Arts berispt Wens foute diagnose Tall Al Zaatar leeft op linzen Kenia en Oeganda weer op goede voet llfrink: nu kiezen voor vrede iieptepunt Ranse franc Stonehouse zeven jaar IENTE OMHOOG Amateur-archeologen ShSS"*? Ook«„ nê m aktie bij Cuxhaven vooral staatloze molukkers Terugkeer mogelijk naar Indonesië Weer metro- vertraging Rembrandt gestolen [R. DUBBINK (ESIDENT [OGE RAAD OPTIMISME OVER INTERCOMMUNE ROME-REFORMATIE ouw JNAlKOtSl (AF) Kenia en Oeganda zijn het er gisteren over eens geworden de wederzijdse oorlogsdreiging te beëindigen door hun troepen uit de grensgebieden terug te trekken en een eind te maken aan andere „vijandige" daden" die ertoe hadden geleid dat de twee landen op het punt stonden elkaar naar de keel te vliegen. Om ook overigens de onderlinge betrekkingen normaal te maken is afgesproken dat er maatregelen zullen worden genomen het gewone handelsverkeer te herstellen, te zorgen voor de veiligheid van eikaars burgers wonend in het andere land en het betalen van uitstaande schulden. Te Nairobi is tussen delegaties uit de twee landen drie dagen geconfereerd. Het akkoord zal spoedig worden ondertekend door de presidenten van Kenia en Oeganda, Jomo Keniatta en veldmaarschalk Idi Amin .TERDAG 7 AUGUSTUS 1976 rE|Jielse fabriek: geen hinderwetvergunning SIS-; bin- j EL~ RNHEM (ANP) Justitie gaat een nader onder- lek instellen naar de kwestie rond de hinderwet- irgunning van bet Tielse chemische bedrijf •ar een gifwolk ontsnapte, naar de fout die Jnaakt is bij de produktie van het ontsnapte itriumarseniet en naar het feit dat pas na kchten van omwonenden en de plantsoenen- jenst maatregelen werden getroffen. Eniddels is bekend geworden dat voor de inrich ting waar natriumarseniet werd vervaardigd geen hinderwetvergunning is afgegeven, maar gemeen te, provinciale inspectie volksgezondheid en ar beidsinspectie waren hiervan op de hoogte. Men liet deze fabricage toe met het oog op de verplaat sing van de fabriek. Ook vastgesteld is, dat na het mengen van de grondstoffen is verzuimd de deksel op de reactie- ketel te plaatsen. 1IER (ANP) Nu is het ogenblik te kiezen voor i vrede. Deze tijd is beslissend voor de komende seraties. lus verklaarde vanmiddag kardinaal Alfrink als esident van de Internationale Katholieke Vre- sbeweging Pax Christi tijdens de godsdienst- »chtigheid, die in de dom van Trier de interna- (nale Pax Christi route 1976 afsloot. Aan deze ettocht naar Trier hebben rond 150 Pax Christi- vrienden uit 15 landen deelgenomen. Er waren ook deelnemers uit Oost-Europa. Voor de eerste maal een groep uit Polen. Vrede - zei kardinaal Alfrink - is de belofte van Christus' evangelie. Maar de vraag moet gesteld worden wat wij mensen met deze belofte gedaan hebben. Immers vrede is niet alleen een hemelse belofte, maar tegelijkertijd een allesbehalvé een voudige en gemakkelijke menselijke opdracht. "NS iRIJS ANP - De koers van Franse frank heeft gisteren de wisselmarkt in Parijs een dieptepunt bereikt en vol- is de handelaren mag worden ïgenomen dat volgende week grens van vijf frank per dol- zal worden overschreden, iteren bedroeg de slotnote- g 4,98 frank per dollar, het gste peil sedert 15 februari LONDEN (AP) De 50-jarige John Stonehouse, oud socialistisch parlementslid, is gisteren in Londen veroordeeld tot zeven jaar gevangepisstraf. Stonehouse heeft zich In 1974 dood gehouden in verband met verzekeringsgeld dat zijn vrouw dan zou ontvangen. Hij werd onder meer aan fraude schuldig bevonden. Stonehouse's secretaresse en vriendin, de 29-jarige mevrouw Sheila Buckley, werd mede schuldig bevonden en veroordeeld tot twee jaar voor waardelijk. Het proces tegen het tweetal heeft 68 dagen geduurd. Tegen het parlementslid waren 115 aankachten ingediend. Hij werd veroordeeld wegens veertien daarvan. Tegen mevrouw Buckley zes, vijf bewezen werden geacht ISTERDAM ANP Aan het rentefront hebben 0,25 pet te verhogen en hebben twee hypotheek- li gistermiddag nieuwe ontwikkelingen voorge- banken wijzigingen aangebracht in hun afgifte- an. waarvan de meest opvallende was een in- koersen van pandbrieven, waarbij zelfs de 10 pet irijving op schatkist biljetten die het ministerie pandbrieven weer op het toneel zijn verschenen, n Financiën via het Amsterdamse agentschap Tenslotte gaat de ABN per 10 augustus de opsla- eft opengesteld. Verder heeft de Amrobank grente voor rekening-courantkredieten met 1 pet ngekondigd een aantal rentevergoedingen-met verhogen. LEIDSE COURANT Schiedammer doodgestoken SCHIEDAM (ANP) Op het terrein van de kermis die momenteel in Schiedam wordt gehouden is gisteren een 20-jarige inwoner van die plaats met messteken om het leven gebracht. Een 18-jarige Schiedammer kreeg enkele messteken m de benen. Aar) het drama ging een ruzie vooraf tussen enkele Turkse kermis-bezoekers. Volgens de politie zijn de messteken hoogstwaar schijnlijk door één of meerdere Turken toegebracht. Tijdwinst voor EEG-burgers BRUSSEL (DPA) - EEG-bur gers krijgen voortaan na aan komst per vliegtuig uit een an der EEG-land aan aparte loket een voorkeursbehandeling waardoor zij het vervullen van de nodige formaliteiten kunnen boeken. Aldus een antwoord van de EEG-commissie op een vraag uit het parlement over een Europese Passenunie. Omdat tot dusver nog niets ge daan is aan vereenvoudiging of opheffing van de grenscontrole in de Gemeenschap kan deze maatregel volgens de commissie minstens gezien worden als t overgangsoplossing. De commissie blijft streven naar zoveel mogelijke vereen voudiging van de grensformali- teiten. Marokkaanse slachtoffer koffermoord BREDA (ANP) Het slachtof fer van de Bredase koffermoord is geïdentificeerd als de 13-jari- ge Marokkaanse Khadja Elbaz uit een klein plaatsje bij Parijs. Uit verklaringen van de inmid dels opgespoorde familie is ge bleken dat het meisje van huis is weggegaan, toen haar ouders met vakantie in Marokko wa- Regering Italfé kan aan slag ROME (AP) De Italiaanse senaat heeft gisteravond een motie aangenomen waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de Chris tendemocratische minderheidsregering van premier Giulo An- dreotti. De communisten en de meeste andere grote partijen onthielden zich van stemming. De enige partijen die de regering steunden waren de Christen-Democraten en de kleine Zuid-Tiroolse partij. De neo-fascistische Italiaanse Sociale Beweging stemde tegen de regering. PAGINA Tower-helm Bezoekers van de Tower in Londen kunnen nu als aandenken een fraaie ridderhelm meene men: een prachtige imitatie van een helm uit de tijd van Hendrik VIII, vervaardigd uit fiber glas. Er zl|n nu twee verschillende helmen te verkrijgen, maar de serie zal worden uitgebreid tot 25. X rilAW Ut-L WA n derlandse directeur van een kli niek in Davos mee te graven. 9 -| 1 /->• 1 Deze gebruikt zijn vakantie AMSTERDAM (ANP) - Het Medisch Tuchtcolle ge heeft een huisarts be rispt, omdat hij een ver keerde diagnose heeft ge steld bij een patiënt die ziek uit Afrika was te ruggekomen. Ook heeft hij, volgens het tuchtcol lege, de man, die een sa faritocht ging maken in Kenia en Tanzania, on voldoende voorbereid op de reis, waarvoor preven tieve injecties ter be scherming tegen tropi sche ziekten verplicht zijn. Toen de man na zijn reis ziek werd, stelde de huisarts als diagnose aanvankelijk een acute urineweginfectie. Een dag of tien later overleed de patiënt aan tropische malaria. Uit - de uitspraak, die in de Staatscourant is gepubliceerd, blijkt, dat de huisarts eerst geen verband zag met een tropische ziekte. Hij controleerde de urine en concludeerde tot een acute urineweginfectie waarvoor hij medicijnen voorschreef. Een week later, tijdens het weekeinde, ging de toestand van de patiënt achteruit en een waarnemend arts werd geraad pleegd. Deze schreef eveneens medicijnen voor, echter zonder overleg met de huisarts. Ook stelde hij deze achteraf niet op de hoogte De maandag na het weekeinde bezocht de huisarts uit eigen beweging de patient en consta teerde dat deze bijna in coma lag. Hij liet hem direct opnemen in een ziekenhuis met de vraag of er wellicht sprake was van een tropische ziekte. Dat was inderdaad het geval, maar het bleek toen al te laat. De man had zich, vóór zijn reis, eerst tot het Tropeninstituut ge wend, waar hij een injectie kreeg tegen gele koorts. De an dere injecties moest hij bij de GGD of zijn huisarts halen. Hierdoor is wellicht een misver stand ontstaan, zodat noch de huisarts, noch het instituut de malaria-injectie heeft toege diend. Het Tuchtcollege is van mening dat de huisarts had moeten weten dat het Tropenin stituut een dergelijke injectie nooit toedient en dat de huisarts minstens bij het instituut had moeten informeren. Illllllllllllllllllllülllllllllllli Reuzen- farao Dit zijn de reu zen-standbeel den van naar men aanneemt Farao Ame- nophis III te Memnon, niet ver van Luxor aan de NiJI. De uit één stuk gebou wen beelden zijn in de loop van de tijd deerlijk aan getast. Restaura tie is in voorbe reiding. 11111111111111111111111111111111111 DEN HAAG (ANP) Bij wijze van gunst heeft de Indonesische regering het mogelijk gemaakt, dat staatloze Molukkers en ande ren die buiten hun schuld het staatsburgerschap van de republiek Indonesië hebben verloren, gemakkelijk weer Indonesiër kunnen worden Zij moeten zich daarvoor bij de Indonesische ambassade in Den Haag melden. Een vraag van een gezinshoofd geldt tevens voor diens echtgenote en hun ongehuwde kinderen die nog geen achttien jaar zijn. De regeling geldt tot 1 april volgend jaar. In Indonesië zijn de wetten op het herkrijgen «van het staatsburger schap hiervoor wat gewijzigd. Volgens de Indonesische ambassade werkt Indonesië er zo aan mee, dat er minder staatlozen in ons land zullen zijn. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk heeft er op gewezen dat deze regeling vooral van belang is voor Molukkers die naar hun land van herkomst wensen terug te keren. Gegadigden moeten persoonlijk bij de Indonesische ambassade hun aanvragen indienen tot het herkrijgen van het Indonesische staats burgerschap. ROTTERDAM (ANP) - De stiptheidsactie van personeel van de afdeling signalering en telecommunicatie van het ge meentelijk vervoerbedrijf in Rotterdam (RET) heeft gisteren opnieuw geleid tot vertragin gen bij de metro. 's Morgens ontstond bij het sta tion Zuidplein een wisselstoring, die de technici niet improvise rend maar volgens het boekje aanpakten, waardoor vertraging ontstond. De stiptheidsactie van de techni ci heeft te maken met een ver schil van mening dat zij met het gemeentebestuur hebben over de vergoeding voor wacht- en waakdiensten. Officieel is er tussen het gemeentebestuur en de actievoerders nog niet ge sproken over eis van de technici om de vergoeding voor wacht diensten drastisch te verhogen. Wel zou men op het stadhuis het probleem aan het bestuderen zijn. KNMG volgt eigen advies niet op UTRECHT (ANP) - Het hoofd bestuur van de KNMG de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst raadt keer op keer de achterban en dat zijn artsen aan niet te roken. Maar blijkens een ingezonden mededeling in het KNMG-blad „Medisch Contact" gaat ook dit advies in rook op. Een arts schrijft gebelgd dat er onlangs op een vergadering no ta bene in de KNMG-burelen in Utrecht onophoudelijk door de voorzitter van de vergadering en anderen werd gerookt. Cor clusie van de scribent: „Van aanbeveling van de KNMG komt niet veel terecht. Altham in 4e praktijk". HAMBURG (NPA) Neder landse amateur-archeologen hebben meer dan honderd ten dele goed bewaard gebleven, on geveer 2.000 jaar oude urnen opgegraven bij Gudendorf in de buurt van Cuxhaven aan de El- bemonding. Volgens de wetenschappelijke leider, dr. Wolf-Dieter Tempel, duiden de vondsten erop dat in de buurt van deze begraafplaat sen een Saksische nederzetting moet hebben gelegen. Verdere opgravingen moeten het vermoeden bevestigen dat het inderdaad Saksen geweest zijn. Het zou de eerste keer zijn dat een nederzetting van deze volksstam zou worden gevon den. De nu door deskundigen voor genomen opgravingen worden gesteund door 45 amateur-ar cheologen van de Archeologi sche Werkgemeenschap voor Nederland die ongeveer 25.000 leden telt. Onder de Nederlan ders, die bij de opgravingen werken in het kader van een studiekamp, zijn studenten, huisvrouwen, handwerklieden AIX-EN-PROVENCE (AFP) - Uit een museum in het Zuid franse Aix-en-Provence is don derdagnacht een zelfportret van Rembrandt gestolen. Vermoede lijk heeft de dader zich laten insluiten. Uit het feit dat alleen de Rembrandt werd meegeno men, leidt men af dat de dief voor rekening van een verzame laar werkte. ie'" 'RECHT (ANP) - Vorig jaar in I» in de bouwnijverheid min- +p r ontslagen gevallen dan in 14. Het aantal uitkeringsge- alS Hen na ontslag liep in 1975 it 12,5 procent terug van 1.000 naar 91.000, zo blijkt uit t jaarverslag over 1975 van bedrijfsvereniging voor de uwnijverheid. duur van de werkloosheid m vorig jaar toe, en wel met na veertig procent ten opzich- van 1974. Ruim 18.000 werklo- bouwvakkers bereikten vorig ir de maximum uitkerings- pr tegenover bijna 9.500 in [4- jierent aan de inkrimping in I bouwnijverheid nam vorig ir de omvang van de bedrijfs- reniging ook weer af. Eind tig jaar bedroeg het aantal geschreven werkgevers 22.233, n procent minder dan eind 71. Het aantal verzekerden or de ziektewet liep in die Ir jaar met bijna 16 procent rug naar 264.300. 1 !N HAAG (ANP) - Bij Ko- ")klijk Besluit is rar. C.W. Ibbink benoemd tot president n de Hoge Raad der Neder- Jden. Mr. Dubbink (62) is nu K vice-president van het >gste rechtscollege van Ne- 'land. De benoeming gaat in 1 oktober. Hij is de opvol van mr. G. Wiarda (69), die Is 1972 president van de Ho- Raad i3. Dubbink is in januari 1914 >ren. In 1936 werd hij advo- 't en procureur-generaal in Bi Haag en Arnhem. In okto- V -T *942 werd hij plaats vervan- --jM kantonrechter in Arnhem. -de oorlog, in november 1945, s hij substituut-griffier van Raad voor het Gerechtsher- W te Amsterdam. Vanaf 1947 Is hij rechter in de arrondisse- J yfntsrechtbank in Arnhem, tot 7/Éf in 1956 werd benoemd tot kdsheer in de Hoge Raad. rl vice-presidenten in de Hoge Md zijn, eveneens per 1 okto- benoemd twee raadsheren i dat college: mr. Ch.M.J.A. ®ons en mr. H.E. Ras, aldus |h mededeling van het ministe- van justitie. BEIROET „In onze schuilplaats ont brak het ons aan vrijwel alles. We had den slechts een bord eten per dag: lin zen". Samir, een Libanees van 24 jaar, die dinsdag uit het Palestijnse vluchte lingenkamp van Tall Al Zaatar bij Bei roet werd geëvacueerd, vertelt zijn ver haal over de 43 dagen van beleg van het kamp waar hij onder de beschietingen in de schuilplaatsen heeft geleefd. Na met het eerste konvooi gewonden te zijn geëvacueerd werd Samir opgenomen in de Arabische universiteit van Beiroet waar de „Palestijnse Halve Maan" een veldhospitaal heeft ingericht. Samir, die deel uitmaakte van het dissi dente Libanees-Arabische leger, werd door granaatscherven op 20 juni aan hoofd, hals en aan een hand gewond. Dat was twee dagen voordat het beleg van Tall Al Zaatar begon. „In het begin kon ons de eerste hulp worden verleend. Ik werd verzorgd in de ziekenafdeling. Maar toen het aantal ge wonden toenam, moest ik „naar huis", dat wil zeggen naar een schuilplaats waar wij met 75 mensen zaten. Er waren kinderen, vrouwen en gewonden, 's Avonds, als er niet al te veel geschoten werd konden zij een beetje naar buiten", vervolgt Samir. Het grote probleem was het water. Tij dens de eerste dagen van het beleg gin gen de vrouwen en kinderen elke avond water halen. Zij moesten van de duister nis profiteren omdat de weg die zij moes ten nemen, overdag onder vuur werd genomen. Toen de tegenstander echter de watertoevoer afsneed, werd het erg moei lijk: men moest toen een onbebouwd veld over om een put in een boomgaard te bereiken. Men durfde dat niet alleen en ging dus in groepjes. Het water was zo niet te drinken. Men moest het eerst laten koken. Het voedsel was bijna op. „In mijn schuilplaats ontbrak het ons vrijwel aan alles. Maar niet ver weg was er een opslagplaats van linzen. Het zijn de lin zen die onze redding waren. De conser ven waren uitgeput, maar één keer per dag konden wij een bord linzen krijgen. In het kamp was het zelfs niet meer mogelijk de doden te begraven. Tenslotte stopten wij de lijken in plasticzakken, maar dat gaf een ondraaglijke stank omdat deze soms dagenlang in de zon lagen voordat wij ze konden verwijderen. Er was een diepe greppel waar wij de doden plachten neer te leggen. Op zekere dag sloeg er een granaat midden in de greppel in. Delen van lijken werden ver spreid en katten en honden kwamen er op af". Een andere gewonde vertelde dat hij in zijn schuilplaats over voedsel beschikte. Hij verklaarde dat men het verzet kon volhouden dankzij de houding van de 30.000 kampbewoners. Het is de algeme ne stemming die voortzetting van de strijd mogelijk maakt. Evacuatie Palestijnen gestaakt na schietpartij B EIROET-Reuter/UPI Het Internationale Rode Kruis heeft besloten de evacuatie van het Palestijnse vluchtelingenkamp Al Zaatar niet voort te zetten, nadat gisteren een colonne zie kenwagens door sluipschutters werd beschoten. Hierbij werden de Zwitserse chauffeur van een ambulance en tg se gewonden op een vrachtauto getroffen Door de beschieting konden slechts 74 gewonden worden meegenomen, waarmee het to- taat aantal geëvacueerden op 408 gebracht is. Bij het kamp ontstond een chaos toen honder den niet-gewonden trachtten ook het kamp te ontvluchten. Een aantal van hen slaagde hie- PHILADELPHIA Op de dag van de oecumene op het internatio nale eucharistische congres in Philadeplhia hebben theologen uitgesproken, dat de dag van de intercommunie tussen Rome en Reformatie niet ver meer is. De theoloog J. Robert Nelson van de Verenigde Methodistische Kerk van de Ver. Staten verklaarde, dat er nog nooit zo'n grote eenstemmigheid onder theologen is geweest als nu inzake de aard van de eucharistie. Tijdens een persconferentie verklaarde kardinaal William Baum, aartsbisschop van Washington, dat de overeenstemming der theolo gen inzake de eucharistie een uitdaging betekent aan de verschillen de kerken in de wereld om officieel op de bevindingen der theologen te antwoorden. Deze bevindingen zijn het resultaat van theologische gesprekken tussen de RK kerk en de Lutheranen, Anglikanen, Orthodoxen en Protestanten overal in de wereld. Volgens de Katholieke theoloog John F. Hotchkin is de overeen stemming diepgaand en veelomvattend. Kardinaal Willebrands had als hoofd van het secretariaat voor de eenheid enkele dagen voor het eucharistische congres een voorzich tiger geluid laten horen. In een toespraak in Northfield op 22 juli verklaarde hij, dat de oecumenische beweging niet gediend is met ongeduld. Hij noemde met name de intercommunie een wilde vorm van oecumene, waarvan men later spijt krijgt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7