"£cldóc <3owumi Kamerleden eisen rem op prijs van groente en fruit Onderzoek openbaar vervoer in grote steden Pakpapier bracht oplossing moord Doden bij rel in Zuid-Afrika Eerste gewonden uit Al Zaatar in VLEES INZET PRIJZENSLAG Geen dank voor stank Woensdag 4 augustus 1976, 66e jaargang no. 20494 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N V.. Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Volendam Het vissersdorp Volendam komt uitgebreid aan bod in het totaal programma van Veronica, dat begint om 20.30 uur op Ned. II. Op Ned. I om 19.55 uur het generatieconflict vader-zoon in de film „De vluchteling". Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Max. remp. omstreeks 20 gr. Meest matige wind tussen noordwest en noord. Morgen zon; 5.08-20.23. Schev. hoogw.: 10.25 en 23.03. Laagw.: 5.58 en 18.38. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering is vanuit de Tweede Kamer onder druk gezet om te komen tot een prijsbeheersing van groente, fruit en aardappelen. Zij heeft eerder laten weten niet te willen ingrijpen in deze prij zen, maar vooral de socialistische Tweede Kamerfractie toont zich ongerust over de stijging van de prijzen van deze levensmid delen. Weliswaar schijnt er een daling te zitten in enkele groentesoorten, maar het totale prij spakket van groente, fruit en aardappelen blijft volgens de P.v.d.A.-Kmerleden Van der Hek, Epema-Brugman en Kolthof te hoog. Zij hebben thans bij de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw aangedron gen op een „beheersing van de eindverbrui- kersprijzen", hetgeen neerkomt op een prijs- stop voor groente, fruit en aardappelen. Ver- moedelik zullen de dan aanwezige ministers eerst op vrijdag 13 augustus deze kwestie in de ministerraad bréngen, omdat zij hopen, dat dan de prijs van verschillende groente soorten aan het dalen is. Het Centraal Bu reau Tuinbouwveilingen verwacht dit name lijk. Ook fractieleider Wiegel van de V.V.D. heeft de regering in verband met de zeer hoge prijzen van groente, fruit en aardappelen onder vuur genomen. Hij meent daarom, dat de B.T.W.-verhoging per 1 oktober niet mag doorgaan. De kans is echter al groot, dat deze verhoging uitgesteld zal worden. In dit verband vindt de liberale oppositieleider het ook noodzakelijk, dat de overheid zich nog meer beperkingen in de overheidstarieven oplegt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door de aankoop van grote partij en Schots en Iers rundvlees brengen ruim 300 Nederlandse slagerijen verzameld onder de naam „Vleesmeesters" nog deze week vlees op de markt, waarvan de prijs lager ligt dan die van het overige vlees, dat snel in prijs stijgt. De slagers- combinatie heeft gebruik gemaakt van het aanbod van goedkoop slachtvee tijdens de droogte-perio de van de afgelopen maanden. De overige vlees handelaren zullen waarschijnlijk genoodzaakt zijn hun prijzen ook aan te passen. De aanbiedingen van de Weesmeesters gelden onder meer voor filialen in Den Haag en omgeving, Leiden, Henge lo, Doetinchem, Almelo, Groningen en Rotterdam. Den Haag Behalve dat minister Westerterp de „10-personen"- norm voor streekvervoer zal handhaven en de NS aan kritische normen zal onderwerpen, is de bewindsman ook van plan om voor de tram- en buslijnen in de negen grote steden die rijkssubsidie ontvangen (waaronder Den Haag) criteria op te stellen, voor het beoordelen van de bezetting per rit. Dit is gisteren gebleken uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Doef (PvdA). Wat betreft het streekvervoer zal de maatregel soepel worden gehanteerd. .Afwijkingen van de maatstaf zijn binnen het redelijke mogelijk, met name als de toepassing zou leiden tot het geheel staken van een verbinding van en naar een woonkern in de weekeinde of in de avonduren", aldus minister Westerterp. De bewindsman is niet van plan af te zien van tariefsverhogingen voor openbaar vervoer, omdat de begroting dan niet zou worden ge haald, hetgeen weer nadelige gevolgen zou hebben voor het voorzie ningenniveau. In Utrecht hebben gisteren de vervoersbonden een motie aangenomen, waarin men ten spoedigste onderhandelingen met de minister eist over wegwerken van de verschillen die bestaan in de beloning van personeel van streek- en stadsvervoer. Als een gesprek hierover niet voor volgende week donderdag plaatsvindt, overwegen de bonden actie te ondernemen. idanks de regen n de laatste da- heeft de 5 zijn laagste jaar bereikt. Ital schepen vrij- op het droge te liggen, n maken t een fietstochtje de gestrande Den Haag Inde Haagse Jutphaas- straat heeft de brandweer van nacht een einde gemaakt aan stankoverlast. Een bewoonster, die wilde voorko men dat de gevel i haar woning soort open baar toilet voor honden zou wor den, bad de muur met een vloeistof behandeld die zo stonk dat buurt bewoners niet in slaap konden ko men. Eén van hen alarmeerde de Haagse brand weer die met een waterstraal een einde maakte aan de stankoverlast. BREDA-ANP De Bredase politie heeft twee Marokkanen aangehouden die verdacht worden van de macabere koffermoord in Breda. Een van beide verdachten heeft inmiddels bekend dat hij de koffer met het stoffelijk overschot van een eind februari in zijn huis vermoorde vrouw zaterdagnacht op een braakliggend ter rein in Breda heeft geplaatst. Hier werd de koffer zondagmorgen door een wandelend echt paar gevonden. De identiteit van het slachtof fer is nog steeds niet achterhaald, maar men neemt aan dat de vrouw afkomstig is uit Frankrijk of Algerije. De bekentenis is afgelegd door een 30-jarige, uit Marokko afkomstige vrachtwagenchauffeur. Hij heeft verklaard de vrouw tijdens het carnaval ontmoet te hebben en haar mee naar huis te hebben genomen. De tweede verdachte, een 42-jarige fabrieksarbeider, zou het tweetal later een bezoek hebben gebracht. De bezoeker zou volgens zijn landgenoot „aanspraak" op de vrouw hebben gemaakt, maar deze weigerde en trok een stiletto om de man op afstand te houden. Tijdens een worsteling zou de stiletto in de hals van de vrouw zijn beland, die ter plaatse doodbloedde. Samen legden de mannen het lichaam in de kelder, maar vorige week vrijdag werd lijklucht lijlucht zo sterk dat de chauffeur besloot een koffer te gaan kopen. Deze koffer heeft de Bredase politie naar de twee verdachten geleid, want er stond de naam van een winkel in. Bij navraag bleek dat de' koffer door een buitenlander was gekocht en dat men er opvallend pakpapier om had gewik keld. De politie concludeerde dat de misdaad in de directe omgeving van de vindplaats had plaats gevonden omdat de koffer was gevonden zonder handvat. Acht ton huisvuil uit de omgeving werd hierop onderzocht en inderdaad werd een stuk van het pakpapier gevonden. In de vuilnis bak van een bewoner, die tijdens het buurton derzoek steeds afwezig was, werd de rest van het papier aangetroffen. In de kelder van de woning vond men botjes, die aan het gevonden skelet ontbraken. De politie is een nieuw buur tonderzoek begonnen om na te gaan in hoeverre de verklaringen van de chauffeur op waarheid berusten. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaal abonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u JOHANNESBURG Zeker drie mensen zijn vanmorgen door de politie in het Afrikaanse woongebied Soweto bij Johannesburg gedood toen betogingen van middelbare scholieren uitliepen op botsingen met de politie. Duizenden jonge Afrikanen bekogelden bussen. Een seinhuis van de spoorwegen en een groot aantal auto's werd in brand gestoken. Scholieren met spandoeken blokkeerden het verkeer. Volgens de politie is de situatie buitengewoon gevaarlijk. De ongeregeldheden waren de ergste sinds de rellen die vorige maand in Soweto uitbraken en naar andere plaatsen oversloegen, waarbij tenminste 176 mensen om het leven kwamen. Ook in het zwarte stadsgebied Alexandra dat aan Johannesburg grenst deden zich vanmorgen moeilijkheden voor. Scholieren pro beerden forensen over te halen niet naar hun werk te gaan en in plaats daarvan deel te nemen aan een demonstratieve optocht naar het hoofdbureau van politie in Johannesburg. De hernieuwde onrust is waarschijnlijk het gevolg van de arrestatie van verschil lende scholierenleiders. heems oog Suriname - Het grond- van de Surinaamse Zanderij is maandag staking gegaan na het vastlo- van onderhandelingen met regering over uitbetaling van Het vliegveld is tot order gesloten. Een KLM kreeg gistermiddag nog wel toestemming te omdat een patiënt met naar Nederland vervoerd worden. Na dagen van angstige spanning begroet deze vrouw haar echtgenoot, die aanvankelijk vermist was na de ramp in de Amerikaanse staat Colorado, waar een plotselinge watervloed door een vallei met vakantie gangers joeg. HERENIGING NA ANSTIGE DAGEN dt de platen zijn tekst en geteken- gevoegd. De Zweedse verpleegster, Eva Stahl is een van de 91 gewonden die* gisteren uit het door christelijke soldaten belegerde vluchtelingenkamp Al Zaatar (bij Beiroet) geëvacueerd werd. BEIROET (AP) Onder een bestand dat weliswaar heeft ge wankeld maar toch stand heeft gehouden zijn gisteren 91 zwaargewonden door het Inter nationale Rode Kruis geeva- cueerd uit het belegerde Pales tijnse vluchtelingenkamp Al Zaatar aan de rand van Bei roet. Vandaag zouden 150 ge wonden geëvacueerd worden. Een Zweedse fotograaf heeft verklaard dat onder de gered den ook de Zweedse verpleeg ster, Eva Stahl is. Zij heeft tij dens het beleg van Al Zaatar een arm verloren, een been ge broken en een miskraam gehad. Eva Stahl (27), was de vrouw van een Palestijnse guerrilla strijder die in Al Zaatar is om gekomen. Het Rode Kruis hoopt de gele genheid te krijgen naar schat ting 4.000 gewonden uit het kamp te halen. Al Zaatar wordt reeds zes weken belegerd door christelijke milities. Het convooi van gisteren is on geveer drie en een half uur in het kamp geweest. De hele ope- ratie duurde zeven uur. Tijdens de operatie werd spora disch geweervuur gehoord bij 'iet kamp. Het spannendste moment kwam toen terwijl het convooi op weg was om te worden nagekeken op het controlepunt, ineens twee „christelijke" soldaten als beze tenen met hun automatische wa pens begonnen te vuren, in het wilde weg, maar niemand werd geraakt. Op weg naar het eindpunt, een voetbalveld, zou de stoet nog een keer door een vijandelijke sluipschutter onder vuur zijn genomen, maar over slachtof fers is niets gemeld. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren nog een ƒ50.000 ter beschikking gesteld voor de hulpverlening door het interna tionale comité van het Rode Kruis in Libanon/Tegelijkertijd heeft het Nederlandse Rode Kruis besloten een appel te rich ten tot de Nëderlandse bevol king om de rode kruis-hulpver- leningsacties in Libanon finan cieel te steunen. Daartoe is giro rekening 777 van het Nederland se Rode Kruis in Den Haag opengesteld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1