PREMIER ANDREOTTI INTRODUCEERT ZIJN REGERINGSPROGRAM V akantiegangers meer betrokken bij verkeersongevallen Moeilijkheden met graafarm Viking nog niet voorbij CONFLICT OVER HARTLUCHTBRUG Steeds meer zakkenrollers in Amsterdam DUIZENDEN GULDENS SCHADE BU ZANDBAKOORLOG PARACHUTISTE HING 40 MINUTEN AAN LANDINGSGESTEL Personeel Zanderij in staking TIELS BEDRIJF WERKTE JAAR ZONDER VERGUNNING Evacuatie Al Zaatar opgeschort uL/iMUHjIXisO /iUUÜOiUO 1*7<U LEIDSE COURANT PAGINA 9 PARIJS - De beer en mevrouw Cbarrov uit de Franse plaats Bar-le-Duc geloofden bun ogen niet toen zij na een kerkbe zoek met bun vijfja rig dochtertje Patri cia thuiskwamen. Hun woning zag eruit alsof er een wervelstorm bad ge woed. Alle ruiten waren verbrijzeld, serviesgoed lag in scherven, de inhoud van de linnenkast over de vloer ver spreid en besmeurd en bun in de garage staande auto gedeukt en bekrast. Aangezien vooral de kamer van Patricia het had moeten ont gelden kreeg de poli tie een vermoeden dat al snel juist bleek te zijn. Binnen korte tijd zaten vijf zand bak-kornuitjes van Patricia op het bu reau. Bedremmeld bekenden de van daal tjes, vier meisjes en een jongen, in de leeftijd variërend van drie tot zeven jaar, dat zij een 'wraakac tie' hadden uitge voerd als sluitstuk van een ruzie met Pa tricia, die eerder op de dag in de zandbak had plaatsgevonden. De familie Chanov heeft echter een an der 'sluitstuk' in pet to: een eis tot schade vergoeding van tien duizenden guldens voor de ouders van 'de wrekertjes'. Van onze correspondent Jon Drummen PARIJS Een jonge Franse paracbutiste beeft 40 minuten lang met baar parachute aan bet landings gestel van een vliegtuig gehangen alvorens zij zich kon redden omdat de piloot naar de zee gevlogen was. Madame Nicole Guedon uit Caen was dinsdag aan boord van een parachutespring-vliegtuig van de lucht haven Carpiquet opgestegen voor een sprong toen zij onmiddellijk na het verlaten van het vliegtuig be merkte dat de koorden van haar parachute aan een van de wielen van het landingsgestel van de machine waren blijven haken. De piloot die eveneens het incident opgemerkt had vroeg per radio om bijstand. Onmiddellijk steeg een helikopter van de burgerbe scherming op en kwam naast de machine vliegen. De parachutiste had begrepen dat zij elk moment in de diepte kon vallen terwijl haar parachute in een zogenaamde toorts gedraaid was en nooit zou kunnen opengaan. De vlieger van het parachute-vliegtuig en de piloot van de helikopter besloten naar zee te vliegen waar de enige mogelijkheid tot redding be stond. Per radio werden er rubberboten met kikvors- mannen gemobiliseerd. Laag tussen Caen en Couj- streham over de golven vliegend beduidde de helikop terbemanning madame Guedon dat zij nu haar zoge naamde harnas kon losmaken. Haar piloot daalde tot enkele meters boven de zee en enige seconden na haar duik werd de parachutiste door de kikvorsman nen in een van de rubberbootjes gehesen. Zij had geen letsel opgelopen. Haar benauwende luchtreis aan het landingsgestel hangend had precies 40 minu ten geduurd. PASADENA (AP) Technici hebben gisteren onder zocht waarom de scheparm van de Viking-Marslander voor de tweede keer dienst weigert. Ondertussen is besloten door te gaan met een organische analyse van een bodemmonster van Mars in een van de mini-labo ratoria van de Viking. Een van de technici, die verbonden zijn aan het project, verklaarde dat men probeert het technisch gebrek aan de scheparm via proeven met een schaalmodel in Pasadena op te sporen. Als dit lukt zal binnen enkele dagen een opdracht naar de Marslander worden gezon den om de arm eerst weer uit te strekken en vervolgens centimeter voor centimeter weer in te trekken. Hier door zal men precies te weten komen waar het manke ment zit. In Pasadena werd het mankement pas ontdekt bij bestudering van de foto's die, op zich al met vertraging, dinsdagavond bij het vluchtleidingscentrum binnen kwamen. Op een van de foto's zag men dat de arm halverwege was blijven steken. Tot op dat moment had men aangenomen dat de „tweede hap" met succes was genomen, want op een eerdere foto was te zien dat de bek inderdaad een monster had opgeschept. Men zit in Pasadena te springen om de analyse-resulta ten van een tweede monster Marsgrond, aangezien men wil vaststellen of de gasemissie die in het eerste monster werd geconstateerd van biologische, dan wel chemische aard is. 123583 Jewoners Seveso kriigen JÖ Iviezen H^VESO (Reuter) Ongeveer 4.000 mensen mogelijk besmet zijn door giftig gas dat langs uit een chemische fabriek in het Tditaliaanse Seveso is ontsnapt, hebben raad gekregen gedurende zes maanden angerschap te voorkomen, niet harder te .den dan 30 km per uur en hun handen bij Evëivaak mogelijk te wassen. 76260eze adviezen zijn afkomstig van een me vin^ch comité dat is gevormd om de zaak te ogmad#derzoeken. Het gaat om zeer giftige dioxi- dat op 10 juli bij ongeluk vrijkwam. Men ons m^eest dat deze chemische verbinding af- ade vafjkingen kan veroorzaken bij nog ongebo- le infop kinderen. Het beperken van de snelheid verkeef het plaatselijk verkeer tot 30 kilometer 'raa9 «eft ten doel te voorkomen, dat het gif met ^wervelend stof terecht komt buiten de nu itroffen streek. 4.000 mensen wonen in een gebied dat Nt^chte mate door het gif is besmet. Zij DuFoeven ^et weg te trekken. Uit de directe a stanPgev'ng var> de fabriek zijn ruim 750 aupeer#nsen geëvacueerd. In daaraangrenzende istr. ihieden is de bevolking aangeraden, ten jnste kinderen en zwangere vrouwen over- DOBEflS buiten het gebied te houden. RIJSWIJK (ANP) Tussen de Neder landse hartpatiëntenvereniging en de werkgroep hartchirurgie buitenland van de gezondheidsraad is gister avond een breuk ontstaan. De heer H. S. Fievet, voorzitter van de vereni ging, heeft na afloop van de vergade ring tussen de vereniging en de werk groep in Rijswijk, boos gezegd dat de vereniging nu verder buiten de werk groep om een hartpatiëntenluchtbrug naar Houston in de Verenigde Staten zal organiseren. Prof. dr. J. M. Greep, lid van de werkgroep, stelde dat nog niet van een breuk gesproken kon worden, wel van een aantal misverstanden en enkele ongelukkige gebeurtenissen die hij zei ernstig te betreuren. Aanleiding tot de wrijving zijn enkele uitlatingen over de persoon van de heer Fievet, met name van prof. dr. F. Meyler voorzitter van de werk groep. Uit door de heer Fievet openbaar gemaakte notulen blijkt dat deze hoogleraar in een telefoongesprek heeft gezegd dat hij „absoluut zo snel mogelijk van de inmenging van de Nederlandse hartpatiëntenvereniging af wil". Prof. Meyler verwijt de heer Fievet chantage en emotionaliteit en neemt hem zijn streven kwalijk om de hele gang van zaken rond de lucht brug in zo'n groot mogelijke open baarheid te brengen. De heer Fievet meent ondermeer op grond hiervan dat de werkgroep bui tenland van de gezondheidsraad hem van zijn initiatief tot instelling van de hartluchtbrug probeert te beroven. Aanwijzingen daarvoor denkt hij ook te vinden in de teruglopende mede werking van enkele hartchirurgische centra bij het fiatteren van patiënten die zich voor een operatie in Amerika opgeven. Volgens Fievet zou dat voor al bij de academische ziekenhuizen in Utrecht en Rotterdam het geval zijn. PARAMARIBO (ANP) - We gens een staking van het lucht havenpersoneel van het vlieg veld Zanderij van Paramaribo is het KLM-SLM-vliegtuig dat dinsdag uit Amsterdam was vertrokken naar Suriname, uit geweken naar Frans Guyana. Het toestel zou van daaruit met passagiers uit Suriname naar Nederland vertrekken. Het is nog niet bekend wanneer het personeel van Zanderij de werk zaamheden zal hervatten. Zij zijn sinds maandag in staking om hun eisen voor uitbetaling van overuren kracht bij te ze.t- ten. De bespreTdngen tussen de vakbond en de Surinaamse overheid hebben nog geen resul taat opgeleverd. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De nieuwe Italiaanse eerste minister, Andreotti, heeft gisteren in Kamer en Senaat het programma van zijn regering uiteengezet. Hij heeft daarbij vooral de nadruk gelegd op de economische maatregelen die het nieuwe kabinet voornemens is te nemen. Vandaag, en ook morgen zullen in het parlement de discussies gevoerd worden over de voorstellen van Andreotti. Daarna zal eerst in de Senaat gestemd worden - vermoedelijk waarbij moet blij ken of de nieuwe regering voldoende vertrouwen heeft om aan de slag te gaan. Later zal ook de Kamer daarover beslissen. Het kabinet bestaat - door de politieke situatie noodgedwongen, uit christen-democraten. Socialisten en communisten hebben besloten of laten doorschemeren zich te zullen onthouden, evenals de meeste kleinere partijen, de neo-fascis- ten uitgezonderd die tegen zullen stemmen. Voor Kamer en Senaat gelden afwijkende stem- mings-voorschriften. In de Senaat kan men zich alleen van stemming onthouden door afwezig te zijn. En dat betekent dat bij de aanstaande stem ming zeker 160 senatoren de aula zullen verlaten als er gestemd moet worden. Schiedammers trouwen onder water (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL De Schie dammers Jan Perdaems en Thea Holleman zijn van plan in september met elkaar te trou wen, en wel in duikerspak, op de bodem van de Oosterschel- de. Wethouder C. Slabbekoorn van de Zeeuwse gemeente Reimers- waal, die zal optreden als amb tenaar van de burgerlijke stand heeft zich bereid verklaard aan de huwelijksbevestiging-onder water zijn medewerking te ver lenen. Ook de getuigen zullen zich in een duikerspak hijsen. De voor deze gebeurtenis beno digde communicatie-apparatuur is inmiddels al aangeschaft. Al leen de officier van justitie in Middelburg moet nu nog zijn toestemming geven. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Nederlandse vakantiegangers zijn dit jaar meer bij verkeersongevallen betrokken geweest dan in voorgaande jaren. Dit blijkt uit een verhoogd aantal schadeclaims die bij de reisverzekeraars zijn binnenge komen. „De Europeesche" verwacht dit jaar 88.000 scha- demeldingen tegen 80.000 vorig jaar. Een van de oorza ken is, dat men minder per vliegtuig richting zon is getogen, daar men het dichter bij huis zocht en de afstand met de auto overbrugde. De Middellandse-Zee- kust is veelal verruild voor de Franse kusten van Bretagne en Normandië. Het eigen vervoer, gecombineerd met de hittegolf die Europa heeft geteisterd, was aanleiding tot veel aanrij dingen. Ook de oververmoeidheid van de bestuurders speelde een belangrijke rol. Veel Nederlanders zijn zeer dicht bij huis gebleven en zochten de campings in eigen land op. Een verschijnsel dat zich echter al eerder voordeed dan deze zomer. In Zeeland heeft dat ook dit jaar weer geleid toteen enorme chaos op de kampeerterreinen, maar vooral in openbare parken en andere plaatsen waar kamperen niet is toege staan. De oorzaak is, volgens de directeur van de Provinciale Zeeuwse VW, dat velen op de bonnefooi komen, geen plaats op een camping kunnen bemachtigen en daarom elders hun tent opzetten. Om dergelijke problemen in de toekomst te voorkomen, zou een water dicht, landelijk, reserveringssysteem moeten worden op gezet. „Uiteindelijk moet men ook hotels, appartementen en vakantiehuisjes lang van tevoren meent de VW-directeur. TIEL In Tiel is een jaar lang een depót van gewasbeschermingsproducten geves tigd geweest Zonder dat het betrokken be drijf de wettelijk voorgeschreven hinder wetvergunning in bezit had. Dat stelt het Tielse PvdA-gemeenteraadslid P. Loeffen in een serie vragen aan b. en w. over de milieuproblemen in het Betuwse plaatsje. In Tiel kwam vorige week een gifwolk van het chemische bedrijf Verdugt vrij. Het depót waar het om gaat was eigen dom van het Groningse bedrijf Aagrunol onderdeel van Akra en is pas twee maanden geleden uit de Tielse binnenstad vertrokken. Een woordvoerder van Akzo kon de bewe ring van het raadslid bevestigen noch ont kennen omdat de direct betrokkenen niet aanwezig zijn. Ook burgemeester drs. K. Broekens van Tiel kon op de vraag of het depót al dan niet een hinderwetvergunning was toegewezen geen antwoord geven. Een delegatie uit Tiel heeft vanmorgen in Den Haag besprekingen gevoerd met staats secretaris Hendriks (volksgezondheid), staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) en de vice-voorzitter van de Tweede Kamer de heer Kleisterlee. De delegatie bestaat uit vertegenwoordigers van de wijkraad Tiel- West en de milieugroep Tiel en omstreken. Over het resultaat van de besprekingen was bij het sluiten van deze editie nog niets bekend. Stukken puin vallen van het uitgebrande skelet van een ge bouw in Portrush (Noord-lerland). Het gebouw, in het cen trum van de stad, werd door een zeer zware bom opgebla zen. Zestien winkel zaken gingen even eens de vernieling in, maar wonderlijk ge noeg vielen er geen slachtoffers. i niet gewonde bewoner van het door christentroepen belegerde vluchtelingenkamp Tel al Zaatar bij eiroet wuift een gewonde bewoner uit die met een Rode Kruisconvooi geëvacueerd wordt. BEIROET (Reuter) Het Rode Kruis heeft de evacuatie van gewonden uit het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel al-Zaa- tar bij Beiroet gisteren na de overbrenging van 243 gewon den, opgeschort tot de veilig heid van de convooien is ge waarborgd. De vertegenwoordigster van het Rode Kruis, mejuffrouw Miche- le Mercier, zei dat de auto van een arts door een kogel was getroffen en dat het schieten op het kamp woensdag werd her vat net toen de laatste vrachtau to wegreed. Het incident bewoog het Rode Kruis ertoe de plannen voor de derde evacuatie-actie vandaag op te schorten. Mejuffrouw Mer cier wees er echter met nadruk op dat er geen sprake was van een annulering, maar van een „pauze". Zij zei dat men hoopte morgen de evacuatie te kunnen hervat ten en dat de rechtse partijen die het terplaatse, voor het zeg gen hebben, „volledige en alge hele samenwerking" hadden toegezegd. Vrachtwagenchauffeur Richard Wells is een van de - slachtoffers van de geheimzinnige ziekte in Pennsyl vania. die al 22 doden geëist heeft. Hij ligt hier in de isoleerafdeling van het Zuid New Jerseyzieken- Al 22 doden door mysterieuze ziekte in Pennsylvania HARRISBURG (AP) De gezondheidsdienst van de staat Pennsylvania heeft verklaard nog niet te weten wanneer het geheim kan worden ontdekt van de dood van 22 Amerikaanse oud strijders die twee weken geleden hun jaarlijkse conventie hadden gehouden. Er liggen nog 122 mensen in ziekenhuizen. Zij hebben hoge koorts, problemen met ademhalen en pijn in de borst. Sommige patiënten krijgen antibiotica toege diend en andere weer niet, maar hoe dan ook, effect heeft het niet aldus is meegedeeld door dr. Leonard Bachman, hoofd van de medische dienst van de staat. De geheimzinnige ziekte is niet aan het afnemen, aldus dr. Bachman. Zowel het aantal doden als er patiënten patiënten blijft toenemen. AMSTERDAM (ANP) De afgelopen maanden heeft de politie in de binnen stad van Amsterdam een sterk toene mende golf van zakkenrollerij geconsta teerd. Vooral in drukke winkelstraten als de Kalverstraat, de Heiligeweg en de Reguliersbreestraat is een enorme toena me geregistreerd. Over de maand juni van dit jaar werden meer dan 300 gevallen bekend, drie maal zoveel als in de voorgaande maanden. Zakkenrollers, die volgens de politie vaak in groepjes werken, zijn vooral actief bij tramhaltes en in de trams. Arrestaties worden dan ook over het algemeen wei nig verricht. „Ze kennen de meeste re chercheurs wel van eerdere bezoeken aan de bureaus. En als je dan bij een tram halte staat en vriendelijk wordt begroet door een mogelijke klant, dan ben je nergens meer", aldus een klagende re-, chercheur. Virusinfectie In twee ziekenhuizen in New Delhi zijn in de afgelopen elf maanden ruim honderdvijftig baby's door een virusinfectie om het leven gekomen. De besmettingshaard is tot nu toe niet gevonden. Het eerste geval van infectie door de Salmonella-Newport- J bacterie deed zich in september voor PLUIMVEEBEDRUVEN NAAR TUNESIE bestemd voor eenmaal 60.000 en tweemaal 50.000 legkippen, in het noorden van Tunesië, nabij de hoofdstad Tunis. Het vierde, een hennenopfokbe- drijf voor 70.000 dieren, komt in het zuidelijk deel van de republiek, op ongeveer 350 kilometer afstand van Tunis. Twee deskundigen van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken, de heren ir. J. S. van der Heide en J. P. Gerrits, hebben de vier pluimveeprojecten voorbereid. De financiering geschiedt via de Nederlandse investeringsbank voor ontwikkelingslanden. 9 en fi| ROTTERDAM (ANP) - Twee Nederlandse be- jngeiui drijven uit de coöperatieve sfeer gaan in Tunesië grote legpluimveehouderijprojecten uitvoe- r,,vlTren. De bouw en inrichting van de vier projecten 23583 231 naar eind gereed zijn. De H kosten bedragen 6 miljoen. «ft* tota*e or<^er 's gegaan naar Landwerk n.v. n«n Oe keghel, een dochteronderneming van Cehave es in is av" het bedrijf van de Coöperatie van de Noord- ivon<W brabantse Christelijke Boerenbond in samen- (0Hie ey werking met de Cebeco-Handelsraad in Rotter- en he* .dam. Van de vier projecten komen er drie, f- fS spraken over iulp aan Italië ASHINGTON (Reuter-Upi) - e Amerikaanse regering heeft legegeven, dat zij met enkele 'esteuropese bondgenoten ge- koken heeft over stopzetting tn alle hulp aan Italië, wan eer daar communisten in de •gering zouden komen, et hoofd van de nationale vei- gheidsraad, luitenant-generaal tent Scowcroft, verklaarde dat kwestie met landen als Enge rd, Frankrijk en West-Duits- ind is besproken tijdens de tonomische topconferentie in prtorico in juni.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9