Martelende twijfel bij slachtoffers van gifgaswolk Gifgasramp moet leiden tot een grondig onderzoek „Gevolgen voor Seveso zijn niet zo ernstig" EUROPESE HULP VOOR EUROPA GEEN BELASTING BEVOLKING GIFGEBIED Directeur chemisch concern: ZURICH (DPA) De presi dent van het Zwitserse che mieconcern Hoffman-la Ro che, Adolf Jann, acht de geva ren voor de door de gasont- snapping in de Italiaanse stad Seveso getroffen mensen aan zienlijk minder groot dan veel deskundigen doen. Dit blijkt uit een vraaggesprek in een Zürichs dagblad, dat gisteren is verschenen. Volgens de leider van de moe dermaatschappij van Icmesa, dat het giftige gas liet ontsnap pen, „zullen het naar onze schatting nauwelijks meer dan 20 vrouwen zijn die nadelige gevolgen zullen ondervinden, als er al mensen getroffen worden. Want /nisvormingen (bij de ongeboren vrucht) ont staan slechts in de eerste vier maanden van de zwanger schap, en ook dat moet eerst nog worden vastgesteld". Jann zei het gebeurde te be treuren. Maar hij wees er tege lijk op dat de chemische in dustrie al miljoenen mensenle vens heeft gered. De toekomst van de door de sluiting van de fabriek getrof fen 180 arbeiders is tot eind augustus zeker, aldus Jann. Tot die tijd worden hun lonen uitbetaald en „daarna zien we verder". De schade, die het gas heeft aangericht, zal na tuurlijk worden vergoed. „Daarvoor zijn we ook verze kerd", zo verklaarde de presi dent van het concern. BRUSSEL (België) De Eu ropese commissie beeft beslist aktief deel te nemen aan de bestrijding van de gifwolk, die de streek van Seveso in Italië teistert, door het ter beschik king stellen van een instru ment dat uniek is in Europa. Het betreft een speciaal meet toestel, voorzien van ultra-so- nor radar en een meteorolo gisch instrumentarium. Het toestel, dat toebehoort aan het gemeenschappelijk research centrum van Ispra, niet ver van de getroffen streek, moet een verdere verspreiding van het gif voorkomen bij de ont smettingsoperaties, die tevens aan een voortdurende contróle zijn onderworpen. Een en an der is in Brussel vernomen in kringen van de Europese Commissie. ROME (DPA) De bevolking van het vergiftigde gebied in het Italiaanse Seveso behoe ven tot het eind van dit jaar geen belasting te betalen. Voorts worden alle financiële verplichtingen geblokkeerd. Het Italiaanse Huis van Afge vaardigden heeft een desbe treffende noodwet eenstemmig aangenomen. Midden deze week kwam de veron rustende mededeling dat het gebie waar gif ligt in feite groter is of mot zijn dan aanvankelijk aangenome werd. De wind heeft de gifwolk il dertij d zuidwaarts gedreven, maa nu zijn ook ten noorden van d rampfabriek gifsporen gevonden. Dat betekende een accuut isolemel voor een complete wijk van het staj je Meda. Alleen via een Bailey is nr voetgangersverkeer mogelijk. Tei lijk werd een belangrijke afslag vl de autosnelweg Milaan-Como gesl ten voor alle verkeer. Het zijn maatregelen die pas twintl vijfentwintig dagen na de ramp a nomen worden. Ze maken er J sfeer bij de ongeruste en zich venf lende evacués er niet beter op. „Dan maar liever een aardbevinj zo merken veel geëvacueerde pers nen bitter op. „Dan weet je na schokken waar je aan toe bent, bent dood of levend". De deskundigen zijn het er intusse over eens dat een aantal maatreg len de eerstkomende dagen genome moet worden, ontruiming van de gi fabriek, vernietiging van de kad vers van dode beesten, verbrandir van vegetatie, groenten en fruit u het gebied en een „schrobbeurl voor alle buitenmuren en wegen i het getroffen gebied". Gewapende politiemannen bewaken het (Van correspondent Frans Wijnands) SEVESO In het door het zwaar giftige TCDD getroffen gebied ten noorden van Milaan heerst nog al tijd de martelende twijfel over de uitwerking die het vergif op de „besmette" mensen zal hebben. Terwijl steeds meer deskundigen zich met „het geval-Seveso" be moeien en hun alarmerende en te genstrijdige adviezen geven, blijven de gedupeerden in grote onzeker heid. De getroffen landeren, over dekt met blaren en bulten, gaan volgens de medici langzaam vooruit. Er melden zich geen nieuwe zieken, maar iedereen uit de streek vreest dat het gif alsnog onzichtbaar lever, bloed en luchtpijpen aanvreet en dat het bij tal van ongeboren kinderen ernstige afwijkingen zal veroorza ken. Die onzekerheid, die vage angst is het moeilijkst te dragen. Moeilijker dan het van huis en haard verdreven zijn, moeilijker dan het tijdelijke verlies van een baan. Bijna een volle maand na de ramp zalige gifontsnapping uit de chemi sche fabriek Icmesa in het stadje Meda, is de stand van zaken als volgt: bijna duizend personen zijn uit het meest besmette gebied'geeva- cueerd en op kosten van het Zwitser se bedrijf ondergebracht in luxe-mo tels. besmette gebied rond Seveso, waar de De mensen zijn afkomstig uit een dicht bewoond gebied waarvan ruim honderd hectare aangeduid als zone a hermetisch is afgesloten. Militairen en politie bewaken alle wegen in dit gedeelte; prikkeldraad is dwars door de velden gelegd en alleen wetenschappelijke onderzoe kers mogen dit gebied betreden. Uit omringende gemeenten zijn bijna tweeduizend kinderen weggevoerd, naar vakantiekolonies of naar op vangcentra in de buurt. Ze mogen alleen 's avonds naar huis om daar te slapen. Ze overdag in het gebied te laten spelen is te riskant, omdat je kinderen niet doorlopend kunt verbieden overal af te blijven. En spelende kinderen komen juist over al aan waar misschien gif zou kun nen zitten: op bloemen en planten, op alles wat op straat ligt, op bomen en hekken. Meer dan vierduizend mensen staan onder voortdurende medische con trole. Veertien kinderen worden nog in ziekenhuizen verpleegd. Meer dan tweehonderd zwangere vrouwen hebben zich uitvoerig laten onder zoeken en wachten nog op definitie ve uitslagen. Mede afhankelijk daarvan zal dan opnieuw de discussie losbarsten over de vraag wel of geen abortus. Intus sen heeft de Vaticaanse „Osservato- re Romano" zich gehaast te melden dat abortus, ook voor de besmette gifwolk een nog niet te overziene vrouwen in het gifgebied, verboden is. Er zijn honderden grondmonsters genomen die in Italië in snel tempo worden onderzocht: „te oppervlak kig" menen sommige insiders. Ande re grondmonsters worden in Zwit serland onderzocht in opvallend langzaam tempo. „Opzettelijk lang zaam, of misschien juist erg gron dig", aldus diezelfde insiders. „De Zwitsers" is een bijzonder nega tief begrip geworden in de streek van Seveso. Tot nu toe betalen de Zwitserse eigenaars van de chemi sche rampfabriek gul: ze vergoeden het dure verblijf van de evacue's en ze hebben aangekondigd ook de ge leden materiële schade te zullen be talen. Daar zullen ze trouwens door de Italiaanse overheid ook wel toe ge dwongen worden. Al voelt de Ita liaanse staat zich ook moreel mede schuldig omdat ze zonder duidelijke voorschriften en controles binnen- en buitenlandse chemische fabrieken te gemakkelijk hun gang laten gaan in het werken met gif. Deze week nog heeft een van de topleiders van het Zwitserse moeder bedrijf herhaald dat de fabriek de schade zal betalen. Toevallig is die directeur, Lucas Hoffman, mede-oprichter en be stuurslid van het World Wild Life Fund. Hij wordt er tussen de regels heeft aangericht. door in vrijwel de gehele Italiaanse pers van beschuldigd, dat hij zich meer van uitstervende dieren aan trekt dan van vergiftigde mensen „Die Zwitsers" hebben intussen ook officieel de invoer van groenten en fruit uit de streek boven Milaan verboden, een misschien beredeneer bare maatregel die evenwel in Italië een bijzondere bittere smaak nalaat. Een speciale deskundigencommissie bijgestaan door geleerden uit de hele wereld is intussen begonnen met het zoeken naar de bestrijding van het uiterst moeilijk uit te scha kelen vergif. Er zijn berichten over effectieve bestrijdingsmethoden. Er zijn ook tal van buitenlandse aanbie dingen om te helpen bij het medi sche controlewerk. In een interview heeft de regionale bestuurder Vittorio Rivolta, belast met de gezondheidszorg, openlijk zijn twijfel uitgesproken over die wetenschappelijke belangstelling. „Ik weet nooit of die geïnteresseerde geleerden in opdracht van hun mi nister van gezondheid of die van defensie naar Italië komen", aldus Rivolta, die eigenlijk bedoelde dat ook defensiespecialisten uiterst geïn teresseerd zijn in de uitwerking van het TCDD, dat indertijd als ontbla- deringsmiddel in chemische wapens zat, die in Vietnam zijn gebruikt. (Van onze correspondent Anthony Tucker) LONDEN Volgens de ge zaghebbende deskundigen op dat gebied is geen enkele van het toch al zeer geringe aantal wetenschapsmensen in de wereld, die werkelijk in staat zijn de gifwolk van Seveso grondig te analyse ren, bij het probleem aldaar ingeschakeld. Het zou kun nen blijken dat een groot aantal van de duizenden ch- loorhoudende organische verbindingen die nu in dage lijks gebruik zijn, risico's met zich meedragen die nu nog onbekend zijn maar die intussen ongemerkt toene men op een wijze die de hele wereld in een chronisch Se veso zou kunnen doen ver anderen. Dr. Al Burlingame, leider v^n het open-ruimte-laboratorium van de universiteit van Califor- nië, de grootste expert ter we reld op het gebied van het on derzoek van dioxines en ver wante verbindingen, stelde be gin deze week: „Misschien is de reden dat de werkelijke deskun digen er niet bij zijn gehaald wel van politieke aard. De Ame rikaanse ervaring op dat gebied is namelijk grotendeels geba seerd op de vergiftiging in Viet nam en het gebruik van ontbla- deringsmiddelen in Vietnam is nog steeds een uiterst gevoelige kwestie. Maar van hier af beke ken ziet het er naar uit dat de autoriteiten in Italië zich druk ker maken over het opruimen van de rommel dan dat ze wil- €en echtpaar ontvlucht met een paar bezittingen op een handkar het besmette gebied rond Seveso. len nagaan wat er nu feitelijk gaande is zodat aan de gevolgen op verantwoorde wijze het hoofd geboden kan worden". Het gevolg daarvan is dat de volle omvang en aard van het gevaar nooit vastgesteld zullen worden, omdat men het mogelij ke verband van toevallige bloot stelling aan gifgassen en latere ontwikkeling van ziekten verlo ren laat gaan. Maar misschien is die kritiek toch niet terecht. Het is immers bekend dat de Italiaanse autori teiten verscheidene regeringen hebben benaderd met het ver zoek analysedeskundigen op het gebied van dioxines ter beschik king te stellen. Het feit dat de deskundige die door de Engelse regering werd gestuurd een plantenziekjekundige was, en geen chemisch-analytisch ex pert, bevestigt echter wel de pessimistische kijk van dr. Bur lingame dat echte deskundigen op dit gebied dun gezaaid zijn. Het onderzoek van dioxines en verwante verbindingen is een terrein van de milieu-toxiologie, welke tak van wetenschar tot nu toe nog ernstig verwaarloosd is. En dat zou wel eens een minder gelukkige stand van zaken kun nen blijken en dat niet alleen voor de bevolking van Seveso, want de aanwijzing beginnen zich op te stapelen dat tedd (tetrachloor-dioxine) en verwan te verbindingen waarschijnlijk op grotere schaal worden gepro duceerd als toevallige bijpro- dukten dan algemeen wordt aangenomen. De zeer algemeen gebruikte pcb's (polychloorbipr. henyl-produkten) zijn tot voor twee jaar zonder beperking toe gepast en in grote hoeveelheden in de atmosfeer vrijgelaten On langs is vastgesteld dat die stof fen raak van verontreiniging met aan tedd verwante verbin dingen vertonen. Organische chemici geven nu toe dat bij vervaardigingsprocessen die tot nu toe altijd als „schoon" zijn beschouwd toch wel sporen van giftige bijprodukten kunnen op treden, die dan aan de vervaar digde produkten blijven kleven. Het vergiftigingspeil lijkt dan waarschijnlijk steeds wel onbe duidend, totdat men zich de werkzame kracht van die ver bindingen begint te realiseren. Teschnische deskundigheid in het isoleren en identificeren van mogelijk werkzame vergiftigde bijprodukten is van steeds gro ter belang aan het worden. Het is bijvoorbeeld niet ondenkbaar dat al de biologische problemen die met de pcb's samenhangen in feite veroorzaakt worden door giftige bijprodukten en niet door de pcb's zelf. Het zou ook kunnen blijken dat vele or ganische chloride-verbindingen zeer gevaarlijke giftige bijpro dukten bevatten. Dr. Burlingame stelt dat het voorstelbaar is om geen drukte te maken om paniek te voorko men, maar dat het daarom nog niet minder noodzakelijk is om dergelijke situaties, met een gro te waarschijnlijkheid van scha de op lange termijn, grondig te onderzoeken. De toevallige en niet bedoelde vervaardiging van zeer krachtige organische ver- -|wee slachtoffertjes van de gifwolk. Zij worden verpleegd in het ziekenhuis van Niguarda situatie*""™1eD1'Zij hebben ernstige huidaandoeningen opgelopen. Zij zijn hier in gezelschap van hun (Copyright The Guardian). moeder en grootmoeder. si:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16