Spanning in Soweto houdt alstublieft, Biesbosch wil steun rijk tegen botulisme Economische controledienst houdt toezicht op groenteprijs SI Kostbare hulp.. Dronken dieven speelden voor Sinterklaas Bredase politie GEEN VISUM VOOR IKON S 'v jflapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg vrtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Donderdag 5 augustus 1976,66e jaargang no. 20495 De deserteur Onder de Ned. titel „De deser teur" een Britse film met Glen- da Jackson als de boerenvrouw die een soldaat de kans biedt uit de oorlog te blijven op Ned. II om 20.55 uur. Op Ned. 1 om 19.05 uur Monty Python en om 20.10 uur herha lingen Hachée-shows. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige westelij ke wind. Min. temp. omstreeks 13 gr., maxima van 19 gr. aan zee tot 24 gr. In het zuidoosten. Morgen zon: 5.09-20.21 Schev. hoogw.: 11.45 laagw.: 7.24-19.55. rOVIDENCE, Rhode Island Toen de 62-jarige Robert Green way avond in zijn woonplaats Providence naar buis wandelde kwam IV plotseling uit bet niets een kwaadwillige aangezet die zijn boodschap- iitas uit zijn band rukte en verdween. De inhoud bestond uit zes s bier en een kilo tomaten. i paar minuten later kwam ineens een tweede man op de proppen t de tas en die zei: „Ik zag wat er is gebeurd, hier hebt u uw bezit <g, maar ik wil er wel een beloning voor hebben." Green way boodm l> man een halve dollar en kreeg te horen dat dit niet genoeg was.' ■op de terugbrenger een pistool te voorschijn haalde en Green way Iracht gaf zijn zakken leeg te halen. Dat leverde hem 130 dollar op. Wereldrekord Stones PHILADELPHIA (ANP) De Amerikaanse hoog springer Dwight Stones heeft gisteravond tijdens wedstrijden in Philadelphia zijn eigen wereldre cord hoogspringen verbeterd met één centimeter. Stones, die tijdens de Olympische Spelen niet verder kwam dan brons via een sprong van 2.21 meter, passeerde nu de lat op 2.32. Stones leverde zijn wereldprestaties in hetzelfde stadion, waarin hij zijn vorige wereldrecord (2.31) sprong. In het Franklin Field Stadion liet Stones,i na een reeks van 2.13, 2.18, 2.21 en 2.26, de lat op 2.32 leggen. Hij slaagde bij zijn eerste poging. (Van een onzer verslaggeefsters) ENSCHEDE Een dronken man die bij een taxi-standplaats strooide met juwe len en twee café-bezoekers die eveneens wat al te diep in het glaasje hadden gekeken en juwelen voor een zacht prijs je van de hand probeerden te doen, heb ben de politie van Enschede de oplossing gebracht van twee diefstallen die de afgelopen week in hun stad waren ge pleegd. De juwelen waren afkomstig van êen .doktersvrouw, die een raam van haar- woning had laten openstaan, waarvan de inbrekers dankbaar gebruik hadden ge maakt. De juwelen die zij meenamen vertegenwoordigden een waarde van vele tienduizenden guldens. De andere inbraak betrof een kraak bij het Leger des Heils waar enige juwelen van een maatschappe lijk werkster en een klein geldbedrag verdwenen. Een groot gedeelte van de buit is met de arrestatie van de drie dronkenmannen teruggevonden. 0EVAL HEPT KOFFERMOORD (Van een onzer verslaggeefsters) aalSEDA Een onwaarschijnlijk toeval heeft de e6fl6dase politie verder op het spoor gebracht om "identiteit te kunnen vaststellen van het meisje, stoffelijk overschot zondagochtend in een Iwltter werd gevonden. Af de politie heeft zich een vrachtwagenchauffeur ne|d, die kon vertellen, dat hij vorig jaar zomer "1 lift heeft gegeven aan een Algerijns meisje, /an.' reed met hem mee van Parijs naar Nederland. )ma bet afscheid liet zij een foto achter, waarop den stond afgebeeld met twee vriendinnen. Eén van vriendinnen werd door een Marokkaan, die in SeOrband met deze zaak is gearresteerd, geïdentifi- jen. ird als het meisje uit de koffer. Achter op de -rT° staat het registratienummer van de ontwikkel- 051 atrale. en'Bredase politie heeft goede hoop nu spoedig en. *dentiteit van het vermoorde meisje te kunnen .^tstellen. DORDRECHT (ANP) De gemeente Dordrecht en het recreatieschap De Biesbosch willen rijks- 'steun voor de bestrijding van het botulisme. Zij geven ieder al zesduizend gulden per week uit aan het verzamelen en vernietigen van kadavers van watervogels. Beide instanties hebben thans.de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw, en van Volksgezondheid en staatssecretaris Meijer van C.R.M. laten weten, dat zij financiële en organisa torische hulp nodig hebben om de botulisme-epide- mie het hoofd te kunnen bieden. Zowel de gemeente Dordrecht als De Biesbosch vrezen, dat tijdens de komende vogeltrek het botulisme zoveel slachtoffers zal maken, dat het verzamelen van de kadavers de krachten van het plaatselijk gezag te boven zal gaan. Daarom moet, aldus hun dringend verzoek, de rijksoverheid geld beschikbaar stellen voor het verzamelen van de kadavers. Verder moet er technische, financiële en organisatorische hulp komen voor het op korte termijn treffen van andere maatregelen. Deze hebben betrekking op het doorspoelen van de. meest vervuilde kreken en het verjagen van trek vogels uit de meest besmette gebieden. Op langere termijn zal zelfs de waterhuishouding van de Dordtse Biesbosch veranderd moeten wor den zodat er weer doorstroming van het water ontstaat, menen beide instanties. Graanfraudes Een onder zoek, in opdracht van de rege ring in Washington uitgevoerd in 15 Amerikaanse staten, heeft aanwijzingen opgeleverd dat wellicht op grote schaal bij haven van. New Orleans, graanleveranties aan het buiten- In negen staten zijn hoeveelhe- land met het gewicht wordt ge- den graan van in totaal onge- knoeid. Vorig jaar was er een- veer 300.000 ton ontdekt die niet dergelijk fraude ontdekt in de in boeken verantwoord waren. VERRUIMING VAN HULPVERLENING MINDERJARIGEN (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Volgens een door de minister Van Agt van Justitie en zijn staatssecretaris Zeeval- king voorgestelde wetswijziging zullen in de toe komst hulpverleners, die weggelopen minderjari gen verbergen niet meer strafbaar zijn, als zij het geval hebben gemeld aan de kinderrechter. Volgens de voorgestelde regeling geldt die onthef fing van strafbaarheid gedurende een maand na de melding, tenzij de strafbaarheid is opgeheven," mag de politie de minderjarige ook niet aanhou den en naar de ouders of voogd terugbrengen. Deze regeling geldt niet voor kinderen jonger dan veertien jaar, kinderen die niet in Nederland wonen, minderjarigen die zich door weglopen ont trekken aan een vrijheidsstraf of voor kinderen die zijn geplaatst in een rijksinrichting voor kin derbescherming. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken zal er scherp tegen laten waken, dat de bestaande schaarste aan tuinbouwprodukten de groenteprijs opjaagt De Economische Controle Dienst houdt daarom de prijsontwikkeling van zowel groente als fruit nauwlettend bij. Het ministerie heeft tot nu toe echter niets kunnen ontdekken, dat op misbruik wijst. De groenteprijs is nog steeds niet stabiel. Enerzijds is er bij sommige soorten een neiging tot prijsdaling, anderzijds blijkt deze prijs voor een aantal andere soorten weer te stijgen. Een wisselval lig beeld, aldus het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Bij andijvie ging de prijs weliswaar omlaag, maar zij bleef toch nog steeds boven het gemiddelde van vorige week. Bloemkool werd weer duurder als gevolg van een dalende aanvoer, evenals sla, waarvan de prijs eveneens opliep als gevolg van, wat het centraal bureau noemt, de tegenvallende aanvoer. Ook prei, dat enkele dagen geleden nog als goedkoop aanbevolen werd, steeg iets, maar gisteren daalde onverwacht de prijs weer. De veilingprijs van snijbonen en sperziebonen bleef tot nu toe dalen. Zie over de prijsvorming pagina 7 Stromatten, plastic kleren en paraplu's markeren de plaatsen langs de grote boulevards van Peking, waar de inwoners tijdelijk kamperen uit vrees voor nieuwe aardschokken. STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: GEDREVEN DOOR ANGST Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden. Terwijl een golf van traangas aan komt rollen balt een van de betogers in de rumoerige voorstad van Johannesburg, Soweto de vuist, de groet van de Zuidafrikaanse black Power. meldden dat duizenden zwarte werkers niet op hun werk waren verschenen. De volledige omvang van het verzuim is niet bekend. De opstand was vooral gericht tegen het ge vangen zetten van verschillende zwarte studen tenleiders die onlangs waren veroordeeld. Een aantal van de grieven van de zwarten werd afgelopen zondag openbaar gemaakt op een massabetoging in Soweto en omvatte onder meer het tekort aan huizen, pogingen om de zwarten in de steden te dwingen burgers te worden van ver afgelegen thuislanden en re servaten, het slechte onderwijssysteem voor de zwarten, de discriminatie bij het verkrijgen van betrekkingen en de lage lonen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het Zuidafrikaanse ministe rie van binnenlandse zaken in Pretoria heeft aan Jan Kuiper van de televisierubriek Ken merk (IKON/KRO) een visum geweigerd. Ken merk wilde in Kaapstad de gereformeerde oecumenische synode verslaan. In de brief, waarin de Zuidafrikaanse ambas sade in Den Haag de weigering bekend maakt, wordt geen motief genoemd. Men probeert nu in Pretoria te achterhalen wat de reden van de weigering kan zijn. JOHANNESBURG De spanning in Soweto, de voorstad van Johanncs- burg met een overwegende bevol king van zwarten, was vanmorgen niet geweken na de ernstige reilen van gisteren. De politie moest traan- h gas gebruiken om een grote groep studenten te verspreiden die wegver sperringen oprichtte. De studenten trachtten de belangrijkste weg door de wijk Oralndo te blokkeren om te beletten dat de Afrikaanse arbeiders naar hun werk zouden gaan. De 242 scholen in Soweto waren vandaag open, maar vrijwel leeg. Vannacht werden verschillende pogingen tot brandstichting gedaan. Volgens oog getuigen zijn bij de rellen van giste- n ren vijf doden gevallen. De politie jjp spreekt echter van twee doden en twaalf gewonden. De situatie in So weto werd vanmorgen als onvoor spelbaar beschreven. Inmiddels heeft de vertegenwoordiger van het Nationalistische Pan Afrikaanse Congres in New York de groep Afrikaanse landen in de Verenigde Naties gevraagd om een bijeen- komst van de Veiligheidsraad ter bespreking van de jongste incidenten. Bij vorige inciden- ten heeft de vijftien leden tellende Veiligheids- j raad Zuid-Afrika veroordeeld. In een brief aan j secretaris-generaal Kurt Waldheim verzocht Sibeko de Verenigde Naties om op te treden, nu Zuid-Afrika opnieuw resoluties van de Veiligheidsraad op grove wijze schendt. Bij de rellen van gisteren in Soweto werd opnieuw grote schade aangericht. Een stuk spoorweg -werd vernield, huizen en bussen in brand gestoken en auto's met stenen bekogeld. Fabrieken en andere zaken in Johannesburg Duizenden betogers rukken op bij de uitvalswegen van Soweto in een poging een mars naar Johannesburg te ondernemen. Er vielen tenminste drie doden toen de politie het vuur op de menigte opende.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1