Gifwolk Seveso bestreden met ultraviolet licht Conflict over hartluchtbrug zit muurvast Peking geleidelijk Snaar huis terug Voor drie milj oen brandschade in karton-fabriek Oplossing ||koffermoord verwacht Eis van zeven jaar voor wurgen weduwe Ondergrond Mars permanent bevroren VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT I SL BREDA (ANP) De Bredase politie I B denkt dat binnen enkele dagen de II naam bekend zal zijn van het slacb- toffer van de Bredase kof fermoor d- Zoals bekend zijn maandagnacht ^^twee in Breda woonachtige Marok kanen ingerekend. In samenspel met Interpol in Fran krijk is een lijst opgesteld met een namen van Franse en Alge rijnse vrouwen die het slachtoffer zouden kunnen zijn. Met de eerder OUjjeze week door een onbekende man aangeboden foto, waarop het slach- denitoffer. met enkele andere meisjes afgebeeld, hoopt de politie in ekuqFrankrijk sne' succes te hebben met de de identificatie van het slachtof fer. ROTTERDAM (ANP) ,Jk wilde alleen maar dat ze op hield met gillen. Ik was bang dat de buren zouden komen". Zo verklaarde een 29-jarige glazenwasser zijn daad van medio mei in de woning van de Rotterdamse weduwe Nel Thijssen (68) voor de recht bank. Nadat hij de bejaarde vrouw door wurging om het leven had gebracht doorzocht hij het huis en vertrok met dertig gulden. De officier van justitie eiste tegen de glazen wasser gisteren zeven jaar ge vangenisstraf. zij samen de jackpot in de fruitautomaat wonnen. Zij lie pen samen naar het huis van de weduwe, die de glazenwas ser vroeg bij haar thuis nog wat te drinken. Volgens de verdachte begon de vrouw zich in het huis uit te kleden. Hij zou haar verteld hebben niet van haar avances gediend te zijn, waarop de vrouw ge roepen zou hebben: „Er uit". „Ik werd toen vreselijk kwaad", aldus de glazenwas ser, die stelde dat hij het slachtoffer vervolgens een duw had gegeven. Toen zij begon te gillen had hij haar keel dichtgeknepen. Buit ruim twee ton Politie door oplichter op dwaalspoor gebracht (Van een onzer verslaggevers) MUIDEN Het riet er naar uit dat de omstreeks 35-jarige man, die vorige week vrijdag de Muidense supermarkt Maxi ruim twee ton afhandig maakte, voor een voorlopig vrije aftocht heeft gezorgd door de politie voor een aantal raadsels te plaatsen. Zo heeft hij waarschijnlijk voorkomen dat men een foto voor het archief van hem kon maken tijdens de drie weken die hij als werknemer bij het bedrijf doorbracht Hij ging er zoals bekend met de dagopbrengst van vrijdag vandoor nadat hij twee collega's met een smoesje uit de telkamer had gewerkt. De politie vraagt zich bovendien af wie de blonde vrouw is die hem bracht en haalde met een zilvergrij ze Volkswagen. Het adres dat hij opgaf als zijn woning blijkt Een compositiefoto .an de man die door de rijkspoli- te corresponderen met een geheim telefoonnummer De bewo- tie Amsterdam wordt gezocht wegens verduistering ners beweren echter dat zij Jaques J., zoals hij zich het noemen van ruim twee ton bij Maxi's in Muiden. Hij is 30 met kennen. Ook zijn opgegeven antecedenten blijken niet te 35 jaar, en lang 1.70 m. Hij heeft een gezet postuur, kloppen en orti een onderzoek in deze richting te bemoeilijken rond, vol gezicht, donkerblond krullend haar en had hij gezegd een tijd in Frankrijk gewerkt te hebben. Ook ?a°Knbón!™o°,drmeT;en"ir3odSïtio te" n van vingerafdrukken en binnengekomen tips is de politie nog onder nummer 020-226322. niets wijzer geworden. ige ROME (DPA) Italiaanse ge leerden gaan proberen met be hulp van ultraviolette straling het levensgevaarlijke vergif TCDD te vernietigen dat bij Milaan vier gemeenten che misch heeft besmet. Onder zoek in het laboratorium heeft uitgewezen dat ultraviolette straling de stof kan afbreken. Ook het zonlicht bezit die ei genschap, maar het proces zou dan jaren duren. TCDD is bio logisch onaantastbaar en heeft een buitengewoon stabiele mo leculaire structuur. Leden van de Italiaanse raad van onder zoek willen al meteen met spe ciale lampen aan het werk gaan. Gisteren werd bekend dat de ontsnapte gifwolk zich in noordelijke richting heeft uit gebreid en ook delen van de gemeente Meda heeft besmet. Tot dusver zijn 105 hectare tot verboden gebied verklaard, meer dan 700 mensen zijn ver plaatst. De Italiaanse radio meldde dat West-Duitsland en Zwitserland invoer van groente uit het be smette gebied hebben verbo- De Italiaanse gezondheidsau toriteiten proberen volgens de Muenchense arts en taxicologi- sche medewerker van een zie kenhuis in die stad, Max Daunderer, de omvang van de gifcatastrofe te vergoelijken en de hele zaak het liefst zo gauw mogelijk in de doofpot te stoppen. Hij sloot de moge lijkheid niet uit dat de rege ring in Rome Seveso uit de publiciteit wil houden. Zo is. nog altijd niet helemaal be kend hoeveel mensen het slachtoffer zijn geworden of in het ziekenhuis zijn opgeno men. Volgens Daunderer lig gen er tenminste vier zeer ern stige gevallen in een zieken huisbed. HONGKONG De veiligheidsmaatregelen in ver- band met het gevaar van een nieuwe grote aardbe- el Nving in Peking zijn gisteren enigszins verzacht. Het s® °utou erop kunnen wijzen dat de Chinese autoriteiten upseJJrde kans dat zich een nieuwe beving voordoet, steeds str ikleii üeiner achten. )OBERHoevvel officieel niets bekend is i stamvan versoepeling of zelfs rij, Té°pheffing van bepaalde maatre- str. Jgelen werd donderdag door een bron in Peking, in een telefoon- 15 w«ëesprek met Hongkong, gezegd lndeiijldat ..steeds meer bewoners schijnen terug te keren naar |hun huizen en appartementen, f en voor langere perioden". An- :„dh;:Tanaka in 10- instaat van beschuldiging "Tokio De Japanse autoritei- }eslag.Jen die de kwestie onderzoeken de steekpenningen die het ■ikaanse vliegtuigconcern :kheed heeft betaald, hebben loten oud-premier Kakoeei in staat van beschuldi- te stellen wegens corrup- a Volgens kringen die bij het |0mderzoek zijn betrokken, is het er over eens, dat Tana- """"ka in totaal ongeveer 4,5 mil- 1 "ften gulden van Lockheed heeft pnt'vangen via de Japanse paatschappij .Marubeni tra iling company". Hij zou dit geld kteu hebben gekregen met het oog i ar ga-Op zijn premierschap. 3e Lockheed vliegtuigfabrieken biihebben gisteren in Burbank ver- dat de oud-president-di- Marafekteur van het bedrijf Daniel Te Houghton en de voormalige vi- ce-president-direkteur Carl Kot- J®j"chian geschorst zijn uit hun functie als hooggeplaatst advi- (i|oeraSeur. -Haughton en Kotchian leidden VER-het bedrijf in de tijd dat Lock- I- enheed in vele landen omkopingen ■^^Verrichtte om zijn omzet te ver- r De schorsing zal van or kracht blijven tot een speciale commissie die door de raad van AS-**-bestuur van Lockheed is aange- OokSte'^ om het omkopingsschan- Gla» te onderzoeken, verslag n.i heeft gedaan van haar bevindin- D* een dere bewoners vertelden dat de veiligheidspatrouilles in Peking minder pogingen schijnen te doen de mensen ervan te weer houden hun huizen weer te be trekken, terwijl dat enkele da gen geleden voortdurend het ge val was. Sinds de krachtige aardbeving van 28 juli verble ven miljoenen mensen in de Chinese hoofdstad en andere grote steden, op verzoek van de autoriteiten, dagenlang buitens huis om de gevolgen van een verwachte tweede beving te kunnen doorstaan. In Tangsjan, de 1 miljoen inwo ners tellende industriestad ten zuidoosten van Peking waar het epicentrum van de aardbeving lag, wordt de massale reddings actie nog steeds uitgebreid. Dit blijkt uit Chinese radioberich ten. De door het leger aange voerde reddingsmacht, die naar schatting meer dan een miljoen man telt, werkt dag en nacht om het lot van de slachtoffers te verlichten en de vrijwel totaal verwoeste stad weer bewoon baar te maken. Turk trachtte marechaussee om te kopen ^.RNHEM - ANP Een 42-jari- ge in Amsterdam wonende Turk heeft een marechaussee bij de grenspost Bergh (autoweg bij zevenaar) vijfhonderd gulden geboden als deze hem zou laten doorrijden en zijn bagage niet zou doorzoeken. Dit heeft de marechaussee verklaard nadat hij in de bagage van de Turk zeven kilo hasj en een geladen vuurwapen had aangetroffen. De Turk is inmiddels voor de officier van justitie in Arnhem geleid. Zijn gezin, waarmee hij op vakantie was geweest, moch ten naar huis terug. Russisch vliegtuig verongelukt HALIFAX Voor de zuidoost kust van Newfoundland is woensdag een lange-afstands verkenningsvliegtuig van de Sovjet-Russische luchtmacht verongelukt De Canadese mari ne-luchtvaartdienst heeft 230 mijl van de kust een grote olie vlek en wrakstukken waargeno men. Het verongelukte toestel, dat sa men met een ander Russisch vliegtuig van identiek type op weg was van Cuba naar de Sov jet-Unie had waarschijnlijk een bemanning van 10 a 12 koppen. Het heeft geen „Mayday" uitge zonden op de internationale noordfrequentie, maar waar- -schijnlijk wel een ander s.o.s. omdat een Russische trawler werd gesignaleerd die opstoom- de naar de plaats van het onge luk. De Canadese militaire autoritei ten wisten ondanks het ontbre ken van een noodsein toch dat het Russische toestel moeilijkhe den had. Zij willen echter om veiligheidsredenen de methode waarmee dat is geconstateerd niet onthullen. Op het moment van het ongeluk bevond het vliegtuig zich rVrimschoots bui ten het Canadese luchtruim. Een Canadees oorlogsschip is naar de plaats van het ongeluk onderweg om eventuele overle venden „humanitaire bijstand" te verlenen. Aardelawine in Zuid-Korea: 37 doden SEOEL (AFP) Zeker 37 men sen hebben vanmorgen het le ven verloren door een aardver schuiving bij Wandjoe, 200 km. ten zuiden van de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel. Als gevolg van .zware regenval ging de aarde ichuiven op een berghelling, waar een dienst werd gehouden in een kleine boeddhistische tempel. De tem pel werd meegesleurd en onder aarde en steen bedolven. De meeste slachtoffers zijn vrou- Brandweerlieden op het dak van de kartonfabriek Ceres, waar gisteren brand uitbrak; de tweede maal in een jaar dat de fabriek door vuur werd geteisterd. GRONINGEN (ANP) Een brand heeft gisteren bij de kar ton- en kartonagefabriek Ceres BV in Oude-Pekela een schade aangericht van ongeveer die miljoen gulden. Het is tot nu toe niet zeker of het verwoeste fabrieksgebouw en de daarin opgeslagen papiervoorraad ver zekerd zijn. De brand werd ver oorzaakt bij sloopwerkzaamhe den, waarbij een lasbrander werd gebruikt. Het vuur werd ontdekt door de slopers toen zij van de schaft terugkwamen. Zij waren bezig geweest met sloopwerkzaamhe den op het dak van een van de fabriekshallen. Men probeerde eerst met een brandblusser de vlammen te doven. Het vuur sloeg echter over naar een er naast gelegen hal waarin rollen papier waren opgeslagen. In to taal ging twaalf ton papier in vlammen op. De waarde daar van wordt geraamd op 1,8 mil joen. Ook de hal, met een waar de van 1 miljoen gulden werd vrijwel geheel verwoest. Vorig jaar, op 11 augustus, ont stond ook een brand bij de Ce- resfabriek. Toen deed zich een explosie voor in het transforma torgedeelte van de fabriek. Ook toen was de schade zeer aan zienlijk en bovendien raakten vier mensen licht gewond. De brand van gisteren heeft geen persoonlijke ongelukken tot ge volg gehad. UTRECHT (ANP) Het conflict tussen de voorzitter van de werkgroep hartchirurgie bui tenland prof. F. Meyler en de heer H. Fievet van de Nederlandse hartpatiëntenvereniging lijkt muurvast te zitten. Prof. Meyler die tot nu toe niet voor commen taar bereikbaar waS heeft gisteren laten weten weten dat hij niets meer te maken wil hebben met de heer Fievet. „De maat is voor mij vol", aldus prof. Meyler. „Ik voel er weinig voor standjes van meneer Fievet te krijgen, te wor den gewantrouwd in mijn bedoelingen en voor vuile vis te worden uitgemaakt. Dit ondanks mijn waardering voor de man en zijn initiatief voor de hartluchtbrug. In mijn hart vind ik het nog wel een mieterse man, maar ik vind ook dat hij het mij wel erg moeilijk maakt. Ik ga niet meer met hem in discussie." Volgens prof. Meyler hoeft het conflict tussen de werkgroep en de hartpatiëntenvereniging de administratieve afwerking van de patienten-ge- gevens voor de operatie in Amerika, niet in de weg te staan. De organisatie van de hartlucht brug hoeft daardoor niet te stagneren. Tot nu toe hebben zich dan ook nog geen belangrijke problemen voorgedaan. Wel moet er soms op het laatste ogenblik nog worden geimprovi- seerd om alle gegevens tijdig bijeen te krijgen. Naar het oordeel van prof. J. Greep, die even eens deel uitmaakt van de werkgroep hartchi rurgie buitenland vechten prof. Meyler en de heer Fievet hun problemen teveel in de per soonlijke sfeer uit. „Ik krijg de indruk dat te veel de man te weinig de bal wordt gespeeld", aldus prof. Greep. In de Doelen in Rotterdam is gisteren de ten toonstelling „Schaak" geo pend. waar aller hande zaken op het gebied van schaak te zien zijn. Ook konin gin Juliana is er samen met haar familie op het schaakbord aan wezig. Tevens zijn er mansho ge schaakstuk ken in een van de zalen opge steld. PASADENA (AFP) De jongste foto's van Viking-1 zijn voor de geologen van het ruimtevaartcentrum in Pasa dena aanleiding vast te hou den aan de theorie dat Mars onmiddellijk onder de opper vlakte bestaat uit permafrost (lagen die permanent bevro ren zijn). Dr. Thomas Mutch, een van de geologen, vertelde donderdag dat een van de recente opna men, een groothoekopname, bodemformaties laat zien die sterk doen denken aan antarc- tica, het aardse zuidpoolge bied. Op de bewuste foto ziet men 'duinen' waarop het zand zich in 'schollen' heeft afgezet, net alsof het met sneeuw is vermengd. De aanwezigheid van permaf rost was al vermoed, aange zien uit eerdere foto's bleek dat er vroeger op de rode pla neet aanzienlijke hoeveelhe den water moeten zijn ge weest. Die wetenschap combi nerend met de lage temperatu ren op Mars, komt men als vanzelf op permafrost. Men weet verder nog steeds niet wat de oorzaak is van het technische euvel met de graa- farm. Desondanks zullen de op het program staande analy ses en proeven waarschijnlijk wel kunnen worden uitge voerd omdat de graaf arm zo goed als zeker reeds vorige week woensdag voldoende Marsgrond in het bewuste lab heeft gedeponeerd. Omdat er die keer echter geen sein 'op dracht uitgevoerd' was bin nengekomen, werd jongstle den dinsdag zekerheidshalve een tweede 'hap' genomen. Het zusterschip Viking-2 is in middels gereed om morgen om ongeveer 13.00 uur Ned. tijd in een baan om Mars te worden gebracht. Christenen negeren bestand in Libanon Beiroet (UPI) - Het nieuwe be stand in Libanon dat gistermid dag zou zijn ingegaan wordt niet nagevolgd. Op verschillen de plaatsen brak donderdag avond weer het artillerievuur uit zowel in en rondom Beiroet als in de bergen. In een oostelijke voorstad van Beiroet hervatten christelijke eenheden de beschieting van het islamitische kamp Nabaa dat zij eigenlijk al voor het grootste gedeelte beheersen. Het bestand zou om vijf uur zijn ingegaan maar heeft eigenlijk geen moment bestaan. Een be langrijke bijeenkomst tussen Syrië, Palestijnen en christelijke eenheden, die eigenlijk het be stand zou hebben moeten be krachtigen, werd geboycot door die laatsten. Toch hielden de meeste partijen zich aan het 54ste bestand dat tot stand kwam onder leiding van de Arabische Liga, maar de gevechten bij Tel al Zaatar en Nabaa bleven doorgaan. Het grootste boorplatform dat voor werk zaamheden in de Noordzee is gebouwd werd gisteren uit de Engelse haven Hartlepool naar zijn plaats van bestemming ge sleept. Het ge vaarte dat twin tig meter hoog is weegt 35.000 ton en werd in minder dan een jaar gebouwd voor de Burmah oliemaatschap pij. Als de boo rinstallaties op het platform worden aange bracht zal de to tale hoogte on geveer 100 me- Kamerlid vraagt raar stress bij scholieren DEN HAAG (ANP) Het PvdA-kameriid Laban wil weten of er in ons land ook zoveel stressver schijnselen onder scholieren voorko men als in Duitsland zo blijkt uit een daar gehouden onder zoek het geval is. Tevens wil hij weten in welke mate het huidige on derwijsstelsel, naast andere maatschappelijke ontwik kelingen, daartoe bijdraagt In Duitsland zouden de voornaamste oorzaken zijn: de onzekerheid over studie mogelijkheden, de studen tenstops, de eenzijdige theoretische vorming, het grote aantal proefwerken e.d. Inwoners Tiel met petitie naar Den Haag DEN HAAG Een delegatie van inwoners van Tiel heeft gisteren in Den Haag op ver schillende ministeries een peti tie aangeboden, waarin de be trokken bewindslieden wordt gevraagd te doen wat mogelijk is om de onbevredigende situa tie rond de chemische fabriek Verdugt in Tiel op te lossen. Uit deze fabriek ontsnapte vori ge week een gifwolk, die bloe men en planten in een bij het bedrijf gelegen woonwijk aan tastte. De bewindslieden hebben de delegatie toegezegd dat de kwestie rond de gifwolk en de verplaatsing van het chemische bedrijf met de grootst mogelijke spoed behandeld wordt Inmiddels heeft het aktiecen- trum van de PPR in Tiel aan het gemeentelijk en provinciaal bestuur geschreven dat niet vast staat dat de overheid precies weet welke stoffen de fabriek produceert en verwerkt Ook de PPR vraagt om snelle maatrege len ter beveiliging van de bur gers van Tiel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9