: 3—1. ROB HARTOG Het eerste doelpunt van Anderlecht in beeld. De Belgen zouden het duel tegen Leeds United met 3—1 winnen. NA OPSCHORTING STRAFFEN RIJSWIJK Bij RVC is (logi scherwijs) enthousiast gerea geerd op het nieuws van de opschorting van de straffen, die vorige week door de KNVB werden uitgesproken. De com missie van beroep met acht „wijze mannen" vond het ver zoek van mr. Jansen van Raay die de Rijswijkse club verte genwoordigt, reëel. Reden voor voorzitter George Strik zich in vreugdevolle bewoordingen te uiten. „Die opschorting was toch ergens wel een verrassing voor mij. Je hoopt er natuurlijk wel op, anders hoef je er niet aan te beginnen". Voor George Strik die zich sinds gisteren weer voorzitter mag noemen is de opschorting het begin van het einde van de straf. Althans daar hoopt hij op. De opschorting is niet gevraagd om weer zo snel mogelijk aan het werk te kunnen of in het belang van de voorbereiding op het seizoen van de spelers. „Over alle zaken de schorsing aangaande, mochten wij toch ons werk doen. Wij hebben al leen om die opschorting ver- Voorzitter Strik zocht, omdat we hoopten dade lijk bij de behandeling van het hoger beroep (die eind deze maand wordt verwacht, red.) op vrijspraak. Dan heb je die straf intussen wel op zak". Dat geldt natuurlijk ook voor alle spelers (ook die van PDK en Koos van Dullemen en de bestuursleden van De Valkeniers) die zich nu rustig kunnen voorbereiden. Met de behandeling van het ho ger beroep boven hun hoofd. Want, Het het bondsbureau in Zeist weten, opschorting heeft niets te maken met eventuele verzachting van de straffen. Het meeste profijt van de maat regel van de KNVB trekken Cees Zwamborn en Bo Dutina, inmiddels toegetreden tot de rijen der professionals. Met on middellijke ingang kunnen zij weer uitkomen voor respectie velijk FC Vlaardingen en SW. En ook De Valkeniers heeft gis teren gejuicht bij het nieuws van de opschorting. De bestuur sleden kunnen het 50-jarig jubi leum van de vereniging ook vanachter de bestuurstafel vie ren. Een feest op zich. George Strik kan ook weer la chen. „Het nieuws van het von nis was een enorme dreun. La ter ga je alles relativeren. We staan nog steeds op het stand punt dat we niet in strijd met de reglementen hebben gehan deld. Misschien dat je kan zeg gen dat wij de reglementen op wat te moderne wijze hebben geïnterpreteerd. Als de KNVB echter vindt, dat we iets anders moeten veranderen, doen we het ook meteen. Het is ook onze bond". De voorzitter duimt voor de afloop van het hoger beroep. Zonder te groot optimisme. Daarmee heeft hij wel geleerd met het onderzoek dat leidde tot de grootste strafzaak in de his torie van de KNVB. AMSTERDAM Er was weinig sensatie gisteren in de derde ronde van het toenwoi om het wereldkampioenschap dammen in Amsterdam. In tegenstelling tot de beide voorgaande ronden vielen er in deze zitting veel remises te noteren. Niet zo verwonderlijk, want vele kanshebbers |voor de hoogste plaatsen moesten onderling de 'strijd aanbinden. Dit leidde wel tot boeiende duels, waarin fel om de punten werd gestreden. De Russen Gantwarg en Tsjegolev gaven elkaar niets toe, en hoewel Gantwarg in een laat stadium nog een omsingelingsstrategie toepaste bleef zijn •landgenoot waakzaam en dwong remise af. Bijna had wereldkampioen Koeperman de tweede neder laag moeten incasseren. Na een door Oscar Ver poest geaccepteerde opening in de Roozenburg- spel-karakteristiek moest Koeperman door het juiste tegenspel van zijn tegenstander overgaan tot een manoeuvre, die een keer eerder in Nederland werd toegepast en wel in de partij tussen Wiersma en Capelle in het kampioenschap van Nederland 1976. Koeperman bleef met een ver vooruitgescho ven positie zitten, maar wikkelde dit bekwaam af naar een stand, waarin hij een goede voorpost behield. In deze fase van de strijd nam de Rus een damcombinatie ten koste van twee stukken, maar het resultaat hiervan viel bitter tegen. De schijven van de Belgische kampioen waren derma te goed opgesteld dat Koeperman zijn tegenstan der eveneens een dam moest toelaten en opge jaagd door de wedstrijdklok een benauwd eindspel inging. Op het nippertje bereikte hij nog de niet meer verwachte puntendeling. Gendlerman en Del- P...hadden hetzelfde openingsspel, maar de Is raëliër kreeg geen correct tegenspel van Delhom. De Franse kampioen liep in een eenvoudige dam combinatie en verloor. Dichtbij Wiersma is tegen Carlo Smith dichtbij een zege geweest. In een moeilijk klassiek middenspel verraste de Nederlander met een voortzetting, die de Amerikaan dwong zijn plannen te wijzigen. Vanaf dit moment kwam de nationale kampioen in het voordeel en Smith moest zich secuur gaan verdedigen. Dit is hëm wel toevertrouwd en langs vele glibberpaden kon hij de Nederlandse kam pioen toch op remise houden. Andreas Kuyken aanvaardde direct het remise- aanbod van Clerc in het middenspel. De Zwitser, die nog 20 zetten moest doen in een minuut, had weinig keus. De stand was voor hem wel iets gunstiger dan voor de jonge Amsterdammer, maar de hevige tijdnood schrok hem af. Waarom Clerc niet doorspeelde om te zien, hoe Kuyken zich er door heen zou slaan, büjft een vraag. Zorn kreeg dan eindelijk een verdiend punt. Het was jammer voor Hans Jansen dat de Italiaan juist deze keer het eindspel zonder fouten afwikkelde. Echter niet eerder dan na goed verdedigen tegen Jansen, die de gehele partij in het voordeel was geweest, maar geen kans zag het uit te buiten. Dat Hisard van Aghardi won, mag geen verwondering wekken. Lepsic boekte een goed resultaat door Nimbi op remise te houden en Marek kwam aan twee punten door een eenvoudige combinatie tegen Kandane. Uitslagen derde ronde: Lepsic (Joe)—Nimbi (Con) 1—1, Koeperman (Rus)—Verpoest (Bel) 1—1, Gant warg (Rus)—Tsjegolev (Rus) 1—1, Marek (Tsj) Don Kandane (Sri Lanka) 2—0, Gendlerman (Is- r)—Delhom (Fra) 2—0, Zorn (Ita)Jansen (Ned) 1—1, Smith (Vst>—Wiersma (Ned) 1—1, Clerc (Ne- d>—Kuyken (Zwi) 1—1, Hisard (Fra)—Aghardi (Mon) 2—0. Stand: 1. Wiersma, Tsjegolev, Gantwarg, Verpoest, Hisard 5 punten; 6. Kuyken, Clerc, Jansen, Smith, Nimbi 4 punten; 11. Koeperman 3 punten; 12. Marek, Gendlerman 2 punten; 14. Zorn, Lepsic 1 punt; 16. Aghardi, Delhom, Don Kandane 0 pun- BIEL De Deen Bent Larsen is winnaar geworden van het interzonaal schaaktoernooi in Biel. In de 19e en laatste ronde speelde hij remise tegen de Westduitser Hübner en bracht daarmee zijn totaal op 12,5 punten. De tweede plaats wordt gedeeld door de Rus Tal, die remise speelde tegen de Israëliër Liberzon en de Hongaar Portisch die won van de Columbiaan Castro. Uitslagen van de laatste ronde: Li- Eindstand: berzon (Isr)Tal (Rus) 1/2—1/2, Ma- tanovic (Joe>—Smejkal (Tsj) 1/2—1/2, Castro (Col)—Portisch (Hon) 0—1, Petrosian (Rus)—Diaz (Cub) afgebro ken, Larsen (Den>—Hübner (WD1) 1/2—1/2, Smyslov (Rus)—Sanguinteni (Arg) 1/2—1/2, Sosonko (Ned)Lom bard (Zwi) afgebroken, Geiler (Ru- s>—Rogoff (VS) 1/2—1/2, Andersson (Zwe)—Byme (VS) afgebroken, Csom (Hon>—Gulko (Rus) 1—0. DEN HAAG MW heeft met 2—1 gewonnen In de 22e minuut sdoorde Vhetstra. Scheids van FC Antwerp. De ruststand was 1—1. Doel- rechter: Van Elzen. Toeschouwers: 500. punten: 15. Olarovic 01; 18. Brokamp 1—1; Fortuna SC won met 12—0 van de amateur 87. Bonfrère 2—1. Scheidsrechter: Wellinga. eerste klasser Lindenheuvel. Doelpunten: Eng- Toeschouwers: 2500. bersen (4), Hutting (3), Prauser, Pfennings, Co- In Heerlen verloor de amateur tweede klasser lombain, Geenen en Huismans. Toeschouwers KEV met 0—1 van eerste divisieclub Veendam. 400. NA AFZEGGEN ELLEN V. D. HELM (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Gerard Bakker is sinds enige tijd kandidaat nummer één voor de functie van damescoach bij de Nederlandse Tafeltennis Bond. Het hoofdbestuur wacht op antwoord na een gesprek dat volgens voorzitter Paulessen „positief is verlopen. De NTTB wendde zich tot Bakker, die als trainer en speler een betwiste reputatie opbouwde, nadat de besprekingen met Ellen van der Helm, door speelsters en hoofdbestuur als meest geschikte damescoach beschouwd, op niets uitliepen. Zij bedankte nadruk kelijk voor de eer. De bekritiseerde positie van Bakker, die als zeer kundig trainer mag worden beschouwd, weerhield het hoofdbestuur er niet van de besprekingen te openen. Paulessen: „Ik weet heus wel dat er mensen zijn, die de trainingsmethoden van Bakker afwijzen. Elke speelster heeft nu eenmaal een andere voorkeur. Wijs de alternatie ven maar aan. De mogelijkheden zijn nu eenmaal beperkt in Nederland. Trouwens, als Bakker een beslissing heeft genomen, kan er altijd nog worden gesproken met de selectiespeelsters". Bakker vroeg om bedenktijd en zo deed ook Carl Deken die gevraagd is de open plaats van de herentrainer in te nemen. Paulessen: „Bij Deken heeft het ja of neen alleen maar te maken met tijdgebrek. Met het oog op het internationale programma moet hij, als leraar, op school twintig dagen vrij-af zien te krijgen. Verder heeft hij ook nog een contract als trainer bij Tempo Team." Als de antwoorden van Bakker en Deken negatief zullen uitvallen wordt de positie vaft de NTTB die in moeilijkheden kwam toen Frans Schoofs en Peter van Straalen bedankten, zeer beperkt. De Gerard Bakker met Be.tine Vriesekoop, een door hem „gekweekt talent. Eén van de bewijzen, dat hij over grote onbetaalbaar". En daarom heeft de voorzitter al zijn hoop gevestigd coachingscapaciteiten beschikt. op Gerard Bakker en Carel Deken. EDINBURGH Tijdens atletiekwedstrijden in met een tijd van 52,2 seconden. De Poolse, die Edinburgh heeft de Olympische kampioene op reeds in het bezit is van de wereldrecords op de 400 meter, Irena Szewinska, een wereldre- 4Q0 meter (4929) en de 200 meter (22,9), heeft cord gevestigd op de 440 yards. Zij realiseerde „,pj. een tijd van 51.71 seconden De 30-j^ige Poolse !aar «d °P de 440 late" atlete hep daarmee de Amerikaanse Kathy afdrukken van 51,3 seconden, maar dit record Hammond van de recordlijst, die houdster was is niet erkend. Cricketofficial Kleefstra overleden HAARLEM Op 75-jarige leef- tijd is in Haarlem overleden drs. B. Kleefstra die de Nederlandse cricketsport op vele wijzen heeft gediend. In het bestuur van de KNCB vervulde hij jarenlang diverse functies o.a. secretaris, competitieleider en archivaris. Bij het 75-jarig bestaan van de KNCB werd hem het ere-lid- mfe^tschap aangeboden. 1. Larsen 12,5 punten; 2. Tal en Portisch 12; 4. Hübner. Smyslov 111,5; 6. Petrosian, Byme 11; 8. An dersson 10; 9. Csom, Geiler, Smejkal 10; 12. Sosonko 9. Het is vrijwel zeker dat de Joe goslaaf Nemet de hoofdgroep van Reinbouwscbaaktoernooi om de open Nederlandse titel gaat winnen. In de voorlaatste ronde kwam hij na tien zetten remise overeen met de Leide- naar Van Reek, waardoor hij zich ruimschoots handhaafde op de eerste plaats. De uitslagen van de 8e ronde: Van Reek (Ned)—Nemet (Joe) remi se, Agur (Isr)—Wockenfusse (WD1) 0-1, Dekker (Ned>-Ree (Ned) 0-1, Ballon (Ned)—Hofland (Ned) remise. Enklaar (Ned)—Rosmuller (Ned) 1—0, Mevr. Vreeken (Ned)—De Rui ter (Ned) 0—1, Helmond (Ned>—Ac- kermann (WD1) 1—0, Ramaekers (Ne- d>—Rukavina (Joe) 0—1, Van der I Sterren (Ned)Van der Hauw (Ned) I 1_0- Stand aan kop na de 8e ronde: 1. Nemet 7 1/2 punt, 2. en 3. Wocken- I fuss en Ree met 61/2 punt, 4/8. Borm, Agur, Van Reek, Rukavina en I Enklaar allen 6 punten, 9/12.De Rui- ter, Helmond, Ballon en Hofland (Van onze tennismedewerker) HILLEGOM Tijdens de I tweede dag van de Nationale Jeugd Kampioenschappen, die I op de banen van Hillegom ge- j houden worden, heeft Peter Leyten zich in de halve finale j gespeeld. Astrid Veenman en I Petra Wessels, de Leidse verte genwoordigers bij de meisjes werden in de tweede ronde uit geschakeld. Peter Leyten kwalificeerde zich niet zonder moeite. Tim Hoppe- i ma had in de tweede set, waarin Peter een 3-0 voorsprong ver- I speelde, drie setpoints op een I rij, waarvan hij echter geen van benutte, evenmin als twee vol gende. Peter drukte daarente gen wel door: 6-3, 7-5. In de volgende ronde zette Marcel hem zelfs op een achterstand van een set (nadat Peter met 4-1 had voorgestaan). In de tweede set bleek Peter toch de sterkere: 4-6, 6-3, 6-1. Petra Wessels begon met een moeizame zege op Wanda Hak: 5-7, 6-2, 8-6. In de eerste reeks werkte Petra een 5-1 achter stand keurig weg, maar kwam net te kort om door te gaan. Wanda won met 7-5, nadat zij ook op 5-3 en 5-4 enkele set points had gehad. Ook in de laatste set had Wanda de leiding met 5-4 en 6-5, maar Petra hield het hoofd er tijdens deze bf langrijke games goed bij en trt met 8-6 aan het langste eind. Vera Bruggeman was haar ver- vplgens veel te sterk: 6-0,6-V

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9