Centrum wordt Noordwij kerhout rigoreus aangepakt Henk Grimbergen snelste renner in Burchtronde Feestweek in Leiderdorp Vertraging bij plan'De Kwaak' Dressuurwedstri j den op najaarsfeest Koudekerkse welzijnscommissie maandag bijeen Wijkvereniging in Leidschendam-zuid PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 Renovatie huizen wijziging wegennet, verhuizing bedrijven, aanleg winkelpassages BESTEMMINGSPLAN VOOR TOEKOMSTIG GEZICHT KERN (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Als alles goed gaat, dan kent de Noordwijkerhouter over 10 4 15 jaar zijn centrum niet meer terug. Want dan moet, zo blijkt uit het bestemmingsplan Centrum, de kern van Noordwijkerhout er grotendeels anders uit ziea Huizen zullen worden gerenoveerd, het wegennet zal worden gewijzigd, bedrijven moeten verhuizen en winkelpassa ges worden aangelegd. Het bestemmingsplan „Centrum" strekt zich uit vanaf de Viaduktweg en een gedeelte van de geprojec teerde rondweg-zuid; aan de andere zijde wordt de grens bepaald door de geplande rondweg-west en de Koninginneweg. De winkelgalerij aan de Zuid zijde van de Viaductweg is vanwege zijn centrumfunctie opgenomen in het bestem mingsplan „Centrum", en niet zoals de nabij gelegen wonin gen in het plan „Zuid". In 1970 kwam een ontwerp-structuur- schets gereed, dat mede als basis diende voor het bestem mingsplan „Centrum". De re sultaten van een onderzoek naar de winkelfunctie en de verkeerssituatie in Noordwij- kerhout-centrum, maakten het noodzakelijk het ontwerp-be- stemmingsplan enigszins te wijzigen. De economische uit voerbaarheid van dit gewijzig de plan moet opnieuw worden bekeken. De resultaten zijn nog niet bekend. Voorzieningen Het ligt niet voor de hand, zo blijkt uit het ontwerp-bestem- mingsplan, dat het aantal win kels in de kern van Noordwij kerhout drastisch zal worden uitgebreid. Er is in Noordwij kerhout zelfs sprake van een overbewinkeling (teveel win kels) van ongeveer 20 procent Mogelijk zullen een aantal speciaalzaken, als bijvoor beeld een boetiek en een no- tenbar, aan het arsenaal van winkels worden toegevoegd. Een andere reden om het aan tal winkels in de kern niet uit te breiden is het feit dat het consumentenaantal slechts ge ring groeit. Hoofdwinkelstra ten in Noordwijkerhout zijn de Dorpsstraat, de Zeestraat, de Havenstraat en een gedeelte van de Viaduktweg. Volgens het plan is voldoende ruimte voor het uitbreiden van winkels. Eventuele uitbreiding vindt plaats van binnen uit: dat wil zeggen dat vanaf het „witte kerkje" - het absolute centrum van Noordwijkerhout - gebouwd zal worden naar de buitenkant van het dorp. Bedrijven en activiteiten die qua karakter niet passen in het centrumgebied moeten uit de kern van Noordwijkerhout verdwijnen. De samenstellers van het plan doelen dan voor al op de inmiddels gesloten zuivelfabriek, het garagebe drijf aan de Schoolstraat, het transportbedrijf aan de Zee straat en de gebouwen van de dienst gemeentewerken achter het Sint Bavolaantje. De beide garagebedrijven aan de Dorpsstraat zijn zodanig gesi tueerd dat zij langs de achter zijde op de randweg-west kun nen worden ontsloten. Deze bedrijven kunnen in het cen trum worden gehandhaafd. Een boerderij in de kern en enige agrarische terreinen zul len van functie moeten veran deren. Aan de bedrijven die uit het centrum moeten wor den verwijderd, wordt vervan gend bedrijfsterrein aangebo- Woningen „De verdere ontwikkeling en uitbouw van het centrum dient in harmonische overeenstem ming met de aanwezige bebou wing te geschieden", staat in het plan te lezen. Een aantal delen van het plangebied ko men voor renovatie in aanmer king: Schoollaantje en Rust hof, Schoolstraat, Havend warsstraat en omgeving en de Janssensteeg. Bij het School laantje en Rusthof en de Schoolstraat zal, volgens het plan, de nadruk moeten liggen op verbetering van het woon klimaat. Dit zou de verwijde ring van enige oudere en in zeer slechte staat verkerende woningen in kunnen houden. Nagegaan moet nog worden of enige oudere huisjes - die type rend zijn voor het Noordwij kerhout van vroeger - gehand haafd kunnen blijven. Het gebied omsloten door de Van 't Haaffstraat, de Konin ginneweg, de Havenstraat en de Havendwarsstraat vraagt volgens de samenstellers een eigen aanpak. Aan een gedeel te van de Havendwarsstraat en een gedeelte van de Haven straat kan op grond van de huidige situatie een centrum functie worden toegedacht. De open plekken in dit gebied zul len hiertoe worden opgevuld. De aanleg van de rondweg west betekent een grondige wijziging in de situatie van de Jassensteeg en omgeving. Nieuwbouwmogelijkheden zijn in dit gebied niet mogelijk. Wel zullen enige groenelemen- ten worden aangebracht. Bij zonder veel aandacht zullen woongebieden krijgen die slechter dreigen te worden. Hierbij wordt vooral gedacht aan de Nieuwe Duinstraat en het gebied ten noorden hier van tussen de Schoolstraat, de Herenweg en de Koninginne weg. De hier aanwezige, veelal wat oudere woningen dienen behoed te worden voor achter uitgang. Het in overleg met eigenaren en huurders nagaan van financiëlfe mogelijkheden voor woningverbetering, ver dient volgens de samenstellers, aanbeveling. Ook aan het aan- ien van de straten moet aan dacht worden geschonken. Overigens ligt de kern van Noordwijkerhout sinds enige jaren niet meer in het centrum van het dorp. Door enorme bouwactiviteiten aan de oost zijde van de dorpskern is het geografische middelpunt van het dorp enigszins verschoven. Omdat verdere uitbouw van Noordwijkerhout aan de Oost zijde niet mogelijk wordt geacht, in verband met te hoge verwervingskosten en ontslui- tingskosten, bestaat het voor nemen om uitbreiding te reali seren aan de westzijde van de kom. Gedacht wordt aan het gebied gelegen tussen de Dorpsstraat, de Schulpweg en de Zeestraat. Als dat is volge bouwd, dan is het centrum van Noordwijkerhout ook geo grafisch weer het middelpunt van het dorp. Verkeer De samenstellers wensen het centrum van Noordwijkerhout alleen toegankelijk te maken voor verkeer dat daar een be stemming heeft. Voorop staat dat het centrum met een auto bereikbaar moet zijn, terwijl de toegankelijkheid van het centrum voor het langzaam verkeer (voetgangers en fiet sers) een hoge prioriteit dient te krijgen. De bewoners moe ten hun auto's zoveel mogelijk in de onmiddellijke nabijheid kunnen stallen. De Witte Kerk De bezoekers zullen grotere waarde hechten aan een pret tig winkelklimaat, dan aan parkeren voor de winkels, on der meer omdat meerdere winkels worden bezocht. Er moet dus parkeergelegenheid komen op redelijke afstand van de bestemmingen. Het we ren van verkeer dat geen be stemming heeft in het cen trum, betekent, dat de huidige wegenstructuur van karakter moet veranderen: reconstruc tie van bestaande wegen en aanleg van de al lang gepro jecteerde randweg-west. De aanleg van parkeerterreinen is veelal mogelijk op de binnen terreinen in de kern van het dorp, terwijl door het instellen van éénrichtingsverkeer meer auto's langs de wegen kunnen worden geparkeerd. De hoofdwinkelstraten zullen voor voetgangers zo aantrek kelijk mogelijk worden ge maakt. Indien door verkeers maatregelen de verkeersinten siteit afneemt in het plange bied, dan zal het voor fietsers en voetgangers aantrekkelij ker zijn in het centrum te ver toeven. De routes van het openbaar vervoer zullen zo veel mogelijk langs het hart van het centrum lopen. Het geheel in het kader van het centrum-bestemmingsplan te nemen verkeersmaatregelen wordt behandeld in het rap port „Bestemmingsplan Cen- - Uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen tot ongeveer 360 in 1980 en tot circa 500 in 1990. trum, verkeers voorzieningen. Als belangrijkste maatregelen worden aanbevolen: - Aanleg van de Rondweg west tussen de Viaduktweg en de Herenweg ter vervanging van de Dorpsstraat als een weg met een functie voor het' doorgaande verkeer. - Eenrichtingsverkeer in de Dorpsstraat en volgens de sa menstellers maakt de aanleg van de rondweg het zelfs mo gelijk de Dorpsstraat in te richten tot voetgangers-win kelgebied. Rozen en beelden in Westbroekpaik RIJNSBURG Twee wielerronden werden gisteren in Rijnsburg gehouden. Bij de jeugdronde werd onbedreigd Frank Solingen winnaar. Bij de ouderen, die de Burchtronde reden, slaagde Gijs Zandbergen er niet in voor de derde achtereenvolgende maal als winnaar over de streep te komen. Henk Grimbergen was hem te snel af. Frank Solingen maakte zich gis teravond al direct vanaf de start los van het peloton van 28 jeug dige wielrennerij es in de leeftijd van 12 en 13 jaar. In de tiende ronde had hij al zijn concurren ten op een ronde achterstand gereden. Tweede werd Wilfried de Wit, evenals Frank lid van Avanti en als derde eindigde het enige meisje tussen de deelne mers Joke Barnhoorn. Drieëndertig deelnemers had den ingeschreven voor de Burchtronde. De Rijnsburgse middenstand had ongeveer tachtig prijzen beschikbaar ge steld. Henk Grimbergen kwam als eerste over de finish, ge volgd door Pieter Prins en Jan Bögels. Gijs Zandbergen, de winnaar van de ronde in '74 en '75 moest de wisselbeker over dragen. Hij kwam niet verder dan de zesde plaats. Het Haagse Westbroekpark, dat tegen de grens met Schevenin- gen aanligt, trekt weer duizen den bloemenliefhebbers omdat in dit park elk jaar tientallen rozenkwekers uit binnen- en buitenland nieuwe soorten ro zen presenteren. In 350 rozen- vakken staan bijna dertigdui zend rozen tot oktober te geuren en te kleuren. Niet alleen deze rozenpracht maakt een bezoek aan het Westbroekpark de moei te waard, want in het rosarium staat nog een aantal kunstwer ken uit het bezit van de gemeen te Den Haag. Hoe aantrekkelijk deze comdinatie is blijkt wel uit het aantal bezoekers aan het park, want dat was nog nooit zo hoog als dit jaar. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LISSE Harddraverijvereni ging Lisse en omstreken is al weer druk bezig met de voorbe reidingen van de harddraverij- wedstrijden voor Lisse en om streken, die worden gehouden tijdens de najaarsfeestweek op 30 september. Het ziet emaar uit dat de wedstrijden dit jaar nog aantrekkelijker zijn dan vo rig jaar. In september zijn voor het eerst dressuurwed-. strijden. Gedurende de feestweek wordt ook een zogenaamde Tour d'E- legance gehouden. Verder wor- ,den touwtrekwedstrijden geor ganiseerd. Ter gelegenheid van de feestweek houden de plaatse lijke winkeliers een zogenaamd „Pak een Paardje"-aktie. In vrij wel alle Lissese winkels treft het pubhek dan paardjes aan. Een aantal paardjes vertoont afwijk ingen. Het is de bedi^eling dat de winkelbezoekers deze paard jes van de muur halen en mee nemen naar huis. Aan het einde van de feestweek wordt bekend gemaakt op welke paardjes een prijs gevallen is. Enkele prijzen zijn een kleurentelevisie, een complete damesgarderobe en een pony. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Commissie welzijn houdt maandag 9 augustus om 20.00 uur een vergadering op het ge meentehuis. De leden van de Commissie buigen zich onder meer over de begroting van de Stichting Schoolbegeleidings dienst Midden-Holland en Rijn streek. De kosten per inwoner, worden verhoogd van 2,50 naar 2,75. Ook de aanstelling van een vakonderwijzeres hand werken aan de openbare basis school staat op de agenda. Me vrouw C. Schier-Kostense zal mogeüjk deze vakature kunnen gaan vervullen. Een derde agen dapunt heeft betrekking op het onderhoud van de centrale ver warming in de Burg. de Herder- school. Er is namelijk geconsta teerd dat de dag- en nachtrege ling van deze installatie defect is en ook dienen een aantal radiatorventielen te worden na gezien. LEIDERDORP De Oranje vereniging Leiderdorp organi seert van 11 tot en met 14 au gustus weer verschillende zo merfeesten. Gedurende deze da gen kan men terecht op het terrein aan de Ockenrode waar een kermis wordt gehouden. Vrijdagavond om acht uur wordt in het Dorpshuis gekla verjast. Hengelsportliefhebbers kunnen zaterdagmorgen bij de Dwarswatering, ter hoogte van het RCL-sportpark „De Bloe- mert", hun hart ophalen. Die zelfde morgen wordt er om 11 uur een grote puzzel-fietstocht gehouden. Gestart wordt vanaf de Scheppingskerk aan de Poel geestlaan. Inschrijvingen is daar mogelijk. Voor wie de fiets ont groeid is wordt er 's middags om half drie een auto-hindernis- rit op het Burgplein gereden. Al deze evenementen zijn gratis. De Zomerfeesten 1976 worden besloten met een groot avond feest op het kermisterrein. Om tien uur is er dan een grote verloting. Jos Schenk burgemeester huttendorp Zevenhoven Zevenhoven De jeugd van Zevenhoven heeft sinds het be gin van deze week naar harte lust getimmerd aan het eigen bouwdorp. Gisteravond opende loco-burgemeester W. Kool het getimmerde dorp, waarvan de hutten zijn versierd met veel kleurige daken van dekens, plastic en hout. Loco-burgemeester Kool instal leerde Jos Schenk als burge meester van het huttendorp. Hij zei tegen zijn jeugdige ambtge noot: „Vroeger stonden in Ze venhoven wel slechtere huizen, dan jullie thans gebouwd heb ben. Organisator van de vakan- tiespelen voor de Zevenhovense jeugd deelde de aanwezige jeugd nog mee, dat niet ongeli miteerd met de verfkwast kan worden omgesprongen. Hij zei dit, omdat enkele kinderen be halve hun hutten in het eigen dorp ook een geparkeerde auto in de Groene Jonkerstraat een andere kleur hadden gegeven. Met de officiële opening ging ook de jeugdkermis van start en trok direct al veel belangstel- tog- a Kleedruimte ,,De Voscuyl" OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest is er nog niet in geslaagd het bestemmingsplan „De Kwaak" voor een deel van de Broek- en Simontjespolder ter inzage te leggen. Ongeveer een jaar geleden nam de gemeenteraad van Oegst geest een voorbereidingsbesluit om deze polders te beschermen. Een voorbereidingsbesluit ver valt als niet binnen een jaar een ontwerp-bestemmingsplan ter inzage is gelegd. Het voorberei dingsbesluit voor de Broek- en Simontjespolder vervalt met in- gang van vier september. Het college van b en w stelt de raad tijdens de 19 augustus te hou den raadsvergadering voor op- f nieuw een voorbereidingsbesluit te nemen voor deze polder en hierdoor het bouwen in deze polder aan banden te leggen. LEIDSCHENDAM Donderdag 12 augustus heeft in het Dienstge bouw aan de Regthuysstraat 's avonds om kwart over 8 de oprichtingsvergadering plaats van de wijkvereniging Leidschen- dam-zuid. Eerste doel zal zijn de voorbereiding voor de oprichting van een gemeenschapsruimte aan De Tol. Op de agenda staat het verslag van het werk van het initiatiefcomité. Het voorlopig bestuur bestaat uit voorzitter mevr. I. Hendriks-Louwrier, secretaris A. Persoon en vijf leden. Kandidaten voor een bestuursfunctie kunnen zich melden bij de voorlopig secretaris De Tol 101. 'IIIIIIIIIIIllllllllllllll OEGSTGEEST Binnen af zienbare tijd kan begonnen worden met de bouw van een nieuwe kleedgclegenheid op het voetbalcomplex „De Voscuyl". De raad stelde al in mei van dit jaar een krediet beschik baar voor dit project van ruim 71.000 gulden. Het werk is inmiddels gegund aan Aannemersbedrijf W. den Dubbelden C.V. voor een be drag van 76.500 gulden. Het col lege van burgemeester en wet houders stelt de raad tijdens zijn vergadering van 19 augus tus voor een aanvullend krediet beschikbaar te stellen ter groot te van bijna 5000 gulden. Het aannemersbedrijf Den Dub belden was de laagste inschrij ver. In totaal dongen drie aan nemers mee naar. dit project. Aannemersbedrijf Den Dubbel den is een Oegstgeests bedrijf. Kunstmarkt bij Artemis" LISSE Sociëteit Artemis or ganiseert op zaterdag 18 sep tember in en om haar sócie- teitsgebouw aan de Heereweg 48 een kunstmarkt. De bezoe kers kunnen daar kennis maken met schilderijen, tekeningen, aquarellen, grafiek, boetseer werk en etsen. De kunstenaars exposeren en verkopen zonder dat ze daar iets voor hoeven te betalen. Geïnteresseerde kunstenaars kunnen zich nog tot eind juli inschrijven op het adres. Socië teit Artemis, Postbus 37, Lisse.- Explosie in mijn Joegoslavië BELGRADO In de afgelopen nacht heeft zich een ontploffing voorgedaan in een bruinkool mijn te Breza, in de buurt van de Joegoslavische stad Seraje- wo. Volgens het persbureau Tanjoeg zitten zeventien mijn werkers als gevolg van intstor- ting in de mijn opgesloten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4