CIEBPINSKI VERGAT PIJN Walker zet graag bloemetjes buiten Voor alle zekerheid extra ronde gelopen MONTREAL'76 r» i «i a, v« Medailleverdeling STONES MET DOOD BEDREIGD -'i VW-J,< 1 T 9 i Jl 1 i LJg 1 1 [;.aS MONTREAL Drie dagen voor zijn zesentwintigste verjaardag liep Waldemar Cierpinski elf kilometer en honderdenvijfenne gentig meter moederziel alleen door Montreal. Achter zich wist hij een uitgestrekt lint van mannen, die op de voorlaatste dag van de Spelen de handschoen hadden opgenomen en het beulswerk in de atletiek waren aan gegaan. Als Waldemar Cierpinski opzij keek, zag hij dunne rijen kijkers die in nlastic verpakt waren of een paraplu beschermend boven het hoofd hielden. Als hij omhoog keek, zag hij de grauwe lucht want het regende weer eens In Montreal. En als hij zijn ogen af en toe neersloeg, ontmoette hij zijn spiegel beeld in de plassen en het glimmende asfalt van Gouin Boulevard, de l'Acadie Boulevard en Rockland Road. Hij kreeg de neiging om te glimlachen tegen zijn eigen beeld toen hij vlak na de klim van de Mont Royal, waar zo veel wielren ners hun Waterloo hadden gevonden in de wegrace, bergaf wegliep van de man die hem het langst had bijgehouden, de Amerikaan Frank Shorter. En toen de Oostduitse marathonloper in de Park Avenue en Sherbrooke Street eenzaam zijn elf kilometer liep, steeds hetzelfde tempo, de voeten als een robot op dezelfde afstand plaatsend, wist hij dat hij goed had gekozen toen hij twee jaar geleden voor de aardigheid zijn eerste marathon liep en er verzot op raakte. Cierpinski had zijn tien kilometer en de steeple' chase er wat voor verwaarloosd. In het propvolle stadion waar het hoogsprin gen en de estafettes orkanen van bijval aan het publiek ontlokten, wachtte hem het goud voor de martelgang in het atletiekprogramma, 42.195 kilometer. Als een pruilend kind zat Frank Shorter die volle vijftig seconden na Cierpinski's tijd van 2.09.55.0 de snelste die de Oostduitser ooit had gelopen en ook de snelste in de Olympische geschiedenis later naast de winnaar. Frank Shorter, winnaar van de zwaarste race in München, was een slecht verliezer. Hij stond al gauw op, had niets te zeggen, ledereen had toch kunnen zien dat MONTREAL In het Olympisch stadion rea geerde de Nieuwzeel ander John Walker zich af. De gouden me daille van de 1500 me ter had hij losjes om de hals han gen. Toen hij met zijn ene hand op een tafel sloeg, pakte hij tussen de vingers van zijn linkerhand toch even de gouden „plak" voorzichtig beet. „En wie durft nu nog te zeg gen dat ik me niet op de juiste wijze op de Spelen heb voorbe- reid?".££,/,1500-meter-finale, John Walker, die tijdens de series van de 800 meter totaal niet in het stuk voorkwam, had na uitschakeling op deze afstand het oude verhaal weer te horen gekregen: hij was niet serieus genoeg voor een topsporter. Maar in de ijzersterk bezette 1500 met de Belg Ivo Vandamme (zilver) en de Westduitser Paul Wellmann (brons) als zijn belangrijkste bela gers, trok Walker zelf een vernietigend spoor door de groep van critici. En breeduit lachend die onbekende Oostduitser die dit jaar zijn derde marathon liep en zijn vijfde in totaal, hem finaal had losgelopen. Frank Shorter hoefde de schuld niet op de regen te werpen want Cierpinski had net gezegd dat de regen in het klamme Montreal dat een ongekend hoge vochtigheidsgraad heeft eerder een voor deel dan een nadeel was geweest. Oostduitse Waldemar had ook het parkoers niet lastig gevonden omdat het meer bergaf- dan op waarts ging. "Ik vond het een uitstekend uitgezet parkoers. De dag tevoren heb ik het gereden. Het was niet zwaar". De dag daarna moest hij het lopen, meer een outsider dan een favoriet in een uitgelezen gezelschap, dat eenenzeventig man telde aan de start. Lasse Viren was er, de Fin die de prestatie van "locomotief" Emil Zatopek wilde evenaren: winnaar van goud op de 5000, 10.000 en marathon in Helsinki 1952. Hij had de eerste twee afstanden al op zijn naam geschreven. De "nieuwe Zatopek" moest op de marathon gestalte krijgen. Frank Shorter was er die zijn Olympische titel verdedigde, de Belg Karei Lismont die in Europa vooral zijn faam had gevestigd^en nog een handvol atleten die hun sporen in de top van de marathonlopers hadden verdiend. Onder hen ook de Nederlan der Jos Hermens, een debutant in het mara thongezelschap. Zijn eerste "langste afstand" werd een redelijk succes. Als vijfentwintigste eindigen in dit selecte gezelschap mag gezien worden. Jos Hermens had in het begin zelfs meegedraaid in de kopgroep. "Na vijftien kilometer moest ik lossen", zei hij. "Mijn 47 43 35 125 40 25 25 90 34 35 25 94 10 12 17 39 9 6 10 25 8 6 11 25 7 8 9 24 6 4 3 13 Vlak bij de plaats, waar de Olympische vlam stond, keek Waldemar Cierpinski naar de finish, waar het Olympisch goud voor hem klaar lag. Goud, dat de pijn van een ruim 42 kilometer lange martelgang deed vergeten. benen zaten vast. Ik ben teleurgesteld over dit resultaat". Jos Hermens had de rest van de afstand ook moederziel alleen gelopen. "Ik had moeilijke momenten, maar ik wilde niet opgeven want dat zou voor de lopers in Nederland die werden afgewezen erg onprettig zijn geweest". Moeite Waldemar Cierpinski liep minder alleen dan Jos Hermens, die zich redelijk gerevan cheerd heeft voor zijn falen op de tien kilometer hoewel deze marathon niet zwaar was. Slechts elf lopers haalden de finish niet. Oe anderen kwamen allen "op afstand" van Cierpinski binnen die zich in het kopgroepje had genesteld. Onopvallend volgde hij de voetstappen van de Amerikaan William Rod- gers, de Canadees Jerome Drayton, Shorter, Lasse Viren, Foster en Lismont Achter hem kwamen er nog acht Waldemar Cierpinski had zelfs moeite om na tien kilometer bij te blijven. Het veld van vijftien, dat de eerste vijf kilome ter beheerste, was gewijzigd. De Portugees Pereira had zich gemeld en de Belg Schoofs die de plaats had opgeëist van Karei Lismont die met mannen als de Duitser Mielke. de Ier McDaid en de twee Japanners Usami en Mizukami had moeten afhaken. Vijf kilometer later was Lismont er weer bij. Negen waren overgebleven. De ijzersterken hadden de zwakkeren gelost. Shorter. Viren die zich had teruggevochten na twintig kilometer. Rodgers. Singh (India). Lis mont. Cierpinski. Drayton (Canada). Bengtsson (Zweden) en de Australiër Christopher Ward- law hadden eenentwintig seconden genomen op de zes. bij wie Frank Foster die kort tevoren nog "aanwezig" waren. De schifting Herman van Bergem was geschied. Cierpinski, vervuld met goede voornemens maar geen notie hebbend van zijn grote kans "ik dacht: ik zal er maar zo lang mogelijk blijven" was nog steeds de onopvallende. Shorter voerde het groepje aan, Rodgers liep eens voorop Cierpinski hield zich koest in het midden. De afvalrace was begon nen. Lasse Viren verdween uit het groepje kanshebbers maar was vijf kilometer later weer terug. De Amerikaan Donald Kardong had zich aangemeld en Bengtsson was ver dwenen naar lagere regionen. Maar steeds bleven er acht. Wat moet Cierpinski gedacht hebben, toen hij de groef tussen de wenkbrau wen van Frank Shorter, constant kopman, steeds dieper zag worden. Hijzelf liep fris, reeg de meters tot honderden en de honderden tot kilometers. Hij kon de uitgeslapen en "in het vak" gelauterde Shorter met wie hij nu al geruime tijd samenliep, gemakkelijk bijhou den. Af en toe keek hij naar rechts maar Shorter gunde hem geen blik. Gemakkelijk Ze gingen getweeën de Mont Royal op. De tweeendertigste kilometer was voorbij. En ineens versnelde Waldemar Cierpinski, een verblufte en geschrokken Frank Shorter ach terlatend. De Amerikaan kneep zijn ogen dicht, perste zijn lippen opeen en zocht vertwijfeld en vergeefs naar de kracht die hem bij de wegloper moest brengen. Cier pinski legde het later uit: "Tien kilometer tevoren was Shorter zo'n twintig meter weg gegaan. Ik kon hem weer Inhalen. Toen Ik versnelde, nam ik gemakkelijk tien meter, twintig en meer maar op de laatste kilome ters werd de afstand tussen mij en Shorter pas groter". Shorter reageerde daarop niet. Hij had geen zin om te praten. Wie dat wilde, moest maar naar de gang komen, waar hij dan wel wat zou zeggen. Alle Amerikanen holden achter de slechte verliezer aan. Cierpinski streek nog eens de lok van zijn blonde haren van zijn voorhoofd weg. "Het heeft kracht gekost, ook al omdat de marathon het laatste atletiekon- derdeel is en je zo lang moet wachten. Toen. ik het stadion zag, vergat ik de pijn. Ik loop graag marathon, al was dit pas mijn vijfde". Waldemar Cierpinski hoeft dan ook niet zo veel mee te slepen. Hij is 1.70 meter maar weegt slechts achtenvijftig kilo. De buit werd verdeeld zoals het eerlijk moet worden ge noemd. Cierpinski als de grote krachtpatser het goud, Shorter die zo veel kopwerk had gedaan het zilver en Karei Lismont die er op een korte afstand na steeds bij was geweest het brons. En als vierde de hoenfitte maar niet in zijn opzet geslaagde Lasse Viren. Jos Hermens werd dus vijfentwintigste. Het is, hoe dan ook, een prestatie een marathon te voleinden, ook al was deze dan niet onmense lijk zwaar. Dat kan Baikuntha Manandhar uit Nepal beamen. Toen de eenenzeventig waren gestart, lag hij al bij het uitgaan van het stadion een tweehonderd meter achter. Ma- MONTREAL Aan het einde van de Olympi sche Spelen, die dertien dagen duurden en waarop 198 verschillende wedstrijden werden gehouden, zijn de medailles als volgt verdeeld: Land Goud Zilver Brons Totaal Sowjet-Unie Oost-Du itsland Verenigde Staten West-Du itsland Japan Polen Bulgarije Cuba Roemenië Hongarije Finland Zweden Groot Brittannië Italië Joegoslavië Tsjechoslowakije Nwe.-Zeeland Frankrijk Zuid-Korea Zwitserland Noord-Korea Noorwegen Jamaica Denemarken Mexico Trinidad Canada België Nederland Portugal Spanje Australië Iran Venezuela Mongolië Brazilië Porto Rico Thailand Bermuda Pakistan Oostenrijk 0 10 1 0 10 1 De conditie heeft onder de diverse uitspattin gen van John Walker en Rod Dixon niet geleden. Beide Nieuwzeelanders hebben op hun onderdelen tijdens de Spelen, de 1500 en 5000 meter, belangrijke rollen „Een gezel- ligheidje tussen de zware trainingsarbeid ver stoort beslist niet de conditie", legde John Walker nog uit. Zijn falen op de 800 meter was voor hem niet zo'n verrassing. „Voor die afstand mis ik gewoon voldoende basissnel heid. Ik ben ook niet van plan om die te gaan opvoeren, want ik blijf trainen een erg verve lende zaak vinden. Iedere dag zou ik een wedstrijd willen lopen, maar dat kan nu een maal niet. Training blijft voor mij een heel nare zaak. Ik haat trainen". Tempo Jacek Wszola, 19 jaar pas, heet de Olympische kampioen hoogspringen. Zo groot zijn sprongkracht was, zo groot was ook zijn koelbloedigheid. Van vreugde gaf de Pool pas laat blijk. kon hij zaterdagmiddag zeggen: „En ik ga door met mijn manier van werken. Er moeten in het leven van een sportman altijd momen-' ten blijven waarop men alles kan en moet vergeten. De komende dagen zal ik leven zoals ik zelf wil". Nachtclub De afgelopen maanden is John Walker mei zijn vriend Rod Dixon veelvuldig in Europa geweest. Hij trok van de ene naar de andere wedstrijd. Maar tussen de evenementen zette het duo volop de bloemetjes buiten. Na een wedstrijd in Zurich gebeurde het zelfs dat de beide Nieuwzeelanders tot diep in de nacht in een nachtclub te vinden waren. „En iedereen mag gerust weten dat we ons toen erg plezierig hebben gevoeld. Zo'n avond is goed voor iedere topsporter, een geweldige vorm van ontspanning. En dat leven trekt PSPPSNPgNNBVIP" Toch trekt John Walker er bijna iedere dag op uit om ruim 35 kilometer af te leggen. En in een behoorlijk tempo. „Binnen de vier minuten leg ik de kilometer af. En dan gaat het ook nog berg-op, berg-af John Walker greep in Montreal zijn gouden medaille pas in de laatste meters. „Maar precies op tijd om de mensen te bewijzen dat mijn atletiekleven heus nog wel serieus kan worden genomen". Voorlopig zal de naam van John Walker weer uit het grote sportnieuws verdwijnen. De komende maanden gaat hij weer wat radiowerk doen. Als reporter trekt hij langs de atletiekbanen. „Er tussen door loop ik nog een paar wedstrijdjes, maar ver wacht voorlopig niets bijzonders meer van me". Afhaken De Nieuwzeelander kon opgewekt door het Olympisch stadion stappen. Anders was het gesteld met het Amerikaanse hoogspring- wonder Dwight Stones. De houder van het wereldrecord, met de geweldige hoogte van 2.31 meter, moest voor zijn doen al vrij snel afhaken. Stones kwam niet hoger dan 2.21 meter. En toen Stones achterblijvend met de bronzen medaille al lang het natte Trunststof in het stadion verlaten had, ver deelden de zeer jonge en koelbloedige Pool Jacek Wszola (goud) en de Canadees Greg Joy (zilver) het belangrijkste edelmetaal. Zij kwamen respectievelijk tot 2.25 en 2.23 meter. Dwight Stones, was om zijn uitspraken MONTREAL Dwight Stones, de wereldrecordhouder hoogspringen, die het bij het Canadese publiek volledig had verbruid, Is zaterdag met een aanslag op zijn leven bedreigd. De Amerikaan werd nadat hij op 2,25 meter driemaal had afgesprongen, plotseling door vier politiemannen naar de catacomben gevoerd. „Ik had geen drugs In mijn tas dus begreep Ik dat het wat anders moest zijn", aldus Stones, „binnen werd mij verteld dat er telefonisch gedreigd was dat Ik zou worden neergeschoten." „Als ik wilde kon ik de wedstrijd nog wel volgen maar dan onder politiebewaking. Dat vond ik een onzinnig voorstel". Stones vertelde dat hij met lood in zijn schoenen naar de huldiging was gegaan. „Je weet nooit wat een gestoorde doet", zo zei hij. Van het joelende publiek had de Amerikaan geen last gehad. „In de kwalificatie had ik al gemerkt hoe het publiek tegenover mij stond. Het deed mij niets. Het heeft ook geen enkele invloed op mijn prestatie gehad. Wanneer je geconcentreerd bent, hoor je eenvoudig niets". Door Jack Arentsen in de Canadese pers waarin hij weinig goeds vertelde over de Frans sprekende inwoners van Quebec, herhaaldelijk door een gedeelte van de 70.000 toeschouwers uitgefloten, voor hij zelf nog eens op erg opzichtige wijze tot uitdrukking liet komen, dat bij het hoogsprin gen de zaken niet goed waren voorbereid. De gestaag vallende regen zorgde er voor dat .in de aanloop naar de lat plassen lagen die het glad maakten. Stones pakte toen als eerste een „veger" om de plassen weg te schuiven. Pas daarna gingen wat andere mensen zich met deze zaak bezig houden. Maar Dwight Stones bleef aanwijzingen geven en spaarde nandhar haalde het, als vijftigste, twintig minu ten na de winnaar kwam hij binnen. Achter hem volgden er nog tien. En dat was voor Baikuntha Manandhar reden genoeg om jui chend de armen te heffen. Zoals outsider Waldemar Cierpinski dat deed toen hij voor een onverwachte "uitsmijter" van het Olym pisch atletiektoernooi had gezorgd. Hij liep zelfs nog een ronde te veel. "voor de zeker heid". zei hij, "het bord stond op één en ik dacht: ik zal die nog maar lopen, stel je voor dat het moet". Het moest niet. De man aan het rondebord was ook moe na veertien dagen Olympisch sportfeest. zijn kritiek niet. „Toch belachelijk dat men niet eerder maatregelen had genomen. Als men op tijd was gaan vegen waren er nooit plassen ontstaan. Maar de mensen in Quebec zijn lui. Als ze werk hebben, dan staken ze. En hier in het stadion stonden ze alleen maar te kijken", reageerde Dwight Stones nog kwaad. Geen goud voor Amerika bij het hoogsprin gen, maar donkere lopers uit de Verenigde Staten grepen op de 4 x 100 meter en de 4 x 400 meter met overmacht de gouden medailles. Wereldrecords kwamen er evenwel niet uit. En toch was het mogelijk om optimale prestaties te leveren. De Oostduitse 4 x 400 meter damesploeg zette daarvan de bewijzen op het scorebord. Doris Maletzki, Brigitte Rohde, Ellen Streidt en Christina Brehmer kwamen uit op een tijd van 3 min. 19,24 seconden: bijna vier seconden sneller dan het uit 1972 daterende wereldrecord dat toen al in handen van Oost-Duitsland was. West-Duitsland kreeg nog een tegenvaller te incasseren. De favoriete 4 x 100 meter estafet teploeg werd op de finishlijn door... Oost- Duitsland verslagen. Als laatste loopster was Annegret Kroniger nog met een voorsprong aan de laatste honderd meter begonnen. Maar als een raket kwam de Oostduitse Barbel Eckert naar voren. Het verschil was minimaal: 42.55 seconden tegen 42.59. Vierhonderdste seconde. race

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9