1906 1976 SPULLEBAAS KOEK RIKS REDUCTIE VOOR 'N AVONDJE SCHEVENINGEN ZAND, ZEE, ZOMER VOORDEEL BON %T£ KUST EN TE KEUR traite PLAAT VOOR EEN PIEK ZAND, ZEE, ZOMER VOORDEEL BON PALACE HOUDT OUDE GLORIE IN ERE PAGINA 5 In zijn bouten kassa lijkt Theodorus Koek op een waarzegger, die voor een kleine vergoeding uw band leest en beden, ver leden en toekomst uit de palm ziet opdoemen. Zijn machtig lichaam, dat net tussen de houten wanden past wordt gekroond door een hoofd met droeve ogen en somber snorwerk. Vóór hem draait de car rousel gelijkmatige rondes van zestien seconden; stei gerende paarden met druipneuzen volgen doel loos het spoor van de kletsnatte olifant en de old-ïimer, waarin een ble ke jongen zwijgend zijn rit naar niks voltooit. Mu ziek waait over de Sche- veningse Boulevard, die door de motregen is opge poetst en glimt als de vloer in een nonnenkloos ter. „Schrijf maar op", roept spullebaas Koek schor, „de draaimolen, die hier staat is een Fransoos uit 1900. Een stervens mooi ding, een plaatje, waar een mens met een greintje ge voel in zijn donder nooit op uitgekeken raakt. Dit is de enige carrousel in Ne derland, die nog werkt met echte springpaarden. Dit zijn de originele kei- zerspaarden met het bit in de mond en vurig in de achterbenen. Dat zie je nergens meer, daar kun je stad en land voor aflopen, maar je zult ze alleen nog bij Koek vinden. Ik kijk naar dat spulletje en denk: God zal mij be- ,,een vrije man, die de lucht van de draaimolen geroken heeft zal tussen zijn paarden sterven' Spullebaas Theodorus Koek: „Dit is de enige carrousel in Nederland, die nog werkt met echte springpaarden". waren, wat heb je toch een prachtig beroep Koek, wat ben jij een bevoor recht mens.Ik heb de car rousel voor anderhalve ton verzekerd, want honderd meter verder begint de zee en als die het op zijn heu pen krijgt blaast hij mijn hele handel op. Die zee jongen, schrijf maar op, de zee is een vuile verra- jer. Die vreet aan je zeilen leeft u de grandioze slot- 'ond van het Scheven- jse badseizoen al in uw igenda genoteerd: 14 au gustus in het Circusthea ter, aanvang half negen. Mei het 21-man sterke sho workest van José Marcello, met Ben Cramer, Willeke Alberti, Cisca Peters, Ria Valk, Conny v.d. Bosch, Marian Rosenthal, Bueno de Mesquita, couturier Ge rard Brusé, het Scheven- ings Vissers Vrouwenkoor en een majorettenkorps. - Presentatie: Alice Oppen- heim en Tony Berk: Deze bon geeft recht op mi reductie «ai twee vijftig per plaats Op de rangen boven tien gulden tijdens de ilotavond „een avondje Schevenmgon" op 14 augustus in het Circustheater. Plaats besproken vanaf maandag 9 augustus aan de kassa. Met tromgeroffel en trompetgeschal wordt vanmiddag de eindsprint van het Pier-festival in Scheveningen in geluid: tussen drie en vijf uur zullen dan vijf muziek verenigingen een daverende show op de Promenade ge ven. De kinderen komen op deze middag ook aan bun feeste lijke trekken: om twee uur begint op bet Festival-ei- land boven Hommerson's mechanische pretpark een ma tinee met clowns, goochelaars en andere vormvaste pot senmakers. Presentatie beeft Viola van Emmenes. Dreu mesen, die dit vermaak niet zo zien zitten kunnen om twee uur de borstjes nat maken voor een schatgraaf- wedstrijd op het strand tegenover de Scbeveningse Vuurtoren. Gedacht wordt aan deelnemers en deelneem sters tussen pakweg 6 en 12 jaar. Om acht uur 's avonds concerteert de Voorburgse har monie St. Caecilia op de Promenade. Tezelfdertijd be gint op de Pier een show van de Twentse popgroep The Buffoons. Na afloop dansen. Op zondag 8 augustus vinden weer de traditionele open lucht-happenings op de Scheveningse Pier plaats: vanaf negen uur antiek- en curiosamarkt op het Wandelhoofd, vanaf tien uur kan men zich gratis laten fotograferen in het Schandblok, om één uur speelt Tony Berk zijn spel „Prijsbewust." Van één tot twee uur 's middags concerteert bet mu ziekkorps van het Leger des Heils op de Promenade. Om twee uur wederom een kindermatinee op het Festi- val-Pier-eiland en om acht uur 's avonds op diezelfde trouwe Pier een muzikaal vuurwerk, ontstoken door de disc-jockeys van de Veronica Drive In Show. Dan over naar Katwijk: vanavond feestelijke gondel vaart met bescheiden vuurwerk. Van kwart voor acht tot kwart voor negen concert op bet carillon van de Oude Kerk aan de Boulevard door beiaardier Rootse- laar uit Nijkerk. En dan is er onvermijdelijk ook weer die maandag, de eerste werkdag van een taaie augustusweek. Als U die heelhuids doorkomt en nog adem over beeft voor een gezonde tippel dan kunt u aansluiten bij een avondex cursie door de Katwijkse duinen. Aanvang om zeven uur 's avonds, start bij de watertoren aan de Cantine- weg. Deelnameprijs drie gulden. In Noordwijk arriveert vandaag, 7 augustus bet Rijns, burg Bloemencorso. Om negen uur 's avonds expositie van de deelnemende praalwagens op de Kon. Wilhelmi- na Boulevard. en aan je paarden en voordat je er erg in hebt zit je tegen een hoop puin aan te kijken. Daarom moet ik de knollen elk jaar tot op het bot afschu ren en opnieuw in de beits zetten. En ik ben nu ook begonnen met de vervan ging van de ijzeren staven, want die teren onder mijn ogen weg. Ik maak ze nu van roestvrij staal, want daar heeft de zee geen vat op". Mooiste plekkie. „Toch sta ik hier best Dit jongen, schrijf maar op, dit is het mooiste plekkie van de camping. Ik heb ja ren Icing met mijn spul de kermissen afgereisd, maar daar heb ik mee gekapt. Als jongen van twaalf werd ik al door vader met een zweefmolen de kop van Noord-tiolland inge stuurd om zelfstandig mijn kost te verdienen. Met een maat bouwde ik op en brak ik af, want het waren alleen de 'éendagskermis- sen, waar ik mocht staan. Als je dan aan het einde van de reis acht tientjes had overgehouden voelde je je een spekkoper. Maar dan moest je wel droog brood eten en op het erf Mooiste krullen „Vader was begonnen als smid. Een hele goeie smid, die in het vuur de mooiste krullen boog en hekken voor rijke families maakte, die nu nog gezien mogen worden. Daarna is hij in de paling begonnen, een mand onder zijn arm en proberen op de kermissen wat te verdienen voor zijn gezin. Zo kwam hij aan die draaimolen, aan die verschrikkelijk mooie Fransoos van 1900. In het begin liet hij hem trekken door een paard. Hij had er twee, waarvan er altijd één rondjes liep in de car rousel. Twee uur op, twee uur af. Zul je als paard op Zoon Hans van negentien heeft in twee maan den een nieuwe gondel gebouwd - ,,dat is een wereldbeeldhouwer, dat verzeker ik je" - en doch ter Annette van twintig heeft er een stilleven op geschilderd, waar meneer Rembrandt nog U tegen zegt. mensen krijgen vanzelf weer behoefte aan romantiek" de wereld zijn gekomen en in handen vallen van een kermisklant. God beware me, dat moet toch ook geen pretje zijn. Vijf jaar geleden ben ik naar Scheveningen geko men en ik hoop, dat het voorgoed is, want ik pas niet meer in de kermiswe- reld. Daar heb ik een te mooi spulletje voor. Ik herinner me, schrijf maar op, dat moet zo ongeveer in 1955 zijn geweest. Toen werd Nederland opeens overspoeld met nieuwe kinderzaken. Allemaal plastic, polyester en een hoop herrie. En iedereen zei: „Koek, wat zoek je daartussen met die krotzie- ke tent van je?" Waarach tig, dat riepen ze. Dé oude carrousel had afgedaan en overal kon je de mooiste paardjes kopen voor drie geeltjes, pakweg 75 mop pen. Ik dacht: „Laat ze maar uit d'r nek kletsen, maar ik ga door". Ik wist, schrijf dat maar op, dat de mensen eens weer be hoefte zouden krijgen aan de oude romantiek. Dat is er niet uit te branden. In Beverwijk heb ik een hoop spullen in het pak huis, waar ik niks mee doe. Schotten, panelen en zelfs een compleet front van een oude stoomcarrou- sel. Zie je dat al voor je: dat hijgende gevaarte, de bellen, die rinkelen, de witte rook uit de schoor steen? Ik zou hem graag restaureren, maar dat kost 100.000 moppen en dat heeft de baas in 100.000 jaar niet in zijn binnenzak. Ik heb ook mijn twee or gels moeten opbergen, mijn oude trouwe Ruth uit 1903. Jongen, daar kniel je voor alsof het een altaar is. Dat is zo mooi, dat je er de tranen van in je ogen krijgt Maar ook on betaalbaar. Als ik dat ding laat opknappen ben ik 10 ruggen kwijt. Mag ik u even spreken". Platenliefhebbers nog maals uw aandacht: mor gen, zondag van elf uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds deelt Zand, Zee, Zomer bij de koffieshop „Sea Horse" op de Sche veningse Pier platen uit voor weggeefprijzen: de daverende dertien op een king-size schijf voor één gulden en Teach In met Ding-a-dong voor twee kwartjes. Elke tiende ko per krijgt ook nog een on behoorlijk grote panne- koek cadeau. Dezs Zand, Zoo, Zomer Voordeelbon geeft recht op de aankoop van de langspeelplaat De Daverende Dertien en de single Ding*dong tegen de geredKeerde prijzen van respectievelijk één gulden en twee kwartjes. Bij aankoop deze bon inleveren bij de dienstdoende Zand, Zee, Zomen Wat zeg je? Of ik dat or gel nog met de hemd be dien? Nee jongen, daar is voor een man van mijn leeftijd geen beginnen meer aan. Neem nou Dich ter und Bauer, dat is een pak, waar jij niet eens over heen kan springen. Of Lichte Cavalerie, ook zo'n werkje, waarbij je staat te hijgen als een postpaard. Nee, ik houd het maar bij die ene carrousel. Geluk kig heb ik mijn zoon Hans, die een wereldbeeld- houwer is. Die jongen is nou negentien, maar even zo vrolijk maakt hij voor de hervormde kerk in Vee- nendaal een schitterend nieuw orgelfront. Dat mag je rustig opschrijven. Hij maakt in twee maanden gondel en hoe. Onder redactie van Leo Thuring En mijn dochter Annette van 20 schildert op de ach terkant even een stilleven tje, waar meneer Rem brandt niet van terug heeft". Vrij Foto's Simon E. Smit >e man Begrijp je? Ik heb God dank de steun van mijn vrouw en kinderen. Die geloven ook in de carrou sel en zijn bereid om zich voor dat spulletje dood te werken. En daarom, alleen daarom kan ik het volhou den. Schrijf dat maar op. Dit is een vak, waar je in rolt en nooit meer uitkomt Zie jij Koek soms wat an ders gaan doen? Nou dan. Nee, een vrije man, die de lucht van de draaimolen heeft geroken zal eens tus sen zijn paarden sterven. Dat mag je wat mij betreft rustig opschrijven". Eens bestegen alleen de rijken der aarde de hard stenen trappen van bet Palace-hotel. Dames in ruisende gewaden en he ren in stijve frak werden door soepel scharnierende boreca-slaafjes naar de eetzaal gevoerd, waar men een beschaafd, geheel zil veren vorkje meeprikte van de overdaad, die de opperkok in het zweet zijns aanscbijns in donke re kelderkrocbten bad be reid. Palace, dat was de sjiek van een koninklijk land goed, dat was converseren achter bleke handpalmen en bescheiden lonken naar de violist, die eerbiedig voorovergeknakt aan tafel een tsjardas uit zijn in strument liet murmelen. Men sprak in Palace ook nooit over bagage, maar over equipage, nooit over een hapje eten 's middags, maar over een noenmaal, nooit over ontbijt, maar over déjeuner. Heerlijke tijden waren dat: 1900, 1906. Buiten keken Jan Boezeroen, Manus Mi nimumlijder en Piet met de Pet op veilige afstand naar de rijtuigen, die door snuivende paarden de bul tige oprijlaan werden op getrokken. Palfreniers openden de deuren, sjouw den met valiezen en lieten achteloos een zilveren riks in de bevende hand van een spijbelende scholier in uniform vallen. En alle partijen waren het er op dat moment over eens, dat de zaken op aarde recht vaardig verdeeld waren. De winst voor de rijken, het zweet voor dé arbei ders. Joeghei. Als je nu de foto's bekijkt uit dat voltooid verleden, de diensters in strenge zwarte jurken met daar over een gesteven schort verpletterd ziet staren naar de man onder de zwarte doek, de tovenaar met zijn vogeltje, begrijp je nauwelijks dat hun ach terkleinkinderen niets heb ben geërfd van hun dode lijke serviliteit. Als je nu in een restaurant klaagt over de slappe patat pakt de ober gelijk de schaal van tafel en roept ie: „Dan ga je ze zelf maar bakken, grote kapsoneshjer". Je moet als klant vooral niet denken, dat je praats kan hebben, want dan is daar het gat van de deur. Voor jou drie anderen, die braaf hun bordje leegeten. Be grepen? Restant Tenzij je op een middag of een avond aanlegt in het laatste restant, dat de ou de glorie van Palace als een relikwie koestert. Bo ven zijn de kamers ge trimd tot muffe kantoren en de eetzalen en lounges gedegradeerd tot ver- maaksholen, waar eenza me mannen stotterend een vale muurbloem versieren. Er is niets meer, dat aan de grandeur van vroeger herinnert. Met uitzonder ing dan van dat ene lokaal op de hoek van de Prome nade, dat nog dezelfde functie heeft als in de da gen van Rotchild en Fa- roek, van diva's en goud- doorregen houwdegens. Café-restaurant Palace, schemerige pleisterplaats voor innemende badgas ten, eetadresje voor vaste klanten, lijkt nauwelijks veranderd sinds de hoog tijdagen van wat eens het sjiekste hotel van Scheven ingen was. De muren zijn vergeeld, de deuren uitge beten, maar de kenners la ten zich hierdoor niet inti mideren of afschrikken: de opperman van het Interna tionaal Gerechtshof, een zwijgzame Senegalees van ebbenhout, zit altijd aan hetzelfde tafeltje en eet al tijd hetzelfde biefstukje met gebakken aardappe len. Hij snijdt een reepje van het vlees en steekt het in zijn mond; dan verdeelt hij één aardappel in 36 stukjes en spoelt één part je weg met de wijn, die hij heeft laten aanrukken. Daarna vraagt hij om de rekening. Ook niet weg te branden uit Palace is de Haagse scheidsrechter, die elke dag in korte broek en met de KNVB-badge op zijn blazer komt aandribbelen en in het middenveld plaats neemt voor zijn lunch of diner. „Heeft het gesmaakt meneer?", vraagt de ober na afloop. Én de scheidsrechter knikt verza ligd en antwoordt: „Over heerlijk mijn waarde vriend, overheerlijk". Zo zijn er meer klanten, die trouw pendelen tussen huis en Palace. Maar naar de smaak van gérant Jan Kwakernaat zijn het er nog altijd te weinig. De terrassen en het café weet men wel te vinden, maar slechts de culinaire spoor zoekers durven door te dringen in het restaurant, waar de stoffering niet doet vermoeden, dat er grootse keukengeheimen aan de klant worden ont huld. Palace is een deksels ge haaide tovenaar, die een sublieme hap op tafel zet. Proef zijn tong en je bent gelijk sprakeloos. Sprake loos vanwege de hemelse smaak, maar evenzeer van de hoeveelheid. Daarbij serveert de ober gebakken aardappels zoals bij moe der thuis en sla zoals bij moeder thuis. En dat tong- strelende gerecht in diver se uitvoeringen, „picasso", gebakken of gepocheerd voor f 29,50. Wie zijn Pa lace-uitje wat minder prij zenswaardig wil laten uit vallen kan ook de gebak ken schol kiezen (f 11,50) of de gekookte schol met worteltjes, gesmolten boter en verse aardappelen (f 10,50). Ook dat zijn vis jes, die op volle zee hun huiswerk hebben gemaakt. De kaart vermeldt verder twaalf vleesgerechten, waarvan de Schnitzel Pa lace met gebakken ei, ana nas en ketchup (f 14,25) godenspijs is. Er is ook kip, gebakken, Bon Fem me en gepocheerd, alle drie voor f 10,50 en een goulashschotel en macaro nischotel, beide f 10,75. Het menu is niet oever loos, maar Jan Kwaker naat beroemt zich erop, dat hij aan alle culinaire wensen kan voldoen, mits men tijdig belt: 554555. „Je kunt het zo gek niet be denken of ik maak het voor je", zegt hij. Het is een royaal aanbod, dat het uitproberen waard is. En mocht heer Kwaker naat onverhoopt aan uw verlangens geen smakelij ke mouw weten te passen dan heeft u altijd de kaart nog achter de hand met aanbevolen uitstapjes in luilekkerland.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5