Bomen kunnen kwetsbare landbouw redden (Wit' CHARLES III NOG NIET VOOR NU Amerikanen kiezen de kant van hun technologische meesters Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De Britten geloven, dat hun kroonprins Charles zorgen heeft. Hij is nu 28 jaar, redeneren ze, ongetrouwd en steeds zonder vooruitzichten. Het kan nog jaren duren voor hij koning wordt. Prins Charles zelf schijnt zich zijn troonloze staat niet erg aan te trekken. Hij leidt een gemakkelijk leventje, zonder financiële, gezins- of staats zorgen. In verband met zijn ongehuwde toe stand liet Charles zich laatst ontglippen, dat hij „rond de dertig" voor een man de geschik te leeftijd vindt om te trouwen. Iedereen begrijpt, dat voor hem de keuze van een vrouw niet eenvoudig is. Charles liet ons echter weten, dat hij gelooft in de liefde en dat alle knappe meisjes zijn hart in beroering brengen. Maar nu zijn de Britten aan 't berekenen gegaan. Als kroonprins Charles de daad bij het woord voegt, zou hij al 35 jaar kunnen zijn voor hij goed en wel getrouwd is en een erfgenaam heeft, die de Britse troon opnieuw veilig stelt. Dan wordt het de hoogste tijd om hem een vaste positie te geven. Met andere woorden: op dat moment zou hij koning moeten kunnen worden. Charley's mammie is nu 50. Op die leeftijd begint een werkende vrouw al aan haar pen sioen te denken. Van monarchen wordt echter verwacht, dat ze traditiegetrouw op hun post blijven tot ze doodgaan. Tenzij ze zeggen: ik heb er genoeg van, ik ga rustig van mijn rente leven. Aangezien Elizabeth II van het Ver enigd Koninkrijk een van de rijkste vrouwen ter wereld is, zal ze als gepensioneerde queen wel niet in de kou zitten. De Britten vinden Elizabeth een erg verstandi ge vorstin, een vrouw van haar tijd, die vast geen voorbeeld zal nemen aan Victoria, de koningin die regeerde tot ze erbij neerviel. Koning Edward VII, overoudgrootvader van kroonprins Charles, zat tot hij 60 was werk loos en diep gefrustreerd op zijn nagels te bijten, terwijl hij zich radeloos afvroeg of hij wel ooit koning zou worden. Zijn taaie moe der blies de laatste adem uit toen ze 82 was. Men kon Victoria bezwaarlijk een vooruitzien de vrouw noemen. Ze hield Edward volledig op de politieke achtergrond en weigerde hem het koninklijke vak te leren. Hij kreeg geen Prins Charles nog weinig zin om de troon te bestijgen enkel staatsdocument ui handen. Als Victoria audiëntie verleende aan de premier, duldde zij nooit de aanwezigheid van de toekomstige koning. Ze vond Edward veel te jong voor dat vak. Elizabeth geeft Charles wel een degelijke scholing om hem een kundige opvolger te maken. In dat verband kijken de Britten vandaag de dag weer vaak naar Nederland. Wanneer zal koningin Elizabeth haar troon afstaan*aan haar zoon, zoals wijlen koningin Wilhelmina destijds abdiceerde voor Juliana? Wilhelmina was toen 68 jaar. Het gerucht doet de ronde, dat Elisabeth het Nederlandse voor beeld inderdaad wil volgen, over een jaar of tien, wanneer zoonlief Charles een eigen gezin heeft. De kroonprins kan pas koning Charles III worden als moeder sterft of wanneer ze vrijwillig afstand doet van de troon. Zolang ze niet abdiceert, blijft Elizabeth II niet alleen staatshoofd, maar ook het hoofd van de An- glikaanse kerk. Troonsafstand is niet verboden door de Britse grondwet. Edward VIII, wijlen de hertog van Windsor, deed het voor een gescheiden Ameri kaanse vrouw, een gebaar dat toen wel veel deining veroorzaakt heeft. Buckingham Pala ce zoek kennelijk een gepast moment voor een nieuwe, maar ditmaal glorievolle abdicatie, waarin koningin Elizabeth II zich terugtrekt opdat haar zoon koning gekroond zou kunnen worden. De TV-mensen en de toeristenbu reaus wachten vol ongeduld op die kans van hun leven. Het wordt weer zo'n traditionele plechtigheid, die enorm veel volk zal lokken en uiterst geschikt is om er „Mundovisie" van te maken". Prins Philip, die in Engeland ongeveer dezelf de rol speelt als prins Bernhard in Nederland, is zeker niet van plan zijn vrouw nog lang te laten werken, want dan moet hij zelf ook in de weer blijven. Zoonlief Charles kan nu vliegen, varen, soldaatje spelen en tafelredes houden. Hij wordt beslist een bij het volk geliefde vorst. De Britse monarchie is een familiebedrijf, vertroeteld en beschermd door zijn leden en nog sterk vereerd door het gewone volk dat trouwens geregeld de nodige koninklijke her senspoelingen krijgt in zijn kranten, op de radio en de tv. De hogere middenstand en de adel koesteren geen bijzondere achting voor het vorstenhuis, maar willen het ook niet kwijt, omdat het hun ekonomische en politie ke belangen helpt beschermen. Kroonprins Charles, die veel leuke vriendinnetjes heeft, staat echt niet te trappelen van ongeduld om mammie's baan te krijgen. „Ik kan mijn lol niet op", zegt hij. Prins Charles laat zich graag door charmante jongedames begeleiden zoals hier tijdens een polowedstrijd in Windsor. Van onze wetenschappelijk medewerker Anthony Tucker De klimatologen zijn er inmiddels van overtuigd dat het enige dat vaststaat over de toekomst van ons klimaat is dat er niets vaststaat We moeten rekenen op grote veranderlijkheid in de weerpa- tronen van het noordelijk halfrond voorzover we nu in de toekomst kunnen kijken. En de boeren die nu van droogte te lijden hebben, of van de kou, afhankelijk van waar je kijkt op het noorde lijk halfrond, zullen daar waarschijnlijk het eerst het slachtoffer van worden. De hoogst gecompliceerde en zorgvuldig opge bouwde technologie die wij landbouw noemen is nu eenmaal belachelijk kwetsbaar voor klimaat veranderingen en zeer nauw toegespitst op een klimaatpatroon dat nu wel eens tot het verleden zou kunnen behoren. Het is eigenaardig en ietwat paradoxaal dat niemand zich schijnt af te vragen of onze landbouwsystemen niet gewijzigd zouden moeten worden in een zodanige richting dat zij beveiligd zouden zijn tegen klimaatschommelin gen. Hoewel de kwestie hier ook dringend begint te worden is de aandacht van de ecologische landbouwdeskundigen, die we hier nu goed zouden kunnen gebruiken, gericht op de problemen van de hongerlijdende Derde Wereld en de opmars van de woestijnen in de dorre savanne-gordels. Maar wat kun je doen tegen een grillig klimaat? Het antwoord daarop is, volgens de groep land- bouwhervormers die zich intensief heeft bezigge houden met de problemen in de Soedan en de Sahellanden, om de krachtige ecologische patro nen te volgen zoals die in de niet in cultuur gebrachte gebieden optreden. Het belangrijkste punt van overweging is dat de splitsing van land bouw en bosbouw, waarvan vagelijk wordt aange nomen dat die essentieel is voor een modern landbouwsysteem, niet alleen kunstmatig is maar ook in een aantal opzichten schadelijk. Door bo men beschutte of aan struiken groeiende gewas sen, in het bijzonder peulvruchten-dragende soor ten, leveren oogstopbrengsten op van een tien keer betere kwaliteit dan van graansoorten verwacht kan worden. Bovendien zijn ze ongevoelig voor droogte tot een regenval van 25 cm per jaar (wat maar eenderde is van de gemiddelde regenval in Europa in de afgelopen 10 jaar). En wat misschien op korte termijn nog belangrij ker is, de aanwezigheid van een capillair netwerk in de vorm van boomwortels (die water kunnen bereiken op een diepte die gelijk of zelfs nog groter is dan de lengte van de boom) trekt water naar de oppervlakte en maakt het zodoende be reikbaar voor de veel ondiepere wortels van in de nabijheid groeiende gewassen. Ook kan het gebladerte dienen als buffer voor het in de scha duw ervan liggende land tegen de brandende zon, als reservoir in tijden van zware regenval, als bescherming van de directe omgeving tegen vorst en tegen rukwinden en stormen. Op grond van ervaringen in Japan, Israël en smds kort ook in zuidelijk Afrika en Soedan wordt de combinatie van bosbouw en landbouw nu gezien als hèt middel om grond weer bebouwbaar te maken die door een slechte landbouwpraktijk verloren was gegaan, of om de produktiviteit te verhogen van gebieden die te droog zijn voor de conventionele vlakke monocultuur-systemen. In voornoemde landen is onbruikbare grond weer hoogst produktief gemaakt vooral door het invoe ren van een aangepast begroeiingspatroon zoals dat van nature voorkwam in die gebieden vóór de invoering van westerse landbouwmethodes. Het enige verschil is dat er nu boomsoorten gekozen zijn die tegelijkertijd zelf alternatief voed sel opleveren voor het vee, zodat daar geen graan mee verloren gaat. De akkerbouwoogsten zijn gebaseerd op de traditionele plaatselijke soorten gewassen. Het hele systeem is zo opgezet dat het mogelijk is vee vrij te laten grazen, waarbij ze geleid worden door verplaatsbare afscheidingen. Dat is, in de ware zin van het woord, een terugkeer naar het ecologisch evenwicht van vóór de moder ne landbouwmethoden. Maar in een andere zin, die voor ons nu in het bijzonder van belang is, is het ook een stoutmoedige stap vooruit in de richting van een landbouwstelsel dat niet alleen de nu nog gescheiden stelsels van landbouw en bosbouw coördineert en integreert, maar ook een stap vooruit betekent van klimatologische kwets baarheid en verval naar stabiliteit en nieuwe kracht. Maar ondanks het feit dat het grootste onderzoek- coördinatieprogramma voor de landbouwprodukti- viteit van de aarde het internationaal biologisch programma als een van zijn voornaamste aan bevelingen heeft gesteld dat er veel meer aandacht en inspanning besteed moet worden aan het onder zoek en de uitvoering van drie-dimensionale land bouw, is er toch nog niet veel gebeurd op dat gebied. Met rijen walnotenbomen en Johannes- broodbomen met daartussen stroken grond breed genoeg voor het verbouwen van de gewone land bouwgewassen zou het platteland er heel anders uit gaan zien, en een aantal uitdagende nieuwe problemen gaan opleveren. Maar de landbouw zou dan tegen het klimaat bestand zijn en zeer hoge opbrengsten opleveren en, als alles goed is opge zet, plaatselijk een zeer breed scala van produkten mogelijk maken. Misschien wil Brussel zoiets hele maal niet, maar, tenzij de bureaucraten op miracu leuze wijze het weer zouden kunnen beïnvloeden, zouden de boeren die zich nu zorgen maken over de kosten van het veevoer misschien toch wel iets kunnen gaan zien in de gedachte dat de boomsoor ten die horen bij driedimensionale landbouwsyste men, als die eenmaal tot ontwikkeling gekomen zijn, zelfs onder ongunstige omstandigheden zo'n 50 ton eetbaar voer per hectare per jaar opleveren. De noodzaak begint te dringen om te komen tot een analyse van welke gebalanceerde systemen het best onderzocht kunnen worden, om een krachtig begin te maken met proefprogramma's, en om met de nodige zorgvuldigheid de speciale technologi sche basis te ontwikkelen die nodig zou zijn voor het tot stand brengen en tot ontwikkeling brengen van die nieuwe vorm van landbouw. Langs de officiële kanalen is er nog geen uitzicht op derge lijke programma's. Er moet ergens iemand wakker worden voordat voedselrantsoenering (via prijzen of op welke andere wijze dan ook) zal gaan volgen op water-rantsoenering als bewijs dat de oude systemen niet meer voldoen in de nieuwe situatie. Copyright The Guardian (Van onze correspondent Si mon Winchester) WASHINGTON Hoewel nog veertien staten van plan zijn volksstemmingen te houden over de bouw van kernreaktoren, heeft de uit slag van de stemming in Ca- lifornië toch al wel aange toond dat de Amerikanen ondanks jeremiades kern energie zijn gaan accepte ren als een zaak van alge meen belang. Daarmee kie zen ze de kant var Lm tech nologische me stende mannen in de v. itte jassen, die zoals in de algC*.open 25 jaar is komen vast te staan, evenveel, en soms meer, ver trouwen genieten bij het pu bliek dan de politici en an deren die dat publiek zelf gekozen heeft Tien twintig jaar geleden werd datzelfde vertrouwen duidelijk toen de mensen van de wetenschap een bereidwil lig publiek er toe wisten over te halen om in te stemmen met hun eerzuchtige plannen om een Amerikaan op de maan te brengen. Dat revi sionisten in de wetgevende macht daar achteraf op te rug zijn gekomen en het hele Apollo-programma veroor deeld hebben als een enorme geldverspilling die nooit had mogen worden toegestaan te gen de achtergrond van de groeiende binnenlandse pro blemen Van de Verenigde Staten doet er niet zoveel toe. Het grote publiek kijkt nog steeds graag terug op de prestaties van mannen als Armstrong en Aldrin als een schitterende combinatie van heldenmoed en technisch vernuft. De wetenschaps mensen waren evenzeer hel den als de maanreizigers. Men krijgt de indruk dat er sindsdien nauwelijks iets ge beurd is dat hun heroïsche luister heeft aangetast. Toch is de wetenschap wel in achting gedaald bij de rege ringen sinds de dagen van John F. Kennedy, president Nixon wantrouwde de hoog geleerde natuurkundigen en scheikundigen evenzeer als Spiro Agnew academisch ge vormde politici en filosofen wantrouwde. Dat beide groe pen in hoge mate hadden bijgedragen tot de Ameri kaanse cultuur en wat er in dit land allemaal is bereikt kon hun niet zoveel schelen. De twee groepen vormden een bedreiging voor de on aantastbare majesteit van Nixon en zijn medewerkers. Dus werden beide groepen voor een tijd vogelvrij ver klaard. Maar de stemming in Californië heeft aangetoond dat de achterdocht die Ri chard Nixon koesterde tegen mensen die bekend waren met Hoyle en Newton, Ke pler en Heisenberg nog steeds niet gedeeld wordt door de grote massa van de kiezers. De Amerikanen zijn een volk dat ervan houdt technische snufjes met de grootst mogelijke spoed in huis te halen. En dat is een van de redenen waarom zij nog steeds vertrouwen stel len in de mensen die klaar staan om 800 kernenergie centrales te gaan bouwen over het hele land, met alle nadelen die daaraan vastzit ten, voor het einde van deze eeuw. Aan wat dit land op techno logisch gebied bereikt heeft zijn dus twee aspecten te on derscheiden. Het ene aspéct is het magische meester schap van de wetenschap, het bouwen van indrukwek kende communicatie-syste men, het vervaardigen van goedkope maar hoogst ver nuftige zaken als electroni- sche zakrekenmachientjes en digitale horloges, en het ge bruik van computers met een geweldige capaciteit om de meest saaie en de meest inge wikkelde taken uit te voeren. Het andere aspect is de over tuiging van het Amerikaanse publiek dat er niets mis is met de wetenschap en met de technologie, dat er geld moet worden uitgegeven om een technologie in de kinder schoenen te steunen bij het vinden van oplossingen voor grote problemen, of dat er tijdelijk knappe koppen moe ten worden weggehaald bij bijvoorbeeld het genetisch onderzoek om te worden in gezet bij het verbeteren van de voedselproduktie op de wereld. Dat de Amerikaanse weten schappers erin geslaagd zijn om uiteindelijke meesters er toe te brengen om hun eigen definitie van hun rol in en hun waarde voor een maat schappij te aanvaarden, is zowel een prettige gedachte voor de wetenschappers als een verontrustende voor de De landing van de eer ste mensen op de maan, Armstrong en Aldrin was een schitterende combi natie van heroiek en technisch vernuft waar de Amerikanen graag op terugkijken. Links: Neil Armstrong wandelt over de maan. Rechts Aldrin kijkt vol trots naar de Amerikaanse vlag op de maan. sociologen. Want weten schappers doen nog meer dan speelgoedjes vervaardi gen en beuzelachtige proble men oplossen en voor meer eten te zorgen. Zij vervaardi gen ook atoomwapens en houden zich bezig met de erfelijkheidsleer en geboorte beperkingen. Misschien stel len de Amerikanen wel te veel vertrouwen in hun we tenschappers. Misschien was de stemming in Californië wel een waarschuwing die de andere Amerikanen ter harte moeten nemen. Copyright the Guardian

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15