deTijd iitsmms Maximumprijs voor groente onmogelijk Stijgend aantal neldingen jij Explosieven )prniraingsdienst S -o •SS to Kopersstaking is wapen van consument dffiJflENE Schipper voorkomt ïrnstig )ngeval Omkopen nieuwe „hobby" Chinezen SUPERMARKT BENADEELD VOOR RUIM EEN TON GROTE HASJ-VANGST IN DORDRECHT ;S pNDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 [ILEMBORG (ANP) De Explosieven Opruimings- enst in Culemborg heeft dit jaar al 2488 meldingen nnen gekregen van gevonden wapentuig uit de jveede Wereldoorlog. Men verwacht bij de dienst it dit aantal dit jaar zeker zal oplopen tot 3500 (000 jens sergeant W. Fiers van Explosieven Opruimings- t in Culemborg, neemt het jital vondsten ieder jaar toe. wordt mede veroorzaakt r de grootscheepse stadsuit- ngen. Men gaat nu buiten i oude stadsgrenzen bouwen Ikomt dan terecht op de voor slagvelden, die meestal buiten de stad gelegen wa- Ook vanuit de landbouw mt het aantal meldingen toe. fge'ant Fiers: „De boeren krij- i steeds betere landbouwma- ines tot hun beschikking. De- ploegen op grotere diepten en komen mijnen, granaten en Here explosieven naar boven, lar men dertig jaar lang rus- overheen heeft geploegd", igens sergeant Fiers is het ruimen van dit wapentuig or de mensen van de dienst S ook niet ongevaarlijk. Van- 1948 zijn er al 23 van onze Uega's tijdens opruimings- U rkzaamheden de lucht inge- gen, zegt hij. De Explosieven ruimingsdienst heeft perma- ïent 25 man op de weg. Vijftien van de landmacht, zes van de luchtmacht en vier van de mari ne. De landmacht heeft veruit de meeste meldingen, daarom worden ze veelvuldig bijgestaan door hun collega's van de lucht macht en de marine. In "de pro vincies Gelderland en Limburg worden de meeste explosieven uit de Tweede Wereldoorlog ge vonden. Ook neemt volgens ser geant Fiers het melden van het aantal op zee gevonden explo sieven toe. Vooral nu de over heid een premie beschikbaar heeft gesteld voor ieder gevon den stuk explosief materiaal op zee. Men heeft dit speciaal ge daan om het weer terug in zee gooien van gevonden explosie ven met name door de vissers te voorkomen. Zoals bekend ge beurde dit dinsdag ook op de garnalènkotter, de Vlissingen 27. Bij het weer overboord zet ten van een opgeviste granaat ontplofte het ding waarbij een opvarende gedood en een zwaar gewond werd. De Haagse Post over Van Agt: „Hij heeft zich ingegraven als minister van abortuszaken met als voornaamste taak het voor komen van de komst van een opvolger die misschien een an der beleid wil voeren. Zijn be staansgrond als politicus is niet meer dat hij ergens voor is, alleen nog maar dat hij iets als minister op effectievere wijze kan tegenhouden dan als ambte loos burger". Ook een portret van Oeganda's dolle dictator Amin. Een psy chiater: „Zijn geestelijk even wicht is zodanig uit balans dat gevaar voor een echte geestelij ke gestoordheid bestaat. Het punt vanwaar hij nog tot de werkelijkheid kan worden te ruggeroepen, heeft hij al over schreden. Uit zijn angst om te falen, geeft hij zich over aan steeds wildere fantasieën en drijft hij steeds verder van de werkelijkheid af. Hier ligt de overeenkomst met de door hem zo bewonderde Hitier". Een groot verhaal voorts over de achtergronden van de ge ruchtmakende film „All the pre sident's men". Tenslotte een analyse van de beweegredenen die de schaakgrootmeester Kortsjnoj tot zijn asielaanvrage gebracht hebben. „Nooit meer naar het buitenland mogen, rond moeten komen met een verminderd salaris, gedaald aanzien, ploeterwerk, dood spoor". -e -S •(aö De Tijd schetst een portret van „de keurige radicaal" Arie Groenevelt. „Wat de laatste tijd in het kabinet gespeeld heeft, daar weet ik niets van, u niet, het parlement niet. Alleen dat kleine ploegje mensen weet hoe ze met elkaar hebben zitten ette ren om iedere keer tot een com promis te komen. Maar als ik naar het resultaat kijk, zeg ik: op de meest essentiële punten heeft de KVP iedere keer de rem gehanteerd. In tegenstelling tot haar politieke macht. Ik vind dat dat zo langzamerhand een beschamende zaak gaat wor den". Over Van Agt schrijft het blad: „Het is in zijn algemeenheid een afloop die tot tevredenheid stemt. Immers, op een egering- scrisis zit de parlementaire oppositie wellicht uitgezonderd momenteel niemand te wach ten. En zeker niet rond een zo gevoelige zaak als de abortus". De sociale psychiater dr. J. van Londen praat over de nazorg van de gijzelingen. „Wanneer kun je de boeken afsluiten? Hoe lang duurt het voordat je kunt zeggen: dit is goed afgelopen, de gijzeling heeft geen psychische schade veroorzaakt? Dat is een vraag waarop ik het antwoord niet weet. Van de gijzeling in de Scheveningse gevangenis heb ben we geleerd dat veel slach toffers in die eerste periode daarna weliswaar nee zeggen op een aanbod van nazorg, maar dat je die vraag een half jaar, een jaar later opnieuw moet stellen". Elsevier schrijft over de dure groenten die de consument niet meer te betalen vindt. De tuin ders echter: „We lopen eindelijk een beetje in". En: „Wat praten de mensen nou. Als de pils een dubbeltje duurder wordt, hoor je ze niet. Daar nemen ze geen slok minder om. En nou zullen de groenteprijzen plotseling de huishoudportemonnaie leeg schudden?" D'66 fractieleider Jan Terlouw zegt over minister Van Agt: „In zijn hele optreden zit een stuk partijpolitiek. Hij bereikt het ef fect dat menigeen zal zeggen: toch een goede vent, hij heeft het er verschrikkelijk moeilijk mee, maar in het landsbelang blijft hij op zijn post. Dat effect zit er gewild of ongewild zeker in en dat is meegenomen voor Van Agt. Hij heeft een sterke zaak opgebouwd". Voorts onthult Elsevier een rap port waaruit blijkt dat ons mili taire wagenpark ernstige gebre ken vertoont. Het omslagartikel schildert een portret van secre taris-generaal van de Neder lands hervormde kerk, dr. Al- bert van den Heuvel. Waar hij steeds weer dat grenzeloze opti misme vandaan haalt? „Ten eer ste is Het Verhaal niet kapot te krijgen. Ten tweede is de kerk altijd een oceaan van ellende geweest met een roeibootje van hoop erop. En ten derde vind ik dat het evangelie rond onze glo be het best doet". In Vrij Nederland een kritisch artikel over de waterrecreatie. „Zo worden letterlijk duizenden waterrecreanten benadeeld door de ontzettend kortzichtige poli tiek van de aan het water gren zende gemeenten, die al vanaf de jaren twintig er een gewoon te van maken de kostbare grond te verkopen aan rijke particulie ren, die er hun villa's en bunga lows bouwen en die zich nu vermeien in een maximum aan privacy en ruimte, terwijl er voor de watersporters en dagre creanten nauwelijks meer kan overschieten dan een rij paaltjes in het water en een paar meter vrije oever". Een beschouwing over de moge lijkheid van een landelijk socia listisch dagblad van de hand van Anne Vondeling conclu deert: „Vergeet het maar" Voorts een analyse van de „dieetrevolutie", van de ook in Nederland populaire Dr. Atkins. „Al met al wordt bij het ^trikt volgen van de dieetrevolutie een gewichtsvermindering gekocht voor een aantal bedreigingen van de gezondheid. Hart, bloed vaten, nieren en lever zijn orga nen die gevaar lopen. Vitamine tekorten kunnen alleen voorko men worden door ze via hoge doseringen pillen in te nemen. Ook aan andere stoffen kunnen tekorten ontstaan. Er is maar een conclusie mogelijk: het At- kins-dieet is sterk af te raden". De Groene Amsterdammer heeft een gesprek met voorzitter Donia van het Konsumenten Kontakt. „Het enige wapen dat een consument heeft, is een ko persstaking, maar dat zal in dit geval neerkomen op een honger staking. Er is immers geen alter natief voor de dure groenten en fruit. Voor de spuitbus waren alternatieven, die kopersstaking heeft een afzetdaling van dertig procent tot gevolg gehad. Dat is een machtswapen voor de con sument. Maar met groenten en fruit is dat niet zo makkelijk. Een boycot van sla voorzover die al niet plaats vindt, want welk gezin kan er nog 1,50 gul den voor een krop betalen? zal alleen maar betekenen dat de export naar het buitenland groter wordt". Het dubbelartikel stelt de vraag of werken wel zo gezond is. „Onderwijzers leven na hun 35ste gemiddeld nog bijna 41 jaar, mensen in de vrije beroe pen nog ruim 40 jaar, de ge schoolde arbeider leeft echter korter: nog ruim 38 jaar, en een ongeschoolde arbeider nog maar 33,5 jaar". her{, belt lani al o| TUINDER ZELF KAN PRIJSVORMING NIET BEÏNVLOEDEN an onze tuinbouwmedewerker EN HAAG De huidige oenteschaarste duurt zeker de timende weken nog voort. Na- urprodukten worden nu een- jaal niet zo een-twee-drie ge- roduceerd. De droogteschade Ij de meeste herfstgroente valt ilukkig nogal mee. Bloemkool, iruitkool, waspeen en prei innen tegen die tijd het gat i de markt weer'enigszins vul- n. Ondertussen blijft de sla lurder dan een gulden. En de idijvie is helemaal niet meer I betalen. Huisvrouwen raken i paniek en hamsteren op een tverantwoorde manier blik- foente. De prijzen dreigen tardoor uit de hand te lopen, let de regering kans via een fijsmaatregel voor veilingpro- ikten maximumprijzen af te »ndigen? raag en aanbod individuele tuinder kan nooit prijsvorming beïnvloeden. H^j teelt een snel aan bederf Iderhevig produkt. Oog in oog enkele handelaar zou jj ilus in een zeer zwakke on- trhandelingspositie verkeren, het begin van deze eeuw zijn daarom de veilingen tot stand gekomen. De kwekers concentreerden hun aanvoer. Concurrentie onder de handela ren zorgde voor een rechtvaar dige prijsvorming. Nog steeds vinden vraag en aanbod zo hun evenwicht in de prijs. Vrijwel alle veilingen werden gevestigd op coöperatieve grondslag. De leden zijn de tuinders die op een veiling aanvoeren. Zij betalen over het bedrag van hun geveil de produkten een zeker percen tage aan veilingkosten, die va rieert van drie tot zes procent. De leden mogen niet buiten de yeiling om verkopen. Om be roerde tijden met doordraai te overbruggen, financieren de tuinders, via een heffing, de zo genoemde produktenfondsen. Zakt de veilingprijs onder de vastgestelde minimumprijs, dan wordt de teler enigszins schade loos gesteld. Deze vergoedingen dekken de kostprijs van het pro dukt niet. Bij doordraai verliest de tuinder altijd geld. De reser vefondsen bouwen de tuinders dus zelf op. Het is hun eigen kapitaal. Het invoeren van ma ximumprijzen op grond van het feit dat er ook minimumprijzen zijn, berust dus op een uiterst kromme redenering. In de vei lingfase is geen overheidsingrij pen mogelijk. Waar aanbod en vraag zich in het openbaar vin den, ontstaat de juiste prijs. De handelaar in de veilingbank drukt op zijn knop wanneer de veilingklok een voor hem accep tabele prijs aanwijst Het komt er op aan net iets sneller te zijn dan de collega-koopman. Er wordt niet bij opbod verkocht. Dit neemt namelijk te veel tijd in beslag. Het voor export goed gekeurde produkt is voor bin nen- en buitenlandse handel te koop. Het begrip „exportkwali- teit" duidt slechts op een be paalde klassesortering. Het slaat niet op de uiteindelijke bestem ming. De tuinder wacht slechts af wat de handel voor het zorg vuldig geteelde produkt over heeft. Ingrijpen in de prijsvor ming bij de veiling ten tijde van extreem hoge prijzen verplicht de overheid bij extreem lage prijzen de teler de helpende hand te bieden. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft al in een zeer vroeg sta dium duidelijk te kennen gege ven met zijn handen van de veilingklok af te blijven. Giste ren verklaarden de vakbonden Moerdijkbrug opnieuw gestremd DEN HAAG (ANP) Zaterdag aanstaande zal weer een oude overspanning van de Moerdijk- brug worden vervangen door een nieuw brugdeel. Het weg verkeer zal gestremd zijn van zaterdagochtend half zes tot zondagochtend omstreeks zes Gedurende deze tijd is de rijks weg afgesloten bij Dordrecht en direct ten zuiden van de Moer dijkbrug. Het verkeer kan gebruik maken van de omleidingsroutes, die worden aangeduid door oranje borden met een zwart r Voordat de veilingklok begint te draaien beoordelen de handelaren de kwaliteit van de aangevoerde groenten. bij monde van een FNV-woord- voerder, ook in te zien dat maxi mum- en minimumprijzen voor de veilingprodukten niet de op lossing waren. De consument zou er zelfs op lange termijn op achteruit gaan. De operatie zou bovendien enorme geldsommen vergen. Bovendien schakelde men zo de functie van de prijs als „marktordenaar" totaal uit. Exportbeperking? Binnen de EEG kunnen de gren zen voor in- en uitvoer niet ge sloten worden. En van ons land, dat er prat op gaat de Europese zaak lief te hebben, mag zoiets nauwelijks verwacht worden. Het is de vraag of exportbeper kingen naar landen buiten de EEG, bijvoorbeeld Zweden, veel invloed zal uitoefenen op de to tale buitenlandse vraag. De Ne derlandse telers investeren per jaar 5,3 miljoen gulden om de buitenlandse markten voor hun produkt te winnen. Nu de grens- bomen dichtgooien zou onrecht vaardig zijn. Bovendien werd de Nederlandse tuinder de laatste twee jaar met enorme kostprijs verhogingen geconfronteerd. Aardgas, olie, kunstmest en ma chines stegen flink m prijs. Het veilingsysteem laat evenmin toe, dat deze kostprijsverhoging doorberekend wordt in de vei lingprijs. Er zijn nog andere as pecten. De opbrengsten per be drijf liggen van dit jaar veelal onder die van vorig jaar en de droogte gaf de volle grondtuin- ders soms dag en nacht werk om de regeninstallaties te ver plaatsen. Betere informatie In België publiceert het ministe rie van economische zaken de groente- en aardappelprijzen in de dagbladpers. Waarom kan dat in Nederland niet? Veiling- berichten zijn slecht voor inge wijden geschreven. Er bestaat een grote behoefte aan op de consument gerichte prijsvoor- lichting. Vorige week ontving een conservenfabrikant een briefkaartje met de vraag erop: „Ik heb 500 blikken gekocht. Hoe lang kan ik deze bewaren?" In het Brabantse Veghel raak ten twee huisvaders slaags van wege een 12-tal groenteblikken. De ene ging er met het winkel wagentje van de ander vandoor. Dit tekent de door de Belgen in ons land ingevoerde paniek voor voedselschaarste. Bij de dame met de bewuste 500 blik ken moeten iedere dag twee blikken opengemaakt worden, wil het geheel voor de oogst van 1977 weer van de nieuwe blik- groente kunnen eten! Alleen een goede prijsvoorlichting voor komt dergelijke dwaze hamster praktijken. Krantenkoning Thomson overleden LONDEN (AP) Lord Thom son of Fleet, de in Canada gebo ren president van het grote Thomson uitgeverijconglome raat, is gisteren in een zieken huis in Londen op 82-jarige leeftijd overleden- Tot de bla den die het Thomson-concern uitgeeft behoren de Londense Times en Sunday Times. Thomson, die werd geboren op 5 juni 1894, werd Brits staats burger in 1963. In 1964 werd hij Baron of Fleet. De belangen van de Thomson- organisatie (T.O.) reikten van kranten, radio, reisbureaus tot Noordzee-olie. Thomson placht te zeggen dat hij twee hobbies had: „Ik lees detectives en balansen". MSTERDAM (ANP) Dank- j de snelle reactie van schip- er P. Hoeks van een rond- aartboot heeft een vrij onge woon ongeval gisteren in Am- terdam alleen materiële scha ft tot gevolg gehad. chipper Hoeks, die ruim 50 assagiers aan boord had, zag ij het varen door de Singel hoe lak bij de Raadhuisstraat een an de tientallen jaren oude ie- en op de kant plotseling begon ver te hellen. 'oor de boot snel in zijn achter- it te zetten kon de schipper oorkomen dat de majestueuze ep midden op de rondvaartboot erecht kwam. De boom viel nu P de voorplecht, die enrstig verd beschadigd. Alle passa- iers bleven echter ongedeerd. Waarschijnlijk is de iep door uderdom aan de wortels gaan otten. Want op de plaats waar ie boom had gestaan bleef een rij klein rond gat over. Duide- ijk was te zien dat de wortels tond het gat waren afgebroken, 'rij snel is het vaarwater weer bijgemaakt, zodat de rond- 'aartboten hun tochten konden Kort na het omvallen van de iep kon het vaarwater weer worden vrijgemaakt, waarop de rondvaartboten hun toch ten konden voortzetten. AMSTERDAM (ANP) De Chinezen in Amsterdam proberen steeds meer politie-ambtenaren om te kopen, zodra zij worden aangehouden wegens heroinebezit. Soms worden tienduizenden guldens aangeboden om onder een arrestatie uit te komen. Omko ping is in Amsterdam blijkbaar een „Chinese hobby" geworden. De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, zei dit gister middag bij de behandeling van de zaak tegen de 21-jarige in Amsterdam wonende Hong Kong-Chinees S.P.Y. Deze zou 4 mei hebben geprobeerd hoofd inspecteur Van Riessen van het politiebureau Warmoesstraat met 5000 om te kopen, nadat Van Riessen en een collega in de woning van de Chinees 135 gram heroine hadden gevonden. De officier eiste twee aar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest wegens heroinebezit en poging tot omkoping. De Chinees was in maart met 10.000 op zak naar Nederland gekomen. „Mijn vader in Hong Kong had mij dit geld gegeven om een Chinees restaurant te beginnen", verklaarde de jonge Chinees tegenover de recht bank. Hij ontkende de hoofdin specteur te hebben willen omko pen. Ook ontkende hij van de heroine op zijn kamer te hebben afgeweten, omdat hij het ver trek pas drie-weken voor zijn arrestatie tijdelijk zou hebben overgenomen van een landgeno te. Omdat hij zowel het heroinebe zit als de poging tot onkoping onvoldoende bewezen achtte,' vroeg de raadsman van de Chi nees gisteren vrijspraak. De ver delger vond, dat de politie en het openbaar ministerie in Am sterdam de laatste tijden te snel in de schuld van de Chinezen geloven. Hij gaf de officier in overweging zorgvuldiger naar bewijzen te zoeken. Uitspraak dinsdag 10 augustus. Verpleger bestal bejaarde Zeist (ANP) De politie in Zeist heeft gisteren een 25-jarige verpleger aangehouden die er van verdacht wordt ten nadele van inwoners van een bejaar dencentrum in Zeist geld te heb ben gestolen. Van een inwoon ster, wier pensionkosten door de bijstand werden betaald stal de verpleger een bedrag van 34.000,-. Een deel van het geld is teruggevonden, de rest had hijt, besteed voor de aanschaf van onder meer een auto. Melk bleek „koele drank RIJSWUK (ANP) In de drie hete weken van 27 ju ni tot en met 17 juli is er in Nederland 25 procent meer consumptiemelk ge dronken dan in de overeen komstige weken van 1975. Van alle weken met zeer warm weer waren deze drie wel de dorstigste, want in de hele warm te pe riode was de omzet 10 tot 20 procent boven die van een jaar geleden. Voordat de warmte „uitbrak" was een stijging met 3 procent te opzichte van vorig jaar normaal geworden. Drs. H. Schelhaas, voorzit ter van het Produktschap voor Zyivel, vertelde dit in de gisteren gehouden be stuursvergadering. Tussen 2 mei en 17 juli, zo deelde hij verder, lag de afzet van het hele pakket consumptiemelk en con- sumptiemelkprodukten 11 PROCENT BOVEN DIE VAN VORIG JAAR. De „zure" produkten (alle soorten yoghurt samen met karnemelk), spanden bin nen dat pakket de kroon met een omzetstijging van 42 procent Neemt men kar nemelk en magere melk sa men dan komt men tot een stijging met 29 procent. MUIDEN (ANP) De rijkspolitie zoekt naar een man, die van zijn kortelings verworven vertrouwenspositie bij de supermarkt I\laxis in Muiden misbruik heeft gemaakt en er met ruim 203.000 gulden vandoor is gegaan. De vermissing van het geld werd enkele dagen geleden bemerkt. Aanvankelijk werd niet gedacht aan het personeelslid, dat die morgen niet op zijn werk was verschenen. Maar toen men voor alle zekerheid ging informeren op het door hem opgegeven huisa dres bleek hij daar totaal onbekend te zijn. Aangenomen wordt nu dat deze man. die ongeveer vier weken geleden bij de supermarkt in dienst kwam en een vertrouwensposi tie kreeg op de telkamer waar de dagopbrengsten worden verwerkt en opgeborgen vrijdagavond na werktijd het geld uit de kluis heeft gehaald. Bij zijn indiensttreding moet hij een valse naam en adres hebben opgegeven. DORDRECHT (ANP) Op twee adressen in Dordrecht heeft de politie in totaal 126 kilogram hasjies in beslag genomen, een record-hoeveelheid voor deze stad. Men had de tip gekregen dat in de woning van de 35-jarige pijpfitter C.J.L. hasjies te vinden zou zijn. Bij huiszoeking vond de politie 113 kilogram in een kamertje, waarvan de deur van binnenaf op slot gedaan was. In dat kamertje bleek zich de 29-jarige koopman J.H. te bevinden. Deze zei maar even bij L. op bezoek te zijn. Toen men echter in zijn woning eveneens huiszoeking deed, vond men nog eens 13 kilogram. De in beslag genomen hoeveelheid is volgens de politie ongeveer een kwart miljoen waard. Naar kleinhandelsprijs gerekend schom melt de waarde tussen een half en drie kwart miljoen. Beide mannen, die tot dusverre geweigerd hebben verklaringen af te legjen, zijn ingesloten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7