Provincie bezorgd over plan tegen streekvervoer Dom Giovanni Franzoni lekenstand teruggezet in C.N.V, licht voor over gastarbeiders HEILLOZE WEG VAN MINISTER" 59 rLïss-juS: g* «sas* Vermoord" meisje meldde zich bij politie DAF TEKENT F. 16 CONTRACT FNV Huizen te koop met garantie Echtscheiding groot probleem in kerk V.S. Kwestie Lefebvre reden tot gewetensonderzoek VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURAN PAGINA 7 Vice-admiraal L Gravely, is de eer ste neger die bin nenkort op een ho ge post bij de Ame rikaanse marine zal worden benoemd. Gravely wordt dan een drie sterren vi ce-admiraal en krijgt het comman do over honderd oorlogsschepen en 60.000 marineman nen die als operatie terrein hebben de Indische Oceaan. UTRECHT (ANP) - De vervoersbond CNV gaat begin vol gend jaar haar leden die werkzaam zijn in bedrijven waar veel gastarbeiders wer ken een driedaagse cursus aanbieden over de positie die gastarbeiders in de geïndustrialiseerde landen innemen. In die cursus zullen onder meer de vra gen worden opgewor pen waarom er gas tarbeiders zijn, waar om zij hun eigen land verlaten om in een vreemde omgeving te gaan werken en wo nen, wat dit betekent voor de Nederlandse arbeiders en arbeids verhoudingen in Ne derland. „Tenslotte en misschien wel de meest belangrijke kwestie", aldus W. Seis, bestuurslid van de vervoersbond CNV en nauw ver bonden met de voor bereidingen van de cursus, „is de vraag welke hulp de Neder landse arbeiders kun nen geven aan hun buitenlandse colle-, ga's, die terug willen keren naar hun land. Om het nog wat pre ciezer te zeggen, hoe kunnen wij de gas tarbeiders helpen in eigen land een toe komst op te bouwen met de hier opgedane kennis en gespaarde gelden". De vervoersbond CNV heeft onlangs een sociologisch on derzoek gepubli ceerd, dat is gehou den onder de 547 Turkse werknemers in dienst van de Ne derlandse Spoorwe gen. Uit dit onder zoek bleek dat veel Turken niet tevreden waren over hun pro- motie-mogelijkheden bij de spoorwegen. Bovendien bleek dat veel Turken die hier met hun gezinnen wonen bang waren dat hun kinderen de band met het vader land, de cultuur en de religie zouden ver liezen en daarmee zouden „verwesterlij- ken". Inmiddels is van dit rapport ook een Turkse versie verschenen. Nieuwe Audi 100 met vijf cilinders (Van een onzer ver slaggevers) LUXEMBURG Het Audi NSU-concern heeft een nieuwe troef uitgespeeld in de strijd om de gunst van het autopubliek. Begin volgend jaar, waar schijnlijk in februari, komt de krachtigste versie van de nieuwe Audi 100-modelIen op de markt en zal daar mee de eerste in serie gebouwde bezinemo- tor met vijf cilinders zijn. In oktober dit jaar worden twee viercilin- der modellen van de Audi 100 uitgebracht, de 1,6 liter 85 pk en de 2 liter 115 pk. Het vijf cilinder type toonde zich gisteren tijdens de presentatie in Luxem burg met 2,2 liter en 136 pk een krachtige auto met een soepel motorgedrag. Het aan vankelijk in twijfel ge trokken motorgedrag en de niet voldoende ontwikkelde construc tiemethoden waren er de oorzaak van dat de vijf cilinder motor tot nu toe nog niet was toegepast als bezine- motor, maar Audi/N- SU heeft de antwoor den hierop kennelijk gevonden. En daar door wacht dit nieuw tje op autogebied over een half jaar een breed Audi-torium. De prijs van de nieuwe Audi 100 varieert van 19.700 tot 27.500 gul den, afhankelijk van uitvoering. Drug- verkoper zag politie als klant EINDHOVEN (ANP) Een 23- jarige man is door de Eindhovense politie aangehou den omdat hij een rechercheur heroi ne te koop aan bood. Dat gebeur de op de markt in de Eindhovense binnenstad. Ver dachte bleek on geveer 10 gram heroïne bij zich te hebben. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIII EINDHOVEN (ANP) - De divi sie speciale produkten van Daf trucks bv heeft in Fort Worth Texas met de Amerikaanse Me- nasco manufactering company een contract afgesloten voor de levering van 480 landingsgestel len voor F-16 gevechtsvliegtui gen. Met de order is een bedrag van 70 miljoen gulden gemoeid. De produktie van de onderstel len zal begin 1978 beginnen en tot begin 1983 voortduren. Vol gens de heer Holthuizen ver wacht Daf trucks voor die tijd een aanvullende order voor 253 onderstellen te hebben ontvan gen zodat de produktie ook na 1983 enkele jaren zal worden gecontinueerd. De order betekent voor Daf ge durende een groot aantal jaren werkgelegenheid voor ongeveer WO man hooggekwalificeerd technisch personeel. De helft daarvan zal, zo vertelde de heer holthuizen, uit het eigen perso neel worden gerecruteerd ter wijl de andere helft nog moet worden aangetrokken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Minister Westerterp van ver keer en waterstaat is met zijn aangekondigde maatregelen om de diensten van de streekver- voersmaatschappijen te beperken en zo de tekorten in het openbaar vervoer te kunnen beheersen, e.en heilloze weg ingeslagen. Een beknotting van de tijschema's van deze bedrij ven heeft alleen voor de korte termijn mis schien wat succes. Op de lange duur zal het echter averechts uitwerken omdat door deze bezuinigingsmaatregelen het eigen autoge bruik alleen maar wordt gestimuleerd en het reizigersaanbod voor het openbaar vervoer wordt verkleind". Dit zei gedeputeerde Borgman van het dage lijks bestuur van de provincie Zuid-Holland gisteren op een persconferentie ter toelichting op een brief die het provinciebestuur heeft gestuurd aan de bewindsman van Verkeer en Waterstaat. Gedeputeerde Staten zeggen uiterst bezorgd te zijn over de gevolgen van de maatregelen die de minister wil doorVóeren. De maatregelen zijn vooral voor de kleinere busondernemingen in het noorden (rond Alphen) en zuiden (eiland gebied) zeer vergaand. „De leefbaarheid in de kleine woonkernen zal sterk worden aangetast" aldus G.S. De bezuinigingsmaatregelen zullen voor de grotere bedrijven als West-Nederland en N.Z.H. volgens de provincie geen ernstige repercussies hebben, alhoewel men bij de pro vincie wel vreest dat deze maatregelen een verdere inkrimping van de lijnvoering kunnen gaan betekenen. In de brief aan minister Westerterp stellen Gedeputeerde Staten voorts dat het verstedelij- kingsbeleid van de provincie door de beperking van het busvervoer ernstig wordt ondergraven. G.S. doelen daarbij onder meer op de functie van Zoetermeer als bouwlocatie voor de over loop van Den Haag. „Het is toch onbegrijpelijk dat terwijl Zoeter meer als bouwlocatie groeit je de ontsluiting van deze groeikern gaat beperken, ook al ge beurt dat beperkt. De verstedelijking moet volgen ons gelijk op gaan met het openbaar vervoer. Dus voor Zoetermeer eigenlijk uitbrei den van de busdiensten", aldus Gedeputeerde Borgman. verontrust beperking openbaar vervoer UTRECHT (ANP) De Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV) heeft minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) per brief laten weten, zeer ver ontrust te zijn over zijn plan om via beperkingen in dienstre gelingen te komen tot een in krimping van zowel het perso nenvervoer per trein als het streekpersonenvervoer per bus. De FNV dringt er bij de minis ter op aan de voorgenomen maatregelen achterwege te laten en in het beleid voorrang te blijven geven aan het openbaar vervoer. De mogelijkheden om zich te verplaatsen ten behoeve van wonen, werken en recreëren zul len volgens de FNV ernstig wor den aangetast. Dit treft in het bijzonder de inwoners van klei nere plaatsen in de dunner be volkte gebieden, waarbij valt op te merken, dat vooral voor de lagerbetaalden nauwelijks alter natieve mogelijkheden voor ver voer aanwezig zijn, aldus de I Werktijdverkorting proefstation Wageningen j WAGENINGEN (ANP) - Het Nederlandse Scheepsbouwkun- I dig Proefstation in Wagenin- I gen, met een nevenvestiging in Ede, heeft voor het 425 man i tellende personeel werktijdver- 1 korting aangevraagd van 20 procent Dit betekent dat bij verlening van de vergunning vier dagen per week zal worden gewerkt. I De stichting, die als een nor- maal bedrijf functioneert, on- I dervindt een teruggang bij het I onderzoekwerk voor de bouw van grote schepen en de zoge naamde ocean engineering (boorplatforms voor schepen en dergelijke), aldus een woord voerder van het proefstation. Hij verwacht dat deze terug gang van tijdelijke aard is. Naast het technisch adviseren van scheepsbouwers en andere opdrachtgevers verricht het proefstation ook eigen weten schappelijk onderzoek, waarbij van de overheid, die in de stich ting deelneemt, meer steun wordt verwacht, aldus de woordvoerder. Jean Wolfs, cantor-organist aan de Basiliek van O.L. Vrouw te Maastricht, bespeelt op zater dagmiddag 14 augustus het or gel van de Kloosterkerk aan het Haagse Lange Voorhout. Hij schenkt o.m. aandacht aan ita- liaanse (Alessandro en Domeni- co Scarlatti) en spaanse (Juan Bautista Cabanilles) orgelmu ziek. IVan onze Correspondent Jan Drummen) PARIJS Een jonge vrouw, die volgens de algemene overtuiging eind juni op weerzinwekkende wijze vermoord en onthoofd was, is zich deze week bij de politie in Marseille komen melden om aan te tonen „dat mijn hoofd stevig op mijn lichaam zit". Op 27 juni j.l. werd in Lurs op enkele tientallen meters van de beruchte hoeve yan de Dominici's, waar twintig jaar geleden het Britse gezin Drummond ver noord werd, de halfverkoolde romp van een vrouw gevonden. Hoofd en handen waren afgehakt, zeer vermoedelijk om identificatie te voorkomen. Een week ge leden wist de politie drie mannen, wier leeftijd varieert tussen 16 en 43 jaar, te arresteren wegens poging tot verkrach ting en moord op Martine du Moulin, die sedert 27 .juni spoorloos was. Hoewel identificatie zonder dat hoofd en handen teruggevonden waren, onmogelijk was, leek het halfverkoolde lijk inderdaad dat van Martine du Moulin te zijn, mede omdat in een van de armen sporen ge vonden werden van een medische in greep na een ernstig ongeluk, dat het slachtoffer enige jaren tevoren overko men was. Twee van de drie gearresteer den bekenden volmondig in zoverre dat zij de derde, de 43-jarige beschuldigden de jonge vrouw vermoord en verminkt te hebben en haar romp met benzine overgoten en in brand gestoken te heb ben. In hun auto werden bovendien di verse bewijsstukken aangetroffen, hoe wel degenen die door de medeplichtigen werd beschuldigd, hardnekkig bleef ont kennen. Een bezwarende omstandigheid was dat hij de jonge vrouw persoonlijk kende en haar al eerder lastig gevallen zou hebben. Terwijl de ouders van Marti ne du Moulin voorbereidingen troffen voor een plechtige herbegrafenis van het stoffelijk overschot van hun dochter, ver scheen deze in Marseille op een politiebu reau en legitimeerde zich, zeggende dat zij geruime tijd met vakantie in Spanje geweest was en zij bij terugkeer in Fran krijk vernomen had dat zij vermoord zou zijn. Het onderzoek is nu uiteraard aan zienlijk bemoeilijkt omdat de identiteit van het slachtoffer geheel en al onbekend is, terwijl de hoofdschuldige blijft ont kennen. Rotterdam - ANP De stich ting Garantie-Instituut Woning bouw stelt met ingang van van daag de inschrijving open voor bouwondernemers, die in het register van het instituut wil len worden ingeschreven. Zij kunnen daarna plannen aan melden van projecten koophui zen, die met garantie van het instituut kunnen worden ver kocht. Hiermee gaat volgens de stich ting een voor Nederland uniek algemeen geldende garantiere geling van start, die kopers van huizen (voorlopig eengezinshui zen) voor het eerst in staat zal stellen in het bezit te komen van een huis met garantie, zoals al voor veel andere artikelen ge bruikelijk is. Het zal nog wel enige maanden Plan van Woningbouw Instituut duren voor er voldoende aan bod van huizen met garantie is, omdat de bouwondernemers zich eerst bij het instituut moe ten laten inschrijven, vóór zij plannen mogen aanmelden. De garantieregeling van het in stituut biedt de koper de waar borg, dat het huis, dat hij koopt zal worden afgebouwd, of als dat niet mogelijk is, in ieder geval de financieel nadelige ge volgen daarvan tot een mini mum zullen worden beperkt. De regeling geeft ook zekerheid over de technische kwaliteit, met uitzondering van enkele kleine onderdelen. De garantie is over het alge meen zes jaar en voor funda mentele gebreken in de con structie, zelfs tien jaar geldig. De garantie geldt voorlopig al leen eengezinshuizen. Dom Giovanni, Franzoni, de ex-abt van de Romeinse bene dictijner abdij van St. Paulus- aanval op de kerkelijke rijk dommen en het tekort schieten van de kerk om in Rome de ven. Die geloofsbelijdenis was hij te weinig respect heeft ge maand al leek het zeker dat Kardinaal Poletti besluit zijn Franzoni zijn ongekend zware brief met de opmerking dat De abt legde onder Vati- Franzöni"van"zijn "priesterlik kaanse fu?cties ke status vervallen verklaard. neer' Y*rUet de kloosterge- Hij heeft een verbod gekregen 'TieiPsckap en Y' ë*?- 111 om nog enige priesterlijke ac- e - van a Is tiviteiten uit te oefenen. Al dus meldt onze Romeinse cor respondent Frans Wijnands. straf niet zou ontlopen. inkeer en terugkeer altijd mo- sindsdien het bezielende mid delpunt geweest van een grote gemeenschap van gelovigen. Franzoni bleef evenwel in de De bijzonder zware kerkelijke °6en van he* Vatikaan een straf is Franzoni opgelegd »rebel" of het gareel vooral vanwege zijn openlijke terug moest, of duidelijk ge steun en adhesie aan het pro- straft zou moeten worden, gramma van de Italiaanse Toen bfj "J de recente^verkie- communistische partij. Daar vóór al had hij zich voorstan der van de echtscheiding ver- Deze week heeft het vicariaat zuUen bl^ven' ?at er m in Rome de brief van kardi- het h™s «m.de vader grote naai Poletti gepubliceerd =1" het tot een waarin de straf bekrachtigd komt. Intussen de geloofsleer en uiteraard van paus Paulus. Franzoni wordt er onder verontwaardiging gewekt in de gemeenschap waar Franzo ni aan het hoofd stond. Er zingsperiode openlijk de com munisten bijviel werd in de hoogst kerkelijke kringen het klaard hetgeen het"Vaükaan Proces °P 8ezet om Fran" bijzonder ongelegen kwam zom mi ain te ze"^- van beschuldigd dat hij „Gods worden ook de komende da- volk" doorlopend ernstig in gen scherpe reacties verwacht verwarring heeft gebracht met onder meer uit de hoek van de zijn (politieke) opvattingen, progressieve priesters en ba- dat hij ongehoorzaam is ge- sis-groepen waar de opvattin- weest aan uitspraken van het gen van Franzoni volledig Italiaanse episcopaat en dat geaccepteerd waren. omdat op dat moment in Italië een referendum werd gehou den over deze kwestie. Dom Franzoni was overigens al bijna twee jaar niet meer Vicaris-kardinaal Poletti stuurde Franzoni begin juni een ultimatum waarin hij eiste dat Franzoni zich openlijk zou verontschuldigen voor zijn uit- actief als priester. Omdat het gesproken standpunt. Zo niet, Vatikaan hem onder meer op dan liep de ex-abt, het risico grond van die uitspraak ten gunste van de echtscheiding, geschorst had. Hij kreeg toen al een verbod priesterlijke ta ken uit te oefenen en sacra- manten toe te dienen. De in de volkswijken rond de Paulus-abdij zeer populaire Dom Franzoni lanceerde in diezelfde periode een felle van de terugzetting naar de lekenstand. Franzoni heeft daarop nog een ontmoeting met Poletti gefor ceerd. Hij schreef een „open brief' waarin hij zich in een duidelijke geloofsbelijdenis priester en katholiek voor het leven verklaarde. Meermalen zei hij priester te willen blij Op het 41e internationale eu charistische congres in Phila delphia heeft de Amerikaanse theoloog James Young gezegd, dat de echtscheiding een van de ernstigste problemen is van de kerk in de Verenigde Staten. De stijging van het aantal echtscheidingen in de Verenig de Staten noemde Young on rustbarend: 700 in 1967, 7000 in 1973, bijna 20.000 in 1975. De kerk stelt zich, aldus Young, nogal hard op tegen katholieken die gescheiden zijn en weer willen trouwen. Veel kerkelijke juristen zijn van mening, dat aan deze katholieken de sacramenten niet geweigerd mogen worden. Young voegde daaraan toe, dat de kerk zelf in vele geval len mede-verantwoordelijk is voor het grote aantal echt scheidingen, omdat zij te wei nig doet aan de vorming van verloofden. Ook de maat-" schappelijke omstandigheden spelen een belangrijke rol, al dus Young, want het zijn voor al de armeren die vaak schei den. Momenteel is achter gesloten deuren een theologisch sympo sium aan de gang. Hieraan nemen driehonderd theologen deel van de vijfen twintig verschillende christelij ke kerken en groeperingen. In Madrid zullen zondag vijf tig leden van „Opus Dei" priester worden gewijd. De kandidaten zijn afkomstig uit tien landen: West-Duitsland, Italië, Spanje, Argentinië, Australië, Brazilië, Columbia, Mexico, de Verenigde Staten en de Filippijnen. De nieuwe priesters zutfén pastoraal werk gaan doen in hun eigen land. De internationale kath olieke vereniging „Opus Dei" zegt zestigduizend leden te hebben in tachtig landen. De vereniging, die in 1928 werd KORTE METTEN opgericht, bestaat uit pries ters en leken, die zich toeleg gen op een intensief geestelijk leven in hun beroep en omge ving. Bij gelegenheid van de 750ste sterfdag van Fransiscus van Assisi op 4 oktober zal de Braziliaanse regering een spe ciale postzegel uitgeven in vierkleurendruk en in een op-, lage van een miljoen exempla ren. De zegel toont de heilige volgens een tekening van Ary Farundes. Er komt ook een speciaal stempel met de tekst „Ter ere van de heilige Fran siscus van Assisi 1226—1976." Evangelische christenen uit geheel Afrika zullen van 9 tot 20 december in Nairobi (Ke nia) bijeenkomen voor een pan-Afrikaanse assemblee voor christelijk leiderschap. Doel is een strategie te ont werpen voor de voortzetting van de verspreiding van het evangelie in Afrika. Onder anderen Billy Graham en de anglicaanse bisschop Festo Kivengere uit Oeganda zullen het woord voeren. Het groot ste deel van de zevenhonderd deelnemers bestaat uit leken, die posities bekleden in rege ringen, het zakenleven en de massamedia. Ongeveer zeven tig procent van de bezoekers zal tussen de twintig en veer tig jaar oud zijn. Mgr. Roger Etchegaray voorzitter van de Franse bisschoppen conferentie, heeft in een boodschap over de schorsing van de Franse bisschop mgr. Marcel Lefebvre de Franse katholieken gevraagd te onderzoeken of ze trouw zijn aan het concilie. Bidden voor Lefebvre is niet voldoende, aldus mgr. Etchegaray, we moeten ons ook voor God afvragen of we bij de uitvoering van het concilie niets hebben verdraaid of verminkt. Volgens hem blijkt uit de geschiedenis dat elke periode na een concilie zowel van grote betekenis is, als moeilijk en pijnlijk. Er is tijd, tact en vooral onwankelbare trouw nodig om de leer en de beslissingen van het concilie vlees en bloed te laten worden in het leven van alledag. Sterk benadrukt hij de eenheid van de kerk, gegarandeerd door de verbondenheid met de paus. Verder wijst de voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie erop dat de tweestrijd, waarin een aantal katholieken momenteel verkeert vanwege de gebeur tenissen rondom mgr. Lefebvre, alleen door het geloof kan worden overwonnen. De verharding van enkelen mag de trouw van de meerderheid niet doen vergeten, aldus mgr. Etchegaray. die ook stelt dat de paus veel geduld heeft gehad met de traditionalistische bisschop, die het concilie als ketters verwerpt. In een publikatie in het Franse dagblad „Le Figaro" noemt Mgr. Lefebvre het tweede Vatikaans concilie het „concilie van de splitsing". Dit concilie, zo zegt hij, heeft de traditie de rug toegekeerd en heeft gebroken met de kerk van het verleden. Mgr. Lefebvre zegt zich af te vragen of deze paus wel werkelijk de paus is. Hoe kan een opvolger van Petrus onder leiding van de heilige Geest voorgaan in de vernietiging van de kerk, die in zo'n korte tijd zo diepgaand heeft plaatsgevonden, zo vraagt hij zich af. Volgens hem is daar in de geschiedenis nog geen enkele ketter in geslaagd. Mgr. Lefebvre schrijft, dat hij in elk geval zal blijven ijveren voor het herstel van het priesterschap. Hij veroordeelt verder het „niet-aanvals-verdrag" dat volgens hem is gesloten tussen de katholieke kerk en de vrijmetselaars. Dit verdrag betekent een volledige breuk met de traditie van de kerk, aldus mgr. Lefebvre. „Hoe kunnen we met deze scheurmakers gemene zaak maken en meedoen aan hun werk van verwoesting van de kerk?" zo schrijft hij. Volgens hem staat het vast, dat het geloof dat de kerk twintig eeuwen heeft geleerd geen enkele dwaalleer bevat.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7