Voor Westland 19NU al grote belangstelling Diepgaand onderzoek naar problemen rond aanvoer chrysanten PRESENTATIE GLASTUINBOUW Produktie van kaas bleef door droogte beneden verwachting Minder snijbloemen in eerste kwartaal in W-Duitsland ingevoerd FRUITPRIJZEN ZULLEN STIJGEN BLOEMENHANDEL WISSELVALLIG BEELD BOLLENPRIJZEN VLIEGEN DE PAN UIT MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT) NAALDWIJK Voor presentatie van de Westlandse glastuin bouw WESTLAND 19NXJ, die van woensdag 22 tot en met zondag 26 september in de veiling Westland Noord te Poeldijk wordt gehouden, blijkt de belangstelling groot te worden. Er zijn al vele reacties bij de organisatoren binnengekomen die hierop wijzen. Zoals bekend heeft prinses Beatrix zich bereid verklaard om op woensdagmiddag 22 september deze show te openen. Zij heeft ook te kennen gegeven royaal tijd te willen uittrekken om deze unieke show zo volledig mogelijk te zien. Inmiddels wordt er door de arrangeurs Leo de Kok, Piet Vellekoop en Koos Zuidgeest hard gewerkt aan de voorbe reidingen. Het geheel krijgt een landschappelijk, hier en daar glooiend karakter, waar in strakke lijnen ontbreken en waarop als het ware een trape ziumvormig lijnenspel is Op ongeveer eenderde van de 7000 vierkante meter grote showruimte presenteren 25 handelsbedrijven praktisch het gehele assortiment snij bloemen en potplanten. Daar naast nemen de 21 gewassen- commissies van de studieclubs actief deel aan de show. In een stervormig gedeelte op de show worden sectiegewijs de diverse groentegewassen gepresenteerd, waarover tij dens de show uitvoerige infor matie aan het publiek wordt verstrekt. Daarnaast toont men een uitgebreid sortiment snijbloemen en potplanten. Het „grote publiek" zal op po pulaire wijze kennis kunnen nemen van de teeltontwikke lingen. Deze presentatie heeft een sterk voorlichtend krak- ter, speciaal gericht op de con sument. Ongeveer 200 Westlandse te lers zullen hun beste kweek- prestaties tonen in een colle giale wedstrijd. Een corps van 50 keurmeesters gaat deze in zendingen beoordelen. Er wor den in dit kader naast de glas groente- en fruitsoorten ten minste 30 soorten snijbloemen en 60 soorten potplanten ge presenteerd. Deze show van de drie West landse groenteveilingen en de S)e glastuinbouw presenteert zich op Westland 19NU op 22 september en vier dagen daarna. bloemenveiling CCWS en Westland wordt een unieke georganiseerd door de Konin- presentatie van de in het West- klijke Maatschappij voor land geteelde bloemen-, groen- TuinbouwS9en Plantkunde afi te- en fruitprodukten. DEN HAAG De Nederlandse kaasproduktie is in de droge zomermaanden van dit jaar lager geweest dan de fabrikanten zich hadden voorgesteld. In de „commissie produktiebeheersing kaas" waren zij overeen gekomen, in de veertien weken van 3 mei tot 7 augustus samen niet meer te produceren dan gemiddeld 7.300 ton per week wat 2 procent meer was dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar werkelijk werd geproduceerd. Nu echter ziet het er naar uit, dat de totale produktie in de genoemde veertien weken 2000 ton beneden de overeengekomen hoeveelheid zal blijven. De „commissie produktiebeheersing", die dit meedeelt, heeft besloten de beheersing voort te zetten in de vierweekse periode van 8 augustus tot 4 september. Ook dan zal maximaal 7.300 ton per week mogen worden geproduceerd. Volgens de commis sie staat het vast dat vrijwel alle kaasproducenten, zich weer aan de afspraak zullen houden. DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar heeft West-Duitsland voor 285 miljoen D.M. aan snijbloemen inge voerd gekregen. Zowel wat gewicht als waarde betreft, was de invoer minder dan in het eerste kwartaal 1975. In februari bedroeg het verschil met verleden jaar wat gewicht betreft 31 procent en van de waarde 22 procent. De maanden maart en april zijn moeilijk te vergelijken, omdat pasen dit jaar in april viel en voor de bloemenhandel van veel betekenis. Het prijsniveau steeg met ongeveer 7 procent. De invoer van anjers nam bij een stabiel prijsniveau in gewicht toe en in waarde met 1 procent. Een sterke stijging van de ingevoerde hoeveelheid bloemen in januari, namelijk met 75 procent, werd gecompenseerd door een vermindering in fe bruari met 33 procent. In maart werden 22 procent meer anjers ingevoerd. Bij de rozen ziet men eenzelfde ontwikkeling, namelijk stijging van de invoer met 49 procent in januari en maart met 15 procent en daling van invoer met 21 procent in februari. UITSLAG VERWACHT OVER ANDERHALF JAAR HONSELERSDIJK Een werkgroep bij de bloemenvei ling CCWS, die zich bezig houdt met het bestuderen van de problemen rond de aan voer van produkten, om tot een zo goed mogelijke rege ling te komen, heeft speciale aandacht besteed aan de chry santen, die vrijwel gedurende het hele jaar worden aange- Daartoe werd een commissie samengesteld, waarin zitting hebben de heer J. Breebaart, een deskundige van VBN, W. van Berckel, hoofdkeurmees ter, C. Man van het Centraal Bureau van de tuinbouw Vei lingen, W. H. Moolenaar van het Sprenger Instituut, H. v.d. Hoeven van het Proefstation te Naaldwijk, de bestuursle den J. M. Eygenraam en T. G. Boekestijn van de CCWS, J. Verbeek en n. van Wijk van de Westlandse Bloemen studie club. Adviezen Deze commissie heeft tot doel aan het bestuur van de CCWS adviezen te verschaffen over een conditionering voor aan te voeren chrysanten. Geconsta teerd werd, dat in het alge meen de temperatuur van de in de namiddag aangevoerde chrysanten te hoog is, omdat de kwekers tot kort voor de aanvoer.de bloemen oogsten en de meest kwekers niet over een koelcel beschikken. Er treedt naar alle waarschijn lijkheid kwaliteitsverlies op. De veiling is bereid te laten onderzoeken, welke mogelijk heden er zijn om bepaalde produkten zoals chrysanten zodanig te conditioneren, dat meer spreiding van de aan voer mogelijk blijft, omdat chrysanten om veilingtechni- sche redenen, in de namiddag moeten worden geleverd. In de voorlopige conclusies wordt geconstateerd, dat het geen zin heeft om in de aan- voerruimten van de veiling eenconstante temperatuur van bijvoorbeeld 15 gr.C. aan te houden. Het te warme produkt doet de temperatuur in de vei linghal stijgen zonder dat die in het produkt daalt. Het pro dukt zou dan ook op het be drijf moeten worden voorge- koeld. Het vakuumkoelen wordt als beste mogelijkheid voor conditioneren van de aanvoer aanbevolen. Hiermee zou volgens bereke ning een investering van plm. 4,7 miljoen gulden zijn ge moeid. Bezien is nu, om in de nog uit te voeren vierde fase voor uitbreiding van de CCWS-gebouwen die voorzie ningen te treffen, die een mid- dagaanvoer gedurende het he le jaar mogelijk zou maken, zonder nadelige gevolgen voor de produkten. Een speciale werkgroep zal de ze aangelegenheid bestuderen. Om tot een breder onderzoek naar de problemen rond de conditionering te komen, moe ten alle faciliteiten met betrek king tot de aanvoer, verwerk ing en afvoer van de produk ten nader worden bezien. Dit onderzoek zal worden uit gevoerd door drie van onge veer vijf studenten. Twee van deze groepen staan onder lei ding van prof. Polak, die is verbonden aan de Technische Hogeschool te Delft, hoofdaf deling bedrijfskunde. Een an dere groep staat onder leiding van prof. Liem, die verbonden is aan de Landbouw Hoge school te Wageningen. De beide eerstgenoemde groe pen zullen zich gaan toeleggen op de huidige aanvoer, distri butie en afvoer in het kader van de conditionering der produkten. Dit onderzoek zal nu in de maanden oktober, november en december wor den uitgevoerd. Daarnaast zal op korte termijn worden nagegaan de invloed die de verschillende na-oogst- behandelingen doorde kweker hebben op het produkt Dit onderzoek zal worden verricht door de heer B.v.d. Hoeven van het Proefstation te Naald wijk in samenwerking met W. van Berckel, hoofdkeurmees ter van de CCWS en W. Mole naar van het Sprenger insti tuut. Mede aan de hand van de onderzoekingen hoopt het be stuur van de Werkgroep dan te zijnertijd een weloverwogen besluit te kunnen nemen met betrekking tot verder conditio nering van produkten aan en door de veiling. Gezien de omvang van het on derzoek wordt verwacht, dat het tenminste 1,6 jaar zal du ren, alvorens tot die wijze van opslag en verwerking door de veiling kan worden overge gaan. De veiling zal moeten nagaan, of en in hoeverre de grote investeringen verant woord zijn. In verband met de nog steeds toenemende uit breiding van de bloementeelt in het Westland, dus stijgende aanvoer, is de thans opgezette studie van grote betekenis, waarbij vanwege de jaarron- d"teelt van chrysanten, dat produkt bijzondere aandach- tontvangt De Nederlandse fruitteler rekent voor het komende fruitseizoen op betere prijzen. De appelproduktie ligt namelijk globaal gezien een kwart onder die van vorig jaar en wordt geraamd op 310.000 ton. Vanwege de nacht- vorstschade eerder dit jaar zal vooral de oogst van Goudreinette en Cox's tegenval len. Bij Goudreinette schat men de op brengstderving op 50% van die van vorig jaar. Voor Cox's ligt deze op een derde. Het grote appelras Golden Delicious zal ook in het komende seizoen in ruime mate worden aangevoerd. De ramingen schommelen rond de 145.000 ton. Van de appel waar we binnenkort weer onze tanden in kunnen zetten, de James Grieve, verwacht men eveneens een ruime oogst. Het kan overigens eigenaardig lopen in de aan de natuur onderhevige land- en tuin bouw. Klaagden de fruittelers een paar maanden geleden nog dat de perenoogst toch wel bijzonder laag zou uitvallen, mo menteel wordt de pereproduktie op 100.000 ton geschat. 35.000 ton meer dan vorig jaar. Zoals bekend, was 1975 een uiterst slecht perenjaar. In 1974 lag de produktie namelijk op 140.000 ton peren. Van een uitzonderlijk grote perenoogst kan men dan nu ook niet spreken, maar wel van een enorme meeval ler. Zelfs zo dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de beschikbare gel den voor de al opgezegde tv-reclame nu bij nader inzien toch maar weer gaat besteden. Zij het, onder meer, aan radio-reclame. In totaal heeft het Centraal Bureau 100.000,- voor perereclame op zijn begroting staan. Voor het nieuwe appelseizoen reserveerde men 530.000,- aan reclame-gelden. De droogte heeft op de hardfruitproduktie (appel plus peer) tot dusver geen ernstige gevolgen. De vruchten blijven wel kleiner en sommige percelen ondervinden last van de hoge zoutconcentratie van het beregenings- water, hetgeen bladverbranding veroor zaakt. Ook komt zeer plaatselijk vruchtrui voor. Men vreest wel voor het scheuren van de vruchten indien het hemelwater plotse ling te rijkelijk zou vloeien. Met name Cox's en Goudreinette zijn hiervoor gevoelig. Ge scheurde appels en peren zijn waardeloos. Klappen Ondanks de optimistische geluiden over ho gere prijzen, althans voor de producent, zal er dit jaar toch een groot aantal telers zijn dat vanwege de nachtvorst weinig of geen fruit kan binnenhalen. Het Landbouwschap maakte onlangs bekend dat met name in de Voldoende Golden Delicious verwacht IJsselmeerpolders klappen gaan vallen. Van de 140 bedrijven moeten er 80 een complete misoogst incasseren. Voor deze bedrijven kan de prijs dus niets meer goed maken. Wanneer kunnen we de nieuwe oogst tege moet zien? Dat hangt uiteraard van het weer af, maar ook van een door het Produktschap voor Groenten en Fruit uitgevaardigd ver handelingsverbod voor onrijpe appelen. Voor het appelras James Grieve, vruchten kleiner dam 70 loopt dit af op 30 augustus. Zijn ze kleiner dan 65 mm, dan duurt het verbod tot 13 september. Cox's kleiner dan 65 mm, mag pas op 20 september in de handel worden gebracht. Het aantal mm slaat op de grootste middellijn bij dwars doorsnede. Toch is de kans groot dat aan deze data niet de hand zal worden gehou den, in verband met importen uit België. Wanneer deze spanningen op de markt zou den geven, kan de voorzitter van het schap namelijk het verbod opheffen. De Neder landse telers hebben zich altijd voor een verhandelingsverbod uitgesproken. De con sument die in augustus in een onrijpe appel bijt, lust voorlopig geen appelen meer. Hie ronder lijden de bonafide handelaren en fruittelers. Hoe liggen nu de oogstverwachtingen op lange termijn? Enige tijd geleden publiceer de het Ministerie van Landbouw en Visserij cijfers over de hardfruitproduktie tot 1980. De rooipremieregeling voor Golden Deli cious was toen nog nietbekend. Men trok dé volgende trendmatige conclusies. Ondanks een vermindering van het appe- lareaal gedurende de periode 1974-1979 mef 13% zal de appelproduktie zelfs nog iets toenemen, ongeveer met 3%. Golden Delicious blijft het meest produk- tieve appelras. Het aandeel hiervan in dé totale appelproduktie handhaaft zich op 41, procent in 1979/80. Daarna volgen Cox's (18%) en Goudreinette (17%). Jonathan boet verder aan betekenis in:" De produktiestijging van Winston en Benonr is opvallend. Respectievelijk van 10 naar 1& miljoen kilo en van 6 naar 9 miljoen kilo. Het areaal peren zal in het tijdvak* 1974/79 met 15% verminderen, de produktie. blijft evenwel gelijk. Dit in verband met het in productie komen van de jonge aanplant - Conférence en Doyenné du Cornice ne-, men in belangrijkheid toe. De betekenis van" Légipont, Clapp's Favourite en Précoce de- Trévoux neemt verder af. Het ging afgelopen week wisselvallig toe in de bloemenhandel aan de CCWS. Terwijl er voor sommige bloemen een aanzienlijke prijsverbetering viel te constateren, liep het bij anderen slechter. Maar als totaal was het beeld niet slecht en beter dan in de voorgan- de warme weken. Om het met een cijfer te zeggen, de totale omzet bedroeg afgelopen week 5.519.104,97 tegen 5.345.695,26 in voorgaande week, een gering verschil dus. De aanvoeren verschil den ook niet zoveel, namelijk 12.109.025 bos of stuks in afgelopen week tegen 11.108.602 in de dezelfde week van het vorig jaar. En het vorig jaar bedroeg het omzetcijfer 4.680.858,64, zodat met toen vrijwel gelijke aanvoer, het totale verschil met nu niet zo groot is. Zoals gezegd, liep dat voor sommige bloe men nogal uiteen. Werd vorig jaar voor de irissen bijvoorbeeld 63 cent als gemiddelde prijs betaald, thans bedroeg die 1,91, al moet er aan worden toegevoegd, dat de aanvoer gering was. De leliekelken gaven een mid- denprijs van 48 cent, vorig jaar 35, lelietak 41, vorig jaar 35. Ook de fresia deed het niet slecht, namelijk 1,55 en vorig jaar 1,35. Maar snijgroen bracht het er slechter af. De prijsverbetering heeft zich de afgelopen week wel voortgezet hoewel dat soms per dag verschilde. Het totale aanbod bleef ma tig zoals trouwens wel viel te verwachten. De gevolgen van de hitte en droogte en kwaliteit gietwater, zullen zich nog wel enige tijd laten gelden. De kwaliteit van het pro dukt speelt uiteraard een belangrijke rol. Moedgevend verliep het met de taklelies, waarvan enorme hoeveelheden werden aan gevoerd tot tegen het miljoen stuks. Deson danks bleef het met de prijzen stabiel met topprijzen van ruim twee gulden, hoewel het gemiddelde aanzienlijk lager lag. De aan voer was veel groter dan dezelfde week van het vorig jaar. Het omgekeerde is het geval Buitenbloemen met de kelklelies met 535.157 stuks, vorig jaar 760.242 stuks maar dan ook tegen lager prijs. Als totaal werd door kwekers en handelaren dan ook wat ruimer adem gehaald en waren er weer gunstiger perspectieven. Het nade rend einde van de grote stroom vakantiegan gers en hun terugkeer, geeft reden tot hoop voor een geleidelijke verbetering in prijs en afname. De snijbloemen hadden het leeuwedeel in de aanvoer. Met 11.840.077 bos of stuks (v.j. 1.648.836) gaven die een opbrengst van ƒ5.228.719,84 (v.j. ƒ4.454.172,82). De buiten landse bloemen zijn momenteel te lozen bij een opbrengst van 109,50. Ook de potplanten houden het zachtjes voor ge zien, aanvoer 200.152 voor ƒ283.040,85 en de perkplanten 68.766 stuks voor 7234,78. Pot planten kunnen nog wel meer worden ver wacht Nog wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar 'anjers 22 (21) bij aanvoer van 3.670.990 (4.138.190), Troschrysanten 2,42 (2,37), fresia 1,55 (1,35) met aanvoer van slechts 120.443 bos (209.736) Irissen 1,19 (63), snijgroen 99 (1,12), trosanjers 2,49 (1,86), leliekelk 48 (35) lelietak 41 (35). Het is ook altijd wat. Nu brengen de tulpen bollen allervriendelijkste prijzen op - de exporteurs spreken niet ten onrechte over „bloedduur" - en nu steekt het zuur de kop weer op. Deze gevreesde ziekte die in 1964 en !970 miljoenen tulpen waardeloos maak te, had zich zes jaar rustig gehouden, maar nu begint de ellende kennelijk weer. Hoewel het opvallend is dat er opnieuw na fes jaar zuur-onrust in de bloembollenwereld heerst, wil dat niet zeggen dat deze ziekte er een zesjarige cyclus op na houdt. Want deze aantasting heeft niets met een aantal jaren, maar wel alles met hoge bodemtemperatu- ren te maken. Men begrijpt dat het aan dat laatste in dit jaar niet heeft ontbroken. De uitbundige manier van beregenen die vele kwekers hebben toegepast (die een regenin stallatie hadden) heeft het kwaad alleen nog maar méér in de hand gewerkt De hoge bodemtemperaturen spelen ook de narcissenkwekers parten. Allerwege hoort -men klachten over het bolrot dat links en rechts grote vormen heeft aangenomen. Dat gevoegd bij een tegenvallende oogst heeft geleid tot forse prijsstijgingen en dat kun nen de exporteurs er nu nèt niet meer bij hebben. Ze hebben al zorgen genoeg over hun tulpeninkoop. Stijgende prijzen dus bij de narcissen. „En" van Golden Harvest die in de voorverkopen van de hand gingen voor 18,- zijn inmid dels al gestegen naar 30,-, terwijl cultivars als Barret Browning en Acteae al ver boven de 30,- noteren. Hoge prijzen, maar of die de heel matige oogst zullen goedmaken? De narcissen mogen duur zijn, de tulpen ruet minder! Voor twaalven van alledaagse han delssoorten betaalt de handel van 12,- tot 17,- alsof het in de bloembollenhandel één en al feest is. Dat laatste is bepaald niet het geval. De inkoopprijzen die de expor teurs nu moeten besteden, zullen in tal van gevallen hoger zijn dan hun verkoopprijzen en tel dan je winst maar uit! Men vraagt zich af of dat wel lang kan voortgaan en men vraagt zich óók af of bedrijven die in financieel opzicht niet sterk staan, niet ge dwongen zullen worden om af te haken. Want de exporteurs die hun orders zo volle dig mogelijk willen uitvoeren, verliezen geld als water. Momenteel zijn het alleen de hyacinten die ingekocht kunnen worden voor prijzen die de exporteurs aanstaan. Voor irissen zal men weer extra diep in de buidel moeten tasten, want die worden zeker heel matig om het nog maar zacht uit te drukken. Met name een cultivar als Ideal laat het afweten. Ten aanzien van de oogst van Prof. Blaauw is men iets optimistischer gestemd, al zullen ook van deze cultivar de bollen niet over de mand lopen, daarvoor heeft de droogte te grote invloed gehad. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de tulpenprijzen de pan zijn uitgevlogen. We zitten nu op een niveau dat voor tal van cultivars driemaal zo hoog ligt dan in 1974 en dat is toch wel erg veel. Een tulp als Attila gaat weg als warme broodjes voor 16,50 per 100, twaalven van Monte Carlo draaien voor een kwartje per stuk of daar omtrent en de fraaie witte tuin tulp Maureen vindt vlot kopers voor 21,- per 100. Deze tulp wordt steeds schaarser. De oogst valt tegen en bovendien maakt het virusziek in deze cultivar jaarlijks meer slachtoffers. Apeldoorn en de andere Darwinhybriden liggen tussen de 10,- en de 11,- per 100 en dat er aan groeischeuren geen gebrek is, neemt men maar op de koop toe. De witte Pax verandert van eigenaar voor 16,50, de rode massasoort Charles haalt men gemak rond 15,-, voor de twaalven en Prominence beweegt zich tussen de 16,- en 17,-. Toppers zijn ook Rosario voor 21,- en Brilliant Star voor 3,-. terwijl men 17,50 voor twaalven van Christmas Marvel even min een koopje kan noemen. De hoge prijzen-van-nu zullen voor de kwe ker met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid ook een prettige nasleep heb ben. De voorverkopen voor de tulpen van oogst 1977 zullen stellig op een hoog niveau inzetten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7