kritiek »p bezuinigingen penbaar vervoer" Overladen tribunes genoten van wervelend volksdansfestival Frits Don schakelt Nick Fleury uit Kabeltelevisie op 1 oktober in Meren wijk RIT IN GESTOLEN TAXI OPEN LEIDSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Economisch wel en wee Mat orgelconcert in grote kerk Noordwijk Voortzetting vandaag en morgen 1971 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ïaal. n De tc ng. 8. Verkeersplan Kamer van Koophandel niet uitvoerbaarr (Van een onzer verslaggevers) REIDEN „Een heel onverstandige maatregel". EO] Zo typeerde de Leidse wethouder van Ruimtelijke Grdening en Verkeer, mr. C. J. D. Waal gisteren de plannen van minister Westerterp van verkeer om op de bus en trein te bezuinigen en tegelijker- »jd een fikse tariefsverhoging door te voeren. J Volgens Waal zal de minister hier zeker de wran- jfe vruchten nog wel van plukken. Leidse wethouder acht de ministeriële vu» ns ook lijnrecht in strijd met de nota's en ilannen die Westerterp tot op heden ten aanzien van het openbaar vervoer heeft ontvouwd, en vaarop ook het deze week gepubliceerde gemeen lijk verkeersplan op is gestoeld (zie L.C. van "Heren). „Evalueren is best maar je moet je niet iter laten leiden door begrotingstekorten zoals - minister doet", was de kritiek van Waal. .'et regeringsbeleid is trouwens niet het enige dat |de wethouder de wenkbrauwen heeft doen fron- _^sen. Waal is ook een deel van de maandag gepubli- «eerde verkeersnota van de Kamer van Koophan- del in het verkeerde keelgat geschoten. Hoewel hij bote 8lsteren te kennen gaf met de algemene principes ;n-uu^een nieuwe wegen meer aan te leggen) wel kon '1® '"stemmen keurt de wethouder de suggestie van 't Dri h m twee richtingen rijden van bus en auto over urnaa' marktroute resoluut af. „Het bureau Goudappel Dpkoi»®n Coffeng (de opstellers van de wensen van de ieestffKvK-red) stelt iets voor dat helemaal niet kan. Xyleen al uit het oogpunt van het beschermd stadsgezicht (dat de Leidse binnenstad wordt) is net onmogelijk de kademuren langs de Markten- 'oute zomaar twee meter het water in te verleggen °m tweerichtingverkeer mogelijk te maken. Bo- kletf vendien zou daardoor het wandel- en winkelgebied van de Leidse binnenstad (Haarlemmerstraat- veestraat) door een enorm drukke en gevaarlijke verkeersader worden gespleten". Waal memoreer- e °°k het lichtvaardig lopen van het overigens gerenommeerde verkeersbureau over het knoop- pt nabij de Koombrug en het stadhuis dat zonder wtjfel bij het realiseren van de ondernemerswen- zal ontstaan. Parkeernood Ook de wens van de Kamer om drie parkeergara ges te bouwen kan de wethouder niet onderschrij ven. De opsteller van het verkeersplan van de gemeente, Van der Pol, zette gisteren een vraagte ken achter de vermeende parkeernood in de bin nenstad. Volgens hem gaat het alleen maar om de koopavond en de zaterdagmiddag en dat is niet meer dan negen uur in totaal. En als die parkeer nood inderdaad aantoonbaar is dan moet nog uit het probleem van de exploitatie gekomen worden. De wethouder wees er in dit verband nog op dat de suggesties van de laatste tijd de parkeergarages te combineren met de woonfunctie (met andere woorden huizen boven de garages, zoals aan de ir. Driessenstraat in de bedoeling ligt) al sympto men zijn van een minder grote parkeernood dan men suggereert. Overigens is een parkeerplan een verplicht onder deel van het verkeerscirculatieplan dat op grond van de deze week gepubliceerde beleidsvoorne mens zal worden uitgewerkt Volgend jaar zal een extern bureau uit Amersfoort daarmee gereed moeten komen. In dat parkeerplan zal een beslis sing worden voorgesteld over de plaats en de omvang van een eventuele parkeergarage in de stad. De wethouder toonde zich gisteren verheugd dat ook de nota van de Kamer van Koophandel de auto minder prioriteit wil toekennen dan in het verleden is gebeurd. Hij memoreerde daarbij de stelling van de Kamer dat men niet meer overal met de auto zou moeten kunnen komen. De wet houder is van plan ook de binnenstadsbewoner in de toekomst te gaan dwingen zijn auto op daartoe aangewezen plaatsen te gaan stallen. „Ze kunnen best een stukje lopen", was de stelling van Waal, die tegen zijn voornemen niet zoveel weer stand verwachtte. ,jMen is tegenwoordig meer bereid een stukje te lopen dan vroeger. Er is wat dit betreft van een kentering sprake. Bovendien krijgen de mensen in hun autovrije straat er natuurlijk ook het een en ander voor terug. Pro bleem is alleen waar je die auto op een veilige manier kwijt kunt, ,zodat hij geen voorwerp wordt van vandalisme". Honder den ballon nen De vakantiespe- len van Alphen a/d Rijn werden gistermiddag af gesloten met een indrukwek kende ballonne- nactie. De 1300 deelnemertjes aan de vakantie- spelen lieten op het plein voor het raadhuis op verzoek van lo co-burgemees ter J. J. Goed hart tegelijker tijd de met gas gevulde ballon nen los, zodat de hemel boven het gemeente huis korte tijd bijna verduisterd werd, totdat de veelkleurige bol len op vleugels van de wind ver spreidden. Alphen a/d Rijn Een onbe kende heeft gisternacht een gra tis rit gemaakt in een gestolen taxi. Het vervoermiddel werd gestolen uit de garage van de fa. Bezemer aan de J.W. C. Bloem- straat in Alphen aan den Rijn. Gistermiddag werd de wagen onbeschadigd teruggevonden op het Rietveldsepad in Alphen. De taxi had ongeveer 100 kilometer Spoorweg-overgang gesloten LEIDEN De spoorwegover gang aan de Kanaalweg is in de nacht van 11 op 12 augustus tussen 0.00 en 6.00 uur gesloten. Dit in verband met herstelwerk zaamheden aan het spoor. Leiden In de kwartfinale van de Open Leidse Tenniskampioenschappen heeft Frits Don verrassend geacteerd. De jeug dige Hagenaar, die deel uitmaakt van het eerste team van de Metselaars, sloeg hard toe en schakelde de eerste geplaat ste Nick Fleury na een lange strijd uit: 2-6, 7-5, 6-3. Dit harde toeslaan mag ook best letterlijk opgevat worden, want dat was een zeer belangrijk element in zijn spel, waarbij hij ook veelvuldig naar het net ging. Fleury werd door Don's harde ballen het oplopen belet, maar verover de menig punt met zijn magistrale korte balletjes, waar Don geen antwoord op had. Nick Fleury had bij een 6-5 achter stand drie kansen om de tie»break af te dwingen, maar faalde op dit belangrijke moment. In de laatste set ondervond hij de terugslag van de tevoren geleverde insmnningen en finishte Don onbe dreigd. De korste kwartfinale komt op naam van Guido Hornman, die in tegenstelling tot zijn vorige wedstrijden in dit toernooi Peter Vaarties vlot inpakte. Hornman speelde een bijna foutloze partij, waar Vaarties, die het zelf ook meer van tac tisch dan van hard spel moet hebben, geen raad mee winst: 6-2, 6-1. Fried Schmitz klopte Leeuwenbergspeler Rob Mentink in twee sets, maar kreeg het aan het eind van de tweede nog benauwd: 6-3, 7-5. Martin Koek (voor de Nationale Kam pioenschappen vierde geplaatst) en Hans Adama van Scheltema schotelden het publiek, dat de tribunes geheel vulde, een aantrekkelijke wedstrijd voor. Vooral in de eerste set had Koek veel moeite met de effectvolle en vaste forehand van Ada ma van Scheltema, die bijna uitsluitend vanuit het achterveld opereert «i van die plaats af zijn tegenstander met zijn fore hand murw beukt. Dit laatste voorkwam Koek, door zijn opponent onder druk te zetten en op diens zwakkere backhand te attaqueren. De eerste set ging geheel gelijk op, maar bij 4—5 gaf Adama van Scheltema de set praktisch cadeau, door twee dubbele fouten te produceren (6-4). In de volgende paste Koek het Wapen van de dropshot vaak toe. Mocht de snelle Adama deze halen, dan volgde een lob, waarop hij zelden durfde te smas hen, maar er liever achteraan ging, het geen veel energie kostte. Met 6-4, 6-2 plaatste Koek zich tenslotte bij de laatste vier. In B sneuvelde de laatste Leidse speler. De derde geplaatste Robert Boers vond het juiste antwoord op het vasthoudende baselinespel van Bram Madera en zege vierde met 6-3, 4-6, 6-4. Ook bij de dames verdwenen de twee Leidse vertegenwoor digers. Milou Penseel en Maureen Meyer waren met opgewassen tegen resp. Lyset- te Boshouwers (6-0, 62) en Liselotte Wieriks (6-1, 6-4). Het verhaal wordt wat eentonig, maar hetzelfde vond bij de herendubbels plaats. Bram Madera en Adri van Leeuwen boden goed tegenspel, maar legden met 6-4, 6-3 het loodje tegen het favoriete koppel Louk Klippel Rob Hasselo. Har Meyer kwam samen met Dick Bouman niet verder dan één set tegen het Haagse duo Hans Vergoed/Ko Korteweg: 7-5, 4-6, 6-1. In C legde de jeugd het af tegen de routine Mevr. Ruitenberg en Ina van Duuren mogen in de eindstrijd gaan uit maken, wie de sterkste is. Carolien ten Bosch en Inge Siegenthaler bleken niet bestand tegen hun op vastheid gebaseer de spel. J. van Tongeren en P. Jonkheer bereikten als iaatsten de halve finales de#" heren. CARL ADAMSE LEIDEN De stichting Mast wil op korte termijn in overleg treden met de gemeentebesturen van Leiden en omliggende plaatsen over de voorwaarden waaronder signaal van de antenneinstallatie voor kabeltelevisie kan worden afgenomen. Thans is de 116 meter hoge tv-mast, die wordt geplaatst op een terreintje in de Merenwijk, in produktie. Het ontvangststation ligt reeds enige jaren gereed. Zoals de zaken er nu voorstaan zullen, volgens het bestuur van stichting Mast, de bewoners van de Merenwijk op 1 oktober beeld signaal via kabeltelevisie ontvangen. Dit houdt in dat via de ontvanginstallatie de volledige programma's van zes televisiezen ders en ongeveer tien FM-radioprogramma's kunnen worden ont vangen. De op te richten tv-mast wordt de hoogste in Nederland en leent zich ook voor het gebruik van toepassingen van nieuwe ontwikke lingen op het gebied van signaalontvangst en -distributie. Aan de Hoge Rijndijk 96d is Bebienette, cash and carry, kin derwagens, babyartikelen, kin dermeubelen gevestigd. Aan de Nieuwe Rijn 13 is in de v.m. bedrijfsruimte van de kaashandel v. Rooyen, een toon zaal voor slaapkamers en garde- robekasten van de fa. Koore man en Zn. gevestigd. Aan de Hoge Rijndijk 94. is i.p.v. het v.m. verkoopkantoor van Steyn, de Stichting Centrale Boekhouding van Woningbouw corporaties gevestigd, gekomen van Middelstegracht 16. Burgerlijke stand Noordwijk In dit aan orgelconcerten zo rijke zomerseizoen troffen wij het gisteravond door Charles J. de Wolff dezelfde Fantasie in f-moll te horen spelen, die Bernard Bartelink vorige week uitvoerde op het orgel van de Marekerk. De Wolff speelde in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen in het kader van de langzamerhand zeer bekende en geslaagde reeks zomeravond-orgelconcerten. Ge slaagd qua aantal bezoekers en qua uitvoerders. Gezien de grote hoeveelheid van dergelijke reek sen in Leiden en omstreken is het nauwelijks toevallig te noemen, wanneer dan twee keer bin nen een week hetzelfde werk te beluisteren is. Wel biedt het een welkome gelegenheid tot vergelijken van de opvattingen van de uitvoerders met elkaar. Diezelfde Fantasie van Mozart, door Bartelink zo wervelend spiritueel gebracht, had bij De Wolff een veel gedragener, zwaarder karakter, wat naar onze mening minder de bezieling die Mozart erin legde tot uiting bracht. De keuze van de organist voor de opbouw van het programma wijst ook wel enigszins op zijn wat wij zouden willen noemen gepredisponeerdheid voor het zware werk: van Joh. Seb. Bach de Trio-sonate no. 4 en een Toccata met Adagio en Fuga; twee koraalvoorspelen van Brahms, de Cia- conna in e-moll van Buxtehude. voortreffelijk uitgevoerd, en de prachtige Toccata en Fuga in d-moll opus 56 van Max Reger. Afgezien van de werken van Buxtehude en Reger kon het spel ons niet zo bekoren. Het deed erg mat aan, bijna oppervlakkig, het ontbrak aan die spirituele sprankeling die het luisteren tot een waar genoegen maakt. PAULA KONING LEIDEN De tribunes in de Groenoordhal waren gister avond tijdens de première van het vijfde volksdansfesti- val, dat in Leiden wordt ge houden, afgeladen. Ongeveer tweehonderdvijftig volksdan sers uit acht verschillende landen verzorgden een werve lende show met hier en daar welgekozen rustpunten om de 1 toeschouwer, maar meer nog j de dansers zelf, de kans te I geven op adem te komen. De I groepen werden aangekon digd door Hans van Willigen- burg, presentator van de KRO. Door zijn gemoedelijke wijze van „de zaal in praten" waande menig toeschouwer zich bij een Van twaalf-tot twee-programma, maar dan wel van niveau. De festiviteiten rond het vijfde volksdansfestival begonnen in feite gistermiddag al met een optocht van de deelnemende groepen door Leiden. De stoet hield bij het stadhuis stil, waar de groepen door het gemeente bestuur werden ontvangen. Hoe moeilijk het voor enthou siaste, succesvolle volksdan sers is om gewoon in de pas te lopen bleek gistermiddag al, toen hier en daar op de route verschillende kleine volks- dansdemonstraties werden ge geven. De voorstelling werd 's avonds geopend met het optre den van de Leidse volksdans groep „Achalay", die werd be geleid door het zigeunerorkest „Csardas". Speciaal voor de gelegenheid gaf „Achalay" een keur uit haar Hollandse reper toire. De dansers waren hoe kan het anders? uitgedost in boerentenue. Om het alle maal nog Hollandser te maken werd er zelfs een geit aange dragen. De titels van dè uitge voerde dansen ^ijn overigens ook veelzeggend: „Gort met stroop", „Mie katoen", „Jan Pierewiet" en „de Almelosche kermis". Ter afsluiting dan sten de Leidenaars de welbe kende „Horlepiep". Het volksdansgeweld begon echter pas goed met het optre den van de Yoegoslavische groep „Kosta Abrasevic". De toeschouwer werd bij dit op treden geconfronteerd met een gevarieerd aantal volksdan sen, waarvan de „Macedonian Woman's dance" wel de fasci nerendste was. Met linten speelden de Yoegoslavische dames een ingewikkeld spel, waarbij zij op een gegeven moment zelfs een figuur met tientallen vierkantjes bij el kaar dansten. Van heel ander kaliber waren de dansen van de Ierse groep die op het festival acte de presence gaf. De jongen en tweeëntwintig meisjes zagen kans een gaaf tapdance-num- mer, op de bühne te zetten. Hiermee hielpen ze een hard nekkig misverstand dat alleen Spanjaarden kunnen „tappen" uit de wereld. Een warm applaus was er voor de Israëlische volksdan sers. Zij zijn allen student aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem. Op het onlangs Dijon gehouden volksdansfes tival wonnen zij de eerste prijs. De presentatie was dan ook tot in de puntjes geregeld. Het vrolijkst waren de pio- niersdansen: „Wie bouwt een huis in Tel Aviv", „Vrees niet Jacob!", en „Een karavaan in de woestijn". Klapstuk van de voorstelling was het optreden van de volksdansgroep „Wesselka" uit de Oekrainië vlak na de pauze. De groep treedt voor het eerst in het buitenland op. Binnen de Sovjet Unie heeft zij even wel een grote faam verworven door verschillende grote con coursen te winnen. Een waar staaltje acrobatiek werd voor al door de mannelijke leden van de groep vertoond. Met name de „Polzouhets", waar bij de mannen zich ware mees ters toonden in het gehurkte dansen dwong bewondering af. Tot slot bracht de groep de „Drusba Narodev", een folklo ristische dans, waarin alle fol klore elementen uit de diverse Sovjet republieken aan bod kwamen. De kleding die cor respondeerde met de uitge voerde dansen was een lust voor het oog. In deze dans deed „Wesselka" haar naam alle eer aan. „Wesselka" bete kent „Regenboog". Wanneer het waar is dat een volksdans een volksaard weer geeft, dan zijn de Basken wel de het vechtlustigste volk dat wordt vertegenwoordigd op het festival. Met zwaarden, stokken en bogen werden de dansen uitgevoerd. Ook de Griekse groep „Ly- keion Ellinidon" uit Tripoleos en de Roemeense groep „Se- minicul" droegen hun steentje bij aan het welslagen van het festival, dat overigens van daag in alle hevigheid wordt voortgezet. Overdag kan elke liefhebber van de volksdans in de Groenoordhal komen kij ken naar de verschillende de monstraties. Vanavond en morgenmiddag zijn er weer voorstellingen. De groepen zul len dan weer heel andere de len van hun repertoire uitvoe ren. Voor de organisatie is het overigens te hopen dat het po dium het de komende twee dagen houdt. Onder het don derend geweld van stappende voeten, lieten gedurende de voorstelling verschillende spij kers los, die in de pauze in allerijl op hun plaats werden gebracht. ELISABETH VOGELS Kermis in de Kooi De Kermis aan de Leidse Sumatra- straat werd gisteren druk bezocht. Vele honderden kinde ren zochten gedu rende de gehele dag vertier bij de acht kermiskraamp- jes. In de stands die overigens door de buurtbewoners zelf zijn vervaardigd, konden de kinderen ondermeer naar flessen hengelen, ballengooien en touwtje trekken. Ook de andere acti viteiten die gisteren plaats hadden zoals de ballonnen-race en het kindercircus Atletha werden door de jeugd drif tig bezocht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3