BERT PRONK IN DE =EINDSPRINT VERRAST WIERSMA IN DE MOEILIJKHEDEN Ferrari trekt zich terug uit Formule I Titel van de tennis jeugd Bas Vletter Genna Sosonko twaalfde in Biel Nice: Van AZ nooit gehoord ,„,Jn profronde van Leiden COUftAiN i, PACLNA 11 Restanten zeer voordelige TENTEN LUCHTBEDDEN EN BOTEN OLYMPIQUE SPORT EN CAMPING Arnold Spoelplein, Loosduinen Tel. 68.82.04. ~lt hÉ Z «termeer - De 16-jarige Brabander Bas Vletter heelt lijn WP nat'ona'e tennlstitel bij de jeugd, vorig jaar in de leeftijds- VVM groep tot en met zestien jaar behaald, gisteren in Zoeter- ®eer geprolongeerd door in de leeftijdsgroep tot en met achttien jaar de Limburger Marc Albert in de finale in drie i (6—3, 4—6, 6—4) te verslaan. Opvallend was de jeugdige leeftijd zestien jaar van de finalisten, die bijzonder aan elkaar gewaagd bleken te zijn. Aangezien beide spelers, mede door de districtstrainingen, veel met elkaar optrekken, slaagden ze er nauwelijks in elkaar te verrassen, waardoor Shet fysieke- en psychische overwicht van Vletter uiteinde lijk de doorslag gaf. Marc Albert had gistermor gen in de halve finales in een langdurige driesetter afgere kend met titelverdediger Re- né Gorter. 6—4, 6—7, 6—4, en begon de finalepartij als fa voriet. De Apeldoomse Inge Kor sten prolongeerde haar titel bij de meisjes door een over winning van 6—4, 6—0 in de finale op Marcella Mesker. Behalve aan het eind van de eerste set is Inge Korsten nauwelijks in moeilijkheden geweest, hetgeen ze hoofdza kelijk te danken heeft aan haar krachtig geslagen bal len, die de technisch voor treffelijk onderlegde Marcel- la Mesker veel te machtig bleken. De beslissende ontsnapping, Bert Pronk, hier nog op kop, zou Gerard Kamper in de eindsprint evenwel voor SSR, moeten laten gaan. iden. SIDEN Onderschatting, jrtje Pronk, de coureur uit iheveningen die zich in de ur de France zo sterk liet In, weet na gisteravond ook tf dat woord nu exact in- mdt. In de zesde profronde m Leiden was Pronk, met Ge- rd Kamper van de Frisol- weggesprongen. Samen :n ze een halve minuut op niet al te hard jagende pelo- ANCEfa; voorsprong die tot aan meet eenvoudig behouden eef. Een eindstreep ook die irt Pronk, na de zege in Sche ningen wederom een over- nning zou moeten gaan bren- n. Want: Pronk mag dan geen >-sprinter zijn, een Gerard unper zou hem toch niet kun- n bedreigen. ;t pakte anders uit voor de •Raleigh-rijder. Niet hij, maar imper spurtte van kop af naar afgetekende winst Kamper, rige week nog winnaar in de tudse rohde, later: „Ik geloof t Bertje me heeft onderschat, j heeft in de laatste ronde ook ■n moment geprobeerd weg te len, terwijl juist dat toch z'n kste punt is. Een vreemde maar voor mij kwam het goed uit. betekende de verrassende •ping van een Leidse pro- mde die het talrijke publiek tienduizend toeschouwers zich rond het parkoers 'ninginnestraat verzameld) ze- o mi m tw66^ gedeelte sterk 12534"bft geboeid. Het eerste part n de vijfennegentig kilometer rd opgeëist door het tweetal Aling uit Bladel en Arie Lwrsluis, de renner uit Ameide Din Met Gerben Karstens, Hennie Kuiper, André Gevers en Nederlands kampioen Jan Raas werd ook „Jopie" Zoete melk door Manja Riethoven In de bloemetjes gezet. vette leidersprijs veroverde hij tenslotte ook nog eens de zeven de plaats) wist dit duo zich zo'n 35 rondes aan kop te handha ven. Totdat wereldkampioen Hennie Kuiper, met behulp van Gerben Karstens en Joop Zoe temelk, zorgde voor een temp oversnelling van het zestig man sterke peloton. Aling en Versluis werden terug gepakt en de beurt was aan Nederlands kampioen Jan Raas om met Wim de Ruyter en Aart Bakker een „gat" te slaan. Een poging die al snel de kop werd ingedrukt. Weer was het Gerben Karstens die voor de aansluiting zorgde. Karstens speelde overi gens toch een, ook voor de jury opvallende rol. Al in de tweede ronde had hij door een lekke achterband het peloton vaarwel moeten zeggen. Geen reden voor de „Karst" - „In Leiden heb ik altijd pech" - om niet een ronde later weer aan te haken, daar mede de jury voor grote proble men plaatsend. Pas na afloop werd het ook achter de jury-ta fel duidelijk dat Gerben Kar stens een ronde achter lag. Diezelfde Karstens had toen echter wel ploeggenoten Jan en Piet van Katwijk in de eind sprint-naar de vierde en vijfde plek gebracht De derde plaats in deze ronde, waarin de profs overigens gratis aan de start verschenen om het doel (geld verzamelen voor de geestelijk gehandicapte school kinderen) van organisator Joop Riethoven te steunen, ging naar Jan Raas. Zijn knappe solo bracht hem op tien seconden van de twee koplopers. Uitslag zesde profronde van Leiden over 35 kilometer: 1. Gerard Kamper (Warmenhuizen); 2. Bert Pronk (Scheveningen); 3. Jan Raas ('s-Gra- venpolder); 4. Piet van Katwijk (Hill); 5. Jan van Katwijk (Bladel); 6. Harm Ottenbros (Hogerheide); 7. Jan Aling (Bladel); 8. Ko Blok (Krui- ningen), 9. Albert Huizebosch (Nije- veen); 10. Ben Groen (Steenwijk) 11. Jan Brinkman (Rotterdam); 12. Do nald Allen (Australië) 13 André Ge vers (Schijndel); 14. Jan Krekels (Sit- tard); 15 Ger Harings (Sibbe). GERT JAN ONVLEE (Van onze sportredactie) DEN HAAG Leiders in het rentipsklassement zijn nog steeds trainer Tom McGarrity met 120 punten en jockey Henk van der Kraats met 117 punten. Voor de drie rennen van zater dag, komen de tips van Wim van der Meer, die verleden week Truus van der Kraats versloeg. Zijn nieuwe tegenstandster is amatrice Margot van Dijk. VAN BRIENENS MEMO RIAAL: Margot van Dijk: King i of Courage, Liesbeth Sir Ishan 1 en outsider: Zilverster. Wim van der Meer: King of Courage, Sir Ishan, Zilverster en outsider: Clio. DIANAPRIJS: Margot van Dijk: Nan van de Buthe, Rosa's Power, Flower Power en outsi der: Technue le Bref. Wim van der Meer: Rosa's Power, Nan van de Buthe, Amber en outsi der: Technue le Bref. ZILVEREN SCHILD: Margot van Dijk: Tier an an, Laureade, Funchal en outsider: Maar schalk. Wim van der Meer: Prai rie Prince, Maarschalk, Arequi- pa en outsider: Laureada. Tips voor Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR De meeste aandacht gaat zaterdagmiddag op Duindigt uit naar de drie rennen. De zeven draverijen zipi erg matig bezet. In de Dia- na-prijs (een soort derby alleen voor merries) komen voor een prijzengeld van ruim 23 mill* elf volbloeds aan de start. De beste kansen op paier zijn voor de Nederlandse kam pioensjockey Henk van der Kraats met Nan van de Buthe. De tweejarige renpaarden strij den in de Van Brienen Memo riaal. De paarden van stal Ge- ran (Liesbeth en King of Coura ge) zullen met Sir Ishan en Anki de strijd gaan beheersen. De amatrices en amateurs komen over 2600 meter in actie. Inzet bij de liefhebbers is de jaarlijk se ren om het Zilveren Schild. De dochter van Wim Overeem, Linda, maakt haar eerste optre den op een vurige volbloed. Als paard (Arequipa) en Linda het hoofd koel kunnen houden, kan de eerste start al gelijk tot suc ces leiden. De eerste start is om half drie. DEAN WORTHYPRUS, Nike Volarrn, Lola van Voorne en Os car Baker. NICIAS GRANDSHAMP- PRIJS, Nino Song, Lea Bond en Milady Baker. SEDDOUKPRUS, Petra Fortu- na. Playboy Fortuna en Petite Monique. PORTERHOUSEPRUS, Madam Bronstee, Osmond en Norton Roodnoot FANDANGOPRUS, Lido Bui tenzorg, Victorious II en Joke. FIORLISPRUS, Iron, Maarten D en Januska D. KERJACQUESPRUS. Olivia Volann, Omar Laguna en Ninth Star. VAN BRIENENS MEMO RIAAL, King of Corage, Lies beth en Sir Ishan. DIANAPRLJS, Nan van de Bu the, Rosa's Power en Amber. ZILVEREN SCHILD, Maar schalk, Arequipa en Funchal. AMSTERDAM In tegenstelling tot de eerste ronde konden gistermorgen de scheidsrechter Raymond Picard uit België en de Amsterdammer Theo Nobbe in een zeer rustige sfeer de tweede ronde in het wereldkampioenschap dammen laten beginnen. De tweede zitting heeft duidelijk gemaakt dat wereldkampioen Iser Koe perm an zijn titel waarschijnlijk niet zal prolongeren, want in een schitterende partij werd hij door zijn landgeboot Tsjegolev verslagen. Voor de nationale kampioen Harm Wiersma was in deze ron de bijna puntverlies weggelegd. Op het moment, dat Koeperman in een verloren stand de tijdslimiet overschreed en Tsje golev twee punten kon noteren, ploeterde Wiersma tegen Nevio Zorn in een zes-om-zes eindspel met weinig of geen winstkansen. De Italiaan, die vanaf de ope ning een felle aanval op zijn lange vleugel te verduren had gehad, was er met knap verde digen in geslaagd Wiersma te rug te wijzen. Maar evenals in de eerste ronde tegen Kuyken wist Zorn ook nu de weg naar remise in het eindspel niet te vinden. Tot grote opluchting van Wiersma kwam dan toch nog de niet meer verwachte fout en kon hij toeslaan. Na afloop was de nationale kampioen doodmoe. De snelste overwinning was voor de Rus Gantwarg, die reeds na enkele zetten een schijf won en Don Candane ver der rustig naar de nederlaag speelde. Clerc bleek veel te sterk voor Agliardi, die wel taaie tegenstand bood, maar tenslotte toch werd overspeeld. Fidele Nimbi liet als derde een overwinning aantekenen. In de laatste fase van de strijd beging Gentlerman in tijdnood enkele onnauwkeurigheden, die de Congolees niet ontgingen. Ver- poest bleek ook veel te sterk voor Lepsic die resoluut door de Belgische kampioen naar de ne derlaag werd gespeeld. Hisard won in het middenspel een stuk en gaf de jonge Tsjech Marek verder geen kansen meer om niet iets te bereiken. Hans Jansen won als een-na-laatste zijn partij. Het duurde tot ver in het midde nspel alvorens de jonge speler uit Emmen goed ging aanvallen en op terreinwinst afging. Toen was het ook gebeurd met Del hom, die snel in een verloren eindspel terechtkwam, de laatste partij was de meest spannende van deze ronde. An dreas Kuyken en Carlos Smith leverden een fel gevecht en tot grote verrassing kon de Zwitser in de overgang naar het eind spel een bekend offer plaatsen, waardoor Smith in een verloren positie kwam. De Amerikaan, die zeer moeilijk te kloppen is, verdedigde zich hardnekkig en had geluk toen Kuyken de winst miste. Op het nippertje bereikte Smith nog remise. Hij bevestig de hiermee zijn reputatie dat hij vrijwel onverslaanbaar is. KandaneGantwarg 0-2; Tsjegole- v—Koeperman 2—0; Verpoest—Lep- sic 2—0; Nimbi—Gendlerman 2—0; Marek—Hisard 0-2; Agliardi—Clere 0—2; Kuyken—Smith 1—1; Wiers ma—Zorn 2—0; Jansen—Delhom 2-0. Stand na twee ronden: 1. Wiersma, Tsjegolev. Gantwarg, Verpoest 4 punten. 5 Clerc, Jansen, Kuyken, Smith. Hisard, Nimbi 3, 11. Koeper man 2, 12. Zorn, Delhom, Kandane, Lepsic. Agliardi, Marek, Gendlcr- MODENA - Ferrari heeft zijn wagens teruggetrokken uit het wereldkampioenschap Formule 1 en zal bij de Grote Prijs van Oostenrijk, die op 15 augustus in Zeltweg wordt verreden, niet aan de start verschijnen. Dit werd door een woordvoerder van de au tomobielfabriek in Modena bekend gemaakt. Als reden werd genoemd dat de Britse automobielclub (RAC) het protest tegen de klassering bij de Grote Prijs van Engeland op 18 juli had afgewezen. In Brands Hatch was de Molarenrijder James Hunt na een botsing in de eerste ronde met een vol gens Ferrari bij de tweede start niet toegelaten wagen op nieuw aan de start gekomen en had voor titelverdediger Lauda gewonnen. Ferrari eiste daarop bij een herziening van de eindklassering Hunt daar uit te laten en Lauda tot over winnaar uit te roepen. De Ita liaanse automobielfabriek overweegt nu een protest in te dienen bij de FIA in Parijs. Voor Ferrari rijden of reden, Nikki Lauda en de Zwitser Clay Regazzoni. Lauda heeft thans 56 punten verzameld maar zal er vermoedelijk dit jaar geen een meer bijkrijgen, zijn naast concurrent de Brit James Hunt heeft 44. Nikki Lauda, die zondag een ernstig ongeluk kreeg tijdens de Grote Prijs van West-Duits- land op de Niirburgring, kan sinds gistermorgen weer pra ten. Volgens behandelend ge neesheer professor dr. Horst Lutz was de eerste vraag, die Lauda stelde of hij ooit weer zal kunnen rijden. Zijn tweede zorg betrof de huidige stand van zaken in de strijd om het wereldkampioenschap Formu- le-I. Op de eerste vraag moest pro fessor Lutz antwoorden, dat het hoogst twijfelachtig is, om dat Lauda met het linker oog nauwelijks nog kan zien en afgewacht moet worden of dat oog weer helemaal in orde Buiten gevaar stelt voorspoedig. De algeme ne toestand van de patiënt is verbeterd", aldus een medisch bulletin, „acuut levensgevaar lijkt voorbij te zijn." Lauda, 27 werd ernstig ge wond; een verbrand gezicht en aangetaste longen, voordat hij uit het wrak van zijn Ferrari 312 kon worden getild. Het medische bulletin ver klaarde dat de beademings slangen verwijderd waren en dat Lauda „slechts gedeeltelijk kunstmatig gevoed werd". Ademhaling en bloedsomloop waren „grotendeels normaal" aldus het bulletin. Geen defect De organisatoren van de Gro te Prijs van West-Duitsland hebben in Frankfurt ver klaard dat er geen mecha nisch defect was aan de wa gen waarmee Nikki Lauda zondag een ongeluk heeft ge had. De wagen van Lauda is door een expert onderzocht en hij concludeerde dat alle schade aan de Ferrari te wijten is aan de botsing. Op het moment dat de Ferrari met 160 kilometer per uur een bocht naderde zou een achterwiel zijn losgeraakt Kort voor het ongeluk had Lauda in de pits banden ver wisseld. Geruchten dat een moer niet goed zou zijn aange draaid, werden in de verkla ring tegengesproken. Geen winnaar in lotto DEN HAAG - Niemand had de zes getallen van lotto 31 goed voorspeld. Twee deelnemers hadden vijf kruisjes op de juiste plaats staan. Zij ontvan gen ruim een ton. De uitslag is: Aantal deelnemers 582.740: Inleg 2.460.124,— prijzenbedrag 1.273.050,-; le prijs: geen winnaars, van het bedrag van de le prijs gaat l/5e deel naar de jackpot van lotto week 32, het overige 4/5e deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen van lotto week 31. le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 109.775,— ontvangen; 3e prijs: 93 winnaars, die elk bruto 2.989,- ontvangen; 4e prijs: 4.971 winnaars, die elk 67,— ontvangen; 5e prijs: 6.049 winnaars, die elk 55,— ontvangen; Jackpot voor lotto week 32 102.695,-. Van der Lubbe blij met periodestrijd in hoofdklasse DEN HAAG Het sectiebe stuur zondagamateurvoetbal heeft besloten voor het komen de seizoen bij wijze van proel een periodekampioenschap in te voeren. Daartoe wordt de reeks van 26 wedstrijden onder verdeeld in drie blokken van tweemaal negen en een keer acht duels. De drie periodekam pioenen zullen strijden om het recht deel te nemen, samen met de kampioen, aan de bekercom petitie van de KNVB. John van der Lubbe, de trainer van de hoofdklasser VUC: „Het lijkt mij een erg leuk initiatief. Ik verwacht dat het voetbal er een stuk aanvallender door wordt. Er is nu het hele seizoen iets waar je direct naar uit kunt kijken. Het geeft in ieder geval meer spanning en een extra di mensie. Het succes van dit sys teem is in de eerste divisie al bewezen. Het enige nadeel zou kunnen zijn dat de competitie weer wat langer duurt". BIEL Na het uitspelen van de afgebroken partijen in het interzonaal schaaktoernooi in Biel heeft de Deen Bent Larsen na achttien ronden de leiding met 12 punten. Hij wordt ge volgd door de Rus Mikael Tal met 11 1/2 punten, en een vier tal spelers Lajos Portisch, Tigran Petrosjan, Vassili Smis- lov en Robert Hueber met 11 punten. Gennadi Sosonko speel de zijn afgebroken partij tegen de Rus Boris Goelko remise en bezet de twaalfde plaats met negen punten. Drie spelers plaatsten zich uit dit interzonaal voor de kandida tenmatches. De stand is nu: 1. Larsen 12-2. Tal 11 1/2 - 3. Byrne, Hueber, Portisch, Petrosjan, Smislov 11-8. Andersson 10 - 9. Smejkal, Geiler 9 1/2 - 11. Goelko, Csom, Sosonko 9 - 14. Ro- moff, Liberson 8 1/2 -16. Sanguinetti 8 - 17. Matanovic 7 1/2 - 18. Castro 6 - 19. Lombard 4 1/2 - 20. Diaz 2 1/2. Na de zevende ronde van het open Nederlandse schaaktoer nooi gaat de Joegoslaaf Nemet in de hoofdgroep met de maxi male score op kop. Hij won in 25 zetten van Frans Borm, die na een stukoffer niet meer aan mat kon ontkomen. De enige, die hem nog kan bedreigen is Agur uit Israël, die het Bert Enklaar op de koningsvleugel zo moeilijk maakte, dat deze na het afbreken de strijd maar staakte. Agur heeft overigens al tegen Nemet gespeeld. Hans Ree en de Duitser Woc- kenfuss speelden remise in hun onderlinge duel, waardoor zij met Jan van Reek op de gedeel de derde plaats staan. 1. Nemet met 7 punten, 2. Agur met 6, 3/5. Wockenfuss, Ree, Van Reek, allen met 5 1/2 punt, 6/10. Borm, Enklaar, Hofland, Carlier en Dekker INZAKE BJEKOVIC NICE Het bestuur van de Nice is zeer verrast over het kort geding dat AZ'67 de club heeft aangespannen in verband met de Joegoslavische voetballer Bjekovic. De ex-Partizan Belgrado spits heeft zijn handtekening gezet onder een contract met de Alkmaarse eredivisievereniging en is vervolgens een overeenkomst aangegaan met de Zuid franse club. AZ'67 klaagt Bjekovic nu aan wegens contract breuk. Het kort geding dient vrijdag 13 augustus voor de rechtbank te Nice. Het bestuur van Nice is ervan overtuigd dat hun overeen komst met de Joegoslaaf de enig geldige is. Bovendien heeft de Franse voetbalbond een uitschrijvingsbewijs in bezit van de Joegoslavische bond. Vice-voorzitter Armand Marino van Nice: „Wij kennen Bjeko vic en zijn vroegere club Partizan. Van AZ'67 hebben wij nog nooit gehoord en met de bestuurders van die club hebben wij nooit contact gehad". Harm Wiersma had het moeilijk in de tweede ronde van het wereldkampioenschap, maar won uiteindelijk. dl» (oi.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11