Dr. M. Klompé pleit voor grotere rol vrouw in kerk DAMRAK BSWUWHUMMléH BEURSOVERZICHT Obligaties weer onder druk rente rjfe AIRCONDITIONING m J Paulus de Boskabouter- Het beest van Ploemanac Suske en Wiske De* Blinkende Boemerang Lucky Luke - „De genezing van de Daltons GEREFORMEERDE SYNODE IN ZUID-AFRIKA Franzoni blijft- actief voor vernieuwing kerk PAGIN A 8 LEIDSE COURANT/ (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs heeft de zenuwen van de beleggers deze week wel op de proef gesteld. Nadat de markt vorige week al zwak was, werd afgelopen maandag met een algemeen indexcijfer van 93.9 het laagste niveau van dit jaar bereikt. Gelukkig begon de beurs nadien weer wat beter te worden, waarbij het herstel van Wall Street zeker als trekpaard heeft gewerkt. Overigens konden ook de beursen van Frankfort en Londen zich wat herstellen. Het resultaat was in elk geval dat woensdag een algemeen indexcijfer van 94.5 kon worden berekend op welk niveau we ook donderdag bleven staan. Het is bepaald nog niet om hosanna te roepen, vooral als we weten dat begin februari een hoogtepunt van 105.6 werd bereikt. Maar moedgevend is toch dat de beurs in elk geval niet verder is afgegleden. Het wachten is op gunstige berichten uit het bedrijfsleven over het afgelopen jaar. waarbij de beurs hoopt dat tegelijkertijd gesproken wordt over goede verwachtingen voor het tweede half jaar. Onmogelijk is dat niet, omdat onze economie in het komende halfjaar ongetwijfeld een herstel zal vertonen, een herstel dat tot nu toe tegen de verwachting in erg traag is geweest. Een econo misch herstel waarbij de omzetten sterker stijgen dan de kosten betekent ook een verbetering van de winst. De rij van tussentijdse berichten over de gang van zaken wordt in augustus geopend door de cijfers van de internationale en andere grote bedrijven. De volgende week is de start: op 11 augustus Estel (Hoogovens), 12 augustus Koninklijke Olie en Pakhoed, 13 augustus Algemene Bank Nederland en AMRObank. Een week later: 17 augustus Philips, 18 augustus Unilever, 19 augustus AKZO. Maar, niet alleen gunstig bedrijfsnieuws kan als koevoet gaan werken. De rentestijging die weer de kop opsteekt, doet de koersen ook geen goed. In de eerste plaats betekent die stijging een daling van obligatiekoersen. Tegelijkertijd gaat er een drukkende werking uit op de aandelenkoersen omdat op deze wijze het rendement op aandelen kan oplopen. De rentestijging die even onderbroken werd door de zo succesvol verlopen twee 9 1/2 procentsleningen van de schatkist, kunnen we niet loszien van de recente geldverkrapping die op haar beurt weer verband houdt met de onrust op de valutamarkt. Duidelijker gezegd, eind vorige en begin deze week heeft onze Nederlandse grens van 106.57 gulden voor 100 marken zou heenbreken. In de valutaovereenkomst tussen enkele Westeuropese landen zijn mini mum- en maximumgrenzen opgenomen. Dreigen de valuta's zo'n grens te naderen dan moeten de centrale banken door aanbod of door vraag voor een tegenwicht zorgen. Inderdaad heeft dat toen wel enig soelaas gebracht. Maar tegen de verkoop van in haar bezit zijnde marken vloeiden er guldens terug naar de kluizen van de Nederlandse bank. De geldhoeveelheid in omloop werd dus kleiner, hetgeen uit een oogpunt van inflatiebestrijding erg gezond is, maar wat anderzijds wel de rente op de geldmarkt (waar geld voor korte termijnen aangeboden en gevraagd wordt) opdrijft. Het verhogen van de rentetarieven door de Nederlandse Bank afgelopen maandag is ook een aanpassing aam de ontwikkeling van het rentepeil geweest. De geldverkrapping gepaard gaande met de rentestijging op de geldmarkt liét echter de kapitaalmarkt (waarop voor langere termijnen wordt gevraagd en aangeboden) niet onberoerd. Vooral woensdag ontstond er een druk op de koersen die donderdag nog verder ging. Deze daling is het spiegelbeeld van stijging van de rendementen op obligaties. Voor staatsleningen ligt het rendement voor langlopende leningen al in de buurt van de 9 3/4 procent en voor leningen van de bank voor Nederlandse Gemeenten begint het rendement de 10 procent te naderen. Tegen die achtergrond gezien begint men zich op de beurs af te vragen, of de vorige week aangekondigde 9 3/4 percents lening van de verzekerings maatschappij Ennia wel zo'n succes zal worden als bij de aankondi ging werd verwacht De onrust kan ook koersen beïnvloeden. Toen de dollar maandag 2 centen daalde tot 2.69 werkte dat een daling in de hand van de koersen van Koninklijke Olie, KLM, Unilever en Philips, waarvan de aandelen ook in New York verhandeld worden. De notering in dollars, omgerekend in een lagere guldenswaarde, heeft automatisch een lagere koers in Nederlands geld. Dit alles als illustratie hoe valuta onrust direct en indirect (door geld-verkrap- ping) op het koersniveau van onze beurs kan inwerken. Een einde van de rentestijging wordt dan ook als een steun voor de aandelenmarkt gezien. Wat internationale fondsen aangaat, per saldo ondergingen zij deze week nagenoeg geen verandering in koers. Wel was Unilever iets zwakker. Vermeld zij nog dat afgelopen maandag het koersniveau van de groep internationale fondsen met het indexcijfer 82.7 op een laagtepunt van dit jaar was gekomen. Donderdag was het weer 83.7. Bij de banken zat er ook weinig beweging, waarbij Nederlandse Middenstandsbank wat in mineur was. De verwachtingen is dat Algemene Bank Nederland en AMRObank volgende week met goede cijfers over het eerste halfjaar voor de dag zullen komen. De banken proberen hun rentemarge (het verschil tussen te betalen en te ontvangen renten) zo gunstig mogelijk te houden omdat hierin de belangrijkste bron van haar inkomsten zit. De extra-opslag voor debet-saldi in rekening-courant is dan ook met 1 percent verhoogd tot 2 percent Voor het bedrijfsleven dat het geld opneemt en debet staat natuurlijk minder aangenaam. Er waren deze week weer weinig uitschieters. Dan vallen beschei den veranderingen extra op. Heineken bijvoorbeeld zakte 3.50 gulden tot 145 op donderdag. Hero liep drie gulden terug tot 125. In de scheepsbouwsector waren overeenkomstige verliezen bij Rijn-Schelde-Verolme, Giessen en Arnhemse Scheepsbouw. Dit laatste valt wel op omdat dit bedrijf als partner in de Rijn/Waal- groep belangrijke opdrachten uit het Midden-Oosten heeft gekre gen. In de papiersector reageerde de koers van Van Gelder niet op het verlies van goed 18 miljoen gulden in het eerste halfjaar. De beurs wist al enkele maanden dat er dit jaar een zwaar verlies zou worden geleden. Kappa daarentegen verloor drie gulden, waartegenover Proost vier gulden kon aantrekken. Een echte uitschieter deze week was het rijwiel- en bromfietsenbe- drijf Unikap. De koers van een aandeel van honderd gulden ging in vier dagen 13 gulden omhoog naar 165 op donderdag. Men fluistert over een fusie. Het kan ook zijn dat de grote verkopen van fietsen het bedrijf uit de verliezen hebben gehaald. ADVERTENTIE: Stap deze week eens binnen bij de kantoormeubel showroom van CIEBA en doe het daarna thuis nog 's dunnetjes over.... Dunnetjes? Kom nou, noem dat maar gerust dubbeldik. Want u krijgt na uw bezoek de 64 pagina's tellende vierkleuren ClEBA-katalogus mee. Kom ook 's naar de 750 m2 grote toonzalen als u niet direct kan toormeubelen nodig heeft. Dan blijft u mooi op de hoogte van de laatste kantoormeubel-mode. U mag kijken zolang als u wilt. Op werkdagen van 9-5 uur in het ClEBA-gebouw. L Industrieterrein "De Waard" WillemBarentszstraat 35 LEIDEN, telefoon 071/149044 RUIM 25 JAAR EEN BEGRIP VOOR KANTOOR-EFFICIENCY. In het kort In Groot-Brittannië zijn in juli 55.790 auto's verkocht tegen 98.710 auto's in juni. In vergelij king met dezelfde maand van het vorig jaar was er een ver mindering van 2,76 percent De koers van de Chileense peso zal geleidelijk worden verlaagd van 131,21 peso per dollar tot dat op 4 september een peil van j 14,04 peso dollar is bereikt Dit I houdt verband met een stijging i van de kosten van het levenson- j derhoud. ADVERTENTIE Professioneel doordacht en 'n plezierige prijs... VOORN en KONING airconditioning bv I Beneluxweg 2, Bodegraven, Tel. 01726-3960*. Na 1 juni nieuw tel. nr.01726-19203* AMSTERDAM Op een kalm i blijvend Damrak stonden de j obligaties vrijdag opnieuw on- l der invloed van een voortgaan de rentestijging, onder druk. Over een breed front werden weer verliezen geleden oplo pend tot 0,50. De aandelen markt kreeg eveneens weer ve le verliezen te incasseren, die echter over het algemeen vrij beperkt bleven. Een duidelijke uitzondering was KIM die 1,80 hoger begon op 123,-. Behalve HAL kon de scheep vaartsector zich goed handha ven, evenals de grote banken. Akzo moest twintig cent terug tot 38,30 en Hoogovens dertig cent naar ƒ52,20. Koninklijke Olie verloor 0,60 op 127,10 en Unilever 0,40 op 129,10. Philips werd onveranderd ver handeld op ƒ29,10. Heineken werd weer 2 goedkoper op ƒ143. Een terughoudende lokale markt wist zich over het geheel gezien redelijk te handhaven. Aan de vaste kant waren Norit, Holec en Bergoss. Aan de verkeerde kant van de streep zaten onder meer Bos-Kalis, Macintosh, Unikap en Wyers. Verder stel den de verschuivingen weinig voor. De actieve markt ging uit als een nachtkaars. De ver schuivingen die gedurende beurs tijd nog tot stand kwamen hadden weinig meer om het lijf. Markten Groenteveiling Leiden (6 aug.) Aard appelen 44-91Andijvie 207-287; Pronk- bonen 310; Snijbonen 430-560; Stam bo nen 350-370; Stokbonen 400-430; Kro ten p. kg. 49; Kroten gekookt 85; Rode kool 83-91; Spitskool 166; Prei 119-140; Postelein 55-156; Rabarber 23-65; Spi nazie 122-167; Spruiten A 165-173; B 174-178; Tomaten A 860-920. B 790-860, C 690-710, CC 540; Uien 35-45; Meloe nen 90-275; Bloemkool 6 stuks 90-205. 8 stuks 150-160, 10 stuks 100; Komkom mers AAA 60. AA 63-77. A 65-68. B 58-63. C 46-50, D 39-42, E 32; Sla zwaar ZATERDAG 7 AUGUSTUS 197r~~ ia/ co iu u u ters?" „Hoe smaken die?" informeer J/' .77 - rPen een beetJe ver" niet?" informeerde het beest van het beest van Ploemanac. „Slecht", dwaald zei Paulus met een klein Ploemanac. „Nou ja... eh... om u zei Paulus gauw. „Dan eet ik zé stemmetje. „Dat vermoedde ik al", eigenlijk", stamelde Paulus. „U bent niet", deelde het wezen mee. „Waar- was het antwoord. „Ik wil hier eigen- nogal groot hè. En u ziet er behoor- om zou ik?"„ Gelukkig", zuchtte hjk helemaal niet wezen", vervolgde lijk sterk uit. Eh... hm... wat ik vragen Paulus en hij herademde hoorbaar, het boskaboutertje. „En waarom wou... eet u wel eens boskabou- „Dat valt dan weer mee". EUCHARISTISCH CONGRES KERK EN WERELD Op het eucharistisch congTes te Phila delphia heeft dr. Marga Klompé giste ren een beroep gedaan op de vrouwen om bij de bisschoppen met duidelijke redelijke argumenten te pleiten ten gunste van de rol van de vrouw in de kerk. Volgens haar moet men deze kwestie ernstig nemen. "Als'de manne lijke structuur van onze kerk veran derd zou worden door de aanvulling van de vrouwelijke benadering, zou dit kunnen bijdragen tot het oplossen van vele pastorale problemen". Om te komen tot een rechtvaardiger samenleving vroeg zij de vrouwen in de rijke landen en de rijke vrouwen in de derde wereld te zoeken naar een nieuwe levensstijl, die zich niet mag beperken tot een vastendag per week. Men moet vechten tegen energieverspilling, milieu-' vervuiling en overconsumptie. "Hoé vul len we onze vrije tijd? Met tv-kijken? Of met het genieten van de natuur, met lezen, een goed gesprek in het gezin of het helpen van mensen in nood?" Dr Klompé voorzitter van de commis sie "Justitia et Pax" Nederland en lid van de pauselijke commissie, was haar toespraak over "de eucharistie én de vrouw in de huidige samenleving" be gonnen met een schets van de situatie die zij zelf pessimistisch noemde: de honger, de kloof tussen arm en rijk, de waanzinnige bewapening. In vele landen worden mensen ver volgd. Priesters, bisschoppen en leken zitten gevangen, worden gefolterd en vermoord. "Onze kerk is een kerk van martelaren aan het worden". Wellicht is het deelnemen aan de bewustmaking van de armsten de redding van onze kerk. zo zei dr. Klompé, die verder stelde dat ook in de democratische lan den mensenrechten worden geschon- Als voorbeeld noemde zij, behalve de manier waarop wij buitenlandse werk nemers en minderheden behandelen, .het feit dat onze economie de arbeiders het recht ontzegt op hun eigen verant woordelijkheid. op informatie en in spraak, "in het algemeen het recht be handeld te worden als een persoon". Ook constateerde zij dat velen in ver warring tevergeefs zoeken naar de zin van het leven. De rijke landen worden beheerst door consumptiedwang en competitie. Hoe meer men heeft, des te minder is de solidariteit met degenen die het slecht hebben, met gehandicap ten en bejaarden. Door het jachtige leven ontbreekt de tijd voor bezinning op de echte betekenis van het leven. Ook in de derde wereld heersten ver warring en vervreemding, omdat deze landen een westers patroon wordt opge drukt. Tekens van hoop ontbreken echter evenmin. Door meer informatie is men gevoeliger geworden voor onrecht. Een toenemend aantal gelovigen zet zich in voor verbetering van de maatschappij. Sinds het concilie staat de kerk meer open voor wat er in de wereld gebeurt. Vooral jongeren hebben honger naar geestelijk leven. De eucharistie heeft- volgens mevrouw Klompé alles te maken met het werken aan deze wereld. Behalve een offer om God te danken en te eren is de eucharis tie ook bron en centrum van eenheid en gemeenschap^ van bezieling en kracht om onze zending te vervullen. "Het vieren van de eucharistie is niet alleen bedoeld voor onze persoonlijke geestelijke heiliging, maar heeft ver gaande gevolgen voor onze houding en ons gedrag in het dagelijks leven", al-, dus dr. Klompé. De bisschop van Munster, Heinrich Tenhumberg, heeft een lid van de marxistische studentenvereniging "Sparta- kus" niet toegelaten als gods dienstleraar. In een brief aan de sollicitant zegt de bis schop, dat het lidmaatschap en de medewerking aan een marxistische studentenvereni ging het niet waarschijnlijk maken, dat de betre.ffcnde sol licitant op de juiste wijze les *fcan geven in de leer vanj.de katholieke kerk De leden van de priesterraad, de pastorale raad, het bestuur van de diocesane lekenraad en de diverse raden verbonden aan het secretariaat van het aartsbisdom Miinchen—Frei- sing hebben van het kapittel het verzoek gekregen kandida ten /oor te stellen voor de zetel van dit aartsbisdom, die door de dood van kardinaal Doepfner vacant is geworden. Het Mvinchense kapittel han delt hiermee in overeentfgm- ming met een besluit vart de KORTE METTEN synode der Westduitse bisdom men, de verkiezing van kandi daten voor het biSscHopsambt uit te breiden tot priesters en leken. In de grieks-orthodoxe monni kenrepubliek op de bérg Athos hebben monniken van het Esphigmenou-klooster hun twee oversten wegge jaagd en de zaak in eigen hand genomen. Uit het kloos ter zijn zwarte vlaggen gehan gen en spandoeken met het opschrift "de orthodoxie of de dood". De monniken proteste ren tegen een besluit twee van hun medebroeders in de lekenstand terug te zetten. Op 21 augustus komt de synode van Athos bijeen vanwege de-/ ze kwestie. Waarschijnlijk ml- len de rebellen tot ketters worden verklaard en wegge stuurd. Bij Izbet Sarte, ongeveer veer tien kilometer van Tel Aviv, zijn fragmenten van tabletten met Hebreeuwse inscripties ontdekt uit waarschijnlijk de elfde eeuw voor Christus. Zij worden beschouwd als de tot dusver oudst bekende speci men van het Hebreeuwse alfa bet. De tekst kon nog niet worden ontcijferd, omdat de letters te vaag zijn. Op de Gereformeerde Oecumenische Synode, die van 10 tot 20 augustus in Kaapstad wordt gehouden, worden ongeveer 110 delegatieleden, die samen achtendertig kerken vertegenwoor digen verwacht. Het wordt de achtste assem blee van reformatorische kerken over de hele wereld. Uit Nederland komen delegaties van de gere formeerde kerken en de christelijke gerefor meerde kerken. In totaal zullen zestien westerse en tweeëntwintig niet-westerse kerken zijn ver tegenwoordigd. Aan de assemblee gaat een zendingsponferentie van de aangesloten kerken vooraf. Theologen zullen voorts enkele dagen wijden aan een conferentie over de plaats van de theologie in de kerk. In de eigenlijke synode komt onder meer «aan de orde het punt oecumene en reformatorische kerken en daarbij met name de vraag of het lidmaatschap van de gereformeerde oecumeni sche synode verenigbaar is met het lidmaat schap van de Wereldraad van Kerken. Voorts de zondagsheiliging, alsmede het onderwerp kerk en samenleving, waarbij ook de rassen kwestie betrokken zal worden. Twee vein de zes gereformeerde delegatieleden uit Nederland, te weten dr. B. Rietveld, modera- menlid van de synode en prof. dr. K. Runia uit Kampen, zullen van de gelegenheid gebruik maken nader contact op te nemen met de Nederduits gereformeerde kerkfamilie in Zuid- Afrika p Er zal ondermeer besproken worden of en op welke wijze er een conferentie tussen deze kerken en de gereformeerde kerken in Neder land (zo mogelijk ook met de Nederlands her vormde kerk) zal kunnen ontstaan over het rassenvraagstuk in Zuid—Afrika Prof. Runia vervangt daarbij dominee C. Mak, gerefor meerd synodepraeses die wegens een in Indone sië opgelopen infectie verstek moet laten geen. De voormalige abt Giovanni Franzoni, die als gemeld, uit zijn priesterlijke functies is ontheven, heeft vertelaard dat hij zich zal blijven inzetten voor de vernieuwing van de kerk en wel „Als katholiek en binnen de kerk". Tijdens een spreekbeurt in de Zuiditaliaanse stad Avellino zei Franzoni, dat hij een Ro meinse maatregel wel ver wachtte, maar toch niet op deze tijd. De maatregel zelf noemde hij „een soort dolk stoot". Franzoni wees het Romeinse verwijt van de hand dat hij partij kiest voor atheistische bewegingen. De communisti sche partij in Italië steunt uite raard op het marxisme, aldus Franzoni, maar het blijft een democratische partij, die „voor een doel strijdt, waarin ik geloof en waarvoor ik ook zal blijven strijden." De kardinaal-vicaris van Ro me, mgr. Ugo Poletti, die Franzoni per brief van de maatregel op de hoogte heeft gesteld, heeft hierin gezegd, dat vele mensen waarschijn lijk je nu aanmoedigen door te gaan". Je zit meer op de weg van de publiciteit dan op die van de nederigheid", aldus Poletti. „Toch zal ook voor jou de dag van de teleurstelling en eenzaamheid komen, wanneer je hart gelouterd is kun je altijd in het huis terugkeren waar de paus en vele broeders je blij zullen ontvangen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8