Triomf van geweld GUIDO HORNMAN HAD HET WEER MOEILIJK Deze zand, zee, zomer Voordeelbon Deze zand, zee, zomer Voordeelbon THE WILD BUNCH: En verder AVONDJE SCHEVENINGEN LUIDT LANGE HETE ZOMER UIT PLATENFEEST TEGEN AFBRAAKPRIJZEN i»(< ViUJIAAtj t> AUUUSTUS l«Vt) LiüjXDÜJIJ CU UKAÏN 1' PAGINA 5 ap C CAMERA Een stroom van iloed vloeit over de scènes van de door Sam Peckinpah geregis seerde film „The wild bunch". Dat lijkt niets bijzonders omdat |de meeste westerns 't nu een- ial goeddeels van slachtpartij- tn moeten hebben, maar in dit Igeval zijn er met het bloed ;mde dingen aan de hand: iet spat nadrukkelijk traag uit wonden en bovendien is het :omstig van zowel rustige turgers als doorgewinterde De traagheid waarmee het •mt is te danken aan een filmtechnisch foefje. Als men sen van daken storten, paarden iin hun vaart struikelen, kogels of messen in de weekheid van een hals terechtkomen, past Peckinpah het effect van „slow motion" toe: hij laat wat zich afspeelt in versneld tempo opne men en toont dat met de gebrui kelijke snelheid van 24 beeldjes per seconde. baarmee krijgt het onheil een "•"sterk accent. De kijker wordt becondenlang geconfronteerd bet de ondergang van het slach- ^^Jtoffer. Peckinpah neemt de tijd 'om het sterven te laten zien bmdat het nu eenmaal onmoge- lijk is om de intensiteit van het \99 rustig wandelende burgers in een orgie van geweld aan hun eind komen. De dood en verderf zaaiende lieden tekent Peckin pah niet als regelrechte boeven, maar als mensen die maar moeilijk kunnen wennen aan de veranderingen die zich in de Amerikaanse maatschappij vol trokken omstreeks 1913: de tijd van het Wilde Westen was voor bij, de periode van wereldoorlo- gen brak aan. De verdeling in schooiers en schatjes heeft hij in deze film laten vallen, ook de meest rauwe kerel is in feite een man die verdwaald is in een samenleving die hij niet begrijpt en niet wenst te aanvaarden. Niet bang worden, want „The wild bunch" gaat zich echt niet te buiten aan een overdaad aan karaktertekening. Scènes als de overval op een station, het ge vecht om een treinwagen met munitie, de slachtpartij tussen de twee bendes bepalen het ty pe: western, maar dan zo per fect en met zoveel fantasie ge maakt, dat het een van de sterk ste van de laatste tien jaar is. In het begin van de film kijken kinderen naar een schorpioen die door grote rode mieren wordt opgevreten. Het is een brok niet mis te verstane symb oliek en een suggestieve aanloop voor een van de grootste slacht-, partijen in het westerngenre. Dat onder anderen Ernest Borg- nine en William Holden zijn in gezet voor een nogal rommelig verhaal, doet aan het totaal nau welijks schade: „The wild bun ch" is een spectaculaire triomf van het geweld. Open Leidse kampioenschappen Leiden Guido Hum man vierde ge plaatst bij de Open Leidse Tenniskam pioenschappen, kenmerkt zich door steeds lange driesetters te spelen. Giste ren moest hij eerst de wegens de inval lende duisternis de avond tevoren ge staakte wedstrijd tegen Johan Madsen voltooien. De stand was 4-6, 6-1, 3-2 voor Hornman, die nu drie games achter el kaar maakte en daarmee de winst met 6-2 binnenhaalde. Johan Madsen had en kele levensgrote kansen op een beter resultaat gemist. In de eerste twee ga mes had hij beide keren een 40-15 voor sprong niet benut.... In de volgende ronde ontmoette Horn man de Hagenaar Piet Veentjer, die al jaren in de hoogste klasse zijn partijtje duchtig meeblaast. Hornman had ook nu aan twee sets niet voldoende. De al enke le jaren voor Tilburg uitkomende speler verspeelde in de eerste set een 5-4 voor sprong hetgeen hem de set kostte (5-7). In de volgende stelde hij weer orde opza- ken en haalde met 6-3, 6-3 de overwin ning binnen. Veentjer, «lie over een dode lijke forehand beschikt, miste het geduld, dat tegen het positiespel van de Tilburger noodzakelijk is. Hij wachtte niet op goede kansen om de aanval te openen, maar probeerde te forceren hetgeen hem nood lottig werd. Een sterk wapen van Horn man is zijn grote loopvermogen, gepaard met de gave de bal uit alle standen en plaatsen daar te slaan, waar hij hem wil hebben. Vooral zijn lobs komen vaak op of net binnen de lijnen neer. Marinus Brooshooft heeft op eigen ter rein van het A-toernooi moger; proeven en dat ging hem helemaal niet slecht af. Opponent Peter Vaarties bleef hij in de eerste set goed bij, maar in de tweede bleek het klasseverschil duidelijker: 6-4, 6-1. Martin Koek behaalde een snelle zege op de Hilversummer Otto Blom (6-1, 6-2). Shot-speler Hans Adama van Scheltema had grote moeite met Hartmut Bielefeld, die zich pas na 6-2, 1-6 6-1 gewonnen gaf. Voor Patricia Blaas was het gisteren een slechte dag. Eerst werd de single tegen Lidy Bielefeld met 7-5, 6-4 verloren, later op de middag kon ze het met Richard Kasten in het gemengddubbel ook niet bolwerken. Marijke van Deur sen en Otto Panman zegevierden met 6-4, 2-6, 6-2. Richard nam later wel revanche. Samen met Martin Koek bleef hij de Amster damse gebroeders Jaap en Otto Panman eveneens in drie sets de baas: 6-4, 2-6, 6-2. In B zorgde Dick Bouman voor vuurwerk door de winnaar van vorig jaar en dien tengevolge nu eerst geplaatste Louk Klip- pel uit te schakelen. Gedegen spelend en onnodige risico's vermijdend verdreef hij Klippel van zijn geliefde netpositie naar het achterveld, waar deze weinig gevaar lijk was: 6-3, 6-4. T\vee kwartfinales werden beslist wegens opgeven door één der partijen. Hans Vergoed kreeg bij de stand 2-6, 0-2 voor Johan Madsen weer te veel last van een oude knieblessure. René Castelein liep ineens een grote bloeduitstorting op zijn hand op, precies op de plaats waar hij eind vorig seizoen een peesschedeontste king had. Verder spelen was onmogelijk en Rob Hasselo, die al met 6-3, 1-6, 20 voorstond, ging naar de volgende ronde Robert Boers klopte de 45-jarige Koen Dekker met 6-2, 7-5. Louk Klippel herstel de zich van het debacle in het enkelspel. Met Rob Hasselo had hij weinig conside ratie met wedstrijdleider Cees Koole en diens partner H. Biesheuvel: 6-3, 6-0. Annelies Koole en Milou Penseel versloe gen het Unicumkoppel Marion van Boec- kel en Hélène van Paridon (6-1, 6-1) en bereikte daarmee de finale. Hetzelfde presteerde het Brabantse duo Jacqueline Vletter en Iris Zwollo, dat het tegen de Roomburgse dames Ineke Spijk/Elly Vin gerling wel moeilijker had, getuige de 6-2, 7-6 uitslag, In C verraste Hans Goudberg, die ook bij Roomburg speelt. Hij versloeg de favoriet Maarten van Hage met 6-2, 7-6. Ook Koen Heringa stelde zijn kandida tuur voor de eindzege. Jan Siersema bleef alleen in de eerste set bij: 6-4, 6-0. Ina van Duuren plaatste zich als laatste in de halve finale door Marijke Brink met 6-2, 6-2 te overtroeven. Grimbergen en Stokkermans, die hun afscheidsdub- bel speelden (Kees Stokkermans vertrekt voor enige jaren naar Indonesië) legden het loodje tegen hun jongere opponenten Jonkheer/van Wijk (4-6, 6-4, 6-3). NIEUWKOOP Bij het open toernooi van de Tenis Vereniging Nieuwkoop ver liep gisteren alles volgens de planning. Lex Bosboom sloeg Willem Hoyng naar alle hoeken van de baan (6-1, 64). Kees de Boer hield het tegen Mark Benninga nog korter: 6-2, 6-0. Nieuwkoper Ben Baardt leverde een zware strijd tegen Marcel Douzé, maar won nog net in de drie sets, hetgeen, gezien de leeftijd van Douzé volgend jaar wel andersom zal gaan: 6-2,1-6, 6-2. De nummer twee van de C-lijst, Karei Huizinga voldeed aan de verwachtingen en won gedecideerd van Dolf de' Ble- court: 6-3, 6-1. De 12-jarige Bonnie Bink- huysen zette haar opmars in D, na het uitschakelen van favoriete Annie Wahle, voort door Ank Buikema te kloppen. CARL ADAMSE fn de lengte niet haalbaar u, R mist zijn uitwerking niet: je Wordt met je neus op het bloed graagf LUXOR - Black Emanuelle. De donkere Karin Schubert Nicholson als patiënt in een psychiatrische inrichting, heeft het frivole kassucces van Silvia Kristel aangegre- 'n Amerika beloond met vijf Oscars. Thans voor da pen om een soortgelijke vertoning op het witte doek we©1* 'n Leiden. (18) TRIANON - Vakantieperikelen. Louis de Funés in een te brengen. (18) LIDO - Diamonds are forever. Sean Connery als James ouc'e vakantiefilm (al.) Bond in een van de oude successen. (14) srlandse makelij. (18) Blue Movie. De eerste harde sexfilm van RUNSBURGSE BOYS KANSLOOS TEGEN FC TWENTE (0-5) (Van onze sportredactie) RIJNSBURG FC Twente heeft gisteravond een oefenwed strijd tegen de amateurvereni ging Rijnsburgse Boys met 0-5 gewonnen. De ploeg van trainer Spitz Kohn, die in aanvallend opzicht een matige indruk ach ter liet leidde bij de pauze reeds met 0-2. Beide doelpunten kwa men van de voet van Arnold Mühren, «lie tweemaal van af stand fraai raak schoot. Na rust zou FC Twente tegen zaterdag tweedeklasser Rijnsburgse Boys voldoende kansen krijgen om een nog ruimere overwinning te boeken. Met Pieter Wildschut, Ed«lie Pasveen en Eddie Achter berg in de ploeg voor Arnold Mühren, Volkmar Gross en Jan Jeuring zou FC Twente nog slechts driemaal de goede rich ting vinden. Niels Overweg zorgde uit een directe vrije trap voor 0-3. Hal verwege de tweede helft bepaal den Pieter Wildschut en Ab Gritter binnen twee minuten de eindstand op 0-5. De lange hete zomer van 1976 wordt in Schevenin- gen officieel uitgeluid tij dens een groot slotfeest op zaterdag 14 augustus in het Circus-theater. Aan dit Avondje Scheveningen", dat geregisseerd wordt door Veronica-medewerker Leo van der Goot werken mee het nagelnieuwe sho workest van José Marcello, besnorde troubadour Ben Cramer, tjilpende sirene Ria Valk, Conny vanden- bos, operettezangeres Ma rian Rosenthal, Willgke Al- berti, Harry 't Hoof, Bue- no de Mesquita, de Haagse couturier Gérard Brussé met een zilt tableaux vi- vant, het Schevenings Vis sersvrouwen Koor en een majorettenkorps. Tijdens deze show, die om half ne gen begint zal voor het eerst in de geschiedenis van het vaderlands enter tainment gebruik worden gemaakt van een intern te levisiecircuit. Hierdoor zul len presentatrice Alice Op- penheim en presentator- spelletjesleider Tony Berk in de gelegenheid worden gesteld in de zaal inter- vieuws af te nemen, die gelijktijdig geprojecteerd worden op het toneel. Dit reuzescherm zal tijdens de show ook dienst doen als décor, waarop foto's, teke ningen en maquettes van het oude en toekomstige Scheveningen elkaar zullen afwisselen. Pier krijgt circus Sarrasani op bezoek geeft recht op een reductie van TWEE GULDEN EN VIJFTIG CENT per plaats op alle rangen boven tien gulden tijdens het zomer* slotfeest „Een avondje Scheveningen" op 14 augustus 1976 in het Scheveningse Circustheater Si; het pluis bespreken (mogelijk vanaf maandag 9 augustus) dese bon te overhandigen san de kas sa van het Circus-theater. De keurtroepen van Circus Sarrasani zullen op zater dag 7 augustus dfrrukken naar Scheveningen en 's morgens om elf uur pre cies een openlucht-show verzorgen voor het hoog- geërd Pier-pubkek. Aan dit extra buitengebeuren wordt meegewerkt door de Sarrasani-hofka pel, clowns, jongleurs en dres- seurs met een bonte mena gerie van paarden, konij nen en hazewindhonden. Zondagmorgen van 10 tot 12 uur houdt het circus op het Malieveld een open dag. Het publiek heeft dan gratis toegang. Het orkest speelt in de tent, de arties ten vertonen hun kunsten en delen op verzoek hand tekeningen uit. Ook ZAND, ZEE, ZOMER houdt op het einde van het badseizoen 1976 grote uit verkoop. Kom dat zien en pak dat mee. Op zondag 8 augustus beginnen we wel gemoed in onze platenaf- deling. Van elf uur 's mor gens tot twaalf uur 's mid dags, dus precies één kost baar piek-uur kunt u dan met bijgaande zand, zee, zomer-voordeelbon een kostelijke langspeelplaat met dertien gouden hits (winkelwaarde 1490) plus de single met de eurovisie hit van Teach In „Ding-a- dong" (winkelwaarde 6,90) afhalen voor niet vijf, niet vier, niet drie, niet twee, maar pakweg voor anderhalve gulden. Oftewel één gulden en vijftig centjes. Wie het eer ste komt het eerste maalt. De schijven zullen laag over de toonbank vliegen, zolang de voorraad strekt. Dit alles zal plaats vinden bij de koffieshop „Sea Horse" op de Scheven ingse Pier. Ter blijde aan moediging zal shopeige naar Henk Plat aan elke tiende koper een onbe hoorlijk grote pannekoek ter waarde van twee vijf tig gratis verstrekken. KUST EN TE KEUR En ja, daar gaat ie dan maar weer: vanavond bij krim pende wind uit bet zuid-westen optreden van Sylvio en Patricia Paay op de Scheveningse Pier. Aanvang aebt uur; de presentatie beeft Viola van Emmenes. Na afloop dansen. Zaterdag 7 augustus begint voor recreërend Schevenin gen met bet optreden van een steelband, die heupwie gend en rolling stoned over de Pier zal trekken. Om één uur speelt Will Luikinga op bet Nautica Platform zijn spel der eeuwige hebzucht „Will wil wel". Om één urn 's middags een demonstratie worstelen op de Promena de en twee uur later een grote muzieksbow op dezelfde plaats door vijf blaaskapellen. Traditiegetrouw begint bet kindermatinee op bet Festivaleiland om twee uur. Spreekstalmeesteres Viola van Emmenes zal dan een show van clowns, goochelaars en buiksprekers smeuiig aan elkaar praten. Om twee uur die middag zijn er ook schatgraafwedstrijden voor kinderen van 6 tot 12 jaar tegenover de Vuurtoren op bet Scheveningse strand. In Noordwijk begint om kwart over aebt vanavond een orgelconceti door Charles de Wolff in de Grote Kerk aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen. Toegang drie gulden per persoon. Op zaterdag 7 augustus trekt bet Rijnsburgse Bloemencorso door Noordwijk. Om negen uur 's avonds expositie van de deelnemende praalwa gens op de Koningin Wilbelmina Boulevard. In Katwijk vanavond badgasten-bridgedrive in de sporthal Cleyn Duin aan de Stadboudersdreef. Aanvang acht uur. Op zaterdag 7 augustus wordt de jachthaven Katwijk officieel geopend, 's Avonds gondelvaart met bescheiden vuurwerk. Geeft recht op de langspeelplaat met dertien gouden successen plus de single met de Eurovisiehit van Teach Inn „Ding*a-dong" voor de afbraakprijs van één gulden en vijftig cent 1,50). In te leveren in de ZAND, ZEE, ZO- UER-DISCO-HOEK bij koffieshop „Sea Noria" op de Seheveningee Pier tuilen elf uur 'i morgens en twaalf uur 'i middagi op undag echt augustus.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5