...hij zou gaan dansen die avond... Revalidatie betekent het volle leven teruggeven Moeders mooiste heeft vier pootjes DIEREN PORTRET LEERSUM Rob is nu drieën twintig. Vorige week geworden. Naast zijn bed in het revalida tiecentrum De Hoogstraat in Leersum staat zijn gekraste bromfietsvalbelm, gevuld met bloemen door een fijnvoelende ziel. Een verjaardagsgeschenk. Iets meer dan twee maanden geleden gebeurde het. Er was net wat regen gevallen. Rob reed met zijn bromfiets met een matig gangetje over het fietspad van zijn werk naar huis. Prettig gewerkt die dag. Goed dat hij destijds voor fijninstrumentma ker was gaan leren. Het lag hem goed, dat prutsen met minus cuul kleine onderdeeltjes. Zijn handen deden wat hij wilde. Hij kon alles maken. Vanavond zou- ie met Truus gaan dansen. Dan moesten ze toch eens goed be praten of ze dat huis nou wel of niet zouden kopen. Aan een huurhuis viel niet te denken en ze wilden toch in het najaar kunnen trouwen. De brommer pruttelde tevreden. De bomen zoefden voorbij. Opeens, in een flauwe bocht, even een, slingering. Het achter wiel schuift weg. In een plotse linge reactie remt Rob. Het voorwiel schuift nu ook. Rob valt op zijn zij, half onder zijn bromfiets, en schuift op een boom toe. Het knarsen van me taal over steen, een motortje dat onbelast een gillend hoog toe rental maakt Een klap. Dan niets meer. Het gedrup van nat te bomen. Bromfiets en berijder liggen als een verwrongen mas sa tegen een boomstam. Zo is 't toneel als even later een andere bromfietser langskomt Die de politie waarschuwt en een ambulance. Nog weer later zijn ouders zijn in kennis gesteld, het bromfietswrak zal worden weggesleept is Rob in het ziekenhuis een medisch ge val geworden, waarvan alle ge gevens te vinden zijn op een kaart. Hij is nog buiten kennis. In semi-Latijnse „codenamen" is zijn toestand geregistreerd. Glimmende apparatuur met knopjes en wijzertjes verper soonlijken de onpersoonlijke be nadering. „Commotio", zegt de jonge opname-arts. Hij steekt een sigaret op. „Die komt zo wel weer bij. Die arm zou wel eens een plexuslesie kunnen zijn. Geef hem maar subcutaan twee cc". De dokter bedoelt dat Rob Ver gouw, 22, een hersenschudding heeft en een arm die wel eens heel erg lang, zo niet altijd, ver lamd kan blijven en dat Rob nu een spuitje krijgt dat hem in staat zal stellen om als hij bij komt, de pijn beter te verdra gen. Maar voor die dokter is dat niet Rob Vergouw, maar ge woon een van de vele verkeers- gewonden die worden binnenge dragen. Op het politiebureau is Rob Vergouw een rapport geworden. „Vergouw, Robertus Johannes Wilhelmus, 22, ongehuwd, van beroep fijninstrumentmaker, ei genaar en berijder van brom fiets. merk. bouw jaar. registratienummer. bij het uitkomen van de flauwe bocht in de Boslaan, rijdend richting Veenendaal, ter hoogte van perceel. geslipt, waarbij berijder en voertuig tegen een boomstam terechtkwamen. Pa trouillewagen 36 arriveerde ter plekke om 18.23 uur. De ambu lance om 18.26 uur. Genoemde Vergouw is vervoerd naar het ziekenhuis. De familie is op de hoogte gebracht". Brigadier Vervoort haalt het pa pier uit zijn schrijfmachine. Die verdomde ambtenarij. Rappor ten, rapporten, altijd maar weer. Die jongen was er anders niet best aan toe geweest Hij lag zo helemaal verwrongen tus sen zijn bromfiets. Goed dat-ie zelf maar even bij die ouders langs was gegaan om 't te zeg gen. Nou ja, het was maar drie straten van het politiebureau vandaan en wie had-ie anders moeten sturen? Thijssen zeker. Die knaap was net van de poli tieschool. Nee daar had-ie niet veel aan. 't Bleef een rotwerk, vrouwen en ouders gaan vertel len dat hun mannen*of kinderen er slecht aan toe waren na een ongeluk. Het leek wel of er de laatste tijd steeds meer kwa men. Nou ja, rapport in het bakje. Konden ze morgen op de administratie weer een streepje erbij zetten op de lijst voor de statistiek. Hadden ze er in Den Haag ook nog wat aan. Hij ging naar huis. Op het Centraal Bureau voor de Statistiek werd Rob weken later een onpersoonlijke 1, opgeno men in een telmechanisme, ge rubriceerd onder verkeersslach toffers, gewonden, bromfietsers, in het ziekenhuis opgenomen. Om pas maanden later in een totaaloverzicht opgenomen te worden, samen met tienduizen den andere naamlozen. Want het CBS rubriceert aantal len, geen namen. Zestigduizend gewonden in het verkeer in 1975, waarvan 20.690 opgeno men in het ziekenhuis. 334 do den in het verkeer in 1975. Een daling ten opzichte van 1974 met 149. Van de gewonden bij onge vallen met bromfietsen heeft 44 procent hoofd- en schedelletsel, 1,2 procent letsel aan de hals, 4,5 procent verwondingen aan de borst, ribben enzovoorts, 27 procent armletsel en 30 procent beenletsel. Het aantal hoofdver wondingen is teruggelopen na de invoering van de valhelm- draagplicht. Het aantal halslet sels is toegenomen. Niet te be wijzen valt dat dit door de val helm komt. Het grote aantal bromfietsslachtoffers is te ver klaren uit het feit dat de brom fiets verhoudingsgewijs een lan ge remweg heeft, een lage stabi liteit, de bouw met brede hoog geplaatste benzinetank het tijdig eraf stappen bemoeilijkt Daar naast leent de bromfiets zich tot „opvoeren" waarmee snelheden bereikt worden, waarvoor de bromfiets niet gebouwd is. Kille onpersoonlijke gegevens waar achter de ellende schuilgaat Neem Rob nou. Toen hij bij kwam in het ziekenhuis lag hij op een zaaltje met zes witter- dan-witbedden. Vijf onbekende, vage gezichten staarden hem aan. „Zo, ben je d'r", zei een van die gezichten. Een tweede spuwde in een bakje. „Jij hebt ook een mooie smak gemaakt makker!", zei een derde gezicht Rob zei niets. Zijn hoofd tolde en het was net of hij geen linke rarm meer had. Voorzichtig voelde hij met zijn rechter. Ja, toch wel. Hij doezelde weer weg. Toen kwam zijn moeder. En Truus. Ze huilde. Vijf weken lang lag Rob daar in dat zaaltje. Weken waarin Truus trouw kwam, al had ze het soms te druk, zei ze maar ze had toch zondag wel kunnen komen? weken waarin 't Rob langzaamaan duidelijk werd dat het met die linkerarm wel eens goed fout zou kunnen zitten. Maar iedere keer als hij erover begon, werd er overheen ge praat. .Hebben we onze melk al op, meneer Vergouw?", zei die tang van een hoofdzuster dan. Of zoiets. En wat had je nou aan een dokter, die als een god heid, geflankeerd door een scha- Wie een fraai rasdier heeft en het niet bij dat ene exemplaar wil laten, zal weldra in de kringen van de fokkers-, of veredelaarsgilden verzeild ra ken. En als men eenmaal de mogelijkheid heeft ontdekt hoe men meer exemplaren van het fraaie dier kan krijgen, is het enthousiasme voor de fok kerij in de meeste gevallen niet meer te stuiten. Dan ont staat echter ook de behoefte aan contact met andere fok kers om over de gezamenlijke problemen te praten. En zeker niet in de laatste plaats gaat het competitie-element een woordje meespreken, want ie dereen wil natuurlijk graag het mooiste dier in zijn „stal" hebben. Alleen wordt de titel het mooiste dier" niet door de fok kers onderling bepaald. Iede reen vindt zijn eigen dier toch altijd het mooiste. Nee, dit ge beurt door onpartijdige keur meesters op de dierententoon- stellingen, die overal in het land en voor allerlei soorten dieren worden gehouden. Een dergelijke tentoonstelling wordt meestal door fokkers- verenigingen georganiseerd. Men hoeft niet altijd lid van deze verenigingen te zijn. Maar wanneer men aan een dergelijke tentoonstelling wil deelnemen, moet men toch al tijd van tevoren contact opne- men met de organisatoren en kan men over het lidmaat schap discussiëren. Tentoonstellingen van huisdie ren duren een paar dagen en worden, ook vanwege het te verwachten bezoek, meestal in het weekend gehouden. Daar naast is het ook voor de eige naar van de dieren een tijdro vende bezigheid, want men zal het dier niet graag lang alleen laten in de vreemde tentoon stellingsomgeving. Bovendien, wanneer de uitslagen van de keuringen bekend zijn en het resultaat is günstig, kunnen er zich mensen bij de stand mel den, die graag een telt uit dit uitmuntende geslacht willen hebben of hun eigen dier graag als tijdelijke partner aanbieden mfit de hoop op na geslacht. Ook is het niet goed de hon derden en soms duizenden die ren lang bij elkaar te laten vanwege de vreemde omge ving en bet eventuele besmet- Revalidatie is voor goed deel oefenen zo hier, in een looprek. het werk is van één mens, niet van vele mensen met maal dezelfde opleiding, dat men in een revalidatie trum vele categorieën deski gen aantreft: medici van mogelijke soorten, verpleeg! digen van alle pluimage, medici (fysiotherapeuten, beids-ergotherapeuten, disten spraakleer heids- en creatieve therapei sportleraren, cultureel opvoedkundigen en onde) deskundigen; technici als oj pedisch instrumentmakers,) stoel- en autodeskundigen, sen die andere aanpa: maken. Maar al deze mensen begmni nog niets, tenzij de revalida zelf ook meewerkt, meederi meepraat, en de familie en na te omgeving zijn inbreng he en er regelmatig contact is n allerlei instanties buiten het c< trum, opdat de dingen die in 1 centrum uitgedacht zijn, o verwerkelijkt kunnen wordi Maar dit contact is ook mogeli omdat deze instanties de stand en mogelijkheden I plaatse beter kennen dan mensen uit het centrum. Do samenwerking en samenspra pas kun je het beste results bereiken. Ieder beleeft zijn gemis op zi eigen manier. Je moet een to' andere verhouding weten scheppen tot jezelf, tot andere Een nieuw standpunt innem van waaruit je je leven ga organiseren. Dat is niet gema kelijk. Bij bromfietsers komt vaak nog bij dat ze eerst hi schuldgevoel moeten overw nen. Had ik nou maar niet... 1 dat zijn gevoelens die de reva datie kunnen tegenwerken. Da is er de grote tegenslag die i len moeten verwerken omdat verhouding tot meisje, vrouw gezin plotseling slechter is worden. Een kreupele is ge geschikte huwelijkskandida meer. Die echtgenoot met topsalaris wordt nu iemand m een minimuminkomen. Vanda ook dat veel van onze patiënte als dat mogelijk is, in het wee einde naar huis gaan. Een gro gedeelte van de echte revalid tie is dan ook een psychisi aanpassingsproces". Rob weet erover mee te prate Truus kwam niet meer op b zoek. Van zijn moeder hoon hij dat ze steeds meer met e< vriend gezien werd. Het zwaar te verwerken. Er wan vele gesprekken met de psychi ter voor nodig. Langzamerhand komt er w wat gevoel m zijn arm. Op Hoogstraat is een speciaal t stel gefabriceerd, waarin i arm hangt. Zo vlecht hij pi trieten manden. En gebn. die verlamde arm daarbij. is nu langzamerhand aan d gedachte gewend dat die art wel eens nooit meer de oude zo kunnen worden. Wat dan? H had nou net zo'n fijne baan. Gisteravond is de directeur va het bedrijfje waar Rob werkt bij hem op bezoek gewees .Meneer Vergouw", zei die, bent voor ons bedrijf een goede kracht om zomaar weg laten gaan. Met wat aanpassir. zo links en rechts kunt u hetzel de werk blijven doen. We zulle er eens over praten met hf instituut hier". Die man g*- daar onbewust een stuk reval datie weg, om u tegen te zegg® 't Zal nog wel even duren voor dat Rob wordt ontslagen uit h? centrum De Hoogstraat. De gf middelde opnameduur is 120 d^ gen. J Maar fian zal hij, met de nodif steun, weer verder kunnen lf. ven zonder zich echt gehand capt te voelen. Want hij is gen valideerd en revalidatie bet-- kent het volle leven teruggeven aan diegenen, voor wie het I' ven niet meer de moeite waa^ leek. GERARD CRON> tingsgevaar. Men tracht dit na tuurlijk tot het minimum te beperken en voor zover dit voor bepaalde dieren noodza kelijk is moeten zij tegen be smettelijke ziekten zijn ingeënt willen zij op de tentoonstelling worden toegelaten. Maar iede re eigenaar van een kostbaar dier zal een dergelijke preven tieve behandeling vanzelfspre kend vinden en de dieren op jonge leeftijd hebben laten inenten. Soms worden de deel nemende dieren voordat zij op de tentoonstelling worden toe gelaten eerst door een diere narts onderzocht Dan, wanneer iedere deelne mer in zijn tentoonstellingsbe huizing zit wordt elk dier, voorzover dit thuis al niet is gebeurd, grondig gewassen, gekamd, geborsteld of op an dere wijze getoiletteerd en ter plaatse nog eens grondig geïn specteerd, want de keurmees ter mag geen schoonheidsfout jes vinden, die voorkomen hadden kunnen worden. Wan neer het tijd is voor de keur meester een specialist die alles van het betreffende dier of ras weet wordt het dier opgehaald door een helper. De eigenaar mag zelf het dier niet naar de keurtafel brengen. Dit zou de onpartijdigheid van de keurmeester weieens kunnen beïnvloeden. Het enige wat de keurmeester van het dier weet is het kooinummer. Hij of zij, dicteert de bevindingen van de keuring aan een helper die de opmerkingen noteert Het dier krijgt van de keur meester dan een waardering die kan variëren van „uitmun tend' tot „onvoldoende". In het laatste geval is het dier afgekeurd. Al naargelang het soort dier let de keurmeester op een aan tal eigenschappen. Er wordt zowel naar het uiterlijk als naar het karakter gekeken. Ook moet het dier aan de ei sen van het ras beantwoorden. Dit eisenpakket noemt men de „standaard". Als er veel met een bepaalde diersoort wordt gefokt kan de standaard in de loop der jaren wel eens veran deren. Wanneer alle dieren gekeurd zijn, wordt meestal uit de die ren die de kwalificatie „uit muntend" kregen, de allerbe ste gekozen. Uit deze rij van prominente dieren wordt ver volgens weer de allermooiste van de hele tentoonstelling ge kozen. Voorwaar geen slechte titel. Maar evenals bij de mensen is en blijft een dergelijk predi kaat een betrekkelijke zaak. De mooiste van een tentoon stelling wil nog niet zeggen dat het dier werkelijk de mooiste van zijn ras of soort is. re halfgoden, een of twee keer in de week langs de bedden schreed, de patiënten over zijn brilleglazen heen aankijkend, hier en daar een kaart pakkend, en waaruit geen verstaanbaar der geluid kwam dan „Hmm". Rob werd met de dag neerslach tiger. Toen kwam de dag dat hem met veel omhaal van woorden ver teld werd dat hij wel uit het ziekenhuis zou worden ontsla gen, maar dat hij nog niet naar huis kon, omdat hij nog enige tijd in een revalidatiecentrum zou moeten verblijven. Daar, werd hem gezegd, zou alles eraan worden gedaan om zijn komt is de sfeer belangrijk, maar niet genoeg. Gedeelde smart is halve smart is een mooie waarheid, maar als je aan die halve smart niets doet, blijft het smart. Het echte revalideren, het we- derom-waard-maken, is zowel het aandacht geven aan het li chaamsgebrek als aan de handi cap die daardoor ontstaan is. Zoals niet meer kunnen werken bijvoorbeeld. Het niet meer op dezelfde plaats in de maat schappij passen als voorheen. „Het is duidelijk", zegt dr. A. Verkuyl, geneesheer-directeur van De Hoogstraat, „dat deze behandeling en benadering niet arm weer bruikbaar te maken. ,,'t Komt allemaal best weer in orde, immers. Niet wanhopen, zo'n jonge sterke kerel. Kop op hoor!" Jawel, maar Truus kwam die avond ook al niet. Hij lag te vechten tegen zijn tranen toen het licht op zaal uit was. Dat is nu zo'n week of drie geleden. Rob staat tegen de muur ge leund, in het zonnetje, van het hoofdgebouw van het revalida tiecentrum De Hoogstraat in Leersum. Lachend praat hij met Pierre, in een rolstoel naast hem, en Kees, op krukken, te genover hem. Ze blazen even uit van de bezigheden die morgen. Oefeningen, arbeidstherapie. 't Is allemaal bar vermoeiend, als je het moet ondergaan. Maar er is een geest van kameraadschap die een heleboel eigen pro bleempjes onbelangrijk doet lij ken. Juist in De Hoogstraat, waar een zeer groot deel van de bromfietsslachtoffers terecht- Door de verlamde arm op te hangen in een beweeg bare steun kan er toch werk mee gedaan worden zoals manden vlechten bij de ar beidstherapie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14